Donderdag lOFebraari 1898. 3 centiemen per nummer. 55** Jaar 8$55 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O DIE LIEVE OMWENTELING! lerdenhandel van Belgie met den vreemde in 1837. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- vaigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suuni. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen co 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen don dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zieh te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 9 Februari 1898. Leve de Fransche omwenteliug dio ons de vrijheid bracht zong weleer de fameuze Dendergalm Wij voegen bij de vorigen nog een lof zang. Het is een stuk van eenen brief ge trokken uit hot genoemd werk. T II. bl. 358 en bevelen aan de welwillende meditatiën en overwegingen van het vrijheid- en waarheidiieve geuzen- orgaan Dit schoon stuk is geschreven door deu municipalen commissaris van Wervick en gericht aan den minister van Binnen- landsche zaken den 25 Vendomiaire jaar 7. 16 October 1798. Eerst Bij mijne instelling van 10 Thermidor jaar VI was de belangrijke wet van 7 Vendemiaire jaar IV op de politie van eerediensten nog niet uitge voerd de uitwendige teékens van den eeredienst bestonden nog men zag in de •traten by zonder te Wervicq niets dan Christussen (sic), maagden en heiligen lelfs in de zaal waar de zittingen van het gemeentebestuur gehouden wierden,prijk ten de wapens nog van don voormaligen heer van Wervicq. Kosters, stafdragers, organisten en andere kerkknechten oefenden er nog den dienst van den culte uit, missen zingenden en andere ceremoniën in ver gaderingen waar oneindig veel volk tegenwoordig was. Zekerlijk waren er refractaire pastoors achter het behangsel. Men luidde de klokken alle oogenblikken en bijzonder wanneer bovengenoemde knechten hunne belachelijke ceremoniën "Ik heb, bij gevaar van mijn leven, al die dwaasheden en ongerijmdheden doen verdwijnen l Ten tweede Do Republikaansche dag wijzer was nog niet in voege de markt dagen wierden gehouden, lijk vroeger. Al de scholen, bijzondere als openbare, be stonden nog zonder dat de onderwijzers den vereischte eed hadden afgelegd f Ik heb dit belangrijk voorwerp doen uitvoeren met al de scholen te doen sluiten waar de onderwijzers geweigerd hadden zich in regel met de wet te stellen. Het meerendeel der inwoners van dit kanton droegen nog de driekleurige kokarde niet en nu zal niemand meer iu het openbaar slurven verschijnen zonder ze te vertoonen. Ten derde De grijze zustors loefden Eene gebeime weldaad ontdekt. 18® VERVOLG. X. In de gevangenis. Twee dagen vrareu er nadien verloopen. De onderzoeksrechter had alles in het werk gesteld om eenig licht te vinden in de duis tere zaak die hem bezig hield, maar zijne opsporingen hadden niet den minsten uitslag gehad, en de geschiedenis van den gestolen ring bleef voor hem een geheim. Langs wel ken kant hij zich ook wendde, hij kreeg overal de beste getuigenissen nopens de drie jongelieden en meermalen was hij op het punt geweest de invrijheidstelling der beschuldig den te bevelen, doch telkens verscheen de ring als een onweerlegbare aanklager voor zijne oogen. De antwoorden die Michel en Gudula op zijne vragen gaven, kwamen hem als rechtzinnig voor, en toch hoe was die gestolen ring in hnn bezit gevonden Eene onbekende dame die hom als aalmoes schonk Onmogelijk daar schuilt iets achter, en de rechter nam het besluit dit geheim te ontdek ken, kost wat kost ten getalle van 17 in gemeenzaamheid in hun klooster en hunne bestuurder in een naburig huis. Zij haddeu zelfs hunne goederen behouden in hunne hoedanig heid als openbare onderwijzeressen. Zij oefenden die bediening uit zonder deu eed te hebbeu afgelegd. Ik heb hunne school doen sluiten en de deur verzegelen ik heb al die wetsverkrachtingen aange klaagd het klooster en de andere gebou wen zijn reeds als nationaal goed ver kocht maar zij leven er te zamen in het klooster door de verdraagzaamheid der koopers. Ik heb verschillige keeren de toelating gevraagd om ze uit te drijven en ik heb ze nog niet ontvangen. Niet waar lieve lezer, wij moeten zin gen leve de lieve Fransche omwenteling, die.ons de vrijheid bracht I Dat kommissarisken was een man vol gens bet hert van Dendergalm die toch de Duitschers zoo bewonderde en de Zwit sers omdat er de godsdienstoorlog woedde. Dat spel had hij in België willen zien aan gang gaan en het hert poppelde hem reeds van vreugde, want hij ook riep eens triomphantelijk uitDit volksken aan de deur Hij wilde alzoo eeu blyk geven van zijne verregaande verdraagzaamheid en zijne eindelooze liefde voor de vrijheid Wat ellendige huichelaar S. I. Dapn«i«m -HetDiiensijtische dLiiai^iu. kraam isop tpunt van in te storten. Dat was te voor zien sedert eenigen tijd meer dan een bewees door zijnen handel en wandel de waarheid der spreuk Als 't gebouw bouwvallig wordt, verhuizen de ratten Niet waar M. De Pelsmaccker 't Is de kiezing te Dendermonde die het vuur heeft doen ontvlammen dat sedert lang smeulde. De aardige ridders der groene vlag lig gen deerlijk over hoop tot groot spijt en treurnis der liberalen die in hun al hunne hoop voor de toekomst stelden. ''t Is droef om hooren hoe bitter de liberale Jeremiassen zitten te jammeren een rood steenen hart zou er van breken. 't Leeuwken Plancquaert ligt in volle ruzie met den gebuisdeu van Dender monde, heerschap Ducatillon. Tot over weinige dagen werd Het Recht't orgaan vau 't Leeuwken te Wacregem bij Ducatillon gedrukt en nu wordt het uitgegeven door Bernard Mi- nebo, boekdrukker te Brugge. 't Moet er spokeu om tot zulk eene beslissende scheiding te besluiten En de oorzaak Dat kunnen Ons Nog heden, sprak hij tot zich zeiven, doe ik eenen beslissenden stap, en morgen zijn zij vrij of plichtig erkend. Daarop verliet hij zijne studiekamer en begaf zich onmiddelijk naar de woning van graaf de Mérodo. Wat hij daar deed, zal de lezer verder lee- ren kennen nu brengen wij hem terug in de gevangenis. Den dag na het verhoor zat Mi chel Degraef daar reeds vroeg iu afwachting; de woorden van deu rechter gij zult morgen in vrijheid gesteld worden, hadden eeu volle vertrouwen iu hem doen ontstaan, en hij twijfelde geenszins of bij het ontwaken van het zonnelicht zou hij de deur der gevangenis voor zich zien openen en, onschuldig erkend aan do hem opgelegde misdaad, zou hij weer vrij naar den Krekelenberg mogeu teruggaan, liet eerste zonnelicht verscheen en viel helder en vroolijk langs het klein raamtje op des jongelings aangezicht dat de trekken van een angstvol ongeduld op zich droeg. Hij luisterde met beide ooren naar elk gerucht dat in de gaanderij ontstond elke stap van eenen wachter, elk geklingel van eenen sleu tel, elke toon eener stem bracht hem hoop en vreugd iu het hart. Doch hoe dikwijls werd hij teleurgesteld in zijne verwachting Een gansch uur was reeds verloopen twintig maal waren er lieden heen en weer gegaan langs Michels gevangkamer, doch deze was gesloten gebleven, en elk gerucht, van welk Vlaanderen vau Waereghem en 't Recht ons zeggen.... Maar Klokke Roeland en 't Recht vallen de Brusselsche groenen MM. Reukin en Carton de Wiart aan en verwijten aan die mannen der Justice Sociale dat ze slechts salousdemocraten ziju die maar democraat zijn voor 't profijt van den zetel iu de Volkskamer en slechts goed om in de salons der rijke bewaarders gaan wijn te zuipen buik sta bij. Plancquaert gaat nog verder en spreekt van 4000 ballekens [beloofd aan Do Backer van Denderhautém, aan Duca tillon en aan hem Plancquaert, dus 12 duizend franks, om eene beweging in ver scheidene Arrondissementen van West- Vlaanderen te verwekken te einde de catholieken te bewilligen, om de caudida- turen van MM. Ren kin en Carton de Wiart te Brussel aan te nemen. Men moest de catholieken vrees aan jagen en hun toeroepen Opgepast, be- houders, 't geen in Vlaanderen gebeurt, kau hier gebeuren, zoo gij geene demo- craten op uwe lijst duit. Dus heeft men aan M.M. De Backer, Ducatillon en Plancquaert 4000, te sameu 12 duizend franks beloofd, men weet waarom. Maar daar belofte schuld is eu de groene democraten al de eerlijkheid en deftigheid der wereld in pacht hebben, valt er bijna niet aan te twijfelen of die belofte is volbracht geworden. Nu een ontegensprekelijk bewijs dat de 12000 franks ten minste gedeeltelijk zyn betaald geworden vinden wij in de volgende woorden van 't Leeuwken De strijd werd met kracht in West- Vlaanderen aangevangen dank aan de hulp der vlaamsche democraten lukte de truc in Brussel en dan.... men ge it baarde van pij kens. Waren Plane- n quaert en zijne vrienden die nooit n geen groot vertrouwen gehad hadden in die halfbakken democraten van Brus- n sel, niet voorzichtig geweest zij ivaren schromelijk veel geld kwijt. Dus, Plancquaert on dio twee andere Ttemmocraten waren gelukkiglijk voor zichtig en staken er geen cent van het hunne bij ze ontvingen genoeg om de kosten te dekken maar wonnen er geen duit aan... En wellicht inde tree vau daal de gramschap De kraaien brengen het uit en nu weten wij van waar de oordjes komen. Nu begint men ook wat klaarder te zien om de ware reden te kennen die do oude opstelraad van Klokke Roeland uit een sloeg. M.M. Renkin en Carton hebben aan Le Bien public geschreven dat het eene .logen is zoo hatelijk als dom te beweren dat ze 4000 fr. hebben gegeven de jongeling verlossing verwachtte, was ver dwenen eene eenzame stilzwijgendheid heerschte nu in de gaanderij. God riep de gevangene, hoe lang nog zal ik, onplichtige, als een misdadiger be handeld worden Na die woorden zonk hij in diepe overden king het eerste beeld dat zich voor zijne oogen vormde, was dit van deu rechter bij zag hem eerst streng en onverbiddelijk, eu herbaalde in zijnen geest al de vragen die hem voorgesteld werden dan zag hij hem min zaam en lachend met deze woorden op de lippen gij zult morgen iu vrijheid gesteld worden. Morgen zuchtte de jongeling, ja, zoo sprak hij gister nu is het daglicht reeds hoog in het ruim geklommen, waar blijft de beloofde verlossing Een weinig geduld nog, sprak de stem der hoop iu zijnen boezem, eu Michel zonk opnieuw in gedachten weg. Nu leelde eeu tweede beeld in den geest des jongelings bet was dit van Gudula bij zag haar voor zich staan als eene beeltenis door eene kunstenaarshand op het voorplan van een tafereel geschilderd, en achter haar vertoonde zich in min.duidelijke kleuren, en als op deu achtergrond, de jouge Aleua O Gudula riep hij, wat moet gij reeds geweend en getreurd hebben Wat moeten zij u lang vallen die dagen van onverdiende gevangenis Wat moet het dikwijls uwen geest folteren, het ongelukkig lot van Aleua, aan M. De Backer, Ducatillon en Planc quaert om te Brussel als candidaten aan- veerd te wordeu. Maar 't Leeuwken zegt niet dat het M.M. Renkin en Carton zijn die de 12.000 ballekens afduimden, Men duimde ze af, zegt 't Leeuwken. Nu, M. Renkiu en Cartou zeggen niet dat M. Men zijne belofto niet hield... Dus die logenstraffing doet niets uit En Do Backer en zijn lakei die beter weten hoe zeer 't Daensistische Roeland- sche kraam geschokt is, zij, die weten dat het weldra moet in een storten, wil len het verduiken door strijdkreten te slaken en de catholieken met eenen groe nen draak met zeven koppen te bedrei gen Zelfs als Z. H. Mgr. Stillemans aan merteleer Daens zou verbieden vau als candidaat iu de aanst. kiezing op to tre den, dan zullen dó groenen ten strijde trekken tegen de catholieken eu wee hen schreeuwt generaal Roste "Knevel, teu ware dat oubewaarders twee zetels afstaan aan de groene democraten, te weten do eerste voor merteleer Daens en de tweede voor De Backer. O gi sukkelaars toch Al die dreigementen, al dat gezwets maken bij de catholieken zooveel effect als eene visicatorie op een houten been. Of het u lief of leed is, 't is besloten gansch 't rommelzoo van politieke boos wichten met priester Daens aan 't hoofd en De Backer aan zijne slippen vliegen den ketel in en dat zonder misericorde... Ja, zonder misericorde want de eerlijke lieden van 't Arrondissement van Aalst zien met vreugde het uur naderen op 't welk zij zich zullen kunnen wreken op die /lewimocraten die geen ander doel hebben dan hun persoonlijk voordeel eu profijt te bevorderen I Er wordt op 't oogenblik veol gespro ken van 't verbod aan onzen merteleer gedaan van zich nog ergens als candidaat voor te stellen. 't Land van Aelst en Kloklce Roeland zeggen dat het verbod nog niet openbaar gedaan is maar dat men werkt om het uit te lokken. Nu, wat er ook van zij,voor ons, catho lieken, moot men het niet doen 't zou de overgroote meerderheid onzer vrien den zeer misnoegen, want, wij herhalen het er vier jaren lang op uit zijn om iemand zijne pas te onderteekenen en er dan geene gelegenheid toe hebben, men begrijpt wie zou er niet misnoegd zijn I Als een teeken des tijds moeten wij er ten slotte bijvoegen dat Le Devoir het groene vodje van Brussel ophoudt van to verschijnen. Als 't gebouw bouwvallig is verhuizen de ratten 22,353 306 4,491 uwe zuster Denkt gij ook aan mij, Gu dula En uw oude vader, rampzalige grij- zaard, waar is hij verbleven na zijne teerge liefde dochters verloren te hebben Gu dula, ik smacht naar de verlossing maar was het mij gegund naast het mijne ook uw deel te dragen van de onrechtvaardige be schuldiging die op ons weegt, dan zou ik mij gelukkig achten in mijn droevig lot Zoo klaagde de jongeling, en het denk beeld van het lijden der arme meisjes folterde zijnen geest meor nog dan ziju eigen ongeluk. Eensklaps ontwaakte weder in hem dé hoop op eene aanstaande verlossing in de gaan. der ij weergalmden immers de stappen van eenen naderendeu wachter hij hield stil voor de dour van Michels gevangkamer, ram melde met den sleutelbos, die aan zijne zijde hing, eu deed de deur open Zoo zeker was nu Michel van zijne verlos- siug, dat hij aanstonds naar de deur snelde, en door den wachter tegengehouden, uitriep Laat mij gaan Ik droeg reeds te lang het pak oeaer onrechtvaardige beschuldiging Wat krijgt gij, jongen? vroeg hem de wachter. Verliest gij uwe ziunen 1 Ja, ja, ik beu onplichtig Laat mij aan stonds gaan Onplichtig dit zijn al de gevangenen, indien men heu moest gelooven. Laat mij gaau schreeuwde Michel met eene luide stem die door de gaanderij klonk Uit de tabellen over ous han delsverkeer met den vreemde, sinds eenige da gen verschenen, patten wij eenige cijfers die niet van belang ont bloot zijn. In 1897 zijn 43,081 poerden ingevoerd tegen 33,474 in 1896, en in hetzelfde jaar wierden uitgevoerd 30,143 tegen 26,904 in 1896; dus in 't algemeen mer kelijke vermeerdering van den algemee- neu handel. Hier volgt voor het afgeloopen jaar de verdeeling van verschilligen landen Landen. Invoer. Uitvoer. Duitschland en 0 .0 Luxemburg Eugeland, 22,473 Frankrijk, 8,638 Noord-Amerika, 4,083 Holland 3,822 1,391 Zwitserland, 1,288 Rusland, 1,447 Andere landen, 476 314 43,081 30,146 Zooals men weet worden sedert 1895 groote hoeveelheden versletene peerden uit Eugeland naar Antwerpen en Gent ingevoerd,' waaronder zeer veel ter be stemming der slachterijen. Iu 1897 mag dit getal ten minsten op 13,000 geschat worden, terwijl het in 1896slechts 9,000 bereikte. Daaruit volgt dat er op 43,081 inge voerde peerden, er maar 30,000 zijn in gekocht tot last- of trekdieren. Op die 30,000 waren er 4083 peerden uit de Vereenigde-Stateu van Noord-Amerika, en er 1300 zooals men ons verzekerde, van een of twee dagen verblijf te Aut- werpen die naar den vreemde wierden voortgestuurd. Zooals men ziet zouden er van de 43,081 peerden door de optelling aangestipt nog al wat moeten afgedaan wordeu. Ouder, de 22,351 peerden aangestipt voor Duitschland en 't Groot-Hertogdom Luxemburg, zijn er een zeker aantal welke enkelij k doorgevoerd worden in bestemming voor Oostenrijk en Rusland. Hier dient ook herinnerd te worden dat uit Thourout alleen rechtstreeks 2086 E eerden verzonden wierden gedurende et verloopen jaar. en Gudula's ooren kwam treffen. Het meisje richtte het hoofd op zij had Michel gehoord, en was het geen noodkreet dien hij uitstortte. Arme jongen zuchtte zij, wat moet dit schrikkelijk lot zwaar op zijnen onschuldigen boezem drukken Ondertusschen had de wachter den jonge ling met geweld terug in de gevangcnkauier gedreven en de deur achter zich gesloten. Miehei zouk hijgend en weenend op het hou ten bankje neer, dat tegen den muur stoud, en richtte zijne oogen zoo smeekend op den wachter dat deze er door bewogon stond. Hij was een man van bij de zestig jaar, barsch en stuur van opzicht, gelijk meest alle gevan genbewakers doch achter die ruwe korst lag er een fijne kruim verscholen, een gevoe lig hart dat niet kon nalaten deel to nemen in het lijdon van den eveumensch. Mark was zijn naam vroeger droeg hij de wapenen, en verdedigde moedig zijn vaderland, en tot be looning van ruim twintig jaar trouwen dienst kreeg hij het waehtersambt in het gevang van Brussel. Eenige stonden bleef Mark zijnen arends- blik vestigen op het aangezicht van Michel, en inwendig dacht hij die jongen ziet er mij geen booswicht uit ik zou durven zeggen dat hij onplichtig is, zoowel als die dochter van deu overkant en het arme kind dat zoo schielijk gestorven is (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1