Donderdag 9 December 1897. 5 centiemen per nummer. SS-6 Jaar 3217. PREMIE. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en '1 Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Welsprekende feiten. in- Vlaamsche Belangen. LANDBOUW. Veemerking. Peerden DE DENDERBODE. Dit blad yerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen Cf 3f bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 December 1897. WBT Eene overeenkomst ge sloten met den heer Palatzky, pholograaf te Aalst, laat ons toe aan al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en Januari aanst., een prachtig groot portret te bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed gelijkende photografie van eenen levenden ol overleden persoon met eene som van 9 franks te la ten geworden, en na 15 dagen zal men het vergroot portret ontvan gen. De ingezonden photografie wordt ongeschonden terug gegeven. De faam van den uitvoerder is de zekere waarborg van eene spre kende gelijkenis en van schoon en verzorgd werk. Wie een abonnement op Denderbode voor 't jaar 1898 neemt, zal van heden tot nieuwjaar ons blad gratis ontvangen. Immer blijft het liberalismus den noodlottigen weg voort bewandelen naar ongodsdienstigheid. Nooit zullen dus de oogen opengaan welke de haat tegen het goede, tegen het ware zoo zeer verblindt. Een voor ons, katholieken, leerrijk feit en op hetwelk ik de aandacht roep der gebroeders Daens en C1® welke tegen de kwezels bulderen en de liberaleu als goede christenen voorstellen, is te Brussel in de vrije hoogeschool bij het heropenen der leergangen voorgevallen. Dit feit is van belang want het teekent de huidige strek king af onzer geuzerij en toont ons klaar en duidelijk wat die stervende party nog in haar schild voert. In de Universiteit der Loge, waarvan sprake, doceerde sedert lange jaren M. Tiberghien in de faculteit vau wijsbe geerte en letteren. Dio heer Tiberghien, eeu discipel van Krauts, was aanhanger van het Panentheïsm, dat wil zeggen alles is in God en die een soort van pan theism is. Het pantheism leert dat a lwat be staat deel maakt van God zoo zijn wij, msnschen. een deel van God. OF Eene geheime weldaad ontdekt. 9"* VERVOLG. God zij lof zuchtte nogmaals do grijs aard, hij heeft wederom do oogen zijner barm hartigheid op onze familie laten nodcrvallen. Daarna zonk zijn hoofd op zijne borst néér, en onder den invloed der verkwikkende soep die hij gedronken had, sluimerde hij op nieuw Nu zat Alena naast Gudula aan de tafel zij hadden al haar naaigerief aan den dag gehaald het lijnwaad werd opengespreid, gemeten en dróchaar van Gndula kloof het in deelen van verschillige grootte en vorm, die Alena zieh aanstelde met de naald bijeen te voegen en tot een hemd te vervaardigen. Plotseling schoot haar eone herinnering te binnen, en het verhaal onderbrekende van hetgeen zij in het hais van gravin de Mérode had ontmoet, gezien en bewonderd, bracht zij de hand in haren zak, toonde hare zuster eenen kostbaren ring en sprak haar toe Men ziet van hier hoc valsh die leer is en hoe tegenstrijdig mot de natuur van God. Welnu, alhoewel valsch toch bleven er in de leergangen van M. Tiberghien ze kere begrippen van onstoffelijke leer. Dit kleiqe gedeelte van spiritualism heeft nu ook de hoogeschool vau Brussel verlaten waar het materialism tronen gaat in do personen van Hector Denis en Joris Dwelshauwers. Denis is sedert lang leeraar van wijs begeerte hij is socialist op huishoud kundig gebied. Iu de faculteit van weten schappen doceerde hij de wijsbegeerte hij is een overtuigde aanhanger van het materialism. Dwelshauwers is de nieuwe leeraar welke M. Tiberghien vervangthij ook is materialist, dat wil zeggen aanhanger van die leerstelsels welke het bestaan van God en van eene onsterfelijke ziel loo chenen en het toekomende leven in den hemel als eene onmogelijkheid uitroept. De naam van Dwelshauwers zal onze lezers zekere feiten horinneren welke over 7 jaar de hoogeschool van Brussel in opschudding brachten. Ziehier wat or alsdan gebeurde Joris Dwelshauwers om de bijzondere graad van dokter iu wijsbegeerte te be komen welke hem eenH de poorten der Universiteit moesten openen stelde een werk voor. en verdedigde er volgens de methode van Wundt de roine leerstelsels van het materialism. De bestuurraad door M. Tiberghien geleid en deze misnoegd omdat de leer ling anders dacht dan de leeraar, deed de thesis verwerpen. Dit bracht de studentenwereld in op roer. Menige meeting wierd belegd en de gemoederen wierden hevig opgewonden. Ook toen de toenmalige Kektor de ope ningsrede in 1890 uitspreken wilde be lette hem de studenten zulks door eeu oorverdoovsnd lawijd. En nu rijdt dieselfde Dwelshauwers triomphantelijk de hoogeschool binnen en zal nu vau uit het gestoelte van M. Tiberghien het reine materialism zijnen leerlingen voorhouden. Van God zal er niet meer gesproken worden en door val- sche bewijien zal men die jonge oner varene herten bewijzen dat hunne ge dachten over ziel op niets steunen. Daar ligt een groot gevaar voor de katholieke ouders wolke hunne zonen naar de hoogeschool sturen om daardoor eeuig geld te sparen. Wij maken hun hierdoor achtzaam hoe slecht dit geld geplaatst wordt vermits het ds prijs kan zijn van de godsdienstige overtuiging van hunne kinderen. Katholieke ouders opgepast, laat uwen kinderen het vergif niet inpompen, dat gansch hunuen geest, hunnen gedachten- kring bederven moet. Gudula, zie, dit had ik u nog te zeggeu dezen ring stak mij die zwarte mevrouw, zonder dat iemand het bemerkte, iu de hand zij wilde geld geven om voedsel voor vader te koopen, maar hare beurs was ledig, dan gaf zij mij dezen ring zeggende geef dit aan Gudula en zeg haar dat zij het aanstonds mag gebruiken om vleesch voor vader te koopen. Toen gij terng kwaamt van den kruidenier met Michel Degraof, dacht ik er niet. meer aan u daarover te sprekenen zoo steekt die ring nog altijd in mijnen zak. Gudula eudertu8schen bezag het juweel langs alle kanten en riep verwonderd uit Alena, wat is die kostelijk Zwaar van goud Glinsterend van gesteente En zoo rijk vau kleuren Wie weet hoe veel die schat niet waard is Zonden wij hem ver koopen, Gudula Stellig ja, daarvoor is hij ons gegeven, en ik twijfel geenszins of de waarde zal vol doende zijn om al onze schulden te elfenen bij den apotheker en bij den kruidenier Dan waren wij toenemaal gered O ja dan zouden wy ons weder om nie mand moeten schameu. Daarbij, vader weet nog niet dat het gonden zakuurwerk van hetwelk hij zooveel hield, bij den apotheker tot pand geplaatst is wie wset of wy dit ook Vau den andbren kant is dit feit leer rijk voor ons. De hoogeschool vau Brus sel, de vesting vau het liberalism, wordt gansch overgeleverd aan eeuo ijskoude loer, waaruit godsdiensthaat het natuur lijk govolg is. Ai wie daaruit komt zal onverpoosd oenen onverbiddelijkeu stryd voeren met onzen Godsdienst. De geuzerij wordt dus voor goed de onverbiddelijke vijand van de katholie ken. Dat men nu niet meer kome zeggen dat de liberalen, goede christenen kun nen ziin. Dat ware slechts huichel want door de benoeming van M. Dwelshauwers bewijzen zij eens te meer welke leeringen zij aan hunne kinderen willen zien geven. Zij ook, zij weten welke de gevolgen moe ten zijn van eene materialistische over tuiging. Zij gaan er niet voor achteruit, integendeel, zy geven hun den voorkeur zij verkiezen ze. Geuzerij en materialism gaan vereen zelvigen I A. B. Vlaamsclie Volksraad. De Vlaam sche Volksraad sal op Zondag 12 Decem ber e. k. zijn zesde zitdag houden te Brus sel, in een later bekend te maken lokaal. Do werksaamheden zullen aanvangen ten 1 en half uren 's namiddags. Dagorde 1. Kiezing van een lid van het bestuur ter vervanging van den heer Em. Van Driessche, overleden. 2. Mededeelingen (briefwisseling) a. met de heeren ministers de Smet-de Naeyer en Begerem; b. met het alldeutsch Ver band). 3. Naleving der taalwet van 22 Mei 1878 bij het inrichten, met Staatsnen- uingen, van prijskampen, tentoonstellin gen, ene. 4. Bescherming van den kunst- en let- tereigendom onzer landgenooten iu het buitenland. 5. Wetsvoorstel De Vriendt-Coremans, tot volstrekte gelijkstelling der Vlaam sche en der Fransche taal. Op het beslissend oogenblik waar de zoo belangrijke gelijkheidsioet andermaal in de wetgevende Kamers staat besproken te worden rekent het Bestuur stellig op de aanwezigheid van al de afgevaardigen. Interim. Een blad beweert dat hot interim van den heer Vandenpeere- boom, als minister van oorlog, weldra zal eindigeu, omdat er spraak is van hem, als helper, eenen opper-officier toe te voegen. Deze toevoegingzept de XX° Siècle— is eerder eene bevestiging van gemeld interim. Het denkbeeld van eenen bur gerlijken minister van oorlog wint meer en moer veld, zelfs bij de militairen en militaristen, doch op voorwaarde dat hem een generaal worde toegevoegd. met den pry's van dezen ring niet kannen terug halen Zou hy sooveel waard zijn, Gndula Bezie hem cods met aandachthet is iets gansch buitengewoons zie op de plaat is eone kleine kroon, uit schitterende diamantjes in gezet, en daar onder staan twee handen in eikanderen geslagen, gemaakt uit odelgo- steeut vau verschillige kleur Ik deuk dat het een trouwring is, Alena, wie mag toch die zwarte dame zyn dat zij zoo'n kostbaren ring tot aalmoes geeft Aan wie zullen wij hem ver koopen, Gudula Luister, Michel Degraef is een goede jongen dit heeft hij dezen morgeud genoeg getoond hij is ook een kundige goudsmid en •erkt voor de beste ju weiieren van de stad hij zal weten hoeveel de ring waard is en bij wien hij best kan verkocht worden. Wil ik Michel eens roepen, Gndula Gij weet dat hij niet te huis komt voor wen uren 's avonds ondertnsschen zullen wij den ring wegsluiten en ieverig voortwer- in. Het was vijf uren. Gudula deed gelijk zij had eu plaatste zich naast hare zuster aan het werk, dat spoedig vooruitging. Gudula, wat komen er toch wondere oogenblikkon is 's menschen leven. 't Vee in Holland. Meu schryft uit Tilburg het vol gende Door het sluiten der grenzen, zijn de veeprijzen nu tot eene ongelooflijke leegte gedaa'd. Jong slachtvee van goede kwaliteit, wordt tegen 12 tot 15 centen vóór eenen halven kilo verkocht. n Veel vetweiders moeten hun vee uit de weide halen, en zij hebben er noch stalling noch eten voor. Aan deze lieden blijft er niet anders over tenzij hunne beesten weg te maken, gelijk tot welken prija, Wat men nu ziet opkomen, net overal, gelijk paddestoelen uit den grond, dat zijn de slachters, Voor eenen nietmetalle kan men aan schoone beesten geraken, en het vleesch is nog al aan prijs. Zoo dan, er is winst te doen met zich slachter te steken, al ware 't maar tegen feest of kermis. Veel boeren doen dat nu ook; zij slachten hun vee t' huis en trachten toon het vleesch te verventeren. - Ongelukkiglijk, 't vet is er van nu veort ook al af, door do groote vermenig vuldiging van slachters. Het beste stielke nu is, van uit de streke van Zeeuwsch Vlaanderen vee naar België te smokkelen. - En 't is dat er gesmokkeld wordt, met geheele kudden, en dat al van de schoon ste, puikste beesten uit. Maar algelijk, onze Hollandsche boe ren verlangen naar het openen der gren zen want zij versmachten. Gehoor leenende aan de menigvuldige klachten der landbouwers betrekkelijk het binnensmokkelen van vreemd vee, komt de heer Minister van Landbouw te beslissen dat de runddieren die op 15 De cember aanst. drie maanden oud zijn en niet gemerkt zijn of het merk verloren hebben moeten gemerkt worden. De merking is kosteloos. Na 20 Januari 1898, zal het in onze streken verboden zijn op straf van boete rundieren, dus veersen, koeieu, stiers, ossen, die niet regelmatig zouden gemerkt zijn, op stal te houden, te verkoopen, te koop te stellen, te ruilen of te laten rondloopen. Dus, landbouwers, opgepast aanst. meer uitleg hierover. Hf -Ja, Alena, den dag van heden zullen ij nooit uit het geheugen verliesen dezen morgend waren wij in den uitersten nood vader was op het pnut te sterven van gebrek; onze harten braken van droefheid ik werd overdekt met schaamte en zie nu eens vader is gered, wij hebben voedsel, geld, arbeid, en een middel om al onze schulden te dekken. Er zyn toch goede menschon op de we reld, Gudula - Voorzeker, Alena, eu die goede men schen moeten wij dank betuigen. Wij moeten biddea, niet waar, Gudula? voor de gravin de Mérode en voor de onbe kende edelvrouw. Rn voor Michel Degraef, Alena die •ede jongen leende ons zoo goedhartig een stuk van tien gulden. Terwyl nu de naalden onophoudend door het lijnwaad drongen, vloeiden or honing zoete gebeden over de lippen der twee meisjes, "lie gebeden klonken voor den troon van den oppersten God als eene zoete melodie dank on liefde verkondigende. Zoo liep de tijd voorbij zoo werd het zeven uron, en Michel Degraef drouido den Kreke- lenberg in, om zich huiswaarts te begeven. Hij had eeu goed dagloon verdiend en sehui- felde vroolyk terwyl hy snel voortging uit .uit Amerika. Wij heb ben reeds yieer- maals doen zien welk gevaar er bestaat voor on ze peerdenkwee- kers, door den invoer van amerikaansche peerden. Over die kwestie, heeft er dezer dagen te Brus sel eene vergadering van peerdekweekers plaats gehad, en de Landbode zegt daar over het volgende a Zooals men weet, voert Amerika, sedert twee drii jaar, gedurig van langs om meer peerden langs Antwerpen in. Het meerendeel dezer dieren gaat naar den vreemde, naar Frankrijk en Duitsch- land een geringer deel blijft in België. Onder deze laatste, treft men voorname lijk halfbloed-peerden aan en ook een zeker getal dieren van trekrassen shires, elgdssdales en percherotis. n Iu dezen invoer op het europeesch vasteland ziet de bond eeu gevaar. Reeds is het kweeken van het halfbloed-poord in België eene lastige zaak geworden, terwijl den aankweek der zware rasse bedreigd wordt, in dezen zin, dat de peer- den van mindere kwaliteit, binnen eeni- gen tyd ook min zullen betaald worden. Daar die soorte van peerden toch onver mijdelijk en in groot getal gekweekt wor den, zoo kan het zich voordoen dat die prijsvermindëring weerklank vinde op de prijzen der goede soorte van peerden. Deze zullen wel steeds gewild en gezocht worden maar het kan wel gebeuren dat, op eenen gegeven tijd, de prijzen dalen. a De bond denkt dat er naar middels moet uitgezien worden, om te beletten dat die toestand zich voordoet. Ir dient een streng' oog in 't zeil gehouden te worden. Nu is er eene commissie, door de regeeriug van Washington benoemd, op weg naar Engeland en het vasteland, om de kwestie te bestudeeren hoe men best den uitvoer van Noord-amerikaansche peerdon naar de landen van Europa kan begunstigen. - De vergadering heeft besloten de mid dels ter studie te leggen, om te voorko men dat Amerika den belgischen peerdo- kweek de borst zou indrukken. Zooals men weet, worden er tegen woordig te Antwerpen, in de American Stables, regelmatig verkoopingen van peerdeu gehouden, en waar veel koopers naartoe gaan. Een reusachtigen Ameri kaan, kolonel Crawford, een man van twee meters lengte, als geboren voor dit werk, stelt de dieren voor. De klanten zijn meestal Duitschers en Franschen. De middenprijs op de laatste verkoo- ping was 800 frs. Een koppel koetspeer- den werd evenwel verkocht aan 3000 frs. hoofde der lieerschende koude. Hy wierp eenen blik op het huisje van den armen schoolmeester en twyfelde of hij er zou bin- nengauu om te vragen hoe het met den ouden man ging doch echielyk opende sich de deur en Gudula riep hem met zachte stem. Michel, zegde zij, toen hij binnengetre den was, gij ziet wij hebben reeds werk en voedselmaar wy hebben nog iets meer en daarover moet gij ons raad geven. Zy haalden don ring en hield hem onder de oogen van den verbaasden jongeling Wat schat I riep hij, wat rijkdom Zulk juweel heb ik nog nooit gezien la het veel waard, Michel Het heeft oueiudig veel gekost, en er ia zeker nog wel honderd gulden van te rnukeu. Honderd gulden Ja, ja, en die ring ia voor geen twee honderd gulden gekocht geworden Hemeldan kunnen wy allea effen maken Bn het gouden zakuurwerk. Piiiist.... deed Gudula tegen Alena en plaatste den wijsvinger dwara over hare lip. pen om over dit punt stilzwijgendheid te gebieden niemand mocht immers weten dat vaders zakuurwerk tot pand was geplaatst, zelis Michel niet. (WORDT VOORTGEZET^

De Denderbode | 1897 | | pagina 1