Donderdag 23 December 1897. 3 centiemen per nummer. SS"6 Jaar 3221 PREMIE. Dl M DER KOMEN Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Goed gehandeld. Voor de baat LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissei cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegeu den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 December 1897. PSF" Eene overeenkomst ge sloten met den heer Palatzky, photograaf te Aalst, laat ons toe aan al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en Januari aanst., een prachtig groot portret te bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed gelijkende photografie van eenen levenden ot overleden persoon met eene som van 9 franks te la ten geworden, en na 15 dagen zal men het vergroot portret ontvan gen. De ingezonden photografie wordt ongeschonden terug gegeven. De faam van den uitvoerder is de zekere waarborg van eene spre kende gelijkenis en van schoon en verzorgd werk. Wie een abonnement op Denderbode voor 'tjaar 1898 neemt, zal van beden tot nieuwjaar ons blad gratis ontvangen. De verleden week hield de Italiaanscho leeraar Enrico Ferri te Luik eene voor dracht op verzoek der studenten in de rechten. De advocaat-generaal bij 't Beroepshof Delwaïde was er toe uitgenoodigd gewor den en had aan die uitnoodigiug beant woord. Enrico Ferri gelijkt meer aan eenen socialistische belhamel dan aan eenen rechtsgeleerden. Na zijne rechtskundige leerstelsels te hebben uiteengezet, dreef Enrico Ferri het zoo verre van de Godheid to looche nen en den vrijen wil te verwerpen. Dus volgens die zonderlinge geleerde be staat er geen God en ook geen vrijen wil. Toen de heer Advocaat-generaal Del waïde die brutale god verloochening hoor de uiten, verliet hij de zaal. Wel gedaan I riepen alle weldenkende lieden hem toe. Doch de liberale drukpers hekelde zijne handelwijze en de Express van Luik, het orgaan der radikalen, beschuldigde hem in zeer hevige bewoording van on verdraagzaamheid. OF Eene geheime weldaad ontdekt. 11* VERVOLG. Michel, Michel Jongen, jongen Ik heb altijd gedacht dat gij een eerlijke goudsmid waart maar nu verliest gij ineens al mijn vertrouwen M. Steens, ik sta verwonderd over uwe woorden Ziet gij dan niet wat gij mij daar brengt? Een stukje koper, fijntjes opgesmukt met wat vensterglas en eenige geschilderde zandkei- tjes. Niet waar zéker Kijk eens aan, is dit wel echt goud Is dit diamant Is dit mozaïek Is het dan niets waard Gij begrijpt hoeveel, gij zijt eon jongen van stiel. Op dit oogenblik trad mevrouw Steens binnen met een drietal kinderen die zij onder de lucht had geleid gezondheidshalve, en die nu schreeuwend om voedsel riepen. De zorg De heer Delwaïde stelde het niet uit om een schrijven naar bedoeld radikaal orgaan te zenden in 't welk hij onder an deren zegt alsvolgt Er bestaat onverdraagzaamheid wan- neer men door een wclkdauig middel, de uiting der gedachten poogt te dwars- hoornen en ik geloof mij nooit aan dit misdrijf vergrepen te hebben. s De verdraagzaamheid eischt niet dat men schijn hebbe van alle» goed te keuren wat men hoort integendeel, b de eerbiedige afkeuring van dwaalbe- grippen is altijd een recht en zeer dik- werf een plicht die heden maar al te - veel uit 't oog wordt verloren. Zonder vrije wil is er geene veraut- woordelijkheid, geen recht, geen ver- b diensten, geen deugd, geen geluk, geeu b weerdigbeid I En als Enrico Ferri zich zelf aanschouwt als daarvan beroofd, dan weiger ik hem alle vertrouwen en betwist ik hem alle gezag om op de denkwijze zijner medemenschen oenigen invloed uit to oefenen. Wanneer een leeraar, die zieleslast heeft, de jeugd het pad dor godverloo- chening en noodlotsleer poogt te doen betreden, maakt hij zich plichtig aan eene afkeurlijke en noodlottige daad. Hij is te verschoonen, 't is waar, aangezien, om logisch te wezen, men aannemen moot, dat hij afstand deed -- van zijnen vrijen wil, maar zij die hem aanhooren en bewust zijn hunner zede- lijke verantwoordelijkheid, zijn rechters over de houding welke zij tegenover zijna leering oordeelen te moeten ne- 8 men. Zoo sprak een der hoogst geplaatste magistraten des Lands. Men zal met ons bekennen dat hij die aldus openbaarlijk de Godheid loochenen durft en alle menschelijke verantwoorde lijkheid verwerpen, is hij nog niet gansch krankzinnig, toch op den weg naar Gheel verre gevorderd is. Wij zijn verzekerd dat de groote geleer den, de wondere geesten, die Dendergalm aaneenflanseu, de godverloochenaar En rico Ferri zullen toejuichten en mei hem alle menschelijke verantwoordelijkheid gaan verwerpen, maar wat wil men Die verwaande schooljongens zijn te dom om te begrijpen dat wie niet verantwoor delijk blijft over zijn doen en laten geen meusch meer is maar een redeloos dier gelijkt 1 X.a Bataille, ook een blad der socialis ten, zweept zijne partijgenoten af, dat zij er water en bloed bij zweeten. Het weet te vertellen hoe sommige bestierders van samenwerkende bakkerijen het brood doen opslaan, om meteen hun eigen jaargeld van 3000 fr. te kunnen brengen tot het schoon sommeke van 4000 fr. om hunnen honger te stillen werd aan de meid toevertrouwd, en mevrouw Steens plaatste zich achter den toog naast haren gemaal om hem behulpzaam te zijn in de zaken. Michel riep Gudnla, gij tergt mijn ongeduld Indien het u behaagt, mejuffer, zal ik ophouden van spreken en heengaan. Maar zeg toch wat er van den ring is geworden sprak Alena bitsig. Luistert, vervolgde de luimige gast, die vermaak Behepte in het ongeduld der twee meisjes, luistert, gij gaat de waarde van den ring kennen. Mevrouw Steens stond dus naast haren gemaal achter den toog. Mijn heer Steens zocht naar eenen priem om er het metaal mede te toetsen. Ondertusschen had mevrouw Steens den ring in de handen gevat, en met eenen scherpen blik aan schouwd. - Zoek niet, Jan, sprak zij tot haren ge maal, het is louter koper en glas Ik dacht het ook, sprak deze. Ik niet, durfde ik zeggen, en de twee vlammende oogen van Movrouw vonkelden mij tegen. - Wat kent gij daarvan mompelde zij. - Ja, ja, hij iB van stiel, zegde Steens, gij kent hem genoeg, Kaatjo, het is Michel De- graef die soms voor ons werkt. De oogst van 1897 in België. Volgens eene reek» tabellen afgekon digd door den Moniteur, zijn de gemid delde opbrengsten der voornaamste teelten, in 1897, als volgt Kwaliteit Opbrengst Tarwe, tamelijk goed 24,25 h. Rogge, middelmatig 23,50 Garst, - 31,50 - Boekweit goed 23,50 Haver, 42,50 Aardappelen, b 14,575 k. Hooi, a 5,300 - Klaver, 18,350 Suikerbeeten 26,750 a Voederbeeten, 45,000 Wortelen, a 24,375 Rapen, 22,825 Boonen, 24,50 h. Koolzaad, 26,00 Tabak, - 1,925 k. Uit de inlichtingen, verstrekt door de provinciale landbouwcommissiën, blijkt dat de oogst in 1897, met het oog op de opbrengst merkelijk min gunstig is dan de twee voorafgaande jaren. Over 't alge meen wordt de hoedanigheid der vruchten voorgoed aanzien. Onder al de graangewassen is de haver, die in geheel het rijk meer gezaaid wordt dan vroeger, de eenigste vrucht waar van de opbrengst de benaderende cijfers van den oogst in 1896 te boven gaat. Gedurende de vijf jongste jaren bedroeg de gemiddelde opbrengst der graange wassen berekend per hectoliter en per hectare Tarwe. Rogge. Garst. Haver. 1897 24,25 23,50 31,50 42,50 1896 26,86 27,63 37,64 37,12 1895 25,16 26,16 37,22 42,56 1894 24,70 26,48 35,17 40,12 1893 23,89 24,37 33,20 29,37 In veronderstelling dat de met tarwe en rogge bezaaide landen ongeveer 650,000 hectaren bebragen, kan de op brengst der twee bijzonderste voedings- granen op ongeveer 12,000,000 ihecto- liters beraamd worden, uitmakende een verschil van rond do 3,000,000 hecto liters minder dan den oogst van 1896. Geene rekening houdende met de an dere voediDgsgranen, als mastoluin en boekweit, noch mot de behoefte der land- bouwnijverhedeu, noch met de noodige hoeveelheid graan voor den volgenden zaaitijd, mag men het te kort van den oogst der voedingsgranen in 1897-1898 op ongeveer 6,000,000 hectoliters schatten. De aardappeleu bobben eene middel matige opbrengst geleverd van ongeveer 14,600 kilogram, per hectare, wat gelijk komt te staan met het cijfer van den vorigen oogst maar merkelijk lager met het gemiddelde cijfer van den oogst der Ik dacht hem beter te kennen, Jan ik heb nooit durven veronderstellen dat hij valsche juweelen zou durven te koop bieden. Hoor, mevrouw Steens, sprak ik haar bitsig toe, ik betwist noch uwe kennissen, noch die van nwen man doch ik zal nooit dulden dat gij mij als eenen bedrieger znlt aanschouwen. Geloof mij of geloof mij niet, die ring die daar voor u ligt is de kostbaarste die er in Brussel bestaat ik geef hem voor geen honderd gulden onthoud wat ik n zeg. Mevrouw Steens opende groote oogen en mijnheer naderde met den priem dien hij eindelijk gevonden had hij toetste het me taal waarlijk, het is gond, mompelde hij. En dus wel van het beste, vervolgde ik, om dat het- zoowel aan geel koper gelijkt. Dan blies hij over het koningskroontje waarlijk het is diamant. Diamant zoo klaar als water, voegde ik erby. Dan onderzocht hij de twee handjes, hield het jaweel herhaalde malen tegen het licht en zag dat die gekleur de steentjes niet geverwd, maar wel door luchtig en echt waren waarlijk het is mo zaïek. En de fijnste mozaïek die er in Brussel gedragen wordt 1 Dit was mij de Blotrede, Gij spraakt van honderd gulden vroeg mevrouw Steens. Ten minste, mevrouw, het zal waar schijnlijk wat mesr gelden. twee vorige jaren. De knollen worden over 't algemeen gehoudeD als zijnde van goede hoedanigheid. Ziehier de benade rende opbrengst der aardappelen in de laatste jaren in 1896, 14,900 kilogram in 1895, 16,400 kilogram. in 1894 12,700 kilogram in 1893, 18,300 kilo gram en in 1892, 20,400 kilogram per hectare. Onder opzicht van hoedanigheid en opbrengst, hebben de weiden een schoo- nen oogst geleverd. De eerste en tweede maaiïng hebben 5,300 kilogram per hec tare opgebracht. De opbrengst der voederbeeten, met een gemiddeld cijfer van 45.000 kilogram per hectare, staat merkelijk hoven de opbrengst der drie voorafgaande jaren. Wortels en rapen hebben een bevre digenden oogst opgeleverd, als hoedanig heid en hoeveelheid, zoowel in hoofd- als in nateelt. Het vlas heeft eene opbrengst geleverd die hooger staat dan het gemiddeld cijfer van den oogst der voorafgaande jaren, maar de hoedanigheid van hot gehekeld vlas laat to wonschen over. De oogst der suikerbeeten, geraamd op 26,750 kilogram per hectare, blijft merke lijk beneden het gemiddeld cijfer (32,450 kilogr.) dan de opbrengst in 1896. Katoenmeel. Katoen groeit op den katoonstruik in verschillende warme landen der wereld. De katoenboompje.s of struiken, welke eene hoogte van 2 tot 5 meters bereiken, dragen vruchten. Bij het rijp worden bersten dezelve en ver- toonen alsdan eene dikke katoenvlok waarin talrijke zaden verborgen zitten. Deze zwarte zaden zijn zeer olierijk, en leveren benevens hunne olie een voeder- koek of meel, dat al» dierenvoeder hoog geschat wordt. Volgens de zaden al of niet vóór hunne plcttering gepeld waren, bekomt men gepelde of ongepelde ka- toenkoek, 't spreekt van zelf dat de eerste de beste is. Om zich van de voedende weerde van het katoenmeel een goed gedacht te vor men kan men zijne samenstelling met die van het lyumeel vergelijken 100 kilogr. lyumeel bevatten 24,8 kgr. verteerb. eitwitachtige stoffen. 29.8 b koolhydraten. 9,6 vetstof, j 100 kilogr. katoenmeel bevatten 36.9 kgr verteerbare eiwitachtige stoffen 18,9 koolhydraten 13,1 vetstof. Vergelijkt men deze cijfers en bemerkt men hierbij dat de eiwitachtige stoffen en het vet de grootste voedende weerde heb ben, dan wordt het duidelijk dat katoen meel werkelijk voedzamer is dan lijnmeel. Daarenboven het lijnmeel kost heden Honderd guldon tel ik u aanstonds daar voor, sprak mijnheer Steens ik zal het ju weel nog eens goed bezichtigen kom morgen vroeg eens hooren of er nog niet eenige gul den kunnen bijgedaan worden. Reeds telde mevrouw Steens mij dit som metje van honderd gulden op den toog, toen zij eensklaps haren mond tegen het oor van mijnheer klemde en hom eenige woorden toe- tluisterde. Eerst aarzelde hij, maar later schudde hij hevig met het hoofd, en de ge rust gestelde vrouw ging voort met de stuk ken van twee en halven gulden mij voor te tellen. Honderd juist, sprak zij. En morgen kom ik voor vijftig anderen, voegde ik erbij. Goeden avond, Michel. Goeden nacht, mevrouw en mijnheer Steens tot morgen vroeg. Nu bod Michel Degraef zijnen drift tot plagen den vollon tougel gegeven hij had da twee meisjes zooveel als op de pijnbank ge legd, en in haren geest allo wonderbare ge dachten doen ontstaan. Een einde willende stellen aan de klucht die hij reeds te lang gespeeld had, trok k\j eensklaps eene beurs uit zijnen zak en wierp die klinkend op de tafel Groote hemel 1 riep Gudula# 18 fr. de 100 kilos terwijl het katoenmeel voor 14 fr. te koop is. Het katoenmeel is door onze landbou wers nog niet gekend, het is een fijn geel poeder, dat in Antwerpen in over- groote hoeveelheden aankomt en meestal uaar Duitschlaud wordt verzonden. Het is best voor het mesten van hoorn vee geschikt. Jonge dieren bevinden er zich in 't alge meen niet goed bij,terwijl het uitsluitend gebruik van dit voedermiddel voor melk koeien ook af te raden is. Inderdaad katoenmeel oefent niet zooals zemelen of bierdraf eene bijzondere voordeelige wer king uit op de melkgeving. Sommigen beweren zelfs dat 't gebruik van katoen meel het afwerpen der kalven en het onvruchtbaar worden der koeien na zich sleept. Men mag nochtans zonder het minste gevaar te vreezen, do melkkoeien 1 kilo katoenmeel daags toedienen. Gedurende onze ondervinding met dit kracht voeder, welko zich over 5 jaren uitstrekt, hebben wy nooit ongevallen gehad, zelfs dan niet, wanneer onze melkkoeien,ten titel van proef,tot 4 kilo» katoenmeel per dag ontvingen. P. WAUTERS, bestuurder der Land bouwschool voor meisjes te Bouchout. (Handelsblad.) Sterke boter.—-Zekere boerin, «tond hekend als de beste boterma&kster van geheel het dorp. Opeens had zij 't botermaken afgeleerd i kon zij niet meer leveren dan boter welke op weinige dagen zoo »terk werd dat zij niet meer eetbaar was. Na langen tijd, doch nuttelooa, de oor zaak van 't kwaad opgezocht te hebben, besloot ze eindelijk eens den raad van eeuen deskundige te vragen. 'tHad haar echter veel moeite gekost, want heimelyk dacht zij bij haar zei ven hoe zou nu zo» een heer toch iets van botermaken ken nen, en wat zou hij meer weten dan iemand die zulk» gansch haar leven had gedaan En daarbij was zij niet gekend als de beste boerin in de ronde Maar ongelukkiglijk was 't kwaad al te groot, zij kon hare boter niet meer kwijt geraken, zoodat men toch maar een» bij dien heer zou aankloppen. De man van 't vak welke praktijk en wetenschap in overeenkomst weet te bren- ;en, kwam. Hij viel nogal meé.want nooit ïad onzo boerin gedacht dat een mans persoon zooveel over melk en boter wist te vertellen. Weldra begon hij haar «ene «oort van exaam af te hooren en stelde haar alle vragen over 't melken, het bewaren der melk, het boteren, enz. terwijl hij in stal en melkkelder eens had rondgekeken en er alles krakend zuiver had bevonden. Ja, dit is voor u, meisjes, het sijn de honderd galden in zilverstukken die ik ont vangen heb voor uwen kostbaren ring, en morgen hoop ik er u nog vijftig te brengen. Groote hemel herhaalde Gudula, wy zijn teenemaal gered 1 Nog eenige oogenblikken bleven die drie gelukkige personeu rond de naaitafel zitten, om te spreken over de onbekende gezellin van gravin de Mérode, die de noodlijdenden zoo milddadig ter hulp was gekomen en den ziekeu vader van de dood had gered. Heel hun leven zouden de dankbare zusters voor het heil hunner weldoenster bidden. Michel Degraef achtte zich gelukkig de familie Driessens met raad en daad geholpen te hebben. Hy wonschte de beide zusters dan goeden nacht en beloofde haar des anderen daags uaar mijnheer Steens-Gouweloos weder te keeren om geheel de zaak te regelen. Sedert langen tijd had de nacht de twee dochters des schoolmeesters slapeloos gevon den nu rustten zy diep en lang zij droom den, maar het was van den ring, van geluk on welzyn 1 (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1