Pol en Stant. Geleerde en diepdenkende bol Gemeente Borsbeke. ZONDA.GRUST. Van tak op tak. Kiezing te Dendermonde. KERSTBOOM De vrome Strijders. Allerhande Nieuws. TOMBOLA Stant komt korts na den noen den hof opgestoken hij steekt de deur open en is binnen. Ka. Wie dat «r daar ia Welgekomen, Stant, zet n bij man, en pakt nen pot meê Stant. 't En ia van geen refune, beate Ka ken want nen bak kaffé ia nog van 't herteliikate dat nen menscb pakken kan. Ka. Bijzonderlijk als g'op voyage aijt, Stant, en als ge door de moor hebt mogen polsen gelijk gij. Stant. Wel, Kaken, dat gaat nogal wel we'n mogen niet klagen 'k ben nier dikwijls naartoe gekomen door neu andereu drasj als tegenwoordig, en voor den tijd van 'tjaar liggende wegen tamelijk goed. Ka. 'k Hoor u liever stoeffen als klagen^ Stant en hoe ia 't huis hoe gaat het mee Trientjen en meó de kinderen Stant. God dank. Kaken, allerbestDe vrouw heeft eenige dagen lang mei de tla- wenza ep den nek gezeten, maar z'is weerom al zoo vlug alB een bieken. Ka. Maar, Stant, dat ia toch ieta van die kanaille van die llawenza Er kwam hier eergisteren nen koopman van de kanten van Deinze en die mensch zei ons ook dat er in zijn streken ook schrikkelijk veel meê die prij gek wollen zijn. Stant. Ja. Kaken, en zeggen dat het alle jaren 't zelfde spel is en aat er geenen winter niemeer en kan voorbij gaan zonder grip of rol of't ia gelijk welke klodde. Ka. 't Ia erg genoeg, Stant, en bijzon derlijk sedert dat de donejerij in de wereld gekomen ia maar 't ia altijd alzoo geweest ü'uen plagerij brengt een andere meê. Stant. 't Ie waar. Kaken, en laat ons hopen dat w'ook terzelfder tijd van alle twee die klodden zullen verlost geraken en dat er 't naaste jaar noch van d een noch vau d'ander geen spraak meer en zal zijn. Ka. Als 't God belieft, Stanten zeg nen keer, hoe ia 't mee de kinderen Stant. Ook opperbest, Kaken ze gaan alle dagen naar de maaeurkes naar 't school, en zo leeren dat 't een plezier is gebeden, kateclminus, heilige geschiedenis, zio Kaken, dat vliegt er allemaal uit lijk 't water uit de pomp. Ka. Ja, Stant, die nonnekea doen waar lijk Teel goed in de wereld, en zeggen dat er ■tekelverkes zijn die daar durven den spot meê drijven en meê lachen Stant. En waar en lachen de goddeloo- zen niet meê. Kaken Maar lest lachen best lachen 'k Hoorde den verleden zondag in •ns S' Martonskerk preêken over d'hel en als den eerweerden lieer de verschrikkelijke •traffen en pijnen der verdoemden had uitge leid, wekte hij ons allen op om daar dikwijls aan te donken en ons nooit bloot te stellen om er in te geraken volgt die kooggeltiic cn sterkt verstanden nie naar, zegde de predi kant, die lachen en spotten meê d'hel in hun gesprekken en in hun geschriften want 't is van hen dat God den II. Geest in 't hailig Schrift zegt- Wij dachten, zullen zij fde verdoemden) dan uitroepen, wij dachten aat het zinnoloozen waren wanneer wij hun de deugd sagen oefenen en hunne kristene plich ten volbrengen maar helaas nu zien wij. het, nn gevoelen wij het wij waren de dwa zen, wij waren de uitzinnigen nu weten wij het, maar helaas te laat, te laat Ka. Ja, Stant, zoo is 't En ze mogen al 't ander vorstand van g'heel de wereld in éónen bol steken, als dien bol, hoe geleerd hij ook weze, 't verstand niet on bezit van te zorgen voor zijn ziel en te werken voor zijneu Hemel, dan zeg ik, dat dien bol mis is, da'k duizend keer liever mijn beetje verstand heb als al 't zijne. Stant. Ge zult er verder mei geraken ook, Kaken maar zeg nen keer, I'ol, hoe is 't meê de landdaën g'Uoudt u zoo pit van daag Pol. Och, Stant dat ge wist hoe kon tent de vrouw is ale ze 't woord mag voeren go zoudt gij nog wat voortklappen meê Kaken Ka. Hola, Pol voor zoo dikwijls dat Stant hier binnenkomt en hem zet, zou 'k misschien nu nog moeten zwijgen Pol. Wel nieneeg, vrouw geef maar af, mensch, 't doet mij nog meor plezier als u. Ka. Alzoo en besta ik niet. Pol 't ia nu nwen toer, zooveel te meer dat Stant u on dervraagt. Pol. Bedankt, vrouw hewel, Stant. ons velden staan goed 't loof is wel gelukt en er is nog geen de minste schaai aan dr jonge klaveren staan in 't algemeen goed, ei den oogat presenteert hem allerbest voo: 't toekomende jaar. Stant. Dat doet mij plezier, Polen hoe is 't meê de beesten Pol. Stillekes, 8tant alles ia aan neu redelijken goeiën prijs, maar do vetbeesten bederven den stiel een beest van drij hon derd frank den dag van vandaag was er over eenige jaron vier honderd weerd en nog meer. Stant. Dat verschil is gi hoe is 't meê de vette varkens Pol. Daar en valt niet van te klagen. Stantze staan nen frank en centiemen den kilo, en van als ze aan nen frank staan, kan er den boer aan uit. Stant. En de peerden dan, Pol Pol. De peordon «yn duur, Stantmna dat en is niet altijd gewonnen voor den boor want het gebeurt maar to dikwijls dat nei menseh door 't een of 't ander malheur eei peerd verliest en 't en is maar dat er daar- meê nen schrikkelijken put komt in de kas. Stant. Dat verstaat hem gemakkelijk, Pol maar nu in 't algemeeu gesproken, hoe staat het tegenwoordig meê de boerderij Pol. Wel, Stant, tusschen tweeën de boeren doen hun uiterste beste ze werken, vetten cn zorguu om te meest zo zijn fel op 't veld en in de stal, en alzoo geraken z'er toch stillekes door zonder malheuren maar 't droefste van al, Stant, dat ia dat er geen goeie eu oprechte betrekkingen nie meer en bestaan tusschen deu boer en Tien knecht, tusschen den meester en den werkman. Stant. En dat pleegt nochtans allemaal zoo gemakkelijk cn zoo plezierig te gaan, ho Pol? Pol. Zwyg mij daar af, Stant neu knecht of nen werkman dat waren vroeger jaren als eigeneers van den huize; elk ver stond en deed zijn werk meê plezier den boer eu moest biikaus nie kommajideeren of «r hij bij was of niet bij en waï by ziju volk dat kwam overeen uit ze trokken naar 't veld meê koerage en als ze 's uoenens ot 's avonds t' buis kwamen, meê plezier en meê neu zekeren hoogmoed vertelden z aan den meester wat zo verricht hadden daar volgde een vrolijk gesprek op eu een smakelijke maaltijd en boer en knechten en kinderen van den huize leefden als gebroers ondereen dat was nen tijd, Stant dat was nen tijd van algemeene vreugde en voldoening maar nu, maar nu Stant. Ja. Pol, 'k weet wat dat ge wilt zeggen, mensch nu is die geest van broeder lijkheid ea zoete over» ukomst verre gaan ilniten. he Pol Pol. En kan 't missen, Stant, meê al dat geschreeuw ci: geroep en getier van die groene revolutionnairs die anders niet en doen als de menachon tegen melkandere opmaken Kan 't missen meê al die zotte en dwaze em onverwezenlijke beloften waar dat ze kop van alleman op hol doen meê gaan Kan t missen meê al dien haat en nijd en jaloesia waar dat ze d'herteu meê vervullen iu de plaats van d'oü en kristene broederliefde Stant. Neen 't, Pol, 'ten kan nie mis- n en nooit of aooit en knnnen die groene socialisten herstellen 't kwaad dat z'aan Kerk i samenleving veroorzaakt hebben. Pol. 't Is een schrikkelijke verantwoor delijkheid die z'over hunnen hals getrokken hebben, Stanten daar en is maar een remede om weêrom vrede en welstand eu geluk onder 't volk te brengen en dat is, van allemaal gelijk, klei* en groot, boer en werkman, meester en knecht, malkander d'hnnd te lee- nen om naar ons oude, voorvaderlijke en echt katholieke princiepeu terug te keeren, en overal meê eendrachtige werking dien boel van revolutionnairs weg te vagen. Stant. Dat is bij ons al ver gezst, Pol, en God dank. 'k hoor bijkans overal waar da'k kom 't zelfde zeggen. Pol. Hier op oas prochie hebba* die ertisten ook gedaan. Stant en die nog kristene mensch is in 't hert en kan ze nie langer meer volgen. Stant. Overigens, Pol, ze worden 't zelf gewaar dat hun schip van lengens en bedrog aan 't zinkeu is. en er en komt nie meer uit als de laatste kreten van de razernij en de anhoop. Pol.Laat het maar zinken, Stant, en tot in dep veraten afgrond, liever vandaag als morgen hunnen naam zal nl afsohnwelijk [enoeg bestempeld worden door ons nakome- Wen" Stant. Jaai, Pol, en nu moet ik voort.... Pol. En geeu nieuws over den Werk manskring, Stant Stant. Toet, Pol, er is nieuws; over morgen, zondag, vieren wij ons Ceciliafeest 'e miimags trektement voor de leden van tooneel- en zangmaatschappijen, en 's avonds om 5 1/2 uren Concert voor al de leden meê huuue familie. Pol. Dat is wel, Stant-; en zijtg'er bij voor 't trektement Stant. Of ik er bij ben, Pol en 'k leg van nu af al myn boontjes op te week, want 't zal er deugen. Pol. Weêrom al saucissen zeker Stant? Ka. 't Zou zeker anders slecht kunnen zyn, nie waar Stant Stant. Dat geloof ik wel, Kaken 1 Sau cissen en myriametors saucissen, maar geen poerdeuvleesch zelle van dezen keer sprin gen w'or op meê nen halven os Pol. Meê hoeveel mauueu, Staat Stant. Meê een goei honderd. Polmaar dat on geeft er nie aan er is altijd eten ge noeg en selfs te veel, 't is buikeken vol Ka. Alla, Stant, 't mag zijn weert u maar, en smakelijken appetijt Stant. 'k Zal mijn beste doen. Kaken, en 'k zal 't u vertellen de naaste week en nu bedank ik a voor den kaffé en wensch ik n de gezondheid Pol en Ka. Tan de gelyken, Stant, en goeië reis Wij zegden over acht dagen dat de naam van den beruehten veertiendaag- schen hoofdopsteller van 't Land van Aelat vervangen was in voormeld blad door «ene aanhaling van de H. Schrif tuur en inderdaad daar waar de naam van den grooten held had geschitterd, stond er dan te leien De gehoorzaamheid gaat boven brandoffers (Profeet Isaïas). Wij hebben reed? doen uitschenen hoe degeleerde eu diepdenkende bol bij den profeet Isaïas gaat woorden zoeken die wij vinden in den eersten boek der Koningen, kap. XV, v. 22. Wij willen die woorden nog een.* aanhalen met degene die er op volgen en met de uitleggingen van Mgr Beien zaliger, den grooten go- leerde in kerkelijke en geestelijke zaken. II Schrift - Beter immers is dc gehoorzaamheid dan de slachtoffers Mgr. Beien Beter,want in de slacht- offeranden wordt andere vleesch, inde n gehoorzaamheid echter wordt do eigene s wil geslacht. H. Schift - Want wederspannij zijn, is als de zonde vau tooverij, en niet willen gehoorzamen is als de mis- daad van afgoderij. Mgr Beien - Woderspannig zijn of ongehoorzaam zijn en nochtans God willen dienen is zeggen .dat men God zal kuuncn bedriegen, of door bedrie- - gerijen vau God iets verkrijgen, zooals de toóveraar van den duivel. Niet willen gehoorzamen is zijnen eigenen wil vooreukiezen bij God, dit is zijn eigen zeiven God maken, on afgoderij bedrijven. Verstaan, niet waar, beste lezer Boerenbond van het Canton van ELerzele. Op Zondag 26 December, 2,!> Kerstdag, zal er ecne belangrijke voordracht gege ven worden door den heer Thuysbacrt, Burgemeester van Lokeran, over de pen sioen kassen en aaugehechto toelagen van Provincie en Staat. Dezo nuttige instelliug heeft veel bijval; er zijn alreeds te Lokeren alleen een twintigtal sociëteiten opgekomen. Ook hopen wij dat in deu Boerenbond van het Canton van Herzele menige dezer inrich- tiugeu zullen tot stand komen. Zondag 19 December 1897, dienstdoende Apotheker Mr V. Meirsschaüt,Korte Zouts tr aat. VDLK§ROKD. Bijna al de catb. Volksmaatschappijen in ons Arron dissement van Aalst, komen zich te ver- eenigen en vormeu nu eenen Arromlisse- mentsbond aangesloten bij den Belgischen Volksbond. Achttien maatschappijen met een gesamenlijk getal van 2200 leden komen hare aaDsluitiug te vragen bij den Bel gischen Volksbond. Reeds waren er verscbillige Maat schappijen met een <»etal van 2300 leden bij den Bond aaugesloten. Het getal aan geslotene leden zal dus tot 4500 bcloo- peu. Meer andere aansluitingen worden verwacht. Xnnit ItPfipn ,,00,' beleedigen, ,wuuu ucyen, n00lé lnsterctl) alles in eerlijkheid en deftigheid, xiodaar onze leus roept de heul van Chipka. Dus de held liegt nooit, beleedigt nooit, lastert nooit maar dat belet toch niet, ziede wel azoo, dat 't Land van Acht gedurig voor de Rechtbanken wordt ge daagd om er rekening te geven over beleediging en laster. Maar volgens de held zijn zijne grie- vendste beleedigiugen en lasteringen slechts complimentjes uit genegenheid. De 1600 bravo deftige eerlijke werk lieden, leden van den cath. VVerkraans- kring uitschelden voor schooiers en schoefelaars,die moest men ophouden met geven zoo talrijk ïlen kriug zouden verlaten dat er geen 100 leden meer zou den overblijven, - dat is ook al een com plimentje uit loutere liefde en genegen heid Dus 1500 schooiers en schoefelaars waaronder vele socialisten en slechts 100 leden overtuigde catholieken, die ia hunne eigeuo noodwendigheden kunnen voorzien.. En zulke grievende belesdigingen slingert de held naar 't hoofd onzer def tige werkmansklas Held, man, al uwe eerlijkheid eu def tigheid is nog geene roode duit weerd Electrieke beweegkracht. Eeno fransche maatschappij heeft van do re geering de toelating gevraagd en beko men om proeven te doen met electrieke scheepstrekkers op het kanaal van Char leroi, in plaats van peerden. Eeno eerste proef werd genomen met een schip van 75 ton eene tweede met een vaartuig van 300 ton. Da schepen gaan met dit stelsel drie maal zoo suol vooruit, on de kosten be dragen de helft minder.. u den loop van het aanstaande jaar zullen, tegen het scheepvaartcougres proeven op grooto schaal worden aange- wond. 7nWT\T?P sterk ingerichte christene ZiUIl UliA. voikspartij 0rdt het al socialist, roept de Sibbedomine van Chipka... Zie Gont, Brussel, Ronsse 't is er bijna al socialist. To Aalst, eeno stad vau arm werkvolk, wordt bet socialismus tegen gehouden dank zij de christene volkspartij. Lenderbode heeft altijd beweerd en be weert nog dat de christene volkspartij eene kliek is, die voor velen eene soort van proeftijd is, vooraleer in 't roodo kamp te treden. Vooruit vaD Gent bevestigt onze be wering. In zijn nummer van maaudag 11., deelt het roodo orgaan eenige regels meê uit 't Land van Aelst geknipt, in de welke op de ui^breidiug der goddeloosheid en den vooruitgaug van 't socialismus te Gent wor.lt gewezen. En Vooruit laat dit uitknipsel van Land volgen door de veelbeteekenende bemerking - Dat alles is goed en wel, maar te Aalst stellen wij juist het zelfde ver- - heugende feit vast, namelijk, dat het «socialismus zeor snel vooruitgaat trots M. P. Daens en zijnen grooten broer. AalstAalst Vooruit bevestigt dus wat Lenderbode meermaals heeft geschreven die zooge zegde christene volkspartij. is het kweek- syndicaat van roode socialisten. Tal van lieden zonden wij met deu vinger kunnen aanwijzen die zich eerst in de rangen der christene volkspartij schaarden maar wel dra naar 't roode kamp overliepen. Do christene volkspartij in plaats van het socialismus te Aalst tegen te werken, heeft het onbetwistbaar bevordert.... Eerst groene socialist en dan roode socia list, zoo gaat het, schrijft Vooruit. Gemerkte verkens. Met het oog op de verkeussmokkelarij, die tegenwoordig op groote schaal gedreven wordt, spreekt de Patrie van Brugge in eeu artikel over de vraag, om ook deze dieren te merken, gelijk men het met do run deren doet. fniog weekskens eu onze vierde man vertrekt naar do maan Duizende catholieken zullen hem goede reis weuschen en den wind van achter 1 HOLA Pier van Chipka, belolte is schuld man... Gij hebt beloofd ons te zullen zeggen waarom M. De Pelsmaeker van Denderleeuw de christene volks partij met klikken en klakken(beeft laten varen?... Wat mag toch de oorzaak ziju der on- eenigheid tusschen die twee boezem vrienden vau weleer De Pelsmaeker eu De Baeker Allous, Pier mau, belofte is schuld 1 Ze zijn tegen de religie niet. Het orgaan der socialisten van Hoei meldt dat de leden van den socialistischen kring beslist hebben het socialistisch blad Le Laboureur aan de landbouwers uit te deelen met het doel bij de vrouwen der landbouwers den noodloltigen invloed te bestrijden welke den biechtstoel op haar en bijgevolg ook op hare echtgenooten uit oefent. Daaruit ziet men wel degelijk dat de socialisten niet tegen den Godsdienst zijn, niet waar ALMANAK. Met ver- ontweerdiging wordt door alle catholieke herten uitgevaren tegeu hen die vermetel genoeg ziju geweest ora de beeltenis van Z. H. Leo XIII te midden van den plak almanak der groene socialisterij te doen drukken. Men wil hierdoor aan 't volk doen ge- looven dat Z. H. de Paus de Daensisterij en Roelanderij goedkeurt, doch niets is ▼alscher, want, naar men ons verzekert, is het verre vau wel gevallen to zijn in de hoogere kerkelijke wereld Men zou nu willen 't lot op Jonas leg gen en beweren dat de drukker hot uit eigene beweging deed 't Is te dwaas, geen enkele drukker ter wereld, zou zich dat uit eigene beweging durven veroorlooven... 'tls te dwaas I... Aanhouding. Zondag namiddag, moesten Brenez, eu Roger twee roodo kamerleden, het woord voeren op de mee ting van Lens. Ton gevolge van eene klcino avontuur zijn zij er niet verschenen. Daar zij wil len op de publieke plaats van Hautrages bet woord nemen, werd hun zulks verbo den top gevolge van eene verordening des Burgemeesters, die de vergaderingen iu 't openbaar verbiedt. Roger en Brenez protesteerden en wil den toch sprekeu. Eene tafel werd aangebracht maar op het oogenblik dat de meeting zou aan vangen, verscheen de Burgemeester door twee gendarmen vergezeld en deed hen van de tribuun stappen. Daar de twee kamerleden al te veel spektakel maakten, en den Burgemeester durfden beleedigen, werden zij eenvoudig aangehouden en naar het gemeentehuis gebracht, waar proces-verbaal tegen ben opgemaakt werd. Er wordt verteld dat Roger zich als eeu wilde tegenover den Burgemeester gedroeg. Hij bracht hem zelfs eenen kaak slag toe, waarop de twee gendarmen den afgeveerdigde onder den arm namon en naar het gemeentehuis brachten. Maar dan kwam er Bronex tusschen, en bedreigde en heleedigde de openbare macht. In 't gemeentehuis deden de gendar men de aangehoudenen eene eerste on dervraging oudergaan, maar deze wei gerden te antwoorden. De heer Van Schoor, Procureur gene raal, heeft aan de Volkskamer de noodige machtiging gevraagd om die twee roode kamerloden gedurende den zittijd te mo gen vervolgen. Al de sectiën hebben een gunstig advies uitgebracht eu het valt niet te betwijfelen de Kamer zal de mach tiging verleenen. Zilver in goud veranderd. De muntkwestie opgelost 1 Een Engelschman, dr. Emmers, die reeds vroeger belangrijk» ontdekkingen op natuurkundig gebied heeft gedaan, moet thans hebben ontdekt hoe men van zilver goud kan maken. De Daily News verneemt, dat de natuurkundige Crooks het product van Emmens proeven heeft onderzocht en daarin alle eigenschappen van goud heeft govoudeu. De uitvind or laat een machine maken, waarmeè hij 50,000 onsen goud per raaaud kan ma ken. De productiekosten zijn echter zeer aanzienlijk. Dr Emmens is ten gevolge van een rug- gemergsziekte, aan beide beenen ver lamd. Voorloopig zal men wel doen nog niet te veel geloof te hechten aan dit bericht. Een uitgeslotene. Citoyen Meu- lemans was een der socialistische aan- leiders te Leuven bij was, zegt de XXe Siècle, een der grootste woelgeesten van die partij. Op de meetings was bij de redenaar, in den Volkswil was bij de verantwoorde lijke uitgever kortom, Meulemans werd voor den tribunaal getrokken en veroordeeld tot schadevergoeding en deze beliop een rond sommckc. Denkt ge nu, dat de Lenv»nsche coöpe ratief, den armen Volkswil ter hulp kwam Gij zijt er wel meê. Weet ge wat man deed Men sprak den banvloek uit tegen citoyen Meule mans, dat deze maar moest gaan... zitten. Deze laatste onderwierp zich maar Vau Hoywegen, den drukker van den Volkswil, maakte bekend dat citoyen Meulemans, onder den dwang zijner par tijgenoten bukte, eu zij verklaard hadden dat tij niet zouden betalen, maar dat hij zijne straf zou gaan uitdoen. Van Hoywegen werd nu door den par tijraad aan de deur gesmeten, zegt de XX" Siècle, omdat hij tekort was gekomen aan de tucht in de partij Eene smoutpeer. Maandag avond, voor ecne nietigheid, is in den gemeente raad van Luik een echte storm ontstaan. Dc raadsleden scholden elkander uit voor leugenaars, onbeschofterik ken en ellcu- delingen. Daar M. Digucffo aan de socia listen verweet dat zij huune candidaten kozen zonder or zich om te bekommeren of zij veroordoelingen ondergaan hadden, antwoordde citoyen Demblou met een he- vigen uitval tegen zekere burgemeesters van grooto sledeu, overladen met schul den, die de justicie had moeten vervol gen, en aan welke M. Digneffe vroeger fier was de hand te drukken. Di« woorden verwekten een hevig ru- ij moer. De Burgemeester riep uit dat dit eene schande was de dooden op zulke hatelijke wijze aan te vallen, en daar het ij gerucht niet ophield, schorste hij plots»- 8 ling de zitting op. Een kwaart uurs later weid zij hernomen, doch de storm was bedaard en alles verliep rustig. Citoyen Demblon, volksvertegenwoor diger, had dus gezinspeeld op eeu gewe zen Burgemeester, overladen met schul den en dien de justicie wel zou gedaan hebben van te vervolgen. M. Paul d'Andrimont, bestuurder der koolmijnen le Hasard en zoon van den overleden Burgemeester van Luik, heeft dinsdag avond ten 7 '/4 uren, bij de aan komst van deu trein uit Brussel, in de statie van Luik citoyen Demblou afge wacht eu hem in volle gelaat een flinken vuistslag gegeven, terwijl bij zegde - Gij hebt gisteren openbaar de nagedachtenis mijns vaders beleedigd, gij zijt eeu ellen deling en ik sla u in 't gezicht. Citoyen Demblom, die uit neus en mond bloedde, autwoorddc enkel - Ik heb niemand genoemd, maar ik ga mij tot de rechtbanken wenden. Ten ge volge van dat tooneel was eene samen scholing ontstaan. Citoyen Demblon ver trok alleen van zijnen kant, terwijl M. d'Andrimont zich verwijderde met zijne broeders en talrijke getuigen van het gebeurde. Wij willen er op terugkomen. Onze geachte lezers zullen reeds een en ander vernomen hebbeu over den algeme»nen Poll ilie, zondag 11, inNtl de Gemeenten van 't Arrondissement van Dendermonde, heeft plaats gehad, ten einde eenen defi nitieven candidaat der cath. partij aan te duiden voor de kiezing van 2 Januari 1898 aanst. Uitslag U. de Kercbove, 6989 stem en M. Tibbaut, 8116 stem. Deze laatste is dan ook als de candi daat der cath. partij uitgeroepen gewor den. Wij zijn verzekerd dat al wie catho- liek is hem zijne st»m zal gunnen. M. Tibbaut verklaart zich kortweg jcatholiek eu versmaadt zonder omwegen de chris tene volksfopperij of groene socialisterij. Geene tweedracht dus De socialisten hebben besloten in 't strijdperk te treden en hun cindidaat is gezel Beerblock, «eu Gentenaar, die vroeger in 't gevang heeft gezeten daar hij de menigte aanhitste om eene arme moeder in de rivier de Leye te smijten omdat xe weigerde in werkstaking te gaan Verscheidene dagbladen deelden meè dat M. Petrus Daens-Mayart zich zou voorstellen aan 't Dendermondsehe kie zerskorps. Maar Menheer Petrus kondigt in zijn Land van Aelst aan dat er daar noch glim, noch schijn van is, want hij is te zeer overlast van werh op Chipka. - Dus menheer Petrus is overlast door xijue fabricatie van democraten rook tabak, cbiksken, snuif, sigaren en door 't bestier zijner coöperatief waar hij, lijnwaad, tijk, <h?mit, vloeren broeken, saai en katoen, lint en garen, naalden en spelden, enz. enz. verkoopt uit loutere liefde tot het geldekeu en om 't laatste pijltje gras van onder de voeten onzer neeringdoende burgery te maaien. En 't moet wel zijn dat Menheer Petrus meer verdienen kan met de democraten tabak en zijue coöperatief dan met het ambt van volksvertegen woordiger, want anders bij, zoo happig naar d'oordjes, zou de gelegenheid niet laten ontsnappen om dc jaarwedde van 4000 franks te kunnen opstrijken die aan 't ambt van volksvertegenwoordiger vast is.... En gekozen was hij, dat is onbetwist baar.... Volgens hem op 10 kiezers zijn er 8 democraat... Op 60 duizend stem men gerekend 40 duizend voor menheer Petrus eu 10 duizend voor al zijne tegen strevers te samen. Dus gekozen Onbetwistbaar geko zen En dan dat gejuich en gejubbel van 't volk... Love menheer Petrus en hij mag er wezen 1... Zie voor iemand wiens hoogmoed geene palen kent en die treurt omdat het hem mislukt is Burgemeester van Aalst te worden, dat zou nogthans onschatbaar zijn Maar menheer Petrus kan niet aan- veerden hij beeft te veel werk op Chipka met zijn tabakfabriok cn zijac coöperatief.... 'tlsspijtig dat menheer Petrus zijne candidatunr niet voorstelt, en dat do Volkskamer gaat beroofd blijven van zijne verlichtende zon.... Menheer Petrus is immers een groot genie, een vermaard mensch zijne hel dendaden staan beschreven'in de Geschie denis der Stad van Aelst door MM. De Potter eu Broeckaert.En daarbij menheer Petrus is een geleerd en diopdenkénd man, die, zoo hij zegt, al de grooto kerke lijke volksschrijvers onzer eeuw grondig studeerde eu daarbij al 't verstand en de kundigheden der wereld in pacht heeft... Geeu week gaat er voorby of menheer Petrus spelt de les voor aan Paus en Bisschoppen, aan Keizers en Koningen, aan Ministers en Gouverneurs, aan Dekens en Pastoors, aan Rechters en Politie officieren, aan provinciale Raadsledeu, aan Burgemeesters en Schepenen, in eeu woord, aau allen, groot cn klein men heer Petrus weet immers alles 't best eu vau op zynen troou, hola 1 pikkelstoel vau Chipka regeert hij de gausche we reld Waarlijk 't is spijtig dat zulk genie iu onze Volkskamer uiet zetelen wil.... Wy zeggen niet zetelen .wil, want vast ou zeker ware hij gekozen daar er op 10 kie zers 8 democraat ziju, zoo beweert bij het ten minste... Maar, menheer Petrus zouden de druiven soms niet te groen zijn in den katholieken WERKMANSKRING j S- Jozef onzer stad. -(o)- Het Bestuur van den katb. Werkmanskring neemt nog eens de eerbiedige vrijheid van,al onze weldenkende burgers to verzoeken hunne medewerking te verleenen om onzeu Kerstboom allerbest te versieren met de rijkste vruchten voor den braven werk man. Alle prijzen die in het werkmansbuis kunnen nut en vermaak brengen, zullen met dankbaarheid aanvaard worden door den heer Eugeen Van Itterbeek, Eere- Voorzit ter vau den Kring, en ook door den Eerw. Heer Bestuurder Ponnet. Het getal iler leden steeds aangroeiëude en de werkingen der geuzen en scheurmakers niet verminderende, hopen wij dit jaar bijzonderlijk ondersteund te worden door onze begoede en katholieke Burgerij. Te dezer gelegenheid zal onze ver- dienstrijke Volksvertegenwoordiger, M. Vincent Diebicx, eene Voordracht hou den voor d£ leden van den Kring. EVERGEII. Men schrijft ons Mijükeer De Walsche van Sleidingc maakt zich kwaad omdat men hier den zondag der meeting Daens zijne kronkelinge konijnepijpen heeft gevonden van tij"t tafel tot't Zwaantje LANGS DAASDONCK ROND! Het is vastgesteld dat er aan gesne verzinning ontbrak om dc hem opgelegde verdienstelijke (X) rol ongemerkt te zien vervullen edoch zijne in vouwen gelegde broeken bevuilde schoenen verrie den zijn slaafschen haastig werk boorden akker Zijne lange pooten met opgestoken ooren heb ben ook nog niet belet dai men heifrnu zondag laatst niet tot in Moerbcke dorp heeft kunnen speuren, alwaar hij zich per veto andermaal eene blauwe scheen is gaan stampen, om er een ge schikt lokaal voor de christene socios op te zoekcnl In zijn midden nu heeft hij alle belang aan ver keerde uitleg: gingen te doen gelooven (discours in d'hand). en gezellen in het onbewust verle- dene te doen''deelen of heeft hij misschien eenen heer gevonden die hem bedekteiijk onder zijne welwillende bescherming neemt, dan zal men weldra zien hoe de vlieger wordt opgelaten.) Zou men hier niet recht zijn voor de vuist danfj FRPF Verleden zondag was Erpe weèr eens in volle feest 't Was er de plechtige instelling eener Congregatie voor jonge dochters. Te dier gelegeuheid heeft een Pater Redemptorist,P. ADSiAENSENS.'een aller schoonste Sermoeu gedaan onder de Hoogmis, over drie middelen van volhar ding, en eeu ander nog treffender voor 't Lof over de voordeelën welke de Con gregatie verschaft aau hare leden en over de plichteu,welke deze ten haren opziohte te vervullen hebben. Na't Sermoen werd er een luisterlijk Lof gezongen door eonige congreganisten. Een Ave Maeia van P. A. de Dois. S. J.; «en O Salctabis vau P. Schermerss, 8 J. en een Tantum ebgo met drij partijen werden met veel kunstgevoel uitgevoerd, de solo's vooral waren hartroerend schoon en droegen eenieders goedkeuring weg. Het orgel werd bespeeld door eene juffer der Congregatie, die door hemelsche accoorden aller hart eu ziel wist te be wegen. Deze plechtigheid zal nog lang in ieders geheugen geprent blijven. Moge de oude Herder dezer Parochie zijn werk nog lange jaren zien groeien en bloeien en over vloei lige vruchten van zaligheid voortbrengen. MAATSCHAPPIJ Vergadering op Maandag 20 December, om 8 uren 's avonds, ter herberg van den heer Van Hauwe, Korte Nieuwstraat. DagordePrij slo ting. Trippenfeest. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 879 klonteD boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6054 kilos. Stad Aalst. Gesticht der Eerw. Lames van Maria.HET KRIBBEKEN zal te zien ziju op de volgende dagen en uren Kerstdag 25 dec., van 2 tot4 uren 2* Kerstdag 26 dec., van 9 tot 12 uren middags ea vau 2 tot 4 uren; De 1, 2, 3, 6 en 8 jan,, ook van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 4 uren. Op 9 Januari van 9 u. tot 's middags. Catholieke Werkmans kring. Morgen zondag te gelegenheid van Sinte Cecilia, [.Vermakelijk Avondfeest, gegeven door de Zang- en Too- neelkundigo Afdeeliugen, om 5 uren 's namiddags Gordijn om half 6 artj stipt. Men zal op voeren Het Standbeeld van Tuimelaar te Kijkegsm, klucht spel in 2 bedrijven Schuiven gaan se, zangspel in eon bedrijf. Verder nog ope ning door fanfaar en Naar buiten en Le Lentenacht koor. Men zal slecht» toegelaten worden op vertoon zijner ledenkaart; kinderen onder de 12 jaren zullen onmeêdoogend gewei gerd worden. BORSTLIJOER8, leest 4» blad, WIT KRUIS. dat de trokking van den prachtigen Tom bola der Vereenigde Briefdragers zal plaats hebben op Zondag 26 December (2*" Kerstdag),om 5 uren naraiddag.in het Café Minard, bij den heer Em. Druck, aan de Groote Markt. Wij moedigen elk aan, do meer dan 200 tentoongestelde prijzen (iwaaronder verscheidene van groote waarde), te gaan bezichtigen en ter zelfder tijd zich van loten te voorzien. Deze zijn te bekomen in het lokaal en hij allo briefdragers, tot ilea dag der trekking,12 uren middags, tot wolk tijdstip de voorwerpen ook zullen zichtbaar blijven. N. B. Lijsten der prijswinnende nummers vermeldende, zullen daags na de trekking te bekomen zijn in 't lokaal en bij alle postboden.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2