m Donderdag 15 Januari 1898. 3 centiemen per nummer. 55s,e Jaar 3237. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vlaamsche Volksraad. GELIJKHEID Verkeerde handelwijze. HET VERSCHIL. Deftigste en eerlijkste DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuïque «mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen «p 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 12 Januari 1898. VLAMINGEN Do VLAAMSCHE VOLKSRAAD zal. op Zondag 6 Februari 1898, te half twee uren 's namiddags, zijnen zesden OPENBAREN ZITDAG houden te Brussel, in de zaal De Eendracht, Fabriekstraat, 4. DAGORDE: 1° Kiezing van een lid van het Bestuur ter vervanging van den Heer Em. Van Deiessche, overleden. 2° Mededeelin- gen (Briefwisseling A met de H.H. Mi nisters de Smet-de Naeyer ou Begerem b met het Alldeutsch Verband). 3° Na leving der taalwet van 22 Mei 1878 bij het inrichten, met Staatspenningen, van prijskampen, tentoonstellingen, ens. 4° Bescherming van den kunst- en letter- eigendom onzer landgenooten in het bui tenland. 5 Wetsvoorstel De Vriendt-Coremans, tot volstrekste gelijkstelling der Vlaamsche en der Fransche taal. VLAMINGEN Op het beslissend oogenblik waar de zoo belangrijke GELIJKHEIDS WET ander maal in de Wetgevende Kamers staat besproken te wordenzult gij in groot getal willen do beraadslagingen van den Volksraad bijwonen, welke hoofdzakelijk zullen gewijd zijn aan de vertolking van den onverbiddelijken eisen van gansch het Vlaamsche Volk Namens het Bestuub Fe d. d. Griffier, F. Rein hard. Stekskensnijverheid. De vol gende jury is samengesteld voorde toe kenning van den prijs van 50,000 fr., aan den uitvinder van een stelsel, dat de witte fosfaat in de fabricatie der stekskens zou afschaffen. MM Woeste en Thienpont, afgeveer- digden Bias en Spring, professors bij de hoogescholen van Luik en Leuven Goddy, professor bij de krijgsschool Balthazar Mertens, fabrikant in steks kens Van Overstraete, bijzondere op zichter van werken Henrotte, bijzondere opzichter en G. Kaiser, opzichter bij 't middenbestuur van nijverheid en wer ken. M. Kaiser zal het ambt van secre taris vervuilen. OF Eene geheime weldaad ontdekt. 14° VERVOLG. Een prachtige koffiepot Met roomkan en suikervat. De laatste niet, mijnheeren, maar wel een zilveren koffiepot, kunstig besneden en gedreven. Bij deze woorden keken de twee beambten elkander aan met tevredenheid en wreven zich de handen alsof zij reeds zeker waren de dieven ontdekt te hebben. Mogen wij dien pot eens zien, mijnheer Steens Zekerlijk wel, mijnheeren, en de juwe lier sprong in het vertrek waar zijne vrouw zat en greep de zilveren koffiepot van de schouwplaat. Kaatje werd uiterst nieuwsgie rig, volgde haren man en plaatste zich achter den toog om het gesprek af te luisteren. De beambten namen den pot, onderzochten hem, toonden aan elkander een konings kroontje dat op den bodem uitgesneden was, en riepen elkander toe Dat is een Nu zullen de andere wel volgen Mijnheer Steens, sprak de eerste voort, Wij hebben in Denderbodc de handel wijze aangeklaagd dier jannen die be weren tegen de geneverplaag te zijn en tegen de katholieken gaan uitbuiten de maatregels die zij namen om die kwaal te keer te gaan. Onze groote Nestor heeft zijne aange vallen broeders willen verdedigen. Wij mogen dus besluiten dat, volgens dio slimme politieker, de socialisten gelijk hadden, ten tijde van kiezingen, bij het volk dat lage middeltje van ophitsingen uit te buiten. Zij deden wel de mannen die tot het volk zegden Vrienden, de katholieken zijn uwe vijanden zij belasten uw drup pelken Zij jonnen u niet eens dat gij een glaasje genever drinkt, zij willen u dat nog meer doen betalen Komt bij de socialisten. Dat was het deuntje der socios. Zonderling I die jannen zijn tegen het misbruik van den alkohol en als men een middel voorstelt om die kwaal te beper ken en te verminderen dan stemmen zij tegen dit middel omdat dit middel het hunne niet is. En zij gaan het bij de kie zers uitbaten Hoe moet men zulke handelwijze be stempelen Is dat niet eene laffe schur kenstreek weerdig van degenen die voor goed hun vaandel in hunnen zak steken en wier eenig politiek wordtden kleinen man bedodden Onze vermaarde en geleerde Nestor zegt dat het verbruik van den alkooi is gestegen! Wat zijn daar de oorzaken van? Is bet niet de vermeerdering van be volking Per kop kan het verbruik verminderd en daarbij in zijne heelheid toegenomen hebben. Onze geleerde Nestor zal dat wel be grijpen? Op welke statistieken steunt hij zijne beweringen Zou hij ze ons daarover niet kunnen meedeeleu Hij belooft nog dat de socialisten het misbruik, liever het verbruik zullen regelen door het fabriceeren van alkohol staatsmonopolium te maken 1 Nestor kloppe de felle socialistische kleppers uit de Kamer eeus op de vingers, want tot hiertoe hebben zij nog geen wetsvoorstel ingediend. Zij laten dat liever zoo om ten tijde van kiezingen met de lasten op den genever de kleinen te kunnen bedodden en in den zak steken I Dat is veel gemakkelijker 1 en de tweede nam een potlood om al de inlich tingen aan te teekenen, op wat uur van den dag heeft men u dien pot te koop gebracht - Dezen morgend, omtrent zeven uren, niet waar Kaatje De vrouw antwoordde bevestigend en luis terde met klimmende aandacht. Hoe was de persoon van den verkooper Het was eene jufvrouw, nog al wel ge kleed, die bitter kloeg over de armoede die de stremming van den handel in haar ouders huis gebracht had om iu het noodwendige te kunnen voorzien, had men eindelijk beslo ten dit familiestuk te verkoopen. Hoe was die jufvrouw, mijnheer Steens Lang, mager, bleek, met zwarte oogen en scherpe kin. En hoe waren hare kleederen Daar heb ik geen acht op gegeven Kaatje, weet gij dat nog Ja, antwoordde deze, zij droeg eenen grooten mantel met pels afgezet, en daaron der bemerkte ik een bont merinossen kleed zij droeg eenen hoed met zwarte vederen. Mijnheer Steens, hebt gij den koffiepot betaald Voorzeker, Mijnheer. Hoeveel .Honderd gulden juist. In welke munt Het waren tien gouden stukken van tien gulden, niet waar Kaatje Het fabriceeren van alkohol zal staats monopolium worden,zegt Nestor; natuur lijk vermits de socios alles zullen inpal men alzoo zullen zij later ook de mees ters van den alkohol zijn. Maar of de socialisten den genever dau zullen afschaffen dat is onnoozel zoo iets te willen beweren. Moest onze Nestor dan minister van Fiuanciën worden voorzeker zou hij geeu 24 uren meer vast staan want alles zal, behalve zachtj ens, gaan in den socialis- tischen toekomststaat, te oordeelen naar de zoetaardige uitsluitingen, welke wij dagelijks bij de socios waarnemen. Men vergeve ons een zijsprong. Wij zouden gaarne aan onzen sliinmon Nestor de vraag stellen, wat zij, in hunnen toe komststaat met de uitgeslotene mannen zullen doen Zal men doen met hen wat Vooruit deed met Braeckman,hen brood- rooven Van die broodroovingen in de werk lieden, lees socialistische, partij hoort men overal klachten opstijgen in bro- churen en gazetten Tot onze schapen. De socialisten zullen onbekwaam zijn bet menschdom van de geneverplaag te redden. Indien zij het echter goed meenen waarom steunen zjj al die middelen niet welke tot hare vermindering en leniging leiden Eene wet kaD weinig wanneer zij geen steun vindt bij het volk, in zijne zeden en gedachten. En door hunne kies- bewerkingen in 96 hebben de socialisten die ongelukkige kwaal nog vermeerderd. Dat zullen zij nooit kunnen loochenen; de kieshandelingen over 2 jaar zijn een wezenlijk schandaal voor onze socios. A. B. Zoo dat er toch ook reeds verschil bestaat in de partij van gelijkheid. Te Gent wierden voor loonaftrokken Anseele, Van Beveren, enz. veroordeeld tot 225 boete... Zij openden eene inschrijving Te Leuven wierd gestraft Meulemans de uitgever van het rood dwijltje om een hevig artikel, lasterend voor een fabri kant afgekondigd te hebben. Hij moest 1500 fr. schadeloosstelling betalen. Hij vroeg maar bekwam geene toela ting om eene inschrijving te openen Dat is een. Te Gent, te Brussel en voorsteden worden arme huisvaders uit de partij gesloten omdat zij niet hadden belet dat hunne kinders hunne Eerste Communie deden - Hemel riep deze, wat beteekenen al die wondere vragen - Kaatje, zoo sprak haar Steens toe, die twee heeren zijn opperbeambten der policie ér heeft aan het koninklijk hof een diefstal plaats gehad, en zij denken dat die pot deel m den roof maakt. "Wij zijn er zelfs van overtuigd, ver volgde een der heeren. - Heb ik het u niet gezegd, Steens kreet de vrouw, maar naar mijuen raad luistert gij nooit Moest men u gelooven er waren geene dieven meer, en de stad is er vol van, niet waar, mijnheeren. Met deze tijden wordt er veel gestolen, madame, maar dit nu is ongehoord nauwe lijks haddeu H1I. MM. de Koning en de Koningin hun paleis verlaten om naar hun jachthuis van Ardennen te vertrekken, tosn eeu hofdienaar bemerkte dat het zilveren kofliestel ontstolen was, eu niettegenstaande de onmiddelijke opzoekingen, was er geen het minste spoor van de dieven te vinden den ganschen dag doorzochteu wij de winkels der verdachte juweliers, en niets werd ont dekt bij n vinden wij het eersto ontstolen voorwerp. Maar nn kent gij do dieven nog niet. Luistert, wij zullen de zaak geheim honden, madame het is heel waarschijnlijk dat dezelfde persoon die den gestolen koffiepot bjj u te koop kwam brengen, ziende dat de Dat waren arme werkmenschen De zoon van den millioenrijken Alfred Defuisseaux sterft als christen en wordt christelijk begraven. De socialisten volgen de lijkbaar. Uit. verdraagzaamheid Onnoozole i Alfred Defuisseaux is rijk, machtig en de socios aanbidden de opko mende zon De eene is rijk, de andere zijn arm, en daar ligt de reden van hunne ver- O die socios lipflpn Wil men de liberalen gelooven dan zijn zij de def tigste, de eerlijkste, de rechtzinnigste lie den, de bekwaamste, de spaarzaamste bestuurders der wereld. Zij hebben alle deugden en begaafdheden in pacht. Maar 't is weêr al eens Luistert niet naar mijne woorden, maar ziet mijne werken. De eerlijkste, de deftigste, de recht zinnigste lieden l?f?l. Maar te Mechelen komen zij weêr een staaltje te geven van hunne liberale eerlijkheid, deftigheid en rechtzinnigheid. Een instorting had aan eene der stadswerken plaats gehad en dadelijk wordt de heer Van Boxmeer, stadsbouw meester er verantwoordelijk voor gesteld. De heer Van Boxmeer is catholiek en 't liberaal Schepenen-college straft hem met 14 dagen opschorsing van bediening. De heer Van Boxmeer protesteert, hij vraagt een enkwest en 't wordt hom ge weigerd dan vraagt hij eenen eerejury samengesteld uit vakkundigen en dat alles om zijne onschuld te bewijzen.... En wat is 't antwoord van 't liberaal Bestuur De heer stadsbouwmeester Van Box meer, omdat hij die eerejury durft vra gen, loopt eene straf op van twee maan den opschorsing Dus, die eerlijke, die deftige,die recht zinnige liberalen, zij die zich de man nen van 't licht durven heeten zijn benauwd dat het licht zou geschieden Maar ondanks hunne pogingen om de zaak te verduisteren zal er licht geschie den en zullen de rechtschapen Meche- laars klaar genoeg zien, om te kunnen oordeelen welk soort van onrechtveerdige en wraakzuchtige politiekers aan 't stede lijk bewind zijn.... Mannen van 't licht die weigeren dat er licht geschiede I.... Maar kom, kom, dat moet ons niet verwonderen, wij zijn 't einde onzer eeuw diefstal niet ontdekt is, ook de andere ont vreemde voorwerpen u zal komen aanbieden. Mag ik in dit geval den heer Steens verzoeken niet oumiddelijk te betalen en den brenger of de brengster eenige uren later voor den prijs te doen weder komen Intusschen kon ik verwitiigd worden en zou hier de hand op den dief komen leggen. Ik neem dit voorstel gaarne aan, mijnheer. Welnu, dan zullen wij om do zaak ge heim te houden, alle opzoekingen voor eenige dagen staken. Ik wensch u den goeden avond, ijnheer en madame Steens, en ik acht het overbodig u de grootste stilzwijgendheid aan te bevelen lieden van uwen aard leenen gaarne de handen om de onrechtvaardigheid te helpen straffen, Gij rnoogt op ons steunen, antwoordde mijnheer Steens, die de twee beambten met veel beleefdheid groette en hen tot aan de deur zijner woning begeleidde. Ondertusscheu was vrouw Steens in het naastliggende vertrek geloopen, en toen zij weder in den winkel kwam, riep zij de reeds heengaande beambten toe Mijnheeren, nog een woord als het u be lieft Met het vallen van den avond bracht men ons een ander kunstvoorwerp te koop het is zoo schoon, zoo prachtig, dat ik niet kan nalaten daar iets slechts in te vermoeden mijnheer Steens heeft maar oogen om in alles goed te zien. De bekwaamste, de gespaarzaamste bestuurders der wereldde libe ralen !?fl? En nauwelijks zitten ze aan de geldkas te Mechelen of, ondanks hunne belofte van do lasten te verminderen, stemmen ze, indien wij het ons goed herinneren 200 duizend franks nieuwe lasten die de Mechelaars moeten afduimen. Te Ninovè, te Geerardsbergen zitten de liberalen pas eenige maanden aan de kas en dadelijk huist Joos er in, en dit bij zooverre dat die bekwaamste en spaar zaamste lieden der wereld voor duizenden franks nieuwe belastingen moeten stem men. Wat >jn[a§ toch voor de menschen van door zulke eerlijke, deftige, rechtzinnige, bekwame en spaarzame liberalen bestierd te worden De os in de nij verheid. Wij lezen in een Ameri- kaansch tijdschrift het Ladies Home Journal de volgende wetenswaardigheden over den os Niet vele jaren geleden, als er eon os werd geslacht, ging 40 percent van het dier aan afval weg tegenwoordig gaat er niets van weg als de adem, En dewijl slechts een derde van het dier geëeten wordt, is het vraagstuk hoe afval te be nuttigen, van veel gewicht. Het bloed wordt gebruikt om suiker te rafineeren en papier te lijmen of er worden deurap pels en knoppen van gemaaktde huid gaat naar den leertooier hoornen en hoeven worden in kammen en knoppen verwerktheupbeenen, waard 80 dollars de ton, worden versneden in handvatten voor kleerenborstels de beenderen der voorpooten brengen 30 dollars de ton op voor kraagknopjes,parasol-handvatten en kleinooden het water waarin de been deren gekookt zijn, wordt tot lijm ge kookt het zaagsel van de beenderen is voedsel voor vee en hoenders en van de kleinste beenderen wordt beendermeel gebrand. Elke hoef levert een kwaart pintje hoefolie, do staart gaat in den lijm ketel, terwijl het fuifje haar aan het einde vau den staart verkocht wordt aan den matrassenmaker. De darmen worden gebruikt voor worstvellen of ook wel door goudbewerkers gekocht. Het onverteerde voedsel in do maag, wordt nu gebruikt in de fabrikatie van papier. Deze zijn slechts enkele van do vele der slachterijen. Alle stukjes ondienstig vooreenig ander ge bruik, worden welkom gebeeten in den lijmpot of aan de landbouwers verkocht voor bemestingsdoeleiuden. Laat dit, Kaatje, sprak Steens ik ken den jougen die ons dien ring brachtik kan niet dulden dat gij zijne rechtschapenheid blijft verdenken. Kan hij dan door geene dieven bedrogen zijn geworden viel de vrouw hem in de rede, en toonde den ring aan de politiebe" ambten, die zijne kostbaarheid bewonderden, Is dit geen diadeem in brillanten inge zet vroeg de eene. En die letter L, die in het mozaïek werk staat vervolgde de tweede. Het is het naamcijfer van koning Leo pold Men sprak toch in het paleis niet van eenen gestolen ring. Wie weet hoeveel andere juweelen er ontvreemd zijn Voor mij staat het vast en zeker dat deze ring deel maakt van den dief stal dien wij moeten opspeuren. En gij kent dien jongen, mijnheer Steens, die hem bij u te koop bracht Ik ken hem sedert lang, maar ik ken hem als eenen eerlijken en rechtschapen werk man, die zich aan diefstal hooit zal plichtijf maken. Het is genoeg, mijnheer Steens, dat wij door hem gemakkelijk op het spoor der die ven kannen geraken. Zeg mij, hoe is zyn naam Waar woont hij (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1