POL STAMT. s_Van tak op tak. Denderleeuw. M.or^° Eere doen aan de kerk.- Goed gemikt.'-l6MS£ t», Dien Denderbode. Professor van boksen. De maat loopt over JtM. AI O O R S E L H. ANTONIUS, POL en STANT komen terug van de jaarmerkt t' Houtem en worden geestdriftig door Kaken onthaald. Ka. Willekom, mannon, willekom Wermt u eorst nen keer good nit achter de stoof, en daarentuaschen zet ik t' eten op Stant. Wol, Kaken monsch, 'ton ia niet koud wij aim wel verwarmd van gaan on, om de waarheid te zeggen, w'hobheu meer honger ala kou. Ka.Dat geloof ik, Stant, en go sultu ■ellens mogen gaan bijzetten zie en is alles goed afgeloopen Stant. Allerbest, Kaken W'hobbon er moor volk gezien on meer aardige en schoone dingen als op d'expositie van Brussel. Ka. 't Doet mg plezier, Stant maar wacht van vertellen totdat wij samen getetou ■tjn. (De tafel wordt geschikt en welhaast z(jn ze aan 't binnenspelen). Ka. Zoo zoo, Stant, dat ge zoo kontent sijt van uwen dag Stant. Ja, Kaken, kontent onder alle opzichten. Ka. En wat hebt g'alzoo allemaal ge zien, Stant Geef nen keer af? Stant. Wel, Kaken lief, mocht ik 't u alles vertellen, 'k en had morgen nog niet gedaan maar we zullen 't bijzonderste afge ven en eerst en vooral van de peerden. Ka. Er waren er meê honderden, zeker Stant? Stant. Meê duizenden, Kaken 'k en wist waarlijk niet dat er zooveel peerden in de wereld waren, en dat van alle soorten groote en kleine, schoone en leelijke, kromme en rechte, loopsra en boerepeerden, enz.... Ka. Maar toch meer leelijke als schoone, he Stant Stant.Wel ja, Kaken, want w'hebben rekken van kajuiten ten minsten van tien tot vijftien geaien aan malkanders gebonden meê kop «n steert. Ka. Ja, Stant, dat gaat daar alzoo 'k heb dat van z'leven ook nog gezien maar er waren toch veel venlakes ook zeker Stant Stant. Meê honderden, zon 'k moeten zeggen, Kaken en wie dat dat allemaal koopt, daar en verstaa'k mij niet aan. Ka. Wel, Stant, weet ge wel dat er marchands komen van uit Frankrijk en uit Duitschland en van alle streken der wereld Stant. 't Is te wreed, Kaken en koei- beesten dat daar ook waren, en geiten en ezels en muilezels en honden zie mensch, van alle soorten van beesten waren daar te koop, en van allen prijs. Ka. Daar wordt een stuiverken verlegd he Stant Stant. 'k En geloof niet, Kaken, dat g'hot meê nen zesduimer zoudt vervoeren t geld dat daar verhandeld wordt Ka. En boesteringen, he Stant, die daar verkocht en binnengespeeld worden Stant. Zie, Kaken, daar en is geenen end aan g'en geriekt niet als haring g'heel de merkt door, en dat is een gekissel en een gebraaisel en een groep van die wijven, 't is om oorendul te worden. Ka. Is 't nog altgd voor vijf een» meê biood bij, Stant Stant. Jaat, Kaken ik en Pol hebben er alzoo elk twee binnen gelapt en ge moogt zeker zijn dat wij nen asem nadden lijk een peerd. Ka. En nu weerom al honger hebben, Stazt Stant. Jamaar, menschken lief, ge moet weten dat dat daar afteert en daarbij nen mensch moet al van tijd tot tijd nen borrel pakken meê den eenen of den anderen, en dat geeft toch appetijt. Ka. 't Is waar, Stant maar 't moet de beenhouwers van dees jaar schrikkelijk tegen gegaan zijn van geen saucissen en trippen te kunnen vetkoopen msê den vrijdag Stant. Jaat, Kaken, 't is nen grooten intrest voor die mensehen, en nen grooten tegenslag terzelvertijd voor d'Aalsteneers die naar de jaarmerkt gekomen zijn. Ka. (Lachend) 'k geloof 't wel, Stant nw kompatriotten eten toch zoo geern sau cissen en trippen, niet waar Stant. Schrikkelijk geern, Kaken en peerdevleesch daarbij want 't is in de Ka mera geproklameerd geweest door nen vent die nooit en liegt. Ka. Dat zullen w'alaoo laten, Stant maar als ge gij mij dat zegt, dan geloof 't ik en hebt g in ue barakken niet geweest Stant. In twee zijn we binnen getrok ken, Kaken maar dat was een flauw beeetjen: w'en hebben er niet gezien voor ons geld overigens als g ons felle mannen van Aalst in do Vlaamscho Kermis van overjaar geaien hebt, dan moet g'in geen barakken meer gaan. Ka. 'k Bappeleer mij dat nog, Stant, en 't is waar dat go zegtmaar nen mensch moet toch naar alles nen keer gaan zien waren er geen tuisschers op de merkt, Stant óiStant. 'k En heb er geeno geaien, Ka ken maar de gendarmen liepen gedurig door 't volk, en 'k geloof dat a'er streng op waakten. C Ka. A la bonne heure, Stant want in uign jonge jaren heb ik nog hooren vertellen dat er daar nen sukkeleer van een boerken meê nen mutten naar de merkt gekomen was en dat hij g'heel aijnen mutten, 't is te zeggen rond de honderd vijftig frank, daar var- apeelde. Stant. Wal, Kaken, 'twas een renewien voor dien mensch an wat sullen vrouw en kiudereu daarvan gezegd hebban als hij t' huis kwam Ka. 't En wilt «iet gepeisd zijn, Stant es daarvoor alle toisschersspelen verbieden en streng verbieden, dat is 't manneken. Stant. w'Hebben wn ons kluiten wel kunnen laten wisselen zonder tnisschen, niet waar, Pol? Pol. Wel jaam, Stantde portemonnée heeft nog al een Bnêe g'had maar alia 't en is toch maar alle jaren nen keer groote jaar merkt. Stant. 't Is alzoo, Polen daarbij 'k had er toch van over verschillige weken alle zon dagen een pintjeu min voor gepaktoveri gens den boog en kan niet altijd gespannen staau 1 Pol. Maar, Stant, g'en hebt van g'heel den dag nog geen woordekon gerept over 't nieuws van Aalstgebeurt er alzoo niets meer tegenwoordig Stant. God zij gedankt, Pol alles is tegenwoordig nog al rustig maar er wordt veel gesproken over die schrikkelijke gebeur tenis van Wieae. Tol. Dat en kun niet anders, Stantdat heeft hier bij ons ook veel opschudding te weeg "gebracht, en alleman is ten uitersten koutent omdat de deugenieten geknipt zijn en dat die schrikkelijke moorden zijn voor komen geweest. Stant. 't Is bij oas ook alzoo, Pol en ander nieuws en is er bijna nietze zeggen dat dc donnjen altijd aan maar voort en aoen meê liegen en spotten in hun gazetten en meetingen maar alle treffelijke menschen blijven daar onverschillig aan. Pol. Zulke klodden moeten vallen van zelfs, Stantmaar 't is nn toch waar dat z'uit den Belgischen Werkliedenbond geklippeld zijn Stant. Jajaat, Pol maar dat en ver wondert niemand niet bij ons ter contrarie 't verwondert iedereen dat ze van over laug reeds hun pasport niet gekregen en hadden, en zelfs dat z'er ooit van z'leven in aanvaard geweest waren. Pol. 't I» waar genoeg, Stantmaar 't Bestuur van den Belgischen Volksbond zal door die mannen bedrogen geweest zijn lijk er zoovele zijn bedrogen geweest in de kie zingen van 1894 door hun valsche en schijn heilige beloften en bijzonderlijk door die on gehoorde en schandalige historie van 't wijf. Stant. 'tls mogelijk. Pol; maar mg dunkt mij dat ge moet blinder zijn als nen mol om van over lang niet te zien dat er daar niets onder en zat als bedrog en valschheid. Pol. Znllen ze nu nog schrijven, Stant, dat ze van de Bisschoppen goedgekeurd zijn, nn dat a'nit den Belgischen Volksbond uitge zet zijn Stant. Die mannen (Jurven alles zeggen en schrijven, Pol maar 't publiek zou ze toch vierkant nitlachen indien ze om die goedkeuring van de Bisschoppen te bewijzen als preuf aanhaalden hunne aansluiting bij eenen bond die door de Bisschoppen is goed gekeurd, maar waar dat ze nu meê klank buitengeflikkerd zijn. Pol. Och, Stant, zo zullen z\j weerom nesten en klodden uitzoeken maar die er nu nog meê meedoet, moet noodzakelijk aanzien worden ale geus of sooialiBt of gefanatiseerde sukkeleer. Stant. Hewel. Pol, dat is waar en daar heb ik over drij dagen nog een schoon preuf van g'had. 'k Was op de baan tusschen Aalst en Herdersem en er ging op eenigen afstand vóór mg eenen van ons brave en ieverige Onderpastoors al lezende in aijnen boek hij was op toer om zijne zieke mensehen te be- aoeken en op eens kwamen daar uit een herberg twee jonge kerels van drij vier en twintig jaar die uaar de revue van de solda ten geweest hadden naar Aalst onae heer Onderpastoor zegt hun den goeden dag en zet zijnen weg al biddende voort de twee snot- bekken blijven staan en als de priester twee dr(j honderd stappen is voortgegaan, gebaren zij zich dronken en beginnen te roepen en op hunne vingeren te schuifelen, en onmiddelijk daarna zjjn zij aan 't zingen van vivan p donche enzDe vreedzame an acht bare priester zat agnen weg voort zonder van iets te gebaren en de twee helhonden volgen- hem aoo al roepende en tierende eene geheele straat ver en.... Pol. En waren daar geene treffelijke menschen omtrent om die ehenapans op hnn plaats te zetten MoeBten wij dat hier hooren, wij zouden Stant. Luistert, Pol een ende verder werkten, daar vier menschen op hnn land, en ik moest die menschen passeren en als ik rechtover, hen was spraken zij mij aan vriend, zegden aij, dat is toch schoon, niet waar, voor eenen priester van zulke verdedi gers en partisans te hebben, die wanneer zij eenen braven en dieastdoenden priester zien, dezen laatsten willen beledigen en bespotten met een lied aan t' heffen waarin zij hunne verkleefdheid uitbraken voor den eersten Pol. Of ze gelijk hadden, die brave menschen, Stant Stant. Jaas, Pol, en hun besluit was, dat dien tijd niet lang meer zou voortge duurd hebben dat alle treffelijke menschen er hnn goeste van hebben en er toekomende jaar met de kieiing een einde zullen aan stellen. Pol. Hoe eer hoe liever, Stant 't mbest binnen veertien dagen al te doen zijn Stant. 't Zal er nog al rap zijn, Pol couragie maar man, we zullen er van dezen keer wel goed spel meê spelen en nu beste vrienden, Kaken en Pol, hertelijken dank voor uw goed onthaal en voor al 't plezier van dezen dag en tot de naaste week, 't God belieft. Ka en Pol. Ja, Stant, wel t' huis en de komplimenten aan Trientjen. Iets uit de oude doos Woensdag bij een vrij uurtje doorsnuffel den wij ons dossier der gemeentekieziDgeu van 1890, en troffen eeuen brief aan van M. P. Van Sehuylenbergh, ons verzoe kende een dichtje ter eere van wijlen Burgemeester Van Wambeke te willen meèdeelen. Wij hebben alsdan aan dit verzoek voldaan. In dien brief lezen wij - Ik weet het wel, Geachte fleer, dat het geen meesterstuk is, ook wil ik hierop geen aauspraak maken maar gij zult het mij niet ten kwade duiden dat ik Hem, den strijder bij uitmuntend- beid, hem den vader zijner kinderen, onzen cerbiedwaardigen Burgemeester, een woordje van dank wil toesturen - voor al het goede dat hij reeds in onze Stad heeft bewerkt. Toen deze regelen geschreven werden dan ademde M. Van Sehuylenbergh nevens het Stadhuis te Aalst vrije zuivere lucht in. Doch in 1893-94 had hij de haatdra gende, wraakgierige en baatzuchtige uit wasemingen vau Chipka ingczwolgen eu hij stond met woord, schrift en daad de mannen ter zijde die M. Van Wambeke den vroeqeren bezongen strijder bii uit muntendheid, den vmler zijner kinderen, oneen cerbiedwaardigen Burgemeester, welke men dankte voor al het goede dat hij reeds had bewerkt, door alle middelen, de eerlooste, de verachtelijkste dc eer sten, met eene duivelschc arglistigheid bevochten. Wij hebben dat willen herinneren, om aan 't publiek te doen kennen wie en wat de nieuwe uitgever vau Klokke Boeland is.... Men oordeel* nu.... Zondag 14 November, plechtige inhuldiging van den lieer Benedict De Boom, geneesheer, als Burgemeester dezer belaDgrij ke gemeente De benoeming van den heer De Boom als Burgemeester vau Denderleeuw, wordt algemeen, door groot en klein, goedgekeurd. Meu voorziet dan ook dat dit zoo alge meen bijgetreden burgemeesterschap den genadoklop zal geven aan den groenen twistduivcd die er tot hiertoe zijne parot ten heeft gespeeld.... In vrede eu een dracht moet overaj onze leus zijn, en dan zullen wij, Cathoiiek* Vlamingen, onover winnelijk zijn 't Land van Aelst blijft zoo stom als de karpels die in de wateren van Chipka zwemmen hij gebaart zelfs van onze vraagskens niet. Maar dat zal ods toch niet beletten in 't vervolg nog andere vraagskens te stellen. Het Recht van Somergem opgesteld door den luitenant van priester Daens, alias 't Leeuwken Plancquaort, zegt dat op do meeting te Astene, de roods socia list Beerblock - eenen overdreven lof maakte van pastoor Daens. - Geen wonder toch dat Beerblock den lof sprak van priester Daens, 't is hij immers die, volgens getuigenis van gezel Vaudervelde, de lires opent langswaar de roode socialisten de beide Vlaanderen zul len binncudringon. En nu, ons vraagsken Zeg eens Land van Aelst, doet de priester eere aan de Kerk wiens lof openbaarlijk door de vijanden van God en der Kerk gesproken wordt Ja, doet de priester «ore aan de Kerk die geloofd en geprezen wordt door de duivels iu menschenvleesch, die leeren dat de vrede des harten zish put in de verleoehening van God Als ge wilt rechtzinnig antwoorden, Lmnd van Aelst, dan moet ge met ons zeggen Neen, zulke priester doet geen eere aau <le Kerk en is, volgens 't woord van Z. H. den Paus, niet iu staat om de catbolickc'Q iu do wetgevende vergade ringen te vertegenwoordigen 1 'tls dus, volgens 't woord van Z. H. den Paus, voor alle catholieken eene gewetensplicht de herkiezing van priester Daens te bevechten of onmogelijk te maken 1 artikel van Het Volk - aau, in 't welk wordt gezegd dat de kleine Apers te Gent burgerlijk, lijk een doode houd, werd begraven. Eu £1. De Guchtenaere, Volksvertegen woordiger van Gent, viel hem in de rede, zeggende 't Is tcai gs gedurig doet. En dan verwekten de socialisten, die er zich op roemen godverloocbenaars te zijn, een belsch tempeest 't was een getier waarbij zien en hooren vergingen Ze snauwden grammoedig den beur De Guchtenaere toe Ge zijt een ellende ling 1.. Een bewijs voorwaar dat de roode helden iu volle borst waren getroffen. Wij, katholieken, juichen M. De Guch tenaere toe en zeggeu hem Bravo wel gemikt... Ellendeliug mag hg als eene esr aanschouwen, daar die beleediging hem toegesnauwd werd door de verachte lijkste volksbedriegers van de gansche wereld, zoo zeer gedaald in de aebting van alle eerlyke lieden dat het onmoge lijk is nog lagor te dalen Op de meeting te Gentbrugge zegde P. Daens tot de roode Hardyns Hardyns wij zijn geene vijanden. Van dan af laat ons te samen werken tot heropbeuring van ons volk. Deze woordeu leggen ons de gansche taktiek der volksfoppers uitde catbo- lieke part» bevechten en met do rooden baud aau hand gaau. Ziedaar 1 De Vloeren Broek van Chipka is weêr eens iu hevige woede tegen Denderbode uitgevaren omdat wij bewezen hebben dat Cardiualen, Bisschoppen, Priesters en Kloosterlingen door Het Land van Aelst op de schandelijkste wijze worden geschandvlekt, beleedigd en gelastord. Zijn de Boomsche Cardinalen door 'tJLand van Aelst niet uitgescholden ge worden voor lieden die zich door 't geld der rijken laten omkoopen Is het priester Daens niet die in H Land van Aelst Z. H. Mgr. Stillemans aau Caïpbas «n zijn eigen zelve aan Jesus, 0. H; en Zaligmaker heeft vergelekeu Geen nr van 't Land van Aelst ver schijnt er bijna of onze Priesters worden uitgekreten voor mannen die de religie als ecu wapen gebruikeu ten voordeele der lijken.... Durft ge dat loochenen, Vloeren Broek Le Bien publie, het orgaan onzes bis- doms, deed het deze week sprekende van H Land van Aelst zoo wel bemerken - En om die ongelooflijke uitvallen te bekroonen, zegt onze Gentsche groote Confrater, die valsche demokraten- - gazet, die onse Priesters beleedigt bekent op schaamtelooze wijze dat hij de menschen aanhitst om de sermouen te stooren. Maar wij twijfelen er aan dat M. Daens het zal wagen hij weet dat zyne tocht op boet en, gevang zou uitloopen. - Ziedaar Onze Vloeren Broek scheldt Dender bode uit als eene slechte gazet, die vele personen die gedwongen worden ze te no men, moeten wegsteken voor hunne kin dei kes. Ook wordt nog gezegd dat het Beroepshof to Gent bestatigd heeft dat Denderbode eene bisschoppelijke nota heeft vervalscht. En verder dat Dender bode door de Rechtbank vau Brussel bij de schandige drukpers werd geplaatst. En dat durft de Vloeren Broek schrij ven, hij de opsteller van 't Land van Aelsteen weekblad dat tot drie maal toe door do Bisschoppon van Gent en Brugge werd afgekeurd Hij, de opsteller van 't Land van Aelst dat zijne veroordeelingen bijna niet meer optellen kan en 't welk op 't oogen- blik nog voor do Rechtbank van Dender- monde voor beleedigingon en laster te verantwoordeu heeft Hij, de opsteller vau 't Land van Aelst aan 't welk do Rechtbank van Audenaardo 't volgende certificaat afle verde - De Rechtbank oordeelt dat het woord eerloos waarmee Dc Stad Ninove Het Land van Aelst - bestempelde volkomen verrcchtveerdigd is door de gewone manier van schrijven van dit - blad. J Eu de Vloeren Broek durft ons den steen toewerpen... g'Hebt 't zwijgen aan u, man I Te Brussel was Denderbode niet ver tegenwoordigd en kon zich niet verde digen. 't Is immers heel gemakkelijk maar weinig noodig «enen afwezige aan te vallen I... Wanneer gij beweert dat het Beroeps hof van Gent bestatigd heeft dat. Dender bode eene bisschoppelijke nota vervalscht heeft, dan liegt eu lastert gij want de Rechtbank van Dendermonde en 't Be roepshof bestatigden het tegenoverge stelde. Maar of wij dio beleedigingen en laste ring straffeloos zullen hlyven verduren, dat is eene andere kwestie.... De Vloeren Broek schrijft dat Dender bode wekelijks met eenen priester spot en hem lastert. Hier wordt priester Daens bedoeld. Wij dagen de Vloeren Broek voor do tiende maal uit ons een enkel nr van Denderbode te kunnen aanwijzon in 't welk priester Daens, in zijne weerdigheid van priester, of in de uitoefening van t pnestersambt wordt aangerand. Denderbode bevesht in priester Daens slechts den politieker, den albelover, die de brave mensehen, even als eenen kwak zalver, door zij no valsche beloften heeft weten te verleiden maar die geene enkelo zijner beloften heeft verwezenlijkt... En dien volksverleider bevechten wij en dit recht kan ons niomand betwisten. Naar wij vernemen is de aanstelling van M. Gust. Leveau, voorzitter van den libe ralen workmanskring, als professor van boksen des krings, door do leden goed onthaald geworden. Geen wonder ook. In de levensbeschrij ving van M. Leveau, verschenen iu Den- dergalm van 27 Juni 1897, least men Niet allcsn naar den geest, maar ook a uaar het lichaam was da onverpoosde arbeid hem ten zege, hij is voorzeker - een der kloekste eu sterkste mannen ouzorstad. a Ea verder M. Leveau wordt niet alleen geacht - door de liberalen, maar ook door de rechtzinnige katholieken terwijl de a anderen ontzag hebben voor zijne po- pulariteit of voor zijnevuisten. Zou ook niet gezond zijn daar- meê kennis te maken. Schoon certificaat door Dendergalm afgeleverd aan M. Leveau. Men wordt nooit verraden dan door zijue vrienden, 2egt 't spreekwoord. Blauwen, Groenen, Rooden. Het was ons ter oore gekomen dat spraak was onderhandelingen aan te kuoopeu tusschen de'Blauwen, Groenen en Rooden van ons Arrondissement met hot oog op de aanstaande wetgevende kiezingen. Een schrijven in Dendergalm toont ons aan dat wij goed zijn ingelicht geworden. De Blauwen, Groenen en Rooden zou den een verbond aangaan om de E. V. in de wetgeving te doen schrijven. Maar zie eeu deel catholieken zou moetou hulp bieden.... Eu eens die hervorming bekomen zou eenieder de uitvoering van zijn programma nastreven en er zou vau verder verbond geen spraak meer zijn. Zoo schrijft Dendergalm.... Dus een verbond der anti-klerikale machten om 'tcatoliek ministerie omverre te werpen Dat de groene verraders van Chipka zulk verbond met i« Blauwen en Rooden sluiten dat is begrypelijk.... Ze waren immers vroeger ook bondgenoten, en nu heden vragen de liberalen hun deel van candidatcn 't kind moet nen naam heb ben.... Maar catholieken u helpen om 't ministerie omverre to worpen, neen, Man, die zult ge niet vinden, ten ware ergens 'nen vloeren of twee en 'uen greef of drij 1. Al de cath. dag- en weekbladen des Lands gewagen met veroutweerdiging van 't schrijven van - 't Land van Aelst - door 't welk dit blad zijne aanhangers onrechtstreeks poogt op te stoken van in onze kerken tegeu te roepen als er naar hunnen zin niet gepredikt wordt. De verontwaardiging die deze snoode on gemeene handelwijze van die valsche christenen verwekt, breidt zich meer en meer uit en wordt algemeen. Het schandaal dat do Jacobijnen van Chipka door hunne verdwaalde en ver blinde aanhangers iu de kerken willen doeu plegen, hebben wij, hier en daar, gedurende den schoolstrijd van 1879 ook bijgewoond in verscheidene kerken. De krawatteu die zich daaraan plichtig maakten, worden heden uog door allo deftigo lieden mot don vinger gewezen. Nu, wat zien wij Iu al de dorpen waar onze schijnheilige volksbedriegers gaan meeting houden, tot wie wenden zij zich door wie worden zij ontvangen en bijgestaan waar geven zij hunne meetingen Wel juist bij deze mannen, die-, in 1879 tegen 't cathoiiek onderwijs den oorlog voerden, die deel uitmaakten der geusche schoolcomiteiteu door grafmaker Van Humbeek ingesteld, bij mannen die uit haat tegen den Godsdienst, sedert 1879 hunueu Paaschen niet meer hebben gehouden,zoodat ze met 'nen krans van 19 paascheiëreu opzitten.... Ja, onder dat. volkske vinden de Jaco bijnen van Chipka hunne voorstaanders, hunne voorvechters,hunne .steunpilaren met dat volkske smeden ze plans tegen onze Geestelijkheid eu tegen de katholio- ken. Niet te verwonderen dus dat de groene volksfoppers die razende religiehatendc gewooDtenvan 't geusche gespuis aanlee- ren immers wie bij den hond slaapt betrapt zijne vli Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 loodgieter (leerjongen) i smedersgast). Vragen, werk1 dienstknecht 1 let terzetter 1 machinistverschillige be kwame daglooners. /JILlwV. Naar wij vernemen viert do Koninklijke Harmonie de zer gemeente op Dijnsdag 23 November aanstaande haar Ceciliafeest. Ter gelegenheid van de bevordering tot Koninklijke Maatschappij zal het feest dit jaar, met bijzondere geestdrift ge vierd worden. In de mis om 8 V» uren zul len de spelende leden toonen waartoe zij onder de kuudige leiding van den heer G. Pape gebracht zijn. Wij kunnen onze vrienden nietgenoeg aanzetten, ze daar te gaan hooren. Voor het banket hebben reeds 175 leden ingeteekend. Wij denken het niet ongepast hier eene korte geschiedenis dezer Maatschappij te geven Gesticht in 1786, onder voorzitterschap van K. Van Assche, gingen ouzo Moor- selsche muziekliefhebbers met die van Herdersem eeu godsdienstig feest in de abdij van Affligem opluisteren in 1790. Iu hst begin dezer eeuw den 19 Septem ber 1815 behaalde de Maatschappij eenen eersten prijs op een muziekfeest te Msl- dert. -In 1848 kwijnde het genootschap eenigermate bij gebrek aan geld en moed. Eene nieuwe aanrichting werd belegd in 1855 waartoe baron A. de Méér, als eere voorzitter, en doctoor Nackers, als voor zitter, eene krachtige medehulp vorloon- den. Achtervolgens onder het voorzitter schap van P. P. De Vis, sedert 1861 tot 1893 van E. Reyntens, en sedertdien van G. De Meyer breidde deze Maatschappij zich meer en meer uit, en is zij thans een der beste onzer omstreken geworden. Geschillen onder de leden ontstaan veroorzaakten in 1868 eene geweldige scheuring die aanleiding gaf tot de stich ting van een nieuw toonkundig genoot schap doch de Harmonie bleef bestaan en iu 1869 begiftigde haar eere voorzitter, J. B. Do Meyer ze met een prachtig vaandel. In 't begin van 1897 bekwam zij van Zijue Majesteit de gunst om den titel van Koninklijke Harmonie te mogen dragen ANNALEN y van den Artoisstraat, Brussel. »o» Tegenwoordig is alleman ge leerd, iedereen kan en wil lezen, en nooit zijn zedeloos heid en misdaad tot soo hoog toppunt gekomsn als op onze dagen. Waarom Omdat millioenen giftige bladen of boeken die openlijk of badsktelgk hst kwaad leeren, eiken dag in ds handen der kinderen en der jeugd gesleken worden ei de jonkheid bederven. Redenaren en priesters hebben schoon in hunne sermouen de deugd aan te prijzen, hare lieflijkheid en noodzakelijkheid voor te hou den, men gaat er niet naar luisteren, en als men er gaat, vergeet men aanstonds wat er gezegd is geworden. De schriften blijven, men leest en herleest ze, dit vormt het hert, ontwikkelt den geest elk oogenblik, koestert de deugd. De gazet, de boek zijn onvermoeibare apos telen, goede of slechte, wier werking tastbaar is eu krachtdadig voor het goedo evenals voor kwade. Aan u die zucht hg het dreigend gevaar, aan u ouders die vreest voor uwe kinderen aan u jonkheid die schrikt voor uwe deugd, zeggen wij waarom zuchten en werkeloos blijven Moed, staat op en handelt. Doet de waarheid kennen, weest apostelen of lievor zendt overal apostelen. Hoe Het middel is eenvoudig en gemakkelijk. Gij kent allen de devotie en de groote, genegenheid van iedereen tot den 11. Antomus. Eenieder wil iets over den Wonderdoener vernemen, eenie der is benieuwd wat wouderen hij uitwerkt, welke gunsten hij mededeelt. Welnu de Annalen van den II. Antomus. leeren de deugd kennen en het kwaad bestrij den spreken tot het hert, koesteren die tee- dere devotie tot den Mirakeldoener, verhalen zijne deugden en het goede wat hij met eene kwistige hand aan sijne vereerders uitreikt, vervullen eeu echt Apostolische Zending. Gij, ouders, en allen die vreest dat het kwaad door de centenboekskens in uwe huis- gezinnen dringt, helpt ons het goede versprei den helpt on» nieuwe inschrijvingen vinden, en lezers aan welke wij de devotie door do 8tichteudo lesingen der Annalen van den Won derdoener inplanten of vermeerderen. Spij zigt hen met dit geestelijk brood van Sint An- tonius, al het goede, dat gij daardoor stich ten zult, zal de heilige u honderdvoudig ver- ilden. Alle maanden eenen hoek van 20 blz. ont vangen en dat voor één frank 's jaars, is geen geld. Wie zou hem in zijn huis niet nemen, al ware liot maar om er de min goede uit te houden, zonder te spreken van het goede dat hij er in brengen en kwaad dat hij er beletteu moet. Hadden de Apostelen alleen het Evangelie moeten verkondigen, het getal Kristenen zou zoo snel niet vermenigvuldigd zijn, maar elke nieuwe kristen werd eeu andere apostel in zijne omgeving en trachtte anderen tot den waren godsdienst te ovcrhaleu. Aan u ook eerste inschrijvers aan de Annalen van den H. Antoniue, dit liefdewerk te ondersteunen en te verspreiden, aan u dio zooveel devotie tot uwen geliefkoosden Antonius koestert en hem zooveel dank reeds verschuldigd zijt, aan u het geloof dat verloren is weer te doen vin den, dat verflauwd is op te beuren, de deugd beminnelijk en aantrekkelijk te maken, door de devotie tot den grooten Mirakeldoener onzer eeuw in uwe omgeving, bij uwe ken nissen te verspreiden. WJn#A Bandieterij. Mislukte pogingen. Tw ee bandieten hadden bet complot gesmeed van den heer geneesheer emden E. H. Pastoor vaD Wieze iu eene binder- laag te lokken en ze te vermoorden om aldus de diefstallen ten hunnen huize te vergemakkelijken. Natuurlijk de E. H Onderpastoor en ue meiden der twee buizen zouden insgelijks vermoord wor den indien zij zich tegen de diefstallen moesten verzetten. Zekere Hyppoliet Beeckman, geboortig van Wieze, eeu kerel dio van jongsaf niet gedeugen heeft en in de verbeterings- school werd opgesloten, stelde aan zeke ren Leopold De Raeve van Gent, die hij in de verbeteriugssebool bad leeren kennen, voor eenen geneesheer en een pastoor te gaan vermoorden om er te stelen, verzekerende dat de buit over vloedig zou wezen. Beide kerels verbleven te Brussel. De Raeve door wroeging aangedaan, ging de zaak bij de Politie van Brussel verklikken eu deze laatste verwittigde het Parket van Dendermonde. De ver klikker kon de parochie Diet aanwijzen waar de aqnslagen zouden plaatsgrijpen al wat hij wist, was dat het eene parochie was tusschen Aalst en Dendermonde, ge legen nabij den Dender. De pastorijen van Audegem, Mespelaere, Denderbelle, Gijsegem, Wieze, Hofstade, Herdersem, Moorsel en de woningen der geneeshee- ren werden dus door de gendarmen van AalSt en Dendermonde bewaakt. Het ge heim moest over die bewaking bewaard worden,doch een der boeren bewaker van de pastorij van Herdersem bracht het uit en reeds maandag morgend werd het hier te Aalst door een persoon van Herdersem volop vertéld. Gelukkiglijk kwam het aan de ooren der bandieten niet. De aanslag moest zaterdag 11. plaats grijpen en de twee bandieten vertrokken met den trein uit Brussel uaar Aalst, vergezeld van oen jeugdigen Franschman zekere Stephanus Lotin, geboren in de omstreken van Rijssel, een landlooper wiens kennis Beeckman had gemaakt. Onderwege stapte De Raeve van den trein ouder voorwendsel dat hij moest wateren, doch hij waterde zoo lang dat de trein vertrok. Beeckman en Lotin stapten te Aalst af en ziende dat zij verlaten waren door De Raeve keerden dan terug naar Brussel. Bseckman ging De Raeve 's an derdaags vinden en deze laatste maakte een groot misbaar over 'c geval van den trein te missen. Er wierd dan besloten dat de aanslagen maandag-zouden plaatsgrijpen. De Raeve verwittigde opnieuw de Politie van Brus sel en legde 't plan uit en zie hier hoe de bandieten het geregeld hadden Lotin moest bij den heer geneesheer en den E. H. Pastoor gaan bellen om hulp te vragen voor zijnen vader, eenen schipper met zijn vaartuig in de Vaart, nabij 't Sas gelegen, die eene bloedspu wing had gekregen en in stervensnood verkeerde. Om de Vaart te - bereiken moest men eenen bosch doortrekken en daar zou men de slachtoffers afmessen, de sleutels hffnner huisdeuren nemen en dan op diefstal aftrekken. De lijken zon men in het bosch hebben laten liggen ofwel in de Vaart .werpen. En dsn On derpastoor en meiden opgepast De Brigade der Gendarmerie van Aalst hield wacht te Wiezo ton huize van den hoer geneesheer en ter pastorij en was samengesteld uit MM. J. Bauwens, be velhebber, J. Laplace, brigadier, J.Baut, Th. Kints en Vrancken Achilles, gen darmen. Rond 7 V* uren werd er bij den heer geneesheer gebeld 't was Lotin men liet hem zijn deuntje afgeven en dan greep men hem aan en stelde hem ouder der bewaking van twee gendarmen. De Franschman werd ondervraagd en zegde waar zijn gezellen zich bevonden. De gendarmen ter pastorij werden ver wittigd en Vrancken Achilles vermomde zich in priester en ze trokken naar do Vaart. Op den steenweg door 't bosch naar 't Sas leidende hoorde men Beeck man tot Dc Racvc zeggen Ze ziju daar 1 Vrancken ging voorop, op de hielen ge volgd door twee gezellen. Toen de ge waande pastoor Beeckman voorbij ging vroeg hij hem Wie zijt ge Beeckman antwoordde Jozef Alexander en Vrancken greep hem met de linker hand bij den rechterarm. Beeckman liet het mes val len waarmeê hij gewapend was. Vrancken hield in de rechterhand z$n revolver 't welk hij aan den bandiet vertoonde. De andere gendarmen sprongen toe grepen Beeckman en De Raeve aan. Boeckotan verweerde zich wat, doch De Raeve gaf zich zeifin handeD. Do twee bandieten waren gewapend metvleeschhouwersmes- sen die te Brussel ter Groote Merkt wa ren gekocht. Dadelijk wierden zij geketend en ge bonden naar 't stedelijk arresthuis onzer stad gevoerd en gister Dijnsdag vertrok ken tij met den trein' van 10 u. 46 m. naar Dendermonde. Deze tocht strekt ter eere van de Bri gade van Aalst zij heeft getoond dat aan haar hoofd een man staat van wijs beleid en dat zijne manschappen gelijk hij, mannen ziju van onverschrokken moed en zelfsopoffering. Een bijzondere

De Denderbode | 1897 | | pagina 2