Donderdag 3 Maart 1898. 5 centiemen per nummer. Jaar 3241 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KATHOLIEKEN OPGEPAST O die gemeene huichelaars Vlaamsche Volksraad. De Vriendt-Coremails. De grrroote wereldtaal l Martelaars en Brigands. DE DENDE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des hand. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bi- accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. fieeren notarissen móeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bmreele van dit blad. Aalst, 2 Maart 1898. Nog verscheidene maanden scheiden ons van de kiezingen reed# zien wij onze onverzoenbare vijanden zich tot den strijd gereed maken en hunne wapens scherpen. Daarom roepen wij het katholieke le ger toe Strijders, opgepast; do vijand waakt. Het is bijzonderlijk den buiten dat zij, kost wat kost, willen innemen. Indien zij zich wezenlijk toonden lijk «ij zijn, dan ware het kwaad niet erg, maar nu de socios hebben een masker aangedaan. Zij hebben nagezien hoe de groene democraten op den buiten han delden en zij volgen nagenoeg hunne stappen. Aan hunne socialistische princiepen geven zij den brio; sij verloochen ze kort weg den godsdienst zullen zij niet aan randen, den kleinen eigendom zullen zij spareD. Met zulke grove liston hopen zij in hunnen veldtocht te gelukken. Aan onze mannen is een oog in 't zeil te houden en te waken dat de vijand in onze rangen geen verwoestingen aanrichte. Aan de landbouwers moeten zij zoggen wat de socialisten zijn; waar die nieuwe maanbelovers hecnwillen. Dat het huichelaars ziju staat vast. Een socialist, een oprechte die, heeft de partij verlaten omdat hij het opgelegde masker niet verdragen kon, omdat het hem tegen de borst stootte zoo openlijk te gaan liegen en eenvoudige, goedgeloovige menschen te bedriegen. Hij voelde zich vrolf on wilde geen schapenvel aantrekken om tot de boeren te gaan. Ziehier zijne woorden Wij moeten tot de boeren gaan als wolven in een schapenvel en loensche middelen gebruiken om zoodra mogelijk in de Kamer te geraken. In de Kamer geraken dat is het ideaal der heeren socialisten en daarvoor ge bruiken zij alle middelen. Wat zij giste ren schreven verloochenen zij vandaag; wat zij heden bevestigen zullen zij mor gen verwerpen. De roode mannen hebben geen kleur meer. Het zijn cameleoenen welke ver anderen naar gelang der omstandigheden. Naar het profijt dat er aan vast is, rich ten zij hunne handelv/ijze. Een Gentenaar heeft het gezegd Ik zou alles loochenen wat de partij niet Eene geheime weldaad ontdekt. 20' VERVOLG. XI. Ben goede raad. Keoht naar het gasthui», dacht Miohel, toen hij eenige stappen van da gevangenis verwijderd was volbrengen wij eerst Gndu- la'e verlangen. Een kwaart unra later was hij in het lief dadig gesticht en zocht op verschillige zieken zalen naar vader Driessens eindelijk vond hij den ouden man in eenen zetel naast zijn bed zitten, en hij zag eene reeds bejaarde gasthuisnon bezig met den grijsaard te voe den deze zag er wel te vreden uit en zijn te ▼oren zoo uitgemergeld lichaam, had door de goede bezorging veel krachten gewonnen. Mièhel bleef van vérre staan en hij luisterde naar de samenspraak die de goede zuster met den onden schoolmeester hield geen van beiden had Michels aankomst bemerkt. Vaderken, zegde de zuster, gij moet u daarmede niet bekommeren Onze Lieve Heer weet genoeg dat uwe dochters onschnl- voordeelig is al hadden duigenden het geeien en gehoord Schenkt dan maar uw vertrouwen aan zulke maunen, die zullen u op 'non weg brengen waarvan gij u beloven zult. Man nen die zulke woorden spreken zijn tot iets in staat Op hunne meetings komen de socia listen het meest af als beweegrede met het gedrag van M. Hector Denis. Deze heeft gevraagd jaarlijks door het goevernement verschillige honderde hec taren land te koopen en het aan de land bouwers te doen uitdeelen. Zoo iets disschen zij aan hunne toe hoorders op on hopen zij te doen slikken. Inderdaad gezel Denis heeft iets in dien zin gedaan. Maar dat is belachelijk van zijnen 't woge en dat kostte hem niets Hij wist op voorhand dat het goeverne ment dat niet kou aannemen; want dan zouden de twijnders, de mijn werklieden •nz. ieder op hunne beurt zulke gunsten gevraagd hebben en dat is onmogelijk uit te voeren. Het goevernement zou dat land betalen met de kluiten van Jan en Alleman en het dan aan eenigen geven 1 Zou dat rechtveerdig zijn. Nu komt het land tusschen. als er grooto ongelukken zijn, maar dat is wat anders; als dan is er nood en in zulk go- val moet er hulp verleend worden. De socialisten zouden echter niet wil len dat het voorstel Denis aangenomeu wiei'de want dal xou den eigendom ver sterken. Laat ons nu eens aannemen dat zij den klein eigendom zullen sparen dan zou er veel min in te palmen zijn. En denkt gij dat de vrienden uit de stad, die den boer verachten omdat hij zoo godsdienstig is, daarmede vrede hebben Zoo eenvoudig is niomaud omdat te De socialisten zouden het echter ge stemd hebben omdat dit een goed propa- gandapunt is en dat zij de andere bezwa- righeden op den hals der katholieken konden schuiven. Wij hebben slechts veronderstellingen gedaan. Het is vast en zeker dat de so cialisten den klein eigendom noch gullen noch hunnen sparen. Gezel Schippel heeft op een congres dat van Breslau gezegd: Wij willen ons volgaarne om het lot der buitenlieden bekommeren, doch wij moeten hen verwittigen dat, zoo zij zich onder de roode vlag scharen, zij geene toekomst hebben als eigenaars, ho« klein die eigendom ook zij. dig zijn Hij zal over uwe kinderen waken. Dit weet ik, goede zuster maar wat zullen zij bedroefd zijn Och het zijn zulke goede, zulke gevoelige kinderen - Ea zij zijn godvruchtig ook, niet waar, vader De godsvrucht is diep geworteld in do harten mijner kinderen ik heb dien koste- lijken plant daar in gezaaid toen hun vorstand zich opende voor de kennis van God ik heb het onkruid daaruit gerukt van het eerste oogenblik dat ik het zag opschieten om de liefde'tot God te versmachten.... Ja, zuster, Gudula en Alena zijn godvruchtige dochters. - Dan moet gij niet vreezen, vader, dat het verdriet of de tegenspoed uwe dochters zal kunnen te neder slaan godvruchtige lie den bidden, en het gebed is voor hen een ver kwikkende balsem, die al de wonden van het hert geneesthet gebed is eene sterkte voor hen die kloekmoedig maakt in de gevaren, standvastig in het lijdon het gebed maakt van den zwakken mensch eene steenrots, die den bliksem en de stormen durven tarten. n, neen, vrees niet voor uwe dochters; zij zijn godvruchtig, zij bidden, zij zijn dus sterk tegen het lijden. Oh zuster wat doen uwe woorden goed ,n mijne bedrukte ziel Ja, vader, de godsvruoht verheft den Geen kop vee, geen hofsteedje, geen voetje grond mogen zij in eigendom be houden en dan eerst zullen wij hen kun nen gebruiken De boeren zullen zich niet scharen on der de roode vod zij blijven trouw onder het katholieke vaandel, aan hunne beste vrienden. Toen de Gentsche katholieken, na het afsterven van Mgr Lambrechts, eene on- derschrijving openden om een gedenk- teeken aan dezen volksgeliefden Bisschop op te richten, durfde Vooruit de vol gende vuiligheden schrijven a Al de hooggeplaatste kwezelaars en het schuim der edellieden gaan hunne beurs openen. n Lambrechts, de ootmoedige Lam brechts gaat zijn gedenkteeken krijgen. n In den loop der week hebben de dag bladen aangekondigd dat vijf gezinnen van werklieden in de ellende gedompeld zijn ter oorzake van ongelukken waarvan hare hoofden de slachtoffers waren. En wat hebben die liefdadige katho lieken, wat hebben de Bien Public en zijne vrienden voor deie ongelukkigen gedaan 'i Hebben zij zelfy een goed woord voor hen gezegd - - - Om kostelijke kerken eu prachtige kloosters te houwen, om de onkosten der proeessiën te betalen openen zich de brandkasten van zelf; maar om de ellende des volks te verzachten, om brood te geven aan degenen die er geen hebben is er niets niets d Gelukkiglijk, dat het volk met ons dat alles begint te bemerken. Zoo schreef de Gentsche vod der socia listen, alhoewel zij zeer goed weet dat de katholieken geeue ellende ongeholpen laten, alhoewel zij rond zich de werken van liefdadigheid, door de katholieken ingericht en bekostigd, ziet bloeieu en vermenigvuldigen. Vandaag, verplichten, ja, verplichten de Gentsche socialisten de arme werklie den uit de kas hunner syndikaten geld te storten voor een praalgraf dat de over blijfsels der hoofdmannen der partij zal bedekken. Met Volk heeft dus groot gelijk het volgende te schrijven Om magazijnen die 250,000 franken kosten en feestzalen van 100,000 franken te bouwen, om praalgraven op to richten en betoogingen,die 30,000 franken onkos ten veroorzaken, op touw te zetten, vindt de Vooruit geld. Maar om de ellende des volks te verzachten en brood in het schap der wevers zonder werk te leggen, niets niets 1... dan de verplichting van voor 300 franken tusschen te komen in do onkosten der oprichting van een praalgraf voor de hoofdmannen der roodeu 1... Gelukkiglijk, dat het volk met ons dat alles begint te bemerken. Wij voegen hierbij als het misleide volk eens goed dié gemeene huichelaars van roodhuiden zal kennen, zal het hun voor altijd den rug draaien. Zij hebben aau de arme werklieden hun geloof, de hoop op een beter leven, de liefde en het betrouwen voor hunne oversten,het geluk huns levens ontnomen en hebben ze ge paaid met ijdele beloften, nu gaan ze nog verder en kloppen hen op de beurs voor politieke propaganda, voor feesten en praalgraven. Dit zal hun genadeslag ziju en binnen kort vliegen ze met devier ijzers omhoog door deuren en vensters uit. Weg met die gemeene huichelaars zal 't overal klinken waar zij zich hebben weten te nestelen. Weg met de volks bedriegers 1» zal men van den eenen kant van België tot den anderen hooren kliuken dat het dreunt 1 K. De 6® zitdag zal gehouden worden op Zondag 13 Maart a. s. te half twee 's namiddags, in do groote Schouwburg zaal SCALA, De Brouckereplaalsto Jfrus&el. - Het hoofdpunt der dagorde is WETSVOORSTEL Dringend verzoek, die zitting bij te wonen. 'tls waar het Fransch is de alge- meene diplomatieke taal geweest tus schen vele landen, maar heden staan Engelsch en Duitsch op den voorrang. Op zee is 't evenzoo gelegen voor ééneu zeeman die Fransch kent, komt gij er 10 tegen die Hollaudsch en 50 die Engelsch sproken. Frankrijks taal gaat achteruit en het Vlaamsch komt meer en meer op, bijzon der in Zuid-Afrika. Hoerra 1 voor onze sehoone en dier bare moodertaal 1 De Vlaming heeft zijn eigen taal, God gaf elk land de zijne En is zij rijk of is zij kaal Z'is Vlaamsch en z'is de mijne. Met 't Fransch komt men overal ten rechte I Hola Piet 1 ge zijt mis. Wat antwoordt gij op deze cijfers Het Engelsch is de moedertaal van 120 millioen menschen. Het Russisch is de moedertaal van 70 millioen menschap. Het Hoogduitsch is de moedertaal van 55 millioen menschen. Hot Nederduitsch, Vlaamsch!] of IIol- landsch wordt gesproken door 35 millioen menschen in beneden Duitschland, Hol land, Belgie, in 't Noorden van Frankrijk en Zuid-Afrika. Het Spaansch is Je moedertaal van 35 millioen menschen. Het Ilaliaansch is de moedertaal van 33 millioen menschen. Eindelijk het Franseh is de moedertaal van 23 millioen menschen. mensch en doet hem, te midden der weder, waardigheden, met het hoofd vol moed en vertrouwen, ten hoogen optreden. Zij die zeggen dat de godsdienst eon vernederend juk is, zij verloochenen hun odelste deel, de ziel, die door den godsdienst, leeft, zich ontwikkelt en aangroeid in krachten zonder den gods dienst is de mensch een krachteloos wezen, voor niets wat groot en edelmoedig is, be kwaam, een nietig en rampzalig schepsel, dat zich laat nederslaan en verbrijzelen onder den eersten slag des tegenspoeds. Oh ja, zuster, dit zijn ook de gevoelens die in mijn hert rusten, de gevoelens die ik inde herten mijner kinderen heb overgeplant. Maar eilaas als de beproeving lang duurt, komen er ook voor de sterketen oogenblikken van verzwakking. Oogenblikken van grootere behoefte aan gebed, vader. Doch geloof niet dat men daar om de menschelijke hulp moet verstooten of verzuimen. Neen, eens dat men zich in het ongeluk bevindt, moet men eerst zijne blik ken ten hemel wenden en bidden, maar na derhand mag men de redding niet afwyzen, die God ons door de hulp der menschen aan brengt. Ach was er maar iemand op aarde die zich met het lot mijner dochters bekom merde Ja, was er iemand in staat om ten haren voordeele eenen stap te wagon, ik ken wel eenen weg langs welken men hare verlossing zon vinden. Ik ben daartoe bereid riep Michel en hij stapte nader. Vader .Driessens verhief de blikken en keek den jongeling verwonderd aan Gij hier, Michel riep hij.... Is het een droom Neen, Driessens, gij ziet mij wel wezen lijk voor u staan, ik ben reeds losgelaten, en aau Gudula heb ik beloofd te zulleu werken op alle wijze om hare onschuld te doen ont dekken Gudula gij hebt haar gezien en gespro ken En Alena dan Michel aarzelde eenige stonden Ja, ging hij voort, ik heb beloofd niet te zullen rusten noch slapen vooraleer de onschuld uwer dochters in het volle daglicht zal komen Driessens stak zijne bevende hand vooruit en drukte niet aandoening die des jongelings zijne oogen stonden vol tranen. Dan, riep hij, dan zal ik gerust kunnen sterven Naar de eeuwigheid moeten gaan zonder de vlek uitgewischt te zien die zoo onrechtvaardig op mijn uageslucht kleeft, dit ware te hart voor mij geweest I Het krachtigste propagandamiddel is de zang. Dit heeft de redactie der Zang school, tijdschrift ter beTordering van de cijfermethode, begrepen, en zij gebruikt het thans tot verheerlijking onzer Boeren van 1798. Zij geeft een volkslied uit in cijfer- muziek Martelaars en Brigands, waar van de dichter Lod.Meecelis de woorden en de heer Osoae De Puidï de melodie bezorgden. Naast dit medesleepeude lied prijkt een meesterlijk tafereelGebed vóór den slag, geteekena door den Eerw. Frater llilo, der abdij van Tongerloo. Langs den achterkant leest men 'een woord over de beteekenis van den Boe renkrijg. Waarlijk de Zangschool is in hare edele poging gelukt. De Vlaamsche jeugd en het Vlaamsche volk zullen thans eok deel nemen in do verheerlykiug van den Boerenkrijg.Overal waar men kan zingen, en hoe gemakkelijk is dit Diet met de cijfers, zal de lof onzer Boeren door het lied verkondigd worden. Eene groote verspreiding van het sehoone bijvoegsel der Zangschool is dus noodig.Do uitorst geringe prijs zal daartoe bijdragen. Het is gedrukt op schoon papier en te koop hij den drukker Paul Bychnans, te Mechelen, tegen J fr. do honderd ten voordeele der Mechclsche Afdeeling van het Davidsfonds,welke een gedenkteeken gaat oprichten ter plaatse waar, over honderd jaar, een en veertig Boeren door het Fransch geboefte vermoord werden. ICostelooze postkaarten worden ter beschikking van het publiek gesteld, waardoor de handelaar het spoorwegbe- stuur kan verwittigen, wannser hij pak ken te verzenden beeft. Deze worden dan ten huize afgehaald. Wees nu gerust, vader, onderbrak de goede zuster, ik zie dat Michel de man is die wij noodig hadden om den stap te wagen die, denk ik, hem tot de verlossing uwer dochters sal geleiden. Laat mij nu met hem begaan en bidt ondertusschen voorden goeden uitval der ouderneming. De grijsaard nam zijnen rozenkrans en begon onmiddelijk te bidden. De goede gast huisnon hield met Michel Degraef een lang gesprek hare woorden boezemden hem een sterk vertrouwen in, hij brandde van onge duld om het hem voorgelegde ontwerp te gaan ten uitvoer brengen. Ook verliet hjj het gasthuis na vader Driessens eene korte groe- teuis, en de goede zuster een dankwoord toe gesproken te hebben eu sneller had hij nooit geloopen dan nu zich naar den Kreke- leuberg begevende. Het gerucht dat Michel Degraef onplichtig was verklaard door den rechter, en dien ten gevolge in vrijheid gesteld, had aieh in de buurt reeds verspreid, en zijne aankomst werd daar door de nieuwsgierigen verwaeht J hoe lichtzinniger men bij de gevangneming hem als plichtig aanschouwd had, hoe ieve- riger men nu poogde zijne goede faam te herstellen. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1