H Donderdag 2a November 1897. 5 centiemen per nummer. 53,te Jaar 5213 M m DER MMN Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Vakvereeniging-, De soldaat moet christen zijn. Het Spaarboekje. BLOED. DE DEND Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ■tanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiidigt met 31 December. De onkosten der kwitantiin door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften word m niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dei dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sieh te wenden ten Bureeto van dit blad. Aalst, 24 November 1897. Tal van personen begrijpen niet zeer wel wat ecno Vakvereeniging is en bijzon derlijk het punt dat de rechtspersoonlijk heid betreft. Eenige uitleggingen zullen dus niet ten onpas komen. Wat is eene Vakvereeniging De Vakvereeniging is eene maatschappij ingèriebt onder personen die het zeifde ambacht, den zelfden stiel of 't zelfde bedrijf uitoefenen of ver.scbillige bedrij ven die samenwerken om voorwerpen van den zelfden aard voort te brengen. Bij voorbeeld leertouwers cn schoenmakers verwerken stoffen die de zelfde voorwer pen leveren. Wat is het doel der Vakvereeniging Zij heeft voor doel aan hare leden de uitoefening vau hun ambacht van hunnen stiel, van hun bedrijf te vergemakkelij ken en zoo voordeelig mogelijk tc maken. Verder nog om hen te beschermen tegen de noodlottige gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid door het inrichten van werkhuizen voor werkeloozeu. Tot aanmoediging der inrichting en werking der Vakvereeniging, stelt het wetsontwerp thans ter beraadslaging der Volkskamer voor, aan die. vereenigin- gen de burgerlijke rechtspersoonlijkheid te gunnen. Wat verstaat men door burgerlijke rechtspersoonlijkheid Men verstaat hierdoor dat elke Vak vereeniging, in naam van al hare leden te samen, het recht heeft op te treden als bijzondere persoon en al de rechten geniet van een enkelen burger. Aldus zal de Vakvereeniging het reeht hebben eigendommen te bezitten, er aan te koopen, geld op hypotheek te ontlee- nen en uit te leenen, te erven, en hare rechten voor de Rechtbank te doen gel den. Bij voorbeeld iemand is eene som gelds schuldig aan de Vakvereeniging en die iemand wil niet betalen, de Vakver eeniging heeft het recht zich tot de Recht bank te wenden. Zijn de rechten der Vakvereeniging onbeperkt Neen, het wetsontwerp beperkt die rechten tot het noodzakelijk voor 't be reiken van het doel waartoe de Vakver eeniging is gesticht geworden. Zij mag bezitten een eigen lokaal en afhangend- beden, een werkhuis voor werkeloozen en het noodige kapitaal om de inkoopen te doen en de belangen der leden te be hartigen. Eene geheime weldaad ontdekt. VERVOLG. "On Wie toch ia die jonge werkman die, aan den overkant der straat staande, door do venster glazen heen met zooveel deelneming het too- neel had gadegeslagen dat er plaats greep voor den toog van mijnheer Franck Noemen wij hem aanstonds met den naam het is Michiel Degraef. een behendige goud smid zijn vader deed eens denzelfden stiel, doch toen de jongen slechts achttien jaren oud was verloor hij vader ou moedor en bleef alleen op de wereld, alleen met een rond som metje gelds dat zijne ouders hem lieten eu met de deugd en de eerzaamheid die zij in zijn hart geplant hadden. Iets eigenaardigs vond men in Miechel's inborst hij bleef altijd alleen leven en vluchtte het gezelschap tot dus verre dat de kameraden hem den kluitt- fxaar noemden zijne woning, ofschoon nooit een vrouwenhand er iets aanraakte, was altijd zuiver, ja schitterend. Zoo leefde Michiel Degraef, zoo het scheen zonder vrienden, zonder iemand die hem De belangrijkste kwestie die werd op geworpen, is (iezo of de Vakvereeniging mag handel drijven. Sommige kamerleden antwoordden ja, zeggende dat men aan de V akvereeniging onder dit opzicht volle vrijheid moet la- teD, doch de meerderheid kwam hierte gen op en besloot dat het haar verboden is handel te drijven en namelijk om dc volgende hoogst gewichtige reden A. Indien de Vakvereeniging mag handel drijven in den volsteu zin van dit woord, dan wordt het persoonlijk bestaan van den werkman opgeslorpt in de alge meenheid van het maatschappelijk wezen door de wet te stichten. De persoonlijke vrijheid ware vernietigd en een vak-col- lectivism zou er uit voortspruiten. B. Indien de Vakvereeniging onbe perkt handel drijven mag, zouden de gel-» den der leden en de waarborg der schuld- eischers in gevaar worden gebracht. C. De wetten op de handeldrijvende maatschappijen en op den ouderlingen bijstand zijn voldoende wie handel drij ven wil in gemeenzaamheid, hoeft maar eene handeldrijvende vcreeniging te stich ten en het is dus niet noodzakelijk een nieuw nutteloos maatschappelijk wezen te stichten. Maar het wetsontwerp verbiedt niet totaal het handeldrijven, het stelt er een voudig palen aan, die de Vakvereeniging niet overschreiden mag. Welke handelsverrichtingen mag de Vakvereeniging doen 1. De Vakvereeniging mag tenvoor- deele liar er leden en niet ten liarevoordeele aankoopen grondstoffen, zaaigranen, meststoffen, werktuigen en andere bijhoo- righeden, in 't algemeen, alle voorwerpen noodzakelijk of uuttig tot het uitoefenen van het ambacht, den stiel of 't bedrijf harer leden. 2. De voortbrengsels van het vak harer leden aankoopen en voortkoopen. 8. Alle bewerkingen van commissie voor hare leden die betrek hebben op de verrichtingen bepaald door den™ 2 eu 3 van 't artikel. Aankoop van vee, werktuigen en andere alem, en in het algemeen, alle voorwer pen bestemd om als eigendom der Vak vereeniging, ten dienste eu gebruike ge steld te worden der leden, bij verhuring of anders, ten einde de uitoefening van hun vak te vergemakkelijken. Nooit mag do winst hoe gering ook onder do leden verdeeld worden. Later hierover nog bemerkingen. Aardappelen. Deze zijn dit jaar zoo overvloedig in de Liraburgschc Kem pen, dat niemand zich zoo herinnert geene vraag of koopers zijn te vinden. dunxbnar was en nochtans zijn hart was govoelig, geschikt om te beminnen, om zich te verkleven die gevoelens leefde binnen in zijne ziel, maar gaven sich nooit lacht. Hij had nu Gudula, de dochter uit zijne fiabuurt, die hij reeds dikwerf van verre had nagespeurd om haren handel en hareu wan del te leeren kennen, en die hij met volle overtuiging hield voor een goed, een god vruchtig, een eerzaam meisje, hij had haar nu ontsteld en onthutst haar huisje zien ver laten, en het scheen hem dat hij eenige oogen- blikken vroeger een paar weekreten had hoo- ren kliuken in de woning des schoolmeesters. Zeuden die goede menscheu armoede lijden Dit was zijn eerste gedacht. Doeh die doch ters waren altijd zoo zuiver en zoo wel ge kleed, in het huisje was nooit eenig spoor van gebrek te vinden En toch, dacht Michiel, zou het met deze dure tijden kunnen gebeuren. Hierop opende hij de deur van zijn huisje en volgde de loopende Gudula op hare schre den. Toen zij in den winkel van den kruide nier getreden was, steldo hij zich aan overkant der straat en begreep weldra hetgeen daar gebeurde Franck toont haar de schulden die z(j nog moet betalen.... sprak hij tot zich zeiven als hij zag dat de kruidenier zyn boek open sloeg. De volgende aanspraak van Keizer Wilhelm van Duitschland tot de grena diers zijner lijfwacht diene tot overweging aan de geuzen, aan de godverloocbenaars en ook aan de onuoozelaars die in Dm- dergalm kribbelen Op den dag van heden begroet ik u als soldaten van mijn leger, als grenadiers van mijne garde. Met den een op het vaandel hebt gij als Duitsche manDeu uwe trouw gezwoieu, en wel voor Gods altaar, onder zijn vrijen hemel, op zijn kruisbeeld, zooals het brave christenen betaamt. Wie geen braaf christen is, die is geen braaf man en ook geen braaf Pruisisch soldaat en kan onder geene omstandighe den gestand doen wat in het Prui sische leger van een soldaat wordt verlangd. Licht is uw plicht niet; hij vergt van u zelfbedwang en zelfverloochening, de beide hoogste eigenschappen van den christen voorts onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid cn onderwerping aan den wil van uwe meerderen. Maar gij hebt voorbeelden voor u uit onze krijgsge schiedenis. Duizenden voor u hebben uwen eed gezworen en gehouden, en omdat zij hem hielden werd ons vaderland groot en ons leger zegevierend en onverwinnelijk. Omdat zij hunnen eed hielden, staan uwe vaandels voor u met roem bekranst en met eereteekens ;bodekt, en waar zij zich vertoonen, worden de hoofdeu ont bloot en presenteeren do regimenten het geweer. Velen onder u zal stellig in uwen diensttijd de verleiding naderen. Komt zij op u toe, het gemunt hebbende op uwe zedelijkheid of op uwe positie als soldaat, wijst haar dan van u, terug ziende op uwen vaandel-eed, met den blik op het verleden uwer regimenten wij3t haar van u, ziende naar uw uniform, die de uniform van uw koning is. Wie tegen den uniform van zijn koning iets doet, wacht de strengste straf. Houdt hem zoo, dat de wereld eu zij die hem niet dragen, u met achting moeten aan zien. Op u zien mijne voorvaderen uit dc hemelen neer en de standbeelden der koningen en vooral het gedenkteeken van den grooten Keizer. Wanneer gij uw dienst verricht, herin nert u dan ook da moeilijke tijdeu, die ons vaderland hoeft moeten doorleven; herinuert u deze, wanneer u het werk moeilijk cn bitter wordt, staat pal met een onwrikbaar geloof «u betrouwen op God, die ons nooit verlaat dan zal mijn leger cn vooral mijne garde te allon tijde Zij bekomt niets, zuchtte hij eene wijl later, en op het oogenblik dat Gudula ontsteld den winkel verliet, zag hij hare tranen op de straat vallen. Het is wel zoo, dacht Michiel en hij zette het op een loopen om de naar huis koerende dochter te kunnen inhalen. Gndula sprak hij. Michel antwoordde zij onthutst. Gndula, bedrieg ik mij, ja of neen Heb ik niet kunnen begrijpen uit uwe ontsteltenis dat er iets hapert bij u te huis Ach ja, Michel, vader is niet goed hij heeft daar weer eenen overval gekregen. Maar, Gudula, als vader ziek is moet gij niet naar den kruidenier loopen, maar wel naar den geneesheer en den apotheker Ik weet het ja..-- maar mijne zinnen zijn op hol. Spreek eens rechtuit, Gudula, gingt gij niet naar den winkel om eetwaren te koopen Om thee te halen voor vader, Michel. En gij hebt den thee niet gekregen Het meisje bloosde en weende. Gudula, ik wil u wat geld leenen om den thee te koopen Wat zoudt gij goed zijn zuchtte Gu dula, die niet langer de armoede kon verber gen, welke op het kleine huisgezin zoo zwaar drukte. En reedB waren zij, aldns sprekende, op den Krekelenberg gekomen Miehol liep naar iu vrede en oorlog voor hare taak bere kend zijn. Uwe taak is het nu, mij trouw te blij ven en onze hoogste goederen tc verde digen, hetzij tegen een binnen- of builen- landschen vijand, te gehoorzamen, wan neer ik beveel, en niet van mij tc wijken. Zooals men weet bestaat, sedert ver scheidene jaren, het sparen in de scho len. Dc schoolgaande kinderen hebben hun spaarboekje, dat in handen der on derwijzers berust eu voegen er indien zij wezenlijk spaarzaam zijn van tijd tot tijd dc centen bij, welke zij als speel goed of suoepcenteu ontvangen. Te Bergen heeft men echter geoordeeld dat doze icrichtiug in de scholen alleen, het spareu niet algemeen genoeg maakt en men heeft er eene maatschappij go- sticht die voor doel heeft, met modewer king der Spaar- en Lijfrentkas, onder waarborg van den Staat, aan ieder kind, van zijn geboorte af, een spaarboekje te bezorgen. De heer Emiel Bourlard, voorzitter van deze iustelling, welke de naam draagt vau Instelling van het Spaarboekje, verzoek! ons dat werk aan onze lezers bekend te maken. Wij voldotn volgaarne aan dat verzoek en laten hier zijne uitleggingen volgen De toekomst is voor allen, Maar zij behoort aan niemand Het zou te wenschen zijn dat ieder kiud, van zijne geboorte af, bezitter was van een spaarboekje; eenige personen hebben gedacht dit denkbeeld tot stand te brengen, Het bestuur der Spaar- en Lijfrentkas, on der waarborg van den Staat geplaatst heeft het gebruik van dit machtig middel van pro- Jaganda goedgekeurd, en, sedert den eersten uni, is ieder kind te Bergen geboren, van Belgische ouders, en er wonend, van zijne geboorte af, met zulk een boekje begiftigd. Om aan het regelement der kas te voldoen, is het boekje met het kapitaal van éénen frank vastgesteld. Het was noodig dat de bezitter zich dezen frank niet konde doen terugbetalen, welke terugbetaling de vernietiging van het boekje voor gevolg zou gehad hebben; ook, heeft het bestuur der Spaarkas besloten dat het boekje deze melding zou dragen Het batig slot van dit boekje zal, gedurende het leven des bezitters, op niet minder dan éénen frank kunnen gebracht worden. Deze boekskens hebben een gunstig ont haal bekomen: de ouders, die bemiddeld zijn, toonen zich verstandig, en ze zonder aarze ling aan, met de gedachte, alzoo hunne zede lijke bescherming te geven aan eene nieuwig heid die zij goedkeuren de onbemiddelden ontvangen ze met dankbaarheid. zijne woning, en Gndula ook trad snikkend bij hare zuster en haren ouden vader binnen. Wat was zij diep on pijnlijk de wonde die de schaamte en de smart in haren boezem geslagen hadden Doch weldra werd die wonde gezalfd. Toen zij de deur van het huisje opende, kwam eono verkwikkende, eene aangename geur haar te gemoet, en zij zag Alena lachend en juichend bij den stoel des ouden schoolmeester staan dien zij laafde met kostbaren thee. Gudula kon van hare verwondering maar niet weder komen, en reeds was Michel Degraef daar met een gouden stuk van tien gulden die hij haar gaf. Gudula, sprak de jongen, als de tijden beter worden, zult gij mij dit gemakkelijk kunnen wedergeven gebruik het nu voor u en voor uwen ouden vader. - Dank Dank zuchtte Alena, wij heb. ben geld uoodig om vleeseh te koopen... vader moet krachtige soep drinken Op dit oogenblik versoheen er iu het hnisje een dienstknecht in rijke livrei gekleed, en haalde uit een korfje een stuk versch vleeseh dat hij op de tafel legde. Gudula stond meer en meer verwonderd. Wie zendt ons dit vroeg zij den dienst bode nieuwsgierig aankijkend. Mevrouw- heeft mij belast u dit te brengen, vervolgde deie ziehier hare adreskaartzij verwacht nog iemand om naaiwerk te halen. Het ondernomen werk is geeu werk van weldadigheid, noch een liefdewerk; door over wegingen van algemeen en maatschappelijk nut ingeboezemd, schijnt het de bijtreding van alles te verdienen, zonderonderscheid van partij of van meening. Zijne werkingswijze is eenvondig «n prak tisch A. Iedere week, van den burgerlijken stand, de lijst dor geboorten verkrijgen, lijst die zal laten kennen den naam en voornamen van het kind, de dakteekening van de ge boorte, de voornamen van den vader, den naam en voornamen der moeder, de woning der ouders. B. Deze lijst aan het postbureel geven met eene som gelijk aan het getal der geboorten, hetzij eenen frank per geboorte, zonder eenen kwijtbrief te eischen. C. Ron of twee dagen na de bewaargeving, de boekjes wedernemen, met het volgende voorschrift op de eerste bladzijde Voorbthov.denc ItKaargeringtn. Het batig slot van dit boekje zal, zoolang de bezitter leeft, op niet minder dan éónon frank kun nen gebracht worden. D. Het hoekje aan de onders doen behan- Io een stuk van den grooten Engelschen tooneelschrijvcr Shakespeare, droomt vrouw Macbeth van bloed; hare handen druipen van bloed, zegt zij; zij wascht on vaagt, en immer komen de vlekken we derom te voorschijn. Zij heeft immers bloed vergoteu en deze gedachte en laat haar, dag noch nacht, eenige rust Alzoo ook is alles rood wat de socia listen zien, en hunne oogen zijn zelfs zoo danig op het rood gezet, dat zij het rood als de kleur van hun vaandel verkozen hebbeD. Hoe komt dat Omdat de partij der socialisten een kind is vau ecuen vader die rood is van broederbloed, en omdat die partij door hot vuur eu het bloed zoekt haren weg te maken door de wereld. 't Is van elkendeen geweteu dat bet socialismus als vader hoeft, en als zulks erkent, de moordenaars der Frausche omwenteling, en de wangedrochten der Commune. Dat wordt door de socialisten dagelijks met fierheid verklaard. Welnu Chaumette, een der dolste Jaco- bijneu, schrijft in oenen brief dat het bloed to Parijs, in 1793, zoo overvloedig onder bet mes der beulen stroomde, dat honden door den reuk uitgelokt, ter plaatse kwamen toegoloopen, om zich er mede te verzadigen. Riouffe, een republikein, verhaalt in zijno Mémoires d'un détmu, dat op do St-Antoniusplaats te Parijs eene broede goot was gegraven, om het menschen- bloed te laten afloopen; en terwijl de guilloticne, zonder verpoozen werkte, Dit alles bleef voor Gudula een raadsel tot dat eindelijk hare zuster met veel omstandig heden het bezoek der twee edelvrouwe» ver haalde. Michel luisterde met gespannen aandacht toonde zich diep bewogen, en mompelde in zich zolven toen hij naar zijn huisje weder keerde Ja, die twee vreemde vrouwen waren twee engelen en zij zijn hiergeenen voet uit haren weg geloopen. Gudula en Alena z(jn ook twee engelen. II.DE RING. Alena stapte vlug en snel over de straat niettegenstaande de bittere koude die er heerschte was zij blijde en welgemoed en de witte sneenwvlokjens die rond haar heen dansten beurdou hare vroolijkheid op. Zij wendde hare blikken links en reehts, groette al wie zij kende met het hoofd, sprak hare vriendinnen minzaam aan, en scheel vrij van alle kommer en lijden. liet was zeldzaam in die ongelukkige tijden iemand te mogen aantreffen in zoo vroolijke stemming ook wekte Alena de aandacht op van vele voorbijgangers, en ontstak afgunst in het harte van menige gezellin die zij droef en met het hoofd naar den grond gebogen ontmoette. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1