CONGO. Ghipka. Pol en Stant. LANDBOUW. Van tak op tak. Erpe. - Melkerij. Foulard-Zijde fr. 1.20 ZONDAGRUST. MÏÏJ» Allerhande Nieuws. Stent steekt de deur open, nat van den regen en van't zweethij vindt Pol zitten achter de stoof. Ka. Och erremen toch, Staat, en zi.jt ga I daar door geko- f man, door alzoo •en weer Stant. En i wat is er aan te t doen Kaken?'t Is lijk de fransch- man zegt u A prendre ou laisser n, of lijk Vien Hniisel zaliger zegde Dat of niet of nog Gaan of geen eten n. Ka. 't Ia verloren,Stant,'t ii toch kwaad werk Door den regen en door de moor e tegen windop Alia,zet nw pakkagie al gair af en kruipt hier in den anderen hoek achter de stoof 'k zal awijlens al rap 'nen goeiën dikken pot opgieten Stant. Och Kêken, ge wordt hoe ouder hoe braver, God zal 't u loonen, meaqph Eu hoe ie 't met u,Pol,sedert de verleden» week Pol. Hewel, Stant, redelijk goed 'k zit ik mij hier stillekea uit te luiaen in afwach ting van den zomer en 't goed weêr, Stant. Ge moogt het wel hebben, Pol in den winter ben ik wel somtijde een beetjer ialoos van u, maar in de sezoenen van 't werk heb ik toch ook dikwijle kompassie meê de boeremenschen. Pol. Ja, Stant, 't is nu den moment van een beetjen aan to leggen en een wat bloed te kweekon,want van als 't buitenwerk aankomt is 't to travakken g'heel den zomer door. Stant. - - 't Is erg genoeg, Pol maar daar ia toch 'nen grooteu troost aan en een groot voordeel aan t boerenleven, en dat is dat de buitomuenschen toch allemaal religie hebben en leven voor hun zieleaaligheid. Pol. Wel, Stant, g'hebt er gij ook allo soorten op den buiten, meusch maar 't geen dat ge zegt is gelukkiglijk toch de waarheid voor veruit 't grootste gedeelte. Stant. Ja, Pol, dat schilt zooveel meê de stad. man er zijn er zooveel bij ons die hun heiligste plichten vergeten en die op niets anders uit en zijn ale op geld en heid. Pol. Jamaar, gtant, dat moeten ze maar weten die in de stad wilt braaf zijn en zijn plichten kwijten die kan dat daar ook er zijn daar zoowel kerken en priesters als op den boer. Stant. Wel jajaat, Pol, dat en mankeert er niet dat z'er maar naartoe gingen «aar do kork, en dat ze maar en luisterden naar hunne prieaters, maar Pol. 't Ia daarom da'k zeg, Stant, dat het hunne eigene fout ia als ze vervallen van religie en als ze niet en werken voor hunne zielezaligheid. Stan r. Dat is waar, Pol maar er zijn honderd keer meer gevaren om slecht te wor den in de stad als op den buiten. g'Hebt eerst on vooral de fabrieken waar er veel volk samenwerkt g'en aoudt niet gelooven, Pol, hoe er daar gevloekt wordt en slechten klap gesproken Pol. En waarom dat*niet beletten, Stant Dat ze dat eens beginnen op mijn hof of op mijn land, 'ten zal nie lang duren Maar, God dank, mijn volk is braaf en deftig, en daar eu heb ik geen de minste moeite meê Stant. Dat weet ik, Pol maar dat en is zoo gemakkelijk niet om verbieden in een fabriek als op een hofstee eerst en vooral, er i« veel meer volk bijeen in de fabrieken, eu ten tweeden er is daar dikwijls volksken bij van alle soorten, en daar en is niet dat zoo gemakkelijk voortloopt als 't slecht eu d'on- noozelheid Pol. Dat ia onbetwistbaar, Stantmaar waar dat er meer volk is, moet er ook meer waakzaamheid zijn, en 'k zou ik nen keer willen zien of ik mijn orders niet en zou kun nen doen uitvoeren, ware kik meester van een fabriek. Stant. Hewel, Pol, ge zoudt gij kunnen verschieten van de mo»iëlijkhed»n die gij zoudt tegenkomeu bovendien de meesters eu weten niet altijd wel genoeg wat dat er op hun fabrieken omgaat en degene d:_ voor aanstellen om alles na te zie deugen dikwijls zelf niet. Pol. Hewel, Stant, daar ligt 't peerd gebonden waarom geen mannen pakkt waar dat mag staat op gemaakt worden o 't werk t' onderzoeken en 't volk te bewaken? Stant. Zie, Pol, ge ïegt het daar ook allemaal in eenen keer maar hoe gaat dat Veel meesters bekommeren hen enkelijk meê 't werk en d'opbrengst van 't werk en zij zijn g'heel gerust in de zedelijkheid eu de deftig heid van hun volk en veel andere worden bedrogen door hun meestergasten ot toezie ners maar 't is toeh lijk ge zegt daar waar dc meesters en hun bedienden goed zijn, daar is 't werkvolk ook goed. Pol. 't Ware bij mij lijk 'tik altijd f'hoord heb van mijn vader zaliger, Stant raaf en deftig, of buiten Stant. 't Zou alzoo overal moeten zijn Pol maar 't geen dat or bij ons ook veel werkjongens verleidt en slecht maakt, dai zijn de vuile gazetten. Pol. Hewel, Stant, dat is ©ok al iets dat ze zouden moeten verbieden: 'k en zou ik f;een slechte gazetten in mijn werkhuizen aten binnenkomen. Stant. Dat ware nen allerbesten maat regel, PolMaar dan zouden zij u nog be- driegen eu die lezen onder den weg of t'huis: want 't volk is zot om te lezen, en bijzonder lijk al dat niet en deugt. p0L.'t ls zeker bijzonderlijk de gazet van de socialisten die veel kwaad doet, Stant V Stant. Jaat. Pol die vuile Vooruit eu dat vuil Laatste A'kunt, daar en staat anders niets in als al 't geen ons werkvolk van de religie eu van 'tgoed moet aftrekken. Pol. 't ls spijtig, Stant, dat er geen wetten en bestaan die zulke gazetten en schriften verbieden. Snun Jaat, Pol, die vrije drukpers dat iz een malheur voor 't volk, eu volgens mij zouden z'al die gazetschrijvers die durven uit vallen op den godsdienst en op t wettig ge zag of die durven sohryven tegen de goeie zeaen, moeten klampen en vastzetten. Pol. 't Zou er dau wel rap meê gedaan ziju, Stant maar de wetten zijn veel te slap tegen de booswichten daten ziju geen strai- fen die ze toepassen tegenwoordig tegen de dieven en de moordeneers en de booswichten Ze beginnen nu al langs dees kanten mee twintig en dertig man in don klaren dag t< komen pensjagsn, en ze lachen zij moe gen darm» en champetters en politie Ons Heei weet of ze binnen eenigon tijd mee g hoek- benden ons hofsteden niet eu zullen komen plunderen in den klaren dag, als daar geen wijwater tegen gesmeten en wordt Maai waarom aaa de politie uio meer macht gege ven? Waarom aan gendarme en champetters en al degene die meê d'openbare politie gelast zijn, niet toelaten van die kereU omver te lappen zonder ander ceremoniën? En waar omals die hansworsten voor den tribunaal moeten door Maar 'fc voorstel van den wraakgierigen Pie werd verworpen met zichtbare ver achting. Met «Xe XX" Siècle vrageu wij hoe en verschijnen, waarom daar nie effen 1 bet mogelijk is dat men zulk een kerel kop af mee gespeeld? op eene cathoheke vergadering gedooge, i dat men het woord late voeren aan eenen Stakt. al gezeid al die stoutigheid zou j vi->■ koeien zonder blazen en ons wetgevers en v eenen bdeodiger van Bisschoppen, Prio»- moeten niet benauwd zijn van opspraak te tors en Kloosterlingen, aan oenen vtr- - Zie, Pol, dat heb ik zoo dikwijls k v"* Y""" 7"" T*" x dau wel verklaarden vyand der eath. partij, aan vinden in't land integendeel, 't scramouille zou wel een wat roepen en tieren lijk de socialisten in de Kamers, maar alle treffelijke menschen, en Goddank ze zijn nog veruit 't grootste getal, zouden onze wetgevers loven en danken en meê duizend keer meer iever en liefde voor hen kiezen als huu mandaat zon ten einde zijn. Pol. Zekerlijk, Stant, zekerlijk volgens mij en kunnen de booswichten nie genoeg gestraft en beteugeld worden, en 't is den eenigsten middel om ze stil te leggen. Stanv.Ik geloof wel, Pol, dat ons wet gevers daar serieus meê bezig zijn, en dat er ïn'tkort strenge maatregelen zullen geno men worden tegen alle revolutionnairi en publieks ruststoorders. Pol. Hoe eer hoe liever, Stant en zeg hen keer, hoe zijn de vastenavonddagen afge- loopen t'Aalst Stant. Dijk op den ouden jamais, Pol veel onnooselheden te zien geweest, veel ge brast, veel gemeene bijeenkomsten in de vuile koten; en bijgevolg, nog 'nen keer veel kwaad gesticht en schrikkelijk veel geld nutteloos verteerd Minder slechte liekeus zijn er ge zongen dank aan 't verbod van den Burge meester. Pol. En bijgevolg ook nog'nen keer een bewijs van die schreeuwende erremoei waar dat de kloddemaus altijd van schrijven iu hun gazetten en van schreeuwen in hun meetingen Stant. Och, Pol, zwijg mij daar af zekerlijK bij veel menschen die in 't kweeken van hun kinderen zijn, en ziet het er nie bont uitmaar indien al 't jong volk dat werkt eu geld wint, hun ouders hielpen en onder steunden, ha Pol er zou zooveel welstand te vinden zijn in veel huisgezinnen Pol. Ja, Stant, daar zouden ze meeting- kes moeten over geven, zie man! Maar wat is 't Den erremen man vleiën, zijnen reeds bedrukten staat nog pijnlijker afschilderen als hij is, hem druk en druk beklagen, niets durven zeggen van zijne plichten en bijzon derlijk van de plichten der jonkheid en waarom Maar 't is zoo eenvoudig als 't groot is om valsch weg zich te doen door- gaau als vriend van den erremen man eu alzoo de stem van dienen sukkeleer t'ont- stelen als 't kiezing is. Stant. Ge slaat dea nagel op den kop, Pol, 'ten is voor anders niet meusch maar lnat ze maar doen hunne valschheid is ge kend en den pot iu moeten zij meê de naaste kiezing. Pol. Maar, Stant, is dat waar dat de liberale kavalkade van verleden dijnsdag in de donsje^azet aangekondigd stond ale onpar tijdig Stant. Jajaat, Pol, dat is waar maar dat en verwondert t'Aalst niemand nie meer de donsjen doen van over lang publiek meê de liberalen en w'hebben wij wel gekende donchisteu van de kavalkade zien deel maken. Pol. Dat is toch wreod, he Stant Dien heiligen man die over verschillige jaren de liberalen zoo hevig roskamde en die nu nog gedurig aan op verergerende wijze den heili gen naam van God durft aanhalen in Schrif ten en gazettendien heiligen man, zeg ik, nu zien d'hand leenen aan de liberalen en aan de vervolgers vau onzen H. Godsdienst zie,'ten is nie alleenlijk wreed, maar 'tis wraakroepend Stant. Ja ja, Pol, maar 't is volgen» 't oud apreekwoord Van hoe hooger dat ge valt, hoe zwaarderen klesj Pol. Dat verstaa'k, Stant'k zou liever van mijn hovekot vallen als van 't haantje van ons kerk. Stant. Eu ik eok, Pol maar deu hoog moed en d'ambitie en de geldzucht heeft nog al ander kopstukken in den afgrond gedom peld en nu, KAken, bedankt voor den goeiën kafi'é en beste vrienden, tot de naaste week Ka en Pol. Ja, Stant, de goeië kouragie en wel t'hnis foeilyktn kwant die wekelijks al wat catholiek is, met smaad en laster beje gent in zijn Land van Aélst en in die veracht- lijko schotschriften die hij iu de wereld zendt. Aan alle vijanden groenen, blauwen of rooden moet den toegang tot de cath. vergaderingen ontzegd worden en de E. H. Soens heeft gelijk gehad tegen de tegenwoordigheid van P. Daens protest aan te teekenen met de zaal te verlaten Stedelijke Werkbeurs ran Aalst. Worden gevraagd: 1 loodgieter (leer jongen) 2 leerjongens en 1 halve gast voor de kleermakerij; 2 leerjongens en 1 halve gast voor de schoenraukerij; schrijn werker» halve en volle gaslen; 20 man- dem ikers voor Brussel. Vragen werk: 1 letterzetter; t schrij vers; i celorantbrander; S doozenmakers; 1 brouwersgast dagloóners 1 koetsier, goede getuigschriften. ATno* q1 ooti I Qhisloin Yer- PlUg ai cell sluy svoorzitter van den Daonsisten Volksbond van Ever- gem trekt er ook van onder. Hij geeft zijn ontslag van do groene volksbedrie- gerskliek on zal in do aanst. kamerkie- zingen de candidaturea van de antisocia listen MM. De Gu'cbtenaere en Huyi- hauwer, tegenover 't Leeuwken Plane quaert verdedigen. Zoo leest men in Hot Vlaamtche Volk van Brussel. 't Kraam van 't Daensisme valt du8 voor goed in duigen Eerst mee.-ter De Pelsmaecker, dan M Van Landschoot van Bellem, dan MM Renkiu en Carton de Wiart, dan advo caat Lebon van Antwerpen en nu G, Ver sluys van Evergem... En 't is nog de laatste niet. Nog 18 weskskens en het Daensisme zal ondanks al de oorlogskreten van generaal Paljas-Roste Knevels en andere boschadvocaten, in den niet terugkeeron waaruit het, in 't belang van den Gods dienst on voor den vrede en welvaart des volks nooit zou hebben mogen opstaan Rust en vrede zullen hier dan opnieuw beginnen te heerschen... Men weet dat de duur van geldig heid der spoorwegkaarten voor heen en weer, verschilt volgens den afstand tus- schen het vertrekpunt en de aankomst plaats, dat er uitzonderingen zijn voor de zon- en feestdagen en dat het zeer moei lijk is, uit het ingewikkeld reglement over deze zaak wijs te worden. De minis ter van spoorwegen hoeft besloten alle onderscheid af te schaffen en den duurtijd dezer kaarten te bepalen op twee werk dagen, voor alle afstanden. Al de Bel gische spoorwegmaatschappijen zullen verzocht worden, dozen maatregel, welke eerlang zal worden toegepast, over te nemen, ten einde door heel België een zelfde stelsel te hebben. II Post van Pokko onder bovelheb- r berschap van onzen Stadsgenoot luitenant Albrecht BOONE. La Btlgique coloniale deelt aangaande den post van Pokko bijzonderheden meê welke onze geachte lezers met geaoegen zullen vernemen. De post van Pokko is gevestigd aan de monding der rivier van dien naam en staat onder 't bevel van M. den luitenant Boone, een ware Afrikaansche veteraan, welke de zelfde spijzen van de zwarten gebruikt, welke noch zwaar kleedsel, noch hoed met breeden boerd kan ver dragen, welke op eenen hoop vellen van buffels en leopards slaapt door hem ge dood en wiens eenig vermaak is de jacht op den olifant. De woningen van Pokko zijn in bak steen gebouwd, hebben van voor eene veranda, gevolgd van twee kamers de post is omringd van wallen eener breedte van 4 meters en 2 meters diepte de uitgedolvene aarde vormt eonen borst- muur die de verdedigers der plaats be schermt. Eene ophaalbrug geeft toegang tot de binnenplaats. Rondom Pokko ziet men broede lanen met banaanboomen der wijze geplant dat za vierkanten uit maken van een hectaar grond, bezaaid met rijst, maïs, manioc enz. En zoo be merkt men 6 heet. rijst, 40 heet. maïs, 20 heet. manioc enz. en 25 heet. banaan boomen. Pokko is gelegen buiten alle verkeer- wegen en wordt slechts van tijd tot tijd eens bezocht door den bevelhebber van 't gewest. Men moet eene zekere dosis philosophie bezitten om aldus te midden van wilde volkereu te leven, zonder andere gezellen dan zijne dienaars en zijne soldaten. Maar M. Boone vindt geluk in dat bestaan 't welk hem van de praatjes en beslommeringen des levens verre verwij dert en hem toelaat op zijne manier te leven, van geroosterde sprinkhanen eu gcvleugde mieren te eten die zijne ge trouwe dienaar hem bereid, met hem maïsbrood te .gebruiken, baulanbier te drinken en zijn® avonden door te bren gen met zijno mannen te zien dansen. En wie weet of het, in oogenblikken van vreugde en rust, niet is gebeurd dat hij zelf, op de tonen der trompen en van de tami-tams, met beu eenen flikker sloeg Gelukkige sterfaling, eindigt u La Btl gique coloniale. Voegen wij er nog bij dat M. Boone op terugreis is naar België, dat hij is voorgesteld om kapitein benoemd en met eene eerekruis verheerlijkt te worden. De verloving van prins Albert zal, naar men verzekert, bij het derde hofbal worden bekend gemaakt. De toekomstige Kóningin der Belgen, zegt de Flandre, zou prinses Clémentine zijn. En de Soir voegt er bij Daar valt niet aan te twijfelen wij hebben het van over een jaar gezegd. Woensdag laatst heeft de landbouw- groep opnieuw eene zeer talrijk bijge woonde vergadering gehouden. Men heeft de bespreking aangevangen over het nemen van maatregels om den invoer van Amerikaansche paarden in de zelfde ongunstige voorwaarden voor de Belgische paarden, zooals dit thans ge schiedt, te beletten. Ten einde de zaak grondig na te gaan is eene commissie be noemd geworden,bestaande uit de heeren Moyart, de Limburg-Stirum, Tibbaut en Brabant, die verslag zal uitbrengen en maatregels voorstellen. De commissie, gelast met de studie der suikerkwestie, zal in onderhandeling tre den met de commissie der suikerfabri kanten en in gemeenzaam overleg de maatregels voorstellen noodig om den landbouw, de suiker nijverheid en de boetwortelplantors te redden. Mou heeft op een uitmuntend verslag door M. Tibbaut uitgebracht in naam van de commissie, bestaande uit de hee ren de Broqueville, Maenhaut, Raem- donck en voornoemde verslaggever, ba- sloten Den invoer van het Hollandsch mager en vet vee toe te laten mits het 15 dagen aan de bureelen der grenzen in barakken, op kosten van den invoerder, op wachttijd blijva staan, ten einde te bestatigen of het vee gezond is. Dit voorstel, na aanmerkingen en voor behoudingen van de heeren Thieupont en Maenhaut, is met algemeen® stemmen aangenomen geworden. Het bureel van den landbouwgroep der voornoemde commissie, is gelast gewor den zich tot de Regeering te wenden om, wanneer de grenzen opnieuw werden ge opend, dit stelsel toe te passen. De Vlaamsche calho- lieke Landsbond KLT.tï gadering ia 't Sint-Joris te Gent, ten eind maatregelen te nemen om de spoe dige stemming to verkrijgen van het wets ontwerp De Vriendl-Coremans, betrek kelijk de gelijkstelling onzer beide natio nale talen. Een twintig tal Vlaamsche Maatschap pijen waren vertegenwoordigd. Er werd zeer bemerkt dat toen Pie Daens binnen kwam, de E. H. Soens, onmid^elijk de zaal verliet. De vergadering besloot 1° Het zenden van vertoogschriften eischeride de beraadslaging over 't wets ontwerp De Vriendt-Coreraans onmidde- lijk na de stemming van het budjet van justiciê e:i ia alle geval vóór Paaschen 2° Van iu alle Arrondissementen voet stappen aan te wenden bij de heeren Volksvertegenwoordigers ten 'einde de onmiddelijke beraadslaging over dit ont werp te eischen 3" Leden des Vlaamschen Catholiekco Landsbouds en van 't Davidafonds op nieuw af te veerdigen tot den heer minis ter de Smet-de Naeyer. De heer minister de afgeseerdigdeu voorgaandelijk niet iu bijzonder gehoor ontvangen hebbende, zullen zij zich in eene der twee open bare gehooreu aanbieden. 4° Inrichting van eenen Landdag te Geut in geval het antwoord van den heer minister niet zou voldoende wezen. Onze Pie nam er ook 't woord en sprak van kiesvee, valsche trukken, van de regeering die met de Vlamingen den spot drijft en eindigde met voor te stellen dat de Vlamingen zich in de aanst. karner- kieziugeu zouden onthouden... Ja, dat is de catholieke Vlamingen moeten zich in de aanst. kiezingen ont- iiouuen en zoo den val vau 't catholiek ministerie verzekeren eu dan ware den baat eu wraak der helden van 't Daen sisme botgevierd... De renegaat Charbon- ja pi een Fransche priester die de kap over d'haag heeft gesmeten, begeeft zich van stad tot stad om er voordrachten te houden, in de welke de R. K. Kerk geweldig wordt aan gevallen. De voordrachten van dien kerkhater worden door de liberale dagbladen aange kondigd en de toehoorders zijn uitsluite- lijk sectarische liberalen. Dat is dan ook niet te verwonderen de oorlog tegen de R. K, Kerk is immers het bijzouderste doel der liberale politiek. Maar dat zal dan ook niet beletten dat, ten tijde van kiezing, de liberalen over de daken zullen doen uitbazuinen dat zij voorstaanders zijn van 't H. Geloof onzer vaderen. To Doornijk sprak de renegaat Char- bonnel deu lof van priester Daens en moedigde hem aan Op 't congres te Lyon, xegdo de ver- rader Charbounel, hesft men de stich- ting van syndicaten besloten. De pas- - toor moet er als meester heerschen om b aan de Kerk nieuwe dienaars te ver- schaffen. Zij die buiten dezen regel willen handelen, gelijk priester Daeus in Bel- gië, men vernedert ze, men slaagt ze in den ban. En wij zullen weldra de n gelegenheid hebben te zien of M. Daens wei kt uit liefde tot het volk; wellicht - zal iiij zijne democratische overtuigiu- gen niet slachtofferen wellieht xal hij met de Kerk afbreken liever dan dezen te verlaten voor de welke hij zich tot hiertoe slachtofferde wellicht tal men hem weldra hier op dit telfde b spreekgestoelte hooren. Zoo sprak die renegaat over onzen vierde. Die woorden van Charbonnel hooven geenen verderen uitleg, want zij bedieden duidelijk Kom bij mijpriester Daens Nu, alboewel onze vierde man met eenen onafmetelijken hoogmoed en eene einJe- looze heerschzucbt is behebt, deuken wij met Klokke Roeland dat er geen gevaar voor is hem de uitnoodigin» van den Frauscbeu renegaat te zien beantwoor den. Hij zal liever boetveerdigheid willen doen M. George-Olivier Destreé, broeder tan den socialistischen volksvertegen woordiger van Charleroi, heeft, Tolgens het zeggen van verschillige bladen, po gingen aangewend, om in hot Seminarie vanCMechelen aangenomen te worden. Een oord van hoogmoed en baatzucht,van haat en wraakzucht... Dat is, o neen, de geest van onzen Godsdienst niet. Leert van mij dat ik ootmoedig en zachtmoedig van hert ben doet goed zelfs aan uwe vijanden... Die bermhartig is, zal berm- hertigheid verwerven... Och, Menschen van op een ander, ge weet niet wat er te Aalst omgaatzij, die vroeger, jaren lang, 't liberalismus hebben bevochten, zijn nu, omdat hunnen hoogmoed, hunne heerschzucbt en vooral hunne baatzucht niet voldaan werden, naar 't libërale kamp overgeloopeu 't zijn verachtelijke Ju dassen geworden... Vrienden, zij, die te Aalst aan 't hoofd der groene kliek staan, hebben maar den schijn van catholiek te zijn.... Bij de demokraten treft men de verfoeilijkste schijnheiligen aan veracht van alle eerlijke menschen en ze zullen het blijven voor altijd (Vrij haarP. Daens.) WerkmanepeniioenenDe extra parlementaire commissie, door M. Van Cleemputte voorgezeten, heeft donderdag zitting gehouden. Die commissie heeft het grondbeginsel der verplichting verworpen. Aalstersehe Revue. Maandag aanst., tweede opvoering der Aalstersehe Revue in vier be drijven door de Koormaatschappij St0 Cecilia. 1Bedrijf: Toepassing van 't collecti vism bij eenen Engelscheu Mylord op reis in België. 2Bedrijf Betoogingen der roode en groene socialisten en der catholieken vóór de gemeentekiezingen. 3e BedrijfMeeting gehouden door de drij bondgenoten, de liberalen, de socia listen en de daensisten en in welke mee ting een off bewaarder optreedt die de leerstelsels der blauwen, rooden en groe nen zegevierend afbreekt. Aan de groene helden der Chipkakliek wordt bewezen dat ze, door valsche beloften 't volk be driegen eu verfoeilijke verraders zijn der cath. partij. 4° Bedrijf: Den dag der kiezing in H Café richt. Het stuk 't welk een werk is van geest eu in 't welk 't koddige met 't ernstige afwisselt, bevat geene enkele persoonlijk heid welke betrek heeft op t bijzondere leven van wie ook. 't Mag door groot en klein gezien worden. Wie andera spreekt liegt. De genoodigden door persoonlijke- of familiekaart worden verwittigd dat de deuren om 5 i/i uren zeer stipt zullen ge sloten worden. Heden Donderdag 24 Fe bruari hielden eenige der voornaamste landbouwers van Erpe, Schaarbeek en Maal in de Vijf Huizen eene vergadering onder het Voor zitterschap van Mr Peiffer, Staatsland- bouwkundige. Nadat de heer Voorzitter over de voordeelen eener samenwerkende Melkerij had gesproken en bereidwillig alle wenschelijke inlichtingen gegeven, hebben de meeste der aanwezige land bouwers besloten in 't kort eene Melkerij in te richten. Er is reeds een voorloopig Bestuur benoemd. In 't kort zal eene algemeene vergade ring plaats hebben, waartoe alle landbou wers zullen uitgenoodigd worden en inge licht, zoodat iedereen van de voordeelen eener samenwerkende Melkerij zal kun nen genieten. Dus nog wat goeden wil en de Melkerij is er. Zie notariêele Annonce» op cle4d<Bladziido. Aalst. De vastenavonddagen zijn als die der vorige jaren afgeloopen. Veel gezangen en lawijd ter straat en neering voor de danszalen, doch geetie ergerlijke baldadigheden... 't Verbod des heeren Burgemeesters betrekkelijk het zingen van slechte liederen is tamelijk wel geëerbiedigd geworden. De Politie heeft weinig moeten optreden om 't ver bod te handhaven. Wij zeggen niet dat er hoegenaamd geene slechte liederen werden gezongen, maar er is zeer merkelijke beternis besta- tigd geworden. Bemerken wij ook dat de asteuavonddagen ons andermaal getoond hebben wat men gelooven moet van de armoede die, volgens onzen vierde, hier te Aalst, de muren oploopt... - Leuven. Merkt van vrijdag 21 febr.Meel fr. 29,00.Opslag 50 cent. BORSTLfJDERS, leest 4e blad, WIT KRUIS. Dendertnonde.Zondag morgend, om 4 uren, is brand ontstaan in de olie slagerij van den heer Felix De Bruyn, staande in de Dijstraat. Het vuur is uitgeborsten op den zolder nevens d« stoomhamer, boven de olie- bakken. Het dak in zink is gansch afge brand. Zonder het werkdadig optreden der pompiers, hadden de oliebakken vuur gevat en zou de brand eene groote uit breiding kunnen nemen. Er waren verscheidene honderd dui zenden kilos olie in het magazijn voor handen. Om 7 uren was het vuur gedoofd. De ■schade is betrekkelijk gering; men schat ze op omtrent 3000 fr. tet 6.88 dsa ■sltrckiassssh, japtMseh, in nieuwst» klssrtn sa tssksnlngen, tliook iwsrt», witl» en gekleurds Henneberg-SIjde, T*n af 96 «int. tot fr. 16.80 den m#t»r «ffen, geribd, gekwadriireerd, bewerkt, Dan»*, enz. (ong. 240 kwal. en 2000 kleurschs- koeringen en versek. teekeningen), vracht- en tolvrij te huls besteld. Monsters per keerende. 6. muiten, FitrM yu zim -ziria Brand. Donderdag nacht hoorde de landbouwer Vandenheede, te Worte- gem, gerucht. Door zijn venster ziende zag hij licht in zijn kiekenskot. Zyne huisdeur willende openen om buiten te springen was deze vastgelegd. Terwijl hij om hulp riep en pogingen deed om buiten te geraken zag hij dat gansch zijne stalling in brand stond. Toon hij eindelijk langs een klein venster weg kon, was het roeds te laat om zijne koe eu twee zwijnsbeeren te redden, welke dieren in de vlammen omkwamen. De kiekendieven, die den brand ge sticht hebben, zijn onbekend. Volgens den Courrier heeft men te Brussel reed» zwaluwen gezien. JL Sterfgeval. I men het godvruchtig overlijden, in den nog jeugdigen ouderdom van 57 jaren, van den keer Dr P. Willems, hoogleeraar van de faculteit van wijsbe geerte en letteren aan de Hoogesshoól aldaar en algemeen Voorzitter van 't Da- vidsfonds. •- Dit vroegtijdig afsterven is een groot verlies voor de cath. Hoogschool en de Vlaamsche zaak. R. I. P. XTpvïphpnpn biJ M-H- Dessain t# erscneiien Luik een gebedon. boek in het Vlaamsch en Latijn en in het Franseh en Latijn getiteld De Goede Week volgens hot missaal, den brevier en het pontificaal van Rome, door den Eerw. Kanunnik P. A. H. Meyers, oud bestierder van het klein Seminarie van Sl Truiden en den E. H. Paul Kerkhof», Pastoor te Hoesselt, oud-bestierder der Normaalschool vau S' Truiden. Een vriend welke hot boekske doorbla derde verzekert ons dat wij er de aan dacht onzer geachte lezers mogen op in roepen. Het formaat is dat van eenen gewonen gebedenboek. De prijs is zeer goedkoop. MAATSCHAPPIJ DE STERREKENSVRIENDEN VERGADERING Maandag 28 Februari, om 8 uren 1° Ter herberg van den heer Hbctor Tho mas, (Zonnestraat), de leden der Korte- en Lange S' Janstraat, Schorrestraat en Post weg (helft). 2° Ter herberg van den heer Frans Cal- lebaut, (Korte Zoutstraat), de leden der Hoogstraat, Vrouwestraat, Klapstraat, "Wind- molenstraat en Scherreveldetraat. 3" In den Katholibkhn Kring, (Korte Zoutstraat), de ledeD der Zonnestraat, Naza- rethstraat, Lange- en Korte Zoutstraat en Maanstraat. DagordeGroote Prijsloting. HET BESTUUR. Zondag 27Februari 1898, dienstdoende Apothokar; Mr Van Caelenberg, Leo- poldatraait. Botermarkt.- Heden zaterdag worden 70S klonten boter tor markt ge bracht, wagende te samen 4910 kilos. AALST. Woensdag avond 23 dezer, rond 7 uren 's avonds, is de genaamde Maria-Ilortensia Wauters, dochter van wijlen Frans, bijgenaamd Matroos en Van der Eist Cesarina, wonende Wind molenstraatje, op den Tragel, omtrent het garenfabriek, iu den Dender gesprongen en verdronken. Men vermoedt dat de liefdesverdriet aanleiding gaf tot dezen zelfmoord. Verhelers aangehouden. - eenigen tijd werden in talrijke fabrieken van weefsels in en rond Brussel aanzien lijke diefstallen gepleegd, ,'erscheidene aanhoudingen werden reeds gedaan van personen, die wel degelijk plichtig bevon den werden, doch die tot hiertoe hard nekkig geweigerd hadden, de yerheler» te doen keunen. Eindelijk ontdekte de policie dat de echtgenooten D., oud-kleerenkoopers te Sint-Jans-Molenbeek, met de dieven in betrekking waren geweest, maar ondanks de ieverigste opzoekingen kon men toch het gestoleu goed niet ontdekken. Doch woensdag werden zij gezien, bei den een zwaar pak goed, gewikkeld in beddelakens, onder den arm dragend de agenten verzochten hen, mee naar het commissariaat te gaan. Daar bevond men dat de pakken be stonden uit costumen voor Eerste Com munie, verleden jaar in een voornaam confectiehuis gestolen. Door vragen gedrongen, deden zij bekentenissen en zij wezen de agenten naar een zoldervertrek, waar nog eene groote hoeveelheid gestolen goed opge stapeld lag. De twee verdelers zijn voorloopig in de gevangenis opgesloten. Een huisgetin bijna verstikt. Twet dooden. De echtgenooten Van Acker, te Gent, vonden maandag avond bij hunne thuiskomst hun heel huiigezin bijna verstikt, Het Fondsenblad bevat over dit onge luk de volgende bijzonderheden Maandag avond was de vuurmaker uit het gastgesticht, Jan Van Acker, met zijne vrouw uitgegaan. Do moeder der vrouw, eene ouderlijke van omtrent 90 jaren, was met de vyf kinderen thuis gebleven en te bed ge gaan. Daar die menschen in een hui»je van het gasgesticht wonen, hebben zy gas kosteloos. De vader had vooraleer te vertrekken, den gasbek toegedraaid; ongelukkig was door het een of ander toeval de kraan min of meer opengegaan en de gas ont snapte. Gelukkiglijk werd de grootmoeder wakker, doch ze was zelf reeds zoo zeer gepakt, dat zij bijna geenen weg meer kon; toch kon zy nog opstaan en tot aan de voordeur geraken, waar zij om hulp riep. Een bewoner der straat, naar hui« gaaude, hoorde haar, verwittigde andere persouen en de politie, en men liep de deur in. De politie drong binnen, en men zette seffens alle deuren en venster» open. Daar man in den beginne geen licht mocht aansteken, ging hot verleenen van hulp eerst moeielyk toch weldra was de gas uit het huis verdreven. Het wa« ongelukkiglijk reeds te laat voor een der kindereu; een meisje, dat met Pascben zijne eerste communie moest doen, lag dood te bed.

De Denderbode | 1898 | | pagina 4