POL en STANT. DE HOP. Goede christenen. J7t sleii- Maatschappij De Bokkenrijders Denderhautem, Van tak op tak. de Ecole moienne. gelijk o»« De Kerk eere aan doen. Over boord z. IVie vindt er voordeel Pol is aan't naar huis halen van de Stant. Par- bleu Pol, ilat is een weèrken he manWat zeggen do boorkene nu _7... -» Poi.. Ze zijn kontent, Stant, en c niet zonder reden; ik ben nu al de vijf kruiskea gepasseerd, en nog nooit van mijn leven en heb ik nen ach- terweerejaar beleefd gelijk nu Stant. 't Is pertikelier, Pol 't moest nlzoo voortgaan tot mee de jaarinorkt 't Hau- them Poi.. Iloe langer hoe liever, Stant maar den daugé is er nn toch van afde zaaitijd is hier gedaan en wel gedaan en komt er nu weerom al een wat smokkel of regen, 't en kan ons niet veel moer generen wij en vreezen maar een dingen, Stant, en dat waar 'nen te strengen winter. Stant. Zijt ge weerom al aan 't vreezen, Pol 't Ia alzoo altijd d'een vrees achter d'ander. Pm.. Inderdaad, Stant, 't is alzoo 't eon sezoen levert voor den boer meer geva ren op als 't ander, maar om wel te zijn en mag net nooit niet geheel en gansch tegen gaan en moest nu per exempel ons schoon en kostelijk loof vervriezen binst den winter, we waren wij nog nen keer bij Frederik. Stant. Dat verstaa'k, Ppl maar 't is tijd genoeg om beginnen te beven als de vijand voor u staat, en aaareutuaschen zou 'k maar meê goed betrouwen voortdoen. Pol,. g'Hobt nog gelijk, Stantmaar 'k zat meê do weêrsvoorzeggingcn in mijnen kop dio 'k eergisteren, avona hoorde lezen in de gazetten. Stant. En hecht ge daar geloof aan, Pol Pol. Wel nieneen 'k, Stant maar dat maakt toch nen zekeren indruk op nen mensck zijnen geest overigens 'k geloot dat er nie mand meê 't weêr oekend en is buiten den grooten Meester die alles schikt naar zijnen wil. Stant. Dat is ook mijn zeggen, Pol en al die voorzeggingen en ziju in mijn oogen maar prullen die ze somtijds in do gazetten of in ander schriften vooruitzetten als' vulsel of als oogenverblinding. Pol. Daar ben ik meê u 't akkoord op, Stant en zelfs is dat mijn gedacht voor veel ander dingen die in de gazetten opgediend worden. Stant.*— Wel, Pol, dat is alzoo maar er moet toch een distinctie gemaakt worden voor de gazetten er zijn er die somtijds wel eens eene klucht zullen slaan tot vermaak van hunne lezers, maar die in ernstige zaken toch altijd bij de waarheid blijven maar er zijn er ook die van 't begin tot 't einde niets en doen als uitvinden en de menscheu bij den nens leiden. Pol. Dat en verwondert mij den dag van vandaag niet, Stant want er loopt een aar dige klas van menschen over de wereld. Stant. 't Is te zeggen, Pol, dat het altijd bij dezelfde is dat ge de leugens moet gaan zoeken. Pol. Bij de socialisten he Stant Stant. Voorzeker ja, Poldie mannen verloochenen alle waarheid, aangezien zij God zelve loochenen, de grondsteen en de bron van alle waarheid. Pol. En bij de geuzen en de francma- 50ns ook he Stant Stant. Natuurlijk, Pol die en zijn niet beter nis de socialisten om te liegen, en zelfs de socialisten zijn ontstaan en voortgesproten nit 't liberalismu8 en de vrijdenkerij. 1'ol.En bij de donchisten dan, Stant, zou er daar nog niet meest gelogen worden Stant. Ja en neen, Pol meer liegen als geuzen en socialisten en kannen ze bijkans nietmaar hun leugens zijn zooveel 't hate lijker en plichtiger omdat ze g'heel wel weten dat zo liegen en omdat ze zich dan nog durven beroepen op onzen II. Godsdienst en op onzen H. Vader deu Paus en op onzo Hoogeer weerde Bisschoppen om hunne leugens te staven en good to maken. Pol. Ja, Stant, dat is schandalig leelijk en walgelijk 'k versta wel dat er menschen ziju zoo ellendig bedorven van herte en zoo versteend in 't kwaad dat zij bij hoog en leeg beweren en roepen dat er geenen God en is eu geenen Hemel of geen Helle (omdat z'er uit den duivel benauwd van zijn) maar dat er menschen zijn die voortdurend durven be lijden dat zij in God gelooven en in d'IIeilige Kerk, eu terzelver maar gedurig aan scbie- teu op die li. Kerk meê hare priesters en dienaren te beleedigen en te bezwadderen, dat en is toch niet aannemelijk, en dat roept wraak voor Goden voor de menschen. Stant. Dat geloof ik wel, Polalzoo sc'mjuheilignards en l'hariseërs en ziju er nog nooit op deu eerdbol niet verschenen luis tert Pol tot over vijf a zes jaar schreven die dousjen lijk koleirige dragonders en lijk ra- zige houden tegen liberalen eu geuzen, en er was zelfs een van hun kopstukken die om die rede in 't publiek op nen zekeren dag nen hevigen kaakslag ontving van nen wel geken. deu liberaal en nu, Pol, nu van over vier a vijf jaren geen enkel woordekeu niet meer tegen; de (liberalen, integendeel, 't is nu ten voordeelo van die mannen dat ze schrijven... p0L. Wel dat en is toch zeker geen waar, Stant Stant. Toetoet, Polvolgens de donsjen zijn de liberalen nu ook goeië kristenen, en als ze die mannen tegen komen, 't is van bon jour van hier en van daar, en schoon en lietiijk salueeren, eu een streelende en welge meende handdrukking, en dierven ze, ze zou den malkander aan den hals vliegen, zoodanig zien z'elkander geern 1 p0L. Maar, lieven Patakon toch, wat beteekent dat, Stant Dat er soepen in de wereld waren, dat wist ik maar dat er ooit van z'leven zulke llasjekesmannen onder de zon te vinden waren dat en zou 'k nu toch niet gepeisd hebben StXNt. Och, Pol jongen, wat zouden we 't Slecht zaad zat er lang al in en ulelijk toch, 't schoot wortel» en 't kwam uit en de walgelijke vrucht kwam te voor schijn p0L.Stant jongen, dat en verstaa'k niet en dat moet g een wat uitleggen Stant. Meê veel plezier, Pol den hoog moed zat er in in de kerel» blijven voort leven als eenvoudige menschen dat en kon niet ziju geld winnen en veel geld winneu en wa» niet genoegmen moest nog meer winnen en bijzonderlijk men moest gevierd wordon eu paradeeren Uewel een proostdij bekleed en en gazetschrijver blijven dut was te gemeen Ik zal burremeester worden eu ouzeu broeder representant, en dan zal g'heel 't land en g'heel Aalst aan ons voeten krui pen, eu dan zullen w'ona doen gelden 1 Poi.. Dat en was nog zoo slacht niet ge peisd, Stant Stant. Neen 't, Polmaar als ge daar voor gansch uw verleden moet verloochenen, als ge daarvoor moet aanbidden 't geen gij vroeger hebt gebrandmerkt, als ge daarvoor laagheden en" kruiperijen moet begaan die den eenvoncfTgsten mensch moeten doen wal gen, als ge daarvoor uw geweten moet ver scheuren en opkomen tegen al wat deftig en heilig is 'k vraag het u, Pol, zoudt gij het doen, zoudt gij zelfs alleenlijk het willen ge droomd hebben Pol. Neen ik, Sfant, duizendmaal neen ik! Mijn eor en mijn couscientie zijn mij meer weerd, en 'k sterf liever als eenvoudigen boerenmensch w'en sterven toch maar eenen keer, Stant, en d'eenwigheid is zoo lang Stant. Dat wil ik ook zeggen, Polen zooals ik het over drij weken nog in onze Sl Martenskerk hoorde preêken, nen eenvoudi gen en armen mensch kan hier op de wereld wel harde noten te kraken hebben en somtijds veel te lijden, maar als hij tevreden is in zijnen staat en Gods wil eerbiedigt en aan neemt, hij bezit toch altijd den vrede des her ten. vindt toch veel voldoening in zijn huis- geziu, en wat nog alles te boven gaat, hij maakt toch zijne ziel zalig en werkt voor zijn volmaakt geluk. Pol. Dat is de leering van den grooten Meester, Stant, en 't is d'eenige goeie en wareen stillekes aan voortdoen in onzen staat, zoo goed mogelijk zorgen voor den boterham eu daarentusschen ons kostelijke ziel niet vergeten, dat is 't plan, en daar zul len w'ons aan honden. Stant. Jaam, Pol, en daarbij ook van tijd tot tijd nen vaderons lezen voor d'hoe- veerdigaards en de koppigaards, omdat ze toch met en zouden verloren gaan. Pol. z'Hebben 't van doen, Stanten w'en zullen dat niet vergeten, nn bijzonder lijk binst d'Oktoberraaand of de maaand den Koozenkrans. Stant. Zoo moet het zijn, Pol en tot de naaste week. Pol. Ja, Stant, en wel t'huis De Stad Aalst heeft dit jaar vier vrije hop markten ingericht, welke door het schoonste weder zijn begunstigd. De Priiskampen der Hopcommissie geschiedden vroeger op eene andere manier. Zij deed door den Bestuurder der Hopwaag stalen nemen nit de balen welke werden geleverd en na 1 December werd deze hopMoor eenen bijzonderen Jury gekeurd en de prijzen toegewezen. De Commissie bemerkte dat het nagenoeg alle jaren dezelfde personen waren, die aan den Prijskamp deelnamen. Zoo was allengs de meening ontstaan dat bet moeiljjk was eene premie te behalen in dezen Prijskamp, zoodat er elk jaar nagenoeg slecht» 80 lief hebbers zich lieten inschrijven. De Hopcommissie heeft meer uitbreiding aan de Prijskampen willen geven, en aan een grooter getal mededingers de gelegenheid geven van er deel aan te nemen. De beste uitslag heeft hare pogingen be kroond. Er is veel geschreven over het dnogen der hop. Naar het voorbeeld der Dnitschers, die onze meesters zijn in het bereiden der hop heeft de Hopcommissie een stelsel van buizen aangenomen, die ouder de droogtafel worden geplaatst, zoodat de rook niet meer door de bellen gaat en deze door verwarmde lucht worden gedroogd. Men kent de gebreken van de droogeesten onzer landbouwers 1° Zij zijn te laag van verdiep en 2°, zij hebben te weinig luchttrok. Zij zijn gewoonlijk van 2 m. tot 2.25 m. hoog,zoodat wanneer men aan den vuurhaard 0.75 m. hoogte geeft, de vlam ongeveer 1.25 m. tot 1.50 m. van de droogtafel ia verwij derd. Dit heeft ten gevolge, aat, indien men niet voorzichtig te werk gaat, de hop der onderste laag verzengt. Daardoor verheat zij hare fraaie kleur, delupulin wordt zoo bruin ah van verjaarde hop, en den fijnen geur vervliegt. Door het stelsel der Commissie kan men den warmtegraad regelen, zoodat de hop lichtgroen blijft, hare gele lupulin en haren fijnen reuk behoudt. Alle personen, die het stelsel aanvragen, bekomen het kosteloos, maar zij moeten hunne eesten wijzigen volgens de inlichtingen der Hopcommissie. De Jury keurde de hop volgens eene pun tenschaal door de Hopcommissie aangenomen. l°*Itykheid in lupulin en fijnen geur 15 punten 2° Fraaie kleur 10 3° Verzorgde pluk 10 0 4° Wijze waarop ze gedroogd is 15 r Te zamen 50 De Leden van de Jnry weten niet wiens hop zij keuren. De balen dragen een volg nummer, en de Politieagenten verwijderen de omstaande». Welnu, op die vier vrije markt dagen, zijn 11 eerste prijzen van 20 fr. toege- h kend waaronder 8 aan personen die hunne hopdrogou met het stelsel der Commissie, r, dat is, met verwarmde lucht, u I)e Hopcommissie heeft in het begin dezes I jaars het besluit genomen aan do HH. Onder- i wijzers eene schadeloosstelling te schenken, l welke zich gelasten met aan hunne leerlingen en aan de hopkweekers hunner Gemeente 3 voordrachten te geven over de betrekkelijke waarde der hopsoorten, de teeltwijze en de beste manier van bereiden der hop. Met dit ij inzicht worden hun kosteloos een zeker getal i! brochuura, door de Commissie uitgegeven, ter hand gesteld. t Ik zou een groot getal voorbeelden kunnen aanhalen, maar ik wil slechts door een enkel aantoonen, hoe voordeelig het is, als men zijne hop wel bereidt, van deze op de merkt te komen verkoopen. Een hopplanter is viermaal naar de prijzen komen mededingen. Den 4 en 18 September verkocht hij zijne hop voor 47,50 Ir. den 2 en 1(5 October voor 45 fr. De eerste maal bekwam bij eene premie van 15 fr. en de drie volgende keeren eene van 20 fr.zoodat hij gemiddeld zijne hop verkocht heeft voor 56 fr. do 50 kiloB. Welke schoone belooniug voor eenen man van vooruitgang, overleg en kunde Immers de prijzen waren tot hiertoe van 20 k 30 fr. In het niet te betreuren dat er plantere zijn die hop hebben van kloeke natuur, die dezelve wel bewerken en met zorg hereiden on dan tehuis wachten totdat de facteur komt, die maar al te dikwijls geen onder scheid maakt van kwaliteit en aan alle hop denzell'den prys geeft. Op de merkt van Aalst wordt de besto hop altijd duurder verkocht dan do gewone, tot heden hebben wij een verschil bemerkt van 15 tot 20 fr. Wy kunnen derhalve de land bouwers niet genoeg aansporen, rijke soorten te kweeken, dezelve wel te bereiden eu ze op onze markt te komen verkoopen, zij zullen voor hunne moeite beloond worden. Ziehier tcelke prijzen behaald worden den 16 October 1° Prijs, 20 fr. 1 Schockaert Eduard, Aalst, 47 punt. 2 De Wever J., S -Cath.-Lombeek 46 2' Prijs, 15 fr. 3 Bieaeman Jozef, Opwyck 45 4 Heyvaert J.-B., Maxcnzele 45 5 De Vos Jau, S'-Cath.-Lombeek 45 n 6 Uytersprot Petrus, Moorsel 44 7 De Bisschop Benoit, Wieze 44 0 8 Van den Bossche Frans, Moorsel 44 0 9 Van Eeckhooren Louis, LI 0 3* Prijs, 10 fr. 10 Cooraans Charles, Beckerzele 42 0 11 De Schryver Louis, Moorsel 42 0 12 De Vos Heuri.iy'-Cath.-Lombeek 42 13 Nieuwlandt Petrus, Asbeek 42 n 14 W« Podevyn Petrus, Aalst 41 a 15 De Roock P'., S8-Cath.-Lombeek 41 16 De Brandt Joannes, Herdereem 40 17 Delbez Ch.-Louis, Teralphene 40 0 4" Prijs, 5 fr. 18 De Craecker Benoit. Moorsel 39 19 De Wolf Judocus, Denderbelle 39 n 20 Cornelis J., Se-Cath.-Lombeek 39 n 21 Verleysen Felix, Aalst 39 22 Callebaut Alpb., Moorsel 38 n 23 Cooreman Joseph, n 38 24 De Smet Alphonse, Aalst 37 n 25 Hevinck Judocus, Denderbelle 37 0 26 Van Moesike Desiré, Moorsel 36 27 Podevyn Leopold, Aalst 35 De HH. CoomansCh., De Schryver Louis en Podevyn Petrus, elk met meer dan 300 kilos mededingende bekwamen twee prijzen beralen do rcchtveerdigheid van den strijd onzer groene socialisten inzien, 'tis te zeggen, sedert dat groenen, blauwen en rooden bondgeuoten tegen den gemeenen vijand, de catholieken, zijn geworden, zijn alle liberalen, vrijdenkers eu socia listen nu goede christenen geworden. 't Is waarlijk leutig om zien boe de li beralen en doncbisten nu gedurig over- eenzetten om plannen te smeden tegen de catholieken. De schrijvelaars van Dendergalm eu dc zeeveraars van Chipka houden weke lijks meer dan eene vergadering Wat aardige figuur moeten de Sibbe- dotniné eu Geef 'f mennéken nen eens maken als ze elkander bekijken en zich herinneren boe 'I Land van Aelst, de schrijvelaars van Dendergalm des tijds bejegende. Dendergalm die gazet zoo diep gcval- leu, zoo diep gezonken, schreef de Sibbe- domiué, en hierin, heeft hij gelijk want dieper vallen en zinken dau dit blad,, opgesteld door den veracbtclijksten leu genaar des lauds, kan men niet Ja dien Dendergalm 1... riep deSib- - bedominé op 19 febr. 1890 uit. Elk kent die gazet, elk weet dat liegen - er een deugd, dat de goddeloosheid er groot is; maar alzoo durven schrijven I zulke propoosten maken tegen dat do liberalen hier moesten aan 't hoofd ko- men, welke schorterij Als ge peist, Dendergalm zou in St-Martinuskerk n maar ééaeu Onderpastoor willen Wel.gi vrijdenkers omdat GIJ leeft als viggekes, peist ge dat elk daarmeê s te vrede is Dendergalm is ook tegen - do Broeders 111 't Weezenhuis, tegen de a Religieusen bij de weesmeisjes en de oude mannekes;. 0 gi hansworsten!... Weet ge dan niets van Aalst, wat er bier gepleegd en gebeurd is Hoe de - katholieke Hospitie-Heeren hebben moeten werken om de gestichten van d liefdadigheid terug in orde te brengen Vergeet ge den tijd dat er daar een doziju eu half sleutels waren vau de b voordeur, dat er zelfs 's nachts malheu- ren zijn geweestDendergalm voort- gaande, noemt de Geestelijkheid zwarte gieren de seminaristen zijn domme boerenlummels en luie boerenkinkels. Zoo wordt het braaf kind van den land 0 bouwer betiteld Door hooveerdige vrijdenkers, die in hun domheid nog zoover niet zien als hunnen neus a lang is. b Hier staken wij. Geërde lezers, een vraag Mag men den persoon die de hoo- gerstaaude regelen in 't Land van Aelst schreef en nu heden uitbazuint dat de hooveerdige vrijdenkers dio leven als viggekes, de suoodu beleeJigers der priesters en seminaristen die in Dender galm nestelen, goede christenen zijn «e- worden ja, mag men dien schrijvelaai niet toeroepen Judas, verachtelijke ver rader, ge zijt uit wraak- en baatzucht naar den vijand ovcrgeloopen AALST. Op Maandag 25 Octo ber aanstaande, zal di Maatschappij Dc Bok kenrijders de 31e Ver jaring harer stichting vieren. Om 10 uren 's morgens Plechtige Zielmis voor dc overledene Rijders. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal ten lokale van den Katholieken Kirng, Groote Merkt. Wij vernemen dat de heer Minister van landbouw aan de veeverzekcring S' Cornell usboud n te Dender hautem eeu hulpgeld van 250 franken tot het dekken der inrichtingskosten komt te vergunnen. Verloden zondag 11a eene klare, kernach tige en geestvolle Voordracht van don Ecrw.Heor Hectob Van deb Sohueben, heelt men besloten in voormelde veever- zokeriug een syndikaat van veever bete ring te stichten. Heden 24 October zal dit besluit verwezenlijkt worden. Pie dat schrijft. Wij hebben de vcrledene week herin nerd hoe hevig Onze Pie des tijds 't on derwijs in onze middelbare school voor jongens gegeven, aanviel.Wij hebben een staal ken ervan aan 't oordeel onaer ge achte lezers onderworpen. Een tweede staalken willen wij hun voorstellen om aan te toonen hoe gebeten in vroegere tijden Onze Pie toch is ge weest op de leeraars onzer middelbare school. Dit tweede staalken knippen wij uit Het Land van Aelst 0 vau zondag 2 Februari 1890 En bekent M. Marchandise dat hij aan d'Ouders en aan 't publiek van Aalst leugens eu valschheden heeft gesehrevAi Moesten de liberalen van Brussel weten dat hij geschreven heeft In onze Ecoles Moiennes wordt de leer van Christus in d'hertea geplant, y zo lachtton hem vierkantig uit't Is zeker uit eerbied voor de Leer vau Christus, dat d'heeren Professors, daar iu de kerk komeu, jaren en jaren, alle weken, zondereen toekeu te geven van Christen mensch 1 En hoe mag 't «taan met 't Pasehen houden vau die Hee- ren d'Oudors, 't Publiek, de Stad mogen dat wel weten.... Als men libe- raai is, mau van 'tLicht, men moet dur- ven zeggen wat men gelooft en deukt En nu, geachte lezers, sedert 1893 is er geen enkel woordje meer van berisping of van afkeuring iu «V Land van Aelst,» tegen de middelbare school en 't lee raarskorps verschenen. Wat mag dat beteekenen?.. Wel gansch de Stad van Aalst kent er de beteekenis van.... Maar ook, wat willen wij toch I.... Waarom zou Onze Pie nu die heeren lee raars nog aanvallen Zijn alle liberalen, tot zelfs de godver loochenaars, dan geene goede chris tenen geworden De snelheid in het reizen. Een nieuwsgierige huishoudkundige heeft- wil len weten hoeveel tyd men noodig had om zich vau Parijs naar eenigo grenssteden van Frankrijk te begeven. Hij koos de jaren 1650, 1782, 1834, 1854 en 1897. Uit de tabel welke bij opmaakte, blijkt dat men in 1650 in 123 uren, zij iets meer dan vijf dagen, van Parijs naar Kales reisde. Honderd twee en dertig jaar later, in 1782, was do tijd reeds verkort tot 60 uren. In 1834 viel hij op 28 uren, en in 1854 op 6 u. 40 m. Nu duurt de reis nog slechts 3 u. 42 m. De reis naar Straatsburg vergde in 1650. 218 uren, in 1782 nog 108 uren, in 1854 nog 10 u. 40 m. en nu slechts 8 u. 20 m. Voor Marseille is het verschil nog tref fender vau 359 uren (of 15 dagen) in 1650, verminderde de duur der reis op 80 uren in 1834 en behoeft men nu nog slechts 12 u. 30 m. De afstand van Parijs naar Bayocne kon voor een paar eeuwen maar in 338 ureD worden nfgelegd men doet het thans in 11 u. 11 m. Men gaat tegenwoordig naar Brest in 13 n. 37 m., terwijl men in 1650 niet min dan 270 uren noodig had. Eindelijk, voor den Havre gebruikte de snelste post in 1650, 97 uren, in 1782 nog 52 uren eu in 1834 nog 17 uren. In 1897 brengt men er u in 3 u. 15 m. Het vervoer is met reuzenschreden vooruit gegaan. De treinen van den Westerspoorweg zullen weldra, dank aan de elektrieke lokomotief, den afstand van Parijs naar Den Havre, 228 kilometers, in min dan twee uren afleggen. Reeds wordt de electriciteit op de lijnen in Amerika als drijfkracht gebruikt. Zij zal ook spoedig in Engeland aangewend Wij lezen in 't Land van Aalst De Paus zegtMen kan de Priesters niet beletten zicli als candidaat voor te stellendoch zij moeten de - noodige hoedanigheden hebben om de Kerk EEItL aan te doen. - Hier een klein vraagske op 't welk de held van Chipka verzocht is ons een ant woord te geven Een priester die twee maal pater Jesuit is geweest Een priester die twee maal onderpas toor was Eeu priester dio uit hoogmoed de proostdij weigerde hem door zijn Bisschop aangeboden Een priester die, sedert meer dan drij jaren, geen Mis in 't openbaar mag lezen; Een priester die tegen den uitdrukke- lijken wil van zijn Bisschop in herbergen het werkvolk gaat ophitsen tegen de kath. partij Eeu priester die, om rede vanonge hoorzaamheid, met eene maand opschor- sing van Mis te lezen werd gestraft; Een priester en zijne kliek, die met klauk uit den Belgischen kath. Werklie- denbond werd verbannen; Een priester die door de vijanden der Kerk, door de vrijdenkers wordt verheer lijkt ea geprezen Een priester die door de vrijdenkers wordt aangemoedigd om de Kerk en de priesters te blijven bevechten al sloog den Paus hom in den ban Zulk eeu priester, bezit bij de noo dige hoedanigheden om de Kerk aan te doen P?P... Ziedaar I Wij verwachten uwe antwoord, held 1 Onthoudt dat buitenlieden. Al wie naar de pijpen van raerteleer Daens en zijne sleepdragers niet willen dansen zijn een boel van dommo onwe tende menschen. In eenen geteekendon brief zegt M. Plancquaert tot de buitenlieden Uw geest is verstompt ge eijt verslaafd ge eijt eene gedachtenlooze massa ge eijt kiesvee ge eijt geschikt tot alle vuile werken. Buitenlieden onthoudt dat 1 De bliksem en de donder. Een bewoner der Ardennen heeft eene stati stiek opgemaakt van de vcrbliksemdo hoornen in zijne streek. Op 158 boomen in welke de bliksem gevallen is, vindt men 54 eiken, 24 kanadas, 14 olmen, 11 notelaars, 7 wil gen, 6 beuken, 6 pijnboomen (larixen of masten), 5 esschen, 4 perelaars; 4 kerse laars, 3 katalpas, 3 kastaojeboomen, 2 appelaars, 2 Iiudeo, 1 moerbeziënboom, 1 elzenboom en 1 acasia. Geen enkele berk en ahornboom. In Vlaanderen worden vooral kanadas door den bliksem getroffen, misschien omdat er van de 100 boomen 97 kauadas zijn. Sneltreinen. De snelheid onzer sneltreinen, de rapides en dus niet de exprestreinen, die zoo haastig niet zijn, zal toekomenden zomer op 100 kilometers per uur wordeu gebracht. Op gevaarlijke plaatsen zal die snelheid op 90 kilometers verminderd worden. Proefreizen werden reeds gedaan op de baan Brussel-Arlon. Daens en Charbonnel. Onze geachte lezers hebben reeds ver nomen dat de Fransche priester Char bonnel zijne kap over d'haag heeft ge smeten. Sedert lang was dat te voorzien die ongelukkigo leefde reeds geruimen tijd in opstand tegen zijue geestelijke Overhe den; bij ging niet om dan met vrijdenkers en vijanden van onzen H. Godsdienst die, volgens hem, ook nu goede christenen zijn geworden. Meermaals werd hij door zijn Bisschop gestraft om ongehoorzaamheid, doch niets heeft hem tot inkeer kunnen brén gen. Verblind door zijnen onafmeetbaren hoogmoed, komt hij aan zijn Bisschop te schrijven dat hygeen priester meer is en dat bij de Kerk verlaat... En zooals al de afvallige priestors doen, om zijne afdwaling pogen te ver- rechtveerdigeu, valt hij uit tegeu de Kerk, tegen de geeitelijke Overheden, ja, zelfs lastert hij Onzen Heer Jesus-Christus, Weiten hij, even als de socialist Vander- velde, nog slechts als een uitstekend mensch aanziet Welke voor het mensch- dom, gelyk zoo vele anderen, veel goeds heeft te wego gebracht. Wilt ge nu het oordeel vau dien onge- lukkigen Franschen renegaat kennen ten opzichte van paster Daens Ziehier letterlijk wat wij knippen uit eene verklaring door Charbonnel gedaan aan het Franseh dagblad La petite Bepu- blique u Er bestaat een christen socialism (wij zeggeu groene socialism). Zekere christenen zijn oprechte en recht- b zinuige socialisten. Dit is ook het ge- - val, ik ben er van verzekerd, van 0 priester Daens. En verder heet hij ao^ud Daens een braaf apostelshert. (Brave cceur d'apötre). Paster Daens goedgekeurd, vereerlij kt en beklaagd door den renegaat Charbon nel Menscheu Menschen 1 wat zegt ge daar van van Elsene (Brussel) was maandag 11. vergaderd om 't verslag te aanhooron van M. Colfs, welke, op 19 Sept. lest, als afgeveerdigde van den kring de verwijde ring uit den Belgischen Volksbond van paster Daens en zijne kliek heeft ge stemd. M. Colfs stelde voor de vergadering van den Belgischen Volkshond en M. Verhaegen goed te keuren en de uitslui ting van de Daensisten te bekrachtigen. Een voorstaander van Daens vroeg het woord om het voorstel van M. Colfs te bestrijden. Het voorstel, zegde hij, is eene ver- oordeeling van den waardigen priester Daons, de ziel der christeno volks- 0 partij. Hierop nam priester Van Soom, Aal moezenier van den Kring, het woord en verklaarde zich niet te kunnen aansluiten bij dc woorden van den vorigen spreker betrekkelijk priester Daens Ik wil, zegde spreker,- de zienswijze van M. Daens op politiek gebied niet booor- deeleu maar op geestelijk gebied doet M. Daens oneindig veel n kwaad. De priester heeft tot zending - de bevrediging aan te prediken en - priester Daens vuurt den klassenstrijd aan. Daarna ging men over tot de stemming over het voorstel-Colfs, 't welk met een parigheid min 4 stemmen aangenomen werd. Zou de - waardige 0 groene held van Chipka nog wel de talrijke kaaksmeeten kunnen optellen die hem en zijne kliek- gasten, sedert eenigen tijd, toegediend zijn geworden door mannen en kringen die vroeger, toen zij de hansworsten nog niet kenden, hen toejuichten en verdigden 't Is genoeg dat men den albelover van nabij leert konnen om hem over boord te smijten en den rug toe te keeren. Arme merteleer 1 wat staat er u zoo al nog to wachten vooraleer voor altyd den kieskctel in te vliegen bii Flandre libérale schijft J andermaal dat de valsche demo craten de heropbeuriDg Tan 't liberalism voorbereiden. Dat is waarheid, want overal hebben dc valsche democraten de liberalen uit den doodslaap gewekt waarin zij verzon ken lagen. Wie bij de werking der valsche demo- cralen het meest voordeel vinden zal, het zijn de roode socialisten, want een groot deel der ontwaakte liberalen die zullen gewaar worden dat hunne partij met volkomene machteloosheid is geslagen, zulleninaar 't roode socialism overloopen. En aldus zal de voorzegging van socia list Vandervelde zich verwezenlijken, namelijk, dat de valsche democraten de bres openen langswaar 't socialism in de Vlaanderen dringen zal I De alweter» van Chipka, Die gasten spreken van sociale kwestie, gelijk een blinde over de kleuren. Er bestaat in ons strafwetboek een ar tikel 310 't welk verbiedt, op pene van boet en gevang, van iemand door getcel- dadigheden of door bedreigingen het werk te doen stake n. Onnoodig te zeggen dat de socialisten de groote voorstaanders van geweld en werkstakingen voor de afschaffing zijn van dat artikel, 't welk hunne plannen dwarsboomt. Onnoodig ook te zoggen dat paster Douche, de groene socialist, hierin weeral eens 't accoord is met «ijno roode hert- Nu, wilt ge weten, geachte lezers, hoe de Sibbedominó in Land van Aelst over dit artikel spreekt, luistert Destrée (socialist) kwam bijzonder op tegen art. 310 dat de vakvereenigingen verplicht hunne (sic) leden te doen ken- nen en hunne inkomsten en uitgaven (sic)Priester Daens is ook tegen b dit art. 310, vermits de werklieden toch b zoo dikwijls dc slachtoffers zijn van den - dwang. En die mannen die nog niet in staat zijn een artikel der wet te lezen en te be grijpen waarover zij handelen, willende groote sociale kwestie oplossen I En zeg gen dat zekere lieden de helden van Chipka als orakels aanhooren en g«- looven Oh 1 wat had hy groot gelijk de Staats minister De Lautsheere, toen hij verle- dene zondag te Dixmude priester Daens en zijn half dozijn hooveerdige medehel pers bestempelde met den naam van charlatans ofte kwakzalvers l De Volksbond goedge keurd. - Men weet hoe hevig de Sibbedominé van Chipka, alias de Vloe ren Broek, het voorstel van 't Bureel des Volksbonds bestreden heeft, namelijk, dat de aangeslotene maatschappijen en personen binneu de maand te kiezen hadden tusscnen den Volksbond en de Federatie genaamd Vlaamsche christene volkspartij. Ehwel wie kan het gelooven De Sibbedominé keurt de handelwijze van t Bureel des Volksbonds goed. In zijnen Werkman n' van 15 Oct. U. leest men - Zoo zijn veel Chr. Demokraten van n gedacht dat de Federatie van Gent, - tegen wélke de Volksbond opkwam n heel gemakkelijk kon -daar gelaten worden, ingezien dio vergadering veel last opleverde en weinig voordeel 0 bijbracht.... H Is in dien zin dat wij zullen strijden, krachtig, maar alle rede plaats gevende...» In den zin dat de Federatie van de chr. volkspartij er niet noodig is gaat de Vloeren Broek strijden en zoo werpt hij Plancquaert met zijne Federatie over boord.... maar zie in zijn - Land van Aelst - staat hij die Federatie en Planc quaert toch voor... Ia u Den Werkman zwart eu in HLand van Aelst witWat Janus is de Sibbedominé toch 1 FRPF ®rPe k°mt schoone EilirLJi dagen te beleven, de tien dagen van de H. Zending, dagen van ver zoening en zaligheid, dagen die zooveel te aangenamer waren daar zij gesleten zijn te midden van eenen echt prachtigen Theresia's zomer. De Eerw. Paters Redemptoristen B. Braeckman en A. Hendrickx hebben hier nog eens gelijk in de talrijke parochiën waar zij hun apostelschap volgens Ligo- rio's geest uitoefenen, door hunne gemoe delijke en krachtige stem, de herten der parochianen van Erpe getroffen en bewo gen, en aan allen door eene rechtzinnige bekeeriug. den waren vrede des harten het opperste geluk des levens aange bracht. Wat treffende sermoenen over de groote waarheden van 's menschen be stemming Wat roerende tafereelcn die aandoenlijke eerboet aan het Allerhei ligste, die schitterende eerbetooging aan Maria ons aller Moeder, en voornamelijk die luistervolle zegetotcht van den ge- kruisten God. Geen wonder dan dat de parochianen van Erpe met onvermoeiba- ren iever en in ontzaggelijke menigte al die oefeningen en plechtigheden der H. Zending hebben bygewoond en opgeluis terd. Eer, lof en dank aan den eerbiedweer- digeu Herder, aan den tachtigjarigen ouderling F. Van.de Potte deze onschat bare weldaad aan zijne parochianen be zorgd te hebben, welke, zonder twijfel de heilzaamste vruchten zal dragen voor het heil der zielen, het geluk der huisgezin nen en de welvaart dor gemeente. 'Aie noturloele Annonceo op cl© 4de Dluclzijcle.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2