Zondag 10 October 1897. 5 centiemen per nummer. 53ste Jaar .">200. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ne zeeldraaier! St-Lievens-Zotten Veeverbetering. Geusche lieftalligheden. Goede christenen. ,.p ,Do DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auu: Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 34 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 9 October 1897. Een liberaal handelt niet uit belang, zegt en beweert de diepgestudeerde ziel kundige uit de Vreiheidstraat, hij be tracht den triomf der partij en brengt daarvoor niet alleen zijnen arbeid maar zelfs zyneu penning ten offer. Opgepast, Chronique, dat ge nu niet meer gewaagt van touspingres s allen oordjesbijters, die knoppen in plaats van kluiten in de schalen tot onderhoud van hunne scholen werpen. Kostelijker is echter nog het portret van den geus door Dendergalm zelf afge schetst... 't Is waarlijk treffend en welge- lukt en getuigt dat de schrijver de aard en inborst zijner partijgenooten grondig heeft gestudeerd. Vroeger schilderde men de liberalen af als mannen wier eerlijkheid, op- rechtheid en bekwaamheid zoovele waarborgen waren, dat ze hun recht b zouden uitoefenen ten bate der alge- meenheid, doch de feiten zijn daar en V, bewijzen dat ze alleen eigenbelang beoogen, dat ze persoonlijk voor- deel nastreefden. Voor een vijffrank- stuk, voor de benoeming van een zoon n of bloedvenoant veranderen ze hunne zienswijze ze mogen jaren en jaren gestri d#n hebben onder de blauwe - vlag, 26 mogen in tijden van politieke woeling, gesteund door een leger miu- deren, maar toch koene strijders, den m paap in dwang gehouden hebben en zijnen haat getrotseerd, hunnen naam D mag geschitterd hebben onder de leden der liberale associatie, maar biedt hun geld gelijk onder welken vorm of op n welke wijze en ze zullen den dom- per (sic) de hand kussen, hunne over- tuiging verkoopen en ook die van hunne trouwe soldaten meêverpanden.» Vandaag wit, morgen zwart wat mag men van zulke kerels verwachten die vandaag hunne partijgenooten tot in den hemel verheffen en ze morgen als ver koopbaren uitkrijten T Wat ook is eene partij waarvan zoo iets gezegd kan worden Wij zullen het ontworpen taferee Ikon moeten vol ledigen door een uittreksel uit de reeds vermelde Chronique. Dender galm schildert ze ons af als voor een vijffrankstuk verkoopbaar, de Chronique als vasthouder van de ergste soort, als ware jood Waar zijn onze opperhoofden, ter- wijl de socialisten zich op eene zoo verschrikkelijke wijze inrichten ?...Wij hebben zelfs het genoegen niet te weten in welk kasteel zij verblijven of zy aan de boorden der zee, in Zwit- seriand of wel te Spa zijn. Ten minsten zouden wij willen weten of ze niet dood zijn. Ten andere, of zij ziek, stervend of wel te pas zijn, 't is al het zelfde onder opzicht der opofferingen die wij van hen verwachten. B Wij zouden een werk van liberale pifcpaganda kunnen aanhalen door de opperhoofden onzer partij nuttig en (1 46 7.) 16"* VERVOLG. "Off— Doch niet zoodra was het uur der ontgoo cheling geslagen, of het volk, 't welk ver schrikt op zynen euvelmoed en de wraak des Hertogen terugzag, trok de hand van zijne drie beminde leiders, en (zoo als het altijd in .dergelijkon toestand plaats heeft) om op nieuw bij den Vorst in genade ontvangen te worden, nam, het niets meer ter harte dan zelfden val te bewerken dier mannen, van wie het zich éénmaal had laten blinddoeken. Toen de volksgunst voor deze rampzaligen was verzwonden, meenden de Schepenen niet langer meer te doen dralen, om hen, zonder de burgers verdere onlusten te veroorzaken, eene straf te doen ondergaan, welke de andere muiters ten voorbeeld zou strekken. Mattby, Bloc en zijne twee makkers wérden vastge grepen om, in weerwil van hun vonnis dat hen ter ballingschap veroordeelde, in Vlaan deren te zijn teruggekeerd en zich aan het hoofd der muiters gesteld te hebben. Hun b noodzakelijk geoordeeld, en hetwelk, in zake van ondersteuning slechts eene B groote O heeft ingeoogst bij de talrijke millionnairs die de eer en de profijten genieten van 't mandaat hen door de kiezers toevertrouwd, n Dezer laatste dagen kregen wij eenen brief in handen van eenen senateur, eenen der rijkste burgers des lands, die ff zich de moeite gaf uit te leggen dat hij, ter oorzake van de ellende der tijden en de groote opofferingen die hij reeds voor de partij gedaan had, geen vijf- ff frpnkstuk kon gunnen aan een liberaal werk. Verleden jaar, wilden de liberalen een ander werk inrichten en verzochten de medehulp van al de liberale krin gen van het land. Men heeft ons de rekening der omzendbrieven getoond, die te dezer gelegenheid gezonden werden. b Ziehier deze rekening Uitgaven fr. 51 8 Ontvangsten fr. 6. De zes franken werden aan de inschij- b vers teruggezonden, ff Wij zouden die voorbeelden kunnen vermenigvuldigen en ze vergelijken met de opofferingen die de katholieken zich getroosten en dit is voldoende om onze verledene, tegenwoordige en toeko- komende nederlagen uit te leggen, s (Chronique 11 9 91) Wij zullen daarover geene bemerkingen neêrschrijveü. De feiten spreken te klaar en onze lezers zullen wel weten wat besluit zij te trekken hebben nopens do eerste lijnon van dit schrijven. Zij ook zullen zich afvragen sedert wanneer die Cte omkeering heeft plaats gegrepen, .g zouden wij dit te wete bekomen, want die date zal van belang zijn voor de geschiedenis der geuzerij. Een nieuw ora zal begiunen, ora van zegepraleu lijk te Borchworm (Waremme). Toen in ver leden week de hoop uitdrukte te Heldergem een veekweek- syndikaattezien stand komen, als gevolg van de puike en uitmuntende voordracht door den heer landbouwleeraar Van Overstraeten gege ven, had ik nooit gedacht dat zulk schoon ding aan kwaue wil kan schipbreuk leiden. Onze lezers zullen reeds uit mijne woorden besloten hebben dat hel syudi- kaat niet is tot leveD gekomen. Het is zeer te betreuren dat men niet ééns is geworden op onze gemeente om het goede en schoone voorbeeld door Borsbeke gegeven moedig na te volgen. Hier zoowel als daar, zou die inrichting uiterst nuttig en voordeelig wezen en de beste uitslagen geven. Wij kunnen het slechts ons spijt uit drukken en zeggen dat degenen die het hunne tot welgelukken niet bijgebracht hebben, er de verantwoordelijkheid van dragen. Zij hebben veel goede belet dat pleit werd plechtig ter vierschaar ontvouwd od onderzocht. De kwaadwilligste der drie, Bloc, bekende ter pijnbank dat hij voorne mens was geweest het gansche Gent in brand te steken en de woningen te doen uitplunde ren, van al wie hij verdacht hield in den buit der accijnsen op de granen gedeeld te hebben. Schuldig bevonden voor banbreuk, muiterij en andere wandaden, werden zij gedriën ge- vonnisd om onthoofd te worden dat vonnis werd uitgevoerd weinige dagen vóór het ver trek der zeventig Gentenaren naar Brussel. Echter, zooals de Hertog het had voorzien, toefden de andore steden niet lang om het voorbeeld der oproerige Gentenaren te vol gen. Luik, onderduims gesteund door het ver raderlijk gedrag van Lodewijk XI, borst uit in eenen hardnekkigen opstand tegen Karei van Bourgondië. Wij zullen hier niet ge wagen van al het ijselijke der straf, welke later de wraak des Hertogen op die ongeluk kige steden wegen deed. Het zij genoeg hier te doen opmerken dat de Gentenaars met innigen angst op het schrikkelijk lot terug zagen, welk Luik en Dinant zich hadden over het hoofd getrokken. Nog klonken him immer onheilspellend in 't oor de woorden, welke de Vorst te Brussel had toegesproken. Gewis nu te Heldergem zich niet zal voordoen. Het is jammer. Wij moeten bekennen dat er bij ons en in onze streken veel boe ren zijn, oneiudig veel, te veel zelfs, die hunne beesten niet kennen. Zij blijven to dikwijls aan uiterlijke schijn vastgehecht en vergeten het spreekwoord Schijn bedriegt. Wij bedoelen hier die landbouwers niet die maar ééne koe bezitten zij immers weten gauw wat ze weerd is, maar diege nen waar verscheidene beesten op stal staan en waar de melk den gemeenen pot intrekt. Voor hen bijzonderlijk is het van het grootste belang een veekweeksyndikaat in te richten, opdat hunne natuurlijke beweegloosheid aangeprikkeld zij en zy in staat gesteld worden hunne beesten ieder op zijn eigen te kennen en te waar- deeren. Wij herhalen het, het is niet genoeg te weten dat deze of gene koe veel melk geeft om daaruit te mogen besluiten dat zij de beste van de stal is, en van den an deren kant dat eene andere er weinig af werpt om als minder waard liehtzinnig weg, ze van kant te helpen. Twee dingen zijn op te merken A. de hoeveelheid der melk en B haren rijkdom. Het eerste springt in het oog, het andere moet door middelen, ons door de weten schap bij de hand gedaan, vastgesteld en waargenomen worden. Wanneer een landbouwer zijne beesten kent, wanneer hij weet wat weerde zij voor hem bezitten, zoo kan hij daarna zijne handelwijze richten, die kennis als richtsnoer nemen voor hetgeen hem te doen staat. Zijn belang ter herte nemende, zal hij alsdan, met kennis van zaken, die koeien uitkiezen die hem de grootste voordeeleu afwerpen om er van voort te kweeken en zijneu stal te bevolken. Wij willen echter niet ontkennen dat de beweegredens door eenige onzer land bouwers ingebracht van alle weerde ont bloot zijn. Integendeel wat men het meest heeft doen gelden, heeft schijn van grond en rede. Niemand, heeft men gezegd, heeft hier te Heldergem, tijd te veel om zich met het meten der melk onledig te houden. Weet men dau wat opoffering, moeite en last het zou kosten, de hoeveelheid en de gehalte, 't is te zeggen, de rijkdom aan room der melk te gaan vaststellen op ieder hof en van elke koe Dat zou het werk en eene aangename bezigheid kunnen zijn van mannen wier slach hier op Heldergem is onbekend. Wat daarop antwoorden Wij moeten bet bekennen die rede is gegrond maar eene audere vraag is het echter is zy onoverkomelijk? Wy gelooven het niet ten zij onze vu rige wensch dit syndikaat te zien stand komen ons de zwarigheden deed over het hoofd zien. Zekerlijk indien een persoon alleen dit werk moest verrichten, dit zou nog al moeite en tijd vragen, en de landbouwer, bij uitstek, weet hoe kostbaar deze is. Maar zou het werk niet verdeeld kunnen worden en het spreekwoord toegepast voelden zij dat er voor hen niets meer te doen stond dan alles aan te wenden, om, ten prijze van wat het ook zijin Karei de herinnering uit te wisscheu van 't hem aangedane leed, en zich gansch aan hem over te geven om nogmaals en voor goed in zijne gunst terug te treden. Zij namen dus het besluit op nieuw den Hertog te voet te vallen. Uit dien hoofde zonden zij de afgevaardigden terug naar Brussel met last, om den Vorst, over de zui verheid en do oprechtheid hunner inzichteu te overtuigen, en hem kond te maken dat te Gent, de drie geopende poorten, reeds weder gesloten waren, dat de gilden hunne banieren aan den opperballieuw wederom hadden terug behandigd en dat zij voortaan zouden trachten hem in alles te believen. De Hertog gaf huu ten antwoord dat hij jlen tijd niet had om hen in gehoor te ontvangen, en dat zij dan ook aan hun woord te weinig getrouw waren gebleven, om hem aan hunne beloften nog geloof te doen hechten. Het mislukken dier nieuwe poging ontmoedigde echter de Gente naars niet. Nog ettelijke malen beproefden zij den Hertog tot gunstigere gevoelens over te halen. Eindelijk ontwierpen zij voor den 22,trn dag van wintermaand 14C8 eene plechtige Vele banden maken een lichte arbeid. Wat eene niet kan, zouden veleu het niet kunnen En waarom zou céuen alleen den wagen voortstooten moeten? Voor de venverzekering die te Helder gem, gelukkiglijk bloeit, heeft men het dorp in wijkeu verdeeld en wijkmeesters aangesteld om in geval van nood een oog in 't zeil te houden en een handje töe te steken. Zou men het voor 't veekweeksyndikaat niet doen kunnen Zou men daarvoor ook geene wijkmeesters aanstellen kun nen die met onpartijdigheid de metingen verrichten zouden Wij gelooven van ja, zooveel te meer dat eenmaal 's jaars een controol zou kunnen uitgeoefend worden, waarvoor het syndikaat niets te betalen zou heb ben, en wiens hulpe gansch gratis zou zijn I Waarborgen van onpartijdigheid kunnen altijd gevonden worden. Landbouwers, Iaat ons dat nog eens overdenken. Laat ons niet vergeten dat zulke inrichting van onzen't wege haast ;eene opofferingen vergt en veel voordee en er uan zijn vastgehecht. Daarom laat ons band in baud leggen en slechts be zield zijn met gevoelens van wederzijdscbe genegenheid en onderlinge hulpe. Laat ons het spreekwoord toepassen Helpe u zelvcn zou helpe u God en wij mogen overtuigd zijn dat wij er ons wel zullen mede bevinden. Aan 't werk 1 D. D. T. Heldergem den 6 Oktober 1897. Dendergalm is in eene hevige razernij gevallen omdat wij hem door uittruksels doeu zien hebben dat hij de dogma's van onzen Godsdienst aanrandt en hij slechts ellendige komedie speelt wanneer hij nu komt beweren dat hij iedere geloofsover tuiging eerbiedigt. Hij gaat zoover dat hij onze in twijfel trekt 't en schold geen haar of hij ging ze loochenen;die kabalistische cijfers 6 35 299. 30 891 hebben hem weêrhonden. Wij zullen hem dat eens voorlezen zesde jaargang, nr 35, het 299' sedert het verschijnen. Date van 30en Augusti 1891. Begrepen, Mijnheer, dat staat op de eerste bladz. Wij zullen die schoone woordekens nog eens herhalen Heeft God soms zijne wraak niet uit- gewerkt op onschuldigen, wat eene onvergeeflijke onrechtveerdigheid zou zijn? Het was hem (sic, met eene kleine letter Bebel doet dat ook nog- tans zoo gemakkelijk die schrikkelijke straf van de onschuldige slachtoffers af te weren. Hij wist op voorhand, dat de rampen zouden plaatsgrijpen welnu b hij (sic) had die personen maar eene lichte onpasselijkheid over te zenden, een zweerke op hunne voeten doeu te voorschijn komen of hunye eksteroogen zeer sterk te doen steken, om ze te be letten zich dien dag naar de statie te begeven. En hij (sic) heeft dit zoo ge- vergadering, waarin zij ten getalle van 300, en op aanvraag van meester Baudewyn Goe- tbals besloten bij den Hertog eenen laateten stap te wagen. Deze, overmand door bun aanhoudend bidden, waarin hij dan ook eene proeve van echt leedwezen dacht te zien, gaf hun oorlof om op gestelden dag plechtig Brussel huune schnld te komen erkennen, en zoo de volkomene genade te verdienen, welke hij hun alsdan zou schenken. Op 8 januari des jaars 14(59, 'twas een ongure en treurige wintermorgend, was het hertogelijk paleis te Brussel in de omstreken van Caudenberg met eene talrijko on niei gierige menigte omzet; wat die sameuscholiug ter dier plaatse had te weeg gebracht is licht te bevroeden van stond tot stond verbeidde men de Gentsche afgevaardigden, die thans in 't openbaar en voor de laatste maal hunnen Vorst zouden om vergiffenis smeeken. Om den woesten trots der Gentenaren thans eens krachtdadig te keer te gaan, had do Hertog gewild dat hun, met al den luister eener buitengewone plechtigheid, de vernede ring zon geworden. In de troonzaal van het paleis, rijkelijk met kostbare en kunstig ge wrochte tapijten behangen, wachtte de Her tog, gezeten op een soort van hoog getroonte, waarvan de voetzuil in 't ronde met trappen - makkelijk middel niet gebruikt; hij (sic) - zag ze liever onder zijne oogen in sluk- ken rijden. Brrr. Wat wreedaard b Dendergalm wil zijue taal verschoouen. Dat komt, zegt hij, uit artikels waarvan geen enkel geschreven is door degenen die sinds 3 jaren Dendergalm opstellen Sedert drij jaar heeft Dendergalm dus zijue kazak gekeerd, hij is groene demo- kraat geworden nu verstaan we de woorden vau 't Land - De liberalen ziju goede christenen I Kazakkeerders 1 Do Dendergalmers De slag moest toch raak geweest zijn, want die diepgeleerde schrijvers zijn razend kwaad geworden, 't Is te denken ook men boopt dat ziju masker oudoor- dringbaar is eu plotseling wordt hot afge rukt door eenen onverbiddelijkcu tegen strever. Wat ontgoocheling en teleur stelling Nooit hadden wij gedacht dat die groote geleerden zich zoo kwaad konden maken eu eene taal voerep die men alleen in enge stegen te hooren bekomt en onweerdig van iemand die zich eer biedigt. Dendergalm wordt eene ware bron voor scheldnamen. Ouze gelukwenschen aan dio groote mannen en geleerde magisters. Wij kunnen aau het genoegen niet weerstaan eens die geusche lieftallig heden ten ouzen optjehte aan dc lezers van Denderbode te doen kennen waut voorzeker hebben zij geen gedacht van al die lieve benamingeu die zoo kwistig ons naar het boofd worden geslingerd. En zeggen, dat zij komen van mannen die beweren iets te zeggen te hebben in de partij van licat verdraagzaamheid en beschaving Ziehier nu het reekske Potuilen, uilen, renegaten, een bullebak door Denderbode in buur genomen, hasse- bassers van meerderen kaliber dan de scribenten die hedendaags grollend eu blaffend de vuiluiskar van Denderbode langs de klerikale mestpleinen trek ken, de nieuw aaugeworven matamoor mag loeien of brullen, de eigenaar der geborsten stentorstem, de geestigaard een belachelijke, ellendige kluchtspeler, eeu lamlendige feemelaar, gebuurde ponuelakei, de gebuurde heilige I peuuekuecht, de schijnheilige huurling, huichelaar. Oef wij zijn ten einde. Wat moet ons schrijven toch juist getroffen hebben om die groote magister zoo uit zijn lood te slaan en zulke opeenstapeling van scheld woorden te doen uitbraken. Wij roepen de aandacht van zekere Aalsterscbe schrijvers op dit art. Zij pluizen zoo gaarne Denderbode uit eu zoeken zoo graag distels iu het veld der katholieke drukpers. Thans mogen wij hopen dat, voor een volgend artikel iu de een of andere revue, het schrijveu vau ouzen magister niet uit het oog zal verloren gaaueudat die opsteller eeue eereplaats zal hebben, bij de samenstellers vau Dictionnaires poissards. - Die eer komt toe aau den geus die zulk schoon art. heeft geschréven. omgeven was, en waarvan het gestoelte, gansch omzet van edele gesteenten en met glinsterend gouden laken behangen, de som bere rouwkleedij des Hertogen bijzonder op al die pracht deed uitkomen. Aan den voet der trappen, waarop tapijten lagen insgelijks uit gouden laken geweven, stond de hoog edele en grootmachtige Antoon, bastaard van Bourgondië, die als eerste kamerheer des Hertogen, het smeekschrift der Gentenaren zijnen meester moest overhandigen. In andere zetels, rondom den troon gerangschikt, be merkte men den Bisschop van Luik, I'hilip van Savooije, broeder der koningin van Frankrijk, Adolf vau Kleef, Heero van Raven- stein, den Hertog vun Somraerset, de lleeren van Chalons, van Bauftiemont, van Arcy, Crequy en andere voorname persoonaadjes, allen van hoogadelijkeu bloede. Verder in de zaal bevonden zich, trapsgewijs geplaatst, de ridders van het Gulden Vlies en al de edelen, ridders en groot-ofticieren van het hof des Vorsten. In de ruimte, welke men den naast- bestaanden des Hertogen had voorbeschikt, hadden de afgezanten der onderscheidene Mo gendheden plaats genomen. Men bemerkte er onder anderen, die van Frankrijk, van Uongariën, van Bohemen, van Napels, van Aragon, van Siciliën, van Cypres, van Noor- liberalen zijn, men weet bet, nu goede christenen geworden omdat ze do belden van Obipka geldelijk, en met woord en daad onder steunen in hunnen strijd tegen dc katho lieke partij. 't Land van Aelst drijft het zelfs zoo verre van te durven beweren dat Den derbode de vurigste wenschen van Z. II. den Paus miskent met don strijd tegen bet liberalism voort te zetten. Maar Land, liegt en bedriegt weêr eens. Heden meer dan ooit wensebt Z.' H. Leo XIII dat bet helsch liberalism be vochten worde 't welk de oorzaak is van al de wereldsche kwalen. De liberalen zijn gebleven wat zij vroe ger waren, integeudeel hunne plaunen zijn heden met meer duivelsche arglistig heid gesmeed. En om onze geëerde lozers eens te laten oordcelcn of de liberalen nu heden tot inkeer zijn gekomen, nu goede christenen zijn geworden, willen wij 't volgende ge trokken uit't Plakkaat]|manifest van 't Land van Aelst, date October 1890, laten volgen - Ge zweert eerbied aan aUe denkwijze. - Maar zijt ge dan geen liberalen meer? f?Ü u bekeerd V Gaat gij boetveer- digbeid doen, gelijk Reynaert de Vos b op Malpertuis Zijt gij alle zeven (de liberale candidaten) van de Frauscbe b Congregatie geworden of Tertiarissen - Eerbied voor alle denkwijzen 1 b In alle groote steden roepen en schrij- b ven uw confratersGeen rust geen ver- poozen of de katholieke Kerk moet weg 1 Dat is onze vijandinne I Weet gij niet dat bet hedendaagsche liberalismus d'onverdraagzaamheid is ff en de tirannie Hebben wij hier niet 8 gezien arme garentwijnders, die bun meesters rijk maakten, verdrukt in hunne zondagsche vrijheid, verdrukt in b hun kinderen, in de ziel van hun kin- deren, dat bet trouwboekske moest ko- - men, verdrukt in hun zieke familie- leden - Heeren, uit eerbied voor alle denk- wijzen, zoudet gij bier den Religiebaat doeu werken gelijk by in alle liberale steden bestaat. Ge spreekt van onpartijdigheid in b openbare aanbestedingen voor alles. - Eu wat zou uw eerste werk zijn; uw b eerste werk als gij een stemme ken b meerderheid kreegt op 't stadhuis? Wat zou uw eerste werk zijn? en durft ge - dat loochenen op uw woord van Jeer ecu b deel vau uw fortuin te pandc stellen a Durft ge Uw eerste werk zou zijn een kolossale broodrooverij - zonder genade of zonder hertzonder te zien naar vrouw en kiudereu uaar wc- b ven en weezen alles afstellen wat ka- b tbolick is alles, al de profijten en - voordeelen geven aan de woedendste - geuzen... Meintge dat iemand daaraan b twijfelt 1 - Ziedaar hoe V Land van Acht de li beralen afschetste vóór dat zc do boudge- wegen, van Polen, van Denemarken, van Rusland, van Lvfland, van Pruisen, van Oos tenrijk, van Milanen en van Lombardiën, HKTWKLK HOOOSTWONDURI.uk OM ZIKN WAS, n zoo als de tekst lnidt, dien wij volgen. Het overige gedeelte der 2aal was aan de mindere persoonaadjes van het bof en verder aan de oitgenoodigden overgelaten. Toen ieder had plaats genomen, en het alles naar den wensch des Hertogen was in gericht, beval deze aan ridder Olivier de la Marche, zijnen hofmeester en kapitein der wachten, alsook aan dfin eerzamen Pieter Bladeliu, den godvruchtigen stichter van Middelburg in Vlaanderen, de Gentenaren kond te maken dat het hun toegelaten was voor hem te verschijnen. Reeds sedert anderhalf nor hadden deze zich uit het stadhui* van Brussel, hunne eer ste verzamelplaats, naar de omstreken van het paleis begeven, in de gedachte, dat de Hertog het oogenblik van het gehoor zoo lang niet zou hebben verscholen. Met ongeduld stondeu zij dus, in koude eu sneeuw, voor de poort van het paleis het gelukkig oogenblik af t^ wachten, waarop deze voor hen zon geopend worden. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1