Donderdav 5 Februari f898. 5 centiemen per nummer. 53* Jaarf5$53, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Dl HING DER KON W GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oprechte vrijheid. Op voorhand beraamde wanorde. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemail ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maandenvoorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen o* 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bq accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen d«a dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden tal Bireab van dit blad. Aalst, 3 Februari 1898. De oprechte vryheid van den mensch bestaat in 't goed te doen en 't kwaad te vluchten. Dat is de vrijheid der kinderen van God, die de gekruiste Zaligmaker ten koste van zijn blood verworven heeft, met 't mcnsckdom te verlossen van de slavernij des duivels. Maar welk goed moet de mensch doen, en welk kwaad moet hij vluchten, om de opreehte vrijheid te genieten? Vooreerst de mensch moet al het goed doen, dat de geestelijke en wereldlijke oversten gebiedeo, auders maakt hij zich plichtig aan ongehoorzaamheid. Verders moet hij nog goed doen volgens zijn vermogen en de plichten van zijueu staat; want het is hem niet genoeg van 't kwaad te vluchten, maar hij moet ook nog 't goed doen. Hoe dwalen dan de politieke mannen en staatsbesturen die geene rekening houden van de rechten der Katholieke Kerk, door Christus zeiven onafhankelijk ingesteld. Hoe dwalen nog de liberalen die in het openbaar leven zich onverschillig jegens God gedragen Hem den openbaren eer dienst weigeren Hem uit de scholen en uit de maatschappij verbannen on 't bur gerlijk gezag misbruiken om het geeste- lijk tegen te werken I Hoe dwalen de rijken, die geene aal moezen geven volgens hun vermogen 1 Hoe dwalen de ouders en kinderen, de meesters en onderdanen, de kiezers en gekozenen, die hunne wederzijdsche plich ten te kort blijven Neen, zij allen genieten de oprechte vrijheid niet; zij zijn slaven van hun eigen zei ven en van den duivel, door hunnen opstand tegen God cu Kerk, hunne gie righeid, ongehoorzaamheid, enz. Want de mensch moet alle kwaad vluchten om oprecht vrij te zijo en onder de slavernij des duivels niet gebukt te gaan. Het kwaad of de zonde niet paren met de vrijheid der kinderen van God, die de zoude haat eD moet haten, vermits hij de heiligheid zelve is. Niets kan den mensch ontslagen van alle kwaad te vluchten; geen staat, geen ambt, geeue waardigheid, geene wet of grondwet. In welk land, onder wiens ge bied, in welke omstandigheden, hij zich boviude, overal en altyd is hij verplicht zijn verstand en zijnen wil aan God te on derwerpen, van wien hij teenemaal af hangt en aan wien hij eens rekening zal moeteD geven van zijn doen en laten. De mensch heeft, dan geene vrijheid van conscieucio, van denkwijze,van eere- OF Eene geheime weldaad ontdekt. 17- VERVOLG. Die woorden sprak de rechter uit met innig spijt immers de antwoorden vau Gudula schonen vun rechtzinnigheid te getuigen, en hij had haar gaarne onplichtig bevonden, maar de ring.... de ring.... wie kon dien aan Alena geven uit aalmoes, mits het een gesto len juweel was De zaak werd meer en meer duister de rechter wilde nieuwe po- gÏDgen aanwenden om iets te ontdekken. Dochter, sprak hij, hoe heeten de gezel linnen met welke gij het meeste verkeert Ik heb geen ander gezelschap gekend, mijnheer, als dit van mijnen vader en mijne zuster. Zoo toch leeft de jonkheid van Brussel niet Gij zijt naaister, hebt gij geene andere dochters van dien stiel tot bijzondere vrien dinnen gehad Geeue enkele. Ook geene dochters uit de gebnnrte. Niemand, mynheer ik leefde met mynou dienst jegens God; hij moet God dienen gelijk God wil endoor zijne Kerk voor schrijft, hij moet gelooveu al wat God veropenbaard heeft en doen wat hij ge biedt en zijne Kerk voorhoudt. Onze grondwettelijke vrijheden geven dus aan de Belgen geene echte vrijheid van consciencie, denkwijze, eerdienst, enz. en dienen alleenlijk om de burger lijke maatschappij mogelijk te maken, ingezien de slechto tijdsomstandigheden of de verdeelde gevoelens der Belgen in godsdienstige zaken. Weg dus met 't socialism dat het be staan van God loochent Weg met de vrijdenkerij, die tegen God opstaat, en 't zedenbederf voor gevolg heeft I Weg met de vrijmetselarij, die de Katholieke Kerk bevecht 1 Weg met 't liberalism, dat in België door 't politiek en bijzonderlijk door de officieele scholen het waar geloof en den katholieken godsdienst bestrijdt, de gees telijkheid vervolgt, lastert en aan 't volk hatelijk maakt De socialisten, do vrijdenkers, de vrij metselaars en de liberalen, die weten wat zij doen, vluchten het kwaad piet, integendeel maken er zich gedurig plich tig aan; bij gevolg bezitten of genieten zij do oprechte vrijheid niet, maar zijn hare vervolgers en verkrachters; daarom eer biedigen zij de grondwettelijke vrijheden niet jegens hunne katholieke medeburgers. Bekentenissen. Een brief aan don Bien public zegt, dat geheel de beweging dinsdag voor de Kamer gespeeld, een door de roodeu be stoken spel was. Ja, al wat er verloden dinsdag is voor- [evallen in de Kamer, werd op voorhand >eraamd in do morgendzittiug door de socialisten gehouden in eeno der sectie zalen. De inrichters hadden in het Maison du leuple beslist dat er partij moest getrok ken worden uit do positie van citoyen Derablon. De betooging moest een revolutionnair karakter hebben. Verscbeidonc collectivisten,dio zich bij de beweging hadden aangesloten, waron dronkeu. Het slaan van den korporaal wettigde alleen reeds het steken der bajonnet op het. geweer en den tegenstand der gewa pende macht. In de zitting zelve werden de beleedi- giogen tot den voorzitter der Kamer ge richt, voortgezet citoyen Destrée legde het er op aan om op zijne beurt buiten gezet te worden. vader en met mijne zuster hnn gezelschap was mij voldoende ik zocht geene andere vriendinnen. Opnieuw zonk de rechter in overdenking weg Hebt gij geene schulden, dochter vroeg hy na eene korte poos. Schulden ja, mijnheer zij spruiten niet uit luiheid voort, maar wel uit ongelukkeu. Nu werd Gudula uitgenoodigd die onge lukken te verhalen, en zij sprak met zooveel kracht en gevoelen over het verlies harer moedei^ over het lijden van haren stokouden vader, over do rampen die het huisgezin Dries sens getroffen hadden, over de diensten door die familie sedert meer dan eene eeuw aan ISrnssel bewezen, dat de rechter (en een rechter laat zich zoo zelden bewegen) tot in de ziel toe bewogen uitriep Genoeg genoeg Steun op mij ik zal alles verzachten zooveel het mogelijk is, en ik hoop dat de beschuldiging tegen u opge- worpon zal mogen valsch verklaard worden. Terwijl hij die woorden uitsprak, deed hij de bel klinken, en Gudnla werd door den wachter naar hare gevangkamer terug bracht. De laatste woorden van den reehter hadden de hoop op verlossing in haren boezem doen herleven, en zij stapte moedig en welgezind Do houding van den officier voor de Kamer, do kalme vastheid van M. Beer- naert heeft al dat overleg, al die pogingen doen mislukken. De straat wil niet in opschudding ko men. Het is zeker dat do socialisten het ge munt hebben tegen het parlementair re giem en de burgerij moet hiervan vol doende overtuigd zijn en zich tegen die pogingen verzetten. Het catholieke land zal eensgeziud zijn, bij de aanstaande kieziogon en van die eensgezindheid, hebben in de Kamer MM. Woeste en Beernaert reeds het voorbeeld gegeveD 't Is tijd dat men de banden in een legge. Zijn het nu cath. dagladen die bewee- ren dat alles op voorband geschoteld en gelepeld was Neen, 't is de bijna socia listische Beforme, die het meêdeelt Het was besloten dat de leden dor partij zouden bijeenkomen ten half 2 in de l'ark- steeg. Demblon zou met hen in 't paleis der Natie dringen en er was besloten dat, zoo de gewapende macht tusschen kwam om den uit- fesloten afgeveerdigde te beletten binnen te omen, eene sommatie zou gedaan worden om den toegang voor M. Demblon te eischen. Zoo de gewapende macht niet tusschen kwam, moesten de Kuissiers zacht achteruitge dreven worden, ten einde ruimbaaan te maken voor M. Demblon en zijne vrienden. r, M. Fnrnemont was gelast te protesteeren in naam der groep en te eischendat men Demblon zou binuenlaten Leon Defuisseaux was gelast met de protestatie in de Kamer. Nu zult ge zeggen^ dat dit alles maar gazetteupraat is. Hoegenaamd nietde Brusselsche cor respondent van den Matin ondervroeg Demblon in hoogst eigen persoon, en die brave mijnheer zégde zelf Wij vergaderen ten half 2 in een koffiehuis der Parksteeg. Ons plan nas gereed. Gij waart allen daar? Allen, op écn na. Paqnay, die ziek is. Twee veronderstellingen deden zich voor ofwel zouden wij te doen hebben met de huis- eiers, en die zouden wij achteruitdrijven, of wel zonden we staan voor de gewapende macht... En hij voegde er bij Leon Defuisseaux moest in 't begin der zitting M. Beernaert geweldig aanvallen. Met» ziet, het plan was geheel en al beraamd, en de uiterste linkerzij heeft het uitgevoerd van voor tot achter. Waarover klaagt zij dan, zij, die eene beslissing der Kamer overtrad, zij, die ge weld pleegde met voorbedachten rade De JPeuple schrijft dat M. Vaudervelde de rij der soldaten doorbrak liberale gazottiers bobben den korporaal van het piket een slag in het aangezicht zien krijgen. En toch verschoont do liberale pers dit alles om de schuld te kunnen werpen op.... M. Beernaert Organen der Fransche pers als het JQurnal des Débats en de Figaro wijzen op het socialistisch komplot, om woeling en lawijd te verwekken. Die heeren moeten immers dit jaar hunne kiezing voorbereiden... En de liberale handlangers zien niet in, dat zij door hunne houding de socia listen troeven in de hand geven, maar dat zij op slot van rekening zelf geen enkel kaart meer in de handen hebben I TABAK. Tolmaatregelen. Door eenen omzendbrief aan de bestuur ders van het tolwezen, heeft M. de minis ter van financiën een einde gesteld aan tolmaatregelen, die door de belangheb benden als plagend werden aanzien. In sommige deelen des lands werden de tabaksverzendingen, door planters ge daan, met bijvoeging van bet accijns- kwijtschrift, geverifieerd door het wegen van al de kisten, zoo op het vertrekpunt als op het punt van aankomst. In de toekomst zal dit niet meer ge schieden, zoo er althans niets is, dat aan bedrog zou kunnen doen denken. De tolbeambten zullen enkel het getal kisten tellen en zien of alles in regel is. Wetsontwerp De Vriendt-Core- mans. De Gentsche afgeveerdigden van den Vlaamschen Volksraad, bielden Zaterdagavond eene belangrijke verga dering met het oog op de bespreking van dit wetsontwerp, welke weldra in Kamers en Senaat zal aanvangen. Er werd besloten dat er persoonlijk bij M. den minister Begerem zal gegaan worden om hem te vragen, al te doen wat hij kan, om het ontwerp onverminkt te doen stemmen. In 't hijzonder zal er op gedrukt worden, dat het Vlaamsche volk zich onmogelijk kan vereenigen met de wijzigingen van MM. Heynen en Mont- pellier. De andere Volksvertegenwoor digers zullen per brief verzocht worden aan hunne eerste stemming getrouw to blijven.Voortdurend zullen op den buiten meetings ingericht worden om de Vlamin gen tot het besef van hunne rechteD te roepen. De kwestuur der Kamer stuurde aan al de leden van bet parlement eenen omzendbrief, waarin diegenen, welke inlichtingen zouden kunnen verschaffen over de incidenten van verleden dinsdag, in het Paleis der Natie, verzocht worden deze te geven aan de kwestors, MM. de Joughe d'Ardoye en L. Visart de Bocar- mé, dijnsdag 1 en woensdag 2 februari, tusschen 2 en 4 uren. over den uitslag van het verhoor door de gaanderij. Michel giste wel dat zij het was toen zij voorbij zijn gevang kwam, en om zich beter daarvan te overtuigen, legde hij het oor tegen het sleutelgat zijner deur en hoorde dat de kamer recht tegenover de zijne geopend werd. Hij wist van den wachter dat Gudula daar opgesloten lag, en toen hij de dochter moedig hoorde voortstappen, sprak hij tot zich zelve: Het gaat goed met haar Den Hemel zij dank Het gaat goed met haar had ook de rechter zich toegesproken na het verhoor van Gndnla... en toch daar is die noodlottige ring Zou het mogelijk wezen aldus te vein zen Welk geheim ligt er dan toch in deze zaak verborgen Weldra verscheen Alena voor hem. Het meisje was meer dood dan levend 's mor- gends was reeds de dokter bij haar geroepen geweest omdat zjj vau bezwijming in bezwij ming gevallen was, en hij had bestatigd dat zij zwak was van licbaamgesteltenis en hoogst waarschijnlijk sedert langen tijd door een kwijnziekte aangerand. lin zy was zoo vroolijk to voren Waarlijk, maar is er geene vroolijkheid, gccne uitgelatenheid, om zoo te zeggen, die het zeker blyk is eener kwijnziekte, en het teeken van eene worsteling tusschen de krank heid die toeneemt, en den geest die haar op alle wijzen wil onderdrnkken Eerst stelde de rechter Alena eenige vragen voor, doch ziende dat al hare antwoorden juist gelijk stonden met die van Gudula, wilde hij haar niet langer plagen, en besloot het verhoor der gevangenen voort te zetten den dag later, nadat hij inlichtingen nopens hen zou genomen hebben in de stad. Hij was niet slecht heraden, want, eenige oogeublikkeu na zijn vertrek, liep de wachter met haast door de gaanderij en belastte den deurwaarder aanstonds den geneesheer te ontbieden voor de jonge dochter, die nit het verhoor gekomen was. Wat was er Alena overkomen De lezor begrijpt dat hot teeder meisje door de geleden armoede uit geput, door de gevangneming geschokt, door het verhoor te neder geslagen veel van har# krachten verloren had en dat zij in dezelfde maat de kwijnziekte in hare longen had voe len aangroeien. Nauwelijks was zij van het verhoor in hare gevangkamer wedergekeerd of de wachter hoorde dat er iets, als een zwaar voorwerp, op den vloer neder vielhy opende de deur, zag dat er een stroom bloed uit Alena's mond stroomde zij lag ten gronde, hare lippen waren donker blauw, en toen de wachter haar wilde oplichten, vond Nieuw papier. Over eenige maan den heeft men in Groningen proeven van papierfabrikatie genomen bij middel van aarilappelbladeren. Die proeven zouden gelukt zijn. De fabrikanten betaalden 5 fr. 60 do 1000 kilo 1 Natuurlijk dat deze grondstof slecht* gebruikt kan worden,daar waar ze uiterst overvloedig is en zoo de fabrikanten een beteren prijs betalen aan de landbouwers, voor wie het aardappelloof als landmest toch een zekere weerde heeft. Daar citoyen Pepin, de dienstdoende burgemeester te Paturage, voor 't oogen- blik iu de gevangenis zit om eene straf van 4 maanden uit te doen, gaan de zaken van de gemeente haren normalen gang. De begrooting is in orde gebracht, ter wijl verleden jaar dit werk verricht werd in november, en dan nog van ambtswege door eenen bijzonderen commissaris. Burgerwacht. Herzienin ga- rad en. De minister van binnenland- sche zaken heeft besloten dat de opening van den zittijd der herzieningsraden voor de burgerwacht is uitgesteld tot 7 meert en de sluiting tot 30 april daarop vol- Goede maatregel. Het spoorweg- bestuur heeft aan de gemeenten een verzoek gericht, de zieke personen die zij naar gasthuizen van andere gemeenten zenden, bij de statieoversten aan te dui den, opdat deze in afzonderlijke rijtuigen zouden kunnen vervoerd worden. Werkloon. M. Vandenpeereboom heeft beslist dat voortaan de loonen der spoorwegwerklieden alle weken, in plaats van alle veertien dagen zouden betaald worden. De over 10 jaren afgeschafte contro leurs-betalers zullen terug in voege komen, opdat de statieoversten door dien maatregel niet te veel met werk zouden betaald worden. Nieuwe Congo-zending. Een nieuwe missie van kanunnikken der orde van Premonstreit gaat naar Congo ver trekken, en zal zich vestigen in het Noord- Westelijk gedeelte van het zwarte land, de Uelló. Aan het hoofd der zending zal zich pater Deckers bevinden, nu noviciemees- ter in de abdij van Tongerloo. Het vertrek der eerste zendelingen zal plaats hebben in de maand Juni. hij in haar niet het minste teeken van leven. Alena waB gestorven. De wachter, om niet den schyn te hebben aan zijnen plicht te kort gebleven te zyn, maakte veel gedroisch en zond om den ge neesheer. Deze, zoodra hij het lijk zag, besta- tigde den dood en Bprak Zij was zwak, zij is bezweken van aandoe, ning. n En dit was de lijkrede der goede Alena. Toen de avond voor de tweede maal op dezen dag volgde, reed de doodenwagen naar de gevangenis eene ruwe kist over welke een priester de gebeden der afgestorvenen gela zen bad, werd in den wagen geplaatst en het stoffelijk overschot van Alena zonk weldra in den grond, terwyl hare ziel het hemelsch loon der vervolgde onschuld ontving... ter wijl bare zuster in de gevangenis zuchtte... terwijl baar oude vader in het gaathuiB op een ziekbed uitgestrekt lag. Neen, bet lot van Alena was niet het meest te betreuren de dood brak haren levens draad, maar stelde ook een einde aan het jammer dat bare ziel zoo diep getroffen had. Zij rustte in eeuwigen vrede. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1