m Donderdag II November 1897. 5 centiemen per nummer. S3"* Jaar 3209 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. iB cTïEt" ID 0 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. der Cath. Kringen en Vereenigingen. w Onze Wintergasten. LANDBOUW. De tekeeringen in Engeland. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ■taanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiidigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont- vaagen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, ea in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 10 November 1897. Zaterdag vergaderden te Brussel de ■afgeveerdigden der Cath. Kringen en Ver eenigingen. De vergadering hield zich onledig met verscheidene punten en onder anderen met de kiespropaganda. De volgende wensch werd onder dit opzicht uitgedrukt De Bond doet een beroep op zijne a vrienden opdat zij met het oog op de b provinciale en wetgevende kiezingen van 1898, kleine opstellen van 1 tot 4 b bladzijden druks zouden inzenden, in 8 beide talen, bestemd om tusschen de b kiezers verspreid te worden. b Deze opstellen moeten dienen om te s doen uitschijnen de diensten door de b regeering en de catholieken bewezen b aan landbouw, handel en nijverheid, b 't zij de gevaren die de socialistische b leerstelsels opleveren voor den opon- 8 bare vrede, de algemeene welvaart, den b Godsdienst, en do rechten der inwo- b ners van alle standen. b De Bond gelast zich met het drukken s der opstellen die eeue groote publiciteit b weerdig geoordeeld worden en zal ze te b koopstellen tegen eenen propaganda b prijs. 8 8 De handschriften dienen ingezonden b te worden bij MM. Woeste, Napels- b straat, 15 Coosemans, Dupontstraat, b 77 Paul Lefebvre, Waverschensteen- »a weg, 201, allen drie to Brussel. Het voornaamste punt aan 't dagorde was bet voorstel van M. Léger, gewijzigd door M. Do Trooz. Een nieuw voorstel was door M. Francotte ingediend. Het voorstel Léger bepaalde dat de catholieken en ware christene democraten slechts een leger zouden uitmaken en dat aan de twee groepen,bij de kiezingen,een getal candidaten zou toegewezen worden in evenredigheid hunner getalsterkte en door hun afzonderlijk aan te wijzen. Doch al deze voorstellen en wijzingen vonden geene meerderheid en ten slotte werd het volgende voorstel van M. Woeste bij eenparigheid aangenomen De Bond der Cath. Kringen, de een- dracht wenscheude tuzschen alle catho- - lieken, is van oordeel dat ieder Arron- dissement best oordeelen kan om die eendracht te verzekeren. De Bond is geneigd zijne goede dien- sten aan te bieden, overal waar men er een beroep op doet. OF Eene geheime weldaad ontdekt. 4d« VERVOLG. 1"08— Tusschon de onbekende edelvrouw en de jonge dochter was het volgende gesprek be gonnen Welk is uw naam Alena Driessens, mevrouw. Gij hebt nog eene zuster Ja, mevrouw, zy heet Gudula en is aeht jaren onder dan ik. Is zij naar haar werk gegaan Naar haar werk, mevrouw Er is geen werk voor ons wij zijn modisten, en met den duren tijd laat niemaud iets nieuws maken. Hebt gij veel armoede geleden, Alena Och ja, mevrouw sedert eene groote maaud konden wij niets meer verdienen wij hadden een weinig geld gespaard wij ge bruiken het zuinig doch het is reeds ver dwenen Gudula ging gister voor de twee laatste stuivers die er nog overbleven een weinig voedsel koopen dat gjj, in den kookpot Zijn bureel zal desnoods kunnen overeenkomen met den Belgischen Volksbond of alle audero groepen, daar waar de noodzakelijkheid zich zou doen gevoelen. Wij houden die beslissing als wijs en voorzichtig want in vele Arrondissemen ten doan zich soms zekere omstandighe den voor, die eenen grooten invloed op den uitslag der kiezing kunnen uitoefe nen. Daar waar de catholieken end otvare, catholieke democraten zich goed ver staan gelijk te Gent, te Aalst, enz. is de tusschenkomst van wie ook overbodig... Dat elk zijn huishouden regele dat is 't best. Eenigen beweren dat de catholieken aan de cath. democraten de autonomie of het recht van hunne candidaten afzon derlijk en volgens getalsterkte aan te wijzen, blijven weigeren. Onzes dunkens is die autonomie erkend daar waar de catholieken en cath. demo craten 't accoord zijn. En daar waar men niet 't accoord is, zullen de Bureelen van den Volksbond en des Bonds van de cath. Kringen tusschen- komen om de fractiën van 't cath. leger tot eendracht te brengen. En wanneer men dan 't accoord zal zijn, dat de catholieken en cath democraten candidaten zullen aangewezen hebben naar hunnen keus cn zin, zal de autono mie der beide groepen dan niet feitelijk erkend zijn Het schijnt ons onverschillig langs wel ken weg men in de verschillige Arron dissementen tot verstandhouding en een dracht geraakt het voornaamste is dat het cath. leger als een man optrede tegen de vijanden. Aan de oendracht is meestal de zegepraal verbonden en op do ver deeldheid volgt de nederlaag die aan de beide groepen even schadelijk zou ziju. Ziedaar hoe wij de beslissing aanschou wen, door de afgeveerdigden van den Bond der cath. Kringen genomen. De Evenredige vertegenwoordi ging in de provinciale kiezingen kwam ook ter spraak. Zekere catholieken sporen de regee ring aan, in de provinciale kiezingen, het stelsel toe te passen, dat in de gemeente- kiezingen zoo slecht lukte, namelijk, af- schaffiug der ballotteering en toepassing der E. V. in al de Cantons die twee leden kiezen, van 't oogenbiik dat, bij de eerste stemming, de candidaten de volstrekte meerderheid niet bekomen. M. de Trooz verdedigde het stelsel dat, volgens hem, in Brabant do besté uitsla gen zou opleveren. gezien hebt. Helaas vader, die arme oude man kon dit voedsel niet gebruiken, en straks is hij van honger in bezwijming gevallen. Dan ii Gudula uitgeloopen om te zien of zij bij den kruidenier niets op krediet kon krij gen. Arme lieden zuchtte de onbekende. Wij waren niet altijd zoo arm, mevrouw. Vader was een befaamde schoolmeester wij woonden toon in de Kapucienenstraat, en leden nooit gebrek zoolang hij gezond bleef. Eene geraaktheid heeft hem over twee jaren lam geslagen, en wij kwamen ons hier op den Krekelenberg vestigen. Ofschoon al de spaar penningen vader naar den dokter en den apotheker gedragen waren om de onkosten te betalen van de langdurige ziekte onzer moeder zaliger, konden ik en Gudula met de naald toch geld genoeg verdienen om in ons bestaan en dit van vader te voorzien doeh onze stiel leed eerst veel door den duren tjjd later ging hij teenemaal ten onder, en sedert dien heeft vader veel armoede geleden En gij, en Gudula ook, Alena Wij konden ons mot weinig bevredigen, mevrouw maar een oudo en zwakke man heeft krachtig voedsel noodig, en dit ontbrak ons teenemaal. De onbekende vrouw wischte een nieuwen traan uit hare oogeu, en wierp dan een zeker Maar M. De Decker deed bemerken dat het in de Provincie Antwerpen nood lottige gevolgen zou hebben daar de catho lieken met de evenredige vertegenwoor diging de Deputatie zouden verliezen. In de provincie Luik, verklaarde MM. Francotte en Doreye zijn al de provin ciale raadsleden vijandig aan dit stelsel. Deze verklaringen maakten diepen in druk en de vergadering ging uiteen zon der er over te stemmen. Onder de maatschappelijke vraagstuk ken welke zoo kortstondig mogelijk die nen opgelost te worden wijzen de afge veerdigden ian 1° Wettelijke personificatie der Vak- vereeniging waarmeê de Volkskamer zich nu lest bezighield 2° Wetgeving op hot werkkontrakt 3° Uitbreiding van het catholiek on derwijs in alle graden 4° Werklieden-verzekeringen of pen sioenen. Vergeten wij, gedurende den winter, dio vóór de deur staat met storm en regen, met ijs en N sneeuw, onze vogels, do Kleine, lieve wintergasten niet. Zy vervroolijken ons oog en ons hart in de lente en in den zomer zij beleven gaard en veld, moeras en woud door hun en gejubel vooral zijn zij in het uden der natuur zoo nuttig, zoo onontbeerlijk, dewijl zonder hen boomden struik door de insckten gouden kaal ge vreten en weldra gansch verdelgd gijn Zij behouden en bewaren onze vruchten, ons koren, onze moeskruiden. Daarom is het maar billijk, dat wij ook voor hen zorgen. Bij harden vorst en dichte sneeuw gaan zoovele zangers te gronde. In dit gure jaargetijde vermag eene milde hand menig vogeltje in het loven te houden. Wat is hiertoe noodig Een weinig voeder hennipzaad, haver, lijnzaad en andere graantjes, afval van vleesch, fijugekapt, eenige kruimeltjes brood, eenige vermorzelde gekookte aar dappelen 1 Het is niet veel, voor al het nut en deu lust, welke zij ons mild schen ken in het zomerseizoen. Welke zijn de bijzonderste dier kloine wintergarsten De welbekende Botviuk, (Fringilla coelebs), de gewone Vink of Edelvink De Distelvink Carduelis elegant), het vlugge, bonte kereltje Het Roodborstje Erythacus rubecula met de wangen, de keel en de voorborst geelrood, een onzer nuttigste vogeltjes, dat dagelijks meer dan honderd wormen, maden, vliegen, enz., opvreet; De gemeene Haagmusch (Aceentor no dularisdie blauwe eitjes legt aandeol van de theebladoren in het reeds kokende water. Een verkwikkende geur ver spreidde zich aanstonds in het huisje, en toen vader Driessens eenige tongen van den aan- genamen draak ingezwolgen had, werden zijne oogen levendiger, zijne ademtochten vrijer, het bloed begon in zijne aderen rond te stroomen, en een roode blos kwam op zijne ingevallen wangen eenige oogenblikkeu later viel hij in een zachten slaap. Hij is gered, zegde de onbekende Alena, zeg nu wel aan uwe zuster als zij wederkeert, dat zij vader geen straf voedsel mag geven dan tegen den avond en dan nog maar een weinig soep van vleesch. Vleesch zuchtte Alena. Och ja daaraan dacht ik niet, het vleesch is zoo onzeggslijk dunr Niet koopelijk meer voor geringe men- schen, vervolgde gravin de Mórode. De onbekende zocht in haren geldbeugel, hij was ledig eene aanzienlijke som was dien morgend daaruit overgegaan in de handen der noodlijden. Ik ben zoo arm als gij, schertste do gra vin. Wij moeten in het toekomende ons beter voorzien. Eilaas de armoede is Zoo groot De noodlijdenden zijn zoo menigvuldig Hoe Het Winterkoninkje Troglodytes euro- paus), de kleinste onzer inheemsche vo gels Het Boomkruipertje Certhia familia irs), het rustlooze zoekertje naar eieren en maden, in de reten dor boomschors verborgen De Meezen, waaronder, vooral zijn te noemen De Koolmees (Parus major). met den bovenkop, de keel en de voor- borst koolzwart de schoone Pimpelmees (Parus ccerulus), met blauwen bovenkop, blauwe vleugels en staartdo Kuifmees (Parus cristatus), met zwart toegespitst kuifje op het hoofd de Moerasmees Parus palustris), en de Staartmees (Orites eaudates) De Musscheu (Passer domesticus en Passer montanus), over wier nut (of schadelijkheid) men het niet eens is De Geelgorzen (vooral Emberita citri- néllamet gele onderzijde en kop De gemeene Akkerleeuwerik (Alauda arvensis), een onzer ijverigste insecteD- vreters. Al die vogels zijn zeer nuttigen toch, niettegenstaande de wet to hunner be scherming gestemd, komt men, op dit tijdstip, de vogelvangers overal, in woud en op den akker tegen, en niemand ver zet zich tegen hunnen moordenden ar beid. Ga maar een oogenbiik in de ver koophallen van Brussel en gij zult ver wonderd en tevens getroffen ziju over het groot getal kleine vogels die men er te koop stelt. Men verkoopt ze er bij hon derden voor een spotprijs 2 of 3 cen tiemen het stuk Hoeft men verbaasd te zijn over het immer toenemend getal rupsen en ma den De mensch beschermt ze met hunne vlugste eu grootste vijanden dwaas en onbarmhartig te doodeu. Landbouwer, in uw belang ligt het onze vogels te beschermen, do vogelvangers aan te klagen en onze wintergasten niet te vergeteu Vogels zijn uwe onmisbare helpers Snotziekte in Engeland. Blij kens de Engelsche verslagen blijft ae snotziekto in Engeland voortdurend onder de paarden heerschen. In den loop van dit jaar tot het begin dezer maand zijn daar te lande door deze ziekte 1217 die ren op 732 stallen en erven besmet. In hetzelfde tijdperk ten vorigen jare wareH 1050 paarden op 660 hoeven door de ziekte aangetast. Veeziekten in Holland. Een bijvoegsel tot de Staatscourant bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten iu Nederland, voorgekomen gedurende de maand September. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (do meer wij naar ellende aoeken, hoe meer ellen de wij vinden Daarom juist moet men de aalmoezen verdubbelen. Een luide zacht van den grijsaard onder brak die woorden ontwaakte, opende de oogen, staarde rond de kamer en sprak met flauwe stem Gudula, kind, ik wacht naar voedsel Drie handen grepen gelijk naar den pot met thee, eu de verkwikkende drank laafde opnieuw den grijsaard. Nu eischt gijn toestand spoed, sprak de onbekende, hij komt tot het bewustzijn we der, en de honger zal hem onverdragelijk kwellen. Zij verzon eenige stonden, keerde zich dan tot Alena en duwde haar een klein voorwerp in de hand, zeggende Het is meer dan tijd dat wij huiswaarts gaan geef dit aan Gudula en zeg haar dat zij het aanstonds mag gebruiken om vleesch voor vader te koopen. Zeg haar ook, vervolgde de gravin de Mérode, dat zij heden namiddag bij mij mag komen vermits gij modisten zijt zal ik u werk verschaffen. Dank 1 Dank riep Alena de twee vrou wen toe, die zich spoedig Terwyderden, en tranen van vreugde rolden over hare wangen. cijfers tusschen haakjes duiden het aan tal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam) mond- en klauwzeer 48,212 (4689), kwade droes eu huidworm bij de eenhoevige dieren 16 (5), schurft bij de eenhoevige dieren cn de schapen 2546 (80), rotkreupel bij schapen 6 (2), vlek ziekte bij varkens 375 (248), miltvuur bij alle veo 16 (16). Zijne Eminentie Kardinaal Vaughan zei over eenige weken aan een Franschen dagbladschrijver, dat er alle maanden van 600 tot 700 protestanten van Engeland zich tot den katholieken godsdienst be keerden. Dat zeggen van Kardinaal Vau ghan maakte nog al gerucht in Engeland, de gazetten schreven over de zaak, de protestantsche bijzonderlijk met het in zicht den bestatigden invloed van de katholieken te verminderen. De Standard wist onder andere by te brengen dat het niet te verwonderen was dat het getal katholieken vermeerderde aangezien de bevolking van het land aan groeide gelijk de bevolking aangroeit, zoo groeit het getal katholieken aan, zei het blad, dat is de gewone gang van zaken. Een bekeerde protestant antwoordt nu daarop en haalt daadzaken aan dis be wijzen dat Mgr Vaughan verre van te overdrijven beneden de waarheid bleef. Te Bornemouth waren er over vijf en dertig jaar 5000 inwonerséén was katho liek. In het omliggende was er noch kerk, noch kapel, noch priester. En nu telt de bevolking van de stad 50,000 zielen, dus tienmaal meer als vijf en dertig jaar vroe ger. Indien het aangroeien van het getal katholieken in evenredigheid ware met de vermeerdering van do bevolking, zoo de Standard wil, dan zouden er heden te Bornemouth maar tien katholieken moe ten zijn. Welnu, er ziju er bij de twee duigendmen heeft onlangs de katholieke kerk van de stad moeten vergrooten, en in den omtrek van Bornemouth staat er eene prachtige kerk te Boscombe, en twee groote kapellen te Wistbourne en Branksome. De uitbreiding van de katholieke Kerk in Engeland is troostelijk voor alle goloo- vigeu. God gave dat Engeland weldra ga- heel en gansch tot het waar geloof weder keerde. Nog een sterfgeval tusschen de>u&- strijders van 'tjaar 30. M. J. Courtois, g«pensionneerd« van deu Staat, ridder der Leopoldsorde, ge decoreerd met het strijderskruis van 1830, geboren te Gent, is overleden te Brugge, in 87jarigen ouderdom. Een kwaart unrs later verliet oen gesloten rijtuig de woning des graven do Mérode daarin zat de onbekende vrouw, die zich in eenen hoek verborg om door de voorbijgan gers niet herkend te worden de koets rolde snel langs de bolwerken voort en verdween uit het gezicht. Vertoevou wij nog eeno poos in de kamer van den ouden schoolmeester Drieseens. Hoe meer Alena hare tranen van aandoening weg vaagde, hoe moor er haar aanschijn bevoch tigden. Zij stond naaet den stoel van haren vader en laafde hem zonder ophouden de grijzaard, tot zichzelven gekomen, voelde eenen aangenameu genr zijnen reuk prikke len en een weldoende drank zijn lichaam ver warmen en versterken Kind, sprak hij, die thee is voor mij een balsem.... hij wekt al He krachten van mijn lichaam op 1 Geniet er van, goede vader, wij hebben eene groote hoeveelheid van dien verkwik kende drank. Zulko kostbare theü, Alena Zeg my, waar hebt hy dien gehaald Twee engelen hebben ons dien gebracht vader. Twee engelen Waar is Gudula Zy is ecus even uitgegaan, vader, en zal weldra wederkeeren. (WORDT VOORTGEZBT).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1