Donderdag 21 October 1897. «1 centiemen per nummer. 559te Jaar 3203, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Van 't tooneel verdwenen. 11 11 DER iMJMiv Soort zoekt soort. En dat heet beschaving Een wensch van Rome. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 October 1897. Wij begrijpen dat de liberalen het moeilijk bekennen kunnen dat hunne partij met volkomeno machteloosheid is geslagen en van :t politiek tooneel ver dwenen is. Ja, verdwenen is zij, de eens zoo mach tige liberale partij en dit zonder eenige hoop van latere heropbeuring. De liberalen zijn inwendig overtuigd van hunne machteloosheid, maar zij willen het niet openbaarlijk bekennen. Hunne daden echter verraden wat hunnen mond weigert uit te spreken of hunne pen weigert neêr te schrijven. Immers wie kan aannemen dat eene partij die nog in de toekomst hoopt of er vertrouwen in heeft, haren invloed, hoe gering hij ook wezen moge, ten dienste stelle van eene andere mededingende par tij, die haar reeds bij zoo verre heeft ondermijnd, dat zij op 't punt staat van voor altijd in den afgrond te verzinken Ehwel dat is nogthans wat de liberale partij doet wanneer zij met de socialisten samenspant, zooals bet reeds meermalen gebeurde en nu lest nog te Borehworm. En de taktiek der liberalen ware nog begrijpelijk, indien er eeDig voordeel voor hen kon uit voortspruiten. Aangenomen dat het verbond der anti klerikale machten er in gelukke het katholieK ministerie om verre te werpeu, wie zou er bij winueu De liberalen?... Neen I... de socia listen alleen zouden er al het voordeel van inoogsten. En zelfs nog bij de nederlaag der ver bondene anti-klerikale machten, vinden de socialisten voordeel. Immers na den veldslag blijven een groot getal liberale kiezers in de socialis tische gelederen gerangschikt... Hebben de roode organen dat niet klaar en duidelijk genoeg doen uitschijnen, na den laatsten kiesstrijd te Borehworm Een Franscbe staatsman, een oude liberale pruik met name Yves Guyot, die vroeger door de liberalen als een genie tot in den derden geuzeuhemel verheven werd, schrijft in het repub'ikeinsch-radi- kaal dagblad Le Siècle vau Parijs het volgende over het kiesverhond dat onze Belgische liberalen met de socia listen hebben gesloten tegen de katho lieken Het kan eene politiek van strijd zijn, doch het is geene regeeringspolitiek. Ik veronderstel dat socialisten en liberalen, na ééne of twee kiezingen, eene meerder- OF Eene geheime weldaad ontdekt. heid bekomen (men weet dat de Kamer der Volksvertegenwoordigers alle twee jaren bij helft wordt vernieuwd), wat zouden zij met die meerderheid doen Hoe zouden zij kunnen besturen Ik ge loof niet dat de heeren Neujean, Vander- velde, Strauss en Hektor Denis van het zelfde ministerie kunnen deel uitmaken. Zal de liberale partij in gezag winnen door een verbond te sluiten met de socia listen Zal zij' orde in de denkbeelden brengen door zich met hen te verbinden Zal zij, integendeel, geene nieuwe macht aan het socialism geven? Zullen de socia listen niet zeggen aan de kiezers Ila 1 die mannen waren vol minach ting voor ons toen wij zwak waren. Nu dat wij sterk zijn, behandelen zij ons niet meer als van geenen tel zijnde. Zij komen tot ons zij volgeD ons. d De liberalen zuUen zich schoon tegen die taal te verzetten hebben en te pogen het onderscheid tus- schen hen en de socialisten te be houden, de socialisten zullen hen omsingelen en versmachten. n Ik moen dat eene partij moet kunnen verdragen dat zij de neerlaag lijdt Imet hare princiepen en hare denkbeelden, 't Is voor haar het ccnige middel om ze te behouden, het is de voorwaarde zelve van haar bestaan. Eene partij bestaat slechts door haar program. Zooniet zijn er niets anders dan groepen die er op uit zijn het bewind te bemachtigen. Indien de liberale partij samenspant met de socialisten zal zij den schijn aan nemen aan haar eigen en aan hare toe komst te twijfelen. Dit verbond zal den schijn hebben van eenen afstand.» De Franscbe staatsman oordeelt dus, gelijk wij, dat de liberalen door hunne daden bewijzen dat zij bewust zijn van hun verdwijnen als regeoringspartij. Ja, zij is tot den dood veroordeeld, de eenmaal zoo machtige liberale partij I Dendcrgalm heeft schoon te roepen neen,zij is niet dood de liberale partij.... Elpur se nmove, zij leeft nog, zij beweegt zich nog I... Ja, zij beweegt zich nog.... maar de eenige rol die zij nog vervullen kan, bestaat in tegenkanting, in dweers- drijverij 1... Die rol wilt zij nog ten voor- deele der socialisten vervullen vooraleer den laatsten adem uit tc blazen, al brengt zij er ook Samenleving, Vaderland en Koningdom meê in gevaar. Maar zullen de vrede- en ordelievende behoudsgezinde liberalen de vooruitstre- vers hunner partij volgen Wij gelooven hot niet hunne vader landsliefde, hunne gehechtheid aan ons koninklijk stamhuis zal hun aansporen om zich bij de katholieken, de voorstaan ders van orde, vrijheid in alles, eigen dom, vaderland en koningdom aan te sluiten 1 In een onzer laatste nummers hebben wij getoond hoe een socialist van Destel- bergen briefwisselaar was van den rooden socialistischen Landbouwer van Anseele, en terzelfder tijde van het groen demo cratisch Het Hecht van Waereghem-So- merghem. Het bloedrood Volksrecht van Zondag laatst drukt nu een liedje over, vau eenen groenen democraat, ook opsteller van Het Recht en van Ons Vlaanderen, bei den te Waereghem gedrukt. Dit liedje is niet anders dan eene op hitsing van 't werkvolk togen de fabrie kanten. Do meesterknechten worden er in bezongen voor beulen en daarbij voor ontuchtige kerels. 'Nen mensch bloost dikwijs vau schaamte door de vuile liedjes die gezongen, en de zedelooze gesprekken die langs de straten gehouden worden. Hewel, bet gedicht van den groenen democraat is niet beter in een treffelijk en eerlijk gezelschap zou het niet geduld worden zekere woor den gaan zoo verre dat zij bij 't klein volk de passiën moeten opwekken, en eene zuivere ziele zouden doen blozen. Is bet te verwonderen dat bet Volks recht aan dien dichter de uitstekende eere 1 doet zijne poëzie over te drukken. Roode schrijvers in de groene bladen, en groene schrijvers in de roode bladen, kan het spreekwoord soort zoekt soort schooner bewezen zijn Te Parijs heeft eene vrouwen-vergade ring plaats gehad, waarin het vraagpunt werd opgeworpen Is de vrouw geschikt voor het hwcelijJcsleven Zij werd voorgesteld door Madame Po- tonié-Pierre. Een professeur de boxe stelde voor bet huwelijk maar af te schaffen, en de reden biervan was dat de slavernij is afgeschaft en het huwelijk de ergste van alle slaver- nijen is. Artikel 2 van dit wetsontwerp zegt, dat de vrouw over hare ziel en haar lichaam kan beschikken zooals zij wil. Allo getrouwheid, zelfs maar tijdelijk... is verbodeu. Zelfs kuunen de vrouwen, die zich zou den veroorloven getrouw te zijn, vau 14 dagen tot een jaar in de gevangenis wor den gezet, on zij die koutractcn van ge trouwheid doen aaugaan, krijgen van twee tot vijf jaar gevangenis. Wat doet ge met de kinderen vroeg eene stem. De kinderen Men zet ze in de pouponnicres publiques. Eene hindoesche vrouw, die de verga dering bijwoonde, zegt dat in haar land, VERVOLG. Nooit riep de man, en zijne stem die sedert eenige jaren reeds bevend geworden was door den ouderdom, beefde nog meer door ontroering terwijl hij voortsprak Nooit, Gndnla, nooit zal ik deze school verlaten, zoolang er mij een enkele scholier zal blijven Hier woonden mijn vader en mijne moeder, hier stierven mjjne vrouw en mijn zoon, en ik heb reden om te hopen, dat het noodlot dat mij reeds zoo zwaar hoeft ge troffen, mij toch het verdriet zal sparen van in mijnen ouden dag het dak, waaronder ik geboren ben te moeten verlaten Nochtans, zoo sprak Gndula bedaard voort, ik ken op den Krekelenberg een zoo goed, zoo schoon hnisjevoor de deur ligt een klein bloemhofje de lacht is er frisch, de gebaren zijn vreedzame lieden het huur geld beloopt slechts twee franken en half ter week, zooveel kan de naald van Alena ver dienen, en de mijne zou genoeg opbrengen om voedsel en kleederen aan drie personen te verschaffen hier betalen wij honderd franken huurgeld elke maand, en meer kan vaders Bchool, kan onze arbeid niet opbrengen hier zijn wij arm, daar zouden wij rust en eenen zekeren welstand genieten vader zon zich het hoofd niet meer moeten breken met het onderwijs hij zou op zijne muiltjens kunnen leven, zich kunnen vermaken in het bloemen- hofje, zijne godvruchtigheid plegen in de kerk, die in de nabijheid staat, des zondags met zijne dochters een uitstapje doen.... ja, ja, daar zonden wij gelukkig zijn Gudula hield slechts op met spreken toen zij bemerkte dat een paar tranen in het oog des grijzaards kwamen glinsteren Altijd dezelfde zuchtte zij. Ik zal hem nooit kunnen overtuigen Dit kon zij nooit, maar een droevig voor val kwam weldra het uitvoeren van haar ont werp helpen. Het zenuwstel des grijzen meesters ver slapte van dag tot dag, en de overspanning van krachten die hij aanwendde om zijne be diening te kunnen uitoefenen, deed in zijn lichaam eenen hevigen storm ontstaan en wierp hem beweegloos op een ziekbed. Eene geraaktheid riep Gudnla met ontsteltenis, en Alena vloog de deur nit om eenen geneesheer te halen. Gelukkiglijk, dochters, sprak deze bij zijne aankomst, gij hebt niet gewacht om mij te doen roepen vader Driessens heeft onmid- delijk mijne hnlp noodig. Dan voelde hij den polsader, staarde in de heweeglooze oogappels des grijzaards, lichtte de armen op die loodzwaar op het bed terug vielen, en na zich ovortuigd te hebben dat eene geraaktheid den ouden man getroffen had, opende hij hem de ader van den rechten arm, en liet daaruit een hoeveelheid bloed vloeien. Ik hoop nwen vader te kunnen redden, sprak hij tot de twee dochters die hem nieuwsgierig aankekeu, gij zult aanstonds naar den apotheker gaan met dit briefje en de poeders halen die erop aangeduid staan binnen een uur zal ik wederkomen om te be- statigen welken invloed de aderlating op den zieke gehad heeft. Alena hield het briefje tusschen hare vin geren, en zoodra de geneesheer zich verwij derd had wierp zij eenen kommervollen blik op Gudula deze begreep hare zuster en stond eerst radeloos Ga maar, Alena, sprak zij eensklaps, de apotheker zal door de poeders wel weUn de kinderen altemaal den naam van de moeder dragen want ge begrijpt, zegde zij, dat een vader altijd inbeeldig is.... De voorzitster doet opmerken dat dit punt niet aan het dagorde staat. Maar ik zet het aan het dagorde. De bijval van dit stelsel is niet groot. Mad. Baduel-Renaut zegt, dat er mil- lioenen meer vrouwen dan mannen zijn dat men aan de vrouwen gelegenheid moet geven eenen man te krijgen zij zou willen dat de Staat als algemeene «vader» werd aangewezen. De Staat zou de kinderen moeten opkweeken gedurende drie jaren, die op hunne geboorte volgen. Mad. Roques wil aan vrouwen en man nen dezelfde rechten geven zij maakt den lof van het huwelijk dat uit liefde gesloten wordt, buiteu alle vooroordeel van kapitaal. Maar het woord kapitaal, brengt de redenaarster op een brandenden grond zij valt op eene razende wyze den eigen dom aan, waarop Mad. Constant ant woordt. Deze woordenwisseling doet een lawijd, een rumoer, eene verwarring ontstaan, die onbeschrijflijk is. Mad. Potouié-Pierre is verplicht de twee woordvoersters buiten de zaal te doen brengen, zegt de Temps en de vraag om te weten of de vrouw wel geschikt is voor het huwelijksleven blijft hangende. Wat zouden die wijven van de samen leving willen maken als zij meesteres waren I Het antwoord is wat brutaal, maar het zou in alle geval juist zijn. Z. H. de Paus van Rome heeft dfie voorname geestelijken gelast om in Frankrijk overal instructiën te versprei den,die zullen strekken om de katholieke eenheid te verspreiden Zijne Heiligheid blameert de dagbladen, die zich tegen die eenheid verzetten, zooals de Autorité, Libre Parole eu Vérité. De Paus vraagt de katholieken den republiekaanschen regeeringsvorm in Frankrijk aan te nemen, en hij meent dat men niet te veel priesters in de parle mentaire vergaderingen moet benoemen. De priesterdie zich voordraagt voor de Kamer, moet hiertoe bijzondere ge schiktheden hebben hij moet door het volk gewild worden, maar zich niet op dringen. Men moet de noodige hoedanigheden hebben om eere aan de Kerk te doen. Frankrijk is niet geschikt op dit oogen- blik, een groot getal priester-afgeveer- digden te verdragen. Zou dio wenk uit Rome niet verder reiken dan de Fransche grenzen welke ziekte vader heeft getroffen, en in zulk geval zal hij niet onmeédoogend zijn.... Ik durf niet Gudula, gij weet immers dat er bij hem nog eene rekening van ons openstaat Eene rekening van twintig franken.... ja, ik weet het.... dit is het laatBte deel van die groote rekening die wij voor de medecij- nen van moeder zaliger moesten betalen.... Ga maar, Alena, dit zal niet beletten dat gij de poeders zult krijgen.... Ik durf niet.... Over twee dagen ont moette ik de vrouw van den apotheker en «ij vroeg mij wanneer wij eindelijk die schuld kwamen effenen.... Gudula zweeg en dacht.... En toch, riep zij, moeten wij aanstonds de poeders hebben die vader kunnen genezen Alena, ik zal zelf gaan, en spoedig kom ik terug. Zij greep zoo snel een voorwerp nit de lade der tafel, en verborg het onder haren hals doek zoo behendig dat Alena niets daarvan bemerkt had dan stapte zij haastig de straat in en verdween achter den hoek waar de CapncienenBtraat in de Hoogstraat nitioopt. Er was een tamelijk lange afstand tnsschen woning eu die des apothekers zij liep voorwaarts en hield hare hand op den halsdoek gedrukt achter welken zy bet Het record in het schrijven. De heer Walpole, eeu jeugdige reporter die voor een Engelsch agentschap ver slag maakt van de zittingen van het Lagerhuis, heeft iets buitengewoons ge daan dat hem recordman in het schrijven maakt. Ten gevolge eener wedding, heeft de heer Walpole, onder het diktaat van eenen ambtgenoot, in twee en half uren, zes duizend vier honderd zeventig woor den geschreven. Om een gedacht te geven van de moei lijkheid dezer taak, moeten wij zeggen dat de reporter tijdens heel het diktaat 43 woorden in ééne minuut schreef (de gewone snelheid is maar 25 woorden) en dat hij gedurende geenen enkeleu second gerust heeft. Zeggen wij verder dat de heer Walpole geen enkel verkortingsteeken of snel- schrifteeken gebruikt heeft. De tekst werd, met gewone snelheid van het spre- keu,duidelijk geschreven door den repor ter, dio op zekere oogcnhlikken tot 50 woorden per minuut schreef, by na één per second. Vooruit vervloekt de samenleving waarin de eene millioenen bezitten, ter wijl de andere van gebrek en armoede langs de straten neérzinken. Het schijnt dat dit nogtans niet veel indruk maakt op de roode miljonnairs, zooals de Vandevelde's, Defuisseaux, Fur- nemont's en anderen, want zij blijven gerust het geld hunner koepons opstrij ken en Anseele zelf laat er zijne plezier reisjes naar Zwitserland niet voor. Zeker, er heerscht veel armoede in de wereld, doch, 't is het socialism niet dat dien toestand zal verhelpen de rooden doen niets voor de arme menschen, ter wijl de kristelijke liefdadigheid reeds veel gedaan heelt en nog (steeds doet om zooveel mogelijk alle ellenden te ver zachten. Het uitgebreid verslag over den toestand der maatschappijen van ouder lingen bijstand in België, den heer Minis ter van arbeid aangeboden, bewijst ons eenen ontzaglijken vooruitgang op dit gebied, vooral gedurende de laatste zeven jaren. Op 31 December 1890, bestonden er slechts 380 erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand. Op 31 December 1895, was dit getal tot 858 geklommen en op 31 December 1896, telden wij in België „1,132 erkende maatschappij en Dit bewijst dat de werklieden voor goed het nut dezer uitmuuteude instel lingen beginnen te begrijpen. voorwerp verborgen had aan hare l gen kon men zien dat er een hevige strijd in haar hart ontstaan was, want bij poozen vertraagde zij haren loop, sloeg hare hand aan het voorhoofd en snelde na eene korte mijmering weder voort. Zij stond reeds op den dorpel des apothekers huis, en met de klink der deur in de hand mompelde zij bin- nen's monds. Het is toch beter dat vader genezen dan wel dat hy juist kunne weten welk nur van den dag het is Dan trad zij binnen. De apotheker vu bezig met «uüge kruiden te mengen, en zoo dra hij Gndula zag, nam hij een streng voor komen aan dat van veel ontevredenheid ge tuigde. Dat hij barsch was eu onmeedoogend van inborst, mocht men daaruit niet beslui ten zulke lieden hebben immers zooveel achterstellige schuldenaars, dat het voor hen eene wet geworden is, eene noodzakelijkheid zich barsch en onmeedoogend te toonen. Nochtans toen hij het briefje des dokters uit Gudula's bevende hand aangenomen had en ernstig overlezen, sprak hij haar toe 3 Dit zijn kostelijke poeders, juffrouw Dit ziju poeders die mij zelf veel geld kosten, en gij weet, er staat nog wat te effenen op mijn boek. (WORDT VOORTGEZET').

De Denderbode | 1897 | | pagina 1