Donderdag 6 Januari 1898. ,1 centiemen per nummer, 539le Jaar 3225. PREMIE. DE RING DER KONINGEN' Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. NIEUWJAARWENSCH. Onnoozele repliek. Het diamanten priesterfeest van den H. Vader. Voor en tegen de tabak. BURGERWACHT. DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, *nder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemat! ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse» «p 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk Ugea dea dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden Ui Bareel» van dit blad. Aalst, 6 Januari 1898. Eene overeenkomst ge sloten met den heer Palatzky, photograaf te Aal6t, laat ons toe aan al onze geachte lezers, gedu rende de maanden December en Januari aanst., een prachtig groot portret te bezorgen. Men hoeft ons slechts eene goed gelijkende photografie van eenen levenden ot overleden persoon met eene som van 9 franks te la ten geworden, en na 15 dagen zal men het vergroot portret ontvan gen. De ingezonden photografie wordt ongeschonden terug gegeven. De faam van den uitvoerder is de zekere waarborg van eene spre kende gelijkenis en van schoon •n verzorgd werk. Akl. tölè vrio^v^ in kftiravsa&L een zalig en gelukkig nieuwjaar, en tot in 't kort op een aangenaam wederzien. Gustnnf Henderickx, van Otter berg. Dendergalms geleerde philosophen hebben het artikeltje dat wij aan de woorden van M. De Guchtenare gewijd hebben, niet kunnen Blikken. Zij ant woorden, niet om te zeggen dat M. Horion ongelijk gehad heeft het materialism en het darwiniira te verdedigen, niet om te zeggen dat zij eene onsterfelijke ziel aan nemen en verzet aanteekenen tegen die «chrijverB-vrydenker» die den mcnsch tot een dier, tot een machien willen verla gen, hem willen vervormen, volgens het woord van d'Helvetius, tot eene verterende luis-langs de twee uiteinden open. Neen, de philosophen van Dendergalm zijn van een ander gedacht; zij geven ge lijk aan Darwin, die Engelsche natuur kundig», die om het materialism eene zoogezegd» wetenschappelijke basis te geven, de theorie van d» vervorming der geslachten uitvond. Die groote wetenschappelijke theorie komt hierop uit dat de niet scheppen han. OF Eene geheime weldaad ontdekt. 18' VERVOLG. Vn. HET VERMOEDEN". Wij stieten in het voorgaande kapittel ons verhaal te verre vooruit de goedwillige leier gedooge dat wij hem wederbrengen voor eenige oogenblikken in het huis van den juwelier Steens-Gouweloos, en hem daar voor de tafel plaatsen achter wolke mijnheer en madame zich hebben nedergezet, xoodra Mi chel Degraef met de honderd gulden naar deu Krekelenberg vertrokken was. Mijnheer schoof de lamp nader, onderzocht den ring dien Michel hem te koop geboden had en drukte op alle wijze zijne verwonde ring uit over de kostbaarheid van het juweel. Kaatje, sprak hij, wij mogen er nog genoeg vijftig gulden bij tellen wat denkt gij Op hare beurt'nam de vrouw het kleinood in hare handen, stak het aan haren vinger, bewonderde zijnen glans in den schemer van het licht, en antwoordde na een lang onder zoek Ik denk, Steens, dat ons die ring wsl Wij blijven bij die kolossale dwaasheid geen oogenblik stil. Een greintje gezond verstand is voldoende om die grooto we tenschappelijke stelling to weêrleggen. Eene aardige wijze van redeneering hebbeu toch de drij groote verstanden, opstellers van den vernuftigen Bender- galm. Door eenige uittreksels uit geuzerij- werken hebben wij aangetoond waar de wereld met die liberale leerstelsels uit zou komen. Geen verschil tusschen mensch of beest I De socialisten zijn ook van dit gehalte. Zij aanzien ons als afstammelingen van apen, wij zijn, volgens Jan de Zot van Vooruit geperfektioneerdo martikos. WeJnu geuzen en socialisten willen dat zijn; zij hebben daartoe lust wij komen daartegen niet op Cuique suum zegt do leuze van ons blad. Maar wanneer Dendergalms schran dere philosophen denken te antwoorden op ons schrijven met eenige aauhalingen te boeken uit moralisten waarvan xij spreken, zie dat is to sterk en t'onnoozcl. Wij hebben doen zien dat M. Horion eeuo kolossale boestigheid had neórge- schrevon; uwe aanhalingen toonen dat hij voorloopers of navolgers heeft, wilt gij daardoor bewijzeD, schrandere philo sophen, dat M. Horion, de darwinist van Luik, gelijk heeft. Proficiat met zulke redeneering 1 Dat verdient de eer van in een kadertje gezet te worden Het schrijven van Dendergalms diepe geleerde komt hierop uit. Horion zegt datde mensch een dier is; hij heeft gelijk, want do moralistE. M 8. A. (sic) heeft geze ul dat de getuige die iets ontvangt voor valsche getuigenis niet verplicht is restitutie te doen. Aardig Aardig Hoe kan men toch zoo slim zijn Da verdere aanhalingen zijn van den zelfden deesem I Ditmaal echter hebben de rechtzinnig ste ouder do reohtzinnigen niet durven zeggen dat die moralisten katholiek waren. Zij laten het toch een beetjen hooren. Een kwade natuur is lastig om over winnen. Welnu dan moeten wij er nog bijvoegen Die aangehaalde leerstelsel kunnen misschien deelmakcn van een geuren rede leer die toelaat priesters in 't gevang te sleuren of aan de deur van het land te eehen (1) enkel en alleen omdat zij pries- (1Dit wenschte Dendergalm in sep tember 1891. seker honderd vijftig gulden waard ia.... naar.... maar.... k Neen, Kaatje, voor zoo iets moet gij niet schrikken ik ken Michel Degraef te wel hij is een puik van eenen jongen. Niettegenstaande dit alles, Steens, heb ik als een voorgevoelen dat er iets hapert aan die zaak. Dit moogtgy niet denken, Kaatje zon der wettige reden mag men geen kwaad van iemand vermoeden. Zouden er geeno wettige redenen be staan, Steens 1 - Oh neen Michel Degraef is een deugd zame on eerlijke werkman. Misschien heeft men hem bedrogen. Hij is te slim om zulks te laten veron derstellen. Van hem komt toch zeker die ring niet. Neon,, maar van iemand, denk ik, die het juweel nit nood moest verkoopen, Michel kende en het hem toevertrouwde als aan een eerlijken jongen. De armoede is tegenwoordig zoo groot, Kaatje, en zelfs in den burger stand lijden dezen winter honderden iuen- schon gebrek, die te voren in welzijn ver keerden. Heeft men dus geene gronden om te vermoeden dat een huisgezin, door den duren tijd vervallen, dit juweel aan Michel gaf het ons te koop te bieden en door deu prjjs in de noodwendigheden te voorzien Steens, gy pleit als esn doortrapte ad vo ters zijn; maar die zijn in schroffe tegen stelling met de verhevene zedeleer van Hem, die ons eens als plicht opgelegd heeft Bemint uwe God bovenal uwen naaste lijk u zelven-I F. D. Ter gelegenheid van den zestigsten verjaardag zijner eerste mis en van deu plechtigen dienst van dankzegging, die op den eersten januari in de Vatikaansche basiliek plaats had, heeft de H. Vader aan Z. E. Cardinaal Rampolla den vol gende brief gestuurd Aau M. den Cardinaal Rampolla del Tiudaro, Aartspriester onzer patriarkale basiliek van het Vatikaan. Mijnheer de Cardinaal, Wij hebben besloten aan de vati kaansche basiliek een geschenk te doen, dat geheel beantwoordt aan de plechtig heid van boden, godeoreteerd door het kapittel dezer basiliek, voor do zestigsto verjaring van Ons Priesterschap. Toen, op Rome's grond, over eenige jaren een gedenkteeken werd opgericht om het gedacht, oproerig jegens Gods woord, te verheerlijken, kwamen ver schillende menschen van goeden wil over een om op hunne kosten een gewijd voor worp te laten maken, en het Ons dan aan te bieden als bewijs van huuno verkleefde gevoelens en vergoeding van deze ont heiliging. Men deed inderdaad eene remon- strancie maken, waarin, zooals gij ziet, M. de Cardinaal, een denkbeeld is voor gesteld, die de weerdo van de stof en de verdienste van het kunstwerk ver te bo ven gaat. 't Is juist die remoustrancie die Wij aan de vatikaansche basiliek schen ken. Deze duurzame herinnering vau het geloof en de godvruchtigheid vau duizen den en duizenden Italianen, zou niet beter kunnen geplaatst wordeu, dan bij de symbolische belijdenis van S' Pieter. Als pand der hemelsche gunsten, verleenon Wy u, alsook aan het kapittel en aan de geestelijkheid van de vatikaan sche basiliek, den apostolischen zegen. De prachtige remonstrantie, waarvan hier spraak, werd op 1 januari reeds ge bruikt, om na de plechtige dankzegging voor het jubelfeest des H. Vaders den zegen to geven. Op 1 januari heeft de H. Vader de afveerdigingen van do katholieke genoot schappen van Rome, ten getalle van om trent 3000 personen, toegelaten zijne Mis bij te wonon in de Sala della Loggia. Ten 8 i/t uren trad de Paus binnen op de sedia, door dio duizenden geestdriftig toe gejuicht. kaatik ben bijna genegen om mij over te geven maar tooh blijf ik denken dat er iets hapert aan die zaak. Die vrees schijnt mij ongegrond te zijn. Tot hiertoe waren wij streng en voor zichtig daarom staat het huis Steens-Gou weloos te boek als hot eerlijkste van Brussel verliezen wij onzen goeden naam niet, Steens, en verhandelen wij niets dat maar den schijn zou kunnen hebben van onrechtvaardig goed te zijn. Ik weet wel dat er op dit juweel, zelfs als wij Michel nog vijftig gulden meer geven, eene schoone stuiver te winnen is, maar 't zou mij spijten geheel mijn leven lang iets, al ware het maar eenen koperen cent, on rechtvaardig gewonnen te hebben. Mijnheer Steens zweeg on dacht de woor den zijner vrouw drukten zyne eigene gevoe lens uit, maar konden hem toch niet overtui gen dat Michel Degraef de handen zou ge leend hebben om eene onrechtvaardigheid te bedrijven. Kaatje, dacht hij, is in alles vol achterdochtzij schreeuwt brand eer er vuur of rook te zien is zoodra er maar een juweel te koop geboden wordt, droomt zij van die verij. Dezen morgend nog kwam er eeno welgekleede juffrouw den zilveren koffiepot verkoopen die daar op de schouwplaat staat zij verklaarde dat het een familiestuk was dat sedert lang door de huisgenooten in eere gehouden werd maar nu was door de op» schorsing van allen handel de armoede zich Na de Mis, tijdens welke desixtijnsche kapel zangen uitvoerde, woonde de H. Vader, op zijnen bidstoel gekuield, de Mis van dankzegging bij. Daarna gaf hij den pauselijken zegen. Op zijnen troon plaatsnemende, ontving hij de deputa ties. Te 10 l/t ureu was alles afgeloopeu en vertrok-#. H. onder algemeene toe juichingen. De H. Vader genoot de beste gezondheid. De Belgische Bisschoppen hebben een adres van gelukwenschiug gezonden aan Leo XIII. De vereeniging tegen het gebruik van tabak iu Frankrijk is heiig, bij gelegen heid der in.1900 te Parijs te houden ten toonstelling, een kongres in te richten van vereeniginge», die het gebruik van tabak bestrijden. De voorzitter der Fransche vereeniging de heer Decroix, beschouwt het gebruik van tabak als steeds nutteloos, dikwijls schadelijk en somtijds moorddadig. Dsze uitspraak is uaar de meening van velen overdreven. Tabak is voorzeker een ver gif, maar dat is in zekeren zin ook het geval met thee en koffie, voortbrcusel», welk» algemeen gebruikt worden. Van al di» artikelen kan misbruik gemaakt wor den, maar daarom is het matig gebruik uog niet to veroordeelen. Integendeel kan tabak, na ingespannen arbeid, eeueu bedarenden invloed op het gestel uitoefe' nen. In Frankrijk is de tabak niet van goede hoedanigheid, en in Engeland is het zeer moeilijk zich zuivere tabak aau te schaf fen, daar het voortbrengsel aldaar zeer sterk gesaust wordt.Sigaren zijn er alleen iu het bereik van de begoedo klassen, en voor vulling van sigaretten gebruikt meu allerlei afval. Veel zou daarom reeds gewonnen zyn, indien eene veroeuiging voorde levering van zuivere tabak tot stand kwam. Het bereiden van de tabak met reukstoffen eu sausen dient tot niets anders dan om de geringe hoedanigheid van de tabak te bedekken. Met een artikel van goede hoedanigheid behoeft niet geknoeid te worden. Hoe schadelijk het rooken van sigaret- ton is, vooral wanneer deze niet zuivere tabak bevatten, toont het volgende go val. By de gerechterlijko schouwing vau het lijk van oen te Felling, hij Gateshead (Engeland) overleden jongmensch van 16 jaar. werd vastgesteld, dat de dood het gevolg was van nicotinevergifdging ver oorzaakt door het bovenmatigjrooken van sigaretten. Herhaaldelijk worden zulke gevallen waargenomen,verklaarde do met de lijkschouwing belasto deskundige. De ouders doen dus wel, er voor te waken, in hun midden komen vestigen, en liever dan do handen tot bedelen uit te steken, hadden zij besloten den pot te verkoopen. Wat be drog kan daarin bestaan En toch Kaatje vond den pot te kostelijk voor een burgers- hnis zij onderzocht hem langs alle kanten eu droomde opnieuw van dieverij 1 Waar haalt zij zulko gedachten Zyn de tijden nu niet slecht genoeg om den burger te dwingen zich te berooven van prachtvoorwerpen en deze tegen mondvoorraad te verwisselen Kaatje, Kaatje, sprak hij luid op, het is niet wel van uwen kant zoo gemakkelijk het kwaad van iemand te vermoeden. Zie eens wat al juweelen men ons deze laatste week niet te koop gebracht heeft, en voor elk stuk hebt gij eenen diefstal verondersteld Volgens u was de eerlijkheid uit de wereld gebannen. En volgens u, Steens, waren al de die ven tot den laatsten toe opgehangen. Dit beweer ik niet, maar zooveel zijn er toch niet als gij het wel denkt. Hoe meer ik er veronderstel, hoe meer ik er vermijd, Steens Goed zoo maar Michel Degraef zult gij toch nooit als eenen dief by mij doen door gaan. Wat zal mij beletten hem te verdenken Zijne wel gekende eerlijkheid. Amen antwoordde de vrouw bitsig, zieude dat zij haren echtgenoot nooit zou kunnen overtuigen, zocht zy naar haar naai- dat hunne kiuderen niet op te jeugdigen leeftijd met rooken beginnen. Het zou van belang zijn, de samen stelling na te gaan van de tabak, gebe zigd voor hot maken der goedkoop» sigaretten, waarvan de hierboven ver melde knaap eeu ruim gebruik maakte. V Wie moet zich te Aalst on el- Vwf ders waar do burgerwacht bij KK. Jöf besluit vau 7 December werkda- "WWdig is verklaard, doen inschrijven? Alle inwoners van 20 tot 27 ja ren, oud, dio aan den dienst der burger wacht onderhevig zijn. Zijn alleen van de verplichting der in schrijving, ingevolge art. 8 der wet, ont slagen de krijgslieden in werkdadigen dienst of in verlof gezonden, na persoon lijk een volledigon termijn in het leger te hebben uitgediend. Hieruit volgt dat diegenen, die volgens artikelen 38, 39, 40 en 41 bepaald of tijdelyk ontslagen of uitgesloten zijn, hetzij uit hoofde hunner hoedanigheid, hetzij voor lichaamsgebreken, zich niet temin moeten laten inschrijven. Terzelf- dertijd doen zij hunne redenen van vry- stelling gelden, en daarover wordt door het Schepencollege en door den burger lijken Herzioningsraad beslist. Is het verplichtend zich persoonlijk te laten inschrijven Neen, de wet voorziet dat het College zulks van ambtswege doet, doch in dit geval mag de achterblijver voor den tucht raad gedaagd worden. Ten andere, als men reclamon heeft te doen gelden, bij voorbeeld dat men niet in staat is op eigene kosten de uniform aan te koopen, n.___ i d® iusehry- O «V..VU V.w UU..V1&U aau I doet men altoos beter dit by ving op te geven. Iiet is dus geraadzaam voor allen, dis dienstplichtig zijn, zich voor den 14 Jan. aanst., ten stadhuize te laten inschry ven. Ds dronken man Terliest, wat wijzen meest betraohten Den toom van zijne tong, den draad van zijn gedachtsn, Den steun van zijnen voet, en de eer van zijnen naam Den luister van zyn deugd, den glans van zyne faam Den vrede van zyn hart, de sterkte van zyn lerea. En bovendien hy moet voor de eeuwige straffen beven. werk cn wilde zich aan den arbeid zetten, toen er plotselings aan de voordeur gebeld werd. Zoo laat nog sprak Steens en nam het licht om te gaan openen. Twee heeren, met zware knevels voorzien, traden binnen Hebben wij de eer mijnheer Steenz-Gou weloos te zien Die ben ik, heeren. Wij zonden gaarne eenige woorden met u wisselen, mijnheer Steens zyn wy gansoh alleen Niemand kan ons zien noch hooren. Mijnheer Steens, wij zijn opperbeambten der politie gistor had er een diefstal van zilverwerk plaats aan het koninklijk hof; om op het spoor der misdadigers to geraken, be sloten wij eerst al de jodenwinkels van Brus sel te doorzoeken met de hoop er wel iets aan te treden van de ontatolene voorwerpen. Wy hobben ons bedrogen en vonden niets. Dezen avond nu willen wij ons wenden tot de def tige juweliers der stad en hun vragen welke voorwerpen hun heden te koop geboden wer den. Gij weet wel, mijnheer «teens, datde rechtzinnigste lieden zich soms door schelmen laten bedriegen, dat wij u durven verzoeken ons te willen verklaren of er niet heden of gister u een prachtig zilveren kotfiestel te koop geboden werd (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1