Pol en Stant. Knaging en Kwelling Weemoed en Treurnis! Van tak op tak. Cherscamp. - Deie De Doofheid eu liare oorsprong Uit den geuzentijd. Dc nieuwe tabakwet. - Erpe. Hoe stichtend De EVERGEM. 0 Men schrijft Uit Erpe. r ™eVc'iriift T Sterfo-eval. r bi,dom T.an Kerkelijk Aieu\vs. ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Foulard-Zijde fr. 1.20 POL is op weg achter voeièragie. Stant. G'on doet gi j zeker an- Jders niets tegen woordig, Pol, als achter 't beesten- eten rijden Pol. - Uewel, Stant, dat pakt mij toch ten minsten den helft Tan mijnen tijd want g'en zoudt niet kunnen gelooven wat dat die lrerels kunnen wegsteken. Stant. En hebt gij alle dagen alzoo een kerre loof noodig, Pol Pol. Ja, Stant, ten minsten alzoo een kerre, en ge moest dan nen keer weten meê wat hoop meel, gruis en brood dat zo weg gaan. Stant. 't Zijn kostelijke vogels die lange Bteerten, Pol Pol. Jait, Stant, maar ze zijn toch recht- veerdig en dankbaar hoe meer dat g'er in steekt, hoe meer ook dat g'er uit trekt. Stant. Ja, Pol, dat is gemakkelijk om verstaan, hoe beter een beest opgepast en gevoeiërd wordt, hoe meer melk ook en boter er van komt. Pol. En ook, Stant, hoe meer mest zij maken, en dat is ook een groote zaak voor den boer. Stamt. En g'en zijt zeker ook niet mis- kontent. Pol. omdat 't niet voortgegaan en is meê vriezen Pol. Wel neen ik. Stunteen gematigde vorst als hij komt op tijd en stond, en is niet slecht yoor 't land en de vruchten, maar wij vreezen altijd het te veel. Stant. 't Is bij ons in de stad betzelfde, Pol een droog vorstjen is goed voor de ge zondheid, maar den bitteren kou is verschrik kelijk voor den erremen man meer moeten eten, en daarbij dubbelen kost voor vaar, kleeding en slaapgoed. Pol. Met open weêr zijn wij, boeren best, Stantdan kunnen wij aan 't beesten eten en 't wordt ten profijtigs ten vervoeiërd maar dien loreas van dien wind, dat zouden wij kunnen missen, Stant. Stant. 't Is waar. Pol, maar 't moet hij toch iets doen dezen tijd van 't jaar. Pol. Jaat, Stant maar t' en is toch zoodanig aangenaam niet als z'alhier en al daar een stuk trekken uit uw dak of al ieverst een root pannen doen aftuimelen. Stant. Mieneen 't, Pol, en 't waar nog min aangenaam van al ieveranst nen steen of een panne op uwen kop of op uwe schou ders te krijgen, gelijk t' alhier en aldaar ge- beurd is. Pol. t Is daarom, Stant, dat het meê de wind ook al is lijk meê al ander dingen wind genoeg voor ons mulders en daarmee amen en uit. Stant. 't Is alsoo, Pol maar g'en hebt mij van dezen keer nog niets gezegd van de lange winteravonden kunt gij ze nog door brengen zonder u te vervelen Pol. Weljaam, Stant, er is overschot bij 't is 't eenigste dat nen boerenmeusch beeft in zijn leven. Stant. Br wordt zeker wel een klapken gedaan, he Pol Pol. Jaat, Stanter komt al gewoonlijk den eenen of den anderen gebuur omsteken, en kozsen Tiet komt toch ten minsten drij keer in de week. Stamt. En hij brengt zeker zijn gazetten meê, Pol Pol. -f Wel hij en doet, Stantmaar dat en belet niet dat hij ons vertelt wat er in staat, want die mensch heeft nen kop lijk nen register. Stant. Heeft hij verteld wat de donsjen weêroin al durven afgeven en schrijven op de toewakwet Pol. Wel jajaai, Stanten hij heeft ons bijzonderlijk doen zien hoe rechtzinnig dat die maunen zijn eerst zijn z'overal gaan uitbellen dat den albelover die toewakwet had doen stemmen, en nu zeggen ze dat de katholieken die wet gemaakt hebben en dat om 't volk te pijnigen. Stant. En hebt gij hooren uiteen doen volgens 't geen dat er in den Dknderbokk stond, hoe die wet g'heel en gansch voordeelig is aan de boeren Pol. Weljaak, Stant; en dat en be twijfelt hier niemand en ook iedereen weet dat die wet voorgedragen en gestemd is door ons felle en katholieke representanten, de heeren Woeste, De Sadeleer en Diericx. Stant. Zoo is 't, Pol maar kunnen de donsjen anders doeu als beknibbelen sl wat van de katholieken en de deftige menschen komt Pol. Neons, Stant ge moet donsj zijn of ge zijt nen slechten in d'oogen van die ruziemakers. Stant. 't Is nogal wol, Pol, dat de men schen overal hun oogen beginnen open te doen 'k hoorde het gisteren nog zeggen door nen braven sukkeleer die ook nen zekeren tijd lang door de valsche beloften en door de schijnheilige schriften van die liefhebbers was verleid geweest. Pol. En wat zei die man, Stant Slant. llij zei g'heel siinpelijk. Pol, dat al de beschuldigingen die de donsjen ten on rechte inbrachten tegen de katholieken, meê recht en reden tegen de donsjen intebrengeu waren dat zij het zijn die den werkman mis leiden en bedriegen en die hem gedurig aan broodrooven. Ook, voegde de man erbij, kwa men er nog duizend belovers en oproerma kers. nooit van mijn loven meer zal ik nog afwijken van mijne geestelijke Overheid, nooit zal ik nog mijne Katholieke princiepen verlaten, nooit zal ik nog naar anderen luis teren tenzij naar onze brave en dienstdoende Priesters. Pol. Of die mensch gelijk heeft, Stant maar dat hoor ik toch mee plezier dat er zijn die zich durven bekeeren. Stant. Och, Pol, er zijn er reeds vele rechtzinnig teruggekomen tot de goeië partij; en ik wed, indien zij dierven, dat er geeu tien meer van ons braaf werkvolk en zouden overschieten. pot. Dat was te voorzien, Stanthier op ons procbie en worden die helden niemeer vernoemd, en als 't zou voorvallen dat den naam van donsj nog uitgesproken wordt, de menschen trekken hun schouders op, als om te zeggen zwijgt ons daar af Stant. Ja, Pol, 't is er meê gebeld en noch merteleor, noch Jezabel, noch 't is gelijk welke belscbe uitvinding en kunnen die man nen niet meer baten hunnen numero is ge kend hoogmoed, dweersdrijverij en geld zucht Pol. Eu daarmee amen en uit, Stant maur zeg nen keer, vent, hoe zijt g'uitgo- speeld in deu Werkmanskring van zondag acht dagen Stamt. Hewel, Pol, allerbest t is uitge vallen lijk 't ik u voorspeld had 'k heb mij een schoone broek en een schooue ondervest i Pol; Ja, Stant, ja En mocht gij daar kiezen Stant. Hoort, Pol, elk kreeg daar naar verdiensten volgens ivr getal punten mocht gij op uwen toer de pri in gaan uaarzien en keuren, en kiezen naar begeerte. Pol. Wat prijten -ore* er alzoo alle maal, Staat Stant. Van alle gerii f voorden werk man, Pol ;-br »iken, jippen, bodlakens, slaap- lijven, sargitu, enz.. Po: Dat is demokratie zie, Stant, de werkmen8chen zulke dingen voorleggen, in de plaats van ijdele beloften en revolution- naire redevoeringen Stant. Dat is wel, Pol, is dat wel daarenboven hebben wij daar een kort rede voeringskeu g'hoord van onzen ieverigen en onvormoeibaron Dirokteur die brave en eer- biedweerde man en stookte ons niet op tot oproer en revolutie, maar hij wekte ons op tot moed en volherding in 't volbrengen van ons huishoudelijke, maatschappelijke en gods dienstige plichten, ons aantoononde hoe wij dan en dan alleeu vrede, steun, geluk en zegen zullen genieten. Pol. A la bonne heure, StantDat is de taal van nen weerdigen en oprechten Priester Stant.Ook, Pol, wierden zijn woorden meê den vurigsten geestdrift toegejuicht, en zag men de dankbaarheid en de vreugde glin steren op alle wezens. Pol. En 't getal leden van den Werk manskring groeit nog altijd aan, zeker Stant Stant. Schrikkelijk, Poler kunnen twee duizend man in ons zaal en ze zal gaan te klein worden Pol. Dat en geeft er niet aan, Stant uwe Direkteur en de mannen van 't Bestuur zullen er wel voor zorgen, on God gave dat al de werklieden van Aalst er naartoe kwamen Stant. Wel gezoid, Poldan en zou men die sukkeleers niet zien loopen meê haat eu nijd en wanhoop op hun wezen, omdat zij door slechterikkeu misleid, hun religie be ginnen te verliezen. Pol. Waar zijn, Stanteu waren daar heeren ook tegenwoordig op uwe prijsdeeling? Stant. Jaat, Pol Mr den Barou Leo Bethune, onzen President, was daar, en ook MrEugeen Van Itterbeek. onzen Eere-presi- dent eu die de namen afriep, en Mijnheer Kamiel Liénart en Mr Lacompte, onzen Dok. tenr van de ziekebus. en veel ander brave heeren van de stad die allen den werkman waarlijk genegen zijn en bemiunen en Mr Vincent Diericx van Geerardsbergen, onzen minzamen Representant, was daar ook en hij heeft ons daar beloofd van ook te komen zien naar ons feest van den Kerstboom, en van ons dan een Conferentie te geven Pol. Dat is wel, Stant, dienen Mijnheer Vincent is ook overal te vinden waar dat er goed te doen is. Stant. Jaai, Pol en ons werkvolk ziet hem geern ook en hij verdient het. Pol. Dat geloof ik wel, Stant; en ik ben weêrom al kurieus wat er zal gebeuren op uw feest van Kerstmis. Stant. We zullen 't u wel laten weten, Pol en nu wensch ik het u, en tot de naaste week Tol. Ja, Stant, da goeië reis Wij lezen in Den Werkman a der gebroeders Daens Moeten wij van richting veranderen Ware 't noodig, wij zouden 't zeer b geerue doen elk kan dwalen en falen en die op no verketrue weg. is, geeft bewijs van raoed on van verstand met b op zijn stappen terug te keeren Joch dwalen wij Hebben wij spijt, knaging Iu de kerk, in Gods Huis komen de goede gedachten welnu nooit hooren n wij Mis of wij worden versterkt in de - Kristene Volkspartij in elke groote - kwelling als weemoed en treurnis ons b aan grijpendau komen ofwel woorden uit Roomen van den Paus, ofwel brie- b ven, hertelijke Brieven van vrienden b van onbekende vrienden die ons ver- - sterken in de Kristene Democratie. Daède man van Chipka, gelijk hij het hier bekent, knagitmen en kwellingen van geweten gevoelt, dat weemoed en treurnis hem aangrijpen, oh daar twij felen wij geen oogenblikaan Daar draagt overigens de man var Chipka «Ie klaarblijkcndste kenteekens van.... De vinger Gods zou men op Chipka zeggen Waarlijk, neen die knagingen en die kwellingen verwonderen ons geenszins. Het is inderdaad onmogelijk dat de man van Chipka er niet gedurig, bij dage en bij uachte, zou door aangetast zijn. Hij die heden alles verloochent en ver brandt wat hij vroeger eerde en verde digde llij die op de onbetamelijksU wijze spreekt over onze getrouwe Geestelijk heid, omdat Zij zijnen uoodlotligen eu crimiueèlen strijd afkeurt en, uit gewe tensplicht, kekampt eu tegenwerkt Hij die iu plaats van den eerbied eu de onderwerping van 't volk voor de geestelijke Overheid trachten te verster- keu, de menschen iu zijne gazetten aanzet om naar hunne Herders niet te luisteren ten zij iu zaken die uitsluitelijk van geestelijken aard zijn Hij die ziet cd ondervindt dat die ver derfelijke leer 't volk rijp en geschikt maakt om naar 't goddeloos socialismus over te loopen Hij die ziet en ondervindt dat zijne werkiug door al de katholieken, door de ganscke Geestelijkheid, Priesters en Bis schoppen, gelaakt en veroordeeld, en integendeel door de vrijdenkers en reli giehaters goedgekeurd en toegejuicht wordt... Neen, het is onmogelijk dat die man ziju hart door knagingeu eu kwellingen niet voele opvreten en dat weemoed en treurnis hem niet aangrijpen... Wij begrijpen ook dat die man op allerhande wijzen ziju geweten tracht gerust te stellen en de knagingeu en kwellingen die hem tergen tracht af te weren. Maar die man moet waarlijk met blind heid zijn geslagen om nog te durven aanspraak maken op de goedkeuring van i Roomen, hij, de broeder van priester Daens, die des tijds uaar Roomen werd geroepen om er berispt en gewaarschuwd te worden, eu die, ondanks al zijne pogin gen, in de tegenwoordigheid van Z. H. den Paus niet komen mocht, iets wat Z. H. zelfs aan de ongeloovigen niet weigert Nu, dat men op Chipka brieven, ja, vele brieven, van onbekende vrienden ontvangt, om die verblinde en verdwaal de mannen aan te sporen om hun wanho pige en duivelsche werk voor te zetten, daar ziju wij ten volle van overtuigd. Maar die onbekende vrienden ,nuumlooze brieven schrijvende, wie begrijpt niet dat het geuzen en socialisten ziju die alleen lijk voordeel trekken uit deu strijd door de helden tegen de Kerk en de katholieke Partij gevoerd Eu hier herinneren wij ons nog den dag op den weikeu hot gerucht werd ver spreid dat. de Daensenkliek besloten had zich aan «icn Bisschop te onderwerpen en haren strijd te staken. Men zag de libe rale advocaatjes angstig laugs do straten en bij de groene chefs naar Chipka loo pen om te gaan vernemen of dat gerucht waarheid was... Had men aau die geusche hertlappen van Daens bekend gemaakt dat mou hun ging ophangen, ze konden niet meerder aangedaan en verslagen zijn geweest Eu wat vreugde toen de geuzen verna men dat de mannen van Cbipka huune crisis van knaging en kwelling nog eens hadden doorstaan en dat de geuzerij, zooals vroeger, op hunne hulp en bijstand mocht rekenen om de cath. Partij pogen iu den grond te boren 1 Herziening van 't kadaster. De hoer minister van financiën heeft in de kamerzitting van dijnsdagll., eeue verklaring gedaan op de welke wij de bijzondere aandacht onzer geachte lezers inroepen. Ziehier wat hij volgens 't beknopt ver slag zegde Do heer de Smet de Naeyer, minister van finan ciën. De wetten van Augustus 1889 eu 18 Juli 1S!I3 hebben de vrijstelling van per- soneele belasting voor de werkmanswoningen geregeld overeenkomstig met eone sshaal van kadastraal inkomen, opklimmeude volgens de aanzienlijkheid der gemeenten. Stellig zal er eene nieuwe schaal moeten bepaald worden ten gevolge der herziening van de kadastrale schatting der bebouwde eigendommen, die thans wordt gedaan. Dezo herziening zal geenszins voor gevolg hebben da geheele of gedeeltelijke vrijstelling te beperken, die de bewoners van 6U0,000 tot 700,000 huizen thans genieten. De gren zen dezer vrijstelling zullen overeengebracht worden met het nieuwe inkomen. Wat meer is, ik ben, zooals ik reeds vroeger aankon digde, van zins te vragen dat de vrijstelling worde uitgestrekt tot nieuwe klassen van schatplichtigen, en dat de belasting op deu ren eu vensters worde afgeschaft. Zooals ik herhaaldelijk in hameren Senaat verklaarde, werd de nieuwe kadastrale ver deeling bevolen met liet oog op eene meer rechtvaardige verdeeling der grondbelasting en der personeele belasting, waarvan het tegenwoordig bedrag schreeuwsudo ongelijk heden oplevert. Men weet dat de regeering 't voornemen heeft de vermindering te vragen van 't be drag der grondbelasting, zoo voor de be bouwde als voor de onbebouwde eigendom men. Van eenen anderen kant, zal de herziening der kadastrale schattingen noodzakelijk ook die medebrengen van den vermenigvuldiger waartoe de schatplichtigen hunne toevlucht mogen nemen voor de schatting der onroe rende goederen, aan het erfenisrecht in recht- streeksche linie onderworpen, evenals de herziening van t getal provinciale en ge meentelijke opcentiemen sn van 't bedrag der bijzondere belastingen, door zekere gemeen ten op het kadastraal inkomen gelegd. Kortom verklaar ik nogmaals dat het werk der kadastrale verdeeling geenszins strekt en niet voor gevolg zal hebben de geldmiddelen der schatkist te vermeerderen do hervor ming »dieut enkel om op billijke wijze de lasten te verdeelen, die op de schatplichtigen drukken. (Van iele zijden: Zeer nel!) Gezondheid van den Paus. Op aanraden van zynen geneesheer heeft de Paus laten weten dat hij de bedevaarten niet zal kunuen ontvangen welke op 31 December, uit al de gewesten van Italië naar Rome zullen komen, om den zestig sten verjaardag der eerste Mis van Z. H. te vieren. Dokter Lapponi oordeelt dat het eene grootc onvoorzichtigheid zou zijn voor den doorluchtigen ouderling, iu de uit gestrekte hoofdkerk te gaan, gedurende het tijdvak van groote koude, dat sedert eeuiga dagen is begonnen. Leo XIII ver draagt heel goed de hitte van den zomer, doch hij moet in den winter de grootste voorzichtigheid gebruiken. i I ons eene oorkonde vertoond die bewijst hoe zeer de Vlaam- sche bevolkingen te lijden hadden van de- vreemde oorlog voerende legers, welke verbazende oorlogschattingen hun alge- perst wierden en dit veelal na de verwoes ting door vuur en zweerd van degausche streek..... Deze oorkonde is de kwittantie van het aandeel der Gemeente Cherscamp in de zesde belasting van koeien en voe- rage beloopendo tot de som 1166 gul dens en 2 patars geheven door do ge neraals der legers van den Franschen koning Lodewijk XIV. Deze som werd betaald te Doornijk, de kwittantie in Fransche taal gedrukt draagt do date van 30 december 1094: Cherscamp was over 200 jaren voorze ker een der kleiuste gemeenten onzer streek en wat moeten de steden en meer dere gemeenten alsdan als oorlogschat ting betaald hebben de keel, de neus, het oor Hoe men doof wordt Het geval van een Ingenieur. De doofheid die men ren onrechte vermoed van zelfs te ontstaan, spruit integendeel voort uit ver schillende oorzaken ;.de klierstof. keelontsteking, aandoening van het strottenhoofd, de influenza, enz., vernietigen het gehoorzintuig. Evenzoo de coryza. slecht verzorgde keelpijn, aanwassen of polype n. Ziehier een voldoend bewijs. Den heer Springer, ingénieur te Namen, leed veel aan coryza die steeds toenemende, eene ont steking der keel en het strottenhoofd veroorzaakte. Door onbekwamen, verkeerd behandeld, nam deze ziekte vreeslijk toe, de Eustache buis en het oor werden mede aangetast, waaruit een aanhou dend ruisschen in de ooren en verdwijning van het oorwas, bedreigd door volslagene doofheid,'een gevolg was. Alstoen vernam den heer Springer dat er eene publicatie bestond, waarin alle gevallen van oor, neus- en keelziekten behandeld en de geneeswijze daartoe aangeduid werden. Onmiddelijk verschafte hij zich een exemplaar van de Journal voor Doofheid die even zoo gratis gezonden wordt aan ieder die dezelve aan vraagt aan den Directeur van het Instituut Drouet, Troonstraat. 147, te Brussel. Na het lezen van genoemd blad ondernam hij dc verpleging. Hei begin zijner doofheid verdween gevolgd door de overige aandoeningen, na nauwelijks veer tig dagen behandeling, was een zesjarig lijden verdwenen. Deze soort*van geneeskundige behandelingen worden meer omslachtig in genoemd journal me degedeeld dan in deze korte schets Het middel om zoodanige schrikverwekkende ziekten te over winnen zal gegeven worden en de wetenschap der geneekundige van het Instituut Drouet zullen het overige doen, voor de zieken die zij behandelen. Wij lezen in het afschrift van een vonnis, in 1722, verleend door den hoogeren Raad van Vlaanderen, in zake -Tusschen d'heer Nicolaes Le Blon, Ontfangher van sijnc Majts Extraord™ domeynen van Vlaenderen int Quartier van r Ghendt, d'hceren Raeden fiscaelen met b hem gevoeght Gre bij requeste van den 17 7bre 1720 ter eendere zijde eude do b Borghmoestre ende Schepeuen der Stadt Aclst, betrekkelyk de nalaten- schap van den heer ende meestere N. Zurendonck Canoninck van de Pa- rochiale kerke van St0 Martens - over- leden in de Maeudt 9bre 1719. De heer en de meestere N. Zuren donck was overleden zonder erfgenamen vau moederlijke zijde en hierdoor be stonden er vacante goederen die de beide partijen wilden aanslagen. Wij lezen dus in de conclusie» voor de Stad Aalst Terwyl de historiën oock getuyghden ende onder andere Adrianus Van Meer- b beeckinsijn cronijcke schrijvende op het jaer 1582, alwaer hij seijde dat de Stadt van Aelstin 't selvejaor gesaea- geert was geworden in Verbis. Torwy- - lent dat den Prince van Parma voor - Audenaerde lagh hadden de heeren van Thiant, Tempel ende den heere van fama met hun volck de Stadt van Aelst met Leerderen beclommon ende eene Bruggbe over de gracht geworpen,ende b alsoo de Stadt overwoldignt, daer - waeren 15 daghen te vooren van des conincx volck in de Stadt veele Wae- - ghons van alle victaille gebracht ende B veele goedts was daerinne gebracht b van de omliggende Dorpen ende wel 400 priesters waeren oock binnen de Stadt die meestendeels al deerlijk ver- moort wierden ende sommige gevan- g0t>> dfc Stadt wiert gepluudert ende - vele borghers verslaeghen, gerantson- - neert ende gevanghen het welck ge- b beurde den 22 April in het jaar 1582. En onze hedendaagsche liberalen noe men zich ook geuzen.... ;fc u u .pfl v Eerste klasrijtuigen. Te begin nen van Nieuwjaar zullen de eerste klas- rijtuigen afgeschaft zijn op de spoorwegeu Antwcrpen-Gent, .Antwerpen-Turnhout, Gent-Eecloo-Brugge en Ath-Blaton. Priester Daens heet de nieuwe tabakwet eene knoeierij, eene wet naar de welke de boeren de gebalde vuist uitsteken. Nu, toen do Volkskamer, in 1896, over dozo uieuwe tabakwet, beraadslaagde, maakte priester Daens geeue enkele bemerking tegen die wet. 't Was uogthans daar dat hij moest be wijzen dat die wet eene knoeierij zou ziju en dat do hoeren er zoo kwaad zouden om wozen dat zo er de gebalde vuist zou den naar uitsteken. Maar priester Daens zweeg, en zelfs nog meer, priester Daens keurde de nieuwe tabakwet goed want in zitting van 6 Maart 1896 heeft hij ze gestemd. Moot men niet schaamteloos zijn tot den boogsten graad om na dat men in de Volkskamer niet de minste bemerking heeft gemaakt tegen de niouwe tabakwet, na dat men ze door zijne stem heeft hel pen goedkeuren, dan in 't openbaar te durven zeggen en in zijn gazet te durven schrijven dat die wet eeue knoeierij is naar de welke de boeren de gebalde vuist uitstegen Wij noemen dat eenvoudig met de menschen, met de kiezers den spot drijven.... Ook overal in ons Arrondissement zijn de klaarziende lieden nu overtuigd dat priester Daens een man is dio slechts door zijn kleed eu zijue valsche beloften tal van lieden heeft weten te verleiden... Maar nu ook staat hij overal bekend als eeu politieken woordenkramer, onbe kwaam om de belangen des volks voor te staan en wien men de volgende versen toepassen mag Wiens tong een -lange reeks van woorden samenrijgt, Heeft dikwijls min verstand dan hij die stille zwijgt, Een welgehersend hoofd zal luis teren weinig praten Men vindt don meesten klank bij allerlangste vaten. - H Land van Aelst vraagde Weet men dan niet te Erpe dat als men iemands grond inneemt of zich toe eigent men dien grond betalen moet Ja dat weet men 't Erpe, maar men weet er ook dat al wie gestolen goed bezit moet restoor doen wil hij bij God vergiffenis verwerven. Kluchtig. Zooals men weet is de klimmende belasting een punt van het roodeen groene program. Een lid der roode Jonge Wacht van Brussel heeft voorge steld deze hervorming onmiddellijk toe te passen op de bijdragen der leden, 't is te zeggen de rijken der partij te doen be talen in evenredigheid van hunne fortuin. Welnu, deze vraag, welke zoo goed met de socialistische strekking overeen komt, werd door de belanghebbende roode rijkaards eene klucht genoemd eu deze werden in hun oordeel onder steund door do bedienden der samenwer kende maatschappijen en door do opstel- stellers der socialische bladen. De Journal de Bruzelles, aan wien de naïeve socialist jzijn gedacht daarover vraagt, antwoordt dat de man zich mag gereed maken om te vertrekken. Men zal al gauw eene reden vinden om hem uit de partij te sluiten. Zoo fopt men Frederic. De Chipkakliek klaagt putten in d'aarde Onze strijdkas is ledig, roept men uit, menschsn, helpt ons, want velen onzer aanvoeders zijn uitgeput Zoo jammert 't Land van Aelst. En de chikskens dan En de demo- cratentabak En de vloerenbroekeu En de lijnwaden van den grooten bazar van Chipka Brengen die zaken dan toch niets op 1 Al nootjes met hollekens, zeggen wij. Wij kennen eenen van die zoogezegde uitgeputte groene aanvoeders die nog- thans honderden franks kan besteden om stukken wijn aan te koopen. Zou die uitgeputte dompelaar niet beter doen dat geld in de strijdkas te storten Allo, arme dutsen, geeft maar uwe zuurgewonnen centen aan die uitgeputte aau voerders Oh gi volksfoppers Burgerlijke begrafenis. Zondag namiddag werd te Gent gezel Van Beve- ren, een hoofdman der socialisten civiel begraven. Onzs Pie, citoyen Nestor en gezel Do Meeter zijn te samen uit Aalst vertrokken en stapten in «enen specialen trein bezet met Brusselsche rooden... Vogels van eender veeren, vliegen samen geern. hoofdopsteller van 't Land van Aelstin oen langdradig hoofdartikel ligt zich te wringen on te kronkelen lijk'nen paling op de pan, om te bewijzen dat mon aan zijnen Bisschop niet moet gehoorzamen dan in godsdienstzaken. Nemen wij dat aan voor eenen bur geren dan nog... maar een priester welke volkomeno gehoorzaamheid aan zijnen Bisschop verschuldigd is, mag hij zoo spreken? De algemoene dekreten betrekkelijk de gedragslijn der Geestelijken houden stel lig verbod aan de priesters van op te treden als bestuurders van gazetten of lijdschriften zonder voorafgaandelijk de toelating aan dtn Bisschop gevraagd eu ze bekomen te bobben. Dat is klaar niet waar En wat doet priester Daens Zonder zijnen Bisschop te konnen doet hij zijnen naam pralen als hoofdopsteller, aan 'l hoofd van eene gazet welker ge dragslijn Z. H, de Bisschop van Gent open baarlijk heeft veroordeeld omdat zij heviger dan ooit de verdeeldheid n bewerkt en verspreidt. - Een oprecht toonbeeld van onderwer ping «d gehoorzaamheid dio priester, niet waar En hoe stichtend voor de geloovigen En die mannen geven almanakken uit methuuue portretten nevens de beeltenis van Z. H. deu Paus, om aau do armen van geest a te doen gelooven dat zij, ondanks hunne ongehoorzaamheid aan de bevelen van hunnen Bisschop, do goed keuring hebben van Z. H. den Paus I En 't Land van Aelst durft dan vragen of de katholieken die schaamtelooze kwakzalvers-almanakken nog zullen dur ven verbrandon Pier Daens, uw doortrokken uaa/cmau' in alle nieuwe nijverheden, is zondag laatst te Sleidinge komen preêken, zoo een uurtje van de statie hij heefc er de brave menschen met zulke zware grof heden opgevuld dat er een van, in 't naar huis keeren, onder bezweek om nooit meer op te staan Altijddurende herin nering Een windblaas, kleermakertje uit de Sleinscho Weststraat, ('t Kuijn), heeft hem 's avonds dan iu zijn kabinet eens gulhartig mogen ontvangen, nu voorzeker meenendo, langs die deur, weldra eerste coupeur te worden in het paleis des Konings 1 Want dit pypsteeltje heeft zich toch al eeu vreerad diploma van snijder weten aan te schaffen, hetwelk hij met pracht eu zorgvuldig heeft doen inlijsten eu dagelijks ten toon stelt voor zijn eigou en voor 't publiek Eens snijder in de Hoofdstad, zal het hem te gemeen eu te gering voorkomen iu Sleidiuge nog aan andere postjes te den ken, ten ware men hem in Brussel van den beginne af naar waarde wist te schat ten met hem seffeus zei ven door de naaide te trekken 1 Ik vergeet nog watonze Leen Ver- struist is er ook bij geweest en lukte er iu den trio tot aan Sleidinge statie te volmaken. Bij eene eer?te reis nog naar Sleine sal Lus handelen om den Kerst- dagpacht een jaar te verschuiven hierin zal hij eerder lukken Jan van aardebe werker tegen de goette af te geraken Later nog wat voor 't knijn. öe gemaskerde hoofdop steller van 't Land van Aelst stelt nu op de zelfde plaats waar veertien dageu laug ziju heruchten uaainprijkto Dc gehoorzaamheid gaat boven brand- b offers. (Profeet Isaïas.) Zou dio geloerde held die beweert alles te weten in zaken van Schriftuur en ker kelijke zaken dan toch zoo verre onbe kend ziju in kerkelijke leering en gewijde geschiedenis dat bovenstaanden tekst voorkomt in 't eerste boek dor koningen? Hierover meer later eD dan zullen we dien geleerden bol een anderen brilletje passen. Te Dendermonde, schrijft Het Han delsblad, zou er spraak ziju dat M. Pieter Daeus, broeder van deu priester-volks vertegenwoordiger, als de caudidaat der kristen-democraten zal optreden, ter ver vanging van M. De Kepper. I Zondag 11., 5 December en 's anderdaags naar den feestdag dor H. Barbara, werd alhier een prachtig beeld dezer gevierde heilige plechtig in gehuldigd tusschen Vespers eu Lof. Het beeld werd ontvangen in het huis van den Eerw. Heer Pastoor en van daar stoetsgewijze naar de kerk gedragen. Voorop gingen maagdekens met banier cn werktuigen die het leven der heilige op zinnebeeldige wijze voorstelden, ein delijk het beeld der H. Barbara, gedra gen door 8 jonge dochters, gevolgd door de geestelijkheid, de leden van den ge meente- ou kerkraad. De bewondering en voldoeniug stonden op ieders' aangezicht te lezen bij het aanschouwen van het meesterstuk. In de kerk gekomen werd het beeld geplaatst op eenen voorbereiden troou in het middeukoor. Daar werd het plechtig gewijd, daarna deed d«r Eerw. Heer Roo- giers, pastoor van 't hospitaal te Aalst een zeer schoon gelegenheidssermoen op het leven, do deugden en de martelio der H. Barbara. De kerk was te klein om het volk te bevatten, dat van alle kanten der paro chie was toegestroomd om het feest bij te wonen. Mochte de H. Barbara, die gezien heeft wat al die brave inwoners van Erpe te barer eer gedaan hebben, met de mildste zegeningen die liefdebewijzeu vergelden en aau allen door hare machtige voor spraak de bevrijding eener onvoorziene dood en den troost der 11. H.H. Sacra menten bezorgen. God zegeue de liefdadige familie die dit schoon beeld van de H. Barbara aan hare parochiekerk geschonken heeft. Gent komt een pijn lijk verlies te ondergaan door het afster ven van den Zeer Eerw. Vicaris-Gsneraal Sonneville, Woensdag avond godvruchtig in den Heer ontslapen. Kerk van den H. Marlinut. Morgen Zondag 12 Docember, om 4 uren aller- plschtigst Lof eu buitengewoon Sermoen door deu E. H. Van Damxe, tot sluiting van de drijdaagscbo oefeningen ter eere van O. L. V. Onbevlekt. Zondag 12 Deeember 1897, dienstdoende Apotheker Mr Ghysselinckx, Molon- Xienotnriêule Annonoen op d© 4de Bladzijde. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 756 klonten boter ter markt ge- bracht, wegende te samen 5290 kilos. BOBSTLIJOER8, leest •4° blad, WIT KRUIS. Logenstraffing, Een brief van deu eerw. h Van Impe aan de Soir, logenstraft het nieuws, door dit blad ver meld, eu volgons welk er oneenigheid zou bestaan tusschen de blanke en zwarte leerlingen van dit onderwijsgesticht. Die onoenigheden zouden zelfs niet kunnen bestaan,daar de leerlingen afzon derlijk gehuisvest zijn. tol 6.55 don meierchineesch, japaansch, enz., in ds nieuwste kleuren en leekeningen, alsook zwarte, witle en gekleurde IIcnziel>or«-ZIJcIe, van af 95 cenl. tot fr. 28.50 den meter ellen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Damas, enz.(ong. 240 kwal. en 2000 kleurscha- kferingen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij ts huis besteldMonsters per keerende. G. Henngberc. Fabriek m Zijde ik. en K.iew.i. Zurich. Oulaugs stierf in de omstreken van Brussel een hoog geplaatst ambtenaar, liberaal en officier der burgerwacht, dio tevens secretaris-schatbewaarder der mid delbare school en het atheneum was, zegt de Journal de Bruxelles. Hij werd met veel luister begraven. Over eono maand verbleef hij twee dagen te Brussel, word in het torugkeeren ziek op den ijzeren- weg en overleed eenige dagen nadien. Men steldo in de boekeu van den afge storvene een tekort vast van 40,000 fr.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2