Donderdag 50 December 1897. 5 centiemen per nummer. 538te Jaar 3223 PREMIE Snoevers. Ml Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. w LANDBOUW. Het vetten der Verkens. DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagtêekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuiljue «mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Qf 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bnreein van dit blad. Aalst, 29 December 1897. Pene overeenkomst ge sloten met den heer Palatzky, photograaf te Aalst, laat ons toe aan al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en Januari aanst., een prachtig groot portret te bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed gelijkende photOgrafie van eenen levenden ot overleden persoon met eene som van 9 franks te la ten geworden, en na 15 dagen zal men het vergroot portret ontvan gen. De ingezonden photografie wordt ongeschonden terug gegeven. De faam van den uitvoerder is de zekere waarborg van eene spre kende gelijkenis en van schoon en verzorgd werk. Over eenige dagen Heweerdè"Voutuïi dat het socialism allean in staat was de geneverplaag uit te roeien. Dit waarheid- minnend blad bevestigde terzclfdertijd dat de roode'oproermakers hot alkoolism altijd hadden bestreden in de maat hun ner krachten. Onloochenbaar is het dat het gene- verken-liefeene der groote oorzaken is der immer klimmende volksellende. Moest de werkman eens sparen hot duur- gewonuen geld, dat aan den duivelsdrauk nutteloos wordt verkwist, op korten tijd zou er geene spraak meer zijn van eene maatschappelijke kwestie. Buiten die nieuwe hulpbronnen zou er in zoo vele huisgezinnen geen twist geen krakeel meer zijn. Groote snoevers zijn echter de socia listen wanneer zij beweren het mensch- dom vau die kwaal te zullen verlosseu en hot hunne bijbrengen om ze te verminde ren. Zij zijn ellendige volksfoppers. Over twee jaar hebben de katholieken het was vóór de kiezingen van 1896 d« lasten op de sterke dranken grootelijks vermeerderd met het doel het drankmis bruik wat te beperken. Wat deden de socialisten In de Kamers bestreden zij het wets ontwerp uit alle hunne macht. Alsdan reeds zagen zij'daarin een goed kiesmid- del en het lage volk tegen zijne ware en eigenlijke vrienden op te ruiën. En gedurende de kiesstrijd, oh dan gingen zij los in hunne mectingen op hen die het druppelken van den werkman dierven belasten I De katholieken waren de vijanden van het volk omdat zij de OF Bene geheime weldaad ontdekt. 12° VERVOLG. VI. HONDERD GULDEN. Gudula was 's morgends de eerste te been, ontstak vaar, kookto water om den morgend- drank te bereiden, reinigde den vloer en de menbelen, en zette zich dan aan de naaitafel om te werken tot dat het unr zou gekomen zijn op welk zij hare jongere zuster zou wekken. Doch wat ging er heden om in haren geest Het was alsof er duizend ringen met diamant en mozaïek bexet, voor hare oogen dansten iiet was a'aof er een millioeu stukken van twee en hal ven gt Iden aan hare oore klingel den, en de weergalm herhaalde steeds in haar hart u Na zyu wij verlost van onze schul den En verlos, van de armoede, en verlost van de schaac-e dacht zij verder. Met vat tooverkracht werkten toch op hare zi'i die honderd galden, die daar in eene •en niet ver van haar Terwijl zij ,ferde zij gedurig en bracht in haren ge. le rekeningen bijeen die nog moesten Uworden.... veertig guldon aan den ar.... twintig gulden aan dan apoths- I geneverplaag bestreden. Kiest voor ons, socialisten, zegden ze en die hatelijke wet op de sterke dranken zal verdwijnen. En de uitslag In zekere arrondissemen ten bij v. te Namen behaalden zij de meerderheid dank aan die lage middels. M. Lorand, een geus, deelde ook die droeve eer. Zonder die wet, op onraen- schclijke wijze uitgebaat, zou hij niet herkozen zijn geweest. Wanneer de socialisten nu komen zeg gen dat ze tegen het drankmisbruik zijn dan mogen wij met rechte hun op den Deus wrijven dat zij anders niet dan ellendige volksverklikkers zijn en dat zij over twee jaar hebben bewezen hoe ver hunne volksliefde strekt en hoe oprecht zij zijn in het bevechten der ondeugden,, die den werkman ten onder helpen. Wanneer zij beloven in hunnen toe komststaat de geneverplaag uit te roeien dan zijn zij nogmaals armtierige snoe vers, polichinellen, zonder oprechtheid en zonder eergevoel, In hunnen toekomst staat door Pol do Witte, een socia list, als «ene ramp aanzienzullen zij die kwaal niet bestrijden kunnen. Moes ten zij het eens beproeven willen dan zou men aldra volksmenners zien opstaan om ze in den grond te boren en hunne volks gezindheid te ondermijnen. Eu daar zij, ik wil zeggen het bestuur bijzonder af hangt van den wil hunner kiezers, zoo zullen zij aanstonds het onderspit moeten delven voor nieuwe mannen die aan het volk dwaze en noodlottige beloften heli beu gedaan. Wat de socialisten in 1896 deden dat zullen andere oproerstokers doen, zelfs wanneer wij in den sociali- stischen staat leefden. De mannen vau Vooruit zijn dus ellen dige stoeffers, die door oprechtheid en eergevoel niet uitmunten. Zij leven bij de ophitsing der laagste driften van het volk en daar zal altijd hunne beste en bijzon derste veer- en leefkracht te zoeken en te vinden zijn. Naast de snoevers van Vooruit kunnen wij ouzo groenen plaatsen. Zoo lezen wij in Eet Land van Aelst n van zondag 31 octobcr. Rond Geeraerdsbergen slepen de socialisten van Gent al 't werkvolk mee.... al 't werkvolk meó. Kunnen de n bchoudsgezinden van Geeraerdsbergen ker,... dit maakte zestig gulden, maar dan ook was vaders zakuurwerk dat mijnheer Thijssen in pand hield daardoor verlost. Reeds meermalen had vader naar dit duur baar juweel gevraagd, en Gudula had een slim antwoord moeten vinden om de waarheid niet aan den dag to brengen. Dan nog een paar gulden voor den schoenmaker... in het geheel dus tweo en zestig gulden die te beta len stonden. Er bleef nog een fraai sommetje over, maar er ontbrak oneindig veel in het huishouden De huisraad en het keukeuge- rief waren stuk voor Btuk verdwenen Gu dula zag rond en bestatigde met spijt dat de oude stoel van vader, de tafel aan welke zij werkte, hot bonkje waarop zij zat, en verder nog een bankje dat Alena gebruikte, een gansch versleten kachetje, eene vermolmde kas, iets dat aan twee bedsteden geleek, eene schaar, twee vingerhoeden, de eenigste meu belen waren die de dure tijd had overgelaten. Dan wierp zij eenen oogslag op hare klee ding haren halsdoek had zijne kleuren ge schoten, haren voorsehoot was gelapt op ver- schillige plaatsen, haar kleed was een afge dragen stuk katoen. En met Alena ging het niet beter. Lijnwaad was er nog juist in huis om drie personen eens te laten verwisselen 's maandags ging in de waachkuip wat van het lijf kwam, en den zondag daaroovolgendo tr het opnienw in dienst. Zoo lang reeds duurdodie spoedige verwisseling dal het lijn waad daardoor veel had geleden. i> daar niet tegen [n 't omliggende van ti Geeraerdsbergen komen de socialisten n van Gent gedurig meeting geven. n Maar, man lief, ge smijt uw eigen rui ten uit Iloe dikwijls hebt go niet gezegd en herhaald dat overal waar de kristeno volkspartij waakte het socialism onmoge lijk was. En nu komt go bekennen dat go machteloos zijt in het arrondissement waar haren chef wordt gekozen Als gij nu zoo sterk ;:ijt dat ge 't socia lism kunt doen verhuizen waarom laat gij hun eene vesting innemen iu uwe citadel IJdele pocherij I Gij hebt het volk opgehitst en nu wor den de vruchten geplukt, maar door de socialisten, als het waar is, wat ge schrijft want van uwe eerste zijt ge, echte ketellapper, niet geborsten. Vander velde heeft u lang vermaand. Het daensism, zegde hij, is do weg langs- waar de socialisten iri Vlaanderen zullen binnendringen. Over eenige dagen nog herhaalde Le Peuple van Brussel die woorden wanneer het schreefHet socialismus Jieeft dus eene scherpe bijl gelegd aan de oude kleri kale rots. LandLand Gij hebt winden ge zaaid, en gij oogst stormen. Hebt nu toch den moed uwe verantwoordelijkheid te dragen en begaat de lafheid niet ze op den rug uwer tegenstrevers te willen schuiven. F. D. nooten eens bovrozen, is het duur eier- leggen gedaan. Zoo de hennen een geruimen tijd en met een tamelijk groot getal moeten bij een opgesloten blijven, 't zij in oenen kooistal, henuenhok of andere plaats, gebeurd het soms wel dat er ziekten onder komen daarom is het goed intijds de reinheid goed to onderhouden, te zien dat de plaats tegen de vorst beschut, maar nochtans over dag goed verlucht en verlicht is. De bodem van het hennen- vertrek zou altijd mot droog zand stoof- assche of iets dergelijks moeten voorzien zijn. De drinkbakkeu voorziet men op tijd van versch water, zonder nochtans het onderste der bakken, waarin wat oud ijzer, uit te gieten. (Maar zeer zelden moet men de bakken gansch zuiver ma ken.) Sommigen zeggen dat het nadeelig is voor het vee veel hennen in den koeistal te laten slapen of verblijven, bewerende dat de schadelijke insecten der hennen aan het vcc kruipen. Ik wil niet zeggen dat zulks onwaar is, nochtans laat ik ook een honderdtal beunen in den koeistal en ik heb nooit bespeurd dat de koeien er do minsto hindernis van hebben. Leghennen. Dure eieren. Aangezien het meest van het seisoen afhangt of men voordeel uit de hennen trekt of niet, acht ik het goed de belang hebbenden nog eens te herinneren, welke zorgen men cr thans moet aanbesteden. Gezien dat de eieren volgens kwaliteit, zelfs op den buiten, van tien tot veertien centiemen kosten, moet men geen voedsel te lief hebben om de hennen te geven. Dus goede tarwe, maïs, gerst, boek weit of brood volgens men heefteens van voedsel veranderen is altijd goed. Men zorge dat de hennen bij zeer slecht en nat weder niet te veel buiten loopen. In geval van sneeuw, is het goed de hennen gansch binnen te houden want als de sneeuw ligt is er voor beu niets te rapeD daarbij, zij worden sneeuwblind, dwalen soms vau huis af en moeten bui ten slapen. Als het sterk vriest, houdt men de hennen ook binnen, vooral 's morgens en tegen den avond want do kammen en Dus er waren meubelen noodig en kleederen. Gudula was in hareu geest reeds aan 't overleggen hoe zij de acht en dertig overblijvende gulden daaraan zou besteden op de beste wijze, toen zij in hare gedachten gestoord werd door Alena, die vroeger dan naar gewoonte ontwaakt was, en met lachend aangezicht zich aan hot werk stalde met hare zuster. Gudula, sprak zijik heb dezen nacht gedroomd van de honderd gulden ik zag eeret dieven die ze kwamen weghalen en wij aren wederom arm. Gudnla sprong recht en liep door schrik voortgedreven naar de kas zij bestatigde dat de beurs met de honderd gulden daar nog lag, en keerde bodaard tot hare zuster weder. Gudula, vervolgde deze, de dieven die de honderd gulden wegnamen, werden ont dekt, en wij waren wederom rijk wij droe gen nieuwe kleederen eu hadden eeu schoon hnisraad. Ja, Alena, die zullen wij hebben, en nog heden de gravin de Mérode ons werk ver schaffende, kunnen wij met de naald rijkelijk ns bestaan voorzien volgens ik reods uitgecijferd heb, kunnen wij met de honderd gulden die daar liggen al onze rekeningen verelfenen, en nog genoeg overhouden om ons in het nieuw te steken vader moet ook zyn paartje hebben. Wel zeker Wy sullen den ouden jas, die vroeger In ons land vindt men geeüfe boerderij waar niet een of meer verkens ge vet worden. Wij achten het niet ongepast bier eenige kleine raadgevingen te laten volgen Het verken, zeggen er velen, vreet toch alle», "t is gelijk wat mon hot voor zet en het moet maar met den afval groot worden. Dit gedacht is nochtans veelal de oorzaak van een geldelijk nadeel. Wil men verkeus vetten om er winst mede te doen, dan moet men dezelve met de minst mogelijk kosten zoo spoedig als het kan, van de hand doen. Van het begin af moet er doelmatig gevoederd worden, daarin ligt het geheim. Het jonge verkske zoodra het gespeend is moot meu nochtans niet behandelen als de oude, zooals het maar al te dik wijls geschiedt. Men mag niet vergeten dat het beestje tot hiertoe moedermelk gehad heeft, 't is to zeggen, juist al het geen het noodig had om snel en gezond op te groeien. Glad als een spiegel wanneer het go- speend wordt, vindt men het kort daar weder met lange haren, krom van rug, de leden ineengedrongen en den buik buitengewoon groot ten gevolge van veel onverteerbaar voedsel. zwart was, door eenen nieuwen vervangen 0n g'j zult zien dat de man daarom verheugd zal zijn Maar liet lijnwaad, Gudnla? Daar zullen wij later stillekeus aan voor zorgen, Alena. Ja, en Michel heeft gezegd dat de ring nog meer waard was. Wie weet of hij heden nog niet eeu twintigtal gulden aanbrengt Die zijn dan voor hem, Alena do goede jongen heeft zich veel moeite gegeven hij leende ons tien gulden toen wij in den nood waren, hij mag wel eene beloouing hebben voor zijne edelmoedigheid. Zoo spraken de twee meisjes voort, en als zij zwegen dachten zij aan de honderd gulden die in do schuif lagen. Sedert lang waren zij zoo vrooiijk, zoo gelukkig niet meer geweest immers Gudula droomde van hare vereffende schulden, Alena zag in den geest den nieuwen huisraad, de nieuwe kleedereu. De tijd liop voorbij het daglicht ver scheen een zucht klonk herhaalde malen uit eene bedstede vader Driessens ontwaakte eu riep zijne dochters. Alena goot het kokend water op de thee, terwijl hare zusier do eer- «te zorgen besteedde aan den ouden man, en dan ging zij Gudula helpen om vader op zijnen leunstoel te zetten. Dit alles gebeurde onder gelach en vrooiijk gesprek, en Driessens die zijne kinderen sedert langen tijd niet meer opgebeurd geiicn had, moest zich de twee engelen van den Men geve dus in den beginne niet te veel aardappelen of zelfs meelspijzen, die blijven voor 't oogenblik veel onverteerd en zijn slechts een last voor het jonge verken. Evenals allo andere jongere dieren vraagt het eiwitstoffan voor zijn lichaam en zouten voor zijn bcendergestel te vormen. Voor jonge dieren moet het voedsel altijd minstens eeu doel eiwitstoffen tegen drij deelen koolyhdraten, in verteerbaren vorm, bevatten. Geeft z« dus nooit aardappelen alleen waar die verhouding nauwelijks 1 op 10 is of ook niot veel graan, welks zetmcel- gelialte niet met eiwitgehalte iu goede verhouding staat. Het beste wat men do jonge verkens geven kan is afgeroomde melk of boter melk, doch 't gebeurt dat men hierover in onvoldoende hoeveelheid beschikt, en clan moet men dezelve gedeeltelijk door eiwitrijk voeder vervangen. In zulk geval kan het bijvoegen van erwteumeel en zelfs lijnmeel zeer veel dienst bewijzen. Wanneer men aldus voedert en daarbij de jonge verkens genoegzaam vrij laat rondloopon, dan krijgt men alras krach tige dieren welke men vetmesten sal. Naarmate dan de verkens oudor wor den, zal men meer aardappels of graan m hun voedsel brengen. Een graan dat by ons niet genoeg ge waardeerd wordt, is de gerst. Er zijn stallen waar jaarlijks honderden verkens uitsluitend met gerstemeel gevet worden en waar men over den gcldelijken uitslag zeer tevreden is. Wilt men echter spoedig vetten, dan brengt mon, voor zooveel dit mogelijk is eenige afwisseling in het voedsel. Ook voor eenig groenvoeder zijn de verkens zeer dankbaar. Bedenkt eens hoe het u zelve zou aan staan, moest men u gedurende dagen en weken onophoudend zelfs uwe lievelings- spys voor zetten. Veeziekten in HoHand. Een bijvoegsel tot de Staatscourant bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand November. Daaraan ontleeneu wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aan tal eigenaren aan, onder wier vee de fn t^JWfni) m,ond- klauwsoer (51j). kwado droes en huidworm by de eenhoevige dieren 4 (2), schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 4,824 (lol), rotkreupel bij schapen 44(5), vlek ziekte bij varkous 51 (32), miltvuur bij alle vee 17 (16). y vorigeu dag herinneren vooraleer aich die schielijke verandering to kunnen uitleggen. Ja, onwaardeerbaar is het geluk dat eene weldaad brengt in de herten der noodlijden den Vader Driessens werd gekleed, opgeschikt, gespijsd door zijne lachende dochters, en hij vergat al liet vroegor lijdon. God zij gedankt I bad hy. Hij heeft ons verlost uit de armoede. Het was reeds negen uren geworden, en Gudula brandde van ongeduld om de schul den vau het huisgezin te gaan vereffenen. Zij verliet de naaitafel, en was op eenen oogwenk gereed. Zij zou eerst gaan naar den kruido- nier Franck endaar de Bckaamto uitwisschen die zij den dag te voren in zijnen winkel gele den had. Van daar zou zij den apotheker Thijssen gaan voldoen, en iu het wederkeeren den schoenmaker betalen. Dan zon zij terug naar huis komen, en in den namiddag voor den overschot der gulden kleederen en een weinig huisraad aankoopen. Haar plan was gemaakt, eu om het te volvoeren wilde zij aanstonds vertrekken. Maar, wat beteekende dit gedruisch, dat plotseling op den Kreke- lenberg ontstond Wat dit geroep dief dief dat eene menigte van volk liet hooren f En die tweo politiebeambten, v»rgezeld van eenen heer, waarschijnlijk eeu rechter Eu Michel Degraef (wouw vooaiüEzur.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1