S B Donderdag 18 November 1897. 5 centiemen per nummer. 558leJaar 5211 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Overal de zelfde. if LANDBOUW. Leert uw zoon een stiel. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Culque auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 17 November 1897. Ja, overal zijn de liberalen en socialis ten de zelfde godsdiensthaters, de zelfde vervolgers der priesters, de zelfde bespot ters van den eeredienst, de zelfde pijui- gers van de christens menschen die aan hun geloof willen getrouw blijven. VAutorité, een parijzer dagblad, deelt sedert eenigen tijd, meó boe de liberale vrijdenkers die in Frankrijk aan 't hoofd der Armbureelen staan, dc noodlijdenden pijnigen, welke catholieken zijn en aan hunne kinderen eene godsdienstige op voeding willen bezorgen. Te Turconje.een arm huisgezin samen gesteld uit vader, moeder en 4 kinderen, omving hulp van het Arm bureel. Maar de sectariscbe liberalen die bet Bureel sa menstellen hadden vernomen dat een der kinderen, 9 jaren oud, de catholieke school volgt. Dadelyk is er aan den vader bericht geworden, dat hem voortaan allen onderstand zal geweigerd worden om rede, wordt er brutaal weg bijgevoegd, dat zijn kind naar de catb. school gaat. Eeno ongelukkige moeder wordt te Bains-les-Bains (Vogeezen) van allen on derstand verstokeu, omdat zij hare kin- ders naar de school der nonnen zendt. Meer voorbeelden kunnen aangehaald worden. Even als de baanstroopers, zegt-L'Au torite die voorbijgangers afwachten en hun den revolver op de borst zetten met de woorden Uwe beurs of het leveu 1 zoo ook handelen de schurken die aan 't hoofd der opeubare liefdadigheid staan, met de ongelukkigen die de vrijheid van geweten willen behouden ze roepen huu toe Uwe kinders naar de geuzenschool of van honger en gebrek vergaan I Welke wraakroepende handelwijze De rijke menschen en de burgerij kun nen nog hunne kinders naar dc scholen zenden van hunnen keus maar wee u gij, arme menschen 1 Voor hen is er geene vrijheid onder de republiek Ellendelingen Ja, ellendelingen zijn het die aldus ten opzichte de arme menschen handelen en L'Autorité slingert hen te recht die bemanning naar 't hoofd. De feiten die het Franschc blad met oene gewettigde verontwaardiging aan klaagt, zagen wij hier ook in België ple- ;en. Gedurende den schooloorlog door de schandalige schoolwet van 1879 verwekt, ILlU vmi lYViUUUmi OF Eene geheime weldaad ontdekt. Bd# VERVOLG. —"On— Kind, hebt gij hot gebod des Hoeren niet overtreden Hebt gij de eerlijkheid niet geschonden om mij dezen drank te bezor gen Och die thee is kostbaar dien kan, dien mag men niet hebben in een arm huis gezin gelijk het onze is. Och kind duizend maal liever wil ik sterven dan u met eene onrechtvaardigheid besmeurd te zien. Wees gerust, vader. Och wij zijn niet arm meer juichte Alena, twee engelen heb ben ons rijk gemaakt Nog heden zullen wij sterk en gezond voedsel hebben... nog heden zullen wij vleesch eten, en werk krijgen, en den kost kunnen verdienen voor vader en voor ons. Alena, wat zegt gij mompelde de grijs aard. Twee engelenvader, hebben ons rijk gemaakt Twee engelen Twee engelen mom pelde hij voort, en overwonnen door den raak dien do verwarmende drank meer en zagen wij hier ook dat duizenden arme familiën, vooral in degroote steden waar de liberale troonen, vau allen onder stand werden beroofd omdat zij, naar de stem van hun geweten luisterende, hunne kinders naar de calh. scholen zonden. En hoevele arme lieden zijn er hierdoor niet van honger en gebrek bezweken of vroegtijdig ten grave gegaan Hoeveel moorden hebben de liberale sectarissen aldus Diet gepleegd moorden die voorafgegaan zijn door do pijnelijkste folteringen 't Is immers geweten dat aan arme moeders geneesmiddelen werden gewei gerd voor hunne doodelijk zieke kinders. Men ging zelfs zooverre van eene dood kist tc weigeren. De arme menschen waren gedwongen te kiezen tusschen den hongerdood of de levering der ziel hunner kinderen aan de helsche inblazing van soms godverlooche- nendo maar altijd ongodsdienstige onder wijzers. Onschuldig bloed werd zelfs op bevel der liberalen vergoten te Heule en elders. Ja, met duizendon en duizenden telde men er die van de liberale geuzenscholen niet wilden. Duizenden en duizenden huisgezinnen waren bereid tot alles te verduren liever dan de ziel hunner kinders aan 't onge loof te slachtofferen. Duizenden menschen zouden bezweken zijn ware de ouuitputbare cath. liefda digheid hen niet ter hulp gekomen. De schandaligste, do wraakroependste feiten werden ter Volkskamer aange klaagd, doch de ministers bleven werke loos ze lieten maar altijd voort vervol gen, pijnigen en folteren om de liberale scholen te bevolken. En niettegenstaande dit alles bleven ze ledig en hadden de meeste geusche schoolmeesters geen ander werk dan pij pen te doorrooken en zich op den kweek van konijnen toe te leggen. De schoolstrijd duurde zes volle jaren. Iu 1884, viel het liberaal ministerie onder de verachting van alle ware Belgen en de sclioolvrede volgde weldra. De liberale bladen bewecron soms dat de vrijmetselaarslogen geene politiek maken. Welnu, in de Lanterne van Parijs bekent de framasson Bouceret dat het de loges zijn, die tegenwoordig de schoolwet en de krijgswet voorbereiden die twee wetten Lebben geen ander doel dan het onderwijs te verwereldlijken eu de gees telijke roeping der jonge priesters te dwarsboomen. meer «ver zijne lidmaten rondsproidde, liet bij het hoofd op de borst zinken en sluimerde ichtjens in. III. EENE WONDE GEZALFD. Juffrouw, ziehier het scbuldenboek we rekening staat zooverre achteruit dat ik, ofschoon allerbest jegens n gestemd, toch moet ophouden u nog iets op krediet te geven. Zoo sprak de kruidenier uit de Hoogstraat tot welken Gudula was geloopen op bet oogen- blik dat de twee edelvrouwen aan den hoek van den Krekelenberg verschenen. De jonge dochter verbleekte zij liet hare oogen dwa len over eene lange reeks namen van eetwa ren aangeteekeud met den prijs van elkeen, en te zamen beloopende tot eene som van ruim veertig gulden. Ach, mijnheer Franck zuchtte zij, ik wist niet dat onze schulden zoo groot waren. En mij verwondert het, Juffrouw, dat zij nog niet booger zijn geklommen wil eens bemerken dat er sedert Oktober 1845 nietB meer door u is betaald geworden. Dit is sedert dertien maanden, mijn heer Franck Het bewijst toch ook dat wij gedurende dien tijd niet kwistig hebben ge leefd.... Voor dertien maanden is veertig gulden niet te veelik beken het.... Maar zon dit niet bewijzen, jufvrouw, dat gy met uwe Bemestingsproeven op zure weide. Het doel dezer proeven was de vrucht- baarrnakende eigenschap van knlk,super- phosphaat, metaalslakken en kaïniet op zure weide daar te stellen, hetzij deze mesten gezamenlijk, hetzij afzonderlijk gebruikt wierdon. Te dieu einde hebben wij, in 1894, op eene stellig zure wr-ide, die zoowel voer de hoedanigheid als voor de hoeveelheid slechts eene ellendige opbrengst gaf (ge middelde opbrengst van vier jaar 2126 kg. hooi en 1021 kg, nagras, tien naast- eenliggendo perceeleu genomen van 20 aren ieder. Ziehier in 't kort, het ver slag dier proeven welke gedurende vier jaar hernomen wierden. De hoeveelheden gebruikte mest en de bekomen uitslagen zijn tot de- hectare herleid. Gebruikte mestenvier opeenvolgende jaren in de maand Januari aangewend. Pbbobel IZonder mest (getuige perceel). Pbbceel II 1500 kg. vette kalk pas gebluscht. Peuceel III 400 kg. super- phosphaat inhoudende 14 °/o pbosphoor- zuur. Pebceel IV 400 kg. motaalslak- ksn van 75 fijnheid en 16 phos- phoorzuur. Perceel V 600 kg. kaïniet. Peuceel VI 600 kg. kaïniet en 1500 kg. kalk. Peeceel VH 400 kg. supnrphos- phaat en 1500 kg. kalk. Peeceel VIII 400 kg metaalslakken en 1500 kg. kalk. Peeceel II600 kg. kaïniet, 400 kg. superphosphaat en 15Ó0kalk. PeeceelX: 600 kg. kaïniet, 400 kg. metaalslakken en 1500 kg. kalk. Hoogere jaarlijksche opbrengsten, ge middeld berekend op vier jaar. Perceel n 583 kg. hooi en 347 kg. nagras. Per ceel III geene hoogere opbrengt, daar de gemiddelde opbrengst van de 4 jaar, in hooi, slechts 2093 kg. geweest is, en in nagras 1089 kg., terwijl Perceel I, vergelijkingsperceel gemiddeld 2126 kg. hooi en 1021 kg. nagras gegeven heeft. Perceel IV 896 kg. hooi en 442 kg. aa- gras. Perceel V 722 kg. hooi en 385 kg. nagras. Perceel VI1014 kg. hooi eu 781 kg. nagras. Perceel VII1469 kg. hooi en 701 kg. nagras. Perceel VIII: 1504 kg. hooi en 769 kg. nagras. Perceel IX 2498 kg. hooi eu 1189 kg. nagras. Perceel X 2619 kg. hooi cn 1349 kg. nagras. Zuivere winst. Zoo wij de hooger bekomen opbrengsten iu geld schatten en van die sommen de bemestlingskosten, aftrekken, zoo bekomen wij voor gemid delde zuivere en jaarlijksche winst fr. 27,39 voor perceel II fr. 47,62 voor perceelIV; fr. 23,07 voor perceel V; fr. 70,97 voor perceel VIfr. 69,67 voor perceel VII fr. 75,81 voor perceel VIII fr. 114,25 voor perceel IX en Bcbuldeischers zoo omtrent handelt gelijk vele anderen Eens dat zij ergens wat te betalen hebben, sluipen zij die deur voorbij en gaan zich voorzien in eenen anderen winkel.... Ach dit deden wij niet, mijnheer Franck Ik durf bet u verzekeren op mijne eer Die woorden vloeiden met kracht over Gu- dula's lippen en zouden eiken anderen mensch overtuigd hebben doch de kruidenier Franck was een dier oude bandelaren, reeds dikwijls door de kalanten bedrogen, en daardoor zoo wantrouwig, zoo achterdochtig geworden, dat hij aan geene woorden meer kon geloof hech ten, en zich slechts liet overtuigen als hij de klinkende munt in zijne lade boorde vallen. Zuó zijn de oude winkeliers meest allen ge steld. Het is hunne schuld nietde onder vinding was immers hunne school sedert lange jaren, on in die school leerden zij ten hunnen nadeele beter en beter het spreek woord kennon pralen tijn geen oorden. De kruidenier zog Gudula dus aan met schertssnd gelaat en sprak haar toe Waarlijk, juffrouw, dan is vader Dries- sens een arme man geworden wilt gij eens mijn boek zien van over een vijftal jaren toen kocht vader DrieBsens hier op eene maand zooveel als bij nu verbruikt zou heb ben op dertien maanden. Pijnlijk was de indrnk door die woorden op Gudula'B hart teweeg gebrachtzij verbleekte en bepaalde zich bij dezen zucht fr. 128,31 voor perceel X. Het perceel III, integendeel is in verlies vanfr.21,50, hetzij de waarde der bemestingskosten. Er dient opgemerkt te worden dat in de schatting dier hoogere opbreugsten wij geene rekening gehouden hebben van het verschil van hoedanigheid beslaande tus schen het hooi van het vergelijkingsptr- ceel en dat van de andere. Het gewicht alleen is tusschen gekomeu in onze bere keningen om de gelijke waarde vast te stellen. Nochtans de boedauigheid van het hooi is, onder den invloed der ge bruikte mesten, gevoelig verbeterd, zoo dat onze opgeven zuivere winsten als groote minima's kuunen aanzien worden. Gevolgtrekkingen.Die uitslagen dier proeven bewijzen a) dat aan do weide ter sprake tegelijkertijd kalk.pbosphoor- zuur eu polasch ontbreken (vergelijk de uitslagen van Perccelen, II, IV, V, VI. VIII, IX,X, met de gomiddelde opbrengst van 't vergelijkiugsperceel b) dat super phosphaat, alleen gebruikt, eene nietige vruentbaarmakende eigenschap, zoo niet eene schadelijken invloed gehad heeft (vergelijkt perceelen I en III); c)dat super phosphaat te gelijk met kalk gebruikt werkzaam wordt, zonder nochtans in vruchtbaarmakiog met de metaalslakken gelijk te staan (perceeleu III, VII en VIII; d) dat de meest winstgevende uitslag bekomen is met bet gezamenlijk gebruik van kaïniet, metaalslakken en kalk (Per- ceel X te vergelijken met de andere.) Practisch besluit. Daar de zure weiden in 't algemeen dezelfde gebreken deelen (zuurheid, al te groote hoeveelheid organieke stoffen, gebrek aan minerale stoffen kalk, phosphoorzuur, potasch enz., min of meer groote afwezigheid van peulgewassen enz.) meenen wij met recht uit de aangehaalde proeven de volgende practische raadgeving tc mogen hebbeu. De redematige bemesting en die ter- zelfdertijd de grootste zuivere wiustzal verzekeren, zal bestaan uit onlangs ge- bluscbte vette kalk, potasch onder vorm vau kaïuiet, b. v., en metaalslakken. Do hoeveelheid jaarlijks aau te wenden van ieder dier mesten, ofschoon verauderbaar volgens de gevallen, zullen gemiddeld zijn: 1500 kg. kalk, 600 kg. kaïniet eu 400 kg. metaalslakken. Zy zullen bost in don loop der winter aangewend worden L. Van den Bebck, Landbouw-ingenieur. Werkongevallen. M. Nyssens heeft thans het ontwerp vollcdigd van zijn wetsvoorstel op de werkougevallen, welk voorstel hij biuncn kort in den mi nisterraad zal ontwikkelen. De tijden zijn slecht, mijnbeer Franck Franck vervorderde bitsig De tijden zijn altijd slecht voor eenen ouden man, die een paar juffers moet kleeden en voeden, alB die juffers het hoofd booger willen dragen dan haar stand dit toelaat. Voer my toch en voor Alena mijne zus ter, is zulks het geval niet, mijnheer Franck. Hoe moet ik mij dan den bekrompen toe stand nitleggen in welken mijnheer Drieesens verkeert Vroeger, toen de man zijne zaken zelf kon regelen, was er overvloed bij hem. In schijn, dacht Gudula. Maar nu de dochters het huisgezin be sturen, is er reeds schuld bij mij, en dus ook bij veel anderen. Telt gij dan voor niets de rampen die onB huisgezin hebben getroffen en de ziekte van vader - Nog ergere rampen troffen mijnheer Driessens in vroege jaren hij verloor zijne eebtgenoote na eene langdurige krankheid, hij verloor zijnen zoon, wiens ziekte hem veel onkosten veroorzaakte, en toch, juf- ïw, deed bij eer aan zijne zaken. - Zoo lang hij kon, ja doch nu is hij oud en gebrekkig geworden. Nu zouden zijne twee juffers baren drin- geudsten kinderplicht jegens den vader moe ten vervullen en hem ondersteunen in zijnen ouden dag, in plaatB van al wat zij verdienen aan pracht en kleederen te besteden. Leert uw zoon een stiel I Die woorden kuunen wij niet genoeg herhalen aan alle ouders, zoo in de stad als op den buiten. Voorzeker, wij willen daardoor Giet zeggen dat men de roeping van de jonge lingen moet tegenwerken dat men een knaap, die eeu bijzonderen aanleg tot de studie heeft, van de leerboeken moet af houden en hem schup of hamer in de hand moet geven. Neen, elke ouder zal best oordeelen wat er met zijne kinders te doen staat, waartoe hij hen moet op leiden I hij zal zijnen stand en zijne mid delen nazien hij zal wijze mannen raad plegen en handelen naar gelang der om standigheden en het vooruitzicht op de toekomst. Doch, over het aigemeeu gesproken, herhalen wij ouders, leert uwen zoon eenen stiel De menschen, zoo burgers als werklieden, zijn maar al te zeer gene gen om hunne zoons boven hunnen eigen stand te verheffen zij willen er geeno werklieden van maken. Mijnheer het zoontje, als bij maar iet wat meer kan schrijven en cijferen dan zijne makkers, mag niet op eeu stiel gezet worden hij moet leeren, hij moet op een bureau gaau schrijven, en vooral, het ideaal voor vele menschen, hij moet een plaatsje aau den Staat hebben Dat is de toekomst verzekeren, dat is een rustig leven, dat is, voor later de hoop op een pensioentje I Dit alles is waar, doch ondanks het onzagelijk léger beambten cn bedienden van allen aard, die in den Staatsdienst zijn, zijn er eilaas wel voel geroepen, maar weinig uitverkoren. Over eenigo dagen zijn te Brussel de oxamensbegouncn voor 120 plaatsen van treinwachters bij de Staatsspoorwegen. Vo^r die 120 plaatsen postjes vau 90 a 100 frs. per maand, hebben zich 6,540 kandidaten aangeboden. Dat cijfer is welsprekend genoeg 't is niet op den Staatsdienst dat de ouders hunue hoop moeten vestigen voor hunne kinderen, want wat er nu gebeurt, zal nog meer ge beuren voor elk postje dat openkomt, stellen zich honderden kandidaten op rang. Voorzeker, in eiken stiel ook zijn er werkeloozen, doch men vergete bet niet een man die eenen stiel heeft geleerd, zal niet beschaamd zijn om een ander handwerk aan te vatten, en do mislukte klorkeu en schrijvers schamen zich daar voor, of kunnen niet werken. En daarom zal een jongen die eenen stiel geleerd heeft, altijd meer kans heb beu om eerlijk zijn broodje to verdienen, terwijl de anderen honger lijden in zwar ten frak en met hoogen hoed op. Dien plioht vervullen wij steeds, mijnheer Franck uw verwijt komt niet te rechte bij de dochters van meester Driessens, en ware het niet dat de dure tijd oub in nood had ge bracht, gij zoudt mij niet smeekend voor u zien staan. Die laatste woorden waren met geweld over Gudula's lippen gestroomd, en het rood der schaamte klom terzelfder tijd op baar voor hoofd. Wat strijdige gevoelens leefden er nu in haar hart Zij stond daar wel waarlijk als eene bedelares en boorde den hoon werpen op haar en op hare zuster met hare fiere in borst had zij te voren nooit zoo iete kunnen dulden.... maar nu, haar vader, haar arme vader die te buis bezweken ligt vau honger Zal zij nog eene poging aanwenden om den hardvochtigen kruidenier over te halen Hare teedere inborst zegde haar ja, maar geen enkel woord wildo meer over hare lippen, tranen schoten in hnre oogen en zich plotse lings omwendende greep zij de klink der deur eu sprong op de straat terwijl mijnheer Franck haar verbaasd nazag. Zoo had de man het niet gemeend hij was wel streng in het afeisohen der betalingen en spande alle po gingen in om die te bekomen, maar wreed en onmenschelijk handelen jegenB lieden die door rainp of tegenspoed iu de onmogelykheid gesteld om te voldoen, dit lag niet in zijn karakter. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1