O Donderdag 17 Maart 1898 5 centiemen per nnmmer. 53sle Jaar 32J5 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Het Kartel. Dl m DER lOM GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. In Vlaanderen Vlaamsch Het verbond te Aalst. Bericht aan de Landverhuizers- DE DENDE Dit blad vergchijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week veer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiëïi door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31. en in alle Postkantoren des Land. v- Ctiique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bi; accoord. Niet opgenomen handschriften worden iet teruggestuurd. tleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 16 Maart 1898. De Kamerkiezingon naderen, nog wei nige maanden en de kamerleden moeten bij helft herkozen worden. Er komt allengskons beweging, doch zy die zich 't meest roeren zijn de libera len, socialisten, rooden en groenen. Reeds houden zij vergadering op ver gadering om middelen te beramen en wapens te smeden om het catholiek mi- nisterie te doen vallen. Maar doen wij bemerken dat bet minis terie niet vallen zal, zelfs al zegepraalden zijne tegenstrevers overal, 't gene zeker niet te voorzien is, want dan nog zou het eeno meerderheid hebben. Onze tegenstrevers afzonderlijk aan- hunne eigene krachten overgelaten zien zich machteloos om het ministerie te doen vallen en cenigen willen te samen een verbond sluiten alleenlijk aaugaande de vraagstukken van algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging en dat spel heet men kartel. Te Gent zijn socialisten en radikalen 't aceoord maar doctrinairs en groenen met Plancquaert aan 't hoofd weigeren vlakaf. De doctrinairs weigeren omdat zij voor zien dat de gematigde liberalen, veront- weerdigd over dergelijk verbond, dieeene opoffering aan de roode vlag zou daar- stellen, 't liberalismus zouden vaarwel «eggen en 't logiokraam voor altijd aan splinters zou geslageu worden. 't Leeuwken Plancquaert en zijn vol gelingen weigeren omdat bet gansch natuurlijk is, dat zij die den Godsdienst in hun programma voeren, een afkeer gevoelen van tegen oene godsdienstige partij op te trekken, hand in hand met «partijen, die de fl. Kerk juist iu hun hert niet dragen. Zoo spreekt Hansworst Do Backer niet. Maar wat is 't ook Nooit is hij calholiek geweest dan in schiju.... Te Luik is 't wat andera do socialis- listen verstooten alle verbond met de doctrinairs of oude pruiken. En to Brussel bieldou de radikalen of vooruitstrevende liberalen op 6 meert een congres. De meerderheid der vergadering was van advies dat men de doctriuairs ofte oude pruiken aan hun droevig lot moet overlaten eu beter doen zal van een ver bond te sluiten met de roodo socialisten. Le Peuple, het orgaan der Brusselsche rooden, is ook van meoning dat men do doctriuairs hunne eigene dood moet laten OF Eene geheime weldaad ontdekt. 22* VERVOLG. De twijfel duurde dus voort, en de rechter besloot al sijne krachten in te spannen om zoohaasTmogelijk op te lossen. Terwijl hij, aan daartoe geschikte middelen denkende, langs de bolwerken heenstapte, zag hij eensklaps Michel Degraef hem voorbij snellen, en de ontsteltenis van den jongen wekte zijne aandaoht op hij hield hem staan en Bprak Michel, van waar komt gij Van Laeken, was het antwoord. Dit verwonderde den rechter grootelijks, en zich herinnerende wat hij in 't huis van de Mórode vernomen had, namelijk dat de onbekende vrouw langs de bolwerken uit de stad steeds naar Laeken op reed, voelde hij een nieuw vermogen in zijnen geest ontstaan eu besloot den jongeling verder te ondervra gen, hopende alduB op het spoor der onbe kende te geraken. Ja, lezer, Miehei kwam van Laeken hij had dadeljjk den raad hem door de goede gasthuisnon gegeven, in het werk gelegd. sterven. Ze waren immers altijd de on verbiddelijke vijanden van den werkman. Nooit wilden zij iets tot stand brengen ten voordeele der werkersstauden en zelfs gaan ze nu heden nog zoo verre van zelfs de geringste wet door 't catholiek minis terie voorgedragen eu waar de werklieden voordeel bij vinden te bevechten. En de liberale drukpers is verre van 't accoord te zijudo eener. zouden het zoo willen en de anderen willen er niet van hooren en stellen iets anders voor. De toren van Babel heeft er niets aan. Wat hieruit te besluiten valt, 't is dat de liberalen deerlijk overhoop liggen en met volkomene machteloosheid zijn ge slagen. De eeuige hoop der liberalen en socia listen berust in >:e verzwakking van 't catholiek leger door de verdeeldheid die zekere lieden, uit eer- en baatzucht, in zijne rangen zaaien. En die scheurma kers durven zich dan nog als christen voorstellen. In de pogingen die de radicalen, socia listen, doctriuairs en scheurmakers aan wenden om tot een bondgenootschap te geraken, ligt er cenen plicht besloten, namelijk dezen; dat alle ware vaderlan ders, welke den godsdienstigen vrede, de algemeene welvaart van 't volk, 't behoud der huidige samenleving on van 't*Ko- ningdom en Vaderland betrachten, zich meer en meer moeten vereenigen om met nog meer eendracht dan vroeger de vijan den van God, Koningdom eu Vaderland te verdrijven en met nog meer machte loosheid te slagen 1 Al de Belgen zijn gelijk voor de toet, zegt artikel I onzer Grondwet. Maar.... zegt een Vlaamschen dichter Is de Vlaming, die de taal Van de Walen niet verstaat, Tot bekleeden van een ambt Bij do Walen wel iu staat NEEN1 Is de Waal die onze taal In het minste niet verstaat. Tot 't bekleeden van een ambt Bij do Vlamen wel in staat JA 1 Voegt dat neen en ja te saam, En zegt mij in Godes naam, Stemt dit stelsel overeen Met dat schoon artikel een NEEN NEEN 1 De dichters zijn gewoonlijk nogal vieze mannen, eu men zou kunnen zeggen dat de schrijver bovenstaande verzen min of meer overdrijft, ware het niet dat dui- zende feiten hem kwamon gelijk go ven. (Zeebode.) Reeds omtrent negen uren des morgends stond hij aan de denr der kerk van Laeken. Het weder was ijselijk koud de jongeling huiverde en voelde zijne lidmaten verstijven, en toch stond hij pal, de blikken vestigende op al de lieden die in of uit den tempel gin gen de goede zuster had immers gezegd zij komt gewoonlijk tusschen half tien en tien uren zie dat gij de kans niet laat ontsnap pen. Het sloeg nu halvor tien op den toren Miehei bracht zijne hand onder zijn borstkleed en trok er een papier nit dat «orgvuldig toegevouwen was en vrij van alle vlekken bewaard. Nu gaat zij komen, sprak hij zich zeiven toe wezen wij op onze hoede. Doch niemand verscheen in do richting langs welko de jongeling zijne blikken koer de. Eene klok begon te luiden om den godde- lijken dienst aan te kondigen elke barer klanken bracht beurtelings hoop en angst in Michels boezem, en eindelijk toen de laatste galm weggestorven was, reikte hij het hoofd omhoog, wierp nog eens zijne blikken in de verte en zuchtte pijnlijk Zij komt niet Verloren moeite Een heer die zich ter kerk begaf, hoorde dezen zucht en zich tot den jongeling wen dende, vroeg bij hem wie hij verwachtte Onze goede Koningin, antwoordde Michel. Is het om haar een smeeksohrift af te gevsn Onder dezen titel doelt Vooruit van gister dijnsdag meê dat ver scheidene groepen en maatschappijen van christen democraten en liberalen hunue S bijtreding voor 't congres van Ninove hebben laten kennen. Het is te voorzien, zegt Vooruitdat het congres ten gunste vau het drie- voudig verbond zijn zal, daar men van nu af het overal goedkeurt, zoowel op deu buiten als in de steden. Niemand twijfelt er een oogenblik aan 't drievoudig verhond zal doorgaan im mers het bestond reeds van vroeger fei telijk en nu heden gaat men met de voor waarden op papier zetten. Niets veran derd dus Do volksfoppers van de Cantons van Ninove en Herzele zullen het verhond voorzeker bijtreden. Hansworst De Bac ker zegt het ons en voegt er do rede bij wanneer wij onze onmacht zien, zegt hij, om ons programma te verwezenlijken dan moeten wij tot zulk verbond onzo toe vlucht uemen. Nu 't is uit onmacht dat de Ninovescho groenen met de liberalen en socialisten gaan samenspannen dus 't verhoud van twee blinden en 'nen kreupelen groenen. In do Cantons van Sottegéin en Gee- rardsbergen is 't Daensism zoodanig aan 't verbrokkelen dat het weldra gansch zal verdwenen zijn. En te Aalst wat gaan de helden van Chipka eü hunne sleepdragers doen?.... Gaau ze ook 't verbond bijtreden en voor de liberalen eu socialisten stemmen? Ja voor liberalen en socialisten waar van 't Land van Aelst eens 't volgende schreef Heeren liberalen hoe ziet ge de groote B gevaren van 't socialismus niet Hoe n durft gij 't volk aftrekken van zijn Ge- loof Hoort gij Bisschop Stillemans niet uitroepen den Godsdieustwoe i) den arme woe de rijke die hem mist en vloek op den ellendeling die werkt om dit grootste goed vau arm en rijk aan den mocsch te ontrukken 't Is omdat 't liberalismus tegen Godsdienst s en zeden strijdt, 't is omdat ge de plan- n neu van 't Liberalismus zoudet uitvoe- i) ren dat Aalst u niet kan, niet mag niet zal kiezen. Zelfs ziju er van uw o mannen die iu 't geheim vau 't biecht- stoelken hun afkeuring zullen geven n aan dien rampzaligen en vcrmalijden d oorlog tegen de Kerk en cbristeue n Volk.... Loopt en belooft maar ge zult onder liggen, verdraagt zonder hartpiju n die vernederiug, denkt dat er aldus n groote misdaden tegen do christene n samenleving zijn gespaarden aanveerd O eenen goeden dag welken wij u won- schen. Ja, mijnheer, ten voordeele van een meisje dat onplichtig in de gevangenis zit. Iiet is spijtig voor n en voor haar dat de Koningin niet te huis is, jongen. Niet te huiB Neen, zij is voor acht dagen mot den Koning naar het jachthuis der Ardennen er werd daar eene groote wolvenjacht inge richt. Naar de Ardennen zuchtte Michel en hij stak mismoedig het smeekschrift weg en keerde naar de stad weder. Een smeekschrift aan de Koningin? Ja, lezer, dit was het stuk dat Miohel met zoo veel zorg, op den raad der gasthuisnon opge steld had. Die goede zuster wist dat een smeekschrift aan die liefdadige vorstin, de teedere moeder van al hare onderdanen, een doelmatig middel was om cou onrecht her steld, of eene ramp gelenigd te zien zij wist dit door ondervinding en sprak daarover aan Michel met zulk vertrouwen, dat de jonge ling er niet meer aan twijfelde of die poging zou gelukken. En inderdaad, er gebeurde toen geen ongeluk in Brussel, geene ramp kwam geen huisgezin treffen of men hoordo deze woorden Indien de Kouingiu het wist Overal op hare schreden en bijzonderlijk aan deu ingang der kerken waar zij do goddelijke diensten ging bijwonen, (het volk weet wel dat het de godsdienst is die de liefdadige ge voelens in de herten stort) ontmoette ay Zoo sprak vroeger een der helden van Chipka tot ile liberalen.... En zal hij die vroeger alzoo sprak nu met de vijanden van God en van Kerk samenspannen en zijne sleepdragers aan zetten om voor hen te stemmen Eilaas er valt weinig aan te twijfelen want voor hem zijn de godverloochenaars, de vijanden der Kerk, de bespotters van onzen H. Godsdienst, dé-lasteraars eu vervolgers van Paus, Bisschoppen, Pries ters eu Kloosterlingen, nu goede christe nen geworden De verraderij heorscht immers op Chipka Aalstenaars Catholieke Vrienden Eens geluisterd Sedert eenige dagen heeft onze vierde weêr eene meer tergende houding aange- nomeu. Begrijpt dan toch wat hij wil I Al wat hij zoekt en betracht, 't is schandaal verwekken om er zich te kun nen van bedienen i., a. w., om te kunnen uitroepen Zie, Meuschen, hoe wreedaar dig zij mij vervolgen I Wanneer gij onze vierde, 't is gelijk waar, ontmoet, en al is zijne houding nog zoo tergend en al bekijkt hij u met oogeu gelijk vuurkogels, handelt als of ge het met bemerkt, gaat uwen weg rustig voort zouder er u meê te bekom meren. Dus, catholieke vrienden, en gij voor al jongelingen bij wien het bloed wat onstui miger opbruischt, luistert naar deu raad weikeu wij u geven in 't belang onzer partij. Ge moet beletten dat pater Daens een tweede maal martelaar worde want eenmaal is meer dan genoeg. Ge begrijpt: hij, onze vierde, zoekt aldus tweemaal martelaar te wordeu om dat het onmogelijk is eene twee schan dalige historie op touw te zetten gelijk die van 't wijf, van de Jesabel die hem moest bekoren Catholieke vrienden opgepast dus I Het progressistisch congres. Het progessistisch congres heeft slechts één enkel gevolg gehad: het heeft de breuk tusschen de doctriuairen der Ligue en de radikalen der Assosiafion libérale voltrokken; te stelliger heeft het al de droomen van een drievoudig verbond, waarin men de socialisten had opgeno men, doen verzwinden. Zooals ik u over tweo maanden schreef, moesten de radikalen noodlottigcr wijze ongelukkige slachtoffers van rampen en legen- ipoed die haar hunne smeekschriften aanbo den nooit werden deze geweigerd, nooit ook werden zij verwaarloosd de Koningin las die schriften met aandacht, en schonk en stond toe al wat maar eenigzins in haar ver mogen lag. Niet ten onrechte gaf men baar geheel het land door deu eerenaam van moeder der armen en der ongelukkige». Ziedaar de ateun op welken de goede gast huisnon eu Miehei Degraef hunue hoop ge vestigd hadden, en nu hij, door de afwezig heid der Koningin zich te leur gesteld zag, keerde de jongen treurig en moedeloos naar den Krekelenberg weder. - Straks, dacht hij, ga ik de goede zuster verwittigen dat mijne poging misluki is zij zal opnieuw mij raad geven. Michel nutte een weiuig voedsel dat als met weerwil in zijne maag schoof hot ver driet dat zijuen boezem bedrukte, ontnam hem ailen eetlust, en hy bleef een langen tijd stilzwijgend over Gndula's lot zitten trenren. Eindelijk werd zijne aandacht opgewekt eeno hand roerde aan de klink der deur, en wie zag hij eensklaps voor zich staan Den rechter zelven die het onderzoek deed in de zaak van den gestolen ring Michel, sprak hij, verontrust u niet ik weet dat gij aan Driessens dochter beloofd hebt al nwe krachten te zullen inspannen om hare verlossing te verkrijgen. Welnu, ik kem eindigen met de doctrinairen los te laten en zich aan le sluiten hij de socialisten. Deze revolutie was by hen beslist, op 't oogenblik dat zij erkoudeu dat de macht van het getal langs den kant der socia listen was, en zij langs daar dan ook on vergelijkelijk meer kaus hadden, dan aan de zijde der doctrinairen. Do poging der voorstanders van het verbond, met zooveel gerucht vooruitge zet dor MM. Fóron,Goblet, Buis en hunne vrienden, was dan ook tot mislukken ver oordeeld. Alleen de doctrinairen hebben aan den oproop beantwoord en zij alleen waren op de bijeenkomst; de progressisten blo- ven op een afstand, terwijl zij de houding der socialisten in 't oog hielden en beslo ten hunne handelwijze op die dezer laat- sten te regelen. Er is nog altijd spraak voor M. Jauson van terug te koereu iu de Kamer en by wacht tot de socialisten van Luik hom eene «andidatuur aanbieden. Maar het schijnt dat het moeite kost, omdat de plaatselijke hebzucht de wacht houdt roud deu vetpot en or meer lief hebbers zijn dan toe te kennen mandaten* Handelsblad. Do iulichtiugen over de uitwijkings- laudeu wordeu iu het algemeen verspreid door belaugbebbendo, soms weinig be kommerde lieden. Indien zij zelfs echt waren, zijn zij bijna altijd te algemeen en houden geen rekening der verscheidene voorwaarden waaraau de verschillige soorten van landverhuizers moeten vol doen om te gelukken. Dat allen dus die ter hortc hebben van don toeval en misschien den ondergang, niet te gemoet te loopen, niet vorwaar- loozou de Maatschappij S' Raphael te raadplegen. Deze zal hen olk in het by- zonder inlichten nopens de kansen van gelukken, nopens de reisvoorwaarden, on zal hen in het nieuw vaderland aanbeve len aan hare vertegenwoordigers by machte hen te helpen door hunne zelfs- opoffering en huune kennis der zaken van de streek. Zich te wenden tot don algemeenen schrijver graaf Waldbott do Basaenheim, Buxheim, Souabe, Beieren, 't zij tot don bijgevoogden .schrijver, M. Stauislas d'Ydewalle, Sl Andries, bij Brugge. Do personen die verlangen naar Né- braska te verhuizen zullen iusgelyks eene goede gelegenheid hebben inlichtingen te nemen bij hunnen landgenoot M. Alb. Dascher, Voldersstraat, 4, Geut, die voor eenige maanden in België is terugge keerd. u helpen in dio taak, en verzeker n dat Gu- duin geen half uur meer in de govangenis zal moeten overbrengen, als gij mij wilt verkla ren wie die onbekende vrouw is van welke sy beweert den gestolen ring gekregen te hebben. Och, mijnheer, indien ik die vrouw kendo, geen oogenblik zou ik Gudula's ver lossing willen vertragen Gingt gij dezen voormiddag niet naar Laeken Ja, mijnheer. Zoudt gy mij de reden willen zeggen waarom gij daar heen gingt. -- Ach, mijnheer, die daad heeft niet de minste betrekking met de onbekende vrouw I Luister ik weet uit goede bronnen dat die onbekende vrouw in Laoken woont, on dat zij telkens zij naar de Btad kwam, naar Luekeu weerkeerde. Michel begreep dat hij aan den rechter alles moest bloot leggen nit vrees van op nieuw kwade vermoedens in hem te doen ontstaan hij haalde dus het smeekschrift dat hij iu eene sohuif verbolgen had en toonde het aan deu rechter die het las en nauwelijks zijne aandoening kon verscholen honden. Nu bogryp ik waarom gy naar Laeken giugt, sprak hij eindelyk het is wel gedaan, jongen, dit bewijst dat er goede gevoelens in uw hart rusten ik wenschte wel dat uwe po* gingen mochten gelukken, maar jammer toch. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1