De nieuwe Tabakwet Zondag 5 December 1897. 5 centiemen per nummer. 33ste Jaar 321 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. PREMIE. Het Huwelijk bij de Socialisten. De Moordenaar? w Olïicieeleu Tekst Toetakeling. W DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique Huum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 4 December 1897. Fene overeenkomst ge sloten met den heer Palatzkv, photograaf te Aalst, laat ons toe aan al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en Januari aanst., een prachtig groot portret te bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed gelijkende photografie van eenen levenden ot overleden persoon met cene som van 9 franks te la ten geworden, en na 15 dagen zal men het vergroot portret ontvan gen. De ingezonden photografie wordt ongeschonden terug gegeven. De faam van den uitvoerder is de zekere waarborg van eene spre kende gelijkenis en van schoon cn verzorgd werk. Wie een abonnement op Demlerbode voor 't jaar 1898 neemt, zal van heden tot nieuwjaar ons blad gratis ontvangen. EeD katholieke schrijver had gezegd dat, volgens het woord van Bebel, de groote leider der Duitsche socialisten, man cn vrouw maar dieren waren en dat tusschen dieren van geen huwelijk spraak kon zijn. Daarop sprong een socialistisch ceu- tenbladje te paard en zwoer dat Bebel nooit zoo iets had geschreven; het daagde zijn tegenstrever uit de bladzijde aau te duideu waarop Bebel zoo iets had ge schreven. Die uitdaging neemt den schijn aan als zoude Bebel niet beweren dat dc rnensch een dier zij en dat hij de vrije liefde niet aanpredikt. Indien dit blad waarlijk wist wat het schreef, het zoude zoo iets uiet betwist hebben. Mogelijk is het echter dat d$ schrijver van dat artikel iemand is van de soort onzer Gentsche Jannen van wien Pol Do Witte in zijn boek gewaagt. Kan hij nu nog hopen straffeloos de spreuk van Voltaire te mogen toepasseu Liegt, liegt stout, er blijft toch altijd iets van over. Wij beweren en zullen het bewijzen 1° Dat Bebel materialist is dus dat, volgens hem, de mensch gecu ziel heeft en dat bijgevolg alle natuurlijk ver schil tusschen dier en mensch is ver dwenen. WIE IS NA AH HET HOOGDUITSCH van E DU AR D WAGNER. 3de VERVOLG. Mijnen degen bulderde de hoofdman. Men bracht hem dien. Nu zult gij zien of ik een man van mijn woord ben, riep hij uitzijne oogen vonkel den en zijne andera zoo weeke stem klonk hard en rnw. Houd het hoofd van den graaf vast, beval hjj aan eeu zijner lieden. Zoo Het hoofd van 't eerst aangewezen slacht offer werd als in eene schroef geklemd» De ongelukkige jongeling was ten top van wanhoop en schrik, vreezende van op zulk eeue gruwelijke wijze verminkt te moeten worden Het kwam hem voor, dat hij liever den dood verkoos. Daar hij geene de minste beweging kon doen om zich to verdedigen, kneep hij zijne oogeu dicht, toen hij Leouduri schuimbek- keudo van woede met opgeheven sabel, op hem zag toespringen. üp dezen oogeublik kwam, door den in gang, uit het buitenste hol, eeu meiejo, schoon en liefelijk als een engelhaar schit- 2° Dat de roodo Duitsche leider hij moge als man zoo goed en braaf zijn als hij wil de vrije liefde aanpredikt cn het hedendaagsch huwelijk afschaft. Laat ons het boekje van drF. R. Een wandelingsken door eciüigo socialistische schriften in hand nemen. Openen wij het op t bladzijde 10 «Op Staatkundig gebied, zegt Bebel in eene redevoering van 31 December 1881 in den Duitschen Rijksdag gehouden, stre ven wij naar de volksregeeriug, op huishoükundig gebied, naar het socia lism, en, op hetgeeu wij hedendaags het godsdienstig gebied noemen tot de godverloochening. In ziju werk Die Frau geeft hij de reden. Want, zegt hij, het zijn niet de goden die de menschen scheppen, maar het zijn de menschen die de goden of den god scheppen.» (ZieF.R.op. cit.ll.) Elders bekent Bebel kort weg mate rialist te zijn. Dus voor Bebel bestaat er geene ziel. De mensch is bloote stof en is eens een aap geweest. (Bebel bl. 462.) De meusch is aap dus dier ge bleven want nooit ziel, volgens Bebel, is zijne natuur komen veredelen. Is het klaar en duidelijk Nu het 2® punt. Predikt Bebel een voorbeeldige huisvader volgens dit waar- heidminnend centenbladje de vrije liefde Het boekje van F. R. zal ons daar weder bescheed over geven. Lezen wij bladz. 14en 15 van't Wandelingsken»: De vrouw geniet vermaken, verkeert en onderhoudt zich met baars gelijken, of met mannen, die haar bevallen, en waar de gelegenheid zich voordoet. In de kenze der liefde is zij vrij, zoo goed als de man zij verlooft zich, zij sluit een huwelijk uit geene andere beweegreden dan uit neiging. Dit huwelijk is,even als in de grijze oud heid, een privaatverdrag, zonder tusschen- komst van den een of anderen ambtenaar, maar het onderscheidt zich hierin van vroe- fer, dat de vrouw niet door koop of gift in de audeu des mans valt, wienB slavin zij werd, die haar naar believen, verstooten kon. De mensch moet in de mogelijkheid ver- keeren, over zijne sterkste natuurdrift even vrij te kunnen beschikken, als over ieder andere natuurdrift. De bevrediging der Geslachtsdrift is net zoo góed ieders persoonlijke zaak, als de bevrediging van elke andere natuurdrift. Hij is daarvan niemand rekenschap ver schuldigd, een onberoepene heeft zich daarin niet te mengen. Verstand, beschaving, onaf hankelijkheid zullen tot eene rechte keus lei den, en haar vergemakkelijken. Komt er onverdraagzaamheid, ontgoocheling, weerzin tnsschen, dan gebiedt de zedelijkheid deze onnatuurlijke, en daarom onzedelijk gewor den verhouding, te breken Meu zou misschien denken kunnen dat Bebel dit maar met tegenzin schrijft, gedwongen als hij is door het logiek zijner leerstelsels. Oh I dat ware valsch. i terend oog doorvloog de groote ruimte on- middelijk den toestand begrijpende, spoedde zij zich voorwaarts en hare stem klonk helder en zuiver door het hol, toen zij snel uitriep Leondari, houd op De aankomst van het jonge meisje in het roovershol werkte op de bandieten en op de gevangenen als de verschijning van eenen engel. Bij de klank van de lieve, heldere stem, wendde Leondari verschrikt het hoofd nuar den ingang zijne oogen verrieden verbazing, bewondering en verwarring. Zij trad vooruit tot in 't midden van 't ver welfde hol, waar zij stand hield. Bij 't licht der vlammen van de vuurstede kon men zien dat zij ruim twintig jaar telde. De gestalde van de onbekende was slank en bevallig uit hare fijne, reine gelaatstrekken straalden geestkracht, zachtheid, goedheid en alle hoedanigheden eener grootmoedige na tuur. Zij had zich van de Grieksche taal bediend, toen zij tot den roover sprak, cn droeg de kleeding van het land. üp het zien der trek ken van die bekoorlijke verschijning, geloof den de twee jonkers evenwol niet, dat zij Grieksche van geboorte was het kwam hun iutegendeel voor, dat zij eene dochter was van hun land. Gij mijne jonge juffer, riep Leondari, die eindelijk de spraak had teruggekregen. Ja, zegde zij verkloekende gij ziel mij Leest hier De verstandige vindt die stelsels heel natuurlijk i al leen een be krompen zedenprediker kan daar aan stoot aan nemen.» (Bebel bl. 423. op. cit.) Dat centenbladje heeft dus gelogen lijk no ketter. Het heeft fgedacht dat het daardoor eenige eenvoudige buitenmon- schen zou kunnen bedriegen, hun zou kunnen opdraaien dat de socialisten heel xuivere lammekens zijn op wie niets te zeggen valt. Eeu ellendige schurkerij is het zoo door alle middelen stemmers te willen vangen volgens het woord van Pol De Witte. Die zedeleer is deze der socia listen die zich zoo vermetel waneu de redders te ziju van het menschdom I De nieuwe wet op de Tabak is gansch ten voonleele van den land bouwer gemaakt die van alle lasten ontslagen is. De lasten zijn voor den kooper-fabrikant. De smokkelhandel is onmogelijk geworden de Hollanders bekennen het zelf dank aan de zware iukomrechten en het streng bewaken van 'I vervoer, zal onze tabak in weerde klimmen. Is die wet goed voor de planters Ja, zeker, ja 1 die het u anders wijs maken willen, visschen in troebel water Opmakerij en uitbuiting op uwe onwe- teudheid uopens de wet. Die ze u uitleggen zijn uwe vrienden Leest en oordeelt Welke zijn de Rechten en Plichten volgens de nieuwe Tabakwet A/ Voor den Tabakplanter. BVoor den Tabakkooper. AVoor denTabakplanter. Wat moet de tabakplanter doen als hij ten huise zijnen tabakoogst ten geheele of ten deele verkoopt Niets, hoegenaamd niets. Noch hem bekommeren of de persoon die hem tabak afkoopt patent keeft, ja of neen. Noch nagaan of de kooper er de 15 fr. fabrikaatrecht zal van betalen of uiet. Noch boek houden van zijn handel, noch er ooit, of om welke reden het zij, rekening te moeten over maken. Is de kooper in ziju recht, die, zonder afspraak, u de 15 franken rechten af rekent Neen, en indien gij getuigen hebt van uw akkoord kunt gij hem als bedrieger doen straffen voor 't Gerecht en uwe 15 frankeu terug eischen. Maakt altijd akkoord voor vollen prijs, trekt u geeue rechten aan, en bespreekt dat de kooper u de bewijsbriefjes van leverancie moet bezorgen De Landbouwer die zijne tabak op de eene of andere markt wil verkoopcn,inoet eens voor gansch gijnen oogst bij den heer ontvanger gaan om een bewijs briefje (passe-avant genoemd), in andere woorden, de tabakplanter gaat bij den ontvanger en zegt Mijnheer, ik ben pachter Jan en heb (zoo veel) kilos tabak te verkoopen, wil zoo goed zijn mij daar een bewijsbriefje voor af te gevee. En dan is de pachter voor een gansch jaar in regel, want, als hij, vroeg of laat, in zijn gedacht krijgt van met 1, met 2 of 3 kruiwagens naar de markt te gaan, moet hij alleenlijk zorgen dat hij dat bewijs briefje of (passe-avant) op zak heeft. Is dit stuk (passe-avant) onderworpen bij bet vertrekken van de tabak, aan de verificatie der accijnsbedienden Zeker niet, maar het moet aan de accijnsbediende vertoond worden gedu rende het vervoer van de tabak, indien eeu dier bedienden het vraagt. Is elke tabakplanter die met zijne tabak vroeg of laat, wil ter markt gaan, afzonderlijk en persoonlijk verplicht om naar den ontvanger een bewijsbriefje te gaan halen Neen, zeker niet, die passe-avant kan afgeleverd worden op het verzoek van eonen vriend, eenen gebuur, enz. en zelfs voor al de planters der gemeente, indien er zich iemand wilde gelasten eene lijst op te maken van de tabakplanters die verzoeken naar de markt te gaan, alsook het getal kilos tabak dat zij te koop heb ben maar in dit laatste geval kan de heer ontvanger vereischen dat die lijst door den heer Burgemeester goedgekeurd wordt, met er het volgende onder te schrijven Ik, ondergeteektude, Burgemeester der gemeente erken dat de boven staande namen deze ziju van tabakplan ters mijner gemeente. En wie moet de 15 franken per 100 kilos betalen De,kooper I. terstond, indien hij geen entrepot fictif of stapelplaats heeft II. nadat hij de tabak uit zijne stapel plaats genomen heeft, al ware het een, twee, of nog meer jaren later. Maar als de tabakplanter nu zelf den tabak wil verzenden naar den kooper Dan doet dc planter vrijwillig 't werk van den kooper. B/ Voor den Tabakkooper. Wat staat er den kooper te doen 1° Als hij bij den planter ten huise gaai koopen Veronderstellen wij een cigarenfabri- kant van Geerardsbergen, die begeeft zich naar Lede, koopt daar, drij, vier partijen tabak met overeenkomst van ze binnen twee dagen to leveren. Denzelf den dag of des anderendaags, gaat de kooper bij den ontvanger en zegt Mijn heer, ik heb daar en daar zoo veel tabak gekocht, te samen 325 kilos aan 15 fr. rechten de 100 kilos is fr. 49,75, waar voor ik u verzoek mij kwijtbrief of passe- avant te willen afleveren. De fabrikant zendt dan per post of per dienstbode aan eiken planter de passe-avant hem eigeu, hetgeen den plauter in regel stelt om hier, en ik zie dat ik op tijd ben gekomen om deze ongelukkige reizigers te redden. Hoe zijt gij tot ons doorgedrongen vroeg de bandiethoe hebt gij den goheimeu ingang tot ons hol kunnen ontdekkeu. Dat iB niet zeer moeilijk geweest, her nam het meisje. Even spoedig als iedereen, had ik gehoord, dat twee arme Franschen door u gevangen werden gehouden. Gister, een dagblad van Athene doorloopende, lus ik, dat vandaag de noodlottige termijn afliep, welken gij gesteld had en dat, als men u niet de bepaalde som bracht, gjj besloten waart uwe gevangenen te verminken, gelijk gij reeds aan andere ongelnkkigen gedaan hebt. Na die regels gelezen te hebben, kon ik ze niet uit mijneu geest verdrijven en geheel den nacht heb ik aan vreemdelingen gedacht. Dezen morgen heb ik tusschen de bergen gezworven, hopende u te ontmoeten,ten einde ten huunen gunste tusschen beiden te komeu. En verder "t vroeg Leouduri, ziende dat het meisje zich inhield. Zeer misnoegd keerde ik naar mijne woning terug, hervatte zij, toen ik uwen broeder zag aankomen. Hij zug onrustig uit ou keek wantrouwend rondom zich. Daaruit muaktu ik op, dat hij zich naar uwe schuil plaats richtte. Na mijuen pouey iu een hoschje te hebben vastgebonden, volgde ik hem zonder dat hij mij bemerkte, mij eiken oogeublik achter de struiken verbergende, en toen ik hem in eene soort van trechter, half tusschen struiken verborgen, zag verdwijnen, wachtte ik een oogunblik om weder moed to scheppen. Daarop volgde ik hem op den voot. Onderwijl hij n zijn verslag deed, bevond ik mij in de huitenspelouk.en zoo gij uwe gevan genen gespaard bod, zon ik mij even stil verwijderd hebben als ik gekomen was, maar toen ik zag, dat gij hen gingt verminkeu, beu ik hier toegeschoten om u te beletten de snoode daad te volvoeren. En het moedige meisje staarde den roover aan, zonder de minste vrees te doen blijken. Gij zijt stoutmoedig, mijne jonge juffer, zegde hij, den leeuw iu ziju hol te durven aanvallen. Leondari, den rooverhoofdman in zijnen schuilhoek Üp die woorden lieten de roovers een dof gemor hooren, terwijl hunne handen naar de wapenen grepen. Gij hebt ons geheim bespied, vervolgde de hoofdman, gij kent den weg naar onze holen Wee u I zoo gij een man waart, zou ik u op dezen oogeublik zelve dooden. Het meisje zag hem aau en zegde glim lachend Ik vreesde niet, dat gij mij eenig leed zoudet doen, Leondari. Gij weet dat ik u nooit zal verraden. Verder zult gij u deu dag herinneren, waarop ik u op deu naburigeu berg vond liggen, met gebroken been en uiet t in Btaat u te verroeren. Gij hebt mij eenen naam opgegeven, die niet de nwe was, en ik zijne tabak te leveren, ten huize van den kooper. Er is eene tweede manier van te werk te gaan Dezelfde fabrikant koopt op een anderen dag zes partijen tabak tot Lede, en doot hem die partijen op gesteldou dag leveren in een huis ook to Lede, veronderstellen wij 400 kilos. Hij komt naar de stad, betaalt aan den ontvanger 60 fr. rechten en kan dan nu of morgen, zijnen knecht, een voerman of wie hij wil de tabak zenden halen, voorzien van 't kwijtschrift, passe-avant. Wat staat er de kooper te doen 2° Als hij tabak op de Markt koopt Hij betaalt »de fabrikaatrechten 't zij 15 fr. per honderd kilos, aan den agent, ontvanger of dienstoverste, die zich op de marktdagen ter beschikking zal ustellen der tabakkoopers voor het afleveren der noodige stukken, 'tzij dat de tabak aan gekocht is door een persoon van de stad, 't zij dat de tabak naar don vreemde moet verzonden worden. BerichtDie met zijne tabak naar de merkt niet gaat of uiot vervoert moot geen bewijsbriefje hebben. Het bewijs briefje is alleen neodig voor 'fc vervoer van meer dan tien kilogrammen. Als gij te huis verkoopt laat u niets afhouden voor rechten. De kooper moet ze betalen. Laat de kooper do Boodige bewijsbriefjes voor 't vervoer aanvragen. Trekt u daar niets van aau I I van aide artikels van de nieuwe Tabakwet, die den tabakplanter 201. De gemeentebesturen zijn ge last met de jaarlij kscho optelliug der te velde staande tabakplanteu. 214. Het is niet nutteloos to herin neren dat de planters, ofschoon persoon lijk aan geene enkele formaliteit onder worpen zijnde, uogthans gehouden ziju toegang tot hunne plantingen te vorloonen aau do agonteu der opneming en van het toezicht. 188. De planters zijn uiet verplicht door bewijsstukken het bezit van do tabak voortkomende van deu oogst te rechtvaardigen. 171. De planter die tabak, voort komende van zijnen oogst en bestemt tot zijn verbruik, overbrengt bij eenen snij der of cigareumaker wonende in dezelfde plaats of iu eene bijgelegene gemeente, is uit dien hoofde aan geene enkele for maliteit onderworoen indien het gewicht van de tabak niet meer is dan 10 kilo». 163. De planters die zich naar do markt begeven om er de opbrengst van hunnen oogst te koop te stellen cn die er huuno tabak met kar, kruiwagcu of anderzius zelf naartoe voeren, moeten eene verklaring-geleibrief (passe-avant) hebben die dienen moet om het vervoer van hunnen tabak toe te laten tot als hij geheel en al verkocht is. heb u door onze bedienden onder het dak van mijneu vader laten brengen, waar ik u gedu rende eene lange en vreeselijke ziekte, die dreigde u ten grave te slepen, verzorgde. In het ijlen der koorts,hebt gij mij onwillekeurig doen wgten, wie gij waart... Uw hoofd was op dien oogonblik op prijs gesteld, vervolgde bet jonge meisje, met meer en meer. stout moedigheid eene aanzienlijke belooning werd hem aangeboden die n dood of levend overleverde. Gij waart een gevaarlijke boos wicht, gij hadt de goddelijke en menschel ij ke wetten overtreden, gij hadt ongelukkigen en sehuldeloozen vermoord maar gij waart ziek en zonder hulp, gij waart onze gast en wij hebben u niet willen uitleveren... Toen gij hersteld waart, hebt gij ons verlaten, n vóór uw vertrek, heb ik u gezegd dat wij alles wisten, en in uwe erkentelijkheid over ons edelmoedig gedrag, hebt gij gezworen ons te zullen beschermen onder alle omstan digheden, mijuen vader en mij, en gij hebt bijgevoegd.dat zoo ik u ooit eenige gunst had te vrugen, gij mij die zoudt toestaan, zelfs ten koste van uw eigen leven. Is dat waar Wel aan bet uur is daar uwe belofte na to komen ik kom u de vrijheid van deze man nen vrageu Ik redde uw leven, geef ray daarvoor het leven van deze mannen. De uitdrukking van Leondari's gelaat werd zuchtor. Hij was de man niet, die ooit i beleediging vergat, maar even weinig vergat 164. Dit stuk vermeldt de naam en de woonplaats van den planter, alsook het bruto en het netto gewicht van do tabak hot is uiet onderworpen bij het heengaan aan de verificatie der bedien- len, maar het moot hun getoond worden 't zij gedurende het vervoer, 't zy terwijl de tabak op dc markt te koop gesteld i«. 165. De provinciale Bestuurders schrijven de noodige maatregelen voor opdat een agent-ontvanger of dienst overste zich op de marktdagen ter be schikking stelle dor tabakkoopers voor bet afleveren der noodigo stukken die nende tot het verzouden van de ver kochte tabak. Ziehier hoe de Bataille de Gentsche socialist Hardyns toetakelt. Ferdinand Hardyns, zegt de Bataille, hoofdopsteller van Vooruitdie come- diant (ce pitre), die heeft durven zeggen dat hij de minderheid van de socialisti sche inrichting van den Vooruit tot de gehoorzaamheid aan zijne wetten zou dwingen die barakspeler, die zijne toe vlucht neemt tot do tribunalen om Pol De Witte tot zwijgen te brengen, weet zoor goed zijn voordeel uit verscheidene winst gevende postjes te trekken. Hij trekt als hoofdopsteller van den Vooruit van 40 tot 42 franken per week en het dagblad Le Peuple betaalt hem daarenboven nog 9 franken als briefwis selaar. Gij zult zeggen dat hij wel met die 50 franken kan tevreden zijn Bij lange niet, er zijn haaien (requin») die nooit genoeg hebben. Het reglement van den Vooruit ver biedt aan zijne beambten handel te drij ven. Hardyns is hoofdopsteller en bijge volg beambte van het Bestuur. Eh wel I zich met zijne vordieusten niot tevreden stellende, drijft hij b&udel in papier, in tabak en sigaren, te moer hij verkoopt gist en heeft de levering der socialistische coöperatieven, waar hij zijne redevoerin gen te gelijkertijd als zijne gist gaat plaat sen. Overlaatst heeft hij een abonnement op den ijzerenwog genomen om in het Wa lenland den lof van het brood van Vooruit eu ook vau do gist Hardyns en Vanha- erbeken te gaan verkonden. Die zal zeker niet verliezen met zich voor het arme volk... op te offeren. En, 't zijn zulke apostelen die meu met de verdedigiug vau het socialism gelast I Indien de katholieke bladen zoo iets schreven, zou men ze van overdrijving kuuucn verdeuken, maar nu zijn het de socialisten zelf, dio hunue eigene mannen aldus outkleeden. Reden te meer om tot ons volk te zeggen wacht u van de socialisten, deze hebben niets in 't zicht dan zich zelf goed te doen.Zy zullen u be driegen om zich door uwe hulp, in de eene of andere kaas te nestelen en u dan laten fluiten. Wat zult gy dan gewonnen hij eene hem bewezen weldaad. Terwijl men vreeselijke geschiedenissen van zijne wreed heid jegens de gevangenen verhaalde, was hij mijlen ver iu ieder hut te huis, en de land lieden zouden hun loveu voor hem hebben geofferd.Er moest toch iets goedB in hem zijn, dat hem zoovéél trouw eu gehechtheid be zorgde. Deze goedheid verkreeg ook thans in hem de overhand. Gij hebt gelijk, jonge juffer, zegde hy na een oogenklik stilzwijgen. Ik dank u mijn leven, en beloofde u vergelding, als de gele genheid daar zou zijn. Ik dacht niet dat deze zich op zulk eene wijze zou aanbieden. Ik heb het nooit kunnen droomen, dat een man, veel minder eene vrouw het zon durven wagen Leondari in zijn hol op te zoeken. Gij hebt uwen wensch uitgesproken ik zal beproeven dien te vervullen gij znlt den bediende heb ben, en hij wees op Philippe. Ook wil ik u dezen heer geven, en hij wees op Bertin. Zij zullen dadelyk met geblinddoekte oogen naar de plaats gebracht worden,waar zij gevangen zijn genomen. Het meisje sloeg hare oogen op den baron Bertin, vervolgens rustten hare blikken op hot edele en schoone gelaat van den graaf. Alfred voelde dadelijk het bloed naar zijne wangen klimmen hij ontroerde en zijn hart begon geweldig te kloppen. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1