Logenstraffing. Een en ander. Amerikaansche peer den. Da nieuwe Bisschop van Doornik. Boerenkrijg. Erondegem. De vrienden der Zendin- Rechterlijk Kronijk. Allerhande Nieuws. Holland. Bij het brutaal geweld zegt Het Han delsblad s, voegt het Hecht van eitoyen Plancquaert, het venijn der leugeu. Over eenige dagen reeds had het Chris- tenlievend Hecht aangekondigd dat er te Boom, bij den volksvertegenwoordiger M. Van Reeth, een diner had plaats gehad, 't welk door MM. Woeste, De Sadeleer en De Bruyn werd bijgewoond. Men gaf zeer nauwkeurige bijzonder heden over de werking, welke tegeu M. Dacns zou worden ingespannen en die zijne straf moest doen ontstaan, enz. De liberale pers verheugdo zich in dat nieuws eu exploiteerde het tegen M. Woeste, die men weet liet van alles de schuld is, al is het dan ook gebeurd terwijl hij sliep. M. Van Reeth heeft zich geweerdigd die lafheid eindelijk te weerleggen hij geeft aan het Hecht de volledigste logen straffing, hij heeft de eer niet gehad M. De Bruynden minister, noch zijne acht bare col leg as, MM. Woeste en De Sade leer. te ontvangen. M. Van Reeth loochent niet minder dat hij ooit bij de geestelijkheid eenige stap pen heeft aangewend tegen M. Daens. Die logenstraffing krijgt nu het eerst de Chronique zondag ontvangt ze het Hecht en zijne waarheidslievende confraters.... M. Beemaert, het is stellig, zal, bij de opening van den gewonen zittijd, in november eerstkomende, weigeren nog verder het voorzitterschap der Kamer te aanveerden. Een modegril. De barbaarsche mode om doode vogels als versiersel op dameshoeden aan te brengen, schijnt voor het aanstaande wintersaizoen weder met kracht te voorscbiju te zullen treden. Onlangs gaf eene Parijscbe firma aan eenen groothandelaar eene bostelliug voor 20,000 kwikstaartjes cn verschil lende andere fraai gevederde zangvogels. Deze mode heeft den rijkdom aan kleu rige vogels in zuidelijke landen bijna uit geput eu zulks in den korten tijd van on geveer 30 jaar. In 25 jaar tijd zijn ongeveer 3000 mil- lioen kolibris, paradijsvogels, enz., het slachtoffer vau de mode gewordeu. Iu Engeland alleen bedraagt de jaarlijksche invoer 25 tot 80 millioen stuks, voor het vaste land van Europa ongeveer 150 mil lioen. Wat bekende natuurvorschers reeds voor jaren voorspelden, is gebeurd; de Ïrachtige vogelsoorten in West- en Oost- udië, in Zuid-Amerika, aan de Noord kust van Afrika, enz. die de reizigers in verrukking aanschouwden, zijn thans uit geroeid of bijna uitgemoord. Do roepstem van geleorden aan de dames van alle be schaafde landen, om af te zien van deze mode, was te vergeefs. De schildering der vreeselijke kwellin gen, waarvan de vogeltjes bij het vangen cn dooden blootstaan, bleef zonder uit werking op het vrouwelijk gemoed. Even min vonden de betoogen vau verstandige, edele vrouweu gehoor. Nu dreigt het ge vaar, dat onze eigene vogels zullen wor- deu uitgeroeid. Wanneer in 25 jaar de groote vogelrijkdom der keerkringen uit geput kon zijn, ligt het voor de hand. dat de bovendien nog sterk gedunde scharen onzer iuscktcnetcnde vogels in veel kor- teren tijd verdwenen zullen zijn. Dit zou voor land- en tuinbouw een onherstel baar verlies wezen en daarom komt het gewenscht voor, den verkoop van doode vogels i,voor modedoeleinden algemeen te verbieden. Het voorbeeld, Jdoor een of ander land gegeven, zal spoedig navolging vinden, voornamelijk iu Frankrijk. Daar^heeft men, door middel vau nauwkeurige sta- titieken berekend, dat den landbouw door een leger van insekten jaarlijks eene schade van 450 millioen frank berokkend wordt, alleen eu uitsluitend, omdat de voor den landbouw zoo nuttige insekten- etende vogels uitgeroeid zijn. Iu Duitsch- land verkeert men in 't zelfde geval, ter wijl ook iu overzeesche landen over de toeneming der insektenplaag klachten worden gehoord. Huwelijk der behoeftigen. In eenen omzendbrief der gouverneurs aan de gemeentebesturen wordt de aandacht getrokken op de beslissingen van het ministerie in zake de formaliteiten voor 't huwelijk van behoeftigen. Het gebeurt dat de toekomstige echt genoten, behoeftigen, die op gewoon papier de voor 't huwelijk noodige stuk keu voorbrengen, wenschon op zegel de afkondiging en het trouwboekje te bezit ten. Sommige officiers van den burgerlijken stand meenen die vraag niet te kunnen inwilligen,andertn nemen niet aau dat een deel der stukken op gewoon, de andere op gezegeld papier wezen. Volgens de meening van M. de Smet de Naeyer, is dat eene dubbele dwaling en uit de inlichtingen van den achtbaren minister blijkt duidelijk, dat behoeftigen, alhoewel niet verzegelde papieren voor brengende, het rcciit hebben de huwe lijksafkondiging eu het trouwboekje op zegel te vragen. Een advocaat, die de huwelijkszaken tot zijne specialiteit heeft gemaakt, zegde dat Brussel een der steden is waar het meest echtscheidingen plaats hebben. Alleen Parijs misschien overtreft ons daarin. Weet gij hoeveel vragen tot echtschei ding er eiken donderdag dat is de aangewezen dag op het paleis worden aangeboden Van de 70 tot de 80. Al die vragen worden niet bepleit, want de geraadpleegde advokaat [gelukt er soms in de echtgenooten te verzoenen. Welnu, wanneer men zooveel mannen en vrouwen vrouwen vooral de rechtbanken ziet belegeren, om zich van do echtelijke banden te doen vrijmaken, krijgt men een zeer treurig denkbeeld over den zedelijken toestand eener stad, waar zooveel slechte huwelijken zijn. Het is nog niet lang geleden dat men te Brussel een frausch comediestuk speelde, getiteld Divorgons, (Laat ons scheiden), 't Is de Parijsche moraal. En het getal Brusselaars die, na ze in den schouwburg te hebben toegoj uicht, zc voor eigen rekening in praktijk brengen, is groot. Sedert eeuigen tijd komen regelmatig ladingen van Amerikaansche peerden te Antwerpen toe, welke daar publiek ver kocht worden. Daar vindt men allerlei soorten van peerden, zadelpeerden, ca- mionpeerden, zware trekpeerden, enz. Die jieerden komen hierin zonder in- komrcchten te betalen. Als wij naar Amerika peerden verzen den moeten wij 30 ten honderd van de weerde van hot peerd inkomrecht in Amerika betalen. Zoo, als wij iu Amerika komen met een peerd, dat daar 1000 frank geschat wordt, men betaalt 300 fr. inkomiechten. Eu men laat in ons land de peerdeu vrij en vrank binnenkomen. Is dat juist Dat het gouvernement maar oplette. De peerden handel gaat nu goed in ons land en is voor veel laudbouwers nog een winstgevenden artikel. Maar als dien in voer van Amerikaansche peerden aan groeit zouden de Belgische kweekers in 't kort aardig kunnen staan zien. Een telegram, zaterdag uit Rome ont vangen, meldt dat Z. H. Leo XIII, Mgr Walravens, thans wijbisschop van Door nik, verkozen heeft als opvolger van wij- leu Mgr Du Rowssaux. Mgr Walravens is geboren te Marcq, bij Ëdiugen, in 1841. Zijne Hoogw. is dus nauwelijks 56 jaar oud. Na schitterende studiën gedaan te heb ben, in het collegie van Edingen, werd Gustaaf Walravens priester gewijd in 1866. Daarna ging hij naar Leuven, waar hij den graad verwierf van lincenci'aat in de godgeleerdheid. Na de hoogeschool verlaten te hebben werd hij naar Bergen gezonden, waar hij gedurende twee jaren de bediening van onderpastoor bekleedde in de kerk van Sint-Waudru. Vervolgens werd hij leeraar van wijs begeerte eu daarna bestuurder der wijs- geerige studiën in het kleiu seminarie van Bonue-Espcrance. In 1880 werd hij, in het groot seminarie van Doornik, leeraar van zedelijke godgeleerdheid. Tijdens de benoemiug van Mgr Pour- baix tot coadjutor van den bisschop, volgde Mgr Walravens hem op in het be langrijk ambt van president van het groot seminarie. Den 24 juni werd hij bisschop van Sa- raosate benoemd en twee jaren later, bij breve van 26 december 1896, hulpbis schop van Mgr Du Roussaux. Den 24 februari werd hij gewijd iu de kapel van het groot seminarie en nam de schoone kenspreuk aan in cruce vita in het Kruis is het leven. Het inrichtend comiteit van de feesten in 1898, waarvan prof. Willems en de Hoogw. heer Heylen, prelaat van Tongerloo, de eerevoorzitters zijn, en MM. Helleputte en Claeys, pastoor te Geut, voorzitters, gevcu een tijdschrift uit over den Boerenkrijg, dat alle 14 dagen verschijut. De opbrengst zal moe- teu dienen om «Ie kosten te bestrijden van het gedenkteeken, te Hasselt op te richten. Al wie 5 fr. zendt, ontvangt kosteloos het tijdschrift de Boerenkrijg; alwie 10 fr. zendt, ontvangt daarenboven eene schoone fotografie van het monument. Men kan zijne inschrijving inzenden aan M. Graaf de Gi tinne, Montoyerstraat, 10, te Brus sel, ofwel aan het bureel van Dender- bode. Men weet dat er tijdens do inhuldiging in 1898, te Hasselt, waar de laatste slag geleverd werd, plechtige feesten zullen plaats hebben. Men leze hierover het werk Onze Boeren. prachtig beeld van den H. Antonius ge wijd en plechtig ingehuldigd worden. Naar de voorbereidselen te oordeeleu zullen de feestelijkheden uitmuntend zijn en beloven den besten bijval, te meer daar er om de ceremonie op te luisteren een pater uit het klooster van St-Anto- nius to Brussel,de gelegenheidssermoonen zal prediken. In de naburige parochiën zoowel als te Erondegem wordt er veel over gesproken eu iedereen maakt zich bereid om den Mirakeldoener met alle mogelyko eer te ontvangen. p'gn Velen onzer lezers kennen het Apostoliek Werk van den H. Joannes Berchmans over weinige jaren tot St. Truiden door eenige kinderen gesticht. Iu hunne kinderlijke eenvoudig heid stelden zij zich voor door kleine middelen groote zaken te verrichten en, waarlijk, de Goddelijke Voorzienigheid zegende hunnen iever. Dank aan hunne edeie pogingen werden in Congo reeds twee kristeno dorpen opgebouwd en meer dan duizend arme slaven vrij gekocht. Andere liefdewerken, zooals weezen- huizen, volksbibliotheken «werden begon nen en zijn in bloeienden staat. Dit alles door de opbrengst van onbeduidende en iu schijn onnuttige voorwerpen, die door zoo menigeen nog vernietigd worden. Om het Werk meer en meer te doen kennen en uit te breiden, alsook nog om de kosten der afzonderlijke verzendingen te verminderen, heeft men, op aanvraag van het Hoofdbestuur, besloten, eene afdecling voor Vlaanderen te stichten de zetel ervan is gevestigd in het Groot Seminarie te Gent, onder den naam vau De Vrienden der Zendingen. Dank baar zal men er al de voorwerpen ont vangen die nog eenig nut kunnen ople veren, zooals oude postzegels, oude of valsche munten, oude stalen pennen, visiet- adres- en aanbevelingskaarten, zilver- en tinpapier, rozenkransen, meda- liën, kruisen, doodbeeldekens en andere, trambriefjes, sigarentopjes Doozen of andere voorwerpen, hier niet aangeduid, kunnen niet benuttigd worden. Boeken eu tijdschriften ook, ten ware zij nog zoo goed als nieuw waren, kan men maar moeilijk aanvaarden. Dit nederig Werk, dat reeds zulke schoone vruchten oplevert, bevelen wij ten zeerste onzen lezers aan. Iedereen zorge voortaan deze kleinigheden niet meer weg te werpen of te vernietigen, maar men zeude liever dit alles behoor lijk gefrankeerd aan De Vrienden der zendingen. Het is maar door de wel willende medewerking van allen dat er ernstig goed^kan gesticht worden. fiet beste adres voor de verzendingen is Aan de Vrienden der Zendingen, Groot Seminarie, Gent. Men is vriendelijk verzocht het Niet bestellen op Zondag» zoo weinig mogelijk van de postzegels af te scheuren, daar zij daardoor bijna geheel hunne waarde verliezen. De Volkskamer heeft gister dij nsdag hare werkzaamheden hernomen. Na do goedkeuring der kiezing te Borchworm, 't aanbieden van wetsont werpen en 't antwoord des heeren mini sters Scbollaert op de gestelde vragen door MM. Hamman en Verheyde van Oostende, werd onmiddelijk de beraadsla ging over deJVakvereemgingen geopend door eeue redevpering van M. Begerem, minister van rechtswezen, in de welke hij de strekking van 't wetsontwerp deed kennen. Krijgsraad van Antwerpen. Heimwee. Een genaamde Nelis werd in 1871 als soldaat bij de artillerie inge lijfd. Hij vond het soldatenleven zeer ver velend en poetste dan ook korts daarna de plaat. Eenige weken geleden, na twin tig jaren afwezigheid, kwam hij terug in België, werd als deserteur aangehouden, vervolgd en veroordeeld tot ééuen dag gevangenis. Pruisische vrijheid. De rechtbank van Saarbruck, Elzas-Lotharingen, heeft eeuen handelaar tot 4 marken boete ver oordeeld, omdat hij een uithangbord had gemaakt met fransch opschrift. Dubbel vergunningsrecht. De wet eischt, dat men zoo dikwijls het vergun ningsrecht betaalt als men herbergen open houdt. Maar een herbergier van Sclayn had het middel gevonden on daaraan te ont snappen en toch twee lokalen open te houden. Aan den eeuen kant van den weg hield hij eene herberg, waar hij 's zondags tapte en aan den anderen kant eene, die hij in de week open hield. De fiscus eischte dubbel vergunnings recht, doch daar hij altijd maar een lokaal open hield, heeft de rechtbank van Namen hem vrijgesproken. Het beroepshof bekrachtigde dit vonnis. Koning Leopold beleedigd. Veroor deeling. Men seint uit Hamburg, 11 october. Stenzei, redacteur van het socialisti sche blad de Echo, is wegens beleediging van den koning [der Belgen, dien hij in twee artikels beschuldigd had, uit geld bejag,do speelbanken te begunstigen,door het laudgerecht veroordeeld tot acht maanden gevangenis. Het openbaar mini sterie had zes maanden geëischt. De veroordeelde werd terstond in hechtenis genomen. Als getuigen in de zaak werden gehoord baron Goffinet, advokaat Sara. Wiener en M. Lorand, die 't bewijs leverden dat Z. M. gansch vreemd xs aan de speel huizen des lands,die onder toezicht staan der wet. Stenzei wilde de getuigen doen inlich- lingen geven over de deelneming van Koning Leopold aan de Congo-onderne- ming, maar het hof weigerde daarin toe te stemmen. Een kapitein veroordeeld. Een kapitein van het leger verscheen op 8 October voor den krijsraad van Brussel. Hij was beticht den bijgevoegden audi teur-generaal bij het krijgshof, M. du Rutte, geslagen te hebben in een koffie huis der hoofdstad. M. du Rutte had over eemigo jaren tegen kapitein S... eene straf gevorderd en bekomen, welke de kapitoin als niet verdiend had aanzien. Daaruit sproot de opgewondenheid van den kapitein. Ter zitting verklaarde do krijgsaudi teur, M. Chomé, dat de betichte niet gansch verantwoordelijk moest aanzien worden. Maar de kapitein S. beweerde volstrekt bij zijn verstand te wezen. Ook heeft de krijgsraad den betichte veroordeeld tot 2 maanden gevangenis en 50 fr. boete. Aalst. Tombola. De Maat schappij der Verecnigde Briefdragers van Aalst ouder de kenspreuk «Eerlijk en Werkzaam komt, met goedkouring der Overheid en toestemming van het College van Burgemeester en Schepenen, eene Tombola in te richten tot stichting eener kas van onderlinge buitengewone hulp en ondersteuning in geval van overlijden, kwijnende ziekten, en aan weduwen en weezen. Oproep wordt gedaan tot alle liefdadige personen. Geschenken hoe gering ook kunnen gezonden worden ten lokale Café Minard Groote Merkt, alwaar de Ten toonstelling zal plaats hobben. Men kan ook de geschenken laten afhalen mits kennis ervan te geven aan den briefdra ger zijner wijk bij den welken er ook loten zijn te bekomen prijs 10 centiemen. Citoyen Dumoulin, socialistisch ge meenteraadsheer van Brussel, heeft zijn (gedwongen) ontslag gegeven. Ongeluk. Maandag avond heeft in de nabijheid der statie van Grimbergen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een werkman van 't fabriek Roos, welks be stuurder was begraven,was in den namid dag langs Grimbergen een wandeling gaan doen. Bij het naar huis keeren is hij door den trein van rond 8 uren verrast en werd hem letterlijk het hoofd afgesneden. Vallende sterren. Wanneer de lucht helder is, zullen wij heden- en mor gen nacht schoone sterregens kunnen be wonderen. Een goei kermis is een rammeling toeerd, zegt het oud spreekwoord. En dit heeft een inwoner van Austru- weel, zekere X., bitter moeten ondervin den. Met een splinternieuw costuum, broek, veston en gilet, een krakend nieuw hoedje cn bottinnekens die blonken als een hes penbeen, trok hij naar Oorderen-kermis. Geen twijfel of de helft der polderboe- rinnekens moest op hem verliefd geraken. En dat was inderdaad het geval. Pas had hij met Mieke gedanst, of Trientje wachtte hem reeds af, om Tervolgens door Stanske of Betteken vervangen te worden. En dat duurde zoo maar voort, tot ein delijk de boeren dat spel beu werden. Als dien menheer van Austruweel al de meisjes van Oorderen op zijn handje heeft, zijn wij er niet noodig, zegden zij. En zij hadden het eerst op zijn nieuw costuumke gemunt. Zy rukten en plukten hem tot het costuum gohcel in flarden hing. Wat niet gescheurd was, zat vol slijk, de hoed werd met.... beir gevuld en, toen het costuum op die manier - gearrangeerd - was, kreeg hij zelf zijne beurt. Hij werd grauw en blauw geslagen, zoodat hij zich zeiven niet meer kende. Zyn eenige troost was, zijn werderva- ren aan de gendarmen te vertellen. In alle geval zal hy die barbaarsche kermis lang onthouden. Neve, de man die te Edingen aan gehouden was, ouder beschuldiging, in eenen twist zekeren Delvain doodgesla gen tc hebben, is in vryheid gesteld. De lijkschouwing heeft bewezen dat Delvain gestorven is aaD eenen hloedopdrang, te weeg gebracht door zijne groote gram schap tijdens den twist. Men heeft gemeld dat de werksta king der steengravers van Lessen na 3 7* maand geduurd te hebben,een einde had genomen. Maar de vier opstokers, die door de patroons niet meer aanveerd werden, zijn er in gelukt, de werklieden opnieuw tot staking over te halen, om de patroons te dwingen,ze ook aan te nemen. Schrikkelijk ongeluk te Bissegem. De barcelwachter Bruno .Degezelle was zaterdag avond in dienst op dep spoorweg van Kortiijk naar Meenen toen de laatste trein aankwam. Hij snelde naar de over zijde om 't bareel te sluiten en kreeg een zoo ongelukkigen stoot van de lokomotief, dat hij verscheidene meters ver vloog en zonder bewustzijn bleef liggen. Als men het slachtoffers ter hulp snelde bevond men dat hij dood was. Hij had nogtans geen enkele .wonde en er was geen spoor van bloed te-bemerken, maar hij was aan de zijde geraakt geweest en was aan bloedverstikking gestorven. Het was een voorbeeldige werker, ;die voor zijne kin deren dag en nacht werkte en slaafde. Iledding. Zaterdag namiddag gebeurde er te St-Nikolaas, Heistraat,' een feit, dat erge gevolgen had kunnen hebben zonder tusschenkomst van een moedig persoon. Er bevinden zich daar zeer diepe putten, waar men in don vlas- tijd het vlas root. Rond drie ure bevond zich een kar met peerd op den steenweg, langs welke bovengenoemde putten zich bevinden. Terwijl de man zich met zyne koop waar binnenshuis bevond, begon het peerd eensklaps te steigeren met het gevolg da! kar en peerd achteruit in den put terechl kwamen. Ongelukkiglijk bevond zich op de kar een kind vau drie jaar dat onvermijdelijk ging verdrinken, toen de genaamde Isi door Van Osselaar, bediende der nieuwe bakkerij van Antwerpen, en wonend Kettermuit, toesprong en met gevaar van zijn leven kind en peerd redde. Zulke daad van moed en zelfopoffering verdien' voorzeker beloond te worden. Man in stukken gereden. Don derdag rond 11 uren, kwam de laatsU bijzondere stoomtram van de kermis van Oostcamp naar Brugge toegereden; op di hoogte van het stedelijk kerkhof, langs den Steonbrugschen steenweg gekomen wilde een man de baan overloopen, doel hij werd door de machien getroffen ei overreden. De trein bleef stilstaan en men nan het vermorzeld lichaam op van den ge naamde Eugeen Christiaens, groensel verkooper, oud 39 jaar, woonachtig U Brugge de beonen waren afgerepen ei daarenboven was hem de borst inge stooten. Het slachtoffer werd naar het hospitaa overgebracht en stierf er in de wreedst pijnen, na de H. Olie te hebben ont vangen. Men vermoedt een ongeluk: de machi nist van den tram heeft den ongelukkig! voor den tram zien loopen, doch hy ha den tijd niet meer gehad, den trein sti toehouden. Christiaans die eene weduwe met vis kinderen achterlaat, kwam, op den oogei blik des ongeluks, van Assebrouckj waar hij kooien had gekocht om des ai derendaags ter mark te verkoopen. De schilderijenfabriek. Het Han delsblad deelt 't volgende meê over he bedriegelijk copiëeren der schilderijs: van Vinck en Hendrix, in de hoofdkei te Antwerpen De namakers bezaten de photografie van de veertien schilderijen, en maakte die na op alle grootte. M. Vinck, zoon, is zelf, zeggende i last te hebben eene bestelling te moete doen voor een engelschen clergyman, i het werkhuis van den namaker gewee en heeft er verschillige schetsten gevoi den, van de schilderyen zijns vaders. De families der beide artisten hebbe dus, in overeenkomst met M. den advo caat Bosmans eene klacht neêrgelegd i handen van den procureur des Konings t Brugge, waar de schilderijen werden na gemaakt. De vervalscher zou reeds aangebode hebben, de zaak in der minne te schik ken. Het parket heeft beslag gelegd. De reis des konings. Vrijda avond, ten 6 uren 5, is koning Leopold t Parijs aangekomen. Hij heeft zich te voi van de Lyonsche statie langs de boule vards naar het Hotel Bristol begeven waar hij de kamers betrokken heeft,welk de graaf van Vlaanderen en prins Albei 's morgens verlaten hadden. Ten 3 uren vertrok hij met een bijzon deren trein uit de St-Lazarusstatie, naa Rambouillet, naar het kasteel van de President. Hij kwam ten 11 uren 's avonds te P« rijs terug en begaf zich rechtstreeks naar het Hotel Bristol. Alhoewel de Koning zaterdag avon zeer laat gaan slapen was, stond hij zon dag morgend ten 5 uren op een halvi uur later nam hij zijn eerste ontbijt. Te 7 i/t uren verliet Zijne Majesteit net ho tel in open landau, vergezeld van kolone Menetrez en baron Snoy, en begaf ziel eerst naar de Madeleine waarhy do mil van half 8 uron bijwoonde. Zijne Majesteit verliet Parijs met dei express die ten 6 uren 20 's avonds naar Brussel vertrekt. Duiven in Frankrijk. Men wee! dat de fransche regeering veel last ver wekt aan de duivenverzendingen uit Bel gië. Er was zelfs een oogenblik spraak de duivenvluchten in Frankryk te verbie den. Doch wat veel liefhebbers niet wetei is, dat door een prefekt van het Noorder. departement, eene uiterst plagende maat regel tegenover de daar verblijvende Bel gen is genomen. Het is den Belgen formeel verboden, en dat onder de strengste straffen, duiven te houden. Alle duivenkoten werden af- gebroken, alle kijkers gesloten. En dat alles uit vrees dat de duiven in tijd van oorlog dienst zouden doen. Belgische visschers gered. Men meldt uit Texel aan de N. R. Ct Vrijdag ontmoette de Texelsche blazer schuit T. X. 152, schipper C. Duinker, 4 uren uit den wal, Z. Z. O. van dei vuurtoren van Eierland, de Belgische stoomtrawler O. E. 204, mét de noodvlag op. Terstond zeilde schipper Duinker er heen en vernam, dat wegens het breken der machien, den bodem van het vaartuig zoo lek was geslagen, dat men het niet kon bijhouden met te pompen. Er stond toen drie voet water in het schip. Duinker bleef zoolang op zijde, tot het vaartuig op het punt van «inken was, nam toen de tien opvarenden aan boord en zeilde snel weg. Toen verdween eerst het achterschip van den stoomtrawler onder water, waarby de voorsteven eenige voeten uit de zee werd opgeheven. Daarna verdween de trawleer geheel onder de zeeoppervlakte. Schipper Duinker verzorgde de gered den zoo| goed hij kou en bracht hen den volgenden nacht te Nieuwediep binnen. Zonder zijne hulp zou 't er met de Bel-

De Denderbode | 1897 | | pagina 2