Zondag 31 October 1897. 3 centiemen per nummer. S3*5 Jaar 3206. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Naar 't leven geschilderd. LANDBOUW. De Boerenkrijg. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag yan iedere week, onder dagteekening yan den yolgenden dag. De prijs eryan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat", N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique atium. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 30 October 1897. De socialisten bazuinen altijd uit dat zij al de kwalen van het lijdende mensch- dom zullen genezen in hunnen toekomst staat. Als zij eens meester zullen zijn, dan geene ellende, geen gebrek meer, immer genoegen, immer genot. Zou die partij dan toch edel zijn in haar doel, in haar streven De ondervinding zegt dagelijks neen en bij die feiten kunnen wij nog de beken tenis voegen van ontgoochelde socia listen, die ook eens dachten dat de roodo omwentelaars aan alle ontbeeringen alle lijden een einde zouden stellen, die dachten dat de opperhoofden rechtzinnig en oprecht het welzijn der menschheid na joegen, maar, die, door ervaring geleerd, ootmoedig bekennen dat zij don speelbal geweest zijn van heerschzuchtigen armtierige kluchtigaards. Wij beginnen met Alice Bron,, eene schrijfster van talent,die zoo vele artikels in Le PettpU van Brussel heeft afge kondigd en die een der steunpilaren van dit blad -is geweest. Onlangs hield zij eene meeting te Seraing, eene zeer volkrijke gemeente tegen Luik en zegde er het volgende De socialistische partij zit vol valschaards die prediken in Maison du Peuple, Volkshuis en Vooruit, en bedrieger» die daze valschaards onder- steunen om aan postjes te geraken, a Van der Velde is onder dezen een van a de slechtste. Al de kopstukken der - socialisten visschen achter posten en a mandatenvette pree en rijke jaar- wedden. Er is niet een die rechtzinnig n de verbetering van het lot der werk- lieden verlangt. Geheel hunne politiek bestaat hierin over den rug van den a werkman naar boven te klauteren. Maar de socialistische partij is geheel buiten staat eenigo verbetering in te voeren. Onder dit opzicht is de katho- a lieke partij ver boven de roode ver- heven. Hadden de socialisten morgen de meerderheid, meent gij dat de rijke heeren die onder den naam van socia- a listen in de Kamers zetelen, de minste goesting zouden gevoelen om wetten le a maken waar tij de eerste slachtoffers a zouden van zijn Er zetelen geeno ware werklieden onder de socialisten der Kamer. De socialistische werkman is bedrogen door leugenaars die zijnen rug uiteten en zijn bloed uitzuigen. Die bekentenis komende van eene socialistische vrouw welke figuur maakte in de roode partij, is goud waard en be krachtigt de artikelen door Denderbode reeds geschreven, waarin door uittrek sels van socialistische werken en gazetten bewezen werd dat die volksopruiers niet door werkmansliefde worden geleid dat de richtsnoer van hun gedrag hen wordt aangewezen, niet door de genegenhoid voor het arbeidende volk, maar door hun persoonlijk belang en door hun eigene heerschzucht. Al wat Alice Bron hier schrijft hebben de katholieken meermaals herhaald maar het was goed dat die ook eens door socia listen zelf werd gezegd. Wij achten het niet noodig onze be weegredens nog eens neer te schrijven. Iedereen heeft het ijselijke woord van Bebel te Brussel over eenige jaren uitge sproken nog frisch in het geheugen. Nog moet in het ooi onzer lezers de akelige dingeD klinken die Alfred Defuisseaux te Parijs uitbraakte Het is goedt dat van tijd tot tijd de wonden van den - werkman bloeden. Een feit willen wij aanstippen. Wij geven het volgens - Het Gildeblad - van Leuven. le Mei 1897. - Destrée leidde eens zijnen hond by - eenen pasteibakker en gaf hem de beste n gebakken te eten. Wanneer de hond - stierf deed hij hem op eene plechtige wijze begraven. Werklieden wanneer zullen uwe oogen opengaan en wanneer zult gij begrijpen dat, volgens het woord van Alice Bron, - de katholieke partij ver boven de roode is verheven- en dat gij dus alleen bij haar hoop en troost zult vinden in uw lyden en ongelukkigen toestand. F. D. (Yervolg zondag aanst.) Bemestingsproeven op weide bij middel van scheikundige mesten aangewend na het inoogsten van het hooi. D. 4* Peeks. Proeven in leem-zand- achtigen grond, rijk aan organieke stoffen. De weid# waar wij deze proeven ingericht hebben, is van natnur leemzandaehtig, maar zonder eigenlijk gezegde zuurheid. De per ceelen, die tot de proeven gediend hebben, zijn wel genivelleerd, met eene liehte, man overal gelyke helling van Noord naar Zuid zij waren, in 1894, op het oogenblik dat wij onze proeven begonnen, van gelijke vrucht baarheid. De perceelen, zeven m getal, waren van Noord naar Zuid gericht en lagen naast een. Zjj hadden ieder 1()0 m. lengte op 25 m. breedte. Het zelfde perceel ontving gedurende drie opeenvolgende jaren (1894-1895-1896) dezelfde meststoffen en wel onmiddelijk na het wegnemen van het hooi, tenzij de soda- nitraat, waarvan de helft in de Lente bruikt wierd. Wij geven hier onder het verslag dc_„ proeven. Om klaarder te zijn, hebben wij de hoeveelheden mest, de opbrengsten, enz. herleid tot de hectare. PERCEEL I. Zoniitr mest(vergelij- ingsperceel) gemiddelde jaarlijhsche opbrengst a) in nagras 1382 kg., b) in hooi2909 kg. gemiddeldKaarde van den jaarlij htchen oogst fr. 218.00. J PERCEEL II. Gebruikte mesten a) 400* j. superphosphaat inhoudende 14 phos- phoorzuur, b) 600 kg. kaïnietgemiddeldi jaarlijktcke opbrengsta) in nagras 2186 kg. b) in hooi 4572 kg. gemiddelde jaarlijksche Kaarde van den oogstfr. 339,90 benexlings- hostcn fr. 53,00 gemiddelde zuivers winst fr. 70,80. PERCEEL III. Gebruikte mettena) 400 metaalslakken van 75 °L fijnheid en 16 °/0 osphoorzuur b) 600 kg.kaïuietgemiddelde jaarlijksche opbrenasia) in nagras 2291 kg.; b) in hooi 4881 kg. gemiddelde jaarlijksche waarde van den oogstfr. 361,59 bemest ings- kosten fr. 51,00 gemiddelds zuivere minst fr. 84,59. PERCEEL IV. Gebruikt mest 400 kg. superphosphaat gemiddelds jaarlijksche op brengst k) in nagras 1673 kg. b) in hooi 3359 gemiddelde jaarlijksche waarde van den oogstfr, 251,73 bemeslingskosten fr. 21,50; gemiddelde zuivere minst fr. 14,23. PERCEEL Y. Gebruikt mest 400 kg. metaalslakken gemiddelde jaarlijhsche op brengst a) in nagras 1822 kg. b) in hooi 3852 kg. gemiddelde jaarlijksche waarde van den oogstfr. 285,78; bemeslingskosten: fr.19,50; gemiddelde zuivere minstfr. 50,28. PERCEEL VI. Gebruikt nest600 kg. kaïniet gemiddelde jaarlijksche opbrengst a) in nagras 1717 kg.; b) in hooi 3658 kg.; gemiddelde jaarlijhsche waarde van den oogst fr. 270,99 bemestingskosten fr. 31,80 ge middelde zuivere minstfr. 23,19. PERCEEL VII. Gebruikte nesten.- a) 400 kg. metaalslakken, b) 600 kg. kainiet. o) 200 kg. sodanitraat, waarvan de nelft in de Lonte; gemiddelde jaarlijksche opbrengsta) in nagras: 2429 kg. b) in hooi 5111 kg. gemüldeldc waarde van den oogst fr. 379,53 bemestings kosten fr. 93,00 gemiddelds zuivere winst fr. 70,53. Practischh ghvolgtrexkingsn. Van de uitslagen dezer proeven kunnen wij in 't al- gemeon aileiden, te weten A) Dat de leem-zandachtige weiden rijk aan organieke stoffen, veel phosphoorzuur en potasoh van noode hebben, en dat de hoogste zuivere winst bekomen wordt mot gelijktijdig dese twee vruchtbaarmakende stoffen te ge bruiken, zij jaarlijksch 5 a 600 kg. kaïniet en 3 400 kg. metaalslakkon (vergelijk de uitslagen van perceelen II en III met die van perceelen I, IV, V en VI. 13) Dat de metaalslakken te verkiezen zijn bovon superphosphaat (Perceelen II en III). C) Dat het gebruik van stikstofmest (soda nitraat) niet winstgevend is. Daarenboven, zooals wij het in al onze proeven gezien heb ben, veroorzaakt deze mest de trapsgewijze verdwijning der klaverplanten. Binnen kort, sullen wij de uitslagen onzer bemestingsproeven, op zure weiden, mede- L.TAN DEN BERCK, Landbo u w-ingenieur deelen. De Nationale Bank heeft nieuwe bankbriefjes van 20 fr. in omloop ge bracht, te beginnen vaD 25 October. Deze nieuwe briefes zyn gausch ver schillend van de andere, welke te veel nagemaakt zijn geweest. De grond er van is chocolaatklcurig. De vier gebruikte kleuren zijn chocolaat, rood, zwart en groen. Als men de briefjes in het licht houdt, en er door ziet, leest men, aan den voet van het briefje, Banque Nationale, nevens een vrouwenhoofd, in de breedte leest men het woord Belgique. Links staat er eene vrouw op eenen leeuw gesteund. De teekening is ook bruin. Langs den achterkant bevinden zich de woorden 20 franken eu Nationale Bank. Het papier is hetzelfde gebleven. Het soliijut onmogelijk, die nieuwe briefes na te bootsen. (MOORSEL.) De uitdrijving der Benedictijnen en de Fransche bezitting van Affligem, verwek ten eene hevige ontroering. Ook nam ba ron de Meer een krachtdadig besluit hij verspreidde 't nieuws, het waar achtende, dat de zegevierende Oostenrijkers binnen dc veertien dagen zouden in Brussel zijn, dat men hunne aankomst mocht voorbe reiden en dat de bevolking vau Asscho gereed stond om de strijdmakkers van Moorsel bij te springen. Op de kerktorens der naburige dorpen werd de noodklok geluid en, volgens afspraak, vergaderden ruim 200 man, op het binnenhof van het kasteel. Het was den 2 Januari 1797 (13 nivóse, jaar V), om 9 uren 's morgens, dat onze boerenkrijgers optogen laugsheên de modderige Faluintjes, en de Boschpoort van het oud klooster genaakten. Baron de Meer, opnieuw kapitein geworden, wist hun moed in te spreken, want zij waren erbarmelijk gewapend. Met vorken en pieken, verroeste jachtgeweren en nog ouwerwetscber strijdzwaarden, dier- ven zij welafgerichte soldaten bestormenl Wio zal 't gelooven, zij gelukten, en de Franschen gingen op de vlucht. Een Frausch officier en twee van zijne vrij willigers werden gevangen en opgesloten in de schuur, palende aan de Boschpoort. Thans bleek hunne al te groote oubehen- digheid in het strijdvoeren zij legden de hand op een renbode, ontdeden hem van zijn halsdoek eu zijn zakuurwerk, en lie ten hem ongehinderd voortijlen naar Brussel, met zijne voor hun zoo noodlot tige brieven. Wel is waar, zij wisten we derstand te bieden aan den ontvanger der domeinen te Assche, die nog denzelfden dag de bestormde abdij kwam opeischen de man werd met geweerschoten begroet. Eilaas, die boeren-opstand tegen vreemd dwangbeheer, duurde slechts vier-eu- twintig uren. De misnoegden der omlig- ligde dorpen weigerden onze opstande delingen te vervoegen, vreezende, met recht en rede, de spoedige aankomst van eene welgewapende overmacht, uit Brus sel en Gent, zijnde Affligem op omtrent halfweg van beide steden gelegen, wat in derdaad gebeurde. Nog eer de avond ge vallen was kwam meer dau vijf honderd man uit Brussel, met schutterij, en een deel der bezetting van Gent zakte af langs Aalst en Moorsel. De twee krijgsbenden omsloten dc abdij als in een ijzeren ring. De aanvallers wa ren rechts en links uiteengegaan, doch de stoutsten bleven op bunnen post. Wat vermocht dat booptje manschap tegen uit gerust krijgsvolk en alvernielende kanon- jallbn, die eene bres in de stevige muren boorden en de zware eiken poorten uit hare hangsels rukten Na eenige geweer schoten op de Franschen gelost te heb ben, moesten zij op de vlucht, twee doo- den en drij gevangenen nalatende, Jan de Nil, des barons kamerknecht, Donatus Collier, landbouwer, en eeu gewezeu Oostenrijkscb soldaat, kleermaker van stiel. De wraakneming der reeds genoeg hatelijke Sans-Culotten was verscbrik- kblijk. Des anderdaags morgens werden de kauonnen op de hoogten van Boekhout gesteld, tegen de grootsche abdij gericht en het monumentaal gebouw tot puiueu geschoten, waarvan er na honderd jaren, uog enkele blijven bestaan, als om getui genis te geven van de vernielingszucht dier onmenscbelijko beschavers, Het was niet genoeg de drij gevangenen versche nen den zaterdag 14 Januari voor een krijgsraad te Brussel, werden kort eu goed ter dood verwezen, en nog deuzelf- deu dag, om 5 uren, door den kop ge schoten, in de stadsgrachten, waar nu de Koninklijke Plaats bestaat. Ces mal- heureuxzegt Aug. Orts, fur ent fusillés d 5 heures dusoir. Auoun prétre ne les accompagnait au supplice. Het scheen nog met voldoende de jacht op den aanleider, baron de Meer, begon. Zijne persoonbeschrijving of signalement werd in alle richtingeu gestuurd aau de wettelijke en rechterJijkeoverheden.iu de gemeenten afgekondigd en aangeplakt, en, ongelukkig genoeg, het wees op een orgaaus-gebrok dat hem meêdoogenloos moest verraden hij was een hakkelaar. Wij laten dit kostelijk stuk hier volgen AFBEELDSEL van eenen manspersoon, verdacht van contre-revolutionnaire misdaden, hoofd man van eene bende van gewaepende deugenicten, te weten Joaunes- Joseph us de Meer, gewezen] Edelman, gemeynelyk gonaomt den baron van Moorcel, gelogen wapens in de hand, en bijgevolg het tri eene myle van Aelst, canton van Leb- I bunaal onbevoegd was doch indien hij bete, Departement der Schelde, gehoor- I tegenstrijdiglijt met de wet, door den Ug vanLatest gewoont hebbende tot krijgsraad werd gevonnisd, hij het streng ste stilzwijgen zou behouden, en, werd hij ter dood verwezen, met eene kloeke hand zijne borst zou ontblooteu voor het moordend lood, de verantwoordelijkheid aan zijne rechters overlatend, en zijne vrouw den last opdragend zijne dood door alle rechtsmiddelen te wreken. Och, wat mocht dat baten bij voorin genomen geweldenaars, noch goddelijke noch menschelijke wet eerbiedigend, kennende geen ander recht als dat van den sterkste I De krijgsraad sprak zijne eigen bevoegdheid uit, en ging over, op staanden voet, tot het verhoor der aaak. Baron de Meer weigerde voortaan nog te spreken. Zijn bijzondersto advocaat, de beruchte Mallarmé, gewezen openbaar beschuldiger bij het gerechtshof der Dyle, pleitte vruchteloos met volle overtuiging en eene indrukwekkende welsprekend heid baron de Meer moest evenals drij van zijne strijdmakkers, zijn stout er edelmoedig opzet met het leven bekoopen. Het vonnis luidde het voorzeyd Moorsel, lang omtrent vijf voeten dry duymen frauscho maete, lang ende maeger van aenzigt, blond van hayr, draegende eene kalotte met eenen keu, scherp van neus, groot van mond, lang- worpig van kinne, rosachtig van baert, seer maeger van lijf ende beenen, groot van voeten, oude omtrent 56 jaeren, seer belemmert van spraeke ende seer frank van opzigte, ten meerderendeele gekleed met eene lange broóke ende postilons veste vau gryse stoffe. Den Commissaris der uytwerkende magt by het Tribunal Correctionneel van het Arrondissement Aalstverzoekt alle goede borgersvrinden van de ruste ende algemeene welzijn, van aen te houden ende iu vangenisse te doen bewegen den gemeldeu Baron van Moorsel, opperhooft van eenen hoop gewapende baeustroopers deugenieten ende schelmen, welke hunDe eygene prochie door het opstouken van dezen ontaerden schelm heeft bloot ge teld geweest aen de alder grauwelykste ende ongelukkigste gevolgen. P.-B. Maillabd, Commiss. BaroD Jan-Jozef de Meer, willende zijne kostbaarste panden, zijne geliefde familie-leden en zijn geboorte-dorp spa- reu> want het Directoire had door de wet van 10° vendémiaire, jaar IV, de gemeenton verantwoordelijk gesteld over do onlusten die aldaar mochten uitbers ten, was op do vlucht gegaan, te voet, eerst naar Mechelen, vervolgens naar Waelhem, alwaar hij uitgestrekte eigen dommen bezat. De ongelukkige liep iu zijn verderf I Uit loutere nieuwsgierig heid verliet hij den 15 Jauuari zijn schuilhoek, eene kelderkamer by een zijner trouwe pachters, ging een glas bier bestellen in hot Gulden Hoofd en werd aldaar erkend aan zijn stamelen, door de huisbazin, ondanks zijne vermomming, want hij zat in een blauwen mantel ver doken. De deugniete, liep hem aanklagen bij den griffier d«s Vredegerechts deze verwittigde do iagers te paard van het 13* regiment, te Waelhem ingokwartierd, en haast was hij door een ruiter inge haald. De soldaat eischt zijn reispas af de Meer voelt zijn spel verloren. Hij steekt de hand in de binnentesch, kwan suis om zijn paspoort te vinden, grijpt er zijn tweepistool, legt aan en schiet. Het schot wil niet af; de man staat ontwapend. Hij wordt vastgegrepeu, afgetast onder- boord; niettemin loochent hij zijno iden titeit, steunend op oen valsch reispas dat een anderen naam voert als den zijnen. O dat ongelukkig stamelen, dat hij vergeefs poogt te verbergen I De jager die deze zoo belangrijke vangst gedaan had, heette Hubert Paulhet centraal bestuur der beide Nethen, willende zijnen iever be- loonen, en niet mogende beschikken over den tweeloop van den gevangene, schonk hem uit dankbaarheid twee zadelpistolen. Baron do Meer, door de jagers iu het gevang van Waelhem opgesloten, werd des avonds, na dezes terugkomst, door den vrederechter uitgeboord hij streed uiets af, bekende moedig en rechtuit wie hij was en wat hij gedaan had, er bijvoe gende Ik heb als eerlijk man gehan deld, en ben bereid als zulkdauig te sterven. Des anderendaags werd hij door eene sterke lijfwacht naar Mechelen, van waar naar Brussel begeleid, en alhier opgesloten iu het militair gevang der Laekensche poort, het gothiek ardujneq gebouw dat de Zenne overwelfde. Hij was echter niet geneigd om zoo gedwee als zijne arme medestrijders eene doodelijke veroordeeling te onderstaan alle pogin gen werden aangewend om hem aan het militair gerecht te ontrekken, en voor een burgerlyk tribunaal, het meer be voegd jury te laten verschijnen. Vau wege barou de Meer ging dan een protest uit, bij talrijke afdruksels onder het volk verspreid eu in den nacht vau 19" tot 20" Jauuari door ecu deurwaarder aan de leden van den krijgsraad en van de bur gerlijke rechtbank beteekend, bij 'twelk hij meldde dat zijn geweten hem gerust stellend over jzyue dqdeu, hij met "gela tenheid ziine voroordeeliug zou afwach ten, ware t niet dat hij zijn behoud voor bet welzijn van zijn huisgezin en zijne eigene waardigheid, verplicht was door alle rechtsmiddelen to betrachten dat het eene schenuiug der grondwet zou ziju hem voor het krijgsgerecht to dagen, in gezien hy niet gevangen werd mot de x Vonnis uytgesproken door den krygsraed van den 24* divisie militaire. 0 vergaedert tot Brussel. Den oorlogsraed wettelyk vergaedert zynde, volgens order van den generael Sougis, als opperhoofd gebiedende de 24e divisie militaire, ten eynde vau voorts te gaen tot het vonnis definitief van don gouoemden Jan-Josef de Meer, 1 oudt zes-eu-vyftig jaren, gewesen edel- man, te voren baron van Moorsel, be- schuldigt van geweest te zyn den aen- legger eu opperhoofd der samenrottin- i gen, die plaets gehad hebben zoo in hot i dorp van Moorsel als in dat van Affli- i gem, en byzonderlyk in de abdye van dezelfde plaets den 12" en 13" nivóse laetstleden, alwaer hy, als opperhoofd, en die dewelke hy commandeerde, heb ben durven aenrauden en vier geven op de troupen van de Republike, weder- houden, ontwaepen en gevangen nemen eenen officier en twee volontairen van de 202* halve brigaede, deel makende der wacht gestelt tot haudhaevinge der wetten en bewaeringe der abdye... Den krygsraed overwegende dat niet alleenlyk den beschuldigden pligtig en overtuygt is deel genomeu te hebben in de dorpen vau Moorsel eu Affligen,-maer ook geweest te zyn den aenstokér en opperhoofd der rebellen, waorvan hy het bovel genomen haddo, aen dewelke hy uytgedeeld haddo de swarte cocar- den en krygstoerustingen, hebbende hy zelfs geordonneert aen de revolterende van te ontwaepenen den officier en twee volontairen van de 202° halve brigaede op hun aenleggende een geweer met twee loopen, zynde daernaer uyt d'ab- dyc van Affligem gegaen aan het hooft van 60 a 80 mans, op het bericht dat een detachement van twaelf volontairs b in aeutogt kwam tot hulpe van hunne kamaraden, heeft hy (geantwoord door aflossingen aen de sommatie die hem gedaeu wiert uyt den naem vau de wet zyne saemenrottingen te vernietigen. b Den president heeft de uytspraek der b rechters afgevraegt dewelke hem alle b tot de dood veroordeelt hebben. - - Met een pijnlijk gevoel, zegt Aug. Orts, bestatigeu wij dat de veroordeeling van Baron do Meer van Moorsel waarlijk onwettig was, en, gelyk hij op voorhand het uitdrukte dat de krijgsraad eene rechterlijke moord beging. De wet van 30 prairial jaar III, moest toegepast worden gelijk men te zijnen voordeelo voor do rechters pleitte. Geen enkel land genoot heeft dit vonnis onderteekend; onder deze regelen, bevlekt met onwettig vergoten Belgisch bloed, leest men alleen de Fransche namen van generaal Songis, Lacourt, Archambaud en Aussandon. a Nog denzelfden dag, 20 Januari 1797, om 5 uren 's avonds, werd Barou de Meer op de Koninklijke Plaats doodgeschoten. Te midden van eene talrijke krijgsïnacht, alsof men eeu volksopstand vreesde, ging hij to voet uit het gevang der Laekensche poort naar do plaats dor strafuitvoering, begeleid door een priester, die niemand anders was als de vriend van zijne jeugd, de vertrouweling van zijne mannenjaren, eu thaus zijn eenig en laatst vertrooster op aarde, do eerbiedwaarde Pater Cor nell's Smet. Des martelaars ongelukkige weduwe overleefdo hem slechts drij jaren. Hunne eenige dochter, Jonkvrouw Petronella de Meer, trad in den echt, den 21 December 1800, met Jonker Jan-Baptist-Heodrik- Ajexander van der Noot de Vreokem, wiens afstamming nu nog het kasteel van Moorsel bewoont. X. De werklieden in Vooruit. Het blad Vooruit heeft eens geschreven dat, iu een geschil tusschen werklieden en bazen, de werklieden altijd gelijk hebben. Dat schijnt echter het geval niet te zijn in Vooruits eigene samenwerking. Ziehier wat Pol De Witte daarover vertelt ia zyne Geschiedenis van Vooruit In Februari (1896) gebeurde er nog een feit, dat aantoont hoe weinig Vooruit het recht heeft steeda den steen te slingeren r het hoofd van andere kapitalisten. n Dit zeggen wij natuurlijk niet om die anderen te rerschoonen, maar om te latea zien dat, wie ook de eigenaare zijn vaa nijverheids- of handelsinrichtingen, alles met dezelfde bezwaren en moeilijkheden voortkomende uit winsucht en mededinging hebben te worstelen. n Op eonen morgend kwam Aaeeelo mif vragen eenige broeken na te nien, waarover men op de snijkamer geklaagd had en waar voor de broekmaker nonder werk werd ge steld dene bad zich tot An teelt gevend en een onderzoek aangevraagd. Zooals van nelft spreekt, verklaarde ik mq bereid se na te aien. Een nor nadien kwam de tweede snyder met de broeken ik bevond, inderdaad, dat het gemaaksel te wenschen liet, doch ik vroeg hoeveel men daarvoor betaalde 1,25 fr. was hst ant woord. A Zij ajjn voorzeker niet goed, sei ik, maar voor dien prye kunt ge dat eok niet eischen voor d*t ffeld xijn z« W«1 Wij hebben met het loon niets te maken e vervolgde de snijder w| sijs geeteld om na te zien of het werk goed is of niet. a Des avonds was ik in gesprek met den eersten snyder in het koffiehuis, toen intuin bij mij kwam en my vroeg Is het waar dat ge gezegd hebt, dat die broeken goed geno« waren voor het loon dat man er voor to? n Zeker, wie eene stoffen broek goed nou maken voor 1,15 fr. ware een loonbe derver, antwoordde ik. Zy moeten het er elder» wel voor doen, waa het wederantwoord van den snyder. Het is er niet te beter om, zegde ik. Als het zoo ie, a zei Anseele, s >*11M wy u niet meer vragen om werk na te men en daarmede ging hy heen. n Het stond dus vast dat ik scheidsrechter mocht spelen, op voorwaard* de werklieden te beslissen. n Als dit in andere werkhuizen gebeurt roepen de leiders van Vooruit aoh en wte J over het lot der ongelukkige slnven, die ana zulke schelmen van uitbuiters overgeleverd syn. n Gezondheidsleer. Do schrijver Fontenelle zegdo de mensch sterft niet, maar hij doodt zich zolven. We zyn inderdaad geschapen om hon derd jaar oud to worden, maar we leven op zoo'n domme wijze, dat wy ons leven voor een derde verkorten. De mensch heeft 417 liters lucht per uur noodig eene bewoonde kamer moet 30 tot 32 kubieke meters inhoud hebben por inwoner en de lucht moet gedurig vernieuwd worden. Zij wordt vernieuwd langs de spleten van deuren en vensters. Het zonnelicht moet rechtstreeks in de woningen dringen de vensters moeten zoo hoog mogelyk zyn. Laat ons nu zien wat er gedaan wordt de hedendaagsche huizen. De kamers zijn klein, de vensterramen zijn verdoken achter tal van min of meer dikke gordynen en storsen. Lucht en licht, die zoo onmisbaar zijn worden zooveel mogelyk den weg a%tsne^ den om binnen te dringen. En men besteedt veel geld om ze bnitea te houden. De menschen zyn zonderling I We leven in eenen tyd in welken men gedu rig van vooruitgang en wetenschap spreekt eu wij loven in do XIX* eeuw in wonin gen, die moer afgesloten zyn dan de den- kere holen in de rotsen, welke in de oud heid bewoond werden. Onzo voorouders verbleven zoo weinig mogelijk iu die holen zo leefden inde volle lucht bijna deD heelen dag door zoo bracht het hunne levenswijze mede. Maar wy zitten moestal opgesloten in kantoren eu bureeien en... we worden niet zoo oud,

De Denderbode | 1897 | | pagina 1