POL on STAM Micb- Van tak op tak. Destelbergen. Meeting. Wat hoogmoed Wat toepet I*- VERSLAG over werkmanskwestiën, zondagrust. Allerhande Nieuws. Eatöjifui* en Satijn v. verHeedini 95*. POL is bezig met zijn patatterland om te rijden. Sta nt. Ha, Pol. ziju ile pa- I tatterkes al uit, J man Kn boe ia't er meê Nu zult gij mij toch kun- Pol. Ja, Stant, God dank, de kartoffel- kea liggen in 't droog w'hebben van 't goed weur geprofiteerd eergisteren hebben wij de leste uitgedaan. Stant. En hoe ia 't nu, Pol, mee d'op- brengst Zijt g'er kontent van Pol. Wel jaak, Stant, 'k ben kontent; etoefen en moet ik niet doen, maar 'k bad het toch slechter verwacht. Stant. En wat zouden we nu moeten peizen voor den aanstaanden winter, Pol zal 't duur leven zijn Pol. Volgens mij, neen 't Stantbrood en patatten zullen aan nen geefeliiken prijs blijven en alle3 zal beter gaan als dat ze schrijven. Stant. Alia, Pol, zooveel te beter en bed au kt voor uw inlichtingen en de winter zal ook niet vervaarlijk zijn voor de boeren, dunkt mij Pol Pol. 't Zal nogal schikken, Stant hooi» strooi en graan hebben.wij in gemiddelde op brengst, en loof zal er overvloedig zijn, als 't uiot te vroeg en ook niet te bard en wintert. Stant. Hebt gij nu al aan de zaaitijd begonnen, Pol? Pol.Nog niet, Stant maar alles ligt toch bijna in gereedheid zie, 't is hier <le leste partij die ik moet omrijden daarachter begin ik overal in te breken en te zaaien. Stant. 't Is overigens van daag S" Baafs of den feestdag van den H. Bavo, Pol en 'k heb U vroeger meer dan eens hooren zeg gen dat het dan tijd is om te zaaien. Pol. Jaat, Stant, dan en moet er niet meer gewacht worden rogge, tarwe en geerst of schakeloen, 't mag dan allemaal gezaaid worden. Stant. Maar toch eerst de schakeloen, he Pol Pol. Ja, Stant, g'hebt wel onthouden eersfc de schakeloen, dan de rogge, en eindelijk de tarwe. Stant. Maar sprekende van S' Baafs, Pol, dat doet mij peizen op de maand van Oktober, die de maand is van onze lieve Vrouw van den Roozenkrans. Pol. Jaat, Stant, en wat wilt ge daar mee besluiten Stant. Hewel, Pol, 'k wilde U vragen of de menschen hier ook die maand van den Roozenkrans wel vieren en den paternoster dikwijls en godvruchtig lezen Pol. Jaas, Stant, en dat gaat hier op de prochio g'heel welen k'en geloof niet dat er één huis overschiet waar ze 's avonds allege- lijk don paternoster niet en lezen. Stant. Dat is schoon, Polbij ons in do stad en is 't voorzeker zoo algemeen niet, om redewil dat er daar geuzen en socialisten en rovolutionnairs wonen maar ver uit 't meeste getal van do menschen doen gelijk hier ofwel gaan ze samen meê de priesters den Roozen krans lezen in de kerk, ofwel lezen z'hem 't huis meê g'heel de familie. Pol. Dat i3 troostend en zielroerend, Stant, en we moeten bekennen dat er bene vens voel kwaad toch nog veel goed gedaan wordt ook onder de menschen. Stant. Ja, Pol, 't zal overmorgen zondag weêrom een schoon spektakel zijn in ons S' Martenskerk, meê den Feestdag van onze lieve Vrouw van den Roozenkrans en meê den aflaat van Portionkel. Pol. Is 't weêrom al portionkel 't Aalst Ge kunt daar aflaten winnen zooveel als ge wilt. Is 't wederom in d'erme klaarkes te doen Stant. Nieneen 't, Pol, 't is van dezen keer in onze S' Martenskerk w'hebben im mers in ons kerk nen autaar en een konfrerie van ouz^lieve Vrouw van den Roozenkrans, en daarom kunnen wij op den Feestdag van onzo lieve Vrouw van den Roozenkrans in ons kerk den allaat van Portionkel verdienen. Pol. Gaat g'er van profiteren, Stant Stant. 'k Geloof 't wel, Pol ons pries ters hebben ons toch verleden zondag zoo schoon en zoo hertroerend opgewekt om nog eou9 d'lleilige Sakramenten te gaan ontvan gen en den allaat van Portionkel te verdie nen en 'k verzeker 't u, weinig brave n schen zullen uitzondering makeu. Pol. 't Is spijtig, Stant, dat al de pries ters van Aalst zoo met werken met iever en zelfopoffering voor 't geluk en de zaligheid van ue menschen Stant. En wat wilt ge zeggen, Pol p0l-. Wel, Stant, 't is dood eenvoudig 'k wil ik zeggen dat er daar eenen is 't Aalst die g'heel andere dingen uitsteekt als de men- Bcheu opwekken tot t onderhouden van hun kristeno plichten. Stant.Ja, Pol, 'k heb 't verstaan, ge wilt spreken van den albelover pür.. Zekerlijk, Stant, en 'k hoor zeggen dat die liefhebber nu zondag toekomende naar Ressegem gaat meeting geven om vier uren van don achternoen. Stant. Wel Heere toch, Pol, 't is precies d'uur dat er in ons kerk 't Aalst zoo vurig zal gebeden worden voor de bekeoring dei- zondaars, en dat er weêrom door eenen van ons heeren Onderpastoors op de zielroerendste wijzo zal gepreekt worden over ons lieve Vrouwken van den Roozenkrans. Pol.Hewel. Stant, dat zijn nog men schen en zulke priesters verstaan hunne zen ding. zulke priesters verdienen onzen eerbied en ons achting, zulke priesters daar dient naar geluisterd te wordeu maar mannen die uit do rangen loöpeu, die den gloria mundi en d'oerepFaatsen achterna jagen, die 't"volk gaan vleien en paaien door allerschoonste maar onverwezenlijke beloften, en die alzoo toejuichingen en stemmen gaan afbedelen en afpersen, dat is een wat anders, Stant wat dat er daar moet af gepeisd en gezeid worden, en waardat dat zal uitkomen, dat is een ander paar mouwen. Stant. Klodden zijn 't, Pol, 't is een oud spreekwoord - Schoenmaker blijft op uwen leest, of elk zijn werk. p0L.En als elk zijn werk doet dan wor den de ganzen ook gewacht, Stant en dat wilt zeggen, als elk doet 't geen dat onze lieve lieer hem oplegt in den levenstaat waarin hij is geplaatst, dat dan ook niets vi waarloosd wordt, en dat dan alles in orde, vrede eu in voorspoed vooruitgaat. Stant. Maar dat spreekt van zelfs, l>ol maar als iemand door d'hooveerdij en d'hoerschzucht overweldigd is, dan en is er niets meer aan te doen. Pol. Maar, Stant, is dat waar dat den albelover, twee dagen naardat hij alzoo op zijn kneukels g'had had in den Belgisehen Volksbond, naar Gheel getrokken is om daarinoê liberalen en geuzen te gaan verbroe deren? Stant. Éch, Pol, de gazetten hebben er eon week lang vol van gestaan. Hij is hij daar gegaan bij nen zekeren Leurs, nen ge- keudeu liberaal, en hij beeft bij meê dienen vent de straten van (iheel doorwandeld en avonds zijn twee liberale muzieken een serenade komen geven aan den albelover vóór de deur van d'herberg waardat hij logeerde. Pol. 't Is ongehoord, Stant Stant. En die mannen hadden op hun lanteerekes geschreven woorden van lof en dank voor den albelover en als 't muziek ge daan bad meê spelen, heeft hij de liberalen van Gheel bedankt voor bunne genegenheid en hij heeft gezeid dat hij zal blijven voort doen gelijk hij tot hiertoe gedaan had. Pol. 't Is nen sukkeleer, Stanten bleef hij zondag t' Aalst om den aflaat van Por tionkel te verdienen en om te samen meê de dienstdoende en deftige priesters en al de geloovigen ons lieve Vrouwken van den Roo zenkrans te vereeron en 't aanroepen, hij zou niet weten hoe wel hij zou doen en wat al zoo noodzakelijke gratiën hij misschien nog door Maria zon bekomen. Stant. Ja ja, Pol, adieu mijnen meuze- leer, klap tegen de vaak, woorden in den wind, boter aan de galg 0 hoogmoed O eer- en geldzucht Pol. En toch moeten sterven he Stant En dat er toch zooveel van afhangt Stant. Luther en Mahomet en Zwingel en Calvien, ze moesten ook sterven, en ze zijn gestorven, en helaas Poi.. Laat er ons van zwijgen, Stant, en zulke menschen vluchten en veel voor hen lezen. Stant. Ja, Pol, en tot binnen acht da- en Pol. Als 't God belieft, Stant, en past p 't weêr - o -^"„ciaiuau, ja, ttuu is t. Het Vlmmsche Volk, vroeger, voorstaander der Aalstersche groenen, drukt de brieven over die merteleer Daens naar Le Patriote schreef en maakt de volgende bemerkingen De woorden van M. Daens vloeken b tegen zijne werken. b Zulk een soldaat aangesloten bij het - leger van den Belgischen Volksbond is b eerder een doodsvijand van dat leger dan een verdediger. n Denderbode heeft dat meer dan eens doon bemerken maar men gaf er geen acht op Denderlode was immers te hevig tegen de groenenmaar nu heden Meester Renkin, schrijft in - La Justice Socialeb - Het blijkbare besluit van M. Stock is dat M. Plancquaert geen ander doel heeft dan de catholieke partij in wau- - trouw te brengen bij 't volk en de - catholieken te verdeden. Indien dit n besluit gerechtveerdigd tcare, is het zeker dat de catholieken M. Plancquaert zou- den moeten bevechten. Leest M. Renkin wellicht Het Plecht van Somergem, 't Land van Aelst en Klokke Poeland niet Indien hij de Vlaamsche taal niet machtig is, wel dat hij de proza van zijne kliekgenoten laat vertalen en hij zal bestatigen kunnen dat die organen zijner kliek wekelijks krioe len van schandalige beleedigingen tegeD Bisschoppen, tegen Pastoors, tegen On derpastoors, tegen Kloosterlingen, tegen katholieke Burgers en Werklieden... en dat zelfs de vrouwen der katholieken niet gespaard blijven... Onnoodig die einde- looze reoks van beleedigingen en lastering de eenen wat schaudelijker dan do ande ren, te herhalen. Wij aanschouwen die bekentenis van M. Renkin als eene veroordeeling der droe vige helden die wekelijks in de drij hoo- ger bedoelde weekbladen hunne wraak gierige gal uitbraken, want onbetwist moet hij hunne polemiek kennen die door de liberalen en socialisten zoo geestdrif tig wordt toegejuicht Een zeilende spoortrein. Eene merkweerdige proef werd onlangs geno men op de spoorweglijn Paciflic-Kansas, ic de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Allo waggons van eenen trein, waren voorzien met masten van 3 meters hoog, en daartusschen waren zeilen ge spannen. De trein, die gevolgd werd door eene reserve-locomotief, liep over de rails zonder andere hulp dan die van den wind. In weerwil van zeer lastige krompten, reed de trein met eene snelheid van40 mijlen, 't zij 64 mijlen in eene uur. Voor eene eerste proef gaat dat nog al. Goede christenen. Ja, b ja, Dendergalm, ge moet het niet zwee- ren, 't is zoo De zwarte kamer is daar 1 liegen moogt ge liegen tegen God en zijn gebod tegen al wat Katholiek is - gemeinen ontuchtigen klap vertellen hooge zotte artikels afgeven 1 d'orgel- bals aanmoedigen, jaMaar voor de belangen van 't volk schrijven, vrij en vrank spreken, dat is u verboden, gij bekent het zelf. - Zoo schreef 't Land van Aelst op *21 Dec. 1890. In Nr van 't Land van Aelst van 19 Januari 1890 heet Ouze Pie Den Den dergalm O die leelijke schildpad- de... Die leelijke liberale gazet eu de opstellers van Dendergalm s noemde hijO gi dweeze otters der vrij denkerij die zot zijn van hooveer- dige vrijdenkerij. Land 26 jan. 1890.) En nu heden zijn die liberale schrijve- laars, die liegen tegen God en zijn Gebod, tegen al wat katholiek is, die gemeiuen en ontuchtigen klap vertellendie dweeze otters der vrijdenkerij ja ze zijn nu goede christenen en de beste vrien den van Onze Pie geworden, want ze trekken do poorten van Chipka binnen net als ze naar hun werk gaan 1 Hoe diep zijt ge gezonken, Man Ik biecht nooit, want ik weet niet ooit gezondigd te hebben, zegde Sen heer tot eenen geestelijke. Zoo, zoo, anlwoorde de aangespro kene rustig, dan zijt gij alleszins een benijdenswaardig man,en de apostel beeft ongelijk gehad als bij zegde, dat hij die er zich op roemde nooit te zondigen, een leugenaar was. Ja, geene regels zonder uitzonde ringen, wedervoer de eerste, en bijgevolg ge moet mij bij de uitzonderingen rekenen en dus ook bij uwe zoogezegde heiligen. Bij de uitzonderingen voorzeker, meende de geestelijke maar bij de hei ligen hoegenaamd niet, want niet één van hen wilde, tijdens zijn leven, voor zondenloos gehouden worden. De vrijzinnige was nu hoogst benieuwd te weten welke de uitzonderingen waren waarbij do geestelijk hem rekende. De vraag hierover gesteld, werd door den geestelijke als volgt beantwoord Er zijn twee soorten van menschen welke niet zondigen, namelijk de kinderen, die het gebruik van hun verstand nog niet genieten en de zotten, die het verloren hebben. Op Zoudag 19 Sept. 11., hield auto craat Plancquaert, student en rijke brou wer te Somergem, eene meeting te Des- telbergen bij GeDt. De groene opruier viel weer eens uit tegen de Bisschoppen en Priesters, welke hij beschuldigde van partijdigheid het maatschappelijk programma van HH. ouze Bisschoppen werd bespotde Bel gische Volksbond hevig aangevallen en de katholieke werklieden van overal als slaven, schoenpoetsers en schoeffelaars uitgescholden. En eenige Gentsche liberalen aan wior hoofd men bemerkte M. Seresia, provin ciaal raadslid, een geus van de haaldra- gendste soort, eenige roode socialisten en gemeenc wijven die vloekten gelijk dui velinnen, schepten toch zooveel vermaak in die uitvallen van M. Plancquaert. Meester Plancquaert handelde ook over de landpachten, die, volgens hem, te hoog zijn en dus moeten verminderd worden. Maar een der toehoorders onderbrak hem, zeggende Gij daar, poesjenel, leg uwe hand op hoofd en zie wier er onder staat, b 't Is immers algemeen bekend dat de rijke M. Plancquaert zijne eigendommen verhuurt tegen de penning 16. Wij kennen hier in ons Arrondissement ook groote aanhangers der volksfopperij die hunne pachters 't laatste druppeltje zweet afpersen. En die mannen durven optreden als volksvrienden, als redders van den Boer I.. Achteruit, schijnheilige volksfoppers, want ge beoogt slechts oordjes en eer 1 Nég een woord In de laatste gemeen- tekiezingen gelukte het aan eenige scheur makers by verrassing in den gemeente raad van Destelbergen te sluipen. Weldra traden die scheurmakers als de onver biddelijke vijanden der Geestelijkheid op. 't Volk beet ze socialisten ondanks hunne protestatiën. Maar in Den Landbouwerroode or gaan, zondag 11., verspreid, treft men eenen bevigen aanval aan tegen do paro chiale Geestelijkheid van Destelbergen geteekend Casemier Wattenberghe, ge meenteraadslid. Op de meeting van Plancquaert stonden Wattenberghe en zijne vrienden op de eerste rangen om toe te juichen. En 't gene opmerkenswaardig is, 't is dat Het Recht van M. Plancquaert van zondag lest een schrijven meedeelt, ge teekend een gemeenteraadslid, in 't welk men de zelfde aanvallen aantreft als in Den Landbouwer met dees verschil dat De Landbouwer de pastoors aanrandt en dat in Hei Recht het woord pastoors - veranderd is in groote eigenaars. Alle verdere bedenkingen zijn overbodig Mis, heilige man ja mis is 't 1 Ge beweert in 't Land van Aelst, dat bij de stemming over het dagorde van 't Bureel van den Volksbond meer dan 40 Afge- veerdigden, waaronder bijoa al de b Walen, de zaal hebben verlaten om te protesteeren tegen de handelwijze van den Voorzitter b en dus, volgens u, te gen 't dagorde, niet waar, heilige man Lees - Le Patriote van gister Vrij dag 1 October, eerste bladzijde, 2° kolom eq^daar zult ge kunnen bestatigen dat de 18 H. Pastoor Franche en M. Leo Mabille zeggen dat die 40 afgeveerdigdeu hoege naamd geene voorstaanders zijn van pries ter Daens en zijne volgelingen. Onze waalsche broeders hebben de groene vogels immers leeren kennen... Volgens le Bien Public zullen wij binnen kort eenen minister van oorlog krijgen en nadert het interim van M.Van- denpeereboom zijn einde. Wie de nieuwe minister zal zijn wordt nog niet gezegd Men heeft dit echter alioo dikwijls w zegd en... tegengesproken dat wij het liefst zullen wachten en toezien. Citoyen Lafontaine, de roode pro vinciale senateur, schrijft dat de christen democraten zich met de socialisten moe ten verstaan om gezamenlyk het katho liek ministerie en zijne meerderheid om- verre te worpen en dan een ministerie van socialisten en christenc domocraten te vormen. De liberale dagbladen keuren dit voor stel goed. Als er troebel waterken is, kan men toch ook wat opvisschen en, wie weet het? wellicht vischt men do redding der liberale partij op Het Belgisch volk zal wijzer zijn dan bet bestuur des lands in handen te stellen van oubekwamen, van gelukzoekers, van rooden en groenen die op niets anders uit zijn dan op eer en vooral op de baat!.. Priester Daens heeft niet alleen, in Land van Aelst maar ook in 't Recht b van Somergem, Z. H. den Bis schop van Gent vergeleken aan Caïphas, den onrechtveordigen rech ter eu zich zei ven aan Jesus-Christus, onzen Zaligmaker. Het is dus niet te verwonderen dat dat priester Daens tegen die bijna gods- lasterende vergelijking niet protesteert hij zou immers tegen zijn eigen werk moeten protesteeren. Wat hoogmoed 1 wat hoogmoed 1 En nogthans het H Schrift houdt ons voor dat de hoogmoed de grootste vijand is van het menschelijk geslacht en de oorsprong van alle kwaad. De hoogmoed heeft vele lieden ten af- gronde gevoerd.... Menschenwerk. Wil men het verschil zifen tusschen de werken door de hand der menschen voortgebracht, en deze door den Heer geschapen, dan hoeft enen maar een krachtig vergrootglas in de handen te nemen.Daardoor gezien schijnt het best snijdende scheermes eene groote stompe bijl vol scharten en oneffenheden; eene allerfijnste naainaald gelijkt eene ruwe ijzeren stang. Onderzoekt men daa rentegen den angel eeuer bie, dan vindt men dien overal even effen en glad en met eene punt zoo fijn, dat men er nau welijks het uiteinde van onderscheiden kan. De fijnste draad ziet er uit als een grave koord, terwijl de draad eens zijde- worms overal gelijk, effen en glanzend is. De kleinste inktvlek vertoont overal oneffenheden, de kleinste stipjes op de vleugels der insekten zijn met de meeste nauwgezetheid afgeteekend. Zoo zijn de werken der Almacht immer volledig, terwijl die der menschen, van nabij beschouwd, altijd hunne gebreken hebben. Pie,» ge schijnt te zeggen dat wij veran- b deren in de schatting der winst... Dat is onnoozele klap... Van 't begin af heb- b ben wij geschreven als volgt Een der voornaamste mannen die op ons stad ia huis zitten, verzekerde ons over 6 a 8 jaar dat er uit Aalst ten miDSte b 250,000 fr. per jaar naar de Brand- Assuranciën gaat... - En verder schat - Onze Pie de jaar- lijksche winst op 180 duizend franks. Onze Pie veranderde dus nooit de schatting der winst, beweert hij... Maar wat is 't 't Hoofd van Onze Pie s is vermoeid en hij herinnert het zich niet meer wat hij zoo al schreef... Immers in nummer van 21 December 1890, eerste blad, le kolom, schreef hij 't volgende Te Aalst, zal 't moeite en last kosten b om d'Assuranciën tegen den brand aan de stad te hebben, doch wat heeft men zonder moeite Hoo grootere strijd, hoe meerdere zegepraal. Als d'Aan- voerders willen, als zij een Komiteit vormen uit de twee partijen, binnen korten tijd heeft Aalst 30, 40, 50 dui- b zend franken per jaar, geld dat naar de rijke joden gaat. Hij veranderde dan nooit de schatting der winst Indien ge wilt, Pie jongen, dat we u de nummers aanwijzen in de welke gij die winst hebt geschat op 100,000, op 150,000, op 200,000, op 250,000 fr. ze zijn niet verre te zoeken... en wij zullen u dan uwen onnoozelen klap eens voor oogen brengen. 't Is nu meer'dan 8 jaren dat «Onze Pie,B over de brandverzekering ligt te raaskal len, maar nooit legde bij zijn plan van inrichting voor... Onnoozele klap brengt geene oordjes bij, Man 1 Engelschen. en scholen. The Belgian Times and News is een blad te Brussel, door Engelschen en protestanten geschreven en uitgegeven. Ziehier wat den 28 September dit blad meêdeelt Het is nutteloos te loochenen dat onze gemeentescholen of die welke den Staat toehooren, geene gevoegzame instellingen zijn voor onze kinderen. Wij hebben niet allen de fortuin om onze kinderen in Engeland, naar Brugge of naar Brussel te zenden wij zijn dus gedwongen hen thuis te houden, en wij vragen waarheen wij ze zouden kunnen zenden 8 De Antwerpsche stadscholcn zijn geene gezonde scholen en de leerlingen zijn niet heel geschikt, 't Onderwijs kan voldoende zijn,maar 't zedelijk onderricht ontbreekt teenemaal, hetgeen onder kindoren, die pas het vaderlijk huis verlaten hebben, een bedroevenden.-;indruk maakt. b Het Koninklijk Atheneum is niet beter. Wij kunnen niet anders dan onze kinderen zenden naar de uit muntende katholieke scholenwaar men eene onderscheiden, praktische en zedelijke opvoeding geeft, en waar onze kinderen niet tot kameraden zullen heb ben little savages (kleine wildemannen) van 7 of 8 jaar, die op straat loopen, cigaretten rooken en schnick drinken. b Voor de kinderen beneden de 8 jaar, bevelen wij bijzonderlijk ran de Zusters van O. L. V. op de Zuiderlei, voor de oudere kindereu het collegie van St. Jan Berchmans, Meir. Wij halen enkel het artikel aan, zonder het te beoordeelen. Snoeitijd. Onder dien titel heeft dr. Ch. Lucas, Luiksche briefwisselaar van het Centrum, orgaan der Katholieke democraten van Holland, een artikol iu dat blad geschreven waarin hij zijne volle goedkeuring geeft aan de besslissing door den Belgischen Volksbond genomen ten opzichte der christene VolkspartijDeze bijtreding is des te gewichtiger daar ur. Lucas, Kanunik en Secretaris van het bisdom van Luik, de beweging ten gunste der volksklas zeer genegen is. Volks vleierij. In een artikel ge titeld Invloed en volkswil bekent de autocraat-kapitalist Plancquaert, on- beschaamd weg, dat hij kruipt en knielt voor de gunst van de massa, dat de christene volkspartij in alles het verlangen en de driften van het volk moet goedkeuren cn inwilligen om alzoo tot cenigo macht te komen, n Ehwel, dit is de taktiek die ook door 7 Land van Aelst wordt gevolgd. Wij roepen tot getuigen, al dezen die 't Land van Aelst wekelijks lezen, en stellen hun de vraag :Wat treft men wekelijks anders aan in 't orgaan van Chipka dan schan dalige vleierijen, dan de aanvuring der ongezondste driften en verlangens van het minder ontwikkeld deel des volks Wat verachtelijke mannen nu he den vleieu zij de driften en het verlangen des volks om hun doel te bereiken en dan later als ze dit doel zullen hebbeu bereikt dezen die ze gevleid hebben te verraden 1 Nieuwe papierstof. Naar aan de Veend. Ct wordt meêgedeeld, is men aan de strooistoffabriek Phoenix te Veendam bezig proeven te nemeu, om tuit aardap pelloof papierstof te bereiden. Over een week pf vier zal de uitslag van dit onder zoek bekend gemaakt worden en zullen de landbouwers misschien twee a kdrie gulden per duizend kilos voor het aard appelloof kunnen ontvangen. Wat leugen en laster Eene nieuwe partij, de onze, schrijft M. Plancquaert, uit den volksbond gespro- ten, gezegend en erkend door den Paus tijdens de laatste bedevaart der chris- 8 tene democraten van Frankrijk naar Rome...8 't Land van Aelst schrijft dat niet zoo uitdrukkelijk gelijk HetRechtsan Planc quaert maar geeft het gedurig te ver staan. Ehwel, M. Plancquaert liegt en weet dat hij liegt. De scheurmakerij der val- sche christen democraten wordt door Z. H. de Paus en door HH. de Bisschop pen afgekeurd gelijk alle ware katholie ken ze afkeuren moeten. Ziedaar do waarheid I De snelheid der sneltreinen. In België bereikt die snelheid, hoofdza kelijk ter oorzake van de talrijke halten 78 kilometers per uur. In Frankrijk overtreft de Nord-Fran- gais de 82 kilometers. Paris-Lyon-Médi- terrannée bereikt slechts 73 en de ande ren hoogsten 72 maximum. In Engeland gaan zij het snelst. Lon- den-Bristol bereikt 85 en Lojidon-Edim- burg 83 kilometers. In Duitschland gaan de treinen Berlyn- Breslau slechts 69 en Berlijn-Leipzig 70 kilometers. Eene uitzondering kan men maken veor Berlijn-flamburg die 81 kilo meters haalt. In Oostenrijk verschilt de snelheid van 66 tot 71 kilometers. In Italië van 49 tot 52, in Rusland gaat zy niet hooger dan 51 en in Zwitserland niet hooger dan 36 kilometers. Belgie staat dus aan het hoofd met op sommige plaatsen eene snelheid van 100 kilometers te geven, om de vertragingen der krommingen en halten in te halen. In het te Brussel bijeen gekomen Con gres, is breedvoerig gehandeld over de wettelijke bescherming der mannelijke en ook volwassen werklieden. M. Arthur Verhaegen heeft verslag over deze vraagpunten ingediend, en of schoon het hier eene kwestie geldt, waar aan zich veel andere vraagpunten ver binden, eo zij dus niet zoo licht kan op gelost worden, moet er toch een aanvang van uitvoering worden gemaakt. De ziekte van den werkman, voor zoo veel zij uit de nijverheid zelve voortvloeit, moet als werkongeval beschouwd worden doch in tegenovergesteld geval moet hij zich beroepen op de mutualiteit. De werkongevallen kunnen niet ten laste der patroons komen, als deze door de schuld des werkmans zijn ontstaan maar 't zou onrechtveerdig zijn deu werk man alleen het gewicht ervan te laten dragen, wanneer hij er niet in gelukt de schuld vau den patroon te bewijzen. De wet moot de industrie voor een bepaald gedeelte hierin verantwoordelyk maken. Vroegtijdig verval of dood. In die gevallen, onafhankelijk van de nijverheid of dezes opperhoofd, moet do belangheb bende zelve zijne voorzorgon nemen. Do wet moet den geest van voorziening bui ten allen dwang aanmoedigen. De nijver heid moet in dergelijke zaken slechts onrechtstreeks tusschenkomen, doch aan zijne werklieden een dagloon geven, geë- venredigd aan het geleverd werk, opdat zij aan dc natuurlijke lasten des levens kunnen voldoen. Ouderdom. De kwestie der pensioenen is hoogst moeilijk zij wordt veel bespro ken, doch i9 nog niet opgelost. Men zegt dat de werkman heeft bijgedragen tot het welzijn van den patroon, tot de rykwor- ding van het algemeen Dat is waar, zegt het verslag van M. Verhaegen maar hij doet dit niet alleen, alle werkers nemen hieraan deel. De werkman, let wel op, doet dit ook niet kosteloos. Hij ontvangt een loon in ver wisseling van het geleverde werk maar dat loon moet vergeldend zijn en de werkman van zijnen kant zou iu zynen bloeityd dienen te sparen, om een stukje grond te koopen of een winkel over te nemeu. Hoo vele werklieden verkwisten dwaze- lijk hun deel vac het loon, dat zij zouden moeten besteden tot het verkrijgen van een pe ioen, war' i et is natuurlijk, dat zij een deel Ja ar van jaarlijks moeten uit- kecren. Hierin moet men tot het vraagpunt van het loon terugkomen, opdat het voldoen de zij. Spaart de werkman niet, dan is het zijn eigen schuld als de armoede hem overvalt. In onvrijwillige werkstaking zijn de reden zeer verschillend M. Verhaegen beroept zich op de onderlinge verzeke ring. Eindelijk bespreekt M. Verhaegen het onvoldoende loon. Komt het aan de wet toe den werkman een minimum van dag loon te waarborgen 1 Hier antwoordt de verslaggever volko men neen want als de Staat een mini mum dagloon waarborgde aan den werk man, zou 'bij aan den nijveraar een minimum voordeel moeten waarborgen zonder dat ging do nijverheid te niet. De zondagdienst moet geëerbiedigd eu het nachtwerk afgekeurd worden. De wet moet echter met veel doorzicht deze zaak aantasten, wil men niet door de con currentie overweldigd worden. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogw. Mgr de Bisschop heeft Onderpastoor benoemd te Geerardsber- gen, den E. H. F. Souffriau, onderpastoor to Haaltert te Haaltert, den E. H. J. Peerts, onderpastoor te Laerne te Laer- ne, den E. H. P. De Neve, onderpastoor te Looteuhulle te Lootenhulle, den E. H. A. De Saedeleir, onderpastoor te Hamme te Hamme, den E. H. L. Gor- dyn, professor in het college te Dender- monde op S' Eligius te Gontbrugge, den E. H. L. Gahide, onderpastoor te Eist te Eist, den E. H. G. Wauters, onder pastoor op S' Eligius te Gentbrugge te Sleydinghe, den B, H. U. Van de Weghe, onderpastoor te Wichelen te Wichelen, den E. H. F. Sonneville, surveillant in het collego te Ronsse te Waerschoot, den E. H. C. De Groote, gewezen profes sor op S' Martinus te Aalst, den E. H. O. Weytens, onderpastoor van O. L. Vrouwkerk te S' Nicolaas op O. L. Vrquwkerk te Sl Nicolaas, den E. H. L. Quintyn, onderpastoor te Selzaetete Selzaete, den E. H. H. Van de Wattyne, onderpastoor te Lembeke te Lembeke, Jen E. H. J. Bekaert, coadjutor aldaar. Deze laatste wordt vervangen door den E. H. Ph. De Poorteré, jongen priester. De E. H. H. Verstraeten, diaken in het Seminarie, is surveillant benoemd in het Kleiu-Seminarie te S' Nicolaas. Zijn professor benoemd te Geerards- bergen, de E. H. H. Schelstraete, pries ter in het Seminarie te Gent, in het College van den H. Livinus, de E. H. A. Jacobs, onderdiaken ibid. te Aalst, de E. H. Van Wassenhove, diaken ibid. Zondag 3 October 1897, dienstdoende Apotheker Mr Gustaaf Bonner, Bisschopstraat. Botermarkt. Heden zaterdag werden 808 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5650 kilos. AALST. Zondagscholen van St. Martinus. Luisterrijk Avond feest, op Maandag 4 Oct. aanst., om 5 uren, ten lokale van den Kath. Werk- manskring door de heeren Meesters. Het programma belooft een zeer aangenamen avondstond. Concert. Maandag gaf de Ko ninklijke Harmonie van Temsche alhier, om 11 en half uren, een concert ten kioske der Groote Merkt, 't welk een tal rijk publiek heeft uitgelokt. De versohil- lige «tukken werden voortreffelijk, ja, zelfs meesterlijk uitgevoerd; ook heeft het aan toejuiching niet ontbroken. De Tem- schenaren brachten ook eene serenade aan onze Z. E. H. Raemdonck, Pastoor- Deken en den heer L. Gheeraerdts, Bur gemeester, doch deze laatste was af wezig. Eene daad van moed en zelfop offering Zondag morgen d toen de trein uit Brussel ter statie alhier binnen stoomde, wilde eene reeds bejaard vrouwspersoon nog naar den overkant der riggels gaan, toen het locomotief een twintigtal meters van haar verwij derd was. De heer Petrus Hofman, «ta- tiebediende, op dit oogenblik met de be waking gelast, bemerkte het en in eenen oogwenk snelde hij toe en sleurde haar op gevaar van zelf verongelukt te wor den, juist bij tijds weg. Onbetwistbaar zou het mensch vermorzeld zijn gewor den zonder die daad van koelbloedigheid, moed en zelfsopoffering welke voorzeker eene belooning verdient. lol 22.50 don meter, alsook zwarte, wilte cn gekleurde llciiiiel)ci'g-ZI,lile. van af 95 cent. tot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 240 kwal. en 2000 kleursehakeeringen en versch. teekeningen), vracht-en tolvrij te huis besteld. Monsters per koerende. HtiDHerg, Fabriek van Zlllt n-u».! Zuricb. LEUVEN. Merkt van vrijdag. Meel fr. 29,50, markt zwak en trage ver koop aan de bakkerij. Tarwe zeer eerste kwaliteit werd betaald fr. 20.00. Geen zaken worden gedaan en merkt zeer zwak. —Ten nadeele van M. Souweine, Cirk- straat, te Brussel, hebben dieven, die langs den afzonderlijken ingang waren binnen gekomen, 25,000 fr. gestolen. De diefstal werd gepleegd, terwijl M. Sou weine in zijn magazijn was. Toen hij 's avonds rond 8 uren bovenkwam, vond hij al de meubelen geopend en alles over hoop geworpen. Terwijl twee meedingers zich te Mechelen in een koffiehuis lieten inschrij ven voor eenen loop wedstrijd, wist een velorijder achter den toog te raken en een briefke van 50 fr: te scamoteeren. Daarna vergezelde hij de concurrenten in de richting van Brussel.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2