Zondag 9 Januari 1898. .1 centiemen per nummer 35sl" Jaar 3226 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Schoon akkoord! De Moordenaar? Burgerwacht. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O die lieve omwenteling Landbouw-wegen. Uit Dendermonde Vriend,,.. Waartoe zijt gij gekomen Kluchtspelers. Do Terl"; 1 NDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, ^nder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëh door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des band. Gulque luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissei 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. (leeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten fiureefe van dit blad. Aalst, 8 Januari 1898. Sedert M. De Backer, advokaat te Denderhautem,hoofdopsteller va,n Klókke Boeland is geworden is dit blad nog 'nen schooneren weg daD vroeger opgegaan Het doet de concurrentie aan Vooruit. Anseele en onze nieuwe hoofdopsteller gaan hand in hand. Klokke Boeland en Vooruit zijn 'tak koord. Het blad der omwentelaars van de Vrijdagmerkt te Gent heeft aan de arti kels van onzen Hautemschen rechtsge leerde maar bitter weinig meer te veran deren om het te doen dienen als zijne eigene kopij. Liever: nog Vooruit mag letterlijk over nemen wat hot orgaan der Ninofsche groenen schrijft. Als bewijs van ona gezegde nemen wij eenige lijnen uiteen schrijven van M. De Backer In die maatschappijen der grooten, wordt het biechtbriefje niet afgevraagd aan malkander liberaal, katholiek, franc-mayon, socialist en anarchist, komen om te beter overeen, wanneer 't belang der kapitalen in aanmerking b komt. Dat is de dagelij ksche praat van Voor uit die door zulk gezcevcr bewijzen wil dat de Godsdienst in het maatschappe lijke vraagstuk niets beeft te zien. Waar wil M. De Backer door zulke drogreden heen Welke maatschappelijke hervormingen wil hij bekomen door aan het volk zulke zaken op te vijzen Is hij daardoor een stap nader bij de verzoening tusschen de twee faktoren der voortbrengst Denkt hij misschien dat in den maat- schappelijken vrede het geluk der men- schen, der werklieden niet ligt Droeve dingen van wege een hervor mer die beweert met edele gevoelens te zijn bezield. Nog gevaarlijker zijn echter do vol gende woorden die sterk naar socialism rieken Bij gevolg het gevaar voor verlies van kapitaal niet, dus ook het recht niet op vergoeding voor dit gevaar, of recht op dividende er bestaat enkel recht op wettigen intrest of vergoe- ding voor 't gebruik van 't kapitaal. a Diensvolgens, 't geen de aktion- nairs boven dien intrest genieten is woeker, niet verdiende, niet gewettigde winstin andere woor- don is cliefte op 't gemeenebest - gepleegd. M. De Backer speelt gaarne- school meester, liever schoolvos. Hij herleze die woorden eens en hij zal ras bemerken dat hij wel den splinter in andermans oogen maar niet den balk in de zijne bemorkt Wat minder verwaandheid,goede heer, dat zal beter passen WIE IS NAAR HET HOÖGDU1TSCH van EDUARD WAGNER 8,M VERVOLG. Zeg mij, goede Sara, hoe is de naam van mijnen waardige* gastheer. Hij noemt zich heer Gerard Lspage. Hij is dus getn Griek Neen, mijnheer de graaf hij is van een ver land gekomen, maar men weet niet van waar. De jonkman had de huishoudster wel wil len ondervragen over de jonge dame die hij in den tuin gesien had, maar kiesckheids- halve deed hij dat niet. Den volgenden avond werd hem tegelijk mei zijn avondmaal een tweede j^uil van rosen gebracht. Hij wilde de bloemen nauwkeurig beschouwen, toen hij eene lietlijke stem hoorde roepen Vader lieve vader begeef u toch bui ten in de zachte lacht. De maan komt boren de golf op De avond is prachtig. Sinds gis teren morgen hebt gy u op uwe kamer opge sloten. Uwe ongesteltenis maakt mij baug. Als gij op de veranda niet kunt komen, moet ik veronderstellen, dat gij zieker zijt, dan gij mij wilt doen geloovuu. De kapitalisten die voor hun geld meer winnen dan de wettige intrest zijn woe keraars zijn dieven op het gemeene best Dat zal Vooruit niet loochenen moest men hem zoo iets aanwijzen als vroeger geschreven te hebben. Wij houden daar nota van en knippen die woordéb' van M. den advokaat uit. Wie met zijn geld meer wiut dau de wettige intrest is een dief I Bravo M. Do Backer, «gij zijt op goe den weg en gij zult u weldra in fraai gezelschap bevinden. Wie dus één paar 'honderd franken in ergens eene onderneming steekt, die door samenloop van gunstige omstandigheden vele winst afwerpt, mag dit niet opstrij ken, .lat is woeker, dat is niet verdiend geld. Tot daar moest men komen wanneer men alleen en altijd eene eenzijdige op lossing eener ingewikkelde kwestie in het oog houdt, waaneer men slechts voor doel heeft de werklieden, de kleinen in het harnas to jagen en in zijne netten te vangen. Dit komt, evenals bij de roodon, uit op eene ellendige stemvisscherij. Wij roepen op de woorden en leer stelsels vau den Hautemschen advokaat de aandacht van al degenen, die met ge zond verstand en rechtschapen oordeel zich met de maatschappelijke kwestie bezig houden. Zij moeten inzien waar de groene leerstelsels leiden en bemerken hoe gevaarlijk zij worden voor 's Lauds- rust en voor eenen duurzamen vrede in de maatschappelijke toestanden. Wat kan men toch booogen met die dwaze uitvallen tegon het kapitaal dat altijd een onmisbare faktor in de voort brengst zal blij ven wat M. de advokaat ook er tegen moge schrijven. A. B. die ons do vrijheid bracht I Zoo zong weleer de vrijheidlievende Dendergalm terwijl hij hoopte de Duitsche en Zwitser- sche kulturkampf in België ook ta zien woeden 1 O die lieve vrijheid van den geus Bij dat schoone lied gaau wij nog een koupleetje voegen getrokken' uit het werkje van Kaununnik Muyldormans Sauskuloten Brigand bl. 30, 31 en v. Te Tarbes deed de commissaris Mones- tiers de kinderen onthoofden die voor hunne ouders kwamen genade vragen. Wat schroomelijke misdaad genade durven vragen voor zijne ouders zonder twijfel ook tegen alle recht en rode ge vangen En onze Dendergalm zingt O die lieve omwentoliug Te Rouaan moesten do geestelijken kiezen tusschen 't Geloof te verzaken of ellendig te sterven. Het hart van den jongen graaf beefde van verwachting. Hot meisje was dus de dochter van Gerard Lepage. Toen vernam hij het geluid van aware, afgemeten schreden. Lepage, niet in staat om zich aan te kleeden, verliet zyne kamer ea wierp zich in eenen stoel op de veranda. In de stilte van den avond en dewijl de glazen deuren, welke op de verauda voerden, half open stonden, kon de graaf ieder woord, door de zachte liefelijke stem gesproken, hooien. Wat ziet gij er lijdende uit, mija vader, sprak zij in 't Fransch gij zoudt Wel doen eenen dokter te raadplegen, beter dan uwe toevlucht te nemen tot de geneesmiddelen van Sara. Ik heb geeueu dokter noodig, Sofie, zegde mijnheer Lepage met bitterheid het is vooral mijne ziel, die lydt, en ware het niet ter wille van u, ik zou sedert lang den dood gewenscht bebbeu. Ik begrijp niet, vader welk nieuw ver driet kwelt 'u dan Mijn kind wees uiet onrustig om mij nent wille morgen zal ik beter zijn. liet zien vau dien vreemdeling heeft mij eene soort van heimwee aangebracht, dat ik meen. de niet meer to kennen en eveuwel moest men zich gelukkig gevoelen te leven en te sterven in dit schoone Uriekenlund. Ik ben niet in staat geweest vandaag onzen gast te bezoe ken hebt gij berichten vau hem, Sofia Met de republikeinsche feestdagen deed de sanskulot Lebon. die in 't departe ment van 't Noorden huishield, het orkest nevens het schavot plaatsen. Jonge be dorven knapen maakten zijne «erewacht uit, hij leerde hun aan hoe eij hunne ouders moesten afspieden en aan het republikeinsch bewind overdragen. Wat moraal I Daartoe alleen zijn de geuzen bekwaam want voor de katho lieken bestaat het gebod vau God Eert uwen vader en uwe moeder I Valsche taksten kunnen tegtyi het gebod van God niet op. De duivelachtigste wreedheid ging bij den sanskulot met de laagste lafheid gepaard. Arme vrouwen en kinderen werden door Chaudrod-Rousseau onder doodsbe dreiging gedwongen, de houtstapels te omringen waarop men de kerkgewaden, de beelden der heiligen en dies meer ver brandde. Toen het koninklijk paleis op den 10 Augustus overweldigd eu geplunderd werd, vermoordden de omwentelaars de Zwitsersche wacht des konings, 26 over sten met 760 soldaten eu terzelfdertijd een groot getal edellieden en bediendeu. Dan tasten zij de verbrijzelde voorwerpen opeen en verbrandden er 17 Zwitierscba soldaten op, die levend in hunne han den waren gevallen, verminkten de licha men dier ongelukkigeu, eu oefende op deze de onzedelijksto wreedheden uit Ziedier de geuzerij aan 't werk I Nog een staaltje van hunne vrijheid Baruel verhaalt de dood van eenen priester met name Alexandre die te Reims gemarteld werd. Men had vooraf gaandelijk den brandstapel onder de oogen van het slachtoffer opgericht cn aangestoken en al» de vlammen omhoog sloegen eu het vuur hevig genoeg scheen, wierpen de beulen den armen man erin. Tot drijmaal toe wil de ongelukkige er uit ontsnappen, door het verslindende vuur half verteerd, doch tot drijmaal toe stooten de pieken en de bajonnetten der verstokteRopublikeinen hem ia den vuur- kuil terug. En rond dit hartverscheurend tafereel danste men. Nietwaar, Dendergalm, O die lieve omwenteling De gouverneur van Brabant heeft de Gemeentebesturen dier provincie meer zorg aanbevolen in het afleveren van stukken, welke de milicie betreffen. Zoo had een Schepencollege aan eenen loteling een bewijsschrift afgeleverd, meldeude dat er ten zijuent maar drie zonen waren, ofschoon zij met vijven waren. Dit had voor gevolg dat een dezer onwettig vrij bleef en oen andere in zijne plaats moest optrekken.Deze laatste spande een proces in en het Beroepshof veroordeelde de drie leden van het Schepencollege tot het betalen van 1600 fr. om voor den onwettig opgeroepone een remplayant te stellen. De minister van landbouw heeft aan de heeren gouverneurs der provinciën eenen omzendbrief gestuurd waarop wij de aandacht wekken der gemeenfcebe j sturen. Men weet dat de wet van 26 juni 1896, een bijzonder fonds heeft ingesteld tot i verbetering der landbouw-wegen. ji Ik oordeel het nuttig te herinneren, p' zegt de minister, dat ingevolge de ver- klaringen door mij in de Kamer van Volksvertegenwoordigers gedaan, het bij zonder fonds tusschen komt ten beloope van 25 t. h. in de wezenlijke onkosten der werken en grondiuuemingen, noodig tot de verbetering der landbouwwegen door de gemeenten gedaan die ter plaats stee- nen vinden, en dien volgens het koste loos vervoer niet genieten hetwelk het bijzonderste middel van tusscbenkomst der regeeriug is. Deze toelage kan 50 t. h. bedragen der wezenlijke uitgave, als deze enkel het maken van kunstwerken en draine ringen betreft door gemeeDten die het kosteloos vervoer niet genieten. b In beide geval moeten de werken openbaar aanbesteed worden. Eindelijk, kan de toelage voor bou- wiag vau kunstwerken eu draineringeu het derde der uitgave niet te boven gaan voor de gemeenten die het kosteloos ver voer der bouwstoffen bekomen hebben. De rainisterioele omzendbrief geeft aan de gebeenten menigvuldige en nauwkeu rige technische inlichtingen over het maken van buurtwegen. De gemeente besturen kunnen alle verdere uitloggin gen verkrijgen en zullen vau de regeering de noodige hulp bekomen, om ten pro fijtigst mogelijk, iets duurzaam en ernstig uit te voeren. Dit bewijst nog een» te meer hoe zeer de regeering met de belangen vau den landbouw bekommerd is, eu dient in alle hoerengilden en landelijke rereenigingen kenbaar gemaakt te zijn. I Amice,... ad quid venisti? Uw valsche naam van Democraat, De wemeling van uw valach gelaat, Uw valsche ravenoogeu, En al wat in uw boezem leeft, En al wat in uw adem zweeft, I» niets.... is niets dan logen. o Te lang heeft 't volk, door schijn misleid, Door vuigen lof te lang gevleid, Uw haatlyk gift gezogen. Uw naam van Christkn is een spot, Een huicbelwoord, een vloek aan God, Eene onbeschaamde logen. De apostel die zijn God verraadt, En hij die vóór net altaar staat, Schijnheilig neergebogen, ■j Zijn even waard.... Hun lage ziel, ij Die lager dan de daivleu viel, Die ziel is gansch een logen. R O— p Ge drukt eau kus op Jesus wang.... I' Zijt gij, ellendling, dan niet bang 7 Van wat oen Judas zelf deed schrooinen Van wat een schurk tot wanhoop joeg, Toen hem zijn Meester weenend vroeg Mijn vriend.... waartoeaijt gy gekomen Sara zegt, dat hij zeer ziek ia, en dat hij zioh nog in geene maa*d op reis zal kunnen begeven. Laat ons hopen dat hy weldra hersteld zal zijn. Morgen moest zijn vriend terugkee- ren met eenen dokter van Athene. Kom So- fie> laat ons een oogenblik langs do golf wan delen, en dan zullen wy binnen gaan. Den volgenden dag, tegen het vallen va* den avond, kwam Charles Bertin aan, verge zeld van eenen dokter. Mijnheer Lepage ontmoette de vreemde lingen onder de warande en verzocht hen beleefdelijk in hais te gaan. Charles was niet weinig verrast in den gastheer van zijnen vriend eenen waren edel man te ontmoeten, terwijl hij verwacht had zich in tegenwoordigheid van eenen Griek- schen boer to zullen bevinden. Ik denk dat de graaf is ingeslapen, mijnheeren, zegde mijnheer Lepage daar hij een zeer slechten dag gehad heeit, zult gij wel doen hem dezen nacht niet te woleken, dewijl gij toch in elk geval den avond onder mijn dak moet doorbrengen. Men «al u uwe kamers wijzen, en gij kunt u wat opfrisachea midderwyi het avondmaal wordt opgebracht. Een half uur later kwamen zij in de salon, waar de heer des huizes hen wachtte. liy geleidde hen in de eetkamer en bewees niet alleen een goed gastheer, maar ook een aangenaam en onderhoudend man iu gezel- Judassenpenningen. Dendermonde. Op ld dagen, schrijft P. Daens, t> is dit Arrondissement - doorloopen.Door de volksmacht... Zonder geld of geweldDe strijdkas van Aalst had 150 fr.... van hier en daar is er iets bijgekomen. Van hier en daar is iet» bijgekomen 1 Dat doet nadenken. Van wie 1... Van waar is die iets ge komen Judaspenningen Wie heeft er aan de groene socialisten die Judaspenningen betaald Waarschijn el ijk de maconuieke logie, de godvorloocheaaars, do joden eu geu zen die achter 't gordijntje zitten vau H Laatste vuil Nieuws on van do Etoile Beige. Ziedaar van waar die iet» waarachijne- lijk zal gekomen zyu schap te zijn. Gerard Lepage had nooit gas ten gehad, zoolang hij dit huis bewoonde, en derhalve bezat zijn tegenwoordig gezelschap voor hem het bekoorlijke van de nieuwheid. Older den opwekkonden invloed van be schaafde vreemdeliugen, ontwikkelde hij eene volheid van gedachten en toonde eene scherp te en fijnheid van geest, waarover baron Bertin iu de grootste verbazing geraakte. Na het eindigen van deu maaltijd, zond Lepage eenen bediende in do kamer van den zieke, die spoedig daarop met de tijding terugkwam, dat Alfred Beauconrt wakker en bereid was zijne bezoekers te ontvangen. Lepage bracht hen naar.de ziekenkeukamer en ging toen naar het vertrek van zijne doch ter, die op het verlangen van haren vader zich niet aan de gasten had vertoond. Wat beu ik gelukkig u weer te zien, mijn waarde Alfred, riep Charles Bertin do kamer van den zieke binnentredende, ik breng u eenen kuudigen Griekschen dokter mede, die u spoedig genezen zal. Maar gij zijt hier niet slecht gehuisvest, vervolgde hij, met verwondering in het rond ziende. De dokter ging aan het bed, ondervroeg den jonker, onderzocht hem met zorg en zegde liem Mijnheer de graaf, gy zijt tot hiertoe zeer goed behandeld ik zal slechts eeuigo medicijnen voegen bij dio welke men u toege diend heeft, toch zult gy gedwongen zyn Provinciale kiezingen. Het west- ontwerp op de provinciale kiezingen, wellc het gouvernement zal neerleggen in de Kamer, zal eene nieuwigheid omvatten. Het kiescollege zal in de groote.steden verdeeld zijn en de kiezing zat geschieden per vredegerechtskaulon. Te Antwerpen zal men, bij voorbeeld, in de drie kantons kiezen, ieder voor 7 kandidaten, iu plaats van al de kiezers dec drie kanton» te gelijk voor 21 kandi daten. v Men meldt dat de*tenue der schutters, gelyk men ze nu offi- ciëcl heet, eene rad i kale hervor- ming zal ondergaan. Iu plaats van de loase vareuse krijgen zij een tuniek met roode boord sels. De ceinturon komt boven de tuniek, ter bevestiging vau den kardoezeuzak en de veldfleich. De kapoot met goed zichtbare koperen knoppen is verplichtend. De wachten zullen twee broeken heb ben eene zwart Taken broek voor do groote teuue, eu eene blauw lijuwadeu voor de zomerdiensten. De broek zal ingesloten zijn in de slob kous, die op zij met drie veeron sluit. Bovendien hebben zij eenen zak in pegamoïd en de hooge hoed met pluim wordt vervangen door eenen hoogeu kepi met rooden pompon gedurende de ma- noeuvers wordt de kepi met toile-cirée overtrokken. ongeveer eene maand in dit huis te blijven. Eane maand riep Charles verschrikt. 't Is zooals ik u zeg, antwoordde de dokter. Al de gewrichten van mijnheer de graaf zijn gezwollen eu zijne voeten, zoowel als zyne beenen, hebben het dubbel, humier gewone dikte. -JT' Nu ben ik toch in de vroeselijksfe ver legenheid, mijn waarde Alfred, zegde Charles. Ik heb te Athene vernomen, dat mijne arme moedor van wanhoop ziek is geworden, bij het vernemen van onze droevige avontuur. Gij begrijpt dat ik gejaagd wordt naar Frank rijk terug te keeren, om haar weer te zien en gerust te stellon. Zeker, myu vriend, gij moet zoo spoedig mogelijk afreizen. En u alleen laten te midden van vreem delingen Maak u niet ongerust, mijne trouwe Philippe in hier om mij te verzorgen. Ik sta herop dat gij onmiddelyk vertrekt, en zoodra ik de reis zal kunnen ondernemen, kom ik naar u. Dan wil ik morgen naar Athene terug- keeren. Overmorgen vaart een stoomboot af. Neem den dokter met u mede, zeide de graai. Ik moet u nog iets bijzonders vragen, 2 Bertin. Mijn gastheer is een soort van klui- zeuaar een monschentiater zou ik bijna i zoggen en ik verzoek u mijn adres, noch j aan Lotilleux, als gij hem zoadt ontmooton, Onze jefken» zullen aldus, naar het schijnt, er veel krijgshaftiger uitzien, maar wij vragen ons af, wie dat tenueken voor de arme drommels zal betalen 'Ter geruststelling der wachten van den 2"°" ban zij mogen htm oud tenueken houden, en zullen in afzonderlijke compagnies vereouigd wor den. De tuniek der officiers zal gelijken op dio onzer officier» van de gendarmerio.Dc roode hand der broek wordt vervangen door een roode bies. De ceinturon boven de tuniek on deu sabel, gelijk aan dien der officiers van het leger. Witte broek eu hooga slobkousen. Ilun kepi is gelijk aan dien der wachten, maar met zilveren versiersels. De panache is voorbehouden aan stafofficiers. Afgeluisterd. Bicus. - Sedert eenigen tijd is de Donchepariij leelijk op den achternoen. Jdn. «Zegt liever onze partij ri, Ricus, want g'hebt ook door die schavuiten laten verleiden. En Bicus werd zoo rood al» 'nen kal- koênschen haan. Wie durft er zich nog Donchist noe men buiten oen rommelzoo van heet hoofden die op eerste aanzicht te Gheel zouden aanve^jvorden^^ dene week overleed te Bergen den 18-jarigen zoon van deu rooden volksvertegenwoordiger, Alfried Defuisseaux. Deze jongeling wa» zeer godsdienstig. De floodbrief meldt dat de overledene op zijn verzoek de laatste HH. Sacra menten had ontvangen, maar zie dit had men toch uiet laten weten aan 't vulgum pecus der roode kliek. Zondag namiddag had de kerkelijke Begrafenis met kruis en vaan plaats en de soliatisten hoofdmannen bleven buiten de kerk staan. Het lijk werd naar Paturage» overge voerd om er iu den grafkelder der familie bijgezet te worden... En wat gebeurde er 1 Hier stonden de socialisten van de streek in slagorde en het lijk van den catholiek, als catholiek gestorven, werd met trommel eu fluit en roode vanen, naar't kerkhof gebracht, in eon fwoord, 't was eene volmaakte solidaire begra fenis, eene goddelooze betooging. Voorzeker is de laatste wil van den overledene hier miskend geworden daar men met zijn stoffelijk overschot eene godvorloochenende betooging heeft op touw gezet.... Wat ellendige kluchtspeler» toch 1 Een tuischers hand, Een slokkers tand, Een zuipers mond, Die gaan ten grond. noch aan eene van onze bokenden of vrienden te geven. Ik zou niet gaarne willen, dat mijn gast heer door bezoekers lastig gevallen, of in zijne kalme levenswijze gestoord werd, en ronduit gezegd, ook ik, heb geen verlangen iemand te zien, voordat ik weder op de been beu. Charles Bertin beloofde het strengst# stil zwijgen in acht te nemen omtrent het verblyf van zijnen vrieud. Ily bleef nog eenigen tyd bij den zieke toen wenschte hij hem goeden nacht, zegde hem vaarwel on begaf aich naar zijno kamer. Den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag, terwijl zijn vriend nog in diepen slaap lag, vertrok Bertin met den geneesheer weder naar Athene, na zich in het huis van den wijngaardenier bij de soldaten te hebben gevoegd, onder wier hoede zy de reis maakten. Den volgenden dag bevond Bertin zich aan boord van de stoomboot op wog naar Enge land. Arme Beaucourt zegde hij tot zioh zelve, toen hij tegen de verschansing leunde, en de kusten van Griekenland uit het oog verloor. Het avontunr is nog niet ten einde het schijnt mij toe, dat hem nog meer te wachten staat. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1