Pol en Stant. Durft men het nog loochenen w Van tak op tak. De wekelijk- sche Merktdag te Aalst, zal op den gewoonlijke dag gehouden worden, dus op Zaterdag 1 Ja nuari, Nieuwjaarsdag. Allerhande Nieuws. Pol keert terug van de venditie en Stant achterhaalt hem. Stant.He Pol, ge zijt gelijk op .u» zondaagscb. I wat U er gaande? T En waar nebt ge I naartoe geweest? Pol. Wel, I Stant, 't is dood I eenvoudig, man 'k kom van de venditie of van den koopdag, zonden ze boven Gent zeggen. Stamt. En van wat venditie, Pol Pol. üewel 't waa bijzonderlijk een ver- kooping van beesten, Stant, ter gelegenheid van vermindering van gebruik. Stamt. En hebt gij gekocht, Pol Pol. Nieneen ik, Stant 'k heb God dank, mijn geriefmaar die den dag van vandaag moet koopen, die mag in zijnen zak schieten. Stamt. Zoo dat de beesten duur zijn, Pol? Pol. De melkbeesten en 't mager goed en zijn niet koopelijk, Stant, en lijk ik u over acht dagen nog zegde, de vetbeesten en zijn geen geld weera. Stamt. Ja, Pol, dat en is maar een droeve situatie, maar dat en zal toch niet blijven duren en wat zegt ge van 't weêr nu dan, Pol Pol. Ha, Stant, w en mogen niet kla gen 't is wéér volgens 't zezoen, en pertiku- lier gezond Stamt. 't Is een plezier om op de baan te zijn, Polproperen gang, frisschen locht, niet te koud en excellent om te marcheeren. Pol. En voor den bniteu ook, Stant, ia 't goed weêr 't loof st&at wel vast, maar er en kan toch geen kwaad van en hoe was 't verleden zondag in den Werkmans kring? Stant. Och, Pol, allerbest w'hebben ons wel gedaan en treffelijk g'amuseerd. Pol. Waren er Baucissen ook, Stant Stamt. Of er saucissen waren, Pol Zoo veel als wij wilden, en 'k mag u zeggen dat er daar een coche geteekend ia Pol. En wie was er daar allemaal tegen woordig, Stant Stamt. We waren daar meó een zestig werkmen8chenPol daarbij g'heel 't konii- teit van den Werkmanskring en een veertig tal eereleden, van de voornaamste en de def tigste heeren van Aalst, waaronder zelft on zen achtbaren en welbeminden heer Burge meester. Pol. Dat is schoon voor Mr den Burge meester, Stant, eu voor die andere brave heereu, van alzoo meê 't werkvolk te ver broederen en hun hnnne genegenheid te be- toonen. Stamt. Dat geloof ik wel, Pol ook was 't een oprechte familiefeest, er was daar ple zier en geklap en gelach als onder de leuen van oeu zelfde huisgezin. Pol. Eu een goed glazeken bier baarbij zeker Stant Stamt. Ja, Pol, elk 3 pintjes de Gheest, en 't liet hem drinken, zelle man 1 Pol. Hewel, Stant, 'k en kan er niet van zeggen, maar da'k t' Aalst woonde, 'kzou er ook wel bij zijn bij den Werkmanskring. Stant. Jamaar, Pol, 't en is maar dat onze Kring schrikkelijk aangroeit ook 's avonds was 't feest is de groote zaal voor de leden meê hunne familie maar zooveel volk en heb ik er nog nooit gezien ze zaten op een gepest lijk d naringen in de ton en al hoekskons zaten vol er was ten minsten drij duizend man in de zaal en ten minsten vijf honderd zijn moeten baiten blijven. Pol. Dat is kolossaal, Stant, en 't doet mij plozier hebben ze schoon gespeeld en gezongen Stant. Allerschoonst, Pol er is gela chen en geplakt om oorendul te worden,en 'k en heb de menschen nog nooit zoo kontent niet gezien Pol.En is er daar gesproken ook, Stant? Stant. Jaat, Polonzen Direkteur heeft ons allemaal bedankt en opgewekt en aange moedigd en terwijl dat hij sprak, zoudt g'een mnisken hoorsu loopeu hebben tot arijmaal toe wierd hij onderbroken door 't hevigste handgeklap en door de daverend- ste toejuichingen, maar als hij eindigde 't was een gejubel en nen applaus om de zaal te doen instuiken. Pa.. En waarvan sprak hij alzoo, Stant Stant.Pol jongen, daten kan ik op geen honderd parten vertellen, want dat komt daar uit gegoezeld meê g'heele stroomeu maar hij moedigde ons aan in ons katholieke overtuiging en in ons katholiek geloof hij legde oub uit wat wij er bij te winnen hadden meê ons plichten wel te vervullen, en hoe dat nen braven werkman niets te vreezen eu heeft voor de toekomst daar hij de vriend is van God en van zijne medemenscben;euz.,enz. Pol. Dat kan ik nog verdragen zie, Stant dat ia anderen thee als den erremen mensch die al ongelukkig genoeg is in zijn lot, nog altijd meer en meer te verbitteren en op te hitsen door bedriegelijke en revolu- tionnaire redens eu beloften. Stant. Dat geloof ik wel, Pol en nu overmorgen op den eersten Kerstdag, wordt de Kerstboom geplant in onzen Werkmans kring, eu allen zooveel vrij zijn, mogen gaan plukken van de vruchten vau dien boom. Pol En heeft dan iedereen nen prijs, Stant Stant. Iedereen, Pol, en er is daar van alles, tot saucissen toe. l'oiWéér om al, saucissen, Stant Stamt. 't Zou slecht kunnen zijn, Pol van aio den albelover Lu de Kamers uitge- kraaid heelt dat er t' Aalst meê myriameters saucissen geëten wierden, ia iedereen daar zot uaur geworden, eu iedereen moet saucis sen hebben Pol. z'Hebben zij gelijk, Stant'k eet ik dat ook geern en wordt er daar dan an ders niets gedaan als de prijsloting Stant. Toet, Pol er «»l een korte Conferentie gegeven worden door onzen ieve- rigeu eu dapperen Volksvertegenwoordiger Mr Vincent HIKRICX, eu dan duurachtcr nog een woordeken van onzen Direkteur, eu mis schien ook nog wel een snoerken vau onzen grooteu volksvriend en verdediger van den werkman, Mr Alexander Van vk Velde want 't is nu al een tijkeu geleden dat wij onzen ieverigen kamper g'hoord hebben, eu ons volk snakt er naar. p0L. Ha, Stant, dat is die bekwame redenaar die ik daar verleden jaar op de groote leest van deu Werkmansknug g'hoord lieb en die daar jn deu naam der werklieden dat schoon Kruciüx aan nweu Direkteur aan bood Stant. Denzelfden, Pol Pol. Hewel. Stant. dat Aalst maar een halve nnr van hier en waar, ik kwam er op af om dien man nog eens t' hooren. Stamt. 't Waar de moeite weerd ook, Polen nu, beste man, doet de komplimenten aan Kakeu bedankt ze nog eens voor beuren ën. kaffé van over asht dagen, en zegt naar da'k u all<- ;wee.nen zaligen Hoogdag wensch van Kersmis. Pol. J», Stant, van de gelijken en wel 't lmis. tot middernacht Zaterdag 25 December 1897, {ie Kerst dag), dienstdoende Apotheker Mr Van Caelenbergh, Leopoldstraal. Zondag 26 December 1897, (2® Kerst dag), dienstdoende Apotheker Mr De Valckeneer, Esplanade. Wanneer wij beweren dat priester Daetis, Pie Daens, De Backer eu hunne aanhangers de bondgenoten zijn der libe ralen en socialisten dan snauwt Pie ons in zijn Land van Aelst toe Dien Denderbode, hij doet niets dan liegen, schelden en lasteren Eb wel, heden gaan wij bewijzeu door pnomstootbare getuigenissen dat Dender bode de waarheid spreekt toen hij schrijft dat de leiders der Ilaensisterij de bondge noten der liberalen en socialisten zijn. Een eerste bewijs treffen wij aan in Dendergalm, het orgaan der liberalen,' num. van zondag 11. Liberale Vrienden roept Dendergalm.Wilt j n gij met. ons bet dompersbestuur omverre n smijten, het fameus dompersbestuur, dat n wij reeds door uwe medewerking en door n het vereend pogen run al de Aalstertche libe- raten, in 1S95, op den boord t an den dieperik brachten. In 1895, de liberalen aan hunne eigene krachten over gelaten bekwamen onge veer 2000 stemman, de roodg socialisten iets meer dan 200 stemmen en de Daon- sisten iets over de 900 stemmen. Nu de catholieken bekwamen gemiddeld 3500 stemmen.... Wanneer Dendergalm gewaagt van vereend pogen der liberalen dan bedoelt hij onbetwistbaar 't verbond tusschen li- beralen, roode en groene socialislen die te samen gemiddeld 3100 stemmen be haalden. 't Kunnen immers die ongeveer 2000 liberale stemmekens alleen niet zijn, die, zoogezegd, ons Bestuur op den boord van den dieperik brachten Dat is eene klare en duidelijke bekentenis, denken wij, dat er een verbond bestaat tusschen liberalen, daonsistcn en socialisten. Hier te Aalst zijn priester Daens en zijne kliek in gedurige betrekkingen met de liberalen en de roode sociajisten en met niemand anders. Te Ninove, zou men het durven loo chenen, trekken de liberale chefs bij Macbiel, in 't Bureel vau Klokke Roeland binnen, juist als iemand die naar zijn werk gaat. Toen priester Daens, de verledene week te Wetterou kwam, trok hij regel recht naar 't huis van ecnen welbeken den liberaal en deze wees hem de wonin gen aan van andere liberalen. Priester Daens giog die liberalen vinden om hen de voorstellingslijst der candidatuur Pu Catillon te laten onderteekeoen. Ook bracht hij on Du Catillon een bezoek aan den leider der socialisten. Do correspondent van 't Handelsblad te Wetteren liet dat alles aan zijn blad weten. Nu, in HHandelsblad van woensdag 11. treft men eenen brief aan van priester Daens in den welken hij zegt Yan alles wat uw correspondent vertelt over mijn reisje langs diu gemeente, is er geen enkel woord waar 't ziju al uitvind- n seis en droomerijen. 1° Het is valsch dat ik de kopstukken n der geuzerij te W etteren heb bezocht. n Ziehier de waarheid (??f!?f) ff Ik heb eenen vriend geleid bij eenen heer liberaal in die gemeente, omdat hij hem - wilde spreken ik hen daar 5 a B minuten verbleven, en ben dau voortgereisd (Wier I ff een sliufme trok maar 't is mis n 2° Het is valsch dat de kopstukken der geuzen van Wet teren de lijst der christsne volkspartij hebben geteekend. n Niet één liberaal van Wetterou of elders heeft de lijst der christene volkspartij getee- n keud. Maar de correspontent van 't Handels blad houdt, /.egt hij, do echtheid vau zijuo kronijk iu alles staande, omdat zij ge steund is op de verklaring der bezochte liberalen en socialistische kopstukken zeireu en de ooggetuige nis van deftige personen, wier verklaringen aan hem persoonlijk gedaan, boven alle verdenking verbeven ziju. Hij beweert dt.s andermaal u i» Dat M. Daens, zaterdag laatst met n M. Ducatillon ie Wetteren afstappende, zich rechtstreeks en alleen heeft begeven ff bij liberale kopstukken, terwijl zijn gezel ff een bezoek bracht aan den hooi'dman-stich- n ter van 'tsocialism te Wetteren. 2° Dat hij in de huizen der liberalen geruimeu tijd heeft verbleven, uitaluitelijk handelende over de aanstuaude kieziug. 3° Dat hij, te samen met M. Du Catillon, het handteeken voor zijne lijst vun zeker ff liberaal kopstuk is gaan vrugen, na miens n neigering dezes bediende, een zuiver socia- list, dezelfde heeft onderteekeud. 4° Dat hij van Wetteren naar Dender- n monde is gereisd, alwaar zijne lijst om I ure moest aangeboden worden. 5° Dat uit al die omstandigheden blijkt, n dat de reis van MM. Daens en Du Catillon, - alsrnedé hunne bezoeken aan liberalen en n socialisten, enkel eu alleen de kiezing' doel had. n Dat is duidelijk gesproken. W ij voegen er bij dat een alleszins ge- ludfcveerdigo inwoner van Wetteren ons u© echtheid uer inlichtingen van den bo vengenoemde correspondent bevestigt. Welke schaamteloosheid aldus te dur ven loochenen Een vau beide de correspondent of priester Daens liegt. Maar zegt eens, vrienden: Wie kan er eenig vertrouwen stellen in iemand die door zijnen Bisschop op heeterdaad van leugentaal werd betrapt Toen priester Daens zaterdag te D inl.'imonde aankwam, heeft hij ter straat M. Martens ontmoet hij ging recht tnt hem, nam zijne beide handen en noemde hem mijn goede vriend. En priester Daens trok met M.Martens naar zijne woning en verbleef er tamelijk lang. Talrijke getuigen kunnen dat bevesti gen. En wie is die heer Martens Een liberale advocaat, de rampzalige man, die gedurende twee jaren lang bet Den- dcrmondsche catholiek Bestuur, de cath. instellingen, onze Moeder de H. Kerk en hare mirakelen, de priesters van Dendermonde door dtn modder heeft gesleurd. Eu op dt meeting te Dendermonde die in oen ultra-liberaal lokaal plaatsgreep, riep M. Ducatillon uit Ik ook ben catho liek geweest. Ja, catholiek zijn ze geweest, maar nu zijn het verraders geworden. In hunne redevoeringen op de meetin gen randen de volksfoppers altijd de catholieken maar nooit de socialistcu aan. Wij vragen u andermaal .geachte lozers, zij die aldus handelen en spreken, mogen zij zich nog als catholieken voorstellen Een woord tenslotte nog Toen Den derbode vroeger schreef dat priester Daens eu zijne kliek de bondgenooten waren der liberalen en socialisten, dan keurden zekere calholieke en democratische orga nen ons af... Denderbode is te hevig en ook durft hij zich soms eene beleediging veroorloven, beweerden zij. Denderbode antwoordde Ge kent die groene vogels niet... En du heden dat ze onze Aalsterscbe groene verraders kennen, varen diezelfde organen tegen hen uit op eenen toon nog heviger dan Denderbode en veroorloven zij zich beleedigingen en spotnamen zoo geweldig en zoo bloedig dat onze spotter nijen er niet aan te vergelijken ziju. Spijtig dat tijd en plaats ons ontbreken, anders zouden wij onze geëerdelezers eens laten oordeelen I Gemeenteverzekering tegen brand. De Stad Tbienen is voorne mens eenen gemeenteverzekeriDgsdienst tegen brand in te richten, welke echter facultatief zou zijn voor do inwoners. Alvorens echter gevolg te geven aan het ontwerp heeft hot Gemeentebestuur don Ministor van binnenlandsche zaken doen polsen, om te weten of de regeering gunstig is aan 't ontwerp, en of het geen wettelijk of bestuurlijk verzet zou ont moeten. T)o TshflkwPt Geëerd© ue idudhwci. ]ezerSj moet men de schaamteloosheid niet tot de uiterste palen drijven, om te durven zeggen en schrijven dat de (nieuwe tabak- wet eene knoeierij is, waar de boeren de vuist naar uitsteken, als men diezelfde wet zonder eenige opmerking heeft helpen stemmen, dus, ze heeft helpen goed keuren. 't I* ter Volkskamer dat priester Daeus moest bewijzen dat die wet eene knoeierij ia en slecht voor de boeren... Maar priester Daens maakte niet de minste opmerking, hij zweeg gelijk een arduinen standbeeld. Klokke Roeland werpt ook den steen aan priester Daens toe. Wanneer de evenredige vertegenwoor diging zal bestaan, dan zal er geeno meerderheid gevonden worden die 't volk met tababwettcn zal begiftigen. Dus boschadvocaat De Backer keurt d« nieuwe tabakwet af, waarmeê priester Daeus 't volk heeft helpen begiftigen. Hij werpt dus onzen vierden man over boord. Boschadvocaat De Backer scheldt ook het grootste getal der tegenwoordige Kamerleden uit voor gebroekte wijven en nulliteiten Maar als de Volkskamer zal samenge steld ziju uitmannen gelyk hij, oh dan... Ja dan, neem het niet kwalijk, M. de Boschadvocaat, dan zullen er enkel nog gebroekte wijven, nulliteiten en verwaan de guiten ter Volkskamer zetelen, maar toch nog doortrapt genoeg om 't volk uit te buiten en voor hun moeders kindeken te zorgen. Vangen van reis duiven. Iu november 11., beeft de Frauscbe. Kamer eene wet gestemd waardoor tot eene boet van 16 tot 100 franks, ongcminUerd alle schadevergoeding eu intresten, beneveus de toepassing, zoo noodig, de straffen be paald bij de art. 454 eu 401 vau 't straf wetboek, zal worden veroordeeld, al wie op welke plaats bet ook weze of door welkdanigo middelen, hetzij reisduiven gevangen of gedood, hot/ij gepoogd heb ben ze te vangen of te dootien. Bij geval van hervalling binnen 't jaar der laatste veroordeeliug, kan de boet op 't uubbel gebracht en eene gevaugzitting vau 6 dagen tot 3 maanden toegepast worden. De reisduiven zijn dus in Frankrijk I beschermd door de wet. Onze Belgische liefhebbers zullen dat met genoegen ver nemen. Zulk eene wet zou hier in België wel gekomen zijn en wij hegrijpen niet waar om de duivenliefhcbbers zoo lang wachtou van eene algemeene beweging op touw te zetten om ze te verkrijgen. ÏVijvertieidscliool to Aalst De noodige maatregelen tot het inrich ten eener nijverheidschool in onxe Stad komen gesamenlijk door den heer Minis ter van nijverheid en arbeid en ons Stads bestuur genomen te worden. 35ejs eens I»i© Wie Wie Wie rolde zondag 11. te Dendermonde met zijne pikkelen omhoog in 't zand Liberaal Congres. Op 25 en 26 December aanstaande, gaan de liberale werklieden (rare vogels) e»n congres hou den te Brussel. Het eerste punt van bet program, dat daar zal besproken worr'en, is de oorlog tot het uiterste tegen het clericalism n of liever tegen den catho lieken Godsdienst. Deze oorlog, waarmede de werklieden ongetwijfeld veel zullen gebaat ziju (I) wordt iu dat program in 't lang en iu 't breed uiteengedaan, doch nergens is er spraak in van strijd tegen het socialism. Voorde liberalen is en blyft het cle ricalism de vijand. Iu het socialism, daarentegen, zien zij deu toekomstigen bondgenoot die, daarom, moet gespaard worden. Beteekenisvol. Postzegels. Na 31 December zullen geene postzegelsder tentoonstelling meer verkocht worden die postzegels zullen enkel geldig blijven tot 30 Juni Wat hoogmoed moet priester Daens toch bezitten om Z. H. Mgr Stille- mans aan Caïphas te - durven vergelijken en zijn eigen persoon aan Jesus-Christus, onze Goddelijke Zaligmaker Luther, Calvien, Zwingel, Voltaire en meer anderen waren door den duivel des hoogmoeds bezeten, maar hebben zij het wel ooit zoo verre durven drijven In de geheime zitting der Kamer, woensdag namiddag, is er vooral spraak geweest van de onschendbaarheid der parlementaire vergoeding. M. Denis verlangde dat die vergoeding niet zou kunnen aangeslagen wordfen, omdat een werkmansafgeveerdigde, die bij voorbeeld iu een persproc«s weid veroordeeld, letterlijk in armoede gedom peld wordt, zoo men de hand legt op zyn prêe van volksvertegenwoordiger. Citoyen Smeets bekende dat hij leelijk nood verkeerde, daar hij sedert een jaar geen dem meer getrokken had" zijne vergoeding was aangeslagen nadat hij veroordeeld was tot schadeloosstelling, te betalen aan M. Van Hoegaerdeu. De Kamer kon in dc zaak niet beslis- 'n, daar het Verbrekingshof zelf binnen kort uitspraak zal doen. Verschillige afgeveerdigden vroegen uitbreiding van deu snelschrijveredienst. Andere en vooral de afgeveerdigden uit de provincie vroegen slechts twen zittingen per week, in plaats van vier, maar dan van 's morgens tot 's avonds. Eene commissie zal dezo zaken onder zoeken. ROGER en BRENEZ, De Volks kamer heeft de vraag van den heer Procureur-generaal Van Schoor iugewil- ligd, in andere woorden, toegestaan dat er tegen deze twee roode volksvertegen woordigers dadelijk vervolgingen zullen worden ingespannen wegens hunne hel dendaden te Hautrages. De twee roode vogels wilden, tegen 't besluit in van den heer Burgemeester der gemeente, mee ting houden ia de openo lucht eu kwamen in opstand tegen dezen gemeentelijken magistraat en tegen de gendarmen die tot handhaving der orde gerekwireerd waren. Zij beieedigden den heer Burge meester en de gendarmen en Roger dreof het zoo verre van den heer Burgemeester een geweldigen slag, gelijk het zelf zegt, in 't aangezicht te geven. De twee roode geweldenaars zijn verwondert dat men hen naar 't Gemeentehuis durfde leiden om tegen hun procesverbaal op te stellen. Roger brongt te zijner verschooning in dat de Burgemeester hem sale type gemeene kerel,heeft verweten en dat het hierom is dat hij hem sloeg. Brenez segde ouder anderen dat de Burgemeester en de gendarmen wat anders moosten gedron ken hebben dan bier om tegen hen te durven optreden. In aijn verslag stelt de heer Woeste vast dat de verantwoordelijkheid der beide roode kamerleden onbetwistbaar is. De goweldadigheden en ue beleedi gingen gepleegd tegen een magistraat in de uitoefening zijuer bedieningen dienen dadelijk beteugeld te worden, anders zou de zending der openbare macht op vele plaatsen kunnen onmogelijk worden. Het ware ecno dwaasheid, iu dergelijk geval, de kamerleden buiten het gemeen recht te stellen... Ook dient er aan de ver waandheid der roode kamerleden paal en perk gesteld te worden. Die mannen willen handelen alsof er voor hen geene wet bestaat en iedereen hen aanschouwen moet als de meesters van don dag voor de welke allen buigen moeten. Maar zoo verre is 't nog niet Alfl ge koude voeten hebt, sta dan herhaaldelijk op uwe teenen. Hef u langzaam op eu laat u weer even lang zaam op uwe hielen zakken. Herhaal die lichaamsoefening een tiental keeren ge durende een paar minuten en ge zult eeue weldoende warmte in uwe voeten I voelen stroomen met den herstelden bloedsomloop. Brussel den (1) Zie lager. Een zeer indrukwekkend nieuws verspreide zich gisteren te Brussel men vertelde dat een onzer ingezetenen, Mijnheer M.,inde Vanderschrickstraat wonende, zijne familie verzoekt ons de naam niet mede te deelen, n die sedert jaren aan longontsteking lijdende was en door verscheidene geneeskundigen was opgegeven en ongeneesbaar verklaard, de ge zondheid had terug gevonden. Deze gebeurtenis is des te gemakkelijker omdat de tering voorheen tot die ziekten be hoorde, waarvan de volkomene genezing als onmogelijk werd beschouwd. Het is dank, aan de behandeling door de antiphymique, ingevoerd, door het Instituut Drouet van Parijs, en wel door liet hulpge sticht te Brussel, 147, Troonstraat, sodert twee jaren geopend, dat dit wonder is ver kregen, en alwaar ik ben heengegaan om mij te overtuigen. Het Instuut Drouet bezit daar een hotel van eenvoudig uiterlijk. Ik vond er een me nigte lijdenden en enkele vertegenwoordigers der Brusselsche drukpers. Bij den Directeur toegelaten, gaf deze mij de volgende uitleggingen. Het gebruik van het antiphymique genees middel is sinds 5 jaren te Parijs toegepast en heeft onverwachte uitslagen opgeleverd. Even als hier te Brussel heeft men daar een journal voor teringlijders en men behoeft dit slechts aan te vragen om het kosteloos te ontvangen. Eveneens worden raadplegingen per brief, gratis verleend, door middel van eene daartoe bijzonder ingerichte vraaglijst, zooals hij er mq eene overhandigde en die uitmunten door eenvoudige duidelijkheid. Het is op dergelijke wijze dat Mijnheer M. zijnen toestand aan den Dokter heeft bekend gemaakt en ziehier een gedeelte van zijn laatste schrijven Ik heb het genoegen tj mede te deelen dat ik volkomen génezen ben. Jk heb geene pijn, noch borstpieping en hoest niet meer. De eetlust en krachten hebben veel toegeno men, in zwaarte heb ik 3 kilos gewonnen. De verpleging had 30 dagen geduurd, n Voor een ieder die aan de luchtpijpen lij dende is, is het nuttig te weten dat men, door zich tot het Instituut Drouet te wenden, ge nezing kan vinden en dat het blad voor aan borst- en longziekten lijdenden gratis wordt gezonden aan allen die zulks aanvragen. Loterij der Wereldtentoonstel ling. De laatste trekking is onher roepelijk op 30 december vastgesteld. Landbouwonderwijs voor de sol daten. De Moniteur bevat het mi nisterieel besluit,, waardoor bepaald wordt dat de landbouwleergang in 1890 in ver schillige garnizoenplaatsen ingericht ook in andere plaatsen kan worden tot stand gebracht, als er ten minste 20 regelmatig ingeschreven zijn. Een reglement van 11 artikels ver vangt al de vorige bepalingen dienaan- Eerste klasrijtuigen. Te beginnen van 3 januari zullen de eerste klasrijtuigen afgeschaft zijn op de volgende spoorweglijneu Ermeton-Floreunes, Mettez-Acoz, Tami- nesyDinant, langs Mettet, Gembloers- Tamines langs Owez-Spy, Tamines-Lau- den, Tbienen-Namen, Thienen Tongeren, Thieuen-Moll, Berzée-Thuillies, Couillet- Jamioulx, St-Ghislain-Jurbise laogs Bau- dour, Blaton-Quevaucamps, Roisin-Dour, St-Ghislaiu-Frameries langs Monsville, St-Ghislain-Ath langs Vaudignies, Ath- Blaton, Blaton-Bernissart, Aalst-Ronsse langs Sottegem, Antwerpen (Zuid)-Aalst, Antwerpen Zuid eti Oo.v<)-Turnhout,Ver- viers-Luik (G.) langs Battice, Houyet- Beauraing, Jemelle-Houfet Ausoremme, te meer eenige treinen op de lijnen van Namen-Brussel (Q. L van Charleroi- Namen, Thieueu-Brussel (N.), Bergun- Quiévraiu langs St-Ghislain, Audenaarde- Moescroen, Brussel-Oostende, Brussel- Tervueren, Brussel (Midi)-Charleroi en Brussel (Midi)-Hal. De prijzen van 2e en 3' klassen blijven behouden. De rijtuigen van 2C klas worden ver maakt, derwijze dat zij de reizigers al de gemakkelijkheden der tegonwoordige rij tuigen vau eerste klas zullen aanbieden, Tlol'tlio Woensdag besprak UOiaue. de Volkskamer het budjet der dotatiën. Als gewoonlijk is de Luiksche roode blaffer Demblon mot eene ongemeene hevigheid tvgen de dota tie van den Graaf van Vlaanderen uitge varen. Onze koninklijke Familie werd ondanks de protestaticn der Rechterzijde en 't ver bod van den Voorzitter schandelijk ver smaad en beleedigd.... Ware priester Daens tegenwoordig ge weest 't zou hem deugd gedaan hebben aan zijn groen socialistische hartje, want hij ook vaarde reeds hevig uit tegen de dotatie van den Graaf van Vlaanderen. Botermarkt.-- Heden zaterdag werden 586 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen -1100 kilos. Stad Aalst. Gesticht der Eerw. Dames van Maria.HET KRIBBEKEN zal te zien zijn op de volgende dagen en uren Kerstdag 25 dec van 2 tot 4 uren 2® Kerstdag 26 d#c., van 9 tot 12 uren 's middags en van 2 tot 4 uren; De 1, 2, 3, 6 en 8 jan,, ook van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 4 uren. Op 9 Januari vnn 9 u. tot 's middags. BORSTLIJDERg, leest 4® blad, WIT KRUIS. - Zooals men weet, werd door den oud-minister vaD oorlog, M. Brassine, bij de geudarmerie een vliegend «scadron ingericht, dat t# Brussel in bestendig garnizoen zal blijven. Daar echter de kazerne, voor dit korps bestemd, niet voltooid kan zijn voor binnen twee jaar, zullen de manschappen voorloopig te Charleroi worden geherbergd. Het parket van Brussel is met het onderzoek begonnen van oen ijselijk fami liedrama, gebeurd in het havenkwartier. Een dronkaard, die reeds meer dan eens met de policie af to rekenen had, voor mishandeling zijner huisgenooten, heeft zijne dochter met ecnen stoel het hoofd ingeslagen. Het meisje is in doodsgevaar naar 't gasthuis gebracht. De geburen nebben het gruwelstuk aau de policie bekend gemaakt. Maandag namiddag is in de Ple- tinckxstraat te Brussel, eene moordpo ging gepleegd op een politieagent. Eenige minuten voor 1 ure hadden de politieagenten Tonnoir en Joossen post gevat in de herberg tegenover den winkel eener modemaakster, om een kerel te kunnen aanhouden, die opgezocht werd, en die in dat huis woont. Toen do per- soou aankwam, ging de agent Tonnoir hem te geraoet en wilde hem aanhouden. De kwaaddoener haalde een revolver uit zijnen zak, en loste vier schoten op den agent, die in zijn bloed badend ten gronde viel. De vier kogels waren iu den rug van het slachtoffer gedrongen en een was ODder het hert doorgevlogen. Terwijl men den ongelukkigen agent ter hulp kwam. nam de dader de vlucht; doch hij werd spoedig achtervolgd door den agent Joossen en een gazwirker, die hem in haalden en gevangen namen. Het slacht offer werd oudertusschen naar de woning van een geneesheer, Lange Klarenstraat, gebracht, die hem de noodige zorgen toe diende De dader is een genaamde Guéraud, ongeveer 35 jaar oud, deserteur van het Fransch leger, en die opgezocht werd voor valscbmunter. Het slachtoffer is de zoon van den po litieagent Toncoir, die over tien jaar ge dood werd door een Italianer, welken hij moest aanhouden. De agent Tonnoir werd op zijn verzoek naar zijne woning, Miniemenstraat, 41, overgebracht. Zijn toestand is zoo vol- doëude'mogelijk; indien er zich geen ver wikkelingen voordoen is zijn leven niet in gevaar. Do moedige politieagent werd eerst naar het rechterlijk bureel overge bracht. Een kogel die in den rug gedron gen was, kon er oogenblikkelijk uitge haald worden. Een tweede die eveneen» langs den rug indrong zat in den rechterkant van den hals, een derde is in den rechterslaap ge drongen. Deze twee laatste kogels konden niet oogenblikkelijk uitgehaald worden; de dubbele operatie moest ten 5 uren plaats hebbeu. Men denkt dat M. Bour geois, hoofdcommissaris, den gekwetste naar eene bijzonde kamer van het Sint Pietersgasthuis zal doen overbrengen. Het parket werd oogenblikkelijk ver wittigd en kwam dadelijk naar het mid- denbnreel waar Guéraud naartoe gevoerd was. Men heeft in het bezit van Guéraud verscheidene goed nagemaakte goudstuk ken van 10 fr. gevonden. Bij deu eerw. h. Marchal, leger aalmoezenier te Brussel, waren dijnsdag nacht dieven binnengekomen. De priester stond op, ging zien en ontwaarde drie kerels, die poogden zijne deur langs de achterplaats open te breken. Hij wekte de meid, zond haar om de politie en ging toen stil naar beneden. Onverwachts opende hij de deur, greep eenen der die ven bij den kraag en hield hem in be dwang tot de politie kwam. De twee an deren vluchtten over den hofmuur langs waar zij gekomen waren. Te Cureghem is een houten maga zijn ingestort, in gebruik door de gas maatschappij, voor het fabrikeeren van gazomèters. Er zijn geene ongelukken ge beurd. Drama in de Wasstraat te Gent. De drauk is zondag nacht weeral de oor zaak geweest van een bloedig familie drama. De genaamde Karei Frauck is een be jaard man die reeds 60 jaren telt hij woont met zijne vrouw in de Wasstraat, achter de statie van den spoorweg van het Land-van-Waas. Hij heeft vier zonen, waarvan de oud ste, Ïïenri, 36 jaren oud, ook gobuwd is en drio of vier kleine kinderen h«eft. Allen, vader en zoons, zijn schoen maker. Karei geeft zieh bij tiids over aau den drauk en dan is hij heel luidruchtig. Zulks was zondag namiddag hot geval. Toen het reeds laat geworden was om trent drie uren, wilde de zoon Henri zij nen vader te bed helpen. Het schijnt dat deze door den drank bedwelmd, zich daartegen vorzette. 8 Zooveel is zeker dat hij opeens oen schoonmakersmes te voorschijn trok en cr zijuen zoon Henri twee steken mede toebracht, eenen in de keel en eenen in den arm. Deze laatste steek schijnt niet erg. De eerste echter is gevaarlijkerhet gerucht heeft reeds geloopeu dat het slachtoffer overleden was, maar dat is onjuist. Henri Frank is, na verzorgd te zijn door doktor Progaldiuo, omtrpnt half 7 uren, met deu bak naar het hospitaal overge bracht.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2