POL en STAMT. De Vakvereeniging. Gebroodroofd ?c°° Van tak op tak. Groene schijnheiligheid. De grond aan de boe- Bij de heeren ministers. De Kerk eere aan doen. MELDERT. - "lii Rechterlijk Kronijk. Jongelingen - Congregatie. POL komt terug van de slekkenjacht. Stant. Wel, Pol, 'k en herkend» u bijna niet meer zyt gij uan mulder geworden Pol. Waarom, Stant, omdat mijn muti wit ia miaachien Stant. En de pijpen van uw broek en uw boolketmou wen,'tript er allemaal op zijn mnldera uit Pol. 'k Geloof ik dat, Stant. en 't ia dood eenvoudig om uit te leggen 'k heb ik weest kalk atrooien op 't graan, en daar ligt g'heel 't mysterie Stamt. Kalk strooien, Pol Dat en heb ik van mjjn leven nog niet hooren zeggen van kalk te strooien op 't graan. Pol. Oeh Stant, er zijn zooveel dingen in don boerenstiel waar de steeman noch toe ten noch blazen van en kent, en 't is elk in zijn vak, maar 'k zal 't u gaan uitleggen. Stant. Ala 't u belieft, Pol Pol. Hewel, Stant, er ia graan dat een beetjen staat te steken door de droogte en als er dan terxelvertijd van die beestjes op vallen dia ï'hier slekken noemen, dia zijn rap meê weg gelukkiglijk, Stant, bebbi wij nen middel om die kapot te maken en 't ia 't geen ik weeat dosn neb. Stant. Kannen die beestjes tegen den kalk niet, Pol Pol. Naena, Stantdat verbrandt hun vel en als z'het op hun ltjf krijgen sijn z'er Stant. 'k heb 't weg, Polmaar w ■praakt daar van de droogte. Heeft het nu misschien al te veel gedroogd Pol. Ja en neen, Stantw'hebben aller eerste klas vau weêr g'had om 't land te be werken en de zaaitijd te leggen an ook om ons bettaraven binnen te doen maar nu zou vlaagsken regen weerom al groote deugd doen. Stant. Voor 't graan. Pol Pol. Ja, Stant, pertikelier voor 't graan, en ook voor sommig loof. Stant. Wel, Pol, 't loof staat toch zoo schoon Pol. Jaat, Stantmaar overal waar er niet veel kruim onder en zit, begint het nit oorzaak van de droogte los te laten en geel te worden en kon de grond nog eens goed geweekt worden,'t sou nojf wat groeien en jeugdig blijven. Stant. Dat zijn redens, Pol maar in 't algemeen gesproken, vivam 't droog en schpon weêr toch Pul. Jamaar, Stant, w'en klagen niet maar om precies alles naar wensch t hebben, dat waar een beetje veel gevraagd. Stant. Maar, Pol, wat ie 't nu toch aan genaam op den buiten Wat goeiën en zuive ren lochtWat deugdelijk zonneken. en wat verrukkende zichten nie als ge ginaor dien bosch beziet meê al dia verschillige kleuren groen, geel, rood, wit, zie daar zou nen mensch een uur lang staan op kijken. Pol. Inderdaad, Stant, 't is schoon maar nen bnitenmensch en ziet dat alzoo niet meê daar alle dagen in te loopen en ik ben kontant dat ge daar mijn attentie op roept, want 't zal er gaan roeê gedaan zijn meê al die schoons kleuren, en bijzonderlijk meê 't groen. Stant. 0 gi, Pol, ge zit zeker weêrom al méu de donsjen in uwen kop Pol. Eerlijk en deftig gesproken, Stant. 'k en peisde er nist op die nrtisten, want ze zijn hier dood en vergeten; maar 't mag toch g'heel wel op die liefhebbers toegepast wor den 'k geloof dat ze g'heel 't land door niet meer te goed en hebben als de D hl Aren die nog alhier en aldaar op do hoo rnen te zien zijn. Stant. Dat is ook mijn gedacht, Pol binnen eenige dagen wordt de leste blare door dea wind meê gepakt en onder de voeten gf ■meten, en binnen eenige maandekes zulle de groene donsjen ook meê pak en zak in den dieperik gesmeten worden. Pol. En wat zouden w'er anders meê doen dan, Stant. meê kerels die, gelijk g'over acht dagen nog verteldet, er op nit rijn om de priesters te beliegen en te bezwadderen en de brave menschen alzoo uit de kerken en van 't goed af te trekken Stant. Ja, Polken die maar gedurig op liegen om de lichtgeloovige menschen te doen twijfelen en in de warre te brengen. Als ge dat nu peist, Pol, 'k heb hooren zeggen dat ze nu durven uitstrooien dat de Paters Re- demptoristeu in de missie t' Erpe gepreekt hebben buiten alle politiek, dat zij van niets anders gesproken nebben dan van de waar heden van onzen H. Godsdienst, en dat zij bygevolg de donsjen hebben goedgekeurd.' Pol. Ho ho, Stant1 en zijn de donsien daarom goedgekeurd van de Eerwaarde Pa ters omdat zij de waarheden van onzen Ii| Godsdienst hebben gepreekt Stant. Hewel, l'ol, 't is daar precies Stant. Maar, Pol, 't is te dom om dood te doen welk is de groote en d'eerste deugd die onzen H. Godsdienst ons doet oefenen Pol. Wel, Stant, d'ootmoedigheid Stant. Precies alzoo, Pold'ootmoedig heid en de gehoorzaamheid of onderdanigheid ilie er natuurlijk en noodzakelijk nit voort vloeit Hewel Pol, zie nen keer naar die fameuze donsjen Dat zijn ootmoedige en- gehoorzame jongskens he Pol. Maar, Stant, *t is alzoo meê zooveel ander deugden die ons Religio ons doet oefe nen wat zoudt ge doen dan meê de recht zinnigheid, meê d'onthechting van d'aardsche goederen, zooals eer, glorie en geld O hoog moed O nijdigheid O gulzigheid O eze- larij Stant. 't Is te wreed. Pol bij ons t' Aalst en mogen ons brave Priesters en ons Eerw. Paters hunnen mond niet meer open doen of de donsjen roepen en tieren lijk dui vels in nen gloeiënden ketel, dat t op hen is dat ze preêken, dat 't ongepermetteerd is, en wat weet ik allemaal Pol. Die geen huksel en heeft en moet niet krabben, Stant en dat is mij al meer als nen keer in mijn leven gebeurd van in de sermoenen iets t' hooren dat mij min of meer kribbelde in myn hert, maar ik en deed niet lijk de donsjen 'k en riep noch en tierde tegen de predikant, maar k peisde in mijn eigen 'k zal er 't mijn uit rapen en trachten 't een of 't ander te veranderen in mijn levenswijze en mijn achting en mijn liefde voor dién predikant, in plaats van te ver- mindere», nam meer en meer toe Stant. Alzoo moet 't zijn, Pol en donsien weten dat wel maar 1i A o eens wat is 't V Den kop buigen, man, dat is t spel zeggen 'k heb ongelijk 'L 1 BH Wat zeggen 'k heb ongelijk 'k zal mij beteren Dat en kan nen doncbe niet zonder mirakel van onzen lieven Heer Pol. Droef is 't, Stant, en spijtig die verdwaalde menschen Laat er ons toch voor lezen wie weet of meê d'aanstaande groote dugen van Allerheiligen en Allerzielen geen bijzondere gratiën en zullen geschonken worden voor de bekeering der zondaars en bij- zouderlijk der versteende schijnheiligaards Stant. 't Is mógelijk. Pol en a propos van de naaste week, 'k wensch u nen zaligen Hoogdag van Allerheiligen en veel devotie voorde geloovige zielkes. Pol. Tan de gelijken, Stant, en tot bin nen acht dagen. De Volkskamer beraadslaagt op 't oogen- blik, in buitengewonen zittijd, over het zoo belangrijk wetsontwerp der Vak vereeniging, 't welk ten doel heeft de wettelijke erkenning te schenken aan de enootschappen gesticht door personen ie het zelfde beroep uitoefenen. Het is onze geachte Volksvertegenwoor diger, M. De Sadeleer, die de eer heeft gehad het verslag op te stellen over be doeld wetsontwerp. Met uiterste krachtdadigheid heeft hij het wetsontwerp verdedigd tegen zekere leden der kath. meerderheid welke van de vakvereeniging eene handelsmaat schappij zouden willen maken en ook tegeu de roodo socialisteo die geen ander doel hebben dan deze wet in een oorlogs tuig te vervormen tegen de bestaande samenleving om hunne revolutionnaire plan non ten uitvoer te breDgen. De heer De Sadeleer en ook onze heer Woeste hebben ontegensprekelijk bewe zen dat aan de vakvereening het recht toekennen van handel te drijven de dood wezen zou van de kleine nijverheid, van de ambachtslieden en kleine neering- doeners en bovendien do persoonlijke vrijheid zou vernietigen. Met veel waarheid hebben onze beide achtbare Volksvertegenwoordigers doen bemerken dat men de eenen niet mag bevoordeeligen om de andere te benadee- ligeu en zelfs te doen verdwijnen. Betrekkelijk de Boerenbonden zegde M. De Sadeleer u Volgens zekere bladen, zouden de land bouwers ons smeeken bun het recht te ver- 1 eenen om handel te drijven, en zelfs schreef de algemeens secretaris der Boerenbonden dat zij, die zich daartegen verzetten onwetenden of vijanden van de landbouwers zijn. Welnu, deze eenparigheid, waarop men zich schijnt te beroepen, is verre van te be staan Zoo komt de nanzienlijke Landbou- wersbond uit Henegouw krachtdadig op tegen het door den beer ilelleputte verdedigd stel sel. De ondervinding, zegt, ouder andere, die bond, heeft bewezen dat het vermogen om naast de landbouwvereenigingen samen werkende genootschappen tot stand te bren gen, geene bezwaren oplevert, n Tot hiertoe mochten onze landbouwers de meest uiteen- loopende verrichtingen doen. Waarom iets wijzigen waarover niemand klaagt Onder het bestaande stelsel zal geen enkel schuld- - eischer in voorkomend geval do hand mogen dat 't venijn in zit. Al onze deftige en dienst- leggen op het maatschappelijk bezit der ver doende priesters preêken ook anders niets als - 'J;-A;~ li Ik verwacht er mij aan dat de nieuwe wet die we gaan stemmen, bijzonderlijk voor de landbouwgenootschappen, de voordeeligste gevolgen zal Lebben.Talrijke genootschappen van dien aard bestaan reeds onder den naam van Ilotrenbondtn er is nu zake van deze te versterken en er de eige»aars,de boeren en de landbouw werklieden zien deel aan te nemen, en ze te roepen om gezamenlijk met gemeen overleg over hnnne beroeps-belangen te han delen. Wat beeft er tot nu toe, bijzonderlijk aan onze landbouwers ontbroken Aan welke oorzaak ia hunnen afhankelijken toestand toe te schrijven Aan hunne eenzaamheid zij zijn niet machtig genoeg om van de verbe terende uitvindingen gebruik te maken zij bezitten de onontbeerlijke werktuigen niet ter hunner beschikking. Ik wensch dat de Botrtnbond*tot berotps- vtrtenigingen ingericht, hun al dis voordeelen zullen bijbrengen. n De landbouwvereenigingen moeten be lang stellen in al wat de» boerenbandel raakt; «ij zullen aan de boeren de tekniksebe ken nissen moeten aanleeren, en hnn gewoon ma ken van zoo profijtig mogelijk voorttebrengen n Zij zullen ook, verhoop ik, de» aankoop, voor het gemeen, inrichten,van zaden,vetten, voeder en landbouwgereedschappen, om tus- achen de leden verdeeld of ter hunner be schikking gesteld te worden deze aankoope» zullen rechtstreeks bij de fabrikanten ge schieden. Die vereenigingenten einde bedrog en vervalschingen. der meststoffen bijzonder lijk te verminderen, zullen scheikundige ont ledingen dienen te bewerkstelligen zij zullen werktuigen aankoopen, zooals afroomers voor de melkerijen en machienen voor het beeten- zaaien die werktuigen te duur vallende om door de boeren zelf aangekocht te worden, moeten door de vereeniging ter beschikking barer leden gesteld worden n Zij znllen nog voor doelwit hebben het instellen van verzekeringen tegen de vee ziekten en tegen brandrampen en het inrich ten van genootschappen van ouderlingen bijstand. Zij zullen eindelijk crediet-kassen op richten,waar de landbouwers, zelf voor lange termijnen en mits voordeelige aflos-voorwaar- den, kapitalen zullen kunnen in leening be komen. n Zoo stelt zich, volgens mij, het pro gramma vóór der landbouwvereenigingen. Indien men ze wil zien de vruchten dragen welke men er van verwacht, het is noodzake lijk dat landbouwers en werklieden syndika- ten van voormeld programma niet zonden afwijken en dat de eene en dé andere altijd met eenen geest van verzoening de veelvou dige kwestiën die zich tusschen hun kunnen voordoen, zouden trachten op te lossen. Bovenstaande regelen bewijzen over vloedig welk groot belang m. Woeste, onzen wijzen en onvermoeibaren Volks vertegenwoordiger stelt in der noodzake lijkheid van den toestand der werklieden en bijzonderlijk der landbouwers te zien verbeteren. De Volkskamer heeft gister vrijdag het art. 1, tekst der regeeriug gestemd 't welk het recht van handel te drijven verbiedt. En nu een woord tot zekeren onzer vrienden Men zou willen dat Dender- bode de merkweerdige redevoeringen onzer beide Volksvertegenwoordigers, in 't geheel, gelijk zij door 't beknopt ver slag worden meegedeeld, zou afkondigen. Wij antwoorden Vrienden ge eischt te veel van ons. Gedenkt u dat ons for maat het niet toelaat. Men zal ons ant woorden Verkort... Ja verkort, maar die ons dat toeroept verliest uit 't oog dat het ecu zeer zorgvuldig werk is 't welk tijd vereischtten ook dat men,ondanks de grootste oplettendheid, gevaar loopt van aan den spreker gedachten of zienswijzen te doen vooruitzetteu ofte verdedigen die met al te zeer met zijne wezenlijke ziens wijze overeenstemmen. den heer Julius Goethals, onze Stads bouwmeester, welke de schepper, de opsteller dezer plans is cn onder wiens bestuur de werken zijn uitgevoerd ge worden. Vakmannen die een bezoek brachten aan ons nieuw hospitaal zijn het eens om tc bekennen dat het een der merkweer- digste gebouwen is in dien aard van gansch 't Land zij bekennen volmondig dat het nieuw hospitaal onder geen hoe genaamd opzicht iets te wenschen laat, daar het volgens do beste voorschriften der gezondheidsleer en 't gemak van den dienst is opgericht geworden. Wij herhalen het dus Al de eer dezer eervolle onderscheiding komt onbetwist baar toe aan den heer Julius Goethals, onzen ervaren Stadsbouwkundige. Denderbode wenscht er hem dus uit der harte geluk over 1 Amerikaansche boter. Volgens het jongste nummer der Zeiiung der Vereins Deutscher Eisenbahnenzal de Noord-Amerikaansche boter eerlang ook op de duitscho markt gebracht worden en moeteu reeds proefzendingen te Hamburg zijn aangebracht. Dat de vervoerkosten hierbij nauwe lijks in aanmerking komen, kan onder andere blijken uit de, aan opgavan van wege het Amerikaansche ministerie van landbouw ontleende kosten voor het ver voer van Amerika naar Engeland, waar de Amerikaansche boter reeds thans de Duitsche dreigt van de markt te dringen Zoo komt het vervoer van uit deu Staat Minnesota naar Engeland op de markt, slechts te staan op 29 centiemen per kilo gram, niettegenstaande de boter, zoowel tijdens het ongeveer 2000 kilometers lange spoorwegvervoer als tijdens het vervoer over zee, onafgebroken in koel- kamers op eeDe het vriespunt nabijko mende temperatuur wordt gehouden. miade die wekelijks in 't Land van Aelst opgaat.... Wij en onze vrienden worden gebrood roofd Chipka wordt belegerd, bescho ten, ondermijnd van vievers beroofd. Maar zeg een», wat staat er te lezen in 'f Land van 15 oogt 1897 Leest men er niet Het volk zal regeeren door zijn eens- gezindheid, om als grooten verbruiker - de vrienden te ondersteunen en de vijan- - den te verlaten.... Wij moeten onzen vijand niet sterker maken. Wie roept er hier zyne vrienden toe Broodrooft uwe vijanden, maakt ze niet sterker En dan durft men kermen dat men ge broodroofd wordt. Op Chipka is thans eene coöperatief ingericht waar men heden reeds ellegoe- deren en tabak verkoopt on weldra zal men er alle waren kunuen verkrijgen tot groote schade van talrijke winkeliers en ambachtslieden van binnen en buiten de stad... De helden van Chipka willen aldus het gras van onder de voeten der kleine neeringdoeners snijden en dit zonder noodzakelijkheid maar uit loutere liefde voor het geldeken 1 de waarbeden van onzen H. Godsdienst maar als de donsjen alsoo spreken en schrij- éeniging! Dus ia de afscheiding noodig, om iedereen te bewijzen dat in geen geval het erfgoed der vereeniging door eenen sclmld- ze willen ons priesters iu de minachting etcher kan in aanspraak worden genomen. doen vallen van 't volk, omdat zy weten dat al ons priesters tegen de donsjen werken en moeten werken uit gewetensplicht en in volle overeenstemming meê hun geestelijke Over- heden. p0L. Zoo, zoo, Stant, de donsjen zouden J goedgekeurd zijn van de Eerw. Paters Re demptoristen 'k Zou dat nen keer willen hooren en weten van bij Watten Wetens en willens de menschen bedriegen e» mislei den door valsche en onverwezeniijke beloften, cedurig den minderen man tegen den groote ren opmaken en alzoo togen t verbod zelve van zijn H. den Paus meer en meer den klas senstrijd aanvuren of de menschen tegen een opmaken, wederspannig en ongehoorzaam zijn aan de geestelijke Overheid alle wettig gezag ondermijnen en bespotten de men schen uit de kerkjagen meè hun te doen ge- looven dat ons brave priesters hnn zending niet goed eu volbrengen in een woord, meer lcwaad doen als liberalen en socialisten te samen en openlijk werken meê en voor de geuzen en de socialisten. Ha Stant, d'eerw. Paters Redemptoristen zonden zulke dissen goedkeuren Maar wat worden die waarbeden dan van onzen 11. ^Godsdienst waar de donsjan van spreken Wel er en is bijna niet eene meer dje de donsjen in hnnne handelwijze nog eerbiedigen ('kzeg iu bun handelwijze, maar in hun gazetten en in hunne zeavermeetingen wel) en die nanwbe- sebeeden zonden durven schrijven of tocli darren laten verstaan dat ze goedgekeurd zijn van de Paters t' Erpe, omdat die eerbied waarde mannen de groote waarheden van on zen H. Godsdienst gepreekt hebben 1 1 In rechte is dergelijke redeneering vol strekt juist dat gevoelen heaft eene ernstige waarde en in 't belang der landbouwer» ware 't raadzaam er rekening mede te houden. We bezitten reeds landbouwcomiteiten de wet zal bun de veiligheid en bestendigheid geven die zij ontberen. Om n nog te bewijzen wat bevoegde lie den denken, haal ik het voorbeeld aan van 't landbouwcomiteit van Herzele, dat achter eenvolgens eene reeks maatschappijen tot onderliugen bijstand atichtte en samenwer kende genootschappen, die alle afzonderlijk de rechtspersoonlijkheid bezitten. b Ik heb bier eenen brief van den alge- meenen secretaris van 't comiteit, die zich volkomen verheugt over de genomen proef Hij is tegen de door deu heer Ilelleputte voor gestnne verwarring. Dat comiteit stichtte acht verschillende Tandbonwersvereenigingen met eigen bestaan het stichtte zelfs eene maatschappij, die zich gelaat het electrisch licht te leveren n Van eeneu anderen kant, heeft, zooals ik reeds zegde, de landbouwersbond van Uene- gouw hetzelfde gevoelen uitgedrukt. Ziedaar het oordeel .van bevoegde man nen, die beide stelsels beproefden. Uit de merkweerdige redevoering van onzen zoo moedigen en bekwamen Volks vertegenwoordiger, M. Woeste, ter zitting van 19 Oct. 11., uitgesproken, nemen wy 't volgende over Ze trekken er niet uit. Uit de verklaring zondag door 'i Land van Aelst meegedeeld onder handteeke- ning van P. Daens, blijkt bij eene aan dachtige lezing zonneklaar dat de Daen- sisten besloten hebben bij den Belgischen Volksbond aangesloten te blijven. Die Terklaring wanneer men de 12 laatste regelen aandachtig leest is niet anders uit te leggeu. De Gentscbe federatie van Plancquaert wordt over boord gesmeten als te veel last, grooten onkost maar weinig winst bijbrengende. Maar dat belet niet dat de chefs der Daensisten, in 't Gentscbe, raeetingen gaan houden met Plancquaert tegen de katholieken niettegenstaande zij zijne federatie over boord smijten. Als 't Bestuur van den Belgischen Volksbond dit aanneemt dan zeggen wij Vrienden ge laat u door do helden van Chipka fijnekens in de doeken doen Trekking der Tentoon»telling. Den 3 November aanstaande zal in de miliciezaal van Let stadhuis van Brussel, de trekking plaats hebben der tentoon stelling, serie D, waarvan de uitgifte in omloop is. De tweede en laatste trekking zal plaats hebben ten laatste den 30 of 31 Decem ber, daar de werkingen der loterij, krach tens bet inrichtend besluit, voor 1 Ja nuari moeten geëindigd zijn. Ons nieuw hospitaal. Een eerediploma van gouden medaille. Het Bestuur onzer Burgerlijke Gods huizen heeft de plans van ons iu opbouw zijnde hospitaal iu de wereldtentoonstel ling vau Brussel tentoongesteld. De jury gelast met het beoordeelen der prijskampen en het loekennen van de onderscheidingen beeft een eerediploma van gouden medaille aan 't Bestuur onzer Burgerlijke Godshuizen toegekend voor die plans van ons nieuw hospitaal. Getrouw aan onze leus -Cuique suum Elk het zijne, moeten wij doen opmerken dat al de eer dezer eervolle onder scheiding onbetwistbaar toekomt aan Onder vrienden. Het socialisten- blad le Peuple stelt met vreugde vast, dat do denkbeelden der Daensisten voor uit gaan in het Vlaamsche land en kon digt aan dat Het Recht voortaan driemaal per week gaat verschijnen. Het rood orgaan voegt er de volgende beteekenisvolle overweging bij Dc socialistische wegge is goed inge slagen in de klerikale rots. Deze beoordoeling van hunne werking, door de socialisten, is voor de zoogezegde christen# demokraten» een brandmerk. te Waterloo 24 °/0 te Kceniggraetz 14 °/0; te .Wcerth 13 "l0 te Gravelotte 8 °/0 en te Plewna 12 De groote veldslagen der laatste oorlo gen waren tweemaal min bloedig dan deze in het begin onzer eeuw. - Dat Daens en zijne kliekjannen mees ters smoelentrekkers zijn dat weet al wie dat volkje van nabij heeft leeren kennen. Onlangs bewees M. Verhaegen in de heuglijke vergadering van den Werklie- denbond to Brussel dat paster Daens en zijne sleepdragers schijnheilige lieden zijn die wetens en willens den*Bond met leugens hebben bediend eu daaram wier- den zij met klank buiten gekegeld. Een nieuw bewijs der geveinsdheid, der valscbheid onzer volksfoppers treffen wij hierin aan Men weet dat het door Z. H. den Bis schop van Gent aan paster Darns verbo den is zich nog in 't publiek te vertoonen in gezelschap van dan priastersbeleediger Plancquaert. Z. H. do Bisschop oordeelt dat het onwaardig is van iemand die het priesterskleed draagt, zelfs van priester Daens,zich in 't publiek te vertoonen met 'nen kerel snood genoeg om deongehoord- ste beleedigingeu, versmadingen en laste ringen, met geheele wagenvrachten naar 't hoofd van onze Bisschoppen en ge trouwe Priesters en Kloosterlingen te slingeren. Ehwel psster Daens vertoont zich se dertdien inderdaad niet meer in het pu bliek mot Plaucquaert,maar om te toonen dat hij in alles blijft overeenstemmen met Plancquaert, ondanks den wil en de begserte van zijne geestelijke Overheid, doet priester Daens de meetiugen van den held van Somergem bijwonen door zijnsn broeder Pie Daens. En zoo ziet mon even als vroeger de namen der twee kwakzalvers Daens en Plancquaert te samen prijken op. de plak brieven en strooibriefjes de meetingen der volksfoppers aankondigende. Hoe rechtzinnig eh 1... en hoe onder danig aan de bisschoppelijke bevelen 1 Zondag 11. hebben Plancquaert - Daens alias Pie Boebeleer, eene meeting gehouden te Gcntbrnege. Om uit de ge woonte niet te gaau, baste Plancquaert weèr eens als een dolle hond tegen al wat katholiek is, priesters en wereldlij ken en tegen bet katholiek ministerie. 1 tpptinn Sl DenijB-Westrem. Meeting Zondag n hi?lden onze Gentsche vrienden, de anti-socialis ten aldaar meeting ter herberg In den Dubbelen Arend. Op 't zelfde oogenblik hield de held van Somorgem ook meeting aldaar ter herberg In het Oud-Gemeentehuis. Verscheidene roode socialisten vau Gent en Deynze hadden zich opzettelijk naar Sl Denys-Westrem begeven om den held van Somergem te groeten en desnoods door woord en daad bij te staan. Op de meeting der anti-socialisten nam vriend Vander Motten eerst het woord. Nu op eens werd hij onderbroken door den rooden gezel Frans Temmerman die hem vroeg - Waarom komt gij dat niet zeggen op onze meeting hier recht over Doch dadelijk wedervoerde vriend Van der Motten Zoodan de meetingen van Plancquaert worden door de Gentsche. roode socialisten aanschouwd als hunne eigene meetingen te sijn. Kan men nu klaarder en duidelijker doen uitschijnen dat roode en groene socialisten, behalve wat voor eenigen de godsdienstige kwestie betreft, vogels zijn van eender veeren Doet hij eere aan de Kerk, de priester die zich ia 't openbaar laat onthalen op de tonen van muziekmaatschappijen, wier geliefkoosd stuk het versmadend ODgediert der papen is Wij zouden dit tweede reeksken vraags- keus nog wat kuunen verlengen, doch genoeg want wij zouden onze Vloeren Broek wel kunoen overlasten want eens schreef hij immers, dat zijn hoofd ver moeid is en wij zouden de oorzaak niet willen zijn dat het erger zou worden Vloeren Broeksken jongen,'t woord is aan u..... PPÏ1 ®*at w*Nen socialisten aan de c buitenlieden opvijzen om ze aldus in hunne roode netten te vangen. Maar jammer is 't voor die roode volksverleiders dat er hier en daar nog een rechtzinnig man onder hen bevonden wordt die het durft zeggen gelijk socialisten het waarlijk willen. Gezel Hubin, hoofdman der rooden van Hoei en provinciaal Raadslid, schrijft daarover in Le Travailleur »(De Werk man) - Dc grond aan do boeren is geeDe leering der socialisten, zegt hij, maar wel der anarchisten van dezen die de gansche wereld met kerken, paleizen, kasteden, huizen, hofsteden, ijzeren- n wegen, banen, in een woord alles wat n bestaat, zouden willen in den lucht - doen springen.... En gaat de roode hoofdman voort Wat den grond laan de collectivi- betreft zooals de Europeesche socia- listen het willen, moet men bekennen dat de landbouwers hem den grond - niet souden mogen gebruiken tonder zekere vergeldingen. Nu, die vergeldingen zouden, zoo het door de roode leiders algemeen is aangenomen, hierin bestaan dat de boe ren aan de collectiviteit vertegenwoor digd door den Staat al de voortbrengsels van den grond zouden afstaan en de boe ren zouden den van deu Staat een zeker loou ontvangen. Men begrijpt al dc hoeren zouden dau tverklieden, of liever slaven van mijnheer Den Staat ziju Welke is de bloedigste veldslag geweest der 19e eeuw Neemt men het cijfer der doodcu en gekwetsten dan is liet voorzeker de slag van Leipzig waar 90,000 man buiten gevecht gestek werdente Kceniggraetz 32,000 en te Gravenlotto 27,000 man. Te Aspern werden 38 der strydende gedood of gekwetstte Borodino 25 °l, Eene deputatie van het Collegie van Burgemeester eu Schepenen onzer stad, samengeef eld uit de heeren Leo Ghee- raerdts, Burgemeester, L. Meert, Baron Leo Bethun#, Schepenen, en Julius Goethals, Stadsbouwkundige, heeft zich woensdag 11., bij den deu neer Minister van spoorwegen begeren, ten einde aan dezen hoogen Ambtenaar de klachten vaa den Aalsterschen handel te doen kennen ten opzichte der gebrekkige inrichting an onze Koopwaren statie. Op zekere tijdstippen des jaars, heerscht er eene buitengewone beweging, bij zoo verre dat het getal wagons op do banen van lading en lossing te plaatsen veel grooter is dan 't getal dat er kan op ge plaatst worden. Vele wagons worden ge plaatst op ongenaakbare banen, waar koopwarentreinen worden gevormd. En de bandelaars die hunne koopwaren noo dig bobben, zijn dan verplicht over de banen te rijden in aardenweg en aldus hunne camions en karren te beschadigen en hunne peerden te bederven. Dikwerf hebben de bedienden:magazy- niers eenen bijna oneiudigen tijd noodig om de colis te ontdekken die in den han gar opeen gestapeld liggen. Om koop waren in den hangar te brengen gaat het ook met moeilijkheden gepaard. De ca mions moeten een geheelen tijd voor de poorten blijven staan bij gebrek aan laats om de koopwaren neer te leggen, [et is erkend sedert lang dat deze han gar te klein is. De koophandel vraagt bovendien dat de verlichting ter statie verbeterd worde; het gebeurt maar al te dikwijls dat, in de duisternis, de talrijke voertuigen die in en uit rijden tegen elkaar botsen. De heer Minister Vandenpeereboom heeft beloofd de gegrondheid der klach ten van den Aalsterschen handel te zullen onderzoeken en desnoods, zeer kortelings, de noodige verbeteringen te bevelen. Wat de verlichting betreft deze zal met de eleetriciteit gebeuren zoohaast de werken van verbooging der spoorbanen zullen voltrokken sijn. Deze werken kun nen niet aangevangen worden ter oorzake dat verscheidene eigenaars weigeren den Staat in bezit te stellen van de noodige gronden. De deputatie heeft zich insgelijks be geven bij den heer Minister van Openbare Werken ten einde de goedkeuring der plans te verzoeken voor het bouwen van onderaardsche goten in onze stad, opdat die werken niet langer meer zouden moe ten uitgesteld worden en in de toekomon- de lente kunnen aangevangen worden. HOPTEELT. Wij vernemen dat de Hopcommissie onzer Stad Aalst, in de Tentoonstelling te Brussel, EEN DI PLOMA VAN GROOTEN PRIJS heeft bekomen dat is de grootste onderschei ding die in elk vak toegekend is ge worden. 311. DePelsmaecker. Uit goede bron vernemen wij dat er niets gegrond is van al de geruchten die rond loopen aangaande de benoeming van ad vocaat Do Pelsmaecker, een der leiders van de groene socialisterij, tot een rech terlijk ambt of tot eene bediening in het ministerie van arbeid. Dat M. De Pelsmaecker de redactie van 't groene boterpapiertje Klokke Ree- land heeft verlaten, wordt ons ten stel ligste bevestigt, en men voegt er bij dat bij er vervaugen is geworden door P.V.S. van Aalst. Als 't huis bouwvallig is, ver huizen de ratten, zegt 't spreekwoord. 't Land van Aelst heeft geschreven De Paus zegtMen kan de priesters niet beletten zich als candidaat voor te stellendocb zij moeten do noo- dige hoedanigheden hebben om de Kerk eere aan te doen. Wij hebben over acht dagen eenige vraagskens aan 't Land van Aelst gesteld en wij bopen dat de Vloeren Broek ze zal willen beantwoorden. Doch in afwachting zijner antwoord op die eerste reeks onzer vraagskens, willen wij er hem een tweede rceksken stellen Zeg eens, Vloeren Broeksken jongen Doet hij de Kerk eere aan de priester die door de liberalen, de vrijmetselaars, de vijanden van God, de godverloochenaars, de versraaders van onzen H. Godsdienst, de lasteraars en vervolgers van onze dienstdoende priesters, kloosterlingen en katholieken als een heilige priester wordt geboudenn en verheerlijkt Doet hij de Kerk eere aan, de priester die zijnen Bisschop aan Caïphas en zijn eigen persoon aan onze Goddelijke Zalig maker Jesus durft vergelijken. Doet hij eere aan de Kerk, de priester die door zijnen Bisschop op heeterdaad van leugentaal werd betrapt groene socialisten ofte Daensisten mee ting te Meldert ter herberg van zekeren Van Laeken. Ondanks de uitnoodigings- briefjes kwistig werden rondgestrooid waren er 6 man en een korporaal aan wezig. Verder eenige kinderen en dat was alles. Van" Laeken die dacht vele pintjes te tullen mogen tappen, heeft er nog 't uit vagen van zijnen vloer niet bij verdiend. Ook zijn de twee groene redenaars zekere Van Nuffel vau Herdersem en zekere De Neve van Aalst er druipneuzend stille- ken3 van onder getrokken. De groene haring braadt langs Meldert niet meêr men heeft de menschen wel eenmaal kun nen foppen en misleiden, maar twee maal dat gaat niet, hoor je, groenen? Denkt ge wellicht, groene helden, dat de menschen te Meldert stommer zijn dan den ezel meester Langoor sehopt immers nooit twee maal togen den zelfden steen... Uw rijk is dus uit en nog 35 weekskens en ge vliegt den ketel in I De genaamde Aelbrecht van Letter- hautem die in mei 11. messteken toe bracht aan Van Tittelboom en Buysse, is door de boetstraffelijke Rechtbank van Audenaarde, tot 4 jaren gevang en 400 fr. boete veroordeeld. Wij gelooven dat hij de les zal onthouden. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogw. Mgr. de Bisschop heeft pastoor benoemd te Steendorp, den E. H. F. Martens, onderpastoor der deka- nale kerk te S' Nicolaas. De E. H. J. Van de Vyver, diaken in het Seminarie, is professor benoemd in het College te Ninove. Ten bureele van DEN DENDERBODE te verkrijgen Almanak tooe Landbouwms bs Wheklihdbn, prijs fr. 0,15. Is ook te verkrijgen bij de uitverkoo- pers van Den Denderbode. Wij raden alle onze geachte lezers aan zich dit leerrijk en vermakelijk boefje aan te schaffen. Allerheiligen. Algemeene Communie in de kapel der Eerw. Damen Molen straat. Om 6 uren de H. Mis met zang en korte toespraak. Volle Aflaat,

De Denderbode | 1897 | | pagina 2