Een en ander. KERSTBOOM Merktdag te^3pp tombola i Allerhande Nieuws. Hij zag hoegenaamd niets om bemerking op te maken, zoodat hem de zaak zeer lastig scheen. Opeens zegde hij Maar vrouw, om uwe melk zuur te krijgen, gebruikt ge zeker in den winter ook warm water Warm water, zegde zij ja, dat ge- kruikte ik vroeger ook. Maar tegenwoor- t dig heb ik een beter middeltje om de ii melk'dik k/ijgen, ik vertel dat wal niet i aan iedereen, maar aan u wil ik het toch I voortleeren. 5 En welk is dan dit middel Wel doodeenvoudig om mijn melk spoedig dik te hebben, roer ik er een of twee liters goed verzuurde botermelk in, en de uitslag laat zich niet wachten. Wel, sapperlot, sprak de geleerde man, daar hebben we 't nu. Bedenk eens goed, vrouw, is het kwaad niet juist ont staan, wanneer gij begonnen zijt oude botermelk voor het zuurmaken te ge bruiken Wel neon was 't antwoord, maar wacht eens, ja, 't is toch niet lang daarna da» mijne boter begon sterk to wordeD. Ziet ge 't wel, vervolgde toen de vakkundige. Ge moet weten dat de melk zuur on dik gemaakt wordt door de werking van uiterst kleine levende wezens, bakteriën genoemd. Maar deze melkzuurbakteriën werken maar een zekeren tijd. Wanneer ze een deel van het melksuiker in melkzuur heb ben omgezet,begint de werking van andere bakteriën welke de melk bittor zuur ma ken en 't sterk worden der boter teweeg brengen. In oude botermelk, juist omdat ze oud is, zijn er altijd een groot getal dezer laatste bakteriëD. Waarscbijulijk weet go ook wel dat mcnschen die maar eene koe hebben meest sukkelen met sterko boter ook omdat do melk te oud is vooraleer ze geboterd wordt. Begin dan met al uw gereedschap duchtig bij middel van kalkwater, te zui veren en als in 't vervolg het dikworden der melk niet spoedig genoeg gaat, ge bruik dan maar kruiken met warm water om iu do melk te haDgcn. Geschenk aan den Paus. Vol gens d'Engclsche gazetten, zou do Paus, nu met Kerstdag, een zeer kostbaar ge schenk ontvangen. Het zouden de katholieken der Veree- nigde Staten zijn, die Leo XIII dezen Kerstdag zouden jonnen. Dat geschenk zou bestaan in een mas sief zilveren kruis, dat zeer kundig be- wrocht en gedreven is. Iu dit kruis zouden 80 diamanten von kelen, al van het zuiverste water en in gelijken vorm gesneden. Dn ruggo van het kruis, zou ook zeer kundig afgewrocht zijn, met verecheide opschriften erop. Groote kunstenaars hebben aan het kruis gewrocht, en bet zal eene weerde hebben van 200,000 frank. Vrijdenkers. De leden der maat schappijen van vrijdenkers moeteir, voor aleer aangenomen te wordeu hun testa ment vertoouen waardoor zij zich verbin den van te zullen sterven gelyk zij geleefd hebben, in andere woorden, van te cre- veeren gelijk een dier. Le Peuple, een roode orgaan, deelt het volgende uitknipsel meê - De maatschappij van vrijdenkers te Luttre maakt aan hare leden bekend dat zij die tot hiertoe verwaarloosd heb- ben hun testament in te dienen, zich moeten in regel stellen voor de naaste vergadering. En dan durven die schijnheilige kwas ten houden staan dat zc geene vijanden van den Godsdionst en der Priesters zijn. Opgedragen aan den verachtelijken leu genaar die Dendergalm door zijne wal gelijke smeerlapperijen zoodanig bevuilt dat men verveerd is van dit door 't Ge recht gebrandmerkt vuilblad zelfs met eene tang aan te raken Statistiek. De burec-len van het stadhuis hebben het verslag uitgedeeld over den triestand der stad Brussel in 1896-97. Daarin vind ik eenige belang wekkende cijfers. Het getal personen wegens zinneloos heid opgesloten, neemt op onrustwek kende wijze toe. In 1894 waron er 256, in 1895 274, in 1896 343. Bijna een geval van zinneloosheid per dag in dit laatste jaar Onder dit getal van 243 zijn do gevallen, waarvan het alcoolism de vermoedelijke oorzaak is. ten gctalle van 131. Voor eene bevolking van 190,000 zielen, meldt het verslag 59 zelfmoorden per jaar. De schoolbevolking levert het buiten gewoon feit op,dat de wereldlijke gestich ten voor jonge meisjes meer leerlingen tellen dan de gestichten van middelbaar onderwijs voor jongens. Aldus heeft het atheneum van Brussel slechts 434 leerlingen, waarvan slechts 167 in de latijnsche klassen, terwijl de leergangen van opvoeding voor meisjes (Gatt ischolen) door 736 leerlingen worden gevolgd. Men bemerkt dat de blauwkous-vrij- denkster bijna uitsluitend wordt aange worven, onder de families van bedienden der Stad. Het verslag deelt niets meê over het getal ambtenaren, agenten en werklieden van de stad dat moet overgroot zijn. Overgroot ook de sommen, die onze bestuurders uitgeven aan het onder wijzend personncel, dat de stad voor eigen gebruik vormt in hare zeer wereld lijke normaalscholen. Er is een groote overvloed van bestuur ders en bestuursters, die vette tracte- menten genieten. En met dat alles, zoo veel ongcletterden als elders, misschien zelfs Dog meer, want onder do Brussel- scbe lotelingen vindt men er jaarlijks- 10 t. h., die noch lezen noch schrijven kunnen. Handelsblad. Het verbond tusschen do christene democraten of volksfoppers en de libera len valt nimmer te loochenen. Het is waarlijk wonder hoe de twee kliekjes zich verstaan in hunnen strijd tegen de cath. partij en al wie haar durft voorstaan. Zondag aanst. zullen bij bekentenissen aanhalen en op feiten wijzen dio onbe twistbaar zulleu bevestigen dat er reeds van vroeger verstandhouding tusschen de christene democraten en de liberaleu be stond en onafgebroken is blijven bestaan. v Burgerwacht.Het art. 142 der wet van 9 September 1897 be- 1» paalt 1° Dat de personen welke den ouderdom hebben bereikt van 35 jaren op 't oogenblik van 't in voege bren gen der wet, dus voor 20 September 1897, op hunne aanvraag, van allen dienst zul len vrij blijven. 2° Dat op hunne aanvraag van den dienst in den eersten ban zullen vrij ziju al de personen die voor 20 September 1897 den ouderdom van 28 jaren bereikt hebben. Wij herinneren onze geërde lezers wien de zaak aanbelangt, dat,willen zij van die bepalingen der -wet genieten, ze hunne vraag mondelings of schriftelijk (schrifte lijk is 't best) moeten doen bij 't Stedelijk Bestuur, dus ten Stadhuize, en niet bij den heer oud-bevelhebberderontboudene Burgerwacht, vóór 1 Januari 1898. Er is dus niet veel tyd meer te ver liezen. v Kiezing teDendermonde. - Drij candidaten ziju voorgesteld ge worden, te weten MM. Tibbaut door de catholieken, Beerblock door de roode socialisten, Du Catillon door de groene socia listen en ondersteund door de liberalen Priester Daens is de zaak gaan afspre ken en regelen te Wetteren, te Calcken en teDendermonde bij de haantjes-vooruit der geuzorij bij kerels, die de Godheid vlakaf loochenen en die nooit den voet in eene kerk zetten. Te Wetteren werd hij goed onthaald door heerschap Besseminas, vroeger hoofdman der liberalen, doch heden miu of meer chef dc file der roode socialisten. Te Dendermonde was het 't zelfde geval. Zondag komen wij hierop terug. Madame Alice Bron, die in den tyd le Peuple hielp opstellen, spuwt nu vuur en vlam tegen hare oude vrienden, cn scheldt ze voor een oordje 't voer. Al die leiders en stoffers zijn goed, zegt zij, om op den rug van arme dutsen aan een postje te geraken. Eens dat zy er geko- meD zijn,dan houden zij fijn,achter 't gor dijntje,den zot met hunne oude vrienden. COKGO.Uit eenen brief date Nyangwc, 6 september 1897, blijkt dat de toestand in Boven-Congo veel verbe terd is. De gouverneur baron Dhanis bevindt zich in volkomen goede gezondheid te Nyangwc, alsmede de distristricts-com- maudant Doorme, die daar een korps van 1000 man samenstelt onder 12 blanken. Niclet is te Kassongo aan 't hoofd eener tweede kolon. Commandant Henry achtervolgt dc oproerige Batatelas. Op het eerste teeken zouden de troepen uit Nyangwc tegen de rebellen oprukken en 't is te denken dat, op dit oogenblik, de opstand, tusschen twee vuren ingesloten, reeds totaal ge dempt is. Baron Dhanis zal rechtstreeks naar Lado trekken. Doorme zal hem volgen langs den weg van het meer Albert. Commandant Dc Bergh, dio zich be vindt aan het Tanganika-meer, had geen nieuws over de rebellen. Het is volkomen rustug in de streek en het is u zinneloos - te beweeren dat het land te vuur en te zwoerd staat. Weder. Terwijl wij hier in 't wes telijk gedeelte van Europa tol hiertoe eenen zachten winter genoten hebben, wintert het voor goed iu Noord-Amerika. In De Volksstem van Da Pere, Wiscon sin, date 8 december 11, lezen wij De winter is in het noord-westen voor goed begonnen en zelden was het zoo - vroeg koud als het de vorige week ge- - weest is. Te Huron Z. Dok., teekendo de thermometer 20 ouder nul. Uit alle noordwestelijke Staten wordt eene zware sneeuwval gemeld. En verder n Het ziet er uit of er dezen winter geen gebrek zal zijn aan sneeuw. Hat - sneeuwt bijna iedcren dag en de slede- n baan ig thans opperbest. To Wanpuu verdronk een elfjarige knaap bij het schaatsenrijden. Uit Dubuque meldt men dat de Missipi reeds is toegevrozeu. Dit is veel vroeger dan gewoonlyk. Te Phlox ligt do sneeuw 5 duim dik en is het zeer koud. Dus,in de Vereenigdo Staten van Ame rika zeer koud en hier zulk zacht weder dat do meikevers zich vergissen en den ken dat het lente is. in den katholieken WERKMANSKRING S' Jozef onzer stad. (o)— Het Bestuur van den kath. Werkmanskring neemt nog eens de eerbiedige vrijheid van al onze weldenkende burgers te verzoeken hunne medewerking te verleeuen om onzen Kerstboom allerbest te versieren met de rijkste vruchten voor den braven werk man. Alle prijzen die in het werkmanshuis kunnen nut en vermaak brengen, zullen met dankbaarheid aanvaard worden door den heer Eugeen Van literbeek, Eere- Voorzitter van den Kring, en ook door den Ecrw. Heer Bestuurder Ponnet. Hi-t getal der leden steeds aangroeiëude en de werkingen der geuzen en scheurmakers niet verminderende, hopen wij dit jaar bijzonderlijk ondersteund te worden door onze begoede en katholieke Burgerij. Te dezer gelegenheid zal onzo ver- dienstrijko Volksvertegenwoordiger, M. Vincent Dieeicx, eene Voordracht hou den voor de leden van den Kring. Zondag 19d# December was hef feest in de groote zaal van ons St-Jozefs Collegia te Aalst. De beroemde Antwerp- scho tooneelkring Caritas vertoonde er het welbekende drama van Paul Féval Le Bossu ti een roman vol zwaard gevechten en heldhaftige go- voelens wiens acht bedrijven zich nu eens lachend, dan weer schrikwekkend maar immer boeiend on der het oog der verrukte toeschouwers ontrolden. Philips vau Gonzaga, een Fransch edel man, de valschaard van het drama beraadt uit hebzucht den moord van zijn neef, graaf Philip van Nevers. Ridder Hendrik de Lagardère ontdekt zijne plan nen maar poogt tevergeefs ze te verijde len; van Nevers wordt valschelijk in den rug gekwetst door Philips van Gonzaga maar heeft, alvorens te sterven, nog krachten genoeg om zijn pasgeboren zoontje Lodewijk aan zijnen edelmoedigen vriend toe to vertrouwen. Deze vlucht met hot wicht naar Spanje waar hy vijf tien jaren, ten prijze van duizend zelf opofferingen, aan den haat zijner onver biddelijke vijanden verborgen blijft. Ver nomen hebbende dat de jonge graaf Lo dewijk alle rechten op zijne stamgoederen verliest zoo hij ze niet in persoon komt doen gelden, vertrekt Lagardère naar Parijs en gelukt er in door stoute wils kracht en een vast geloof iu zijne wrekers- roeping den moordenaar te ontmaskeren en aldus zijnen beschermeling als heer en meester op het erf zijner vaderen weêr te brengen. Maar genoeg het tamelijk ingewikkeld drama ontleed I Zeggen wij aanstonds dat nooit lauwertak eervoller veroverd werd dan dien den spelers onder het handge klap der menigte door een der oudste studenten werd aangeboden. Ja, lauweren hebben ze geplukt de immer jonge en vurige kunstenaars, en de schoonste moe- ton om het hoofd gevlecht van den voor zitter van den kring, den verdienstelijken heer J. Jacobs. Overbodig is het ons Aalstersch publiek met den heer Jacobs hekend te stellen. Onze Aalstenaars ken nen Jean Renaud, Constantin Brancomir, Hendrik de Lagardère, en allen kunnen zij betuigen dat deze laatste zijne voor gangers waardig was. Naast hem staan de hoeren F. Hagaerts en Fl. Van der Voort op den voorgrond Cocardasso en Passepoil, een koppel deugnieten die tot inkeer komeD reeds in het begin en La gardère zoo behendig in het gevaar ter zijde staan. Aardige Chamboran, daar waart gij weder 1 Wij hebben u seffens herkend, al was uw mantel dit jaar wat langer en al hadt gij geen zakdoek om uwe tranen af tewisscbeu; ditmaal weende men in de zaalvan lachen. Een boeiend speler is de heer G. Delen hoe schudde hij het grijze, eerbiewekkend hoofd in den ruwen cn moeielijkcn rol des waanzinnigen Graafsvan Lotharingen; en hoe diep het stilzwijgen als hij met dreigenden vinger en stramme voeten als een zinnelooze over het tooneel dwaalde; rampzalige grootvader uwe grijze hairen boezemden modelijden en teèrgovoelig- heid iu. Een welverdiend handgeklap ook voor de heeren L. De Laet, Wappers, Krol, H. Hagaerts, Van de Vliet, Maus, Van der Voort, oude kennissen en ervaren spelers, voor do jongeren insgelijks en veelbelovende HH. Michotte, Moris, A. De Laet, Thielens en Schoesotters een hartelijk - tot weder ziens - aan allen Moge - Caritas die zoo dapper werkte voor den uoodlijdonde en voor den arme nog langen tyd lauweren plukken dit weze onze wensch en ons besluit. Eene melding nochtans aan de Aalitpr- sche spelers van het orkest dat onder de leiding van M. G. Pape eene gaDscho reeks puik uitgezochte muziekstukken met een echt talent uitvoerde. Den bui tengewonen bijval van het feest onder het 5d0 bedrijf door een koor der jongste leerlingen voorgesteld, hadden wij te Janken aan M. Vcrwacyeu. A nloi ^'er °®rza^e van Ker?t- Ma!SI.feest we'k zaterdag aan staande gevierd wordt, zal de wekelijksche merktdag daags tevoren, dus den vrijdag gehouden worden. NIEUWJAARDAG valt ook op den zaterdag en, zoo als gewoonelijb, zal den merktdag op dien dag,dus des zater dags, plaats hebben. Men gelieve het ruchtbaar te maken. dat de trekking van den prachtigeu Tom bola der Veraenigde Briefdragers zal plaats hebben op Zondag 26 December (2*n Kerstdag),om 5 uren namiddag,in het Café Minard, bij den heer Em. Druck, aan de Groote Markt. Wij moedigen elk aan, de meer dan 200 tentoongestelde prijzen waaronder verscheidene van groote waarde), te gaan bezichtigen en ter zelfder tijd zich van loten te voorzien. Deze zijn te bekomen in het lokaal en hij alle briefdragers, tot den dag der trekking,12 uren 's middags, tot welk tijdstip de voorwerpen ook zulleu zichtbaar blijven. N. B. Lijsten der prijswinnende nummers vermoldcnde, zullen daags na de trekking te bekomen zijn in 't lokaal en bij alle postboden. BOH8TLIJDERS, leest 4* blad, WIT KRUIS. Stad Aalst. Gesticht der Eerw. Dames van Maria.HET KRIBBEKEN zal te zien zijn op de volgende dagen en uren Kerstdag 25 dec van 2 tot 4 uren 2* Kerstdag 26 dec., van 9 tot 12 uren 's middags en van 2 tot 4 uren; De 12, 3, 6 en 8 jan,, ook van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 4 uren. Op 9 Januari van 9 u. tot 's middags. Een nieuwsoortige werkstaking is in een fabriek van Molenbeek uitgebro ken. Daar werkt een socialist, die lid van den gemeenteraad is. Welnu, al de an dere werklieden, behoorende tot eenen vakbond, die bij de werkerspartij aange sloten is, hebben geweigerd nog met dit socialistisch raadslid te werken en heb ben de fabriek verlaten. Na een Marollenprocts. Ten gevolge der uitspraak van een vonnis in eene zaak, waarin verscheidene inwoners der brusselsche marollenwijk waren ge wikkeld, was te St. Gilles eene kloppartij ontstaan. De partijgangers dergenen, dio veroor deeld waren, hadden, om moed te krijgen, duchtig de flesch aangesproken en vielen toen de woning aau van oenen getuige der tegenpartij, een koopman in gekookt water. Daar deze geen ander wapen bij de hand had dan die vloeiende koopwaar, goot hij die bij heele emmers over de belegeraars, zoodat verscheidene hunner ernstige brandwonden bekwamen. De an dere van hunnen kant wierpen de ruiten in «tukken. De policie heeft zes aanhoudingen ge daan. Eene non verongelukt. Te Quat- recht was den 18 dezer eene 60jarigc non in eeDen aanval van heete koorts aan de waakzaamheid harer medezusters ontsnapt, om in 't veld te gaan dwalen. Het was 's nachts 3 uren. Door de duisternis misleid was zij in de daar voor- bijstroomende Schelde geloopen, waar men haar, bij het opkomen van den dap vond, halfin t water liggende. Het was de stoker der nabijgelegen buidevetterij, die de arme non hier vond, bewusteloos maar zich vastklampende aan het struikgewas van den rivieroever. Dadelijk naar het klooster van St-Aloy- sius teruggebracht, werd zij daar met alle mogelijke zorgen omringd, doch zij gaf, na een half uur vruchteloozo pogingen, den geest. Een brutale diefstal werd zondag avond tusschen half 6 en half 8 gepleegd in de woning van den krijgsintendent M. Merchie, Van Ballaerstraat, te Antwerpen, Daar kwamen de dieven, gedurende de afwezigheid der bewoners binnen, bij middel van valsche sleutels en hadden het veld vrij om hun hartje op te halen. Geheel het huis werd doorzocht en de dieven vonden een goeden buit. Zij sto len namelijk eenen portemonnaie met 10 fr., een gouden broche en dito oorbellen met peerion, saffieren en robijnen, twee gouden dameshorlogies, dito armband porie bonheurtwee schuifarmbanden, ringen bezet met briljanten, id. met saf fieren, anderen met pcerlen, witte en roode steenen, een met turkoozen, gouden trouwring met de naamletters J.P.B.H. een idem met de letters J. P. M. P. en verders een aantal fantasievoorwerpen als armbanden, borstspelden, enz., enz., het alle vertegenwoordigende eene groote weerde. De dieven hebben hun adres niet ach ter gelaten. Een echte bandietenstreek werd in den nacht van 17 op 18 december in do gemeente Linth gepleegd. Dc echtgenooten Kerstens-Van Damme, eene kleine hoeve bewonende, lagen ter ruste, toen de vrouw eensklaps werd ge wekt door gerucht in de slaapkamer. Bij hot licht dat er brandde zag zij vreemde personen in de kamer en deu mau wekkende, riep zij om hulp, doch eer Kersters goed wakker was, sprongen de kerels op de echtgenooten toe. Do eene stak zijne vuist in den mond der vrouw, om haar het schreeuwen te beletten, do andere dreigde en sloeg zelfs met, een zwareu ijzeren staaf, zoodat de man vp schillige wonden bekwam en het hedde- goed met bloed bevlekt werd. Het hulpgeroep der echtgenooten dreef de indringers op de vlucht en Kersters giDg nu zijnen gebuur Moras roepen, die overigens reeds wakker geworden was door het hondengeblaf. Toen deze meê binnenkwam, waren natuurlijk de dieven verdwenen. De vrouw beweert in eenen der dcugenieten eeuen metsersgast van Duffel herkend te heb ben die kort geleden daar nog in huis ge werkt heeft. Zij is daar zooveel te zeker der van omdat het diezelfde persoon was, die ziju vuist in hareq mond stak en deze naar rook cn kalk smaakte. Had ik goede tanden gehad, zegt zij er bij, dan zou ik hem zeker gekwetst hebben. Deze persoon is aangehouden. Eene koord, die zij uit eene andere kamer naar de slaapkamer haddon meegebracht, als ook de ijzeren staaf, waarmeê Kersters geslagen werd, zijn in beslag genomen. Volgens verklaring van don gebuur Moras, zou reeds daags te voren eene po ging aangewend zijn om bij Kersters bin- nen te breken, doch de komst van Moras zou hen toen verjaagd hebben. M. do onderzoeksrechter Ortegat heeft de zaak in handen. Zaterdag namiddag had te Hulshout, een erg ongeluk plaats.Ecnigo werklieden arbeidden sedert eenigen tijd aan de kerk dezer gemeente. Een werkman, die boven op de stelling steenen bracht, verloor het evenwicht en viel van eene hoogte van 10 meters naar beneden. Hij kwam terecht op een dwars hout dat do stelling ondersteunde. Dit hout brak en eene gedeelte der stelling zakte in. Do metser, die zich insgelijks op de stelling bevond, werd meê naar heneden gesleept. De twee werklieden werden in deernis- wekkenden toestand opgenomen. De geneesheer, die spoedig ter plaats was, bevond dat de toestand der gekwetsten, alhoewel erg, toch voor het oogenblik niet levensgevaarlijk was. Dit ongeluk bracht veel ontroering teweeg in de gemeente. Zaterdag namiddag, omtrent half 4 uren, terwijl men bezig was met bij middel van wagonnetjes de aarde naar boven te brengen, voortkomende van den put der zeesluizen, die men thans te Heyst graaft, is de aanlegketen van de stoomkraan gebroken een der wagon netjes is met vreeselijk gedruis in den put gestort, een der aardewerkers onder ziju gewicht verpletterende. De ongeluk kige was nog slechts een lijk dat ijselijk was öin zien de ingewanden waren uit het lichaam gesprongen. Het slachtoffer is een inwoner van Brugge, genaamd Bruyneel, 45 jaar oud. De werklieden, aldaar aan den arbeid zijnde, waren zoo zeer ontroerd door dat ongeluk, dat zij onmiddclijk het werk gestaakt hebben. M. Orts, in zijn Guerre des Pay- sans, geeft als geloofweerdig op, dat, te Hasselt, aan 't Klein Lindeken, in den laatsten slag van onze Boerenpastoor Huveneers door de Franschen werd ver moord. Volgens deu eerw. heer Robyns, in de Onafhankelijke van Hasselt, is dit niet juist. Hij grondt zijue beweering op het werk Sansculot en Brigand, van ka- nonik Muyldermans. De aalmoezenier der Boeren stierf den 26 juli van 't jaar 1806 te Wintham, eu werd aldaar begra ven, in den omtrek der kapel van Natten- haasdonck. De akte bestaat. Wil dit nu zeggen, dat er aan 't Klein Lindeken geen priester is vermoord? Volgens men zegt, was het leger van onze Boeren ver gezeld van quatre coquins sacerdotaux, door vier priesterlijke schelmen Wie van deze moedige priesters te Hasselt den dood vond, blijft dus een raadsel. Talrijke branden en on- gelukken. De dagbladen des lands bevatten deze week tal rijke ongelukken, waartusschen de branden eene voorname 'plaats beslaan. Te Laken brandde eene fabriek van vcrlichtingstoestellen af. Het vuur, dat ondanks alle hulp twee volle uren woede, heeft voor 40,000 fr., schade aangericht. Volgens een vermoeden van den fabri kant zou de brand door eene misdadige hand gesticht zijn. Eene juffer, die het huis bewoont, zegt dat zij ia het vertrek waar de brand ontstond, gerucht gehoord heeft. Ook te Ensival (Verviers) ontstond brand iu do spinnerij Gerkens. Het vuur liep met schrikverwekkende snelheid voort eu had weldra geheel het gebouw omvat. Mevr. Gerkcus was zin neloos van schrik en met de grootste moeite kon men haar het brandend huis doen verlaten. De stoker der fabriek is gekwetst. Een duivenhok met een zestigtal duiven van groote weerde is ook in de vlammen ge bleven. De stoffelijke schade bedraagt 150,000 tot 200,000 frs. De verbrande gebouwen, die twee ver diepingen hadden, besloegen eene opper vlakte van 350 vierkante meters. Er blij ven nog slechts de verkoolde muren over. Te Namen, bekwam een kind zulke zware brandwonden, dat men voor zyn loven vreest. Te Viesville is eene poeiermakery afgebraud. Hier ook werd voor verschei dene duizenden franks schade aangericht doch, dank aau de onverschrokkenheid

De Denderbode | 1897 | | pagina 2