DE WATERRATTEN Nog een logenstraffing. Maand der Geloovige Zielen. Jongelingen-Congregatie. Rechtskundig Tijdschrift Allerhande Nieuws. Ook, MM., zijn de oegen der verblin den, die zich hadden laten misleiden opengegaan. Men heeft den albelover leeren ken nen, men beeft bcm en do kliek zijner hoovaardiga medehelpers aan bet werk, gezien 't laud door, kent men de schan- dige beleedigingen welke die dwaas hoofden hebben geworpen naar onze eer- weerdige, deftige en getrouwe Priesters, naar onze Bisschoppen, ja, naar zijne Heiligheid den Paus, welke zij, in hunne schriften, durven voorstellen ais ver kocht aan do ryke tegen de werklieden I Het ware to lang om al de afgrijselijke lasteringen hier te herinneren van die kerels die de schaamteloosheid zoe verre drijven van zich nog durven christen te noemen. Ook. MM, geen enkel catholiek dag- of weekblad treft men nog aan, dat onze groene socialisten, Daens en Plancquaert aan 't hoofd, niet openbaarlijk laakt en afkeurt. De Belgische WcrkliedenbonJ, waar Daens en zijn volkje zich hadden weten in te dringen, heeft hun weldra, om hun verraderlijk gedrag jegens de catholieke werklieden, met geweld en verontweor- diging uit zijnen schoot verworpen. En binnen korte maanden, vrienden, zullen wij, op onze beurt, met onze stem brieven uit de Kamers verdrijven den man die er tot eeuwig spijt, ja, tot schande van ons catholiek Arrondisse ment op zulke oneerlijke als lage wijze, als een serpent is ingeslopen. En wy, Bokkenrijders, wij zulleu het ons als eene plicht aanrekenen van ons op den eersten rang te stellen van het katholieke leger, dat den eersten Zondag van Juli aanstaande dit werk van eerher stelling zal verrichten. Weg de verraders Leve onze catholieke Senators en Volksvertegenwoordigers LEVE ONZE WOESTE Dees manifest werd meermaals door de geestdriftigste toejuichingen onderbro ken en vooral bij het eindigen, bij den kreet: Leve onze Woeste 1 schenen zij niet te zullen eindigen. M. van Vreckem bedankte in weinige woorden de Rijders voor bunne rriendely ke uitnoodiging en hun gulhartig onthaal. Hij drukte zijn spijt uit de vergadering te moeten verlaten, daar het uur van 't vertrek des treins zeer nabij was. Bij 't verlaten der zaal werd hem eene warme ovatie gebracht. De heer Baron Paul Bethune stelde de gezondheid voor der Bestuurleden welke allen lof weerdig zijn. De heer Leo Gheeraerdts, Burge meester, dankte den heer Baron Bethune over zijnen heildronk en herinnerde de stichting van den Bokkenrijdersbond. 't Was in 't jaar 1866, de Aalstenaars lagen onder de liberale gierenklauwen neêrgedrukt. Vervolgingen en kwellingen van allen aard hadden zij te verduren en daarbij gingen zij onder ruineerende be lastingen voor dit tijdstip gebukt. Eenige moedige mannen vereenigden zich en zworen de Aalstenaars uit de liberale gie renklauwen te verlossen, 't Heeft moeite, groote moeite, zelfsopoffering van allen aard gekost, maar toch zijn zij er inge- lukt, dank zij de eensgezindheid, dank zij de eendracht in den strijd welke onder hen heerschten En dan wekte de heer Burgemeester allen tot de eendracht op. Vereenigd, eensgezind zijn wij, catholieken, sterk on machtig, zegde hij, en kunnen wij aanvallen van onze verbondene vijanden afweren verdeeld dan loopen wij gevaar van overwonnen te worden.... Dus, Mijnhceren, eendracht I... Geden ken wij de stichters des Bokkenrijders- bonds en in de toekomst zullen nieuwe zegepralen ODzen stryd bekronen I... De redevoering van den heer Burge meester maakte den besten indruk en werd luidruchtig toegejuicht. Eindelyk ving het concert aan. De maatschappij van Symphonie voerde talrijke puike stukken meesterlijk uit menig liederen zonder dat van den Bok te vorgeten werden gezongen en rond 11 uren eindigde dit zoo aangenaam en vrolijk feest waar iedere Rijder nieuwen moed heeft geschept om, binnen 35 weekskens, de pas te onderteekenen van hem die door valsche beloften, leugen en laster taal en met behulp van liberalen, roode socialisten, in de Volkskamer is ge drongen 1 Broederliefde 1 De apostels van het socialism stoeffeu in hunne dagbladen geerne over de aandoenlijke solidariteit, die huDne aanhangers van alle landeu vereenigt. Welnu, wilt gij weten boe hoog de laat ste betooging van deze zoo edelmoedige solidariteit, die geen grenzen kent, be loopt Ik spreek van de inschrijving, geopend door de Belgische werkerspartij ten gunste der Engelschc metaalbewerkers. Op den datum van zaterdag had men in 'c geheel 33 fr. 30 cent. Daar zullen de Eugelscbe gezellen vet meêzijn M A A T S C H A P P IJ Vergadering op Zaterdag 30 October 1897, om 8 en half uren 's avond. Afdeeling A, ter herberg van Rombaut Alois, Vaart, en nadien bij Alexander Bekaert, Moutstraat. Afdeeling B, ter herberg van Frans De Raedt, Violettestraat, en nadien bij Jo seph Keppens, Oude Dendermondschen- steenweg. Men weet het de valsche christen demo craten, alias de groene socialisten, durven liegen gelijk echte duivels. Die groene leugenaars beschuldigden den heer Verstrepen, Schepen van Boom van met andere steenbakkers, als echte beren, onzen merteleer in den kath. Kring aangevallen te hebben... Maar de heer Schepen is wel juist geen man om zich ontegengesproken tolitcu beliegen cu belasteren eu heeft aan die groene waarheidverkrachters een wel gepeperde antwoord gezonden, die andermaal be wijst wat eerlijke lieden zo zijn. Wij raden onze geachte lezers aan den brief van M. Verstrepen met volle aandacht Ie lezen en dan zullen zij kun nen oordeelen tot welko hansworstorijen onze Soucissenmau zijne toevlucht neemt om het te doen schijuen dat zijne tegen strevers hem niet durven tegenspreken dat ze na den geringsten redetwist dade lijk zijn den mond gestopt. Dus opgelet, geachte lezers 1 Aan den Heer Uitgever van 't weekblad betiteld liet Volksrecht. MIJNHEER, In uw nummer van verleden Zondag drukt ge M. Firmin Van Nuffel de steenbak- ii kersbaas, die mee met andere steenbakkers- s basen, waartusschen een onzer beste vrien- den Verstrepen, als echte beren Priester n Daens gingen aanvallen en beleedigen in den Katholieken Kring Wilt ge zoo goed zijn, Mijnheer, dit mijn antwoord in uw eerstkomend nummer op te nemen Is het noodig dat ik my beroep op mijn recht tot antwoord Neen, niet waar? Laat ons rondweg handelen. Dat go mij noemt tusschen uwe beste v den, daar ga ik over. Iedereen weet genoeg dat dit spottenderwijze gezegd is, gelukkig- lijk Maar gij beweert dat wij, ik an eenige andere ateenbakkera, M. Daens als echte beren zonden hebben aangevallen en beleedigd. Het acheldwoord dat gij ons toewerpt, laat ik ook onverlet scheldwoorden zijn geene redenenen ik zeg u op voorhand dat ge in gansch mijnen brief geen enkel dier woorden zult vinden, welke feitelijk meer den aanval ler zelf dan wel den aangevallene tot schande dienen. Maar openlijk en krachtig verstoot ik de beschuldiging dat ik M. Daens zou beleedigd hebben. Ziehier zoo getrouw mogelijk de woorden, dien ik dien droef vermaarden pries ter in den Katholieken Kring toestuurde. Uwe lezers gaan zelf oordeelen tusachen u en mij en, indien zij beleediging en naarheid niet voor één en hetzelfde nemen, ben ik gerust dat zij mij zullen vrijspreken. Mynheer, zoo ving ik aan, ge komt naar n Boom onder voorwendsel de rechten van 't volk te verdedigen. Kunt ge aan ona n werkvolk eenig goed doen, ik zal de eerste n zyn om u too te juichen. Weet ge by ons, n patronen, eenige gebreken tegenover ons n volk aan te wijzen, ik beloof u, voor zooveel het in mij is, die binnen de acht dagen te doen verdwijnen. n Maar ik versta niet waarom, indien ov n waarlijk naar hier komt om het lot der werklieden te verbeteren, ik versta niet waarom gy, priester, niet eerst gaat bellen n bij M. den Deken van de plaats, een man v die zoolang hij in Boom is, niet alleen met i) woorden, maar ook met werken het welzijn n der werklieden heeft bezorgd, zooals, onder n zijne verschillige inrichtingen, bewijst de Volksbond dien hij tot stand bracht, Is er tot hiertoe beleediging, M. de Uitge" ver Neen, niet waar vVat volgt is wat scherper, ik beken het maar een politieke man mag toch niet van suiker zijn, zoo dacht ik, en ik ging voort op deze wijze n Maar, M. Daens, gij, priester, gij loopt n den Deken voorbij, en rechtuit gesproken n zulks verwondert mij niet van uwentwege n immers wie de bisschoppen miskent, zal n ook geenen deken erkennen. n Ib dat nu de beleediging Gij, M. de Uitge ver, die uitnemend fijn schynt opgebracht, gij dio in uw zoogenaamd Volksrecht een model zijt van kiescbheid en lieftalligheid, gij, die nooit schrijft dan met witte geglaceerde hand schoenen aan, gij noemt dat misschien beleedi ging. Maar wij, die ons met burgerlijke be leefdheid en rondborstigheid vergenoegen, wij vinden dat zoo erg niet.... en daarby, als het dan toch de waarheid maar is De waarheid, dat was het immer wel Werd later priester Daens, ja of neen, door zijnen Bisschop opgesohorst Waarom werd die maatregel, waarvan wij tot hiertoe nooit hoorden, hem toegepastZeker niet voor zijne onderdanigheid aan zijne geestelijke overheid, niet waar Ge moet dus bekennen dat mijn schelmstuk niet groot moet geweest zijn, als ik hem voor eenen weerspannigen priester hield, vermits zijne weerspannigheid korten tijd daarna door zijnen eigen Bisschop werd verklaard. Ziedaar nochtans het ergste van al wat ik hem zegde. Eindelijk kreeg ik uit zijnen mond deze vermaning Blijf kalm, Mijnheer. Waarop ik hem antwoordde Uwe les neem n ik aan, M. Daens, maar leer gij van mij n rechtzinnig te zijn, en dan zult gij van mij n meer geloerd hebben dan ik van u. Dat M. Daens eeno les van rechtzinnigheid wol te pas komt, dat weet elk die hem eenigs- zins aandachtig heeft gevolgd. Maar ziehier wat het publiek niet weet en wat mij dien zelfden dag nog kwam toonen tegen welke.... rechtzinnigheid ik te worstelen stond. M. Daons verzocht mij op eeno tegenspreking in de de meeting die bij dien namiddag zou houden. Goed, was mijn antwoord, waar gaat gij ipreken "In Terhaegen, zoo verze kerde M. Daens, - Ik zal er zijn, -i zoo be loofde ik. Ik ging naar Terhaagen. Geen Daens te zien. 's Anderendaags in den morgen vernam ik dat hij gesproken had te Niel, en dat hij zijne voordracht had begonnen met deze woorden Ik heb daar in den Katholieken Kring te Boom eenen Vanstrepkn aangetroffen, die mij beloofde mij te komen tegenspreken, n maar ik zie hem niet Ge moet weten dat Terhaegen ten Oosten, en Niel ten Westen ligt van boom. Was mijne les van rechtzinnigheid slecht gegeven ge weest Nn, M. de Uitgever, om te sluiten, laat mij toe u eenige vragen te Btellen. Gij noemt u Kristenen in de veronderstelling dat al wat gij schrijft zou waarheid zijn, waarom zoekt gij uwe grieven enkel bij de katholieken Gy noemt u kristenen indien gij zoo geerne afbreekt, waarom hier te Boom enkel bet werk vergruizen dat de vrucht is van eene halve eeuw katholieken strijd en katholieke opoffering Gij noemt u kristenen waarom kan uwe dolle woede bier te Boom geene andere slachtoffers vinden dan onzen eerbied- weerdigen Deken, onzen katholieken burge meester on andere katholieken Gij noemt u kristenen waarom bij eenen priester, die door zijnen Bisschop openlijk werd gebrand merkt die zich in do straat laat ontmalen op de blijde tonen van maatschappijen, wier geliefkoosd stuk bet Van 'l ongediert der gapen is die zich laat toejuichen door dat grauw, dat op al de andere priesters met genoegen spot. en laster uitbraaktdie door zijne woor den en daden het hart der vijanden van de Kerk met eene zeldzame vreugde vervult, maar het gemoed van eiken oprechten katho liek met diepe droefheid pijnigt, waarom, zeg ik, in 't kleed van zulkcn priester den steun, de kracht en de bescherming uwer partij gezocht Gij noemt u Kristenen maar wien moet de Kristene voor zijne wettige overheid aanzien Is het de Pans en de Bis schoppen, wettig door den Paus aangesteld, of is het een onstandvastige priester, die eerst in 't klooster ging, dan 't klooster verliet, dan weer in 't klooster ging, en dan wederom het klooster verliet, om eindelijk in dolle en woeste vaart zich in do politiek te werpen, en daar alles, wat zijnen persoon tot hinderpaal dient, te vertrappen en te verbrijzelen Ho Denk niet dat ik uwe gunst inroep voor mij zeiven. Spreek te Boom een politie- ken man aan, het is gelijk dewelke ik denk niet dat gij er cénen zult vinden die zal be vroren dat ik in de politiek mijn eigen voor deel ooit zocht. Vrij nu aan u deze mijne woorden te be spotten. Wat ik zeg komt mij recht van 't hart, en met dezelfde rechtzinnigheid voeg ik er op 't laatste deze waarheid bij Gy doet, mijnheer en, onder eenen schoonen naam, een boos en noodlottig werk. n Aanvaard, mijnheer, mijnen beleefden groet. Emile Verstrepen, Schepen van Boom. Boom, den 20 October 1897. De werkstaking mislukt P Gij herinnert u dat over twee drie weken een mijnwerkerscongres, te Luik vergaderd, eene algemeene werkstaking heeft beslo ten in de vier koolbassins, indien de be heerders der koolmijnen, binnen de drie dagen, aan al de werklieden geene loons- verhooging van 15 toestonden. Deze sommatie was slechts bluf men heeft er in de kom van Luik niet aan ge hoorzaamd, de werklieden zijn er aan den arbeid gebleven. In Henegouw zijn de syndikaten, aau welke het voorstel werd onderworpen, eenparig geweest om het te verwerpen. Zouden de ongelukkige werklieden, zoo dikwijls bedrogen, einde lijk do leiders beginnen te mistrouwen, die de werkstaking wel uitroepen, maar hunne voorzorgen nemen, om er zelfde smartelijke gevolgen van te ontgaan Komt te verscbynen Eene lezing voor eiken dag van de maand No vember, alsmede gebeden onder de H. 3Iis en de Kruiswegdoor P. Fr. Bernar dinus Mbts. Iu-32, 210 bl. Prijs, gebr., fr. 0-60 linnenband, fr. 1 Dit werkje, wij twijfelen en niet aan. zal velen zeer welkom zijn. In de maand November, bijzonder aan de geloovige zielen toegewijd, is het zoo zoet en aan genaam iets te lezen van die dierbaren, die ons zijn voorgegaan, en die thans misschien nog zuchten in het Vagovuur. Dit werkje van den Eerw. Pater geeft een lezing voor eiken dag. De stijl is overal sierlijken toch ongekunsteld, zy bekoort zoodat bet moeilijk is na eene lezing bet boekje te sluiten. Het werkje handelt over de pijnen des Vagevuurs, bet ver baalt ons in welsprekedde bewoordingen wie bet zijn die daar lijden, het geeft do middelen aan, hoe wij bet beste «le zielen kunnen ter bulp komen, enz. Ook voor priesters gelooven wij dat dit boekje zeer nuttig zal zijn. Het bevat overvloedige stof voor vele sermoncn over de geloovige zielen. Daarbij is het verrijkt met schoone gebeden onder de H Mis en een prach tige Kruisweg, zoodat bet gedurende het geheele jaar de goloovigen zeer nuttig zal zijn. N. B. Naar wij hebben vernomen ont ving de Erw. schrijver van verschillende zijden reeds do hartelijkstcgelukwenschen over zijn werkje. Ook nog is't gem ebt alhier verspreid dat M. De Pelsmaecker, tot een rechter lijk ambt of tot eene bediening in een der ministeries zou benoemd worden. Wij hebben inlichtingen genomen aan goede bron docb niemand weet er iets van. Wij zulleu het afwachten, docb zeggen wij Moest het zijn, het zal bij veleu zeer slechten indruk maken. Wij willen er nog bijvoegen dat de heer die in onderhandelingen is geweest om do kazakkeeriug van Klokke Roeland te koopen mits 5000 franks, advocaat De Pelsemaecker zeer genegen is. AALST. Kiezing van 1898. Te Koophandel van Antwerpen, een liberaal blad, deelt meê dat M. De Pels maecker, de candidaat der catholieken zal zijn in vervanging vauM. V. Diericx, wiens besluit vau af te treden onherroe pelijk zou zijn. Wcêr eens goed ingelicht dat liberale orgaan. M. De Pelsemaecker is te Aalst zoo onmogelijk als catholieke candidaat dan merteleer Daens, De Backer of iemand wie het zijn moge, die aan 't hoofd der chrlstene volkspartij staat of beeft gestaan. Nu er van M. De Pelsemaecker spraak is, zeggen wij, dat bet schijnt waarheid te zijn dat bij zich van Klokke Roeland heeft losgescheurd, dat hij tot de redactie van dit zeeppapiertje nimmer toehoort en M. De Backer de uitsluitclijke opstel ler is geworden. Ten andere Klokke Roeland kondigt het sedert 14 dagen aan. AUerheiligen. Algemeene Communie in de kapel der Eerw. Damen Molen straat. Om 6 uren de H. Mis met zang en korte toespraak. Volle Aflaat. Nummer 8 van het Rechtskundig Tijd schrift is verschenen en bevat zeer dege lijke artikelen over: Eens Nederlandsche Hoogeschool in Vlaamsch - Bélgiè. Rechtspraak. Vreemde Wetgeving. Belgische Wetgeving. Ziehier wat de Rechtsgeleerde W. C. P. A Molengraaff, in het Rechtsgeleerd 31 agaeijn van Haarlem over het Tijd schrift zegt Wy begroeten het Rechtskundig Tijd schrift voor Vlaamsch-België met sym pathie. Het nationaliteitsgevoel uit zich het meest kenmerkend in de taal en in het recht. Wij mogen dus in het Tijd schrift het bewijs zien eener krachtige nationale beweging in de Vlaamscho gewesten. Heeft deze reeds geleid tot nauwere betrekkingen met de Noord- Nederlanders op taalkundig gebied, het Tijdschrift kan er toe bijdragen dat deze ook op rechtskundig geoied worden aan geknoopt. Den opstelraad wenscken wij toe, dat zijn streven, het gebruik der Vlaamscho taal als rechtstaal te bevorderou, met goeden uitslag zal worden bekroond en dat zijn Tydschrift zich een uitgebreiden lezerskring zal verwerven. Dit vleiend oordeel zal met vrucht door de Vlamingen overwogen worden en voor zeker bijdragen om het tijdschrift te ver spreiden. Prijs 10 frank per jaar. 12 fr. voor het buitenland. Belgische Boekhandelmaatschappij 16, Treurenberg, Brussel. Ten bureele van DEN DENDERBODE te verkrygen Almanak voos Lamdbotjwsbö d Wbbkliedenpry's fr. 0,15. Is ook te verkrygen by de uitverkoo- pers van Den Denderbode. Wij raden alle onze geachte lezers zich dit leerrijk en vermakelijk boekje aan te schaffen. HOP. De verzendingen Hop gedaau in de maand September lest, in de land streek Aalst, bedragen eene gezamenlijk gewicht van 228,698 kilogrammen. Bij het lossen van marmerblokken aan de Willebroeksche kaai te Brussel, was een dezer blokkeu in het ruim van het schip opgeschoven eu was terecht ge komen op twee werklieden, waarvan de oone doodelijk en de andere zeer erg ge kwetst werd. Men heeft de marmerblok ken moeten in stukken kappen, om de slachtoffers te bevrijden. De ergst gekwetsteis zondag gestorven. De andore, de schipper van het vaartuig, wordt aan boord verzorgd. Bloedig gevecht. Zondag avond, rond 10 uren, ging de genaamde Oct. Venneman, van Melle, naar zijne woning nabij Melle-brug, toen hij met ver van zijne woning gekomen, twee andere per sonen ontmoette. Een der twee was Berckmoes, van Wetteren ten Eede. Oct. Venneman ver keerde met de zuster van Berckmoes en deze laatste wilde dat niet hebben. Hij sprong onverwachts op Venneman toe en bracht hem niet min dan tien steken toe, alsook eene vreeselijke snee in den hals. Het slachtoffer werd onmiddellijk door voorbijgangers opgenomen en naar zijne woning gebracht. Maandag is het parket ter plaats ge weest en heeft het onderzoek begonnen. Een fabriek gesloten. Vrijdag morgend heeft M. Suppes, op den Kleinen Dok te Gent, al zijne werklieden, ten getalle van 50, weggezonden en zijne ka- toenfabriek gesloten. Er heerschte een zeker misgenoegen onder de werklieden, omdat vier hunner die geklaagd hadden over den slechten toestand der getouwen, weggezonden waren. Hunne plaatsvervangers klaagden ook over die getouwen én de reeks plaatsver vangers klaagde nog. Daarom heeft M. Suppes het werk doen stil leggen. (Gat. van Gent.) Erg ongeluk in den Velodroom. Zondag morgend hadden verschillige clubs der stad Antwerpen, kampioen schappen gereden in den Velodroom. Toen deze afgeloopen waren, werd tus schen MM. Van Stappen en Vermeulen een match gereden op 1600 meters. De drie eerste toeren werden zonder ongevallen gedaan en de rijders eindigden hunne laatste ronde toen juist aau de aankomstlijn, M. Vermeulen, die aan de binnenzijde der piste reed, een onwille keurige wending maakte en zijn mede strijder raakte. De rijders werden als steenen tegen den grond geslagen. Onmiddelijk opgenomen door MM. Arth. en Ach. Rotsaart. verplegers van het wielrijders Roode Kruis en door M. Mar tin, masseerder, werden de beide perso nen bewusteloos in de apotheek gedragen. Meer dan een uur lang had hier een vreeselijk tooneel plaats. M. Vermeulen, het bewustzijn herkregen hebbende, scheen aan aanvallen van razernij onder hevig. In oogeublikken van kalmte riep hij onophoudelijk op zijue moeder. Men bevond dat hem het schouderblad door gebroken was. M. Van Stappen had wonden in 't aan gezicht en over heel het lichaam de neus lag geheel open en daaruit vloeiden gul pen bloeds. De gewonden zijn, na de beste zorgen te hebben gehad, in rijtuigen naar hunne woning vervoerd. Een erg ongeval gebeurde op den Austruweelschensteenwcg te Antwerpen. Een wagen der artillerie met zes peer den bespannen, kreeg, men weel niet door welke oorzaak, eenen schok, die eenen der ruiters ontzadelde. Met den voet in den stijgbeugel han gend, werd de soldaat eenige meters voortgesleept, tot hij eindelijk losraakte, doch nu door den wagen overreden werd. Hij werd met gewond hoofd en gebro ken arm opgenomen en in het verband- huis gebracht, vau waar hij, na de eerste zorgen, naar het krijgshospitaal werd ge bracht. Niet slim. Er zijn altijd menschen die het er letterlijk op aanleggen om be stolen te worden. Zoudt gij, lezer, wanneer er iemand btnnenkwam, zeggende dat hij slecht geld wil opkoopen, de schuif openen en zeg gen daar vriend, zoek maar uit Welnu, eene winkelierster uit de vijfde wijk te Antwerpen deed dit. Eene duitsche vrouw, groot, struisch en 50 jaar oud schijnende, vergezeld van eene kleine magere, die wat jonger is, kwam in den winkel van hooger gezegde winkelierster en zegde dat zij de oude franks van Leopold I 1863 opkocht. De winkelierster zocht in haar geld, maar vond geen eukel van gezegde munt stukken, die inderdaad niet meer be staan. Lrat mijzelf eens zoeken, zegde nu de duitsche. En zij begon te zoeken, doch ook vruchteloos, zoodat zij er onverrich ter zake moest van door trekken. Maar toen zij weg was, ontbrak er zoo maar 84 fr. Onze lezers zijn nu gewaarschuwd, te gen dat er nog zulke liefhebbers van oude munt komen. Schrikkelijke brand te Esterlé, onder Grobbendouck. Zaterdag avond rond 9 uren was de koornmijt van den landbou wer Prims alhier, men weet niet hoe, in brand geraakt, en gansch vernield. Het vuur deelde zich welhaast meê aan de pachthoeve van Fr. Pees, die daar tegen over ligt. Deze pachthoeve bestaat uit twee wo ningen gansch den inboedel, gebouw, oogst en aardappelen bleven in het vuur. Met veel moeite kon men het ree redden en-door den hevigen wind sloegen de vlammen over naar de hoeve van H. Pees, broeder van deu vorigen landbouwer. De stal en een deel van het huis werden door de vlammen vernield. Dank aan de pompiers van Grobbendonck heeft men het overige gedeelte van het huis kunnen bewaren. Het grootste gedeelte is verze kerd door de maatschappij De Schelde. Driedubbele moord. Te Bois-de- Villers, in do provincie Namen, woonden in eene herberg-boerdery, de 86jarige Francois Piot, met zijne 50jarige dochter, de weduwe Biet, en eene 24jarige klein dochter. Zaterdag was het jonge meisje om boodschappen naar Namen geweest en tegen den avond teruggekeerd. Rond 8 uren zagen de voorbijgangers licht in het huis, iets wat hen eenigzins verdacht voorkwam. Zij klopten en, daar men van binnen niet kwam open doen, gaven zij er niet verder acht op en zetten hunnen weg voort. Zondag morgend zagen de geburen dat de deur gesloten bleef en dit verontrustte hen. Zij openden deze en kregen een vreeselijk schouwspel te zien In de herbergzaal, die tevens voor keuken dient, hing, aan de deur van den stal, die hier in uitkomt, het lijk der we duwe Biets. Daar naast lag op den grond het lijk van den ouden man en in de eetkamer zag men aan de trapleuning vastgebon den, het lijk van het jonge meisje. Allen waren verwurgd. De weduwe had eene wonde of kneuzing op het voor hoofd, blijkbaar voortkomende van eenen slag, dien men toegebracht had om haar te bedwelmen. Heel het huis was in de grootste wan orde. De meubelen waren geopend, kleer- goed en papier dooreen geworpen, en over den grond verspreid. Uit alles bleek dat de driedubbele moord gepleegd was om te stelen. Vreemde kerels waren daags te voren in verschillige herbergen gezien. Zij had den op gehucht Six-Bras naar den weg van Dinant gevraagd. Een paar honderd meters van het huis der misdaad werd een korf gevouden, aan de slachtoffers toeboorende, en waarin de moordenaars eenige eetwaar hadden mee gedragen, die zy daar ter plaats moeten genuttigd hebben.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2