Donderdag 7 October 897. 5 centiemen per nummer. S39te Jaar 3199, De Boerenkrijg Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Groene socialisten DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men 8chrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heercn notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 6 October 1897. Iu October 1898 zal het eene eeuw leden zyn dat België de somberste dagen zijner geschiedenis beleefde. Het gruweljaar 1898 zag den Boeren krijg ontstaan.... De Boerenkrijg 1 Dat woord doet ieder vaderlandsch hart kloppen van veront- weerdiging en van medelijden. Vrijheidgelijkheid, broederlijkheid of de dood wie kent ze niet. die bar- baarsche leus onzer Fransche beschavers? Broederlijkheid, gelijkheid, vrijheid, wanneer gansch het volk onder den plet terenden hiel lag vau den veroveraar I De dood, ongetwijfeld, maar voorafge gaan van helsche folteringen, zedelijke en stoffelijke, zooals onze voorouders er vroeger nooit hadden gekend. Onze aloude instellingen, onze gilden, onze neringen waren vernietigd onze kunstjuweelen gestolen en naar Frankrijk Ïevoerd onze kloosters afgeschaft, onze erken gesloten, onze klokken stuk gesla gen en tot kanonnen hergoten alle geestelyko en burgerlijke instellingen vernield en hare bezittingen aan spot prijzen verkocht onze priesters door speurhonden opgespoord, achtervolgd, behandeld als geboefte kortom, de Belg, zoo ingenomen, zoo vergroeid met zijne taal, zeden en gewoonten, werd ver drukt, uitgeperst, afgebeuld,? beleedigd in alles wat hem als christen, als burger, als huisvader, het nauwste aan het harte lag Dat was niet genoeg I De onheilspellende oorlogstrompet werd gestoken het spook der Conscriptie stak een bloedigen klauw uit naar het puik onzer jongelingen om er kanonvleesch van te maken voor't onafzienbaar oorlogs veld, dat Europa heette. Meer nog men zou ze ter slachtiög stooten van de volkeren zei ven, wier wapens, tegen den draak der revolutie opgeheven, alleen nog een staal van hoop gaven voor ons afgebeuld vaderland 1 Dat was te veel 1 Op de oevers van de Schelde gelijk op de boorden van Leieen Demer,van Nethe en Rupel in het bergachtig en boschrijk Luxemburg gelijk in de weelderige lan douwen van Vlaanderen en Brabant, gelijk in de dorre hei vlakken onzer Kem pen,klonk uit de borst van duizende jonge mannen de kreet der wanhoop, tevens de HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 65vervolg en slot. Op dit oogenblik speelde het orkest het engelsche volkslied en nu traden sir Charles, de gouverneur en zijne echtenoote, van een schitterend gevolg vergezeld de zaal binnen. De gordijn werd opgehaald voor een zee- drama, getiteld Dook den btokm «ktbisterd. Ik zal hiervan maar niet veel seggen het was een onbeduidend itnk. Toch werd het druk toegejuicht. Het was tien uren, toen de gordijn viel, en nu be merkte ik eene beweging in de loge van Zijne Excellentie en meende de gestalte van mijn heer Levy tusschen de schitterende uniformen te zien. Eensklaps begon het orkest weêr te spelen en ging de gordijn op. Een oorverdoo- vend gejuich ging nu in de zaal op, want op het tooneel zag men eene voorstelling van de baai van Sydney met de Graaf van Leicester ten anker. Aan beide zijden van het tooneel stonden de meisjes geschaard, die mijn scheepsvolk hadden uitgemaakt. Levy had ze allen samengebracht, en daar stonden zij allen in de kleederen, die zij op zee hadden gedragen. Terwijl ik daar naar zag, werd de deur van onze loge opengedaan en trad mynheer Levy binnen, om my naar het tooneel te ge- kreet des heldenmoede Te wapen tegen den vijand van God en Land Dood aan de vreemde verdrukkers En met duizenden stonden zy op, de kloekgebouwde mannen, die gisteren nog den ploeg hanteerden, eensklaps soldaten geworden, soldaten in den vollen zin des woord tot alle lijden en ontbering gereed, den dood trotsch en fier in de oogen starend, en, waar alle hoop op 's menschen hulp ontbrak, mot ivertrou- wen den blik ten hemel gewend en gesteund op God Eilaas, men kent den uitslag piek, knods, dorschvlegel en verroest geweer vermochten niets tegen bet kanon, leeu wenmacht niets tegen regeltucht en krijgs beleid De heldhaftige opstand tegen hel geweld werd versmoord in eene zee van vuur en bloed, en op honderd plaat sen van den vaderlandschen grond liggen de gebeenton der onbekende helden, der martelaars verspreid 1 Zij, hebben niets achtergelaten zij streden voor geene faam, voor geenen roem, voor geen eereteeken. Zij lieten geene legerbeveleu achter, die hunne namen zouden doen kennen zij stierven, arm en vergeten, voor hunne ^haardstee en voor hun geloof 1 Hot sabelbewind zwaaide oppermachtig den staf do Fransche adelaar in Bel gië een grypgier vervulde Europa met het alles overheerschend gedruiscb van zijne zegevaart het Hollandsch bewind volgde, later de omwenteling van 't jaar 30, met de jaren van nationalen voor spoed en wio dacht er aan onze arme boeren, aan do heldhaftige strijders, aan de groote martelaars der vaderlandsche zaak Niemand 1 Men had hen als Brigands gebrand merkt, als misdadigers hunne namen doodgezwegen, hunne graven als die van paria's platgetrapt, en den landgenoot gepoogd te doen gelooven, dat het eene schande was tot die schaar van wakkere mannen te hebben behoord Zullen wij die les,ons door den vreem deling geleerd, blijven opzeggen, die his torische ketterij blijven gelooven Neen, dat mag niet Monsterachtige ondankbaarheid zou het heeten Want was het niet uit hun bloed, dat later, op den vaderlandschen grond, prachtiger en weelderiger dan waar elders ook,de stam van den Belgischen vrijheids boom opschoot Geleerden en dichters zijn gekomen en hebben, de eenen met geestdriftige her leiden. Ik volgde hem met het gevoel van een misdadiger, die van zijne cel wordt overge bracht naar de plaats, waar hij terechtgesteld zal worden. M. Levy trachtte mij te bemoe digen, en toen wij achter de coulissen geko men waren, gaf hij mij een glaa champagne. Ik hoorde iemand op het tooneel spreken en zag al spoedig een heer in een zwarten rok, die dicht bij het voetlicht stond en zich tot de aanwezigen richtte. Ik vroeg aan M. Levy wat die heer deed. Hij zegde, dat hij de avon turen van de Graaf van Leicester verhaalde. Deze heer werd dikwijls in de rede gevallen door handgeklap en aanhoudend gejuich. M. Levy vertelde mij, dat de spreker een uitste kend treurspeler was, M. Littleworth hij de clameerde met eene zware, trillende stem, die mij aan de stem van Brigstock deed denken. Ik was te zenuwachtig om naar hem te luisteren. Toen de spreker geëindigd had, bracht M. Levy mij midden op het tooneel. Ik herinnerde mij niet meer precies wat er nu gebuurde. Alleen weet ik, dat het geheele gebouw daverde van toejuichingen. M. Levy geleidde mij naar de loge, waar de gouverneur gezeten was, die nu te midden van eene diepe stilte opstond en zich tot mij wendde. Ik zal hiervan alleen maar zeggen, dat sir Charles, na omtrent een kwartier ge sproken te hebben, mij eene beurs met 700 guinjes overhandigde, als een bewijs van bewondering door de bevolking van Sydney aan den dag gelegd, omdat ik znlk groot ge tal vrouwelijke landverhuizers uit een ge heid, de anderen met helklinkende schiedkundige bewijzen, getoond, wat zy waren, de meestal onbekende helden, de glorierijke Brigands van 1798. Neen, hunne nagedachtenis zou niet langer met hunno gebeenten verborgen blijven in den kleigrond van Brabant of Vlaanderen, gelijk in het heizand der Kempen 1 Na honderd jaren zal het dankbaar vaderland hen herdenken en plaats voor hen eischen in de geschiedenis hot zal hen berdenken, het hart kloppend van eerbied en liefde, van bewondering en erkentelijkheid, op eene wijze, onzer Boeren waardig. Het zal CJ herdenken, ongelukkige Stassyus.laffelijk vermoord te Haasdonk U, Meulemans en Corbeels, edele gefusil- leerden van Doornik U, heldhaftige Van Gansen,Eeleu, Rollier,Coustant, Jacquo- min, Behrens,Stolmann,Oockx. Craninx, Crabeels, Smets, Goossens, Lauwers, Blinckvliet, Brouwers, Van Dyck, Vander Smissen, Sierrens, Apers, Cools, Peeters; U, allen, martelaars van Mechelen, Merchtem, Sint-Pauwels en Sint-Ber- naards van Diest, Leuveu, Wilsele, Kortrijk, Lcuzo en Herenthals van Sta- veiot, Willebroek, Sint-Amands en Born- hem van Puurs, Hingeuo en Lippeloo van Meerhout, Goel, Olmen en Mol van Hasselt, Neer-IJsche en bonderde andere plaatsen U allen, gevallen op het veld van eer, laf doodgeslagen of door den kop geschoten U ook, die aan de beulou ontkomen zijt, en, in de geledereu niet gekend, behalve van God, nog jaren en jaren moest verzwijgen dat ook Gij onder de Brigands waart en dit nauwelijks durfdet fluisteren rond den haard, ia den besloten huiskring I Wat de pen onzer dichters en geschied schrijvers aanving, zal, in 1898, gansch ons Vlaamsch volk met gouden letteren schrijven in 't glorieboek des Vaderlands! Voor ons, Belgen in 't algemeen, voor ons, Vlamingen in 't bijzonder, zal het eeuwfeest van 1898 eene nieuwe uiting zijn van de liefde voor onzen godsdienst en voor ons huisgezin pro aris et focis, welke de Jongens van 1798 bezielde. Het zal eene plechtige bevestiging zijD van ons nationaal bestaan, van onze nationale wilskracht. Rondom die grondvesten der samen leving, welke barbaarschheid hen ook beloere, moet, in de betooging van 1898, zich gansch het echto Belgische volk ver eenigen, fier en vastberaden als één man, Die betooging moet, krachtdadig en begeesterend, aan de wereld zeggen Zonen en bewonderaars der edele Bri gands, vrat zij verdedigden, dat willen wy verdedigen; waar zij voor sneuvelden, daarvoor zouden wij ook willen sneu velen ditmaal stedelingen en boeren, zyde aan zijde onder hetzelfde vaandel voor God, Vrijheid en Land Het inrichtend Oomiteit Willems P., algemeeue l Voorzitter van het Dav.-1 Fonds te Leuven. Eerevoortitt. Hoogeerw. h. Heylen.Prel. der abdy van Tongerloo. Helleputte J., Volksver-/ tegenw., te Leuven., \VoorMitters. ClaeysH., Pastoor te Gent. I DePotter Fr., algemeeneJ Geheimschrijver van hotL, Dav.-Fonds, te Gent. /Ondmioon. Ridder de Corswarem. Graaf de Grunne, te Brussel. d'Hooghe-Bellemans, nijveraar te Lier. di Martinelli,vrederechter te Borgerhout. Janssens A.. Volksvert. te St-Nicolaas. Ryckmans P.,prov. raadslid,te Mechelen. Sevens Th., letterkundige te Kortrijk. VerhaegenJ., rechter te Brussel. Van Caneghom Kam., Gemeenteonder wijzer te EineSecretaris. P. S. Zal er te Aalst geen plaat selijk Comiteit optreden om alhier de herdenking van den Boereu krijg te leideu? vaarlijken toestand gered had, die, als ik niet zooveel schranderheid getoond had, wel eens een erger lot dan schipbreuk hadden kunnen ondergaan. Ik bracht eenige stamelende volzinnen uit, waarin ik myn dank betuigde, ofschoon my later gezegd werd, dat ik niet zulk een gek figuur had gemaakt als ik wel had gedacht. Toen de voorstelling afgeloopeu was, viel de gordijn, te midden vau een onstuimig ge juich der menigte, maar nog wel een kwar tier werd ik achter de coulissen opgehouden met het geven van handen aan mijn vrouwe lijk scheepsvolk, met het doen van vragen aan en met het drinken van champagne op hare gezondheid. Ik zeilde op den 24" October 1851 als een getrouwd man met Kate Darnley en als kapi tein van de Graaf van Leicester van Sydney uit, en met mij gingen mijne jong# vrouw en zes eerste klasBe passagiers en veertien tus- schendekspossagiers. De terugreis was even kalm ongewoon, als de heenreis onstuimig en buitengewoon was geweest, en wij kwa men op den 30" Januari 1852 in de rivier de Theems aun. Men zal zich wel kunnen voorstellen, dat ik in al die maanden de Here en kapitein Cadraan en Mijnheer Fletcher van Bristol niet vergeten had. Sedert mijne wonderbare redding had ik vost besloten, die schurken te ontmaskeren. En zie, nauwelijks was mijn schip in een der Londensche dokken aange komen, of ik kreeg tijding van de Hebk. MM. Norton en Jackson hadden, zooals op den buiten. De Gentsche anti-socialisten bebben besloten tegen M. Plaacquaert te relde te trekken. Zondag 11., hielden zij eene meeting te Zwijnaerde maar M. Planc- quaert verscheen er niet. Onze Gentsche vriondon trokken, on danks het slechte weder, van daar naar Nazareth waar de Zomorgemsche opruier eene meeting geven zou. Op het grondgebied van Nazareth, zegt het Vólk, is 't aau Plancquaert ver boden in de open lucht meeting to geven, terwijl geen enkele herbergier het iu zyn huis wil toelaten. Maar aan de eene zijde der baan is bet Auweghem, en het is hier dat de man zyn gewoon rotje zal aflappon, het weêr intusschentijd opgeklaard zijnde. Men wacht on blyft wachten, het muziek speelt een paar aria#, er komt langs om meer volk; het Molenhuis en do herherg daar rechtover doen gulden za ken.... Geen Plancquaert te zieu. a Eindelijk komt hij op zyn rywiel af men wel kon denken, een omstandig verslag van myue ervaringen op de Graaf van Lei cester meegegeven met een schip, dat kort na myne aankomst te Sydney van daar uitgezeild was. Zoo waren dan ook bijna de eerste woor den, die Mijnheer Donald Grant, een lid der firma bij onze eerste ontmoeting, tegen mij zegde Hebt gij al gehoord, dat zij er iu ge slaagd zijn de Hebk in de Tafelbaai schip breuk te doen lijden, maar zóó onhandig, dat Fletcher met twee van de bemanning ver dronken. Is Cadnian in Engeland in verzekerde bewuring Ja, hij zit voor goed achter de tralies. Goddank Ik zal getuigenis legen hem afleggen. Ik ben dankbaar, dat ik nog bijtijds gekomen ben. De jury sprak het schuldig over hem uit, omdat hij de Hebk opzettelijk had doen stran den, en de rechter veroordeelde hein tot le venslange verbanning. In Augustus 1852 was ik weêr te Sydney en hoorde daar, dat een oorlogschip, dat was afgezonden om de kolonie van Brigstock op te sporen, onverrichterzake teruggekomen was. Ik zag haar journaal in en begreep ter stond, hoe het kwam dat zij Ball's eiland niet had kannen vinden. Toch had men mijtoen ik op eeoe latere reis weêr te Sydney kwam, nieuws meê te deelen. Een koopvaardijschip, dat te Mol- bonrne thuis hoorde, had een walvischyaar- der gepraaid de kapiteins dier schepen had- eu iedereen is verheugd, denkende dat de meeting nu wel zal beginnen Maar.... daar begint het muziek weêr te spelen en op de verwonderde vraag der Gentenaars, komt voor antwoord Wij geven hem eene serenade. Meeree meer volk komt bij, de her bergen en de plaats zijn proppensvol, Plancquaert is rechtover t Molenhuis biunen en stelt zich aan don toog pintjos te drinken het muziek gaat ook binneu en, met trommel en bas, en een vijftiental koperen instrumenten, gaat het er op los binnen de kleine plaats, 't Is oin oorendul te worden, en op aanmerking der Gentenaars dat ze vreezen doof to zullen worden, komt weêr bet antwoord - Wo geven htm eene serenade. Plancquaert blijft aan den toog staan; do muzikanten gaan buiten, boeren en boerinnen komen aan en toe, bekijken den Zomergemsche van hoofd tot voeten en... gaan weêr buiten, zoo processiesge- wijze de eenen achter de anaeren. 't Muziek spoelt nu ea dan, er wordt veel gepraat en over en weêr geloopen.... Dat duurt zoo audorbalf uur. Gedurende al dien tijd waren ook twee priesters van Nazareth ter plaats, die ongeduldig wachtten om Plancquart te hooren ze mochten aftrekken zonder hunnen wensch bevredigd te zien. Doch ziet, nauwelijks waren zij heen, of Plancquaert besloot te beginnen. Do redenaar plaatsto zich op 't grond gebied van Auweghem tegon eenen boom en was onmiddelyk vau veel volk om ringd. Hij begon...juist woordelijk hetzelfde van over acht dagen te Zwynaarde. Maar wat is dat De trommels roffelen, de bas en de acbijf slaan, hot muziek komt vooruit, vat post tegenover den spreker en... geeft er een dreunend aria op los. Geen mogelijkheid zich te doen ver staan. Plancquaert zwijgt en, als 't aria uit is, gaat hij weêr in de herberg, door zooveel volk gevolgd als het huisje slik ken kan. Wie verstomd en verbaasd stonden, dat waren de gentsche anti-socialisten. Een van hen ging by een muziekant en vroeg hem Waarom doet gij dat? Waarom laat ge hem niet spreken Wo moesten wij dan van Gent niet komen om hem tegen to spreken En thans luidde het veel beduidend antwoord Wij hebben in de gazette gelezen dat hij, die een rijk man is, te den gedurende eene langdurige windstilte herhaalde raaien elkander een bezoek ge bracht en de kapitein van den walvischvaar- der vertelde aan den anderen, dat hij een eiland had aangetroffen, dat hij tweemaal voor water en kokosnoten had aangedaan en dat hy dit, zeer tot zijne verwondering, door blanke mannen en vrouwen bewoond had bevonden. Eene gewapende brik vond het eiland zon der veel moeite een gedeelte der bemanning ging in eene sloep aan land het dorp, zooals het door den kapitein van den walvischvaar- der beschreven was, lag in eene vlakte in de nabijheid van een groot meer ieder huis was omgeven door een grooten hofmaar er was geen levend wezen te zien. De goederen, uit het ruim van den Graaf van Leicester weggenomen, waren over de verschillende huizen verdeeld of in eene grot op de noordkust van het eiland opgestapeld. Deze werden bijeengebracht en aau boord genomen, en toen zij te Sydney onderzocht werden, bleek de vermiste hoeveelheid onge veer de weerde te hebben van de gage, die de eigenaars aan de matrozen schuldig waren. Van Brigstock en zijne kolonisten werd nooit iets meer gehoord niets althans, dat mij ter oore gekomen is. De booten, dio zy meegenomen hadden, waren niet door de be manning der gewapende brik gezien men mocht veilig aannemen dat de kolonisten met behulp daarvan aan boord van een schip wa ren gegaan. EINDE,

De Denderbode | 1897 | | pagina 1