Donderdag 20 Januari 1898. 5 centiemen per nummer. 35sle Jaar 5229. Dankbaarheid. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Genot en voldoening. Een eh ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiëfi door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 19 Januari 1898. De uitslagen der gedeeltelijke kiezing te Denderruonde heeft bewezen, dat, op enkele uitzonderingen na, de geuzerij als eenen man voor de chismos hebben ge stemd. Die daad eisehte eene voldoening zulk gedrag moest beloond worden. Lang moesten do liberalcnernietnaarwacbten; vraat in zijn volgend nummer liet P. Daens nogmaals de kolossale dwaasheid los dat de geuzen goede kristenen zijn gebleven. Wij zeggen dat op die wijze onze vierde man eenen tol betaalt van dankbaarheid, misschien do eenige aangenaam aan onze Aalstersche huichelaars. Do groote feniksen hopen dat die verklaringen van onzen martelaar op het volk invloed uitoefenen zal en dat zij een feit daarstellcn dat zij ten tijde der kie- zingon zullen kunnen uitbaten. Zij heb ben immers reeds ondervonden dat, door hunno goddeloozo verklaringen, zij het volk van hun afkeeren en dat er dus langs dien weg, voor hen niets te beko men is. Wat hebben zij gedaan Zij hebben een masker opgezet om het volk te bedriegen; zij zijn, lijk 't Langste Nieuwszoo bond zegde, aan het draaien gegaan, op zoek naar de richting van waar de wind kwam. Aatuu.' jk :j in dit geval het eerst gaai- aanb?' óij politieke vrien den, 'i-; rcods zulke uitstekende dü-n en gewezen. Het eertiiiraat van g l ag iag ge reed en én zo arme sehismoki en moch ten eene verbetering van de eerste uit gave lezen de liberalen zijn goede kris tenen gebleven Op die kolossale dwaling zijn de lezers gereed gemaakt, want reeds voor dezen kon men in Denderbode lezen dat, voor onze groenen, katholiek,liberaal en socia list maar, een schijn, een uithangbord waren zouder eeuig wezenlijk verschil van natuur Destijds heeft Denderbode klaar en duidelijk bewezen dat tusschen geus en katholiek eene onoverkomelijke klove, een afgrond, bestaat die de Godsdienst daarstelt. Onze Aalstersche groote helden mogen doodbenen zooveel zij willen het woord Tan Le Journal de Gnnd blijft immer waur Het liberalismus is de god verloochening of het is niets. Daar ligt de rede van ziju bestaan het is de haat tegen den Godsdienst, en die OF Eene geheime weldaad ontdekt. 15* YERVOLG. Mijnheer, ik durf u verzoeken den jon gen niet als eenen misdadiger te behandelen morgen tusschen acht en negen uren voor middag komt hij hier om nog een deal te halen van den prijs dien ik hem beloofd heb voor den ring te betalen. Doe geene opschud ding in zijne buurt ontstaan gij weet dat er zoo gemakkelijk eene vlek vastkleeft op den naam van eenen werkman, en zulke vlek vernietigd voor altijd zijn bestaan. Ik begrijp u, mijnheer Steens, gelief ons slechts zijnen naam en zijne woonplaats op te geven wij zullen den jongen hier mor gen vroeg komen aantreffen en ondervragen. Zoo gebeurde het inderdaad. Toen des anderendaags Michel Degraef omstreeks acht uren bij mijnheer Steens-Gouweloos binnen trad, ontmoette hij daar de twee opperbp- ambten der politie, die ditmaal de kleed ij droegon aan hunno bediening eigen. De jongen niets vermoedende van de zware verdenking die op hem woog, plaatste zich op zekeren afstand van den toog achter wei woorden bevatten gansch het programma der geuzerij. Verder niet ging de burgerij doordrongen van de grondbeginselen vau Voltaire. In pastoor- en nonnenvre- terii vond zij hare voldoening en haren wellust. Hooger doelwit kende zij geen. Voor allen klaarzieuden man was het dan ook alras duidelijk, dat, bij het optreden van het volk in de politieke bedrijvigheid,die partij verdwijnen moest; want, met zulk een programma als dat der geuzerij is, is de massa, niet om houden, niet om te vreden to stellen. Dat wil juist niet zeggen dat de oorlog tegen den Godsdienst een einde ging uemen verre van daar, de socialisten kunnen dit punt niet verloochen waaraan zij hun ontstaan, hun opkomen, hun eerstp bloei danken. Wat M. Daens dus ook doe, wat moeite de geuzen zich ook geven om, zelfs in Aalst, een schijn van godsdienstige ver draagzaamheid aan te nemen alles is te vergeefs. M. Daens over eenige jaren heeft zijn eigen woorden van thans veroordeeld en de liberalen der groote steden scheuren dagelijks het huichelachtig masker van onzen armtierigeu Dendergalm aan stuk ken. Hij zelf kan zich soms niet bedwin gen. Te dikwijls, wekelijks valt hij onze priesters aan, en na zulke beleedigingeu is het niet het toppunt der dwaasLeid te komen beweren, dat men een godsdienst eerbiedigt wieus dienaars men gedurig door slijk en modder sleurt Onze Aalstersche geuzerij alleen is daar too in staat. A. B. Elke mensch betracht zich genot en voldoeniur aan te haffen. Het bert van den mcnsch is onbestendig en zelden te vreden bezit men hetgeen waarnaar men verlangd heeft,dan valt de wensch op wat ander», op wat meer. De eene zoekt zijne voldoening in eten cn drinken,in 't licha melijk genot, een ander verkiest de vol doening van den geest,van 't verstand, en houdt kunst en weteuschap tot opperbe- trachting zijner strevingen een derde zoekt ziju genot zijne voldoening in 't geestelijk leven der ziel, in hooger be schouwingen, in geestelijke en zedelijke bespiegelingen. Die maar de lichaamlijke, de dierlijke voldoening zoekt welke eene goede tafel kan geven, of die maar zoekt zijn lichaam te voldoen door de drankwalmen, zulke mcnsch geniet maar lage voldoeningen. Doch zij zijn niet af te keureu noch te verstooteu, als die niet overslaan tot ken mijnheer Steens met de twee beambten nog eenige woorden wisselde. Aanzocht om in het naastliggend vertrek binnen te treden, deed Michel zulks zonder de minste achter docht maar nauwelijks had hij de eerste woordeu van den oppercommissaris gehoord of hij verbleekte van angst. Inderdaad deze zegde tot den anderen beambte Altijd komt de heer onderzoeksrechter te laat Had hij niet beloofd op den slag van acht uren hier te zijn Terwijl de beambten stilzwijgend en met klimmend ongeduld zaten te wachten, ont stond er in het hart van Michel een vermoe den dat hem deed sidderen. Mijnheeren, vroeg hij, is het' voor mij dat de heer onderzoeksrechter verwacht wordt Een weinig geduld, jongen, was het antwoord, gij gaat aanstonds alles weten. Kort daarop liield er een rijtuig voor het huis van den heer Steens-Gouweloos stilde rechter stapte binnen, en den ring op de tafel nederleggende Ik kom van het hof, sprak liy, die ring is daar gestolen. Gestolen riep Michel. Ja, met nog meer andere juweelen en kostbaarheden. Jongeling, hoe is uw naam Michel Degtfaef, mijnheer. Uw bedrijf? Goudsmid. misbruik, tot drift. Vooral den drift tot den drank verlaagt den mensch en ver dierlijkt hem. Daar zijn menschen die hunne voldoe" ning "zoeken in schoon en sierlijk opge smukt te zijn, of ook in prachtige omge ving van woning, hoving, enz. Sommige menschen ontzeggen zich alle genot en zoeken alb en hunne voldoening in het bezit van geld en goed. Deze zijn dom en beklagenswoerdig, daar zij de zorg en den last hebben van 't wereldsch goed, zonder er gebruik van te makeu noch bet genot te smaken dat het kan opleveren. Geldduivels en najagers van het fortuin worden overal gevonden, menschen die nacht en dag werken cn zwoegen om zich de geringe voldoening te kunnen geven van geld en eigendommen te hebben, al ware 't ten koste van honger en dorst te lijden welke uitzinnigheid Zuiverder genot, verhevener voldoe ning smaakt de geest die zich verheft tot het gebied der scboone kunsten en hooge wetenschappen. Is het u nooit gebeurt, geërde lezer, dat gij bij het hooren van muziek als in begeestering waart Hebt gij nooit de tranen van aandoening laten in de oogon pcerJen, bij bet ooren eener hooge welsprekendheid Zijt gij nooit in verrukking geweest en als met varstomp heid geslagen, bij ai hot grootsche, het prachtige dat de juweelen der bouwkunst onzer kathedralen aanbieden Hebt gij nooit een hoeksken opgeheven van den sluier die de geheimen, de wonderen der natuur omhult Hebt pij nooit uwen geest van deze aarde onthecht, om eens de lucht ol wolkengewelf te doordringen, 6D daar de wonder der wonderen te be schouwen van den sterrenhemel'Ja als dan heeft uw geest een genot, eene vol doening geuootcn, die geece vergelijking heeft mot het stoffelijk genot. Het hoogste genot, de verhevendste, de onwaardeerbaarste voldoening welke een mensch op aarde smaken kan, is deze der ziel in het geestelijk leven. Het volbren gen zijner godsdienstige en zedelijke plichtou geeft de zuiverste, de aange naamste, de grootste voldoening welke een sterveling genieten kan op ons aard- sche verblijf. Die uitgelezene zielen, die verhevene geesten, welke aan alle aardsch bezit vaarwel zeggen, alle zorg en last ervan laten varen, als vermindering van hunne hoogere bedoeling, die zoeken en vinden genoeglijkheden welke de wereldliugen niet raden kunnen. Men ziet da ryke lie den die verzaden aan de wellusten der fortuin, men ziet vernufteD en groote Uwe woning Ik woon op den Krekeleuberg. Gij zijt gister tegen het vaiien van den avond bij mijnheer SteenB-Gouweloos dezen ring komen te koop bieden Ja, mijnheer ik werd daartoe aanzocht door twee arme meisjes die in mijne buurt wonen cn die dit juweel moesten verkoopen om zich uit den nood te redden. AVonen die ook op den Krekelenborg Ja, mijnheer. Iloe heeten zij Gudula on Alena Driessens. Eenige oogoublikken sprak de rechter met de politiebeambten, en dan een besluit ue- mende, zegde hij tot Michel Degraef. Jongeling, gij zult met ons naar den Krekeleuberg gaan, en ons brengen in de woning der dochters Driessens. Zoo stapto Michel tusschen de twee beamb ten der politie voörtde rechter ging vooruit en eene menigte van nieuwsgierige lieden volgden den kiemen stoet op, dnizende gis singen makende over het tooneel dat zij voor oogen luidden. Gelijk gewoonlijk bracht het gezicht der twee politiebeambten tusschen welken Michel Degraef zich bevond, het denkbeeld aan eene misdaad in den geest der aansehouwers, en het woord dibf dief tegen Michel uitgeroepen, klonk in de ooren van Gudula als deze hare deur opende, om hare schuldeischers te gaan betalen. verstanden, men ziet mannen van rang en verheven ambten zieh gaan ver bergen onder een schamel kloosterkleed, om de genoeglijkheden te vinden der hooge bespiegelingen van het geestelijk leven, om zich te baden in de zee van wellusten die in den dienst des Heeren te vinden zijn. In de wereld vindt men ook van die hoogst gelukkige lieden, die zonder for tuin, zonder groote geleerdheid noch be kwaamheid, eene verrukkelijke voldoe ning smaken in het engelachtig leven dat zij leiden, en die eene voorsmaak hebben van de eeuwige geuoegtens waar aan zij betrachten in hot volzalig Terblyf der uitverkorenen. Goede lezer, wij hebben den keus der leege, der hoogere, der verhevendste vol doening te genieten welke wij ons willen toeeigenen. St-Vincentius. Francois Coppèe heeft een artikel over den H. Vincetius Paulo, door M. de Bröglie uitgegeven het leven van dien heiligen uitgelegd en eindigt op volgende wijze: In zake van liefdadigheid, is er nog niets zoo solied en vau goed allooi, als de christelijke liefdadigheid, en dan, ik wilde M. Em. de Broglie bedanken om dat hij mij zoo goede uren heeft laten doorbrengeu in gezelschap van St - Viu- centius; want die man is toch belang wekkender dan de schoone madame, van zekeren ouderdom die, als zij eenige bed-' den in het hospitaal gesticht heeft, wil gedecoreerd worden als een vieux brave,of dan de milloonrijke bankier, die maar een order te geven beeft op de beur.cm een nonster groot oordeel binnou te strijken, Gu die,als hij u>. oorzichtigheid eenig geld aan den arme g^eft, dit mei bazuiogcklank aankondigt in de dagbla den. Een Mathusalem. Een der oud ste menschen van de wereld, L. Kohn, woont nu Ier Oostenrijksche hoofdstad Weeuen. Die man was vroeger soldaat, en nu over eenige dagen vierde hij zijnen 1116D veij aardag I Kohn is nog ten vollen bij zijn verstand, en van den laatstcn zomer wandelde hij nog rond zijn huis. Over twee jaar overleed een broeder van Kohn, cu dezen had den ouderdom van 102 jaar bereikt. De eeuweling heeft het niet breed in de wereld, en bij leeft met een rentje vau 8 gulden te maande. VIII. EEN TREURIG TAFEREEL. Op dien dag leverde het hnisje van den armen schoolmeester een tafereel op dat wij te vergeefs met de sombere klenren zouden pogen af te malen de band van den besten, den gevoeligsten kunstenaar zou hot niet zonder vermetelheid wagen dit treurig too neel voor oogen te brengen. Weet gij immers wat bet is, lezer, van den eenen kant in zijn geweten de volle overtuiging zijuer onschuld te dragen en van den anderen kant aan het vermoeden, aan de beschuldiging blootge steld te zijn, zonder middelen te vinden 0111 zich te kuunen verrechtvaardigen Ilebt gij ooit gevoeld hoe diep de valsobe aautijging den boezem kwetst, hoe loodzwaar op de ziel drukt de onverdiende sniert die altijd uit de valscbe aantijging voortkomt In geld, goe deren, gezondheid kan de mensch verlies lijden en zich getroosten, het verlies der goede faam alleen sluit den weg af tot heropbeuriug vau moed en kracht, want zoo teeder is die goede faam dat zij door het minste wordt gekwetst en zich door geene zorgen laat genezen. Hoe schrikkelijk klonk dus in de ooren van den eerlijken Michel, van*do goede Gudnla, van de onschuldige Alena het woord dief dat niet kraoht in de straat herhaald werd terwijl de rechter met de politiebeambten in het huisje van den schoolmeester een nauw- Goed koop. De socialisten in den gemeenteraad to Gent vragen 87,000 fr. Daarmee willen ze aan de schoolkinderen geven tweemaal voedsel per dag, ge schat 15 centiemen, twee kleedsels 's jaars, 5 frank, en uitstapjes aan 50 centiemen. Schepene De Vigne bewees met cijfers dat zulks een uitgavo van 1,300,000 fr. zou veroorzaken. Als men de kinderen een glas melk geeft, of oen 'tjooreken bier, dan islneu reeds 5 centiemen kwijt. Er blijven dan maar 10 centiemen over voor twee maaltijden. Daarop antwoordde volksvriend Anseele: Dat moet geeu bier ziju van öcontiomen geef hun een H joorekt bier van 1 cent. 't Is oprecht belachelijk, maar 't is voor de socialisten een middel om do sympathie en ook de stem van den werk man te bekomen. Een mensch veranderd in kalk. Te Si-Louis, in Missouri, woont een persoon, die zoowel voor gewone men- schcu als voor geneeskundigen iets zeer merkweerdig oplevert. Het is Frank Bitter, een der oudste en best bekende coiffeurs aldaar. Een aan tal afgeveordigden naar de onlangs te St. Louis gebonden conventie der zuide lijke geneeskundige vereeuiging hebben hem bezocht en met de meeste belang* stclliug van zijn zonderling geval kennis genomen. In bijzijn der doctoren schreef hij zijnen naam in kalk (of krijt) op een houten bord, door er eenvoudig met de handen, zonder dat zich iets daarin be vond, over te wrijven. Ritter heeft een salon in Lucastraat en een schoon huis in Morganstraal. Vijf jaren geleden kondigdon de doctors hom aan dat hi langzaam zou sterven. Sedert hebben ze zijn iiukerbeen in acht stuk ken afgezet. Ieder stuk nas eon stuk kalk. En nu wordt een gedeelte van zijn rechterbeen aan een stut. kalk gelijk en weldra zal ook dit moeten worden afge zet. Zijne beide handen zyn van dien aard geworden, dat bij ze bijna niet gebruiken kan. Do docters zeggen dat zijn zonderlinge ziekte veroorzaakt wordt door ds jicht en hoewel zeer zeldzaam, toch niet geheel zonder voorbeeld is in de geschiedenis der geneeskunde. Ze zeggen, dat de kalk- zouten van het lichaam in do jichtigo lidmaten gaan, die do kracht niet heb ben om deze zouten weer uit te drijven zoodat ze omgezet worden ia kalk. Ritter heeft zich een behoorlijk ver mogen vergaderd en hoewel wetende, dat zijne ziekte ongeneeslijk is, schijnt hy zich dit niet erg aan te trekken. Hij is steeds goedsmoeds en opgeruimd. keurig pndorzoek deden. Er was daar geen enkel spoor van don diefstal te vinden, maar de ring door Gudula aan Michel toevertrouwd 6cheen een zoo luidsprekende beschuldiger, dat do rechter zich gedwongen dacht de in- kerkering der drie jonge lieden te moeten bevelen. Doch wat zon hij doen met den onden man die daar als bewusteloos in den leun stoel zat Is die man nw vader vroeg hij aan Gndnla, dio snikkend ja autwoordde. De rechter sprak mot de beambten en zij kwamen tot een spoedig besluit. Eenige oogenblikken later vertrok een eerste rijtuig terwijl een tweede nog aan de deur bleef staau. •- Naar de gevangenis, had de rechter tot den koetsier gesproken een politic-beambte was op don bok van het rijtuig gesprongen do andere zat binnen aan de zijde van Michel Degraef en tegenover de twee dochters dee schoolmeesters. Michel en Gndula bedekten hnnne aangezichten met beide handen en hunne tranen vloten door de vingeren heen Alena lag bewusteloos in den hoek van het rijtuig en voelde niets van de zorgen die de beambte aanwendde om haar tot de beweging en het leven weder te roepen. (WORDT VOORTGEZgf).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1