Pol en Stant. Brief uit 't Ilerzeelsoho de zielverko operij Op gevaar af j; Van tak op tak. 'et roodgroen en blauw verbond. De E. H. Stojalowski.- Een treffelijk pensioen DE WATERRATTEN Onze Premie. 7,''°^"'"°™ Allerhande Nieuws. Damas-Zijde fr. 1.40 Holland. Pol komt naar 't hof gereden meê een kerre snoeihout. Stant. Ha, Pol, g'hebt achter Jeen provisieken brandhout ge- 7^ vreest voor den aanstaanden zo- 2 >£ri Pol. Jaak, Stant, en terzelver tijd achter mijn gerief van ertenrijs. Stant. Ja, Pol'k en versta precies dat woord wel nie goed dat gij daar gebruikt, maar 'k weet toch wat ge wilt zeggen ge wilt spreken van die takken die d'hoveniers steken tusschen d'erreweten. Pol. Ge rijt er op, Stantvoor opgaande erten is dat noodzakelijk, aangezien hunne rankskens te slap zijn en zonder stenn in den grond zouden vallen, Stant. Bedankt voor nw explicatie, Pol; maar dat wist ik toch, en dat zou nen blinden tasten maar wat dunkt er u van 't weêr dat we sedert zondag g'lxad hebben Pol. w'Hebben boos weêr g'had, Stant zondag maandag en dijnsdag was 't alsof wc in Siberian gezeten hadden alzoo nen bijten den en doorsnijdenden wind, en daarbij hagel en sneeuw Stant. Wie zou hem daar nog aan ver wacht hebben, he Pol Pol. Ik heb 't u altijd gezeid, Staut g'en moogt maar jou roepen als de leste man opgebold heeft, en van in de maand meert peisen dat de zomer daar is, dat is g'heel zeker zes weken te vroeg. Stant. 't Is waar, Polmaar er en is toch zeker geen achaai gebeurd aan de vruch- ten Pol. Wel nieneen 't, Stant't is allerbest dat alle deugnieterij die in de locht zit er uitvalt en met binnen een paar maanden. Stant. En wij zijn hier in ons laudeken dan nog altijd van de beate, Pol ze zeggen dat het in Frankrijk en in andere streken gesneeuwd heeft dat hij op sommige plaatsen wel twee meters dik lag. Pol. 'k Heb 't ook hooren lezen in de gazetten, Stanten Bneeuw en is toch maar een vuiligheid. Stant. Och neen 't, Pol, en daarbij dan En dan nog altijd roepen en 5 he Pol, dat zij het geluk beher- i Stant. schreeuwen ln tigen van den kleinen man en dat het voor hem alleen is dat ze werken Pol.Demensehen opmaken, dat kunnen zij. Stant, en 't is een ruige rol dat ze spelen! 't Is dwaas en uitzinning van altijd gedurig te zuchten en te jammeren over 't lot van de menschen, en niets of niets bij te brengen om om die menschen heroptebeuren, integendeel ze nog altijd ongelukkiger te maken met hun den haat en den nijd en de wraakzucht in het te planten. Stant. Eén oogpunt en één alleen ge leidt die mannen, Pol; den werkmensch op maken tegen al wie katholiek is en de valsche leerstelsels der donchisten niet aanenneemt. Pol. En om zoo tot eer en geld te ko men, Stant, door den misleiden werkman Stant. 't Is zoo, Pel, maar we zullen hun nen dans leeren Pol. Zijt er zeker van, Stant, en tot de naast# week. Stant. Ja, Pol, als 't God belieft. of Men weet boe zeer zekere groene chefs, vroegertijds boezemvrienden, nu heden overhoop liggen. Meester De Backer, de zelfde die, op belofte van 4000 patotter- kens in West-Vlaanderen, als groene hansworst optrad, kan zijne koleire niet bedwingen. Om zyuou vijand verraderlijk eenen steek in volle borst te kunnen draaien, heeft hij 't volgende uitgedacht Hausworst Do Backer gebaart dat eeu groene partijgenoot aau De Klokke de twee volgende vraagskeus stelt, maar in wezenlijkheid ze gaan van hem uit. Eerste vraagskeo Is het imar dat men onze geliefde Klokke heeft willen leveren voor - 1)000 fr. En hansworst Do Backer autwoordt Neenwij weten daar volstrekt niets b van. Heeft de eene of andere ellendige zulks beproefd gelijk wij 8 n grédin, nog dikwijls een oorzaak van overstroomin- vroeger schreven het tvas builen onsi gen en ander klodden. kennis on de schande valt op hem. Denderhode doet bemerkeu dat de Pol. En toch in alle geval, Stant, heb ik nog liever een goed pak sneeuw als dien overgrooten kou want. zijt er zeker van, dat er wcêrom al menschen plagen zullen op gedaan hebben in 't begin van de week. Stant. Ja, Pol, voor iemand die van jaren begint te worden of die aan 't chetteka onderworpen is, was 't verleden maandag best achter de stoof. Pol. En voor iedereen, Stant maar geef nen keer af over 't sermoen van verleden zondag. Stant. 't Is bijzonderlijk d'historie van Judas die mij getroffen heeft, Pol Pol. Ila, Stant, van den verrader, van dienen hooswicht die voor dertig zilverlingen zijnen goddelijken Meester verkocht en aan zijn vijanden overleverde. Stant. Just, Pol, van den dienen was 't, van dienen ellendigaard die de geldzucht in zijn hert had laten binnentreden en daardoor in ile grootste afschuwelijkheden verviel. Pol. En wat maakte 't meest indruk op u, Stant, in die walgelijke geschiedenis Stant. Hewel, Pol. 't was de sohrikke- lyke straf van Judas, die wreede wanhoop, hem gaan ophangen aau de takken van nen boom, in tweeën openbersten, en recht naar 't diepste van d'hel Pol. Och jaat, Stant, dat is schrikkelijk en abominabel Stant. En de predikant paste dat zoowel toe aan alle zondaars die voor eene beuzelarij voor eenen niet zoo gemakkelijk hunnen God verloocheuen en zich blootstellen aan die schrikkelijke straffen der hel Pol. En wat daar ook wreéd in is, Stant, dat is dat die Judas zooveel weldaden ont vangen had van onzen lieven Heer en dan nog zoo ondankbaar was jegens Hem. Stant. Ja, Pol, daaraan is 't nog eens schoon te zien waar den drift iemand kan brengen, als hij hem van in 't begin niet en bedwingt en bestrijdt Pol. Zie, Stant, hier deuk ik noodzake lijk aan die fameuze donchisten die in den tijd ook zooveel weldaden ontvangen hebben van den Hemel en die nn ook zoo ondankbaar te werk gaan. Stant. Of ze weldaden ontvangen heb ben die gasten, Pol Wie weet er bij ons t' Aalst niet wat vele van die kerels waren over dertig jaren Hoe zij dan door brave en katholieke herten g'holpeu eu ondersteund wierden Hoe zij bijzonderlijk door de mede hulp van Priesters eu andere brave menschen opgekomen zijn en eene macht verkregen hebben waar zij nu een zoo schrikkelijk mis bruik van maken Pol. Ja, Stant, dat heb ik al meer dan eens hooren vertellen hoe dio liefhebbers alles te danken hebben aan "t geestelijk en aan de katholioke partij dio zij nu zoo druk bestrijden te samen met de geuzen en de socialisten Stant. En waarom dan, niet waar Pol, hun niet wel houden als zij wel waren Waarom dau de hand niet zegenen die hun had verheven Waarom dan aanspannen met den duivel nadat zij alles van onzen lieven Hoer ontvangen hadden Pol. 't Is onverstaanbaar, Stant, tenzij nog eens door d'hevigheid van den drift die altijd gestralt wordt als men hem niet heteu- gelt Stant. Och, Pol, 't is d'historie van alle hoeveerdigaardsvan nen Mahomet, van nen Luther, van nen Calvien, van nen Zwin gel, en nog van duizend anderen. Pol. Dat vervloekt geld en dien ver vloekten hoogmoed, he Stant Stant. 't Is waar. Pol; maar hadden die mannen nog geen geld genoeg, aangezien zij jaren en jaren lang meer dan twintig duizend frank per jaarwonuen aan één gazet, 'k zegge twintig duizend frank, zonder dan nog al die andere overgroot# inkomsten van drukwer ken, gazetten, boekverkoop, enz. enz. Pol. ln hebben die mannen zooveel geld gewonnen, Stant Stant. Zie, Pol, 'k en heb dat meê mijn eigen oogen nie gezien, maar 'K heb dat toch dikwijls booren zeggen; eu iedereen t'Aalst is van gevoelen dat d'hoofdmannen vau de donchekliek schrikkelijk veel geld gewonnen hebben en dat zij ze kruipen hebben. Pol. Daar en is geen kwaad in gelegen, Stant, van op te komen en zijnen toestand te verbeteren; maar nooit nie genoeg hebben, altijd miskontent xjjn, eu de grootste en d<- jijksto mannen vuu g'heel de wereld willen worden, dat is toch grouwelijk en ©nmen- achelijk 1 bevochten de Daensisten dan reeds de catholieke partij, onder de herhaalde toejuichinaen en met den opeulijken steun van liberalen en socialisten. Nu met zulke kliek is 't onmogelijk, volgens ii, voor de catholieken eene overeon- Itomst te sluiten en dus uwe beschuldi ging tegeu ous, Aalsterscbe catholieken, van onhandelbaar of koppig te zijn, was ongegrond en onverdiend.... Wil men ons nu Zageman heeten omdat wij doen bemerken dat olie altijd eindigt met boven te drijven... tot daar toe hoofdopsteller van De Klokke de waar heid spaart, daar hij, zoo wel als iemand vau ons, dengrédin (in 't Vlaamsch schoft smeerlap) kent die 't Ninovesche groen orgaan, heeft te koop geboden, heeft willen leveren te Geut voor 5000 franks en op wie dus de schande valt. Het feit valt immers niet te loochenen dat zekere lieden hunne klokkenziel te koop hebbon geboden. Tweede vraagsken Is het ivaar dat M. De Pelsmacckcr kandidaat zou zijn van het Bisdom on op de lijst der oude bewaarders komen n als christene democraat Antwoord van den hansworst Men vertelt dit overaldoch wij n mogen vlakaf verklarendat M. De Pelsmaeker niet zal opkomen als onze n kandidaat, 't is te zeggen, voor de n Christene Volkspartij altoos door door Klokke Roeland en de andere n democratische bladen vprdedigd. Luistert eens, hansworstje kandidaat der catholieken zal M. De Pelsmaecker nooit zijn. Immers wie niet pluis is voor de grooue krawatteu, is in geen duizend mijlen pluis genoeg voor ous,catholieken. Begrepen En nu ten slotte, O groote groene chefMen moet geen bosch-advokaat zijn, i. a. w., geen diploma hebben afgehaakt van eenen trunkwilg in do Vondelen, om tussehen uwe regelen te kunnen zien tegen wie ge, uit haat en wrok, uwe bit terste gal uitbraakt en wie ge als een grédin, in 't Vlaamsch schoft en smeer lap, uitscheldt... Thomas. Wat aardige groene boel is me dat Terwijl de eene de ziel van Klokke Roeland poogt te versehacheren om er kleiu oordjes vau te maken, nemen de auderen op belofte van belooning aan deu hansworst te gaan vertooneu in West- Vlaandoren. Alles voor 't oordje 1... Wat boel 1 Wat boel 1 an zoo wat Zageman go ten to worden, kunnen wij toch niet nalaten te doen bemerken dat Het Fond senblad van Gent, 't welk desiijds be weerde dat wij, catholieken, ons inct de Daenspartij dieaden te verstaan, nu he den moet bekennen dat er met die jauuen geen buis is te houden. 7 Fondsenblad noemde ons onhan delbare catholieken, i. a. w. kop- pigaards die niets willen toege ven.... Denderhode heeft dan geantwoord Confrater Fondsenbladen kent die groene manueu niet, maar ge zult ze wel leeren kennen en dan En Confrater Fondsenblad heeft ze nu leeren ken nou en schrijft daler van over komst met hun geen spraak meer kan ziju. De toestaud, zegt ouzo Gentscbe Cou- frater hun, is echter, sedertdien, sedert het optreden uwer zoogezegde partij te Oostende, te Kortrijk en vooral te Deudermonde zóó veraüderd, dat er van geeue overeenkomst meer spraak kan ziju. De katholieken kunnen geeue - overeenkomst sluiten met eene partij, die uitsluitend, hardnekkig eu overai de katholieke partij beschuldigt, be- lastert eu bevecht, ouder de herhaalde n toejuichingen en met den zijdeling- schen steun van liberalen eu socia- listen. Coufrater Fondsenblad, zoo is 't van Oen deginue af geweest uilsluitend, hardnekkig beschuldigden, lasterden en Vooruit van woensdag 11. deelt het verslag meê over een congres door de sociaiisteu te Ninove gehouden, met dag orde Verbondskwestie. De rooden willen een verbond sluiten met de aaust. kiezingen tusschen de roo den, blauwen en groenen tot verovering van algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging. Te Aalst zullen de hersenlooze haan tjes-vooruit van Dendergahn 't verbond ook niet verstooten. Volgens het Journal de Gand zouden zij er de initiatief van genomeu hebben. Tc Geerardsbergen zijn de liberalen zulk verbond reeds van vroeger bijge treden. Te Ninove bestaat reeds van voor de laatste gemeentekiezingen een verbond tusschen rooden, blauwen en groenen. Paljas De Backer zal het verbond voor zeker goedkeuren, want in de Klokke van zondag 11. schrijft hij Wanneer wij... onze onmacht zien - om ous programma te yfr wezenlij ken dan moeten wij nen oproep richten tot al dezen die met ons te lijden hebben... eu gezamenlijk strijden voer de ver- overing der evenredige vertegenwoor- diging en het zuiver algemeen stem- recht. Aau de bijtrediug van Klokke Roeland en dus der Ninovesche groene chefs valt er dan niet te twijfelen. Maar waarom gaan do Klokkisten het verbond bijtreden Wel onbetwistbaar omdat, gelijk De Backer zegt, zij hunne machteloosheid zien om hun programma te verwezenlij ken... Wat bekentenis Zoo dan, groene generaals, ge zijt machteloos, ge bekent dat gij, christene volksfoppers aan uwe eigene krachten overgelaten, onvermijde lijk zoudt verslagen worden om niet meer op te staan En al uwe triomfkreten ze zijn dan maar bluf Eu al dat boffen over 't aangroeien fa getalsterkte vau 't groene leger, door 't Land van Aelst wekelijks aangekondigd, ook al grootspraak om zand iu d'oogen te werpen Maar wij voorzeggen het Of onze drij tegenstrevers te samen verbonden of elk afzonderlijk optreden, 't is onverschillig, aan ons, oatholieken, zal de zegepraal zijn Wat zullen de helden van Chipka doen Zullen zij 't verbond bijtreden, en met de liberalen en socialisten de catholieken bevechten Wie kan daar nu een oogenblik aan twijfelen Dat verhoud bestaat tusschen hen sedert lang 't is immers om hunne ver raderij te versehoonen dat 7 Land van Aelst heeft geschreven dat de liberalen en socialisten, die godverloochenaars, die kerkhaters,die prinstervorvolgors,die be spotters der ceremoniën van onze Gods dienst, ook christene menschen zijn. Petrus! Petrus 1 waar zijt ge verdwaald? Ja, waar is de tijd gevloden dat ge schreeft Mag men, als christenen te Aalst of x elders, voor de liberalen stemmen En uwe antwoord was Neenwant het liberalismus is een b opstand tegen God. Tiijgevolg, voor do liberalen stem- men is tegen den Almaclitigen God opstaan Petrus Petrus gaat gij ook tegen God opstaan Doe liever boetveerdig- heid, man 1 Vooruit kondigt verder aan dat er op 27 Maart aanst te Ninove een congres zal gehouden worden om zich definitief 't accoord te stellen. Catholieke vrienden, de wapens ge scherpt, de strijd gaat beginnen IVipIIdi1! heer Minister iiaeiieii. vau lan(}bouw en openbare werken komt het lastkohier en het bestek goed te keuren der buiten gewone kaszeiwerken, die iu 't kort, zullen uitgevoerd worden aan den steen weg vau Aalst naar Geerardsbergen, op 't grondgebied der Gemeente van Hael- tert. Do aanbesteding der werken zal zonder uitstel plaatshebben zoo hij het .aau onzeu achtbaren volksvertegenwoor diger deu heer De Sadeleer komt te laten 7 Land van Aelst van Zaterdag 11. komt terug op de zaak-Stojalowski, waarover sedert September 1897 geen spraak meer is. Priester Daens beschrijft op zijne manier de geschiedenis van dien Oosten- rijkecheu priester en doet het derwijze dat men moet zeggen Wel 't is zijne eigene of persoonlijke historie die hij beschrijft. Stojalowski, schrijft onze vierde, gaf dagbladen uit ter verdediging van 't arm volk tegen eene rijke en dwiuglandsche bewarende partij die het algemeen stem recht wilde wegcijferen. Stojalowski werd vermaand, door drij Bisschoppen afge keurd en, in 1897, ging hij in beroep te Rome. En, zegt onze vierde, h^len is 8tajo- lowski ontlast van alle veroordeeling, en mag hij zijne democratische propaganda voortzetten, zijne drij volksbladen blijven verschijnen en Lij komt lid der Oosten- rijksche kamer verkozen te worden. Waarom dio zaak Stojalowski derwijze herinnerd Wel eenvoudig om aan de lichtgeloo- vige lieden wijs te maken dat de Paus by wien hij, priester Daens, in beroep is, de Bisschoppen van België in 't ongelijk zal stellen aangaande zijne zaak... 't Is waarheid dat Stojalowski, in juli 1897; iu beroep is gegaan bij Z. H. Leo XIII en dat hij werd gerehabilliteerd, doch 't gebeurde slechts ua dat hij een stuk had onderteekend dat door den Nun- cius werd openbaar gemaakt, en in welk stuk hij verklaarde alles te veroordeeleu, te herroepen, te betreuren wat hij ge schreven had tegen de leering eu de rechten der H. Kerk. Stojalowski werd door Z. H. Leo in gehoor ontvangen en priester Daens door eenen Spaanschen Capucien en ziedaar 't verschil van de differentie. Maar dat alles verzwijgt onze vierde zorgvuldig. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd: 1 loodgieter (leer jongen) 2 leerjongens en i halve gast voor de kleermakerij; 2 leerjongens en 1 halve gast voor de schoenmakerij: schrijn werkers halve en volle gasten; 20 man- demakers voor Brussel. Vragen werk: 1 letterzetter; 2 schrij vers; 1 colorantbrander; 8 doozenmakers; 1 brouwersgast daglooners 1 koetsier, goede getuigschriften. ouden dag ziedaar wat we verkrijgen moeten. En 't uoodige geld is gevonden 't ligt gereed... Hoeveel beeren, zou onze vierde dat reeds in 't Laad van Aelst herhaald hebben Maar dat zijn slechts woorden, 't zijn daden die er komen moeten. Waarom, als alles klaar is, als 't geld gevonden en gereed ligt, dient onze vierde dan geen wetsontwerp in ter Volkskamor? Hij <:li® beweert al de kundigheden der wereld in pacht te hebben, die de les voorspelt aan hoog en leeg, moet toch wel in staat zijn dit wetsontwerp op te stellen. Het einde van uwen politieken levens loop, vierde, nadert met rasse schreden; genoeg gezeeverd, 't wordt tijd dat ge door werken uwe liefde eens toont voor den afgesloofden werkman. Er is dus haast bij, want weldra, zullen wij het overal hooren weêrgalmen Ne moiler in de mei Ne moiler in de mei saseien een druiken aon zeng.., enz. De "Volkskamer heeft zich onledig gehouden met de beraadslaging over 't. ontwerp betrekkelijk 't gebruik der Vlaamsche taal in officieele afkondigin gen. Eeu amendement werd voorgestold vragende dat de officieele afkondigingen ook in het Duitsch zouden gebeuren. Priesterlijke benoeming. Is onderpastoor benoemd te Haaz- donck, de E. H. E. Van Trimpont, pro fessor in het college van Sl Lievens te Gent. MAATSCHAPPIJ Vergadering op Zaterdag 19 Maart, om 8 en half uren 's avonds. Afdeeling C, ter herberg van Louis Van do Voorde en nadien bij Frans Franck, Binnenstraat. Afdeeling D, ter herberg van David Wuytens en nadien by Louis Mergan, Hoyenierstraat. Op Zaterdag 26 Maart. Aldeeling A, ter herborg vau Joseph Van Mossefvelde, Dam en nadien bij Pie- ter Matthieu, Hoogevesten. Afdeeling B, ter herberg vau Benoit Michiels, Violettestrvat en nadien hij Theophile Paelinck', Ouden Dendermond- sohen Steenweg. gedacht zijn van onze Premie gebruik te maken, 9 frank in plaats vau fr. 12,50, moeten zich haasten. Zendt het te ver- grooten portret en de som van 9 fr. met uw adres direct toe aan M. Palatzky, Photograaf, 16, Albreeht-Liénartstraat. Deze vermindering is oukel nog dese maand geldig. 'JLie nolariêele Annoncen op de 4d' Bladzijde. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 765 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5350 kilos, afflSF* Postkantoor van Aalst. De eigenaars vau spaarboekjes uitgegeven vóór 1 Januari 1808 worden dringend verzocht dezelve in te brengen voor het inschrijven der intresten. AALST. Voordracht morgen Zondag 13 Maart, om C uren 's avonds ter groote feestzaal van 't Stadhuis, o\er den Congo en de Missie van den Kwango. Zichten vau het zwarte land zullen bij middel van lichtbeelden getoond worden. Moorsel.De j aarlij kscho Tooneel- foesten te geven door de Kooiuklyke Harmonie S® Cecilia, n op 11 April (2*n Paaschdag) en Zondag 17 April aanst. zijn reeds bij plakbrieven aangekondigd. Later komen wij er op terug. I BOHSTLIJDERS, i 4e blad, WIT KRUIS. St-Lievens-Essche. De veld wachtergestoken. Zondagavond, rond 10 uren, kwam de veldwachter De Roeck der gemeente Sint Lievens-Essche huis waarts. Nabij zijne woning hoorde hij ge rucht op straat-, het waren de gebroeders D...., geburen van deu veldwachter, die aan'twisten waren. De polieieman be- vool hun naar hunne woning te gaan,doch zij gehoorzaamden niet en vielen den veldwaehter aau. Lievinus D. bracht den veldwachter een gevaarlijken messteek toe iu den rug. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed. De vrouw vau den veld wachter, getuige van het feit, kreeg ins gelijks slagen van de aanranders; in aller- haast werd de geneesheer Oste geroepen, die de eerste zorgen aan het slachtoffer toediende. K Maandag morgend kwamen de gendar men van Herzele ter plaats zij hebben L. D... aangehouden en naar het gevang geleid in den namiddag is het parket van Oudenaarde, vergezeld van twee wetsdok ters ter plaats gekomen om een onder zoek in te stellen. Lievinus D... is in het gevang van Oudenaarde opgesloten. De toestand van den veldwachter is ge vaarlijk. Zeven landloupers waren dezer da gen uit de kolonie van Merxplas ontsnapt. Vier or van werden dezer dagen te Brus sel aaugohoudeu. Allen werden in bezit van dievengereedschap gevonden. Zij droegen nog de kleediug van 't gesticht. Brussel. Bij de begrafenis van deu beruchten bonneteur Pieter Daens, bijgenaamd Pietje Snot, hebben zich on gehoorde tooneelen voorgedaan, waar door andermaal aangetoond wordt, hoe ijselijk diep het Brusselsche straatschuim is gevallen. Een man, die zijn heel leven met de politic af te rekeneu had, die in talrijke gerechtszaken betrokken was, die den dood vond in eenen twist met zijne vrouw, met welke hij slechts wei :ige maanden getrouwd was, moest zoo stil, laatims zeggen, zoo beschaamd mogelijk verdwijnen. Welnu, 't is juist het tegendeel ge weest. Meer dan drie duizend menschen verdrongen zich voor de poort van het gasthuis. Men drong, floot, huilde, vloekte, men riep hoera I Leve Pietje Snot en zoug de Brabanconne toen de kist met zes kronen beladen, in den lijk wagen werd gezet. In de kerk waar bet lijk afgelezen werd, mocht niemand dan de familie bin- ben. Er ware 40 politieagenten noodig om het volk buiten te houden. Op gansch den doortocht van den stoet, zegt een blad, was het een rumoer, een geroep en geschreeuw en gehuil, dat ons op sommige oogenblikken denken deed een carnavalstoet te volgen. De Indé- pendance noemt het eene vlaamsche kermis. 't Is walgelijk. Vrouw Daens werd donderdag in vrij heid gesteld. Zij zal enkel vervolgd wor den voor slagen en wonden, welke deu dood voor gevolgd hadden. Wij lezen in verschillige bladen nog, de volgende inlichtingen Do vrienden van deu overledene had den eene geldomhaling gedaan, welker opbrengst zal toelaten Pietje Snot fat soenlijk te begraven. Men ziet wat die menschen door fat soenlijk verstaan. Over het leveD van Pietjo Suot valt nog het volgende meê te deelen De vrouw was eene ware martelares. Het was vooral sedert hij voor do laatste maal uit de gevangenis kwam, dat zij het voorwerp was van barbaarsehe mishan delingen. Nog onlangs vonden de geburen haar, met kneuzingen en kwetsuren bedekt, en hangende met den eenen voet aan het plafond. Het was toen dat zij het gedacht op vatte, zich van hem te ontmaken. Toch aarzelde zij nog. Zij nana twee papierkensen schreef op het eene: Ver giffenis en op het andere; Vitriool, 'wierp die in eene klak, en liet het lot beslissen. Zij trok vitriool. Men kent het overige der geschiedenis. KREDIET AAN ALLEN Meubels iu alle slag en in alle stijlen SlaapkamersEetzalen volledig, m accajou. nolelaar. eikenhout, ons. Garnituren voor salons in sae ara.be, Louis XV, tnz. hleer- kassen Spiegelkassen, Lijnwaadkassen, Lavabos, Tafels. Schrijftafels, Stoelen, Keuktnmenbelen, mwmeren Tafelt, enz. Bijzondere toog voor Tapijten, Spiegels, Lus ters, Hanglampen, Sloven, Jaehtkomfooren, enz LA PROVIDENCE 71, Hoogpoort, GENT, AANZIENLIJK ASSORTIMENT tan CONFECTION voor Heer en en Kinderen. Kleederen op maat voor Heeren,Damen&Kinders Groote keus van Damostolfen. Laken. Wit goederen. Zijden, Fluweel, Flaneol. Matranon- 'goederen, Dekens, bedspreien, Gordijnen, enz. Schoeisels in alle slag. - Regen*cltermen, Uurwerken, Pendulen, Kinder rij tuigen, enz. Hot Huis gol«t xicb leest VOORWAARDEN: SOfr.betaallmen SfrG Strenge geheim- houding. Geschiedenis van een buitenmeisje. Treurig einde. Over een jaar of twee kwam een meisje uit den omtrek van Diest in Antwerpen om als dienst meid den kost te winnen. Eugenie St.... was een meisje van fat soenlijke ouders; men zegt dat haar vader sc-hopene is in zijn dorp. Zij had eerst eeu post op de Melkmarkt, later op Zurenborg, en kreeg daar kennis met oen soldaat. Zij bleef daar wonen tot in 't begin vau^Jauuari, toen zij in een huis der Provinciestraat (Noord) op de derde verdieping eene zolderkamer be trok waarvoor zij 11 franks per maand betaalde. Zij bad niet veel noodig, want 's voor- iddags ging zij uit werken naar Zuren berg, waarmeê zij eeni»" franks per week verdiende. Zij leefde stil en afgetrokken, was op goeden voet mirt de geburen, die, gezien haren toestand, een zeker belang in haar stelden. Nu verleden week kreeg zij van hooger- gemelden soldaat eenen brief, onder grove woorden en beleedigingen mel- deude dat hij eene andere vriendin had en zich dus van haar niets meer aantrok. Dit trof haar zoo zeer, dat zij snikkend en weenend hare geburen meldde wat er voorgevallen was. Met ene krop in de keel ging zij, geholpen door de vrouw der lagere verdieping, naar haar kamerke: nadat deze laatste haar nog eea glas water had gegeven. Daags nadien waren de geburen het geval eenigzins vergeten, to rneerdaar men haar niet zag. Dijnsdag vertoonde zij zich ook niet Woensdag evenmin. Donderdag eindelijk wekte het arg waan, dat men haar hoegenaamd niet meer zag en men ging naar haren werk- post op Zurenborg om inlichtingen. Da»r wist men ook van niets, zoodat de geburen besloten, de deur te openen. Eugenie was dood. Het lijk lag op het bed, het hoofd hing naast het bed op den waterpot waarin zij, waarschijnlijk in eene zenuwkwaal, had willen braken en zij moet zou in eeneu bloedopdrang den geest gegeven hebben. Dadelijk werd de policie geroepen, die het lijk vooronderzoek naar het gasthuis deed brengen. Dit droevig voorval had in de buurt het gerucht doen verspreiden dat er een zelfmoord door vergiftiging, had plaats gehad. Het onderzoek zal dit moeten oplos sen doch dit is zeker, dat men in de kamer niets heeft gevonden wat tot dit vermoeden aanleiding kan geven. De zaak is zoo al droevig genoeg. Men meldt later dat Eugenie St... ge boren was in het dorp Budingen, arron dissement Leuven, in het jaar 1876. Een ander buitenmeisje, slechts 17 jaar oud, dat naar Antwerpen was ge komen om eenen post tezoekon, was in handen van eenen leurder gevallen, die haar naar zijne kamer had gelokt. Eens binnen zijnde, sloot de kerel de deur. Het meisje, gissende wat haar te wachten stond, begon om hulp te roepen, ondanks het verzet van den kerel. Zij opende het venster-en, daar nu het ge rucht dat zij maakte de aandacht der geburen trok, opende hij de deur en nam de vlucht. De policie van het feit onderricht, heeft tegen den kerel vervolgingen inge spannen. De notaris van Templeuve, die met een te kort van 1,300,000 fr. meer dan 600 slachtoffers maakte, is in failliet verklaard. tot 22.50 den meter —alsook zwarlo, witte en gekleurde nennebergr-ZlJde, van af 95 cent. tot fr. 28.50 ©en meter effen, geribd, gekwadriileerd, bewerkt, s' Ien*- (0"g- "240 kwal. en 2000 kleurschakeringen enversch, leekemngen), vracht- en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. S. Heiitbiro, Fint vu Zijde ik ziirli Nooit zag men te Verviers een stoutmoediger diefstal bedrijven dan don derdag nacht. Een dief was by middel vau braak in de woning van eenen apot heker gekomen on stool in h®t bureel, naast den winkel, de schuiven leeg. Ter wijl hij daar bezig was klonk de naeht- bel. Eene vreuw kwam om een genee»- middêl te koopen. De apothekersbediende stond op, kwam beneder., opende de win keldeur, geriefde de vrouw en ging terug naar bed, zonder te gisson, dat in de ne- vengelegen kamer een dief aan het werk was. Van kovde gestorven.Eene vrouw Lanklaar, in Limburg, die sedert eenigen tijd teekens van waanzin gaf, en over veertien dagen uit hare woning ver dween, is in een boseh van honger en kou gestorven. Op den weg naar Villers le Gam- bon, is eene 74jarige vrouw het slacht offer van eene moordpoging geweest. De pleger heeft haar een revolverkogel in het hoofd geschoten achter het rechter oor. De kogel is onder het rechteroog blijven steken. Daarenboven werd de vrouw met eeu kneuzend werktuig op het hoofd en andere deelen van het lichaam geslagen. Men denkt dat diefstal;de1drijf- veor der misdaad was. De diefstal te Baarn. Over den stoutmoedigen diefstal in het gemeente huis te Baarn. meldt de N. R. 0. het volgende Hoe deze diefstal hoeft kunnen ge lukken is onbegrijpelijk. De ontvanger, M. B., woont in een deel van het gebouw, waarin tevens het gemeentebestuur ge vestigd is. Aan de achtersyde van dat huis bevindt zich een hof, waarop de ramen van de achterkamers uitkomen. M. B. vermoedt, dat een dier ramen is opgeschoven •"en de dief daardoor in huis gekomen is. Eenmaal binnen zijnde, is hij een hooge trap opgeklommen, eene kamer doorgegaan, waar de drie volwassen doch ters van M. B. sliepen en heeft aldus de slaapkamer vau dezeu laatste bereikt. Uit de op «en stoel liggende broek heeft hij den sleutelbos genomen, is toen langs denzelfden weg naar beneden ge gaan en heeft zieh begeven naar de kamer waar de brandkast stond. In die kamer lagen twee honden. Hoe het den dief ge lukt is dezen te doen zwijgen,is een raad sel. Me: deu gewonen sleutel heeft hij de brandkast geopend en de zich daarin be vindende bankbriefjes, tot een bedrag van 15,000 gl. ontvreemd.

De Denderbode | 1898 | | pagina 4