Zondag 7 November 1897. 5 centiemen per nuinrner. 339te Jaar 3208, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het verplicht Onderwijs. KRIJGSOPTOCHT Land van Aeist naar Bornhera 1395. Naar het leven geschilderd. Arcades Ambo. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Guique «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den clijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 6 November 1897. Volgens de dagbladen is de mare in omloop dat in de troonrede die welhaast bij het beropenen der Statenkamer in Holland zal afgelezen worden er sprake zal zijn van bet verplicht onderwijs bij onze noorderburen in te voeren. Dat zal een geschenk zijn van het libe raal ministerie. Men ziet dat die mannen overal voor de vrijheid zijn. Merke wel op, lezer, dat op het vaandel der geuzerij nooit anders is geschreven geweest dan dit bedriegelijk woord. Met de vrijheid dwepen en schermen de geuzen en voor hen is dat niets anders dan de vrijheid van niet to gelooven. De vrijdenkerij zullen zij beschermen en op alle mogelijke wijzen zullen zij den Gods dienst plagen. Dit hatelijk gedrag bergen zij zorgvuldig Jachter een masker. De Godsdienst, durven zij beweren, laten zij met vrede maar de priesters, de dienaars van den Godsdienst die moeten getroffen worden 1 Zoo zien wij ook onzen armtierigen JDendergalm handelen. De' Godsdienst beweert hij te eerbiedigen, maar zou toch zoo graag de priesters en paters aan de grenzen zetten I Wat ellendige huichelaars Maar het volk heelt hun dat miserabel masker afgerukt en hun misprijzend den rug ge keerd. Dat hadden die komediespelers ver diend en nooit is beter les toegepast. Beklagen doen wij ze niet, de kerels, die aan zoo een ellendige indigestie zijn ge storven. Wat in België is gebeurd dat zal de Hollandsche geuzerij ook wel vinden. Dat zij ons '79 herinneren Hot aangekondigde wetsontwerp wordt dan ook druk in Holland besproken. Het ministerie vindt niet alleen hevi- gen tegenstand bij de katholieken, die overal de zake der goede vrijheid verde digen, maar bij zijne trouwe vrienden. Het ontwerp, alvorens het gekend is, in al zijne toepassingen, wordt hevig in zijn grondbeginsel uitgekleed en afgebroken. Twee radikale bladen die wij hier aan halen willen, blijven niet ten achter om hunne vrienden, de geuzen, den steen te werpen. De Nederlander schrijft wat volgt en wij bevelen zijne woorden aan de groote geleerden die zeo armtierig onzen man- kenden Dcniergalm opstellen Indien de Staat het verplichtend onderwijs oplegt, moet hij ook voorzien in de voeding der kinderen, welke hij tot hei bijwonen der school verplicht. Die bewijsvoering is niet eigen aan het radikaal liollandsch blad. Reeds hebben "VAN HET Wij beleven de eeuw der praalstoeten, Over twee jaren heeft de stad Aalst ons het heerlijk schouwspel verleend van eeuen historischeu ommegang, bij de eerste steenlegging van het Kieuw Gasthuis over weinige weken ge beurde een nieuwe triomfmarsch,bij het eerste jubelfeest van den Werkmanskring. Met reden verhopende eu wenschende dat eene dergelijke plecb'agheid zal gebeuren biu- nen weinige jaren, geven wij hier het plan van eenen stoet, die zou ten minste deze twee groote verdiensten bezitten van, 1° ge trouw geschiedkundig te zijn 2° de steden Aalst, Geertsbergen en Ninove sedert hon derden jaren vereeuigd te tooneu, gelijk zij het nog zijn en blijven in de woelige kies strijden welke wij beleven. "On Hier past een woord echte geschiedenis. De laatste Graaf van Tlaanderen, Lodewijk van Male, stierf in het jaar 1384, nalatende eene dochter, Margareta van Male, die de machtigste eu rijkste erfdochter was van ge heel Europa, of, gelijk men ter tijde zegde, van degansclie kristenheid. Zij huwde Philip, Hertog van Burgondië eu door dien echt voegde de Koninklijke Fransche Prins bij zyne staten van Burgondië, ons glorierijk graafschap Vlaauderen, de graafschappen van Atrecht, (comtf dArtois), van Kevers, Khetel, euz. Ka Philips iuhulding in deze Ylaamsche gewesten, was het do plicht van de baronnen, geuzenschryvers hier in België ze doen gelden wanneer onze liberale ongeluks vogels ons met het verplichtend onderwijs wilden beschenken. De Amsterdammer is niet min stelsel matig in zijne beweringen. Dit radikaal blad geeft aan zijne vrienden de volgende pillokeus te verteren Indien de Staat aan de ouders het verplichtend onderwijs opdringt is hij ook gehouden tot schadevergoeding aan de ouders voor de verliezen welke zij onder gaan, voor de berooving des bijstands hun verleend door het werk of de hulp hunner kinderen in het huishouden. Mag men na zulke teksten zich niet afvragen of de Staat wel het recht heeft da ouders van huDne kinderen te beroo- ven on ze verplichten ze in eene school te plaatsen die misschien aan de overtuiging dor ouders niet beantwoordt Gaat de Staat zijne rol niet te buiten met zoo opvoeder te willen zijn en spelen Dat de Staat ons bescherme, onzo rust bcwake, de orde handhave, de dwinge landij van kant boude en onze vrijheid beware, wij begrijpen het. Dat is zijne rol, dat is zijne plicht on daarvoor mag hij van zijne onderdanen zekere opoffe ringen vergen, maar mag hij de plaats der ouders innemen, omdat sommige hunne goede plicht niet beseffen of ook niet volbrengen, zie dat kunnen wij zoo goedsmoeds niet aannemen. Aan de ouders is de plicht opgelegd voor hunne kinderen te zorgea. Zij moe ten ze kleedfcu en gereeden, zij moeten ze onderwijzen en ze in staat stellen later met eer door de wereld, door het leven te geraken. Hebben de ouders het recht zich op den Staat te beroepen om hunne kin deren op te voeden, te kleeden en to ver zorgen Dat willen de socialisten maar zij dolen, die aartsvijanden van al wat het geluk van den mensch, van den burger en werkman maakt. Zoo min de ouders dit recht hebben op don Staat te rekenen om hunne kinderen den kost te bezorgen, zoo min mag de Staat inbreuk maken op het recht der ouders hunne kinderen te leeren en te onderwijzen. Hier hoor ik een brieschond gehuil opstijgen. Het is het getier en geraas van Dendergalm. Hoe dc alvermogende Staat heeft dat recht niet Had hij dau het recht niet de wet op de vrouwen- en kin- der arbeid te maken Dat is hetzelfde niet. De wet op den kinderarbeid verbiedt, deze op het ver plicht onderwijs gebiedt. Om iets te mogen verbieden is het genoeg dat het kwaad zij en de algemeenheid er belang bij hebbe om zoo tehandeleD. En dat is het geval met den kinderarbeid. Die kin deren moeten groot worden en hunne gezondheid mag niet gekrenkt worden. Dateischcn de belangen der menschheid. ridders, schildknapen, enz., hem «hulde en mansschap te bieden, en 's winters de optel ling te laten kennen (le denombrement) van hunne leeuen. Er kwam weigering, en wel bijzonder van wege eene stoute brok van een vrouwmensch. De Gravin van liar wilde deu Ilertog van Burgondië niet erkennen als Graaf van Vlaan deren en Philip-de-Stoute gaf bevel aan zijnen Opporbaljuw van hare bezittingen aan te slaan eu dezelve door zijne officieren to doen besturen. De Gravin van Bar was vrouw van Cassel, van Bornhem, van Rode, enz. Zij was mach tig en rijk. liet graafschap, later hertog dom Bar, bezuiden Luxemburg, was 3ü uren lang en lti ureu breed (Le Barrois). Zij bezat bovendien, in Vlaanderen eu in bet Atrecht- sche, de kastelnij van Cassel, met 4 steden en 52 dorpen, het land van Rode en het land of barony van Bornhem, met zeven dorpen, rechtmatige leeneu van de Vlaamsche Kroon. De Hertog van Burgondië begon met zijnen Hoofdbaljuw uuar bet land van Cassel te sturen, om bet kasteel van Kieppe, beuoorde J.eie, op te eischen, alwaar du Gravin van Bar alsdan verbleef. Zij bad de brug doen ophalen de baljuw stond te pronken vóór do wallen hij moest onverrichter zake terug keeren. Nu ging de kat op de koord, of beter ge- zeid, op T koor. Bij nog bestaanden brief Ghegcthen te Ristte, onder onzen tegle, den XIIR*" ilach in laumaand, in 'tjatr AICCC vierc tndt neghe/i- tcch, n schreef Ghiselbrecht hurt van Leeu- nerghem, souverain bailliu van Vlaendrcn. Onsen roet ghtmindm vriend Clais Scaec, bailliu van den landt van Aelst dat bij de noodige eu toereikende manschap moest aanwerven, om bet kasteel van Bornhem stormenderhand in te nemen, dcri/i Ir teken ende hand der aen slaen Om eene wet te maken die gebiedt(laar voor zijn andere voorwaarden noodig, die voorzeker bij het verplicht onderwijs niet vervuld worden. Tusscben gebieden iets te doen en verbieden iets te laten is een hemelsbreed verschil. V. D. S. (Vervolg). Na de kostbare bekentenissen van Alice Bron, gewezen schrijfster van Le Peuple komen die van Pol De Witte eertijds op steller aan Vooruit maar die de dwinge landij van Anseele met den ijzeren arm moede, dit blad heeft verlaten. Pol De Witte schrijft in zijn werk De Geschiedenis van Vooruit» 21* af levering, bladz. 327. Maar door te studeeren en te schrij- ven om de tegenwerpingen onzer tegen- strevers te beantwoorden, had ik de b beginselen, welke ik moest verdedigen, meer doorgrond, en het begon mij voor te komen dat het collectivisme het "doel dat de pari ij najaagt eeneko- lossale dwaling is', dat zulk maatschap- pel ijk stelsel niet kon doorgevoerd wor- b den en, zoo dit al kou, het voor de menschheid eene ramp zou zijn, do b ondergang van al de vrijhedeu, door de laatste geslachten met zooveel moeite en strijd verkregen. Met dergelijke maatschappij toch zou de mensch ophouden mensch te zijn, en slechts een rad worden van 't groot b macbien dat men Staat noemt. De col- lectivisten beweren dat de mensch een b goed gesmeerd rad in die machien we- b zen zou, maar dit is eene dwaling: een oogenblik aannemende dat het coilec- tivistisch stelsel kon doorgevoerd wor- den, zou dra do opbrengst aanzienlijk - verminderen, tot wij allen gelijk zouden zijn in armoede. De samenleving ware eene groote kazerne, waarin slechts zij die bevelen op huu gemak zonden zijn. B Wij weten nu wel dat degenen in de partij, wier verstandelijk peil wat bo- b ven het middelmatige staat, zelf niet veel op hebben met dien Heilstaat eu b en hij elke gelegenheid verklaren dat het collectivisme een ideaal is, daar- door willende te kennen geven dat het onbereikbaar is en men er dus niet al te veel geloof moet aan hechten maar dit neemt niet weg dat dit aan de arme drommels wordt voorgehouden ais een paradijs, dat niet lang op zich zal laten wachten. Dit maakle de zaak^erger, want daar- b door werden wij allen, die er niet aan gelóófden en toch medehielpon die valstbe hoop bij de groote menigte op n te wekken, niet meer noch min dan bedriegers. Dat gebeurde iu de navolgende maand Juli, in het jaar 1395, (vermits to dien tijde, oude stijl, het nieuwe jaar met Pasckeu begon). Ondertu8scheu was er geparlementeerd met •le koppige Gravin, die weigerde te buigen. De waakzame baljuw van Aalst had voor voet en peerdevolk gezorgd van Aalst, Kinore eu Geertsbergen hij had naar Antwerpen ge stuurd om engienen (donderbussen ofkanonks- kens van dien tijd) hij had timmerlieden, bruggemakers en houtzagers aangewerfd hij bad bijzonder gezorgd voor do mondbe hoeften, want op zekeren vrijdag, met eeuen geringen uittocht dien wij nu zouden eene sommatie noemen, waren er twee touuen bier, brood, boter, eieren, haring en visch, kos tende acht ponden eu negen stuivers ver bruikt. (Deux tonneulx de strvoise, pain, hare, os/s, koens et poissont tel qu'on pouvait Up eeuen zondag van de maand Juli was het kleine leger strijdveerdig. De compaignic d cheval et d piet bestond uit Aalstenaars en uit Ninovieters die des middags toekwamen, eu uit Geertsbergenaars die des nanoens dé stad Aalst bereikten. Korts nadien begon de optocht naar Bornhem. liet is ons onmogelijk den optocht te be schrijven wij schrijven geen roman, maar ernstige geschiedenis. En het tweede deeltje van dues schriit zullen wij do numcu opsom men van alle de deelnemers, hoofdmaus. rui ters, pijkeniers, kruisboogschutters, timmer lieden, enz. enz., van onze drij Dender- en Zustersteden. Dezo namen bestaan iu schrift, zelfs in zeldzamen druk, dat iu de Fransché taal, die overlieerscheud was aan hot hof van Burgondië en zoodanig verminkt eu ver basterd dat meu er niet kan wij» uit worden. Ten slotte zullen wij zeggen, dat liet kasteel van Bornhem overmeesterd werd, het garni- soen verjaagd, bet eigendom aangeslagen teu voordeele vuu den Hertog, en aldaar ter be waking enkel vier boogschutters aangesteld, twee vaa Geertsbergen en twee van Aalst, Edoch, niet altijd vatten wij de kwestie zoo ernstig op eu wij stelden ons gerust met de gedachte dat er nooit van de beweging iets gevaarlijks kon worden, omdat de collectivisten toch nimmer zouden geroepen worden hunne plannen te verwezenlijken. In zulke stemming schreven wij er duchtig op los. Toch dorst ik in mijne artikelen uiet zulke beloften doen voor de toekomst als de sprekers dat gewoon zijn en bepaalde mij er bijna altijd bij, het bestaande te beknibbelen, zonder duidelijk te zeggen wat er diende iu de plaatste komeu, om de eenvoudige re- den dat ik het zelf niet meer wist. Doch toen wij gewaar werden wat 8 noodlottig uitwerksel die beloften, die ophitsende redevoeringen, die verbit- terende geschriften op den geest der - eenvoudige werklieden hadden, begon een leedwezen in ons op te komen. Toen wij de arme fabriekwerkers 's morgens en 's middags zagen optrek- ken in hunne schamele plunje, met b uitgeteerde gezichten, en daarbij be- dachten dat alles wat wij voor hen de- den hierin bestond huu te zeggen en te doen gevoelen dat zij ongelukkig zijn, te hard moeten werken en te weinig n winnen, cn hun daarbij wijs te maken dat zij, om uit hunne ellende te gera- ken, niets anders moesten doën, dan 8 naar do stem luisteren van men- b schen, niet in staat om hunne beloften te verwezenlijken, dan werden wij me- nigwerf beschaamd in ons zeiven. r Dan scheen het mij, of elke Toorbij- - ganger mij moest aauzien met de ver- s wijtiug: nog een, die speculeert op de domheid der arbeiders. Laug waren dit slechts vluchtige b gedachten, die als wolken voorbijdre- 8 ven, doch mettertijd nameu zij duide- lijk bepaalde vormen aan, die bij mij het besluit deden rijpen, niet langer medeplichtig te zijn aan leeringen en inrichtingen, die, naar mijne innigste ovprtuiging, zedelijk eu stoffelijk veel nadeel aan het werkvolk doen. Immers, al de geldelijke opofferingen b die de werklieden zich getroosten voor - de propagandc, brengen hun niet hot minste voordeel aan nooit zien zij er een cent van terug eu vau de toekomst is er evenmin eeuig goed te verwachten. Alle uitgaven toch moeten zoogezegd dienen om aanhangers voor het col- lectivisiue te winnen en dozen aan de b opperheerschappij iu het land te hel- penen wie dit stelsel een beetje door- b grondt, zal eindigen met iu te zien dat, b als er geen ander middel is om de so- ciale moeilijkheden uit don weg to rui- b men, men nog beter zou doen het te laten gelijk het is, en het kapitalisme ondanks zijne misbruiken eu ouge- b rechligheden, dau nog de voorkeur verdiende. Van het onzinnige, om het collec- winnende elk acht stuivers daags, gedurende 32 dagen. Moest onze wensch van eeuen praalstoet zich ooit verwezeulijkun, wij zouden den OPTOCHT niet verbeelden, maar wel den terug tocht, met de Gravin van Bar (de onvindbare Jesabel), eu hare jufvrouwen gevangen geno men dat onze oude goede vrienden van Aalst, Kiuove eu Geertsbergen geestrijk ver kloekt en verblijdt door het wijd beroemd bierken van Bornhem. II De Hoog-baljuw van het Land van Aalst, Nicolaes 8caec, en zijn Luitenant-baljuw, Pieter Boudeu, hadden de bevelen stipt uit gevoerd van den Souverein-baljuw van Haan deren, Eugelbrecht van Leenwergem, eu nu was alles kant eu klaar en in gereedheid. Niet alleen was er manschap te voet en te paard, gelijk wij haast zullen zien, maar ook volle vrachtwagens met mondbehoeften en Aalstersch bier, met koorden eu zeeleu, storm ladders, donderbussen of kanouueu, vlottende bruggen, breekijzers, euz., enz. Immers er viel een sterk middeleeuwsch kasteel te be stormen. Nu dat wij alreeds de oorzaken, het doel en zelfs deu uitslag van dezen historischeu stormtocht lieten kennen, valt er ons niets meer to doen als zoo ongebrekkig mogelijk do namen rneê te deeleu der hoofdmuus of kapiteins en dor vrijwilligers en soldeniers van dien zonderlingeu tijd. 1. DmZE ZIJN DB RUITERS KN DB I'KEU DEO ASTEN DIE NAAK BoKNHSM TOGEN MET DEN BaLJUW. De Baljuw, Glaes Scaec Per cheval, zijn klerk zijn paadje de vier dienaars van zijn hotel, Mocukiu, Glaikin, Gheeukin en llaii- nekin. /.egher Scaec, mét twee paarden Jan de- Broessche, met één paard en drij voetknech ten Lowio Sampeuois .Jan Scnrevel Jan boys Jaak Quutebout Colyn Rooie Ro - tivisme door de wet in te voeren, spre- ken wij niet eens. Beuevens de geldelijke verliezen, heeft men de zedelijke, den achteruit- 8 gang in verstand en gezond oordeel, b zooals elke valsche leering na zich sleept. Wie het fanatisme der zoogenaamde Gentsche socialisten kent, zoo als dit b in deu laatsten tijd is gebleken, weet ook welke verwoesting er in de herse- b nen dier ongelukkigen moet aangericht b zijn. - Wat Alice Brou van de socialistische hoofden zegde dat schrijft Pol De Witte over het programma der roode volksfop- pers. Het socialisme is alleen bedrog om de werklieden te verleiden en hen zeem aan den baard te strijken. De menners alleen vinden daar profijt bij; zij immers klau teren langs den rug der werklieden naar omhoog en zij vragen niets beters dan de toestanden te zien voortduren waaraan zij huune verheffing, hunne grootheid en welstand te dankeu hebben. Werklieden, overweegt de woorden van Pol De Witte. Het collectivisme is eene onmogelijkheid en moest het kunnen doorgevoerd worden, dan zou de alge- meeue armoede hecrschen. Werklieden, verlaat dus de roode en groene rangen, schaart u bij het katho lieke leger en helpt ons daar strijden iiaar verbetering in uwen toestand, naar veredeling van uw lot. Daar zijt gij bij oprechte vrienden die u minnen en niets anders beoogen dan uwen welstand, dan uw geluk. Werklieden laat u niet langer door ge lukzoekers, zoo roode als groene, om den tuin leiden. Het socialisme is bedrog en kult den boer. F. D. De lauweren door Plancquaert geplukt laten Dueatillon niet toe te clapen. Na de kwa perten van het Leeuwken van Somergem gaan wij de heldendaden heb- beu van het Voskon van Waereghem. M. Dueatillon is jaloersch. Te veel reeds heeft men van zijnen gezel gespro ken in de dagbladen en vernederend vond hij hot dat fijnen naam ook niet eens prijkte in de kolounen der gazetten. Hij wil de aandacht op zich trekken bij wil van zich doon spreken. Hij gaat :ueetiugen geven in Vooruit zelve. Hij gaat den leeuw tergen in zija hol hij gaat de maatschappelijke vijanden tegen spreken in hunne eigene lokalen. Ziet eens welken moedwelke onver schrokkenheid Wat nog voor Dueatillon niet gebeurde, dat gaat hij doen. Waarop zal al dat lawijd uitdraaien bijn van Mater Heintje de Keukelare Jacob van Aubel. Voetgangers. Christiaan de Broessche en zijn knecht Hanneken, zijns vaders knecht Storm, en zijn knechtde knecht van Jan Soys de knecht of dienaar vau Lowie Sam- penois. Timmerlieden. .Jan van Eyck, en zijn gezel Januekeu Nuebinck en zijn gezel. Houtzagers. Robijn Joos eu zijn gezel. Medicijn-Chirurgijn. .Meesier IsidorusBau- wens, practiseerende binnen de i'oort van Aalst. f Deze zijn de wapenlieden door de stad Aalst geleverd, op rekwest van den Baljuw. Kapiteins. Hugo de Proost, met drij paar den Jan van Lede, met twee paarden. Kruisboogschutters (Arbales trits). Martijn in Heike Martijn Sottray Jan de Metser; Jan van Ilekelgera .Jan van de Male Gwijt de Baardscheerdere Jau Woutius Joost Boele Jan Boldeman Jan Gheraerts. I'ijkt Haars (Pihenaers). Dirk .Martens (Tieuri Martins) Jaak do Raddere /.egher van Enghene Wouter de Potter Roeland Co- nincx Willem Zuerinck Gillis Zerien Jan FeirliuckJoost De ClytJau van Eyleghem. Dienaars van genoemds gezellen. Heintje WeutinB Jan Boudins Wouter Kerckhof. Medirijn-Chirurgijn. Meestor l-'ranciscos Claus, practiseerende binnen de Poort van Aalst. 3. Deze zijn de wapenlieden door de stad Geertsbergen geleverd, op rekwest van den Baljuw. Kruisboogschutters. Jan van Hechare Jan ''au l'e Decker Pieter Viucke Gillis Bloudeel Gillis de Schoedemukere Boudewijn van Erpe Jan van Lutsoreel Jau van den Boomgaarde Klaes De Mets Lezers, gij kent de fabel De kras sende Berg? Die bergkroebte en krochte dat het omliggende er van dreunde en hij bracht voort... een muis Zoo zal het hier gaan. Denkt gij, lezers, dat, indien de socia listen de tegenspraak van Dueatillon als ernstig aanzagen, als gevaarlijk voor hunne partijgangers, als overtuigend, zij deze zouden uitlokken en toelaten in hunne eigene lokalen Zoo eenvoudig moet gij ze toch niet ge looven. In die tegenspraak zien de socialisten hun voordeel. Zij voorzien eene gemak kelijke zegenpraal op dien jongen van Waereghem niet opgewassen om te woord te staan tegen van Bevereu die het kunstje kent om 't volk op te ruien en dat sedert zoo lange jaren al. Zij achten den zegenpraal zeker en als dan komt het socialisme weer levend te voorschijn in do oogon der toeschouwers bij wie de overtuiging wat geschokt is door het boek van Pol De Witte. De socialisten willen den indruk wegnemen en de meeting tegen Dueatillon is voor hen een opperbest geschikt middel. Moest echter de kans hunnen tegen stander begunstigen, zijt zeker dat er in de zaal vele getrouwen zullen zijn en dat het er zal toegaan op de wijze ons door den reeds genoemden De Witte be schreven. De getrouwen van Vooruit zullen Dueatillon afexerceeron, in geval die nieuwe onbekende Demosthenes voor hunne mannen moest gevaarlijk worden. De socialisten hopen nog meer De vrienden van Verhaegen geven onze socios harde noten te kraken. Welnu zij weten dat M. Dueatillon hevig op ,hen zal uitvallen, dat zij hunne tegenstrevers zal den hol wasschen. Komende van eenen katholieke zal dat de socios hoogst aangenaam zijn. Om die twee reden hebben de socia listen de tegenspraak in hunne eigene lokalen geduld. Zij voorzien er niets dan voordeel in. Wat raag echter Dueatillon aangezet hebben eene meeting met tegenspraak in Vooruit zelf te beleggen Eenvoudig genoeg acht ik hem niet om te gelooven dat hij eenig goeds er gaat stichten, dat hij een socialist aan 't wan kelen zal breugen, ik spreek in 't geheel niet van te bekeeren. Dat ware te naïef en zoover is wel Dueatillon nog niet. Hij handelt dus niet met het oog op hot goede. Hij vindt daar alleen de voldoening van zijne persoonlyke neiging. Wij hebben het reeds gezegd een dubbel gevoel spoort M. Dueatillon aan. Nevens de zucht de antisocialisteu een steek te kunnen toe brengen is hij bijzonder vooruitgezweept door zij non hoogmoed, door zijne eer zucht I Jan MalartSteven de Nokere Joost Strqe- lincx Willem De SmetKlaes van Uerrent; Lucas Enghel Gillis Boone Jonker dé Vlieghere Gerij n Railemaker. Pijhenaars. Jan de Kuiper Jan de Jonge Willem van Hunchem Lowie Slabbaert Gilles van Oockhem Wouter de I'ape Wo ter Carpentier Jan Ilovelinck Heintje B>9- schaert Heintje Woerhave Perchewl Viucke Jan Malbrein Pan wel de Papo Olivier de CaerdemakerJan Labbay I'ieter WittebroodLamijn Carnaelge. Dienaars van genoemde gezellen. Jacob (Cop. pin), de Rockemaker Gillet de VVollealager. Hoofdmans. Sim oen de Haec, stadsraad Geeraard (juitsebout, sergeant van den her tog Jau van Overdnitsche, scheponenklerk Medicijn-Chirurgijn. Meester Edmondué BrocoreuB films Egidii practiseerende bin nen de Poort van Geertsbergen. Een vrachtwagen, bespannen met vier paarden, vervoerende naar Bornhem de har nassen, hebben, kruis- en handbogens, pijlen hespen, krakelingen, mattetaarten en Rooze- water van Heer ende Meester Vincentius Die- rickx. 4. Deze zijn de wapenlieden door de stad Ninovk geleverd, op bei^west van den Baljuw. Kruisboogschutters. Claes Fransman Goes- sin Brucseilt Jan de Houwere Jan Joris Goessin Ydiers Gillis van Berlaer Jan Bolle Gillis de Lunr Klaas SuidewintJan Beverlinck. Pijhenaars. Heintje de ProostPieter Blaa- Jan de Wreraele Cornelia Nicke Gillie dé Coster Jan de Mesmaker Paridaan de Proost. Dienaars van genoemde gezellen. Gilleken van Nussein Christiaan Scaecee Nelis de Vol der Jan Kaney. Medicijn-Chirurgijn. Meester Augustus De Cooman, practiseerende büuon de Poort van Minora. Mn. M«sus.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1