Jpiirlag 6 Maart I8U8. 3 centiemen p»er nummer. 55ste Jaar 3212 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aardige eerbied. De Moordenaar? LANDBOUW. ONZE VIERDE. VOLKSKAMER. DENDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont- vaigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen o-p 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dn dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bweele van dit blad. Aalst, 5 Maart 1898. In zake van huichelarij is Vooruit een weerdige meêlooper vau Dendergalm ge worden. Met het inzicht eenige chrislene kie zer* te bedriegen hebben die beide bla den een masker aangetrokken en regel matig zien wij verzetaanteckingen ver schijnen van hunnen eerbied'voor onzen Godsdienst dien zij in den grond van hun hert verfoeien. Voor kerels die den moed niet hebben, vrij en onafhankelijk hunne overtuiging te doen kennen,hebben wij niets dan mis prijzen over en hun gedrag ook verdient niets dan afkeer. Sedert de socialistische congressen het besluit namen krachtdadig den buiten te bewerken, is de politiek hunner bladen recht rozenwater geworden; men vindt er geene aanvallen meer noch tegen den Godsdienst noch tegen den kleinen eigen dom. Zij wachten zich wel ook hunne ge dachten ovor familie en huwelijk uit een te zetten foei, roepen zij uit voor de vrije liefde, de socialisten bemiuuen hunne vrouwen zoowel als de christenen. Maar olie komt boven, zegt het spreek woord en zoo ook is het bij de roode zo nen van moeder Mariana; niet altijd kun nen zij hun karakter overwinnen en zoo krygen wij, zelden het is waar, staalkens van hunnen zoogezegden eerbied voor al wat den Godsdient raakt. Die groote verstanden hebben dan ook, ten dienste van hen verraderlijk werk, een schoon onderscheid gevonden. Zij laten den Godsdienst met vrede, maar randen overpoosd de Kerk aan en bezwad deren de Dienaars I Zij denken niet eens dat het volk in zulk slecht gesponnen netten zal klaar zien, dat het onmogelijk is eerbied te hebben voor de zaak, wanneer men hare Verdedigers, haro Ministers en Dienaars gedurig aanvalt en bevuilt. Dat is een onrechtstreeksche oorlog en dien wordt evenwel door het volk gevoeld. Om zijne godsdiensthaat te koelen is Vooruit nu in de geschiedenis feiten gaan opdelven, welk reeds lang besproken en opgeklaard zijn. Voor het blad van het garenplaatseken te Gent bestaat er geen Geschiedenis hij herhaalt wat dui zendmaal is afgezaagd geworden. Nu discht hy ons een verhaal op der bloedige gebeurtenissen in Frankrijk van den 14 Augusti 1572; de moorderijeu van den St-Bartholomeusnacht: De koningin van Frankrijk had uit politieke oorzaak den dood gezworen der Hugenoten, do toenmalige Fransche protestanten. Zij wilde het gezag op a haren zoon Karei den 9don behouden en WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. I6'w VERVOLG. De markies van Charlemont, aldus ver volgde hij, was toen, een-en-twintig jaar geleden, een ongehuwd man, op bijna 40jari- gen leeftijd en ongeneeslijk lam. Zeer gevoe lig voor zijne kwaal, vermeed hij het gezel schap en had besloten nooit te zullen trouwen. Hij was in zijne jeugd verloofd geweest met eene dame, die hem misleid, en eenen zijner vrienden, èen rijken jongen man gehuwd had. Hierdoor was niet alleen zijn hart, maar ook zijn eergevoel zoodanig gewond, dat hij nooit meer trouwen wilde. Hij had eeneu broeder, die zestien jaren jonger was dan hij, Alexe Mixtome, voor wien hij zich een tee- deren vriend en leidsman toonde. Daar hij niet wilde trouwen, benoemde hij zijnen jon geren broeder tot erfgenaam van zijne titels en goederen en zoo werd deze overal als de toekomstige markies van Charlemont be groet. Met het oog daarop, deed Alexe Mix tome, eene schitterende partij. Hij trouwde de dochter van eenen hertog den hertog van Montfagon wiens lierheid die der deed in eenen nacht hare tegenstrevers ter dood brengen. Aan de vreemde monarken en ook aau den Paus wierd het bericht gezon- den dat de koning aau eene groote sa- menzwering was ontsnapt. Op het ontvangen van dit nieuws deed den Paus Gregorius de 13d9 oen Te Deum zingen om aan God zijne dankbaarheid te betuigen dat een ka- tholieke vorst aan een dreigend levens- gevaar was ontsnapt. Hij deed ook te dier gelegenheid, altijd onder den in- druk van dit nieuws, een gedenkpeu- ning slaan om de gedachtenis van die n afschuwelijke samenzwering te brand- n merken. Wat doet Vooruit De vuige lasteraar beweert dat de Paus zich in de moord der Hugenoten verheugde D*t is eene laffe leugen enkel door de vijanden der Kerk uitgedacht om de ge dachtenis van den Paus te bezwadderen en hem als eenen bloeddorstigen voor te stelleu. Dat is te meer eene lafheid daar die zelfde Paus eenigen tijd te voren zijn beklag had gedaan aan den hertog van Al va die wat tc onmeedoogend te werk ging. Gij vecht maar, zegde hij, om bloed te vergieten. Vob uit heeft dus eens te meer lafher- tig gelogen. De Paus was door het Fran sche cabinet bedrogen gew« *st en al de verantwoordelijkheid dier afschuwelijke moorderijen valt op deFi .„..sehe koningin. Die kooveerdige vorstin hail Gods ge bod vergeten welke deichristenen oplegt liefde voor zijnen ovennaaste zelfs voor zijne vijanden te koesteren. Met wil noch met werken slaat nie mand dood. Verhopen mogen wij niet dat Vooruit die deze moet kennen, de waarheid aan zijne lezers zal bekend maken. Onder dat betrek zijn de socialisten van denzelfden deasem als hunne waardige vaders de geuzen. Hebben wij op eene tamelijk kleine tusschenruimte niet gezien dat de fa meuze Dendergalm twee- *n meermaal dezelfde beschuldigingen uitbracht, na dat zij punt voor punt zijn weerlegd ge worden? Hebben wij, over eenigen tijd, aan zijne lezers niet zien beloven dat hij eene reeks artikelen ging sckrijveu over een veroordeeld werk De rege et de regis institutions waarin de tyranuon- moord in zekere omstandigheden wierd toegelaten Wilde die geestige schrijver daardoor niet bewijzen dat voor ons, ka tholieken, het einde der middelen wettigt? Hij vergat dat het zedelijk wetboek van den christen het tieugebodenboek van den God-mensck is die op Golgotha ons heeft getoond wat ons gedrag jegens onze vijanden zijn moet. Wij hebben die vraag nog eens aange raakt met tegenzin, omdat wij telkeumale dat onze vijanden ouze Moeder zullen be zwadderen, wij als hare verdedigers zul len rechtspringen. A. CharlemontB overtrof en die zelfs zijne doch. ter eenen koning niet zou gegeven hebben, wanneer op de waardigheid van dien koning iets zou zijn af te dingen geweest. Eugenie de Montfayon, de gade van Alexe Mixtome, was een zeldzaam wezen, onverge lijkelijk schoon, maar koud als ijs en niet minder trotsch dan haren vader. Haar jonge man vergoodde haar en zij beminde hem. Hij bracht haar mede naar Charlemont, het stam huis zijns vaders, de woning zijns broeders, die hem met opene armen ontving en haar als heerscheres van het slot huldigde. Te Charlemont werd een jaar later Mixto- me's eenig kind, een meisje geboren. Onbe schrijfelijke vreugde heerschte in hot slot. De klokken luidden, de pachters brandden vreugdevuren en een groot feestmaul werd gehouden, want wanneer geen zoon op dit meisje zou volgen, dau zou zij eens markiezin van Charlemont, erfgename van de titels en goederen worden. De markies, de menschen- schuwe oudere broeder, deelde in de vreugde der anderen. Hij gaf haar den naain van Con stance. Deze was een oude familienaam, dien de oudste dochter sinds eeuwen gedragen had. De stem van Lepage trilde. Hij bleef eenige mimiten aan het venster staan en toen bij zich omwendde, ten einde zijne wandeling "Hoorde kamer voort te zetten, waron zijne "trekken donker en zijne stem klonk harder dan te voren. Teelt der Haver. Reeks B Bemeslingsproeven op leem- zandaehtigen grond. Vruchtbaarmakende kracht van Soda-nitraat, Kaïniet en Metaal slakken.op Daver. De proeven waarvan wij hier den uit slag geven, zijn in 1896-97 genomen op twee stukken land, beide van leem- zandaehtigen aard. Ieder stuk bestond uit 7 perceelen van 4 aren ieder zij wierden denzelfdeu dag met uitgekozen inlandsche haver bezaaid. Meststoffen gebruikt op Perceel I, of vergelijkingsperccel Dit perceel ont ving geene mest Perceel II 8 kg. Soda- nitraat Perceel III 20 kg. Metaalslak ken van 26 p. h. phosphoorzuur en 75 fijnheid; Perceel IV 20 kg. Kaïniet; Perceel V 20 kg. Metaalslakken en 20 kg. KaïnietPerceel VI 20 kg. Metaal slakken en 8 kg. Soda-nitraat Perceel VII20 kg. Metaalslakken, 20 kg. Kaï niet en 8 kg. Soda-nitraat. Zoo wij de gebruikte hoeveelheden mest tot de hectare herleiden, bekomen wij voor de Soda-nitraat 200 kg. en voor de Metaalslakken en de Kaïniet 500 kg. Wijze waarop de meststoffen gébruikt wierden. Metaalslakken en Kaïniet wierden ondergedoken, bij de Win ter- beploeging, in Hoi fr, 1896, Wat de Soda- nitraat betreft, hij werd als dekmest gebruikt, iu Lente 1897 de gebruikte hoeveelheid werd per helft uitgestrooid eene helft na het schieten der haver, de andere omtrent 7 weken later. Bekomen uitslagen. Daar de uit slagen der twee proefvelden overeen stemmen geven wij hier eenvoudiglijk de gemiddelde bekomen uitslagen. Wij heb ben zorg gehad deze eerst tot de hectare te herleiden|: Perceel I 1680 kg. graan en 3160 kg. strooi Perceel II 1940 kg. graan en 3970 kg. strooi Perceel III 2410 kg. graain en 3040 kg. stroo Perceel IV 1625 kg. graan en 3395 kg. stroo Per ceel V 2390 kg.' graan en 3460 kg. stroo Perceel VI3150 kg. graan en 4820 kg. stroo Perceel VII 3080 kg. graan en 5120 kg. stroo. Gevolgtrekkingen. Uit de verge lijking der bekomen uitslagen, leiden wij af dat op leem- zandachtigen grond en voor de teelt der haver a) Het gebruik van Potaschmest is weinig of niet afdoende (vergelijk Per ceelen I en IV, alsook Perceelen III en v-> b) Soda-nitraat, alleen aangewend, kan zijn gansche vruchtbaarmakende kracht niet openbaren, ten minste niet in grom den arm aan opneembaar phosphoorzuur (vergelijk Perceel II met Perceelen I, VI en VII.) c)i Soda-nitraat met Metaalslakken ge bruikt geeft verreweg den meest winstge- venden uitslag, Praktische gevolgtrekkingEene goede bemesting voor de haverteelt in leemzand- achtigen grond, bestaat in het gebruik, per hectare, van 500 kg. Metaalslakkou die men onderdelft vóór den Wieter, en omtrent 200 kg. Soda-nitraat dat als g dekmest toegediend wordt in de Lente. P Eerlang zullen onze lezers kennis ma- ken met de uitslagen onzer bemestings- proeven op zand- leemachtigen grond. L. Van Den Berch, Landbouw-ingeuieur. 'i Onlangs deelden wij mede de uitslagen S onzer bemestingBproeven der Reeks A't is te zeggen op leemaentigen grond. Samenwerkende Mel- kerij - maatschappijen. Bedrog. Middel om het te voorkomen. Men Vestigt ouze aandacht op een bedrog dat in zekere melkerij bestaat en dat voortaan moet belet wor den. Het bestaat in de afrooming op eene te lage temperatuur. Wij weten dat om de beste afrooming te bekomen bij de middelpunt vliedende afroommachicn, de melk eene t° moet hebben van 25 tot 35° centigraden, zij gemiddeld 30°. In de ons aangeduide melkerij waar de melk door de zorgen der deelnemers ver warmd wordt, geschiedt dit door eenigen slechts tot op eene t° van 15 a 20°, soms zelfs tot op eene mindere. Daar de afroo ming alzoo slechts onvolledig geschiedt, zoo be vat de afgeroomde melk, die dan hernomen wordt door deze oneerlijke landbouwers, nog eene merkelijke hoe veelheid room. Soms voegen zij don room der hernomen melk Lij hunne natuurlijke eu bekomen alzoo eene rijkere melk. Dikwijls ook wordt de onvolledig afge roomde melk iu dien toestand gelaten en alzoo gebruikt in de hoeve. In de twee gevallen heeft dit bedrog voor gevolg de wiusten der oneerlijken, aanzienlijk te vermeerderen ten nadeele van hunne deelgenoten. Om deze bedriegerij zooveel mogelijk voor te komen, raden wij aau de kruiken waarin de melk verwarmd wordt, van een thermometer te voorzien. Dezo zou moe ten in betrekking staan met eene elec- trische bel op zoodanige manier geregeld dat op de alroomings-temperatuur (30 a 32°) de bel in beweging gezet werd. Men zal misschien opwerpen dat het bedrog dat ons bezig houdt, niet bestaat in de melkeryen waar dc melk verwarmd wordt door de zorgen van het pcrsonneel. Daar ook, antwoorden wij,zou bedriegerij kuuDeu geschiedeu, zoo de bedienden zich lieten omkoopen. Iu ieder geval, de electrische thermo meter, wier instelling weinig kost, komt alle bedrog voor, eu maakt daarenboven het werk vau het porsonueel gemakke lijker. L. Van Den Berck, Landbouw-ingeuieur. Twee jareu leefden Alexe Mixtome en zijne jonge gade als in een paradijs. Hun kind werd een aanvallig kleiu schepseltje. Het was schoon, lief, vroolijk en vol innemende ma nieren. lluu hemel was helder en wolkenloos, zonder voorteeken dat een orkaan naderde. De markies van Charlemont en de hertog van Montfayon, hadden over politieke strijd vragen twist gekregen. Reiden waren driftig en hartstochtelijk eu in een nieuwen woeden den strijd riep de markies uit, dat de kleiu- dochter van den hertog nooit als meesteres iu Charlemont zou heerschen. Gedureude deze twist was den markies boos en ontoegankelijk. Hij ging dikwijls van kuis en zijn gedrag tegenover Eugenie Mix tome werd zoo afatootend, dat haar echtge noot tusschen beide moest treden en genood zaakt was zijnen broeder tot reden te bren gen, wat dezen nog tot grooteren toom prikkelde. Üp eenen avond het was nu achttien jaren geleden riep de markies zijnen broe der en diens gade in de bibliotheek, tot het aanhooren van eene mededeeling. Er waren nog andere personen tegenwoordig, uitge- noodigd om getuige te zijn van de vernede ring van het jonge paar. Voor deze vergade ring verklaarde de markies, dat het hem niet beviel, dat eene nakomelinge van deu hertog van Montfayon zijue opvolgster zou worden, en dat hy daarom besloten had te tronwon. Te Verviers zullen bij de aanstaande wetgevende kiezingen de drie partijen met volledige lijsten in het strijdperk treden. Hij verklaarde verder, dat het kontrakt reeds gesloten eu de bruid gereed was. Zij was de jongste dochter van eenen verarmden edelman en de invloed van haar vader had bewerkt, dat met ter zijdestelliug van het gemis van liefde, den ouderdom en de gebreken van den bruidegom, slechts gelet werd op de hooge en aangename maatschappelijke positie eu deu ongehoorden rijkdom van den markies. De markies, deelde mede, dat het huwelijk den volgenden morgen zou plaats hebben. Gij kont het E'ransche leven niet, ÏSofie, uit hetgeen gij in de boeken gelezen hebt, maar kunt u toch de ontzetting voorstellen, die deze mededeeling op hen maakte. Zij hadden tot nu toe in het vaste geloof verkeerd, dat zij de opvolgers zouden wezen in het bezit van titels en goederen eu nu zoo plotseling onterfd te worden, aangewezen te zijn voor het geringe deel van een jongeren zoon, en bepaald zonder eenige oorzaak, slechts uit kinderachtige boosheid en wraakzucht, dat was niet te verdragen. Had de markies uit liefde getrouwd, daargelaten zijne bepaalde verklaring, ongetrouwd te blijven, dan zou het jouge paar deze ontgoocheling kalm ge dragen hebben, nu echter verzette zich daar tegen hun rechts- en eergevoel. Er ontstond een stormachtig tooneel, en dat iu het bijzijn van zooveel getuigen. Alexe Mixtome drong bij zijnen broeder aan, zijn besluit terug te nemen deze echter Do roode socialist Vandervelde heeft, in zitting vau 3 Maart, weer eens eene lans gebroken ter verdediging van het opper hoofd der groene socialisten, den wegge- loopen pater Daens. Maar ook: Pares cum paribus facilime congregantur, Vogels van eender veeren vliegen samen geern. Socialist Vandervelde keurt natuurlijk de beslissing af van Z. H. Mgr. Stille- mans, welke aan oneen vierde verbiedt van nog meetingen te houden eu als caa- didaat op te treden. Immers 't is hij, socialist Vandervelde. die uitriep dat onze vierde de bres opent langs waar de roode socialisten ió de Vlaanders zul len dringen. Volgens socialist Vandervelde ontrukt Z. H. de Bisschop aau 't Vlaamsehe volk zijn verdediger. Met uwe permissie, roode kerel, men verbiedt eenvoudig aan priester Daens 't volk nog verder op een dwaalspoor te brengen, door zijue leugens, door zijne valsche beloften, door zijne vervalschte uitleggingen van den tekst der Encycliek, enz. enz. Men verbiedt, zegde socialist Van- dervelde, den heer Daens andermaal zijne candidatuur te stelleu Alhoewel 8000 werklieden afwezig zijn, nog zijt ge niet zeker van uwe zegepraal. Van de 8000 landbouwers die in Frank rijk gaan al-beiden zijn er meer dan de helft tegenstrevers van oneen vierde. Eu wat de zegepraal der catholieken betreft, onze vierde heter dau iemand weet dat zij u rijk van bedrogen volksfop perij, van valsche beloften hier uit is. Z. II. Mgr. onze Bisschop bewijst onzen vierde eeuen dienst mot hem te verbie den van zijne candidatuur te stellen. Im mers sedert 4 jaren snaken wij, catholie ken van 't Arrondissement van Aalst, er naar om deu dag te zien aanbreken op den welken wij onzen Woeste zullen kunnen wreken eu do gelegenheid wordt ons nu ontnomen Waren wij meester, wij zouden 't ver bod intrekken en de catholieken van Aalst de gelegenheid verschaffen om merteleer Daens wandelen te zenden mot de Jesabel die men heeft willen omkoo pen voor lOOOfrauks, om hom, dien aar- digen merteleer, iu 't verderf te storten. Er blijft aau priester Daens, zoo sprak socialist Vandervelde verder, niets over dan in beroep naar Rome te gaan. De heer Ligy deed zeer wel bemerken dat, volgens socialist Vandervelde, de maatregel tegen oneen vierde genomen eene straf zou ziju hem opgelegd omdat hij 1t volk zou beminnen. Ik protesteer tegen deze beschuldi- gingen ten opzichte van ouze geestelijk- - beid riep M. Ligy uit, en beweer dat de hoonde hem. De markies bleef er bij dat het huwelijk reeds den volgenden morgen om elf uren zou plaats hebben. De markies hoonde ook mevrouw Mixtome eu beval haar naar baren vader te gaan. Hij zegde dat hij den volgenden morgen hare kamer uoodig liad voor zijne bruid, die hij iu ziju buis zou breugou en het ware toch beter, dat zij vertrok, vooraleer de bruid haren iutocht hield. Deze ongehoorde belediging maakte haren jongen echtgenoot woedend. In zijne ver bittering wierp bij zijnen broeder menig on bedacht woord toe toeu legde hij den arm van zijne gade iu den zijne eu wilde de kamer verlaten. Rij de deur keerde hij zich nog een maal om en riep op hevigeu, dreigenden toon uitGij denkt rnorgeu eene bruid in dit buis te voeren, met het plan mij van de erfe nis te berooven, die gij mij beloofd hebt. De hemel zal zulk eene onrechtvaardigheid niet dulden En ik zweer u, dat ik my voor dit opzettelijk onrecht, dat nooit tot uitvoering zal kómen, wreken zalNeem u in acht, mar kies Charlemont. Dat waren zeker onverstandige woorden, in zijne woede met vreeeelijke hartstochte lijkheid uitgesproken, maar zonder booze voornemens. JLk zweer het u, Sofia Het wa ron wilde, krankzinnige uitdrukkingen, maar zij beoogden geene vooraf beraamde misdaad. Allen die ze hoorden, bewaarden ze in bun catholieke partij hot volk zoo zeer be- mint als wie ook. De maatregel tegen M. Daens schynt my zeer natuurlijk meu moet immers bekennen dat de. mannen der partij van M. Daens tot hiertoe onkel twist hebbon gestookt in den schoot der catholieke Partij, welke voorheen zoo eensgezind was De democraten van deze soort deden nooit anders dan de catholieken bestrijden. n 't Valt niet te bot wisten, bemerkte verder M. Ligy, de feiten zijn gelijk ik - ze aanduid. En ik denk niet dat men verwonderd kan zijn over een maatro- gel genomen tegen hen die onophoude- lijk de catholieke partij aanranden. Ik voeg erbij, dat hunne straf juist hierin te vinden is, dat zij in de Volkskamer zelve, altijd verdedigd worden door de- genen die onze meest vastberaden en onze hevigste tegenstrevers zijn in andere woorden, door de roode socia listen. Onze vierde sprak dan ook en 't was weêr de herhaling van al den armzaligen praat en 't dom gezeever al duizend maal weerlegd, die wekelijks bijna in H Land van Aelstin andere kleedjes uitge- doscht, herhaald worden. Onze vierde zegde De Kamer begrijpt de bescheidenheid mij door de omstandigheden opgelegd. Ook zal ik - de maatregel die my trof niet bespre- - ken ik ben in beroep gegaan bij den Paus, krachtens mijn recht. Wanneer de Paus zal hebben gesproken dat heb ik altijd verklaard zal ik als - trouwe priester mij onderwerpen en gehoorzamen zonder morren. Onze vierde is dus in beroep gegaan. Holakadéééééé I er bestaat dan nog hoop dat wii Hem met Jesabel zulion kunnen wandelen zenden naar de maan l Onze vierde beweert dat de groenen de catholieke partij niet willen verdee- len.... Waarom dan do catholieke candi- daten gaan bestrijden, te Kortrijk, to Rouselaere, te Turnhout, te Antwerpen, te Dendermonde Waarom overal met do liberalen en socialisten samenspan nen Neen, wij willen goene tweedracht, n riep onze vierde uit, maar wij zijn be- n sloten ons recht te eischen l Herinnert n u ouze gematigde voorstellen tijdens do n herkiezing te Aalst. Wij wilden de vier zetels aan do -« behoudsmannen afstaan op do enkele voorwaarde dat de eerste zetel die zou openvallen, voor ons zou wezen. En ik sprak niet voor mij ik was veel gerus- ter on gelukkiger als ik hier niet was. Waarom dau in die galei hebben willen treden? (De socialisten lachten als ze onze vierde dit hoorden zeggen en wij geloovcn het wel, die mannen weten ook dat hij op de stoppelen liep). Wij herhalen hetAan niemand die deeluitmaakt van het Bestaur der Catho lieke Vereeuiging werd dergelijk voorstel godaan eu dus kon het niet verworpen geheugen om ze naderhand te herhalen, op eenen tijd toen ieder woord een nagel was voor de doodkist van hem, die ze gesproken had. Iu denzelfden nacht werd de markies van Charlemont vermoord I In deu vroegen morgen vond- zijn bediende hem zwemmende in zijn bloed. Alexe Mix tome had het .grootste gedeelte van den nacht buiten huis doorgebracht, Ingroevende zijn verhit bloed iu de frissche luoht van bet park te verkoelen. Hij kwam door eene ay- deur in het huis, omstreeks twee uren des morgens en Bloop naar zijne kamer. Uy moest het slaapvertrek van zijnen broeder voorby. Hy bleef eene minuut staan, met bet voorne men zijnen broeder te wekken, om nogmaals met hem te spreken. Maar bij bedacht zich en ging verder. Toen hij zacht en langzaam zich verwij derde, werd bij opgemerkt door den botte lier, die op weg was naar eene benedenkamer en droppels zocht voor de tandpijn. Alexe Mixtome zag niemand. Hij trad in zijne kamer en vond zijne jonge eohtgenoote nog wakker. Eerst laat sliep bij in eu toen hij den volgenden morgen ontwaakte en naar de ontbijtkamer ging, werd hij dooreenen policiebeambte genomen en beschuldigd sy- broeder vermoord te hebben. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1