Pol en Stant. Van tak op tak. j Pensioenen IZ-VÏÏiï Men verstoot ons. Z0NDAGRUST. SfJlSSjR Allerhande Nieuws. worden. Onze Picdeed het misschien des nachts aan Dirk Martens gezegd hebben en die hoort ens preekt maar voor hem alleen Deze logenachtige bewering is door onze vierde uitgedacht geworden om zijne beschuldiging te kunnen staven dat wij Aalsterscbe catholieken onhandelbare aileonheerschers ziju. Bij iedere verkiezing, zegde verder - onze vierde, doen wij voorstellen tot overeenkomst en men verstoot ons. Aan wie werden die voorstellen gedaan, zou onze vierde de porsoon (of personen) kunneu aanwijzen die ze ontvangen heeft. In alle geval, onze vierde weet zoowel dan Dendtfrbode dat zijne vredesvoorstel len, na al «le beleedigingen en lasteringen waarmee hij en de zijnen de catholieken bejegend hebben, onmogelijk kunnen aauveerd worden, dat de vrede met hem eeDe scheuring zou verwekken die dé" catholieke partij hier voor velejaren iu schijndood zou doen vervallen, waaruit zij wellicht nimmer zou opstaan. Neen, de catholiekcu zullen zoo dwaas niet zijn zich den strop om den hals te slaan. Onze vierde deelt ook meé d>it hij zich mei den strijd niet zal bemoeien, doch hij voorspelt dat do stryd heviger zal zijn dan men wel denkt. Hij zal zich met deu strijd niet be moeien... dus heeft Z. H. de Paus op zijn beroep reeds uitspraak gedaau of voorziet hij wat Leo XIII beslissen zal.... Wat. nu de hevigheid van don strijd betreft, weest gerust, man, wij vreezen hem niet al ware hij nog zoo hevig en kwamen al de machten der helsche logiëu ter uwer hulp.... Uwe voorspellingen, priester Daens, al die oorlogskreteu van H Recht van Plancquaert, van Klokke Roeland en al de jeremiaden van Gbipka schrikken ons, catholieken, niet af..., Gij eu uwe luite nanten moeten terugkomen in den uiet waaruit gij om uwen hoogmoed en baat zucht te voldoen, tot verderf van" onzen H. Godsdienst en ter schade van den vrede onder do menschen oa de algc- meene wel vaart.gelijk vergiftigende pad destoelen zijt opgestaan Pol is aan 't opzetten van de grach ten die door den regen dreigden in een te smakken. Stant. Alzoo weten se nen mensah altijd werk te geveuhe Pol Pol. Och jaas, Stant ieder aezoen brengt zijn miseêrkes meê, en do meertsche buien en sijn van 't aan genaamste niet. Stant. Ja, Pol, z'hebben hun rolle ge speeld sedert zondag he? Pol. Zondag avond pertikelier was 't slecht Stant 't regende dat 't kletste en daarbij nen Vind om omver te vliegen. Stant. En zal dien overvloedigen regen geene schaai beginnen doen aan 't land, Pol? Pol. Wel nieneen, Staut onzen lieven Heer schikt het allemaal zo© wel verleden t' iar en tot over een goeië maand toe heeft et weinig geregend en op veel plaatsen heeft men geleden aan gebrek van water in de put ten. Ware het van deea jaar ook zoo droog gebleven, er kon een ware miaerie door ver oorzaakt worden overigens, Stant, dezen tijd van 't jaar mag 't land nen keer nat lig gen 't mag nu ruiten en 't goed weêr af wachten. Stant. Dan ia '4 nog al wel, Pol want als 't alzoo buitengewoon sleeht weêr is, mijn eerste vrees is seffens altijd voor den buiten. Pol. Ja, Stant, nen buitenmensch hangt meer van 't weêr af als nen iteêman, en 't is misschien daar d'oorzaak dat hij gemakke lijker nen keer peist op onzen lieven Heer die den Bestierder is van 't weêr lijk van al ander dingen. Stan r. 't Zou wel kunnen gebeuren, Pol, maar er bestaan zooveel ander redens. Be halve dat de groote reden van godvergeten» beid iu de stad voorkomt door 't zedenbederf, de slechte gazetten en den goddeloozen geest van veel werkhuizen en fabriekenmag men ook nog als reden aanhalen het binnenleven en de opsluiting van den steeman. Nen boe- renmensch is van 's morgends tot 's avonds buiten en te midden van den natuur, en alles wat hij daar ziet of tegenkomt, spreekt hem van d'almacht en van de goedheid van den Oppermeester die alles bestiert in den natuur en alzoo richt die mensch gemakkelijk zijn hert tot onzen lieven Heer terwijl dat de stadeliedeu voor 't overgroot getal, winter en zomer, binnen zitten en niets eu hooren of zien als de muren van 't werkhuis of de fa briek en 't geronk of 't geschuifel van de ma- chienen. Pol. Dat is nog al waar. Stentmaar 'k houd mij toch aan mijn zeggen van de verledene week die in de stad wil deugen, die kan daar ook braaf zijn, zoowel als op den hui ten. Staat. Daarin en zijn wij niet g'heel en gamch t' akkoord, Polik ben zeker dat het op den buiten gemakkelijker is als in de stad. Pol. 't Kan gebeuren, Stanten in dat geval zullen de goeië van de stad nog meer verdiensten hebben als die van den buiten, en dat is ook een voordeel. Stant. 'k Heb 't u nog gezegd, Pol maar dat de meeeters en de meestergasten van de fabrieken en de werkhuizen allemaal gelijk kun beste deden om deu slechten klap en 't bederf te bekampen en ten keer te gaan 't zou zooveel verbeteren Pol. En dan en zouden ze maar simpe- lyk hun plicht volbrengen, Stanten daarbij zouden ze de slechte gazetten moeten verbie den op straf van boet of uitsluiting. Stant. Ja, Pol, dat is 't groot kwaad van den dag, die slechte gazetten En daarbij die gazetten vandedouchenpartij, die reeds herhaalde malen door de hooge geeste lijke Overheid afgekeurd zijn geworden. Pol. En over veertien dagen nog heeft Zijne Hoogw. den Bisschop van Brugge zulke papieren doen aflezen in de kerken van Tbielt, niewaar .Stant Stant. Jaai, Pol en 't is van over nen g'heeieu tijd een algemeene afkeuring van de donchen-gazetten door al wat katholiek eu deftig is. Pol. En dau toch nog kerels vinden die die gazetten durven lezen, he Stant ""Stant. -- Wol, Pol, dat is gemakkelijk om verstaan, man non mensch is immers altijd meer genegen voor 't kwaad als voor 't goed en 'bis voor sommige groote verstanden ge noeg dat iets verboden is, om dat maar sef fens te doen. Pol. 't. Ie d'hïstorie van ons eerste ouders in 't aardsch paradijs, Stantze mochten eten van de vruchten van al de boomen van den lusthof en ze waren allergelukkigstenkelijk mochten zij de vruchten van eenen enkelen boom niet aanraken, en ge weet wat er ge beurd is. Stant. 't Is zoo, Pol nen mensch is zot naar al dat niet goed en is maar alia de donchen-gazetten hebben toch schrikkelijk veel verloren, en 't zijn mij de mannekes die ze nog lezen Pol. 't zijn eerst en vooral hun gekende partisans, Stant, lijk de liberalen en de socia listen die mannen vinden daar plezier in, als ze zien hoe de douches durven uitvallen tegen de Priesters, tegen de geestelijk# Over heid, en tegen ons katholiek gouvernement, Stant. En dat is g'heel natuurlijk, Pol ge weet immers toch wel dat die gazetten 't werk maken van de liberalen en de socia listen, en dat meester Vandervelde, den hoofd man der socialisten, in de Kamers uitriep, dat de donchisterij de baan opende voor 't socialismus in ons katholieke Vlaanderen. Pol. Ja, Stant, dat heb ik onthouden en dat en kan niet eenen treffelijken mensch vergeten, en dat alleen waar genoeg om geen donchegazet te durven aanraken, zelfs nog meê geen tang. Stant. z Hadden de verledene week een van die vuilblikskens onder mijn deur ge- Btoken, Pol, maar 't was A la minute roef en de stoof in Pol. Och, Stant, dat ie overal alzoo bij de brave menschen er kan alhier en aldaar nog een soort van nen filosoof of nen halven profeet gevonden worden die denkt meer ver stand t' hebben dan zijnen Pastoor of zijn geestelijke Overheid, en die nog goed vindt van de donehen-gazetten te lezen. Stant. Jaja, Pol, zulke mannen komt men tegen dat zijn van die geveinsde katho lieken en kristenen die er plezier in vinden als zij de priesters beknibbeld zien,en bijzon- zonderlijk als men ze voordraagt als verkleefd aan 't geld en vleiers van de rijke meuschen, lijk ze zoo dikwijls in de donchen-gazetten af geschilderd worden. 1'ol. Hewel, Stant. ze mogen zij hun uitgeven voor wat zij willen maar waar en eeuwig waar is 't, dat het geen goeië eu zijn die zulks met plezier kunuen hooreu zeggen of zien schrijven van onze priesters eerst en vooral, ge moet blinder zijn als nen mol om niet te zien dat men geen priester moet wor den om geld te winnen er staan andere wegen open van eer en geld voor die heeren die na jaren en jaren studie eu werkzaamheid met vrijen wil en uit lonteren iever voor het goed den weg inslaan naar de seminarien eu ten tweeden, ge moet zelf nen slechterik zijn om te durven beweren dat de priesters vleiers zijn van de rijke menschen, aangezien het klaar is voor al wie wilt hooreu of zien, dat depriesters hunne plichten voorhouden aan iedereen, aan arm en rijk, en dat zij werken voor 't geluk van iedereen, vau arm en rijk. Stant. Maar, Pol. dat is buiten twijfel maar volgens de douchisten zouden de pries ters moeten meêwerken mat hen om den klas senstrijd aan te vuren en den eenen tegen den anderen op te maken, den armen tegen den rijken, deu knecht tegeu den meester en dat kan ol dat zal de ware en dienstdoende pries ter niet zijne zending is die van Christus zelve,eene zending vau liefde en zelfopoffering voor iedereen, de kristene liefde en broeder lijkheid doen heerscben onder en tnsschen alle standen der samenleving, en zoo de men- 8chon opleiden tot hun eenig en waar geluk, tot de zaligheid van hunne ziel. Pol. Dit is 't, Stant, en al wie ODze priesters durft verdenken van hebzucht of van partijdigheid, zou wel doen met eerst eens zijne eigene eonscientie te onderzoeken, want 't spreekwoord zegt dat de mond spreekt waar 't hert vol, van is, en die mannen zouden dan misschien wel kunuen bestatigeu dat zij zeiven wat edelmoediger zouden mogen zijn en huuue gretigheid naar 't oordjen een wei- nig zouden mogen intoomen. Stant. Welgezeid, Pol en nog eens, alwie de dienstdoende priesters en de geeste lijke overheid durft beknibbelen en is op de goeië baan niet., en alwie durft gazetten lezen door hen afgekeurd, zwelgt vergif in waar ai, gemakkelijk zouden kunnen van klakken. Pol. De koppigheid is onder 't mensch- dom, Stant, maar t is elk voor hem, en dat is er 't beste van miar zeg nen keer, Stant, hoe was 't meê 't Vastensermoen van verleden zondag Stant. Eerste klas goed, Pol, gheel en gansch en kan 't ik u niet vertellen maar 't geen mij meest getroffen heeft dat was de beschrijving van t lijden van onzen lieven Heer in 't hofkeu van Oliveten. Pol. Zegt er toch nen keer iets van, Stant. Stant. - Hewel, Pol, dien schrikkelijken doodangst van onzen Goddelijken Verlosser (He leed voor onze zonden en die versterkt wierd door eenen Engel des Heeren, dien vergeleek de predikant meê den doodangst van den zondaar op zijn sterfbed en dat was wreed en zielroerend Dien ellendigen zondaar meê 't koude doodzweet op zijn voor hoofd, gefolterd door "t zicht van al zijne boosheupn en van 't oordeel dat er gaat op volgen, en niet versterkt lijk onzen lieven Heer door nen Engel uit den Hemel, maar aangevallen en als bezeten door de afzichte lijke duivels der hel die er op nedervallen als op eene prooi Oei, Pol dat was afgrijselijk en ik kreeg kiekenvleesch door gheel mijn lijf. Pol. 't Is treffend inderdaad, Stant't Is spijtig dat de fameuze meetinggevers daar me in en zaten, 't zou hun deugd gedaan hebben. Stant. Dat doet deugd aan iedereen, Pol dat doet iedereen nen keer peizen op zijn leite momenten en op 't geen dat er op volgt. 1'ol. Jajaat, Stant, 't is eene aller- «erieustezaak, en wol doen is wel hebben. Stant. Dat is ook mijn zeggen, Pol en daarom laat ons voortluisteren naar ons priesters en al die. kloddemans en gelukzoe kers nen teen geven. Pol. Zij gerust, Stant katholiek en goeië kristenen lor ever, en daarmee gedaan. Stant. d'Hand daarop, Pol, en tot de naaste week Pol. Ja, Stant, en wel t'huis Onze Premie. 7ieü\p™;°° gedacht zijn van onze Premie gebruik te maken, 9 frank iu plaats vau fr. 12,50, moeten zich haasten. Zendt het te ver- grooten portret en de som van 9 fr. met uw adres direct toe aan M. Palatzky, Photograaf, 16, Albreeht-Liéaartstraat. Deze vermindering is enkel nog deze maand geldig. ton van Herzele bestaat er op 'fc oogeublik eene werking tot het stichten van pen- I sioenen voor den ouden dag, werking, die te danken is aan de achtbar© familie van den heer Notaris De Vuyst van Bors- beki'. Plaatsgebrek laat ons niet toe iu bijzon derheden te treden aangaaude de voor waarden van inrichting. Alleenlijk willen wij zeg jen dat iemand die van zijne 10 jaren af, wekelijks vijf centiemen spaart en ze ia de Spaarkas van den Staat te bewaren geeft, op 65jarigen ouderdom, een pensioen zal genieten van fr. 219,70 'sjaars al wierd die iemand zou oud als Maihusalcm. Wie 10 centiemen spaart zal natuurlijk 't dubbel ontvangen. Ook kan men beginnen te sparetj op allen ouderdom maar 't pensioen zal altijd in evenredigheid zijn. De edelmoedige pogingen der familie De Vuyst zijn, wat de gemeente Borsbeke betreft, met den overbeerlijksten uitslag bekrooud geworden. Acht-en-tachtig persoueu hebben den oproep beautwoord en zijn reeds aan 't spareu om later, als ze oud zij a gewor- deu eu nimmer zullen kunnen werken, eeu pensioen van den Staat te trekken. Te Herzele is de stichting van eene dergelijke spaargilde op goeden voet. Te Ressegem 8°rdM°artDi^°|d°3 voordracht gehouden door M. Joseph De Vuyst over 't stichten eeuer spaargilde aldaar» Te Wellezal ('eze'^e 'ieer Jo*°ph De Vuyst op Zondag 13 Maart, oene Voordracht houden, zelfde onderwerp en zelfde doel, namelijk, de stichting eener spaargilde voor 't pensioen van den ouden dag.. Dit voorbeeld der achtbare familie De Vuyst dient overal door onze catholieke vrienden nagevolgd te worden. Catholieke vrienden overal aan 't werk 1 Ziedaar de redding vau ons volk in de toekomst. Wij, zeggen de redding, want 't is onbetwistbaar dat de Besturen van Staat en Provincie altijd meer eu meer gunsten zullen verleenon aan hen die sparen voor hunnen ouden dag, bij zoo verre, dat zij die wekelijks 5 centiemen sparen een merkelijk grooter pensioen zullen bekomen dan fr. 219,70, zooals hooger is gezegd. Wie inlichtingen verlangt wende zich tot den heer Joseph De Vuyst ta Bors beke, wij hebben de vaste overtuiging dat hij ze met de meeste bereidwilligheid zal geven. Aan 't werk dus 1... De groene socia listen met priester Daens aan 't hoofd, praten veel, beloven veel, maar'tis al zeever die niets uit doet zij beminnen 't volk slechts op de lippen om het te verleiden eu des te gemakkelijker tot persooulijk voordeel te kuDneu uitbuiten. En ten bewijze Priester Daens heeft schromelijk veel beloften gedaan vóór zijne verkiezing, maar geene enkele zijner beloften is ver wezenlijkt geworden. Voel beeft hij in de Volkskamer gepraat maar nooit deed hij eenig voorstel om eone enkele zijner be loften te volbrengen. Hij heeft eenvoudig 't volk gefopt Laat ons, catholieke vrienden, toonen dat wij het volk beminnen niet op onze lippen maar in 't diepste van obs hort, dat wij het willeu helpen, waarlijk zijne welvaart betrachten eu geen ander doel hebben dan uit louter© liefde zijne red ding te bewerken 1 Vooruit dus Onze kantwerksters worden be dreigd. Naar de Daily Mail meldt, zou den er pogingen worden aangewend, om in Ierland bet kantwerken door de meis jes te doen aanleeren. Eerst beeft men gepoogd, Belgische kantwerksters naar ginder te lokken, om aldaar het geheim van hun werk over te brengen. Toen dit mislukte, heeft men e#n Iersch meisje naar Autwerpen gezonden om er den stiel te leeren en eenige gereedschap pen aan te koopen. Dit meisje is thans naar Ierland terug gekeerd, om den-stiel aan anderen voort te leerec. Er wordt jaarlijks voor 2 V» millioen frank Belgische kant naar Engeland uit gevoerd. Dus mogen wij ons binnen eenige jaren aan zware concurrentie verwachten. Behalve van de kunstnijverheid zoeken de Engelschen zich ook van onze weefnij verheid meester te maken. In afwachting pitsen eu bied©n zij op onze markten reeds zoodanig af, dat het weldra niet mogelijk zal zijnrmethen nog zaken te doen. Daarenboven weteu zij, om de stocks aau verminderde prijzen te bekomen, trukken te gebruiken, waarvan de eer lijkheid eu goede trouw tamelijk mank gaan. Niet te vrede. roonu, t orgaan der roode socialisten is hoegenaamd niet te vrede over 't besluit van Z. H. Mgr. Stillemans door 't welk aan priester Daens wordt verbod gedaan van nog in raeetin- geu of anderzins in 't openbaar als spre ker op te treden en vau zich nog als candiilaatin de kiezingen voor te stellen. Die ontevredenheid van de roode jan nen laat zich gemakkelijk begrijpen, im mers Z. H. Mgr. Stillemaas heeft tot priester Daens gezegd Halt 1... Ik ver bied u van verder den weg te banen langs waar 't socialismus iu Vlaanderen wil dringen Men begrijpt 1 De bieénfceeltin Bel gië. Er zijn in België 16 bieraaatschappijen of bonden, die te samen 12,000 leden tellen. De voordrachten, gedurende 1897 ge geven, hebben aan den Staat 16,200 fr. gekost. Men rekent Jat er in ons land 70,000 biekorveu ziju. Deze hebben, ofschoon 1897 geen voordeeligjaar was, toch voor 350,000 fr. honig opgebracht: M. de Rouillé, lid van de Kamer, bevindt zicb op eene studiereis in Canada. Hij zal nog langen tijd daar blijven, en zegt aan het politiek leven en aan zijn mandaat in de Kamer vaarwel. Wij ii met genoegen den ij ueeieu volgenden brief meê van twee catholieke vrienden welke naar Frankrijk ziju gaan arbeideu. Een tweede brief van andere vrienden, zegt ons dat de Vlaamscke arbeiders,in andere woorden, de Franschmans, voorgoed be ginnen te begrijpen dat de kliek Daens- De Backer en C1® hun al laDg genoeg kuolleu voor citroenen heeft verkochten dat zekere mannen niet leep genoeg zijn om hun een frank te ontfutselen die die nen zal ton bate van de slimmerik ken die hunn© knollen tegen den duren dans willen verpassen. Ziehier dus de hooger bedoelde brief FrankrijkTauerou, 27Febr. 1898. Mijnheer den Uitgever van - Den Denderbode Gelieft in uw eerst verschijnend Nu mero van uw gazet deze regelen kenbaar te maken Wij moesten dezen gepaseerden Zater dag, dus den 26 Febr., gaau mest open- smijten juist tegeu eene partij wijndruiven en opeens boorden wij daar e©n gedruis aanstonds gingen wij zien en wij bevonden daar eene groote slang van omtrent 2 meters lengte en 40 ©entim. dikte. Met medehulp vau onze kameraden gelukten wij er iu ze te dooden.Ook wij en hebben van geheel den dag niet meer moeten werken, wij hadden te drinken zooveel wij maar konden eu wij kregen dan nog ons 50 sous drindgeld. Mijoheer de Uitgerer van Den Den derbode wij hopen dat gij die regelen in uwe gazet nu Zondag aanstaande zult kenbaar maken omdat wij er zonder moeilijkheden ziju van af gekomen. Uwe lezers van Den Dendebbodb, Dominique Riemkens, Frans Riemkens, Moorsel, Spruithoek. Martelaars en Brigands of de Helden uit den Boerenkrijg. 't Is geleden honderd j Aren, Kwam een Godvergeten volk Op ons vaderland gevaren Als een dreigende onweerswolk, 't Waren Fransche rooversbenden, Die ons kerken kwamen sehenden En ons stelen erf en goed. Hoor langs Leie- en Nethegouwen Klinkt een strijdroep Boeren, op Voor 't G©loof, voor kind en vrouwen Plet dat vreemd gespuis den kop 1 En zij rezen op en gingen, Grepen jachtgeweer en staal Grijsaards, maagden, jongelingen, 't Werden leeuwen altemaal. Zijt ge in 't reuzenperk gestorven, Neergevèld door de overmacht, De eeuwge kroon hebt gij verworven Met den dank van 't nageslacht. Want de dood hebt gij verkoren, Eer dan vreemde slavernij Christen helden, vrij geboren, Slierft gij christen, vlaamsch en vrij. Bleef uw heldendood verdoken, Doodgezwegen jaren lang, Heden zij uw naam gewroken Van vergetelheid en dwang I In ons dankbre, Vlaarasche zielen Prijkt die naam in zuivren glans Boeren, die in 't strijdperk vielen, Martlaars, waren 't.geen brigands Nalatige menschen. Wij lezen in het bu«ij et der stad Brussel dat er, van de 79,325 obligaties der leening van 289 millioen die tot hiertoe uitgelot wer den, 9,110 zijn die nog ter betaling niet inge-liend zijn, en onder deze twee loten vau 100,000 fr,, 3 van 2.500 fr., 2 van 1000 fr., 6 van 500 fr. en 89 van 150 fr. Plaatsvervanging. Al de afdee- liugen der Volkskamer hebben het voor stel Magnette, strekkende tot afschaffing der plaatsvervanging, verworpen er be- stondt eenparigheid tegen het voorstel in 4 afdeelingen. Duur water. Het water van de Newa, die door S' Petersburg stroomt, geldt voor het zuiverste van de wereld. Als het ijs in April smilt, zoo wordt dit nieuws van op de citadel door kanonge- schut afgekondigd. Op deu oogenblik dat het ijs breekt, het mag dag of nacht zijn, komt de gou verneur der vesting om water. Met van dat water trekt hij naar het paleis van den Czar, om er den keizer van aan te bieden. De gouverneur schenkt het water iu eenen kristalen beker, en do Czar drinkt aan S' Petersburg In dieu beker worden daarna 200 du katen gelegd, en alzoo krijgt de gouver neur dieu kroes terug. Dat zijn oude russische gebruiken, en die beker, 't is voor den Czar voorzeker een duur glas water. Uit 't Land van Aeist van Zondag 11. knippen wij - Ohristene menschen I... 't Wordt n Asch-Woensdag en vasteu... De God- Mensch die 't volk kwam verlossen, ji hoe is hij behandeld door de Geld- 77 macht, als hij tot 't volk sprak, overal iu d'opene lucht en omdat de menigte van t volk hem volgde I... Wat hebben ze met Christus-Jesus niet uitgerecht?.. Eu wat roept de Verlosser der Wereld ons toe Die waarlijk mijn discipels willen zijn, ze nemen hun Kruis op en - volgen mij op mijne lijd©nsbaan. Pufo Bewaarders,waar is uw Kruis - Wie lijdt er vervolging bij u Gij - stookt eu betaalt de lasteraars en de judasseD ge loopt naar de Opper - priesters met valsche getuigenissen, ge - maakt de Pilatussen verschrikt voor - hun plaats, ge loopt met uw geld en uwen broodroof in de menigte van t volk; gij stelt Christus ueveus Bara- n bas, die geen burgerrecht mocht heb- 77 beu Wie bedoelt men hier door Geldmacht en wie vergelijkt zich bier weer eens aan onzen Goddelijken Zaligmaker De Opperpriesters dat zijn ongetwijfeld de Aartsbisschop en de Bisschop pen van België. 1 Geëerde Menschen, wij moeten het u niet zeggen leest en overweegt en ge zult het begrijpen wie het is, die zich weer eens aan den God-Mensch durft vergelijken. l''e dergelijke godslasterende verge ij kingen neêrschrijft, durft zich cathohek noemen en zich voor 't kruis beeld op de knieën werpen. hedenS<!hijahei"aheid' d9r schiJIlteiIi8- Stedelijke Werkbeurs van Aalst - Worden gevraagd: 1 loodgieter (leer jongen) 2 leerjongens en 1 halve gast voor de kleermakerij; 2 leerjongens en i halve gastvoor de schoenmakerij; schrijn werkers halve en vollo gasten; 20 man- demakers voor Brussel. Vragen werki letterzetter; 2 schrij vers; 1 colorant brander; 3 doozenmakers; 1 brouwersgastdaglooners 1 koetsier goede getuigschriften. fAlle man soldaat. Over een vijftal weken bracht een hoogere officier onzes legers een bezoek aan Jan, de aartsvader der volksfopperij in ons arrondissement, en sprak hem over 't inrichten van eenen veldtocht ten voordeele van 'l Alle man soldaat, door de Daeuspartij. Eene mili taristische wraak tegen onzen Woeste. Aartsvader Jan kon er geen bescheid over geven en stelde onzen officier voor bij een der hoofdmannen der groene kliek ccr.s te gaan hooren. Aartsvader Jan spande in. Men vondt de groene chef niet thuis, hij was uaar de liefelijke meis jes eens gaan sjoeren, maar 's anderdaags re©J Aartsvader Jan terug naar zijne woning en vondt hem dan thuis.... Zou Paljas De Backer ons niet kunnen zeggen wat die officier doen beloven heeft om deze militaire paljasserij ten uitroer te brengen Catholieken in Duitschland. In onze eeuw is de getalsverhouding tussclien catholieken en protestanten iu Duitschland aanzienlijk veranderd ten voordeele der catholieken. De strenger zeden der catholieken, wier huwelijken vruchtbaarder zijn dau die d©r protestan ten, was daar eene reden van. Dat wist men, maar die reden wa« geene voldoende uitlegging. De hoofdreden is beter gekend geraakt door de statistieken, welke de nieuwe arbeidswetten noodig hebben gemaakt. De optelling der - Selbstandig Erwerb- sthatigen der personen die door hunnen eigen arbeid in hunnen eigen onderhoud voorzien, telt in geheel Duitschland 23,940,627 zulker personen, waarvan 15,078,555 protestanten en 8,862,072 catholieken. Maar in de bijzonderste en ©enigst onmisbare aller nijverheden, in den landbouw, is de verhouding geheel anders. Duitschland telt slechts 4,703,752 protestantscho tegen 3,566,288 catholieke landbouwers. Het zijn de bóeren-huisgezinnen die het talrijkst zijn, en het zijn de boeren alleen die het meuschdom in stand hou den. Als de boereu niet gestadig de stedeu kwamen aanvullen dan zouden binnen de 100 jaar, al de steden der wereld uitge storven zijn. De streDgor zeden der catholieken, gepaard met hun groot aandeel in den landbouw, leggeD den snellen aangroei hunner bevolkings-verhouding uit. Met den tijd zullen zij, vreedzaam en door eigen verdiensten, de meerderheid in Duitschland worden. In Holland ziju de toestanden dezelfde. vierde in de Volkskamer Bij iedere verkiezing doen wij voor- stellen van overeenkomst en men ver- stoot ons. Niétte verwonderen, man... met azijn vangt men immers geen enkele vlieg. Wekelijks bejegent gij ons in 't Land van Aelstmet hoon, smaad, beleedigirig en laster. Gij hebt ods, catholiekcu, lasterlijk beschuldigd eene Jesabel te hebben wil len omkoopen om u te bekoren en voor eeuwig iu 't verderf te storten. Gij slingert ons wekelijks de snoodste beleedigingen en lasteringen naar 't hoofd gij heet ons vijanden van den werkman gij verwijt ons dat wij zijn loon achterhouden eu ons om zijn lot niet bekommeren dat wij de landbou wers uitbuiten wy zyn, volgens u afge leefde zedelooze verwijfde kerels, conser vatieve smeerlappen enz. enz.... Wij willeu alles niet herhalen, 't zal later nog wel eens te pas komen. De bijna ontelbare brandmerken die 't Gerecht op den rug van H Land van Aelst heeft geprent, bewijzen wat ge meen© beleedigcrs en vuige lasteraars er in het orgaan der Vischmc-rU huizen' En niet langer dan Zondag 11. vaart 'Land van Aelst weêr eens iu snoode beleediging uit tegen M. Woeste. Onze Woeste wordt weer eens uitge scholden voor. Pruis van afkomst, vijand van de pensioenkas en van de Vlaamsche tcet.... al leugens zoo groot als olifanten. Vijand van de Vlaamsche Weten gis ter vrijdag nog drong onze Woeste aan op dat de Vlaamsche wet, toekomende week zou besproken en gestemd worden. En mat die kerels zouden wij moeten overeenkomen, zouden wij moeten ver broederen, neen, neen dat kan niet zijn 1... Koffie voor de spoorwegarbeiders. M. Vandenpeereboom hoeft besloten dat voortaan alkooi zal verwijderd wor den uit deu drank, die op zekere tijd stippen des jaars aan de spoorwegarbei ders wordt uitgedeeld. Do hoeveelheid koffie zal daarentegen vermeerderd worden. Op 100 liters water zal de drank bevat ten 3 kilo gemalen koffie en 2 kilo bit- terpeeën. Klokke Roeland llM_ i delt ook over 't Concert intime gegeven door de Koormaatschappij S® Cecilia en schrijft onder anderen Li Lage wezens7 die zich in H J*\ - openbaar H alleenbezit der chris tens deugden toeëigenenrichten feesten 77 in, waar se 'ne priester doen optreden in bespottelijke houding. Wij antwoorden aan den schrijver dezer 'j Eene lage verachteijke ziel bezit hij, I die beweert al de eerlijkheid en deftig- 1 heid der wereld in pacht te hebben, en nogthans aldus sehaudalig liegen durft.... Begrepen De socialisten van de Bataille rich ten eene volksstemming in ten gunste van den anarchist Moineaumen wil hem lid vau de Kamer maken I Citoyen Berloz zou zyn plaats inruimen voor bovengenoemden. Citoyen Moineau is betrokken geweost in de dynamiet-ontploffingen, waardoor te Luik zooveel schaê is toegebracht en waariu de ongelukkige dokter Renson zoo brutaal is verminkt geworden Wij hopen dat Luik ten minste nu zeg gen zal tot dien kandidaat tot hiertoe en niet verder. Priesterlijke 1 De E. H. Back, onderpastoor to Haesdonek, is pastoor benoemd te Leupegem de E. H. Dutry, onderpastoor te Deynze. is pastoor benoemd der nieuw opgerichte parochie van Baehte. Zijn onderpastoor benoemd te Aeltre, in vervanging van M. Burick, die bij Z. H. den Bisschop van Ogdensburg in Amerika de plaats van secretaris gaat waarnemende S. H. Kestens, onderpastoor le Cruyshautem; te Cruyshautem, de E. H. De Paepe, onder- 6astoor te Beirvelde te Beirrelde, de E. i. De Poorter, onderpastoor te Nieukerken (Waai) ts Nieukerken, de E. H. J. Van der Linden, onderpastoor te Denderwindeke to Dendervrindeke, de E. H. De Clippele, Sur veillant in 8. GregoriuBgesticht te Ledeberg; Surveillant in S. Gregoriusgeeticht te Lede berg, M. Verschaffeit, diaken in het Semi- Zondag 6 Maart 1898, dienstdoende Apotheker: M' De Valckeneer, Espla nade. '£Ag notariëele Annonceo op «le -4d' Bladzijde. Botermarkt.-- Heden zaterdag werden 768 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5378 kilos. DORSTLIJDERS, leest 4e blad, WIT KRUIS. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Morgen zondag op algemeene aanvraag zal voor de tweede en laatste maal het toonoelspel De Goud- boer opgevoerd worden. Tooneelliefheb- bers maakt van de gelegen gebruik. Ploïen in ruwe Zijde fr- 16 Ki lol 77.50 «le volledige kleedij tüèsors en Slianlungs- l'ongeos alsook zwarte, willeen gekleurde ICcnne- van ar 95 cent. tol fr. 28.50 den nieter ellen, geribd, gekwadrillcerd, bewerkt, Damns, enz. (ong. 210 kwal. en 2000 kleurschakeeringen en versch. leekeningen), vracht-en tolvrij te huis besteld. Monsters per kecrendc. G. Henneöerg, Fatiriek van Zilde <k.enk.teven, Zurich. Aanslag op Pietje Snot. Het beruchte Brusselaarke dat in het proces- Courtois eene bijgaande rol speelde, is het voorworp geweest van eenen vitriool- Hij is, wat niemand zal verwonderen, een erbarmelijk echtgenoot, en meer dan eens heeft zijne vrouw het hard tegen over hem te verantwoorden. Dat de vrouw dit eens beu moest wor den, kon uiet missen. En zij heeft dit ge toond door heai donderdag, nadat hij haar met eene plank had afgerammeld, met eene flosch vitriool naar het hoofd te In het gasthuis waar hij naartoe werd gebracht, werd zijn toestand zoo erg be vonden, dat hij denkelijk het gezicht zal kwijt zyn.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2