Donderdag 16 December 1807. 5 centiemen per nummer. 33ste Jaar 3f 19 PREMIE. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. )roeve bestatigingen De Gezondheid t' huis. Eene kleine schets van schoon Fransch. bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder lagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Baanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, i in alle Postkantoren des band. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 16 December 1897. ËfT" Kene overeenkomst ge nten met den heer Palatzky, ihotograaf te Aalst, laai ons toe an al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en lanuari aanst., een prachtig groot portret Ie bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed elijkende pholografie van eenen evenden of overleden persoon net eene som van 9 franks te la- en geworden, en na 15 dagen zal Hen het vergroot portret onlvan- en. De ingezonden photografie wordt ngeschonden terug gegeven De faam van den uitvoerder is Ac zekere waarborg van eene spre- ;ende gelijkenis en van schoon in verzorgd werk. "Wie een abonnement op Denderbode oor 't jaar 1898 neemt, zal van leden tot nieuwjaar ons blad gratis ntvangen. De verledene week werd ter Volkska- ïer het wetsontwerp besproken dat het ontiDgeut te leveren, in 1898, op 13,500 nan vastgestelt. Het Belgische volk mag wel tegen die ïilitarische overdrijvingen opkomen, toch ilijven zij bestaan, toch blijven zij ons ergen. Al de verzetaanteekeuingen zijn boter aan de galg gekletst. Hoe lang zal dat nog blijven duren Wij herhalen hot België is een onzijdig andekeu, dat geenzins eene rol to spelen eeft in het militarisch concert door do ïuropeesche mogendheden gespeeld. Dat nuziek, strijdig met onze natuur, strijdig oet onze belangen, moet in ons ooren niet linken en ons niet voeren tot het bc- Iricglyk droombeeld van veroveraar te pelen en lauden in te palmen. De Belg vraagt dat hij vrij blijve en an goed dulden dat andere volkeren met lie gevoelens ook blijven bezield. Eene geheime weldaad ontdekt. 10" VERVOLG. Deze ging voort met zijne verwondering uit e drukken. Die twee handjes zijn een prachtig mo- aiekwerk, samengesteld uit ontelbare kleine jdelgesteentjes, die schitteren als vuur ik r gloedroode, hemelschblauwe, gras groene, van alle kleuren.... eu daar, dit toningskroontje, ja, dit zijn allen fijne dia- nantbrokjes in alle vormen geslepen, en tiaar als het water der klaarste bron.... Dat is nu recht een prachtig juweel Wat raadt gij ons daarover, Michel Wel, Gudula, zoo iets dragen zou gansch Duiten uwen stand zijn het is waarlijk een koninginnering daarom «ou ik u raden hem be verkoopen met den prijs zult gij uw huis houden teenemaal uit den nood knnnen hel- m. Zoo daehten wij ook maar bij welken juwelier zouden wij best den ring te koop kunnen bieden Hebt gij betrouwen in my Voorzeker Michel Hebben wij wel een leger noodig dat jaarlijks aan het land zulke bloedige eu pijulijke offers vraagt Iu geenen deele. Oorlog moeten wij niet voeren en onze binnenlands che rust kunnen wij op meer dan voldoende wijze handhaven. Wat wij te vreezen hebben, en waarop de militaristen zich immer beroepen is een twist tusschen Duitschlaud en Frank rijk. In zulk geval, zegt men, zou het gemakkelijk kunnen gebeuren dat een der strijdende volkeren deu weg laugs België verkoos om de machtige versterkingen vau deu vijand te ontwijken op de onmid- delijke grenzen van beide volkeren opge worpen. En, voegt men erbij, moeten wij uiet in staude zijn onze onafhankelijkheid te verdedigen Die beredenering houdt geen steekt Wat kunnen onze soldaten tegen de machtige legers van Frankrijk en Duitsch- land Duitschlaud zal nooit langs België naar Parijs optrekken. De weg is veel langer en het zal niet door een onzijdig landekee trekken, wat hem een nieuwe vijand op den nek zou halen en ook dc protestation vau de Mogeudheden welke de onzijdig heid van ons land hebbeu afgekondigd en gewaarborgd? Zoo iets doen zou mis schien de eene ef andere staat bewegen krachtdadig op te treden tegeD den schen der der verdragen en traktaten. Eu wie de Duitsche politiek nagaat, die zal gemakkelijk bemerken dat gansch zijn streven is gericht zooveel mogelijk de na burige landen onzijdig te houden in geval, bij ongeluk, een strijd ontstond tusschcu de beide naburen, welke elkander als kat en hond beloeren. Van Duitschland hebben wij niets te vreezen zouden de Frauschen ons kwaad willen Wij moeten het bekennen dat wij van dezen kant zoo veilig niet zijn. Het chau- vinismus verblindt onze zuiderburen maar of zij in een strijd, lijk de nieuwe oorlog zou zijn, nog een vijand te meer zouden wenschen dat valt te betwijfelen. Zij zijn reeds zoo weinig tegen hunne eeuwige vijanden gewassen dat zij de dwaasheid zoover niet drijven zullen, de Belgen, hoo zwak hun leger ook weze, onder het vaandel hunner vijanden te jagen. Dat zegt do gezonde rede. Ouze versterkingen ook zijn nutteloos. Zij zullen nooit de vijand meer dan twee uren tegenhoudeu. Wat meer is zij kun nen te gemakkelijk ontweken worden. De legers trekken eene uur hooger op en de toer is gespeeld. Hoeveel millioenen zijn daar niet aan I verkwist Hoeveel lijden zou op sociaal 8 gebied daarmede niet kunnen gelenigd i; worden 5 Wij vragen een klein rustgeld voor de [j arme slaven die huu gansche leven door hebben gezwoegd en gezweet om den landzatelijken rijkdom te vergrooten en die, van krachten uitgeput, iu hunnen ouden dag zouden moeten gaan bedelen. Neen, dat is te pijnlijk. Een deel van 't geld voor de pensioenen is daar te vin den laat ons die militarische overdrij vingen den kop verpletteren en het ge spaarde geld aanwenden tot het erkenuen van een pensioentje aan de scheppers van ons nationaal geluk en welzijn. De forten belemmeren den vooruitgang onzer steden en toch mag men zich vra gen of zij afgeschaft zullen worden eu geslecht. Meer dan tijd is het daaraan de hand te slaan. Ook dat onnoodig contin gent van 13,500 man is te groot, te over dreven, do tijd van dienst is te zwaar en te lang. Een voorstel is gedaan geworden om het getal vrijwilligers af te trekken doch het werd verworpen. Dat ware nogthans eene eerste verlich ting geweest en die de baan zou openen aan dezen die volgen moeten. Laat ons hopen dat er aan de stem des volks zal gehoor geleend worden. F. A. B. Laat mij dan eens begaan, ik zal er den hoogsten prijs zien van te krijgen. De jongeling nam het jnweel, stak het zorgvuldig in zijnen zak, en in plaats, van naar huis ta gaan, keerde hij opnieuw de stad in. V. AAN DE NAAITAFEL. Geene volle uur was Michel Degraef weg geweest, toen hij nog licht bemerkende in het huisje van meester Driessens, er binnentrad. Zij zijn wakker, dacht hij de zaak van den ring zal haar veel bekommeren, ik zal maar aanstonds bericht brengen. De vreugde prijkte op zijn aangezicht en dit bemerkten weldra de twee meisjes die nog aan de naaitafel zaten en hem nieuwsgierig aankeken. Michel ofschoon goed en rechtzinnig van inborst, was een ware plaaggeest, en hij giug dien hem aangeboren drift nu eons lustig bot vieren. Het was zijn inzicht niet oene dier twee zusters daardoor te kwellen wel inte gendeel, hij gevoelde zich sedert den morgend van dien dag eene steeds aangroeiende gene genheid om Gndnla, bijzonderlijk, gelukkig te maken. Voor hem was het dns enkele scherts en het verlangen om eens wel te doen lachen, toen hij binneutredend het volgend gesprek begon Zoo, zoo, juffer Driessens, gij hebt dezen avond mijnen goeden wil eens willen op de Eene zaak van allergrootste aangele genheid is het waarborgen der huiselijke gezondheid. Velen bezitten dien waarborg, en zulks omdat zij de hoofdzakelijke piicbtregels vervullen, die door de gezondheidsleer zijn voorgeschreven. Orer eenige dagen had er te Brugge eene groote voordracht plaats van den geachtcn doktor Van Stecnkisto, over de gezondheid in den huiselijken kring. Op eene verstandige wijze toonde hij, hoe noodzakelijk het is, van de gezond heid te waardecren, daar deze eeneu wa ren schat mag heeten, die kostbaarder is dan goed en geld, eu dat zij de onont beerlijke steuupilaar is van bijna gansch hot menschelijk streven. Er zijn lieden, sprak de voordrachtge ver, dio als zij in huis eene groote en eene kleine kamer hebben, die de kleinste tot slaapkamer verkiezen dat is regelrecht tegen de gezondheidsleer. De mensch kan toch de lucht welke hij inademt, niet weder als versche lucht inademen, en daarom is het ook noodig, zootcpI moge lijk, de grootste kamer te gebruiken. Voorde verwarming der slaapkamers is het zeer prijzenswaardig van nooit vuur proef stellen dit toch had ik van u niet ver wacht De beide zusters keken hem verwonderd aan, en Michel gaf aan zijne houding een zoo koddig voorkomen dat Alena baar hoofd aan Gudula's oor bracht eu haar toefiuisterdo Zou Michel op onze gezondheid gedron ken hebben Foei wat gij denkt, antwoordde Gu dula stillekens. Die nauw hoorbare woordenwisseling was door Michel begrepen geworden, en bracht hem nog in grappiger luim Het is waarlijk geestig van uwentwege, juffers Driessens, ccncu armen jongen gelijk Michel Degraef is, op zulke wijze voor den aap te honden Nu begon Gudula op baro beurt te twijfelen en bet gedacht is Michel wezenlijk een dronkaard vloog door haren geest. Michel las dit gedacht op haar gelaatstrek keu en schertste voort Eenen goudsraid met eenen koperen riug op de baan zetten Het is nog de eerste April niet, jutters Een koperen ring vroeg Gndnla ontsteld. Wel zeker, met eenen koperen ring vervolgde hij. Dan zijn wij bedrogen geworden Alena, het kwam my toch zoo wonder voor.... Maar, Gudula, dan beeft sich Michel ook bedrogen gelyk wy, hij een man van te branden, wel te verstaan zoolang men gezond is. Het huis moet behoorlijk verlucht en genoegzaam verlicht zijn. Voor wat de verluchting betreft, is 't zeer goed, van binst den dag de venster ramen geheel open te zetten. Voor de verlichting des avonds, ge bruikt men best petrol. De gaz is uiet te verwerpen, nochtans moet het gezegd worden, dat zij te veel koolstof in de ruimte der plaats werpt. De lijuzaadolie is ook zeer goed, doch deze wordt maar zelden meer gebruikt, en daarbij is zij te duur. De roetkaarsen, daar dient uiet van gesproken, hunne branding is gansch on gezond best dus petrol maar ook dient er met het gebruik dier brandstof even eens voorzichtigheid gepaard te gaau, want bijna alle dagen gebeuren er onge vallen door het onvoorzichtig behandelen van petrol. Vult nooit lampen terwijl zij branden, en steekt nooit het vuur aan bij middel van petrol. De vloer moet zorgvuldig schoon ge vaagd worden, doch men moet het stof- maken vermijden, want in dat stof zou zoer gemakkelijk de kiem van de eene of de andere ziekte kunnen vervat zijn. Dikwijls de vloer met water opwas- schen, is ook zeer goed, maar nog eens wordt er vereischt te zien dat er geen water blijft liggen, want dat veroorzaakt somtijds vochtigheid in t' huis, en dat is eene zeer slechto zaak. Laat ook nooit de drekputteu te hoog rijzen, maar doe ze liever bijtijds ontrui men. Dit zijn al kleinigheden welke zeer nuttig kunnen zyn aan eenieder in 't al gemeen, en zeer wetenswaardig voor velen in 't bijzonder. Er dieut nu nog een woordje gezegd over de maatregelen welke men nemen moet ten opzichte vau zich zeiven. Er zijn vele dingen die op hun eigen roeds nadeelig zijn, zooals het dragen van gespannen kleedei en en van onreine klee deren maar het bijzonderste, is de niet genoegzame wassching van het aange zicht, van de handen, van de voeten en van geheel het lichaam zelfs. Water is er genoeg. Waarom dus zouden wij er geen ge bruik van maken Het water is een kostbare schat en nochtans wij waardecren dien schat niet genoeg. Wij begrijpen niet ten volle van welk groot nut en welk groote verdienste het water is. De gezondheidsvoorschriften van den beroemden pastoor Kncipp steu nen meest al op het gebruik van water. De reinheid betrachten door wassching is dus een verstandige handelwijze, en daarom is het, dat ook de baden zeer aan te prijzen zijn. stiel Herinnert gij nog wat schoone dingen hij, pas één uur geleden, over het juweel verteld heeft Het was een koninginnoring, het schoonste wat hij ooit zag, en meer andere lofspreuken. Waarlijk, in den bedriegelijken schijn van uw lampje kon men wel koper voor goud, en glas voor diamant nemen Michel, zeg dan toch eens duidelijk wat er van die zaak is. Zoo sprak Gudula met een ongeduld dat ten uitersten top was gestegen, en Michel sprak lachend voort Wat er van is, juffrouw Ik wildo u Verplichten, en ging in plaats van naar huis, recht de stad in, om te weten wat de liefheb bers over het juweeltje dachten, dat gij mij toevertrouwd hadt. Ik giug eerst naar de Vossenstraat op gij weet, daar woont de schacheraar Daniël, oen eerete Abraham's kind, die zijnen zilveren bril maar op den neus moet klemmeu om dwars door het gond heen te zien, en er al de waarde van te ken nen; hij weet op een oogenblik hoeviel kantjes elk edelgesteent heeft, en kan op een kwaart uurs de fijnste diamanten in louter kristaal veranderen. Ik dacht eerst bij Daniël om in lichtingen te gaan nopens uw juweeltje, dan dacht ik wederom wat anders, en ik dacht zooveel dat ik met het stukje koper, in glas opgesmukt, eindelijk naar de Wolstraat trok. Daar woont de vermaarde juwelier Steens Betracht daarbij nog de gezondheid in uwe voeding en zie wel toe, dat gij u met zuiver waler laaft. Water, nog eens, is een drank die niet als voornaam be schouwd wordt, maar die toch uitmun tend mag heeten. Gekookt water drinken nochtans is het beste en het zuiverste. Om water te reinigen, kan er hier een middel aangewezen worden, dat in 't be reik van een ieder is Men legge een wit linnen doekje op een ijdelen potmen doet er op volgelijk eene laag zand op, eene laag houtskool en we der «en laag zand, en men giete dan langzaam het water daar boven op Het zal klaar en zuiver zijn, wanneer het in den pot loopt. Hooger aangehaalde wetenswaardighe den over het waarborgen der gezondheid t' huis, zijn voorzeker niet nieuw maar daarom is het niet nutteloos zo eens aan te halen. De lieden van deu buiten zyn voorwaar meer zeker van de gezondheid dan de stedelingen, daar de eersten meer in het bereik ziju der wijde eu opene lucht doch voor beiden is het zeker en blijft het eene groote waarheid, dat in vele omstandigheden het waarborgen der ge zondheid, maar te veel verwaarloosd wordt. Ouzo grootsprekers in Franscbdolheid boffen ermee dat da langue universelle de schoonste taal van de wereld is. Wij twijfelen er niet aan, doch *t zij ons geoorloofd eens aan te merken dat de Franscben veel talent van schuimloopers bezitten en 't heel goed aan boord kun nen om de andere talen ten profijte hun ner taal, uit te plukken. Spreekt men van roaiwedstrijden of zeil booten, 't is van yachting, rowing, skulls, rowingmen, juniors, em. Is het over wielrijden, men antwoord u met cycling, cyclewomen, record, re- cordmen. Gaat men naar de jacht, 't is al set ters, paper-hunt, rally paper, bigs and dogs, dat de klok slaat. Zijt gij liefhebber van poerdonloopen, men overschreeuwt u met betting, sport, turf, selling, starter hooit, bookmaker, dead-heat, walk-over en dergelijk He breeuws. Moet gij op reis, gij neemt one ticket in de station of hallgij neemt plaats in een wagon of een sleeptng-car eu de express voert u op de railway. Gij hoeft een rijtuig te koopen, men bied u dog-carls, four-in-handsroney- chaise, breaks, tilbury, mail-coachbris- ka's en ander tuig aan. Gouweloos. Deze, dacht ik, iB ten minste een kristenejood, en verkoopt hij soms nl wat tin voor zilver wat koper voor goud, toch zit er in hem nog oen deeltje geloof en dus een greintje eerlijkheid. Gij moest zijne vrouw eens zien Zij iB een toonbeeld in welk de kardinale deugd, de voorzichtigheid, op eeno bijzondere wijze uitscbittertzoodra iemand voor den toog verschijnt, treedt mijnheer Steens vooruit en groet plechtig deu kalant, hem vragende wat hem belieft? Die woorden zijn nog niet uit zynen mond of ma dame Steens, door de bel die aan de deur hangt verwittigd, daalt eenen trap af en plaatst zich naast haren gemaal om duizende bemerkingen te maken op hetgeen mijnheer zegt en verhandeltdan duistert zy iets in zijn oor, dau stamelt zij gedurig het woord voorzichtig, voorzichtig n uit, en eindelijk gelukt zij er in haren man ongeduldig te ma ken en zich met een ruw woord to doen weg zenden. Gelukkig voor mij, toon ik binnen trad met uwen ring, was madame juist afwe zig, en daarom ouderzosht hij het juweel met rust en zorg. Eerst opende hij groote oogen omdat het zoo glinsterend blonk en zoo ryk voorkwam maar eenige oogenblikksu later wierp hij die oogen op mij, en sprak deze Verwijtende woorden (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1