Zondag 27 Februari 4898. 5 centiemen per nummer. 33sU! Jaar 3240. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VAN ECHTE KRISTENEN De Moordenaar? GROOTE MANNEN DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemail ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel® van dit blad. Aalst, 26 Februari 1898. Klokke Boeland in haar nummer van xondag 20 februari 11., bespreekt het ver bod aan priester Daens van wege zijne geestelijke Overheid ontvangen, zich nog als kandidaat in de kiezingen welke aan staande zijn, voor te dragen. Wij moeten niet zeggen in welken zin De Klokke zich uitlaathet is een ware kreet der razernij, een schreeuw van ver kropte woede. De gelatenheid, de gehoor zaamheid aan wettige macht kennen die heeren niet meer zij gevoelen wat in den weg staat voor de voldoening van hunue penoonlijke heerschzucht, van hunnen onafmetelijken hoogmoed en die hinder palen willen zij verbrijzelen. De rede verliest hare kracht en wij zien alleen het schuim der woede verschijnen. Zij vergeten dat Z. H. de Bisschop de wettige Overheid is waaraan wij gehoor zaamheid zijn verschuldigd dat aan die Overheid wij allen eerbied moeten betui gen en wanneer Zij spreekt, wij het ons tot plicht rekenen moeten het hoofd te buigen en onze fout te betreuren. Van die echt kristelijke gevoelens zien wij in Klokke Roeland, en in de andere organen der demokraten ongelukkiglijk geen spoor. Wat zullen dezen verwonderd zijn die tot hiertoe aan de verkleefde ge hechtheid der groenen aan hunne geeste lijke Overheid, hebben geloof gehecht, die hen zelfs hunne hooge bescherming hebben verleend Dat zij nu toch eindelijk inzien met wie zy te doen hebben, en zich niet lan ger door uiterlijke vormen laten blind doeken. De eerste kreet van Klokke Roeland is een kreet van dolle bedreiging. Zij leg gon aan Zjjne Hoogweerdigheid de ver antwoordelijkheid op van alles wat volgen kan I Dat is ongehoord. Onze sohismos gaan hunnon ongelukki- gen veldtocht tegen de katholieken voort zetten. Nu meer dan ooit, schreeuwen zij, zullen wij voortgaan in ons begonnen werk Zij willen de katholieke, de godsdien stige partij verscheuren en hare werkiu- gen verlammen. En nochtans zij alleen is hel geluk van ons vaderland, zij alleen is zijn voorspoed, zijne rust, zijne vrode 1 Dat is uitzinnig guitenwerk 1 werk van bezetenen door den duivel van hoogmoed en verderf. En tot wiens nut Tot dat van geuzen en socialisten die in de vuist lachen, die in de hand klappen om de moeilijkheden die door hare eigene kinderen aan hare onverbiddelijke vijan din worden berokkend. De maatregel tegen priester Daens genomen vormt voortaan 'nen bestendigen WIE IS NAAK HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 15- VERVOLG. Gij gelooft, lieve vader, dat ik niets ter wereld weet, omdat ik in atrenge afzondering geleefd heb maar gij vergeet dat ik vele werken van Walter Schott en andere schrij ven geleien heb, waaruit ik het leven heb leeren kennen... En sedert ik a aan den graaf Beoucourt heb hooren zeggen, dat ik hem immer waardig zoude ziju, heb ik veel nagedacht. Ik heb mij ook herinnerd dat gij mij nooit over mijne moeder hebt gesproken, gij hebt mij niet gezegd of zij dood of levend is, of.. Sofie nwe mosder ie de waardigste, de braafste der VTonwen. O 1 daarvoor dank ik den hemelriep I zij uit, na een oogenblik stilte. Zeg mij dan toch, leett zij nog. Mijuheer Lepage stond op en ging aan het venster staan. Een oogenblik kwam bij hem de begeerte op, aan zijn kind de geschiedenis van zijn leven te herhalen, dit vertrouwen hinderpaal aan overeenkomst en toenade ring - Zoo brult avocaat Do Backer 1 Maar, goede heer, gevoelens van toe- ladering hebben u nooit bezield en zullen u nooit bezielen tenzij zij voor u de be stendige vervulling brengen van den vu- rigsten, den innigsten uwer wenschen een kamerzetel. Van het oogenblik dat, bij eene onmogelijke veronderstelling, gij uw wenseh zoudt voldaan zien, dan zoudt gij ras uw dwaze woorden hebben ver geten. Is liet geen comble van onuoozelheid de rechten van den burger, de bepalingen der Grondwet in te roepen in eenen maat regel genomen door eene wettige Overheid tegenover haren otiderlioorigen Wat hebben burgerrecht en Grondwet in zulko zaken te zien Wij kunnen niet genoeg de taal van klokke Roeland brandmerken en wij ge- veu ze prijs aan de verachting vau alle goede kristenen, van hen die oprecht verkleefd aan Bisschop en Paus, eerbied en ontzag hebben voor hunne geestelijke Overheid. Wij geven het hier in zijnen woordluid. Wat wij daarover reeds schreven is vol doende om het te weerleggen Hat nieuws is dus officieel. Pastoor Daens is voor goed gemuilband, Niet. alleen mag hy geene meetings meer geven maar hij mag zich niet meer voorstellen als kandi daat. n M. Daens wordt zijn burgerrecht beroofd n als een gewonen dief of moordenaar. j, De rechtvaardigheid gebiedt ons te pro- n testeeren tegen het onrecht een politieken tegenstrever aangedaan. In den grond is de maatregel, ingegeven x door den blinden haat der cnristene geld- n zakken tegen de democratie, ons voor- n deelig. n Het is goed en heilzaam dat de klerikale n reactie zich nu en dan ontmaskert, zich vertoond (sic) in hare ware gedaante, haat- n dragend, fanatiek, vol verachting en dom- men schrik voor de arbeidende bevolking. H. advokaat Lebun sehrijft ook n 't Volksrecht n De honding van Mgr. van Gent, tegen over Priester Daens, is vlakaf revolution- nair. Wij aarzelen niet het te zeggen. n Aau eenen volksvertegenwoordiger, te beklagen over eiken aanslag die, van waar ook komend, de volksvertegenwoor diging zal treffen. Wa,t zullen d'oü bewaarders daar op antwoorden x Wat wij daarop antwoorden is klaar en duidelijk M. A. Daens is eerst priester alvorens politiek man te zijn eu als priester is zijn plicht te gehoorzamen aan zijne Overheid. Vrijwillig heeft hij die plichten op zich genomen maar eenmaal dat die stap is gedaan dan is zijn weg afgeteekend. Gij moet vau Zottegem komen om te beweren dat door bet herinneren van dien plicht op de rechten der Kamer een aanslag is gepleegd. Wij hebben misschien ongelijk die be lachelijke woórdenkramerij als tragisch op te nemen. Het ware waarschijuelijk beter dit alles te aanzien als uit de pen gevloeid zijnde van diegenen bij wieu woede, dolle wraakzucht en uitzinnige heerschzucht een vijze in het hoofd heb ben losgemaakt. Lezers, laat ons bij dien dollemanspraat de schouders ophalen. A. 13. 1 loop van zyn mandaat, verüieaeu met zijne lastgevers iu betrekking te ko- n men, ia de Grondwet met voeten treden. Het is een aanslag op de rechten der Kamer, wier leden, volgens de Grondwet en alle gezonde opvatting onzer instelling AT.S EERSTE PLICHT hebben hunne n kiezers te vertegenwoordigen, er mee in gestadige betrekking te zijn, en al de uitin gen v«" het openbaar leven te genieten. Het is een aanslag op de rechten der kiezers, dus van het volk, dat het ESSEN- n TIEEL HECHT heeft in betrekking te blijven met zijne gekozene eu in niets zijne grondwettelijke rechten in den persoon van zynen lasthebber te zien verminderen, n De maatregel van Mgr. van Gent is dus n gevaarlijk in den hoogsten graad, en van n aard om het land overhoop te zetten. n Indien de conservatieve meerderheid hem met ons niet afkeurt, zal zij eene lafheid x begaan, en later het recht niet hebben zich zou hem van esnen zwaren last verlicht heb ben, want de teederheid van Sofis zon een balsem geweest zijn voor de vrreede wonden, die zijn ziel verschoorden. Ik zou vroolijk sterven, zegde Mijnheer Lepage, wanneer ik de vroegere plekken nog eens terug kon zien, die ik zoo lief heb gehad. Kunnen wij daar niet heengaan, vader Ook ik verlang naar Frankrijk riep Sofia vol geestdrift uit. Zoudt gij in Parijs niet zeker zijn Lieve vader, ik heb gelezen dat Parijs met eene wildernis gelijk staatzonden wij ons daar niet beter kunnen verbergen dan in de woestijn of in de steppen Eene donkere blos kwam over het gelaat van mijnheer Lepage de sterkte van zijn heimwee was in zijne oogen te lezen. In achttien jaren tijds moet ik veel ver anderd zijn, zegde hij nadenkend. Wie van hen, met wie ik toen verkeerde, zullen mij herkennen Maar het is onmogelijk, ik durf het niet wagen. Wij kannen niet gaan, Sofie, esn wonderlijke aandrang drijft mij u de ge schiedenis te verhalen. Wilt gij haar hooien. Sofie boog zacht het hoofd. Doe de dear toe zegde hij. Sofie sloot de deur. Draai de lamp neder De lamp werd nedorgedraaid, zoodat Blechts eene zwakke schemering in de kamer heerschte. Do fameuze, groote geleerden van Den- dergalm die hun schrijven niet ondertec- koueu durven uit vrees vau uitgclacheu te worden zoo onnoozel is hun proza willen nu de artikelen van Denderbode doen onderteekeneu Zij zoeken naar namen en, in hun groot vornuft, slaan zij den bal wel duizend uren er mis. Al ons medelijden aan die groote ge leerden 1 Moesten wij hierin leen middel zoeken om hun verstandelijk peil eens te meten dan verstaan we waarom de proza van ouze Aalstersche geuzerij toch zoo ellen dig is. Arme jongensGa nog wat ter school. De groote lantaarns maar klein lichten verloochenen nu de Fransche omwente ling. Zij trappen nu met de voeten wat zij eertijds hebben geschreven. Daartoe zijn zij in staat. Hebben wij ook niet gezien dat zij stellig staande hielden - neoit gewensent te hebben de priesters aan de deur van het land te Metten. - Nu is het weêr hetzelfde. Die groote lantaarns beweren nu dat zij nietgeschre- ven hebben dat de Fransche omwenteling ons do vrijheid braoht. Die jongens verloochenen wat zij acht dagen te voren schreven en zijn dan nog zoo delikaat dit op den rug van een ander te schuiven. Ditmaal zal het echter wéér zoo ziju. Nochtans alvorens wij de nummers zulleu aauduideu, wij zeggen nummers want meer dau eens heeft Dendergaln. die lieftallige Fransche omwenteling be eongen die ons de vrijheid bracht en die de kerk in haren heiligen iever doemde - moet Dendergalm ons zeggen hoe dik wijls hij van kleed is veranderd sedert den eersten dag van zijne geboorte; of te wel, dat hij aanneemt wat hij over gods dienst en andere punten daarmede in verband sedert zijn ontstaan is geschreven Wij wedden dat zij nooit zuilen aan nemen 1 P. S. Volgens ik verneem heeft alweer een felle briefwisselaar aan Dendergalm »eschreven dat het hem fel de keel uit- ïangt over de Fransche omwenteling te zieu spreken. De groote lantaarns gaan een eind- puntje stellen. Vledermuizen hebben schrik van het licht. Vierde Bisschoppelijke veroordeeling van het Daensisme. Zondag 12 Februari 11. werd in Sint- Pieterskerk en in de kerk der Eerw. Paters te Thielt, in al de Missen, do vol gende Bisschoppelijke veroordeeling van het Daeusisme afgelezen. Men bemerke dat de Stad van Thielt de hoofdplaats is vau 't Arrondissement 't welk M. Beer- naert naar de Volkskamor zendt. Ziehier dus die veroordeeling Volgens bevel van Zijne Doorluchtige Hooüweerdigheid deu Bisschop, komen wij UI. waarschuwen tegen dc bedrie- gelijke handelwijze van sommige ver- x dwaalden, die, ouder den naam van vertegenwoordigers «Ier christene demo- eratie of volkspartij, in meeting of vergadering, door valsche beloften het volk pogen te verleiden, eu tevens oneenigheid en twist te zaaien onder do n christene menscheu. Dat alle geloovigen die het gezag der - H. Kerk eerbiedigen, op hunne hoede wezen voor maunen, die in opstand zijn tegen het geestelijk gezag alsook x voor welkdanige lezingen en Tergade- ringen door hunne wettige herders niet goedgekeurd, x Iemand sshrijft aan een blad Er zijn nog andereu proletariërs dan de werklieden en de kleine bedienden het ziju de kleine handelaars. Ik be- hoor tot die klas ik keu haar lijden - en baar moeilijkheden. Zij geniet het voordeel niet van het werkmansabonnement, noch vau de x vrijstelling der persoonlijke belasting, - noch van het PRO DEO, enz. x Eu nochtans hoevele schoenmakers, kleermakers, smeden zijn er niet die zooveel niet wiunen als een werkman 1 Zij worden getroffen door de patentbe- - lasting, de personeele belasting, ze x moeten zelfs betalen voor de werklie- x den die zij bezigen en zijn vcrantwoor- dolijk voor de ongelukken, x Dal allés is volkomen de waarheid. Het inkomen van vele kleine burgers is kleiner dan dat van sommige werklieden, A n 1 n f Antisocialistische ij xxdiio b# Vakvereenigingen. Verleden dyhsdag had, iu ouze St- Martinuskerk, om 10 uren,de jaarliiksche plechtige Mis plaats, voor de overledene leden van den Bond der Antisocialistische Vakvereenigingen. Talrijk waren de leden opgekomen. Na de H. Mis had in de zaal vau den Katholieken Werkmanskring, eene alge- meene vergadering plaats. De heer Voor zitter Alex. Van de Velde opende de zit ting meteen woord van herielijken dank toe te sturen aan de leden voor hunne talrijke opkomst; het is immers eene plicht, zegt bij, voor onze overledene broe ders te hidden, en die plicht hebt gij waarlijk heden morgend volbracht; zulks geeft bewijzen vau uwe deftigheid en van uwe kristene gevoelens. De heer Voorzitter besprak ook de openbare meeting vau over eenige dagen die hij aanvoerd heeft met deu schriftge leerden Pie uit d'Achterstraat.Al do leden wareu het eens om do handelwijze van de gebannen mannen uit den Belgischen Volksbond te laken. Menigmaal wierd de Voorzitter onderbroken door algemeene toejuichingen eu geroep Weg met de ju dassen 1 De heer Voorzitter maande zijne leden aan tot kalmte, en zegdo Ik heb. geachte vrienden, ondanks het schandalig mani fest dat de nagedachtenis van mijnen overleden vader scbende, door hun uitge geven, heden morgend voor de bekeering van die maunen die mij zoo laf vervolgen een gebed gestort, eu ik heb de beste hoop, geachte vrienden,dat gij miju voor beeld zult navolgen; het is ons aller plicht als leden van de Roomsche Katholieke Kerk voor ouze vijanden te bidden. Ten slotto maakte hij zijne leden bekend lat de heer Baron Leo Betbune, Sche- pene onzer Stad. 100 fr. gestort hoeft in de kas der Vakvereenigingen om de nood- lijdeude te helpen, en hij ook de leden ereaste op een lekker glas bier. Hoed af valsche democraten, gij die anders niets doet dan modder werpen op alles wat deftig is Foei 1 Eindelijk had eene zeer prachtige prijsloting plaats. Do vergadering is om 11 3/z uren tevreden en welgezind uiteen gegaan. De meulenaars of preekheeren verleden jaar gevangen door de leerlin gen der lagere scholen op den buiten, bedragen zoo wat 40 millioen. Gedroogd woog die massa meulenaars niet minder aan 17,000 kilos, wat, gere kend aau 20 fr. de 100 kilos, volgens de berekening van M. Schoiiaert, eene weerde vau 3400 fr. aan landmest verte genwoordigt. Het schijnt dat de minister voort zal gaan met het toepassen van dien maat regel, eu aau ieder schoolressort een hulpgeld vau 100 fr. zal toestaan. De jongens, die 't verleden jaar tijdens de meuleuaursjacht, het plantsoeu be schadigden, de vogelnesten roofden of hunne lessen verwaarloosden, zullen dit jaar niet mogen meèkampen. Wend uw gezicht af, beval de vader met eene holle, gebrokene stem. Zie mij niet zoo aan, mijn kind, ik kon niet verdragen nw blik te ontmoeten, totdat ik met mijn ver baal begonnen ben. God geve, dat gij dan de oogeu nog tot mij moget opheffen, beminnend eu vertrouwend als altijd. Zyt gij gereed Ja vader klonk het zachte antwoord. Nu, dan zal ik, de geschiedenis van den vloek verhalen, die zoowel op u ale op my rust. Ik zal n mededeelen, waarom gij uit de samenleving zijt verstooten, waarom zelfs de armste bedelaar in Frankryk met verachting u neer zal zien. op u VI. Eene vertrouwelijke mededeeling. Sofie wachtte in bange spanning eu met een kloppend hart de mededeelingen van baren vader af, die nog altijd aau bet venster stond, uitziezde in den donkeren nacht. De drang, om sijne dochter alles te vertellen, was zeer groot in hem, maar bij wist toch niat bee hij beginnen zou. Do gebeurtenissen van bet verledene dwarrelden bom door het hoofd. Zonder vaderland stond bij daar een vreemdeling in bet verre oord vluchteling die niet wist waarbeen bij zijnen voet zou richieu. Sedert maanden bad een on beschrijflijk heimwee zich van hem meester gemaaktsinds hy Alfred Beaacourt toor de Qroene paljassen. 't Leeuwkon Plancquaert heeft in zijn Recht geschreven dat er aan hem Plaucquaert en zyne sociussen De Backer en Duoatillon, door de mannen der Jus tice sociale*4 duizend, dus 12000 franks werden beloofd, om in West-Vlaanderen den Paljas te gaan spelen en aldus de catholieken vau Brussel te pramen MM. Renkin on Carton de Wiart als candidaten te aanveerden. Men loochent het, maar "t Leeuwken Plancquaert autwoordt Ik houd het staan maar wil er over zwijgen. Nu, wat men er ook over denke, het bewijs dat Plancquaert, De Backer eu Ducatillon die belofte als zeer ernstig hebben gehouden,'t is dat ze zich dadelyk aan 't werk stelden, in andere woorden, dat ze in de vaste overtuiging van ieder 4000 franks te gaan winnen, in West- Vlaanderen den groenen Paljas gingen spelen. En dat do drie Paljassen niet gansch gratis hebben gewerkt dit getuigt 't Leeuwken Plancquaert wanneer hy schrijftHadden Plancquaert en sijne x vrienden niet voorzichtig geweest se - waren schromelijk veel geld kwijt. Alles voor de baatAlles voor d'oordjes niet waar, groeue heeren 't Was ito mors ook voor de baat, ja, voor d'oordies dat men de ziel van Klokke Roeland te Gent heeft te koop geboden mits de som van 5000 franks I... En de manuen, die zich zoo verlagen van voor 't geldeken den Paljas te gaan spelen, zouden het zijn, die ons volk moeten redden Hoe is 't mogelijk dat ze nog een ern stig menson beet nemen kunnen eereto maal had gezien, was de oude liefde voor zijn vaderland niet onweerstaanbare hevigheid in hem ontwaakt. Ilij bad zijnen last jaren lang geduldig gedragen, nu echter werd deze hem te zwaar en het verlangen naar menschelijke deelnemingen grooter en grooter. Hij ging van 't venster met gezonken hoofd i met over de borst gekruiste ariuen door. liep bij de kamer. Hij scheen vergeter te hebben, dat hij zijne dochter zijne levensge schiedenis zon verhalen. Lang heerschte er diep stilzwijgen, dat eindelijk door de zachte stem van Sofie werd verbroken. - Vader, sprak zij lieftallig, het zal nte moeilijk vallen uw geheim mede te deeleu. Ik wil er niet op aandringen liet te hooren. Lepage ontwaakte uit eenen droom en zag het meisje met droevige oogen aau. Gij hebt er recht op het te kennen, zegde hij. De hemel vergeve mij nis ik n eenen te grooten last opleg, mijn kind. Ik had gehoopt, u de verschrikkelijke waarheid te kannen verbergen, steeds alles voor u te zijn. Ik had gedacht, dat gij in de verlaten heid van ons Grioksch te huis, waurheen in zestien jaren tijds geen vreemdeling is geko- meu, ecu langdurig vreedzaam leven zoudt hebben, geene andere liefde leeren kennen dau die voor uwen vader het noodlot heeft het anders gewild. Eene diepe zacht ontsnapte zij no borst. Gaarne zon ik gestorven ziju, iudien ik u had knnuen besparen, wat gij nu reeds ge leden hebt, zegde Lepage met eene treurig heid, die zijne dochter innig bewoog, als uitbarsting vau vertwijfeling. Ware Alfred Beaucourt niet naar Griekenland gekomen, dau konden wij misschien heden nog tevreden gelukkig iu ons huis loven. Zijne tegen woordigheid heeft al deze rampen over gebracht. Hij heeft ons geen leed willen aandoen. Hij was het onschuldige en onbewuste werk tuig der Voorzienigheid. M. Lepage boog het hoofd. Laat mij dan mijue geschiedenis vertel len, vooraleer ik aan het wankelen worde gebracht, hernam hij, na een kort stilzwijgen. Achttien jaren geleden, Sofie, weerklonk eene verschrikkelijke tijding door geheel Frank rijk, die iedereen deed rillen de dagbladen waren er m«-de gevuld er werd daarover in de salons getluisterd, in de nederigste hutten gesproken. Het geheele beschaafde Eoropa was daarover in ontzetting. Het was vreeselijk loit het groote familiedrama van Gharlemont Hij sprak de laatste woorden schier fluiste rend. Sofie, stil en bleek, luisterde ademloos toe. Tot op dezen dag wordt de moord te Het leuren. De hoogere Handel en Nijverheidsraad vergadert te Brunei deu 2 meert. Zooals men weet staat de kwestie van ;t leuren aan de dagorde. Eene omvraag was aan de verschillige haudolsvereenigiugen en handelskamors des lauds gericht, om hare zienswyze over de kwestie to kennen. De handelskamers van Antwerpen,Luik, Gent, Leuven, Verviers, enz., de bond der handels vereenigingen vau België, de Waassche bond en andere lichamen ant woordden, dat het leuren tot geen erge misbruiken heeft aanleiding gegeven en zij vragen geene nieuwe regeling. De handelskamers van Dinant, Gent, Brugge, Namen, het sjndicajit van reizi gers, patroons en klerken, de Union Syndicale van Brussel daarentegen vragen nieuwe reglementen. En de bakkefsvereenigingen van heel het land vragen radicaal verbod van het leuren. De hoogere Handel- en Ny verheidsraad moet nu eene oplossing zooken, die alle belanghebbenden bevredigt. Gharlemont met afgryzen genoemd, aldos voer M. Lepage voort. Ook graaf Beaucourt zinspeelde er op, den morgen van zyne afreis. Het verhaal gaal over van geslacht tot ge slacht. De geschiedenis van de misdaad is in oen dik boek openbaar gemaakt, als een ge wichtig feit voor de verzameling van zeldzame afschuwelijkheden en dit boek werd in vele talen overgezet. -- De moord te Gharlemont herhaalde Sofie zacht, als wilde zy den naam in haar geheugen prenten. Eec-en-twintig jaar geleden, aldos ging Lepage voort, waren de Oharlemonts een van de fierste en aanzienlijkste geslachten van Frankryk hun stamboom reikte in den nacht der middeleeuwen. De mannen waren dapper op het slagveld geweest, wijs in den raud van het volk, geacht en bevoorrecht by de heerschers. De vrouwen waren spreek woordelijk schoon, xacht, beminnenswaardig en knisch. Maar het lot wilde dat de trotsche naam met smaad werd bedekteen vreeselyk ongeluk boog den hoogmoed der Charlemout* tot in het 6tof Sofie luisterde met ademlooze inspanning zij waagde hst niet zich te bewegen, slechts hare oogen wierpen eenen zijdel ingschen blik op haren vader, wiens schreden en woorden immer sneller werden. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1