Zond»g 6 Februari 1898. ,1 centiemen per nummer. S3ste Jaar 8234 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Bij de socialisten. De Moordenaar? LANDBOUW. Eene bekentenis Tot overweging aan eenen scheurmaker. I TeAanis™^ Een premie raadsel. Margarine en Donchisterij. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, thder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor d§ Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Qf 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bi) accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zieh te wenden ten Ba van dit blad. Aalst, 5 Februari 1898. In de Revue soeialiste - Tan Januari «chrijft soeio Renard, blad. 670. De maatschappij voor plicht hob- bende de nooddriften te voldoen van al de burgers,- beeft daardoor het recht den daartoe noodigen arbeid te eischen. Zal men zijne loopbaan vrij mogen b kiezen Neen, want met die vrijheid zouden zekere stielen overrompeld wordon en zekere andere verlaten. - De afkeerverwekkende werken zul- a len een bevolen dienst - uitmaken in den toekomststaat en niemand zal er van ontslagen worden. Dus met de vrijheid is het gedaan als de socialisten eens meesters worden. Niemand zal zijn ambacht mogen kie zen; de Staat zal het hem aanwijzen. En de Staat, wie is dat M. Anseele, of Vandervelde, of Dem- blon, enz. In naar zulke alleenheerschappij stre ven de socialisten Wij moeten ze er voor bedanken. Nog maar eenige dagen is het geleden dat Vooruit zegde dat de vrijheid een an tisociaal beginsel teas. Wat Renard zegt heeft Bebel reeds lang in zijn werk neêrgeschreven maar, voegde hij er bij, men moet die woorden aanzien als de zijne en niet als leerstel- •tels eigen aan de partij. Slecht genomen voorzorg, die gansch nutteloos was. Het collectivism sleept noodlottiger wijze eene algemeene rege ling van het werk na zich. Met de vrijheid en het persoonlijk ini tiatief is het in het collectivism gedaan sommige socialisten beginnen het te bokennen. Het collectivism, schreef er een, is het ideaal der werkliedenpartij; noch- tans dit is de dood van alle persoonlijk - initiatief, de ondergang der kunst door de machienen welke liet ook op per- soonlijke verdienste en het gedacht ver- overen; het collectivism is het einde der letterkunde, der schoone kunsten en van den vrijen strijd voor het leven, het is de zege eener menschelijke kudde wien het enkel lust zich in wellust te baden. Vergelijken wij daarmede dewoordon van P. De Witte, Het begon mij voor te komen dat het collectivism eene kolossale dwaling is dat zulk maatschappelijk stelsel niet kon doorgevoerd worden, en, zoo dit al b kon, het voor den mensch eene ramp zou zijn, den ondergang der vrijheden. Met dergelijke maatschappij toch zou de mensch ophouden mensch te zijn, en slechts een rad worden van net groot machien dat men Staat noemt. De colletivisten meeuen, dat de mensch een goed gesmeerd rad zou wezen maar dit is eene dwaling: een oogenblik aan- W I E IS NAAlt 11ET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 12"* VERVOLG. Op eenigen afstand van het hnis keerde de graaf zich in den zadel om. Lepage was niet meer zichtbaar, evenmin als Sofie maar zijn overvol hart zegde hem, dat zij, achter eene gordijn vercholen, hem nazag. Hij wuifde ▼oor het laatst met zijnen hoed en zette met zijne begeleiders snel de reis voort. Toen zij door den hollen weg en de olijven* boBBchen reden, zag de graaf scherp nit of Leoudari in het kreupelhout niet tot eenen aanval gereed lag. Hij uitte zijne vrees aan eenen der Grieken, die lachende zegde Er is geen gevaar, mynheer, in 't geheel geen gevaar. Zijt gij daar zeker van vroeg de graaf. Ja, mijnheer. Nadat Leondari n dezen zomer in vrijheid stelde, maakten de soldaten daae streken den roover zoo onaangenaam, nemende dat het collectivistisch stelsel b kon doorgevoerd worden, zou dra de n voorbrengst aanzienlijk verminderen tot dat wij allen zouden gelijk ziju in b armoede. De samenleving ware eeno groote kazeru, waarin zij slechts die bevelen op hun gemak zouden zijn. Wanneer men de samenleving van morgen een oogenblik overdenkt dan ziet men alras de waarheid dier woorden in. Iuderdaad. Al het werk dat er gedaan wordt is bepaald en voorzien door den Staat. Opgelegde arbeid alleen zal betaald wordeu; alles volgens zijnen duur. Moest men iedereen vrij laten, dan zonden hier teveel arbeiders zijn en daar te weinig, in geval zelfs dat allen niet liever te huis zouden blijven. De beambten van den Staat zullen aan ioder dan zijne taak aan wijzen en die taak zult gij blijven ver- vujlcn tot u eene andere wordt aange wezen. Waarom Omdat anders het maat schappelijke machien in de war zou loo- pen het eene werk zou gedaan ziju en het andere niet. Stel u eens voor, lezer, dat ieder mag doen wat hem lust wat zal er gebeuren Wel ieder zal naar 't werk gaan dat hem bevalt en het is vast en zeker dat alsdan al het werk Diet zal gedaan zijn. Daarom zullen de socialisten het werk regelen. Van de eene plaats naar eene andere zal men niet gaan mogen zonder eene voorafgaande toelating. Een Aalste- oaar zal naar Gent niet mogen gkan als bij wilt want te Aalst zou er arbeids kracht te weinig en te Gent te veel kun nen ziju. P. De Witte heeft dusgelyk te zeggen dat de samenleving eene overgroote ka zeru zou gelijken waar slechts degenen die bevelen op hun gemak zouden zijn. Eu in zulke galei zouden zij de werk lieden willen trekken met hun eeucn blinddoek aan te doen. Maar socios, ons volk zal zich niet laten bedriegen, het zal klaar zien in uwe plannen. A. B. Gelijk de roode soeialis te». In Vooruit van 3 febr. 11. leest men Voor eene gevulde zaal schandvlekte Pieter Daens, de bloedwet, op eene - wijze dat geen enkel socialistisch redenaar beter zal doen. b De roode en groene socialisten zijn in den grond 't accoord, en indien zij wat van denkwijze verschillen'tis slechts over den vorm en 't gepaste oogenblik van uit voering. Men loochene nu nimmer dat rooden i groenen vogels zijn van eeuder veereu want in -'i Land van Aelst« 30 jan. 1898 bekent men het openlijk in do volgende regelen Indien gij met de socialisten waart, gelijk wij, Fondsenblad - gezoudt b al uw werkvolk niet verliezen en d'Hoofdstad van ons Bisdom zou geen b vuurpoel van socialismus worden. Alle verdere uitweiding overbodig dat zij eene andere schuilplaats opzochten, waar zy tot nu toe zijn gebleven. De soldaten hebben de vervolgiug reeds lang genoeg ge staakt. Leondari is hen te slim. - Dan hebben wij niets te vreezen, merkte de graaf op. Neen Morgen of overmorgen zou de zaak reeds moeilijk zyn, fcegde de Griek zacht. Ziet mijnheer, de schuilplaats der roovers in deze streek is eene natuurlijke vesting. Leon dari houdt zich ieder jaar, gedurende ver scheidene maanden, hier op en trekt weer af, zoodra er gevaar dreigt of de zaken slecht worden. Gisteren avond ontmoette ik een van zijne manschappen, die hij als spion had uit gezonden, om te zien of de streek veilig is. Hij is de zoon van een mijner oude vrienden en deelde mij mede, dat de roovers gedarende den geheelen zomer ontevreden en bezorgd waren geweest, omdat het meisje hunne schuilplaats kent. Zy weigeren naar deze streek terug te keeren totdat Leondari hun beloofd had, maatregelen te nemen, dat het meisje niet meer in staat zou zijn hun schade te berokkenen. De geheele bende is niet ver meer af zij zal van dezen nacht in haar hol aankomen. De graaf verschrikte. De overtuiging dat Sotie groot gevaar liep, bracht hem in de ver zoeking om terug te keeren. Na een ryp over- Beniestingsproevcn op haver, in gronden van verschillenden aard, leem-, leem- zandachtige, zand-leemachtige en zand gronden. Om practisch de vruchtbaarmakende kracht te bepalen van zekere scheikun dige mesten, op haver, in gronden van verschillenden aard hebben wij iu 1896-97, vier reeksen proeven genomen. Dit ge schiedde op de meest voorkomende gron den: leemgrondeD,leem-zandachtige,zand- leemachtige en zandige. Iedere reeks proeven wierden twee maal herhaald. Ziehier het verslag der proeven op leemgronden genomen. Reeks AProeven op leemgrond. De proefnemingen wierden gedaan op 7 naast elkander liggende percoclen van 5 aren ieder. Het Perceel I of vergelijkingsperceel ontving geenen mest. Op de andore per- ceelen wierden de volgende mesten aan gewend. Perceel II200 kg. soda-nitraat. Per ceel III: 500 kg.metaalslakken aan 16 phosphoorzuur en 75 fijnheid. Perceel IV 500 kg. kaïniet. Perceel V 500 kg. rnetaalslakkon en 500 kg. kaïniet. Perceel VI500 kg. metaalslakken en 200 kg. soda-nitraat. Pereeel VII500 kg. me taalslakken, 500 kg. kaïniet en 200 kg. soda-nitraat. De hierboven aangeduide hoeveelheden mest zijn tot de hectare herleid. Al deze •meststoffen wierden, in den Herfst 1896 door eene lichte beploeging ondergedul- ven, uitgenomen de soda-nitraat waarvan de helft gebruikt wierd na het uitkomen der haver en de andere helft omtrent zes weken later. Opbrengsten. Per hectare berekend hebben de verschillende perceelen der twee proefvelden, gemiddeld opgebracht. Pereeel 11890 kg. graan en 3310 kg: stroo. Perceel II2370 kg. graan en 4960 kg. stroo. Perceel III3020 kg. graan en 3280 kg. stroo. Perceel IV 1930 kg. graan en 3740 kg stroo. Per ceel V 2890 kg. graan 4060 kg. stroo. Perceel VI3660 kg. graan en 5030 kg. stroo. Perceel VII 3520 kg. graan en 5220 kg. stroo. Uit de vergelijking der bekomene uit slagen volgt er a) dat soda-nitraat al leen gebruikt (Perceel II) voornamelijk de opbrengst in stroo begunstigd beeft. De graanopbrengst is ook onder ziju invloed vermeerderd, maar in merkelijke mindere mate dan bij melaatslakken, die een gansch tégenovergestelden invloed gehad bobben. (Men vergelijke de opbrengst van Perceel III met die van Perceelen I en II) dat kaïniet Perceel IV) de stroo opbrengst schijnt te bevoordeeligen ten uadeele der graanopbrengst. (Men verge lijke perceelen IV, Ven VII met per ceelen III en I)dat de beste uitslagen bekomen zijn geworden met eeno bemes ting samengesteld uit metaalslakken en soda-nitraat perceel VI). Practische gevolgtrekkingen. Uit de uitslagen dier proeven, meenen wij te mogen afleiden dat voor de haverteelt, in leemgronden leg besloot hij echter zijne reis te vervolgen en eenige oogenblikken later was de kleine troep op weg en kwam zonder verbiudering tegen den avond te Athene aan. Alfred bracht een bezoek bij den Franschen konsnl, die hem geluk wenschte met zijue ontsnapping uit de handen der bandieten en hem uitnoodigde om eenige dagen in Athene te blijven, hem vertellende dat hij de held van den dag was geworden. Maar dewijl de graaf, die verlangde zoo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keeren, vernomen had, dat eene Oostenrijksche boot stoom maakte naar Triest, nam hij daarop plaats en Verliet den volgenden morgen do hoofdstad van Griekenland na vooraf Sofie's vader ge meld te hebbeu in welk gevaar zij verkeerde. Den avond van den dag waarop Alfred Beancourt zich van haar scheide, wandelde Sofie Lepage treurend in haren tuin, zich te vergeefs al vragend, wat toch dat noodlottig geheim mocht zijn, dat h*ar tot eene eeuwige echteloosheid doemde eu om zoo te zeggen haar leven afsneed van de samenleving met haars gelijken. Geheel en al in die smartelijke gedachten verzonken, was zij op eene bank gezeten en beschouwde droefgeestig de lielelyke maan, welke met hare bleeke stralen, de omringende bergen bespiegelde. Plotseling werd de stilte 1° Eene potaschmest is niet aan te bevelen 2" Noch soda-nitraat, noch metaal slakken, alleen gebruikt, laten toe de hoogste opbrengsten te bekomen, tenzij de grond buitengemeen rijk zij iu het eene of het andere dezer vruchtbaarmakende stoffen. 3* De beste uitslag zal dus in 't alge meen bekomen worden met eene bemes ting, per hectare samengesteld uit 400 a 500 kg. metaalslakken iu den Herfst aan gewend en uit 150 a 200 kg. soda-nitraat als dekmest iu de Lento gebruikt. In een volgend artikel, geven wij de uitslagen bekomen op leem-zandachtigen grond. L. Van den Berck, Landbouw-ingenieur Wij lezen in Den Werk man't orgaan der groenen van Chipka, nummer van donderdag 4 februari 1898 - Aangezien de toestand der werk- b lieden niet verbeterd is sedert de Encycliek en Algemeen stemrecht... Dus de toestand is niet verbeterd, hij is de zelfde gebleven van vóór 1894. Welke bekentenis De Werkman bekent dus dat priester Daens eu zijne sleepdragers vele lieden door hunne valscne beloften hebben weteu te verleiden. En inderdaad voor de kamerkiezing van 1894 beloofden priester Daens en zijue "sleepdragers Dat zoodra priester Daens ter Volks- kamer zou zetelen de toestand der werk lieden en der landbouwers zou veran deren, zou verbeteren: De daghuren zouden opslagen De mondbehoeften zouden afslagen De landbouwcrisis zou eindigen De landpachten zouden geregeld wor den ten voordeele der pachters De kwestie der pensioenen voor den ouden dag zou opgelost zijn de oude werklieden zouden een pensioen trek ken... Wij willen al zijne beloften niet herhalen de eenen dommer en dwazer dan de ande ren. Men zal zo zich wel herinneren. Eu nu na dat priester Daens bijna vier jaren lang in de Volkskamer heeft geze teld, moet - De Werkman - bekennen dat bij die België en vooral Vlaanderen iu een soort vau luilekkerland ging her scheppen, de menschen die zijn valsche belolteu geloofden schandelijk bedrogen heeft. Priester Daens heeft ter Volkskamer niets aangewend om zijne beloften te volbrengen geen enkel wetsontwerp bood bij aan om den toestand van werk man,boer eu burger te verbeteren,alleen lijk beeft bij er veel woorden gekraamd eu zijue vrienden, de roode socialisten, in hunne strijd tegen 't ministerie een handje toegestoken. Nog 21 weekskens, man, en dan zal 't kiezerskorps van 't Arrondissement vau Aalst uw rekening voor goed betaald zetten 1 Wees er van verzekerd 1 Moest bet immer u gebeuren, Dat do brav6 menschen treuren, Om hetgeen gij doet of zegt, [Dan, zijt gij van goeden wille, Schei er uit en hou u stille b Denk, mijn daad, mijn .woord was slecht, Als niet slecht de goeden treuren, Eensgezind in af te keureu - Uwe woorden, uwe daan, Maar dat allen die niet. deugen, Zich, iu 't geen gij doet verheugen, j Denk ik heb mij grof misgaau. Dat, wie God en Kerk bestrijden j: Honen, smaden, zich verblijden li In hetgeen gij zegt of doet, 't Is dat zo uwe woorden, daden, r Zien de heilige zaak verraden |i Dien ge iu eerplicht dienen moet. 't Ziju de vijanden des Heeren IDie u helpen en vereeren, 't Ziju de dienaars van het kwaad, Zie...! dat is een barometer En geen ander wijst dat beter Op wat wind en weer gij staat. van 28 Januari 11. verbroken door het ruischen van eenen wijn gaard die den muur bedekte. Sofie zag ver schrikt op. Op hetzelfde oogenblik sprong een man over den muur en stond na weinige snelle schreden, voor haar. Die man was... Leoudari Op 't gezicht van den rooverhoofdman, sid derde het meisje over al hare leden. Niettemin haren schrik willende verbergen, groette zij hem en sprak hem beleefdelijk evenwel eeuig- zins terughoudend toe. Welaan, mijne jongo juffer, zegde hij vroolijk, de policie is 't moede geworden zich met ons bezig te houden en sedert van avond hebbeu wij onze winterkwartieren weder rustig betrokken. Gij ziet, dat ik niet ge wacht heb n mijne hnlde te komen aanbieden. Verlangt gij mijnen vader te spreken vroeg zij, opnieuw eenen stap achteruitgaan de, ik zal u bij hem brengen. --Neen, neen ik heb mij uwe gewoonte herinnerd, 's avonds in uwen tuin te wande len en 't is al ruim een uur dat ik u bespied ik wonschte u afzonderlijk te spreken. Wat kunt gij my te zeggen hebben vroeg het meisje verwonderd. O, verschillende dingen.... Maar voor alles begeer ik u te onderhouden over dien Franschen graaf, die den geheelen zoniet ouder aw dak is gebleven, ik kom te verue- :e Meeting. Den Werkman werd M. Alex. Van do Velde,Gemeenteraadslid en Voor zitter der Antisocialistische Vakvereeni- giogen, uitgedaagd door den alweter van Chipka,'alias Pie Daens, om voor't. pu bliek uit te leggeu wat er gebeurde aangaande de schriftelijke onderhande lingen met M. Van de Velde in zake der stichting van een comiteit tot bescher ming dor werklieden. M. Van de Velde weigerde zijne mede werking omdat men hem lafhertig heeft bedrogen. In zijn brief aan De Werkman heden 4 Febr. meêgedeeld, zegt M. Van de Velde dat ziju eerste schrijven is ver- valscht geworden. Er stond geschreven Ik antwoord niet in naam van den katholieken Werk manskring b en men vervalschte eu stelde iu de plaats -Ik antwoord niet in naam van de Vakvereeniging- Waarom die vervalsching Alles iu ppqyfuuea en ppyfajjop M. Vau de Velde, onze wakkere fabriek werker, heelt de handschoen opgeuomen hem door den alweter van Chipka toege worpen en zal optreden als Voorzitter der Antisocialistische Vakvereenigingen en Afgeveerdigde.bij de Belgischen Volks bond,waarvan de heer Arthur Verhaegen, Voorzitter is. De meeting zal dus plaats hebben mor gen Zondag 6 Februari, om 11 uren 's voormiddags, ter danszaal vau het estaminet gehouden door M. Ruelens, Groote Merkt alhier. Er is uitdrukkelijk besloten geworden dat de besprekiug zich zal bepalen tus- schen M. Van de Velde eu Pie Daens. Geeue andere sprekers zullen dus toege laten worden om het woord te voeren. men, dat hy eerst heden vertrokken is. Is dat waar Zeker, zegde zij uitdrukkelijk, dat is juist het komt mij voor dat wij vrij zijn gastvrijheid te geven aan wie wij willen en zoolang wij willen. Hebt gij zelf niet gedu rende twee maanden bij ons verbleven En die vervloekte ranschman heeft er 4 maanden verbleven onderbrak de bandiet levendig 't is zeer gelukkig voor hem, dat hij vertrokken is, want ik zweer u, dat, hadde ik hem hier gevonden, onze spelonk opnieuw zijn verblijf zonde zijn geworden. Is dat alles wat gij mij te zeggen hebt vroeg Sofie bedaard. Wacht even, verzoek ik u. Mij no man nen zyn ontevreden, omdat gy het geheim onzer sohuilplaata kentik heb vertrouwen in u, maar mijne mannen hebben dat niet, en ik ben hier gekomen om n te zeggen dat zij niet onafhankelijk willen blijven van een meisje, dat hen te eeniger tijd kan verraden, hetzy met of zonder opzet. Ik heb gezworen le zwijgen en zal myn woord honden. Ik ben daarvan overtuigd, maar dit is niet genoeg om mijne gezellen gerust te stel len, en om dat geheel en al te doen, heb ik een plan gevermd, dat ik u ga doen kennen. Gij zijt schoon als eene ster, vervolgde Leon- Aan wie het volgende raadsel oplos sen kan, zal een eerepalm met diplo ma worden toegekend In eeno brief aan HeI Volle, geron- den door priester Daens leest men -It zeg nog eens dat ik geen doel heb ti genomen aan den strijd of schermutse- b lingen te Dendermonde. - Ik heb alleenlijk getuigen verschaft - aan den candidaat der christens volks- partij. Dus priester Daens is in den kiesstrijd tusschen gekomen want hij verschafte getuigen aan tden groenen candidaat maarhij heeft er toch geen deel aan genomen. Raders aan 't werk!... Aan wie de Eerepalm Onze landbouwers om den ondergang «Ier Boterny verheid te beletten welke in haar bestaan wordt bedreigd door de ver valsching bij middel van Margarine, onze landbouwers, zoggen wij, vereenigen zich langs alle kanten in Samenwerkende Melkerijen om aldus goede boter „voort te brengen en ze tegen voordeelige prijzen te kunnen afzetten. Wie de gazetten der Vischmijn tusschen deregels leest, bemerkt sedert eenigen tijd, dat die Melkerijen loodzwaar druk ken op de borst der twee kreeften van Chipka. En niet te verwonderen want 1° Als do boer voldoening bekomt en te vrede is, dan is er geen de minste hoop voor de Donchistery van die man op te hitsen 2° Men heeft in ome Melkeryen geone affairens met de Donchen, die door den band onhandelbare gasten zijn, met de welke er geen huis is te houden en die slechts in onze M< "happijen trachten te sluipen om er tweedracht te stoken. Ziedaar waar wiststokors van Chipka in 't binne*. .unner groene ziel tegen de Melkerijen zyn I Maar zij durven er zich niet openbaar» lyk vijandig aan verklaren uit vrees van de boeren te misnoegen. En daarom trachten nu die volksbe driegers bedekt weg, stillekens, |'t volk van de Stad op te maken tegen de Melke ryen met te verstaan te geven dat de botermerkt door haar wel zou kunnen ten onder gebracht worden. Maar 't zal niet lukken hoe beter de boter zal zijn, hoe meer aftrek zy zal vinden zelfs op de merkt. Dat weten ds menschen vau Aalst en ai de loensehe trokken der groene laplanders van Chip ka zullen tot niets baten ten zij om te bewijzen en eens te meer te doen zien, dat die mannen zich weinig bekommorea met de belangen van 't volk en slechts voor hunne politieke heerechappyj;be zorgd zijn I dari, haar met hartstochtelijke bewondering beschouwende, vlug als eene hinde, Blank als eenen palmboom, moedig als eene leeuwin al die gaven bewyzen, dat de natnnr u voor no groote bestemming geschapen heeft. AIzoo sprekende, was hij naaat Sofie geko- un en had haar de hand op den schouder gelegd. Blijf staan, zegde hij, ik hebniet uitge sproken. Ja, hernam hy, met klimmende geestdrift, een wezen met zoo'n wonderbare hoedanigheden begaafd, is niet voor een ge woon leven geboren, maar wel om mannen te bestieren, wier aanvoerder alom schrik verspreidtom de gezellin te worden van Leondari, hunnen geduchton hoofdman. Haast u niet te antwoorden, zegde hy, ziende dat het meisje wilde spreken. Ik heb mij het ■eesde hoofd genoemd, maar voor n zal ik inij meester maken van de eachemiren der Indien, do kostbaarste van Frankryk. Gq zult vertrekken hebben als eene koningin^ Welnu, mijne jonge juffer, die rijkdommeng dat gezag, welke ik n aanbied, trekken u die niet aan - Neen I antwoordde Sofie kalm, maar met vaete stem. Ik verkies daarenboven myn tehuis en de iekerheid waarin ik leef. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1