De Vlaamsche wet Pol en St'ant. Van tak op tak. Betreurlijke woorden. In zijne geschiedenis Overmeire. Het kartel te Aalst. Catholieken opgepast Onze Premie. Depar,0Mn Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. Foulard-Zijde fr. 1.20 Pol komt van den meersch afgere den en Stant wacht hem af op de kassei. Start. 't En is waarlijk gèen waterken van g Keulen waardat ge meè over (l'eer- f de rijdt, Pol IS—. Pol.—En wat >tH'is dat, waterken Tan Keulen, Stant Start. Dat is een stoffance die zeer goed riekt, Pol ae verkoopen dat in klein flesch- kes, en de paretmakers gieten daar een beet- jen yan in nunnen neusdoek om daar van tijd tot tijd nen keer aan te rieken. Pol. Hewel, Stant, 't en zon misschien 't zelfde effekt nie maken als dat waar ge van spreektmaar ge moogt zeker zijn dat den kremotartaar die 'k op mijnen meersch voer, tooh niet en zon onderliggen voor de strafte. Stamt. 'k Geloof ik dat, Pol, want 'k was neg wel vijf minuten ver van hier als ik hem reeds in mijnen nens had. Poe. Ja, Stant, 't is goeiën man hij heeft den tijd g'had van trekken en daarbij, w'hebben er bijzonder op gepast want van alle vetten die we kunnen gebruiken, is 't nog den primus. Stant. En 't is nu den goeiën moment zeker, Pol, om 't ges te peperen Pol. Jaat, Stantalles in de natuur begint 't herleven en op te schieten en hoe meer jacht dat er bij gestoken wordt, hoe beter. Stant. Weert U dan maar, Pol, en zorgt van zulk goed ges t' hebben als verleden jaar; want dat is voordeelig. Pol. 't Eu zal van ons niet afhangen, Stantwe zullen 't smouten naar d' eerste goeste en dan op tijd en stond een goeie vlaag werremen regen, en 't spel is geklonken. Stant. Ilewel, Pol, we gaan er stillekes aan naartoe 't en is 't zelfde weer niemeer van over eenige dagen 't schilt meer als nen dikken lijfrok. Pol. Ja, Stant, w'hebben nu den wind van voren en dat is wat anders als in den noorden of in den oosten. Start. En my dunkt wel, Pol, dat er alhier en aldaar al een partij graan staat die er naar ziet naar dienen koü van over eenige dagen. Pol. 't En is van geen erg, Stant 'k peis dat ge bijzonderlijk wilt spreken van den schakeioen en ge moet weten, Stant, dat de schakeioen dat in heeft van .eerst een beetjes naar den gelen te gaan vooraleer voor goed beginnen op te schieten en klesjoor te geven. Start. 't Zon kunnen gebeuren, Pol want 'k en erken nie al te goed den schake loen uit 't ander graan, maar dat geel wor den, dat heb ik op verschillige plaatsen be merkt. Pol. Er en is toch geen kwaad bij, Stant den oogst staat in 't algemeen goed en we mogen rekenen op een voordeelige op brengst. Start. Zooveel te beter, Pol en hebt ge nu al beginnen zaaiën of planten Pol. Neen, Stant; indien wij nog eenige dagen droogte hebben, dan gaan wij aan 't mes voeren en daarachter zal welhaast alles op zjjn strooi liggen. Stant. Kozzsn was ginder nochtans al bezig meêboonen planten, Pol, want 'k heb er tegen gesproken. Pol. Ja, dat geloof ik, Stant maar te veel haastig zjjn en is daarom nog nie altijd best. Stamt. 't Is een oud spreekwoord, Pol haast en spoed is zelden goed. Pol. En had Tonen Schoen zaliger daar op gepeisd op dat spreekwoord, Stant, hij en zou misschien nie vergeten hebben van 't ge kapt vleesch Wj de trippen te doen en Ver reepen en zou me zonder gezeten hebben. Start. Trippen zonder vleesch dat en kan nie bestaan, Pol en dat en zou van a'leven aan geenen Aalsterschen beenhonwer kannen voorvallen, want die mannen maken er veel en goeië. Pol. Ja daar zijn d'Aalsteneers op ge kend, Stant z'eten er daar meè g'heele my- riameters, als 't waar is 't geen dat den vier den in de Kamers heeft verteld. Start. En waarom en zou hetgeen waar zijn, Pol Heeft die mensch van zijn leven al gelogen Pol. Dat ontrek ik mij niet aan, Stant maar wat da'k weet, dat is, dat den liefheb ber hem zal moeten gaan haasten als hij alzoo nog bijzondere periikulariteiten in de Kamer zou willen afgeven. Start.Jaai, Pol maar we kunnen die bijzondere pertikularitsiten gemakkelijk mis sen en hoe min dat w'er nog hooren van spreken, hoe beter. Pol. 't Is 't gedacht van iedereen, Stant; maar zeg nen keer, hoe was 't meè 't sermoen van verleden zondag Start. Hewel, Pol, w'hebben er weérom veel bij geleerd en schoone en nuttige lessen uit getrokken. Pol. Alla, vertelt maar, want veel tijd en mag ik niet verletten. Start. 'k En zal maar 't bijzonderste zeggen, Pol eersten vooral, d'ondervragiug die onzen lieven Heer onderging voor 't tri bunaal van Caïphas. Pol. Waar over ondervroegen z'Hem, Stant Start. 'k En kan dat allemaal niet roten, Pol maar 't geen ik best onthouden heb, dat is dat Caïphas onzen lieven Heer ondervroeg over zijn Apostelen, en dat llij daar niemendallen op en antwoordde. Pol. En waarom dat, Stant Stant. Wel, Pol, omdat Hy er geen goed en kou vau zeggen. Pol. Dat was een reden, Stant. Stant. Zie nen keer, Pol Judas had Hem verraden en aan zjjn Yijauden overgele verd, en al d'ander Apostelen, zelfs den grootmoedigen Petros, hadden de vlucht ge nomen in plaats van hun Meester t' helpen cn te verdedigenen Petrus was daarbij nog op 't punt van Hem publiek te verloochenen. Pul. Hewel, Stant, onzeu lieven Heer had gelijk van daar dan niets op t' ant woorden. Start. 't Is 't geen de predikant schoon deed uitachjjnen, met aan te halen hoe droef sommige uienschen te werk gaan mee kwaad te spreken van anderen, en zelfs meè kwaad uit te vinden en zoo haunen oveuuaasteu te beleedigeu en te lasteren hij toonde de schrikkelijke gevolgen van do lastertaal, hoe zoo sommige menscheu scheuring brengen in de huisgezinnen, tusachen vader eu moeder, tusscheu kinderen eu ouders en hoe sommi ge onvoorzichtigen en kwaaddoeners alzoo scheuring verwekken in Kerk en Samen leving, met de Priesters en de wettige Over heden te lasteren» en valschelijk te beschul digen. Pol. Dat is eene allerschoonste en eene allerjuiste toepassing, Stant want zoo gaat het tegenwoordig maar al te dikwijls en bijzonderlijk in onze streken. Start. Hewel, Pol, 't geen mij daarach ter meeat getroffen heeft, dat was den val van Petrus en d'oorzaken van dienen val. Pol. Ja, Stant, dat is toch iets g'heel en gansch aardig en buitengewoon, niet waar, van Petrus, 't hoofd der Apostelen, zijnen Goddelijken Meester, die hem zooveel goed gedaan had en dien hij al die mirakelen had zien doen, te zien verloochenen op d'eerste vraag van eene eenvoudige dienstmeid &TA*T. 't Is bijna onverstaanbaar, Pol maar de predikant schreef dat met veel gepastheid bijzonderlijk toe aan den hoog moed van Petras de Goddelijke Zaligmaker had d'Apostelen in 'thofkeu vermaand en opgewekt om te bidden, zeggende dat den grooten strijd ging naderen en dat zij zich moesten versterken door 't gebed en Petrus was de eerste om te zeggen Meester, vrees niet, we zullen U niet verlaten en indien al d'anderen U afvielen, ik ten minsten zal U getrouw blijven. En als de bedrukte Jesus hem toesprak Voorwaar, ik zeg het u, vooraleer de haan tweemaal zal gekraaid hebben zult gij mij drijmaal hebben verloo chend, n ha. dan nog protesteerde Petrus uit al zijne krachten, zeggende Neen, ik zal U nooit verloochenen, maar U helpen en bij staan tot der dood. En dan, in plaats van zich van eigen selven te mistrouwen en te bidden zooals Jeans het hem had voorgehou den, steunde hij op zijne eigene krachten en ging hij metd'andere Apostelen aan 't slapen. Pol. En dan daarna dien schandigen val, niet waar Stant Start. Och ja, Pol, en hier volgden wederom zulke schoone toepassirgen voor de meuschen hoe wij allen moeten ootmoedig zijn, bidden en waken, en bijzonderlijk ge hoorzamen aan de stem van God die ons spreekt door do stem zijner Priesters en der kerkelijke Overheden. Pol. Och ja, Stant, 't is daar wel dat 'tpeerd gebonden ligt bidden en nederig zijn en doen wat onze Overheid ons gebiedt of zelfs aanraadt. Start. Die dat niet doet, Pol, is den dieperik in indien onzen lieven Heer zelf het ons niet voorhield, spreekt onze eigene ondervinding niet luide genoeg om er ons van to overtuigen En wat zegt d'historie of de geschiedenis Waarom zijn nen Luther en zooveel andere groote en geleerde bollen zoo ellendig en zoo diep gevallen, tenzij door den hoogmoed en door den opstand tegen hunne wettige Overheden Pol. Nog eens, Stant, 't is eene les voor ons allen eu mochten die verwaande geluk zoekers die nu g'heel ons Arrondissement en g'heel ons geliefde Vaderland willen in rep en roer brengen, en overal den twisten de ver deeldheid zaaien, ha mochten zij toch ook eens ernstig nadenken en zich bekeeren gelijk Petras gedaan heeft Start. Wij zullen er voorbidden. Pol eu dat zij beginnen met de Vastensermoenen bij te wonen in de plaats van hunne revoln- tionnaire meetingen te gaan uitkramen,'t zal misschien nen eersten stap zijn naar de be keering Pol. Wel gezeid, Stant en nu vriend bedankt voor uwe explicaties, en wel thuis. Start. Ja, Pol, tot de naaste week Onnrin ~^üze groene te- Uö bUIIQO. *erkla- U ren zich vijandig aan de overname van Congo door België. Waarom 1° Om zijn moordadig klimaat, 't is te zeggen.dat wij, Belgen, ons aan de lucht streek nooit zullen kunnen gewennen, dat al wie er henen trekt bijna onvermijdelijk naar eene zekere dood loopt 2° Omdat zoo België Congo overneemt, 3 er een eoloniaal leger en eene oorlogs vloot tullen moeten ingericht worden, i. a. w., dat onze jongelingen als soldaten naar Congo zullen gezonden worden en dat zou miljoenen, ja, miljards verslin den Wat het eerste punt betreft, niemand kau gedwongen worden naar Congo te trekken... Maar eene bemerking toen de Euro peanen voor het eerst naar de Iudiën overvaarden, werden zij er na weinigen tijd verblijf door Pietje de Dood, wegge maaid. Men kende toen de levenswijze niet maar lieden dat mee ae kont, gewennen do Europeanen zich zeer gemakkelijk aan de luchtstreek. En ten bewijze de EE. Paters Jesuïten welke aldaar sedert jaren verblijven en waarbij men Aalstenaars aantreft. Hot zelfde mag men zeggen wat de Zuid-Amerikaansche Staten betreft. Het tweede punt, uamelyk, dat België een eoloniaal leger en eene vloot gaat inrichten on onze jongelingen dus als soldaten zullen naar Congo gezonden wor den gelijk de Spanjaards naar Cuba, dat zijn eenvoudige domme leugens door de groene uitgevonden uit politieke bereke ningen. België kan den Congo zeer wel overne men zonder dat een enkele Belg kan ge dwongen worden als soldaat oi' als bur ger naar 't zwarte land te vertrekken. In Holland kan, uit kracht der grond wet, geen onderdaan van bare Majesteit do Koningin gedwongen worden zich als soldaat of als bijzondere naar de Iudiën to begeven. Het Hollandsche Indische leger is geheel samengesteld uit vrijwil ligers. België kau dit voorbeeld navolgen. Onze geachte lezers zouden uit het bo venst. wellicht kunnen besluiten dat Denderbode do overname van Congo voor staat. Neen, Denderbode is er noch voor noch tegen Denderbode ligt door zijne dak- veuster en ziet 't spel af, 't is te zeggen, hij wil do proefneming tot het einde zien. Maar dat belet niet dat wij bestatigen dat alla Congoleascho ondernemingen groeien eu bloeien en dit zelfs met eeuo ongemeeue snelheid. Het valt heden nimmer te betwisten dat duizende Belgische arbeiders werk vinden in de katoenspinnerijen en weve rijen, sargieweverijen en in tal van fa brieken, waar andere voorwerpen en ar tikels worden vervaardigd en die naar Congo worden uitgevoerd Dat de handelsmaatschappijen gouden zakeu doen. Zekere liberale heeren die vroeger de voorstaanders van onsen vierde waren, maar in Congo-zaken winsten deden, zijn nu zijne tegenstrevers geworden omdat hij tegen Congo is. De Congoleesche spoorweg die zoo werd bevochten, werpt nu reeds groote winsten af. De gewone aktiën van 500 fr. worden nu heden verkocht tegen over de 1100 fr. en do aandeelen van stichter die verleden jaar 275 fr. golden, zijn nu over de 1800 fr. waard. De actiën van al de handelsmaatschappijen zijn in opslag. Wij leiden uit bovenstaande geen be sluit af. Onze iulichtiugen zijn zeer on volledig, maar wat wij meedeelen is vol doende om onze geachte lezers te laten oordeelen dat de groenen, uit politieke berekening, de waarheid onder den dom per houden. Onze Stadsgenoot M. Al- brecht Boone, welke op 't punt was uit Congo naar België terug te keeren, heeft eene nieuwe verbintenis van een jaar aangegaan en trekt terug naar zijnen post van Pokko voor 't inoogxten van caout chouc. De brief van M. Boone is gedag- teekend van 6 december 11. Op den Landdag, zondag 11. te Brussel gehouden, sprak M. Ducatillon de vol gende betreurlijke woorden uit - Als een Bisschop legen ons is, sien wij trotsch op hem neêr en wij gaan hem voorbijjuist alsof hij een bede- - laar ware. Vooruit, heet dat eene moedige taal. Die lofspraak is eene schandvlek voor M. Ducatillon. Betreurlijke woorden zijn het in den mond van iemand die beweert catholiek te zijn. En zeggen dat die beleediger van Z. H. onzen Bisschop zich hier te Aalst of elders aan 't kiezerkorps zal durven voorstellen als candidaat eener kliek die zich christen noemt en de stemmen der catholieken vragen Maar.... u Wij zien trotsch op hem neèr en wij gaan hem voorbij, juist alsof hij een bedelaar ware, - zegde M. Ducatillon. Zoodan, M. Ducatillon, gij veracht dus den bedelaar,den minderen man die soms in zijnen grooten nood, smeekend om hulp moet vragen Eu wij die dachten dat de christeno volkspartij tot opperste plicht had den minderen man te eeren, er medelijden meè te hebben, hem te helpen en te werken tot verbetering van zijn lot Maar neen, de helden der christene volkspartij verachtenden minderen man, ze bekommeren zich niet om zijn lijden,, ze zien op hem trotsch neêr en gaan voorbij.... Dit zegt ons M. Ducatillon in die ver smadende beleediging die hij naar het hoofd van Z. H. onzen Bisschop slingert. Maar ja toch, de christene democraten bekreunen zich met den minderen man, maar 't is om hem door beloften te fop pen, te verleiden, om aldus langs zijnen rug uaar hooger te kunneu klauteren 1 Wat ellendige snoevers toch 1 De kleinste horlogie der wereld De kleinste horloge der wereld is ze ker wel die, tegenwoordig in de winkel kas van eou juwelier te Berlijn tentoon gesteld. Zij is in Geneve gemaakt eu heeft eene middellijn buitenwerkers van 11 milimeter. Zij bestaat uit 95 afzonder lijke deeltjes, die samen 93 centigram- men wegen, dus nog geen gram. Het werkske wordt door middel van een mi niatuursleuteltje opgewonden en Joopt 28 ureu. De wijzerplaat heeft eene mid- delijn van 5,75 milimeters, de minuut wijzer is 2,4 milimeters, de uurwijzer 1,3 milimeter lang. Het cylinderrad heeft 13 tandjes eene middellijn van 2 milimeters en een gewicht van nog geen 0,0001 gram (nauwkeurig 0,75 miligrammen)! De on rust (de heen en weer fingerende regu lateur van oize zakhorloges) weegt 0,01075 gram en beeft eene middellijn van 3,75 milimeters. De spiraalveer der onrust, die ia een gewoon werk reeds klein is, heeft eene middellijn van 1,78 milimeter, de breedte der veer is 0,007 milimeter, de dikte 0,0008 milimeter. De geheele spiraalveer weegt slechts 0,1 miligram, dus zouden 1000 van zulke veeren 1 gram wegen. De onrust maakt 18,152 slingeringen per uur; elk willekeurig punt van den omtrek er van zou zoo doende als men eeu gemiddelde slingerwijdte van 210 milime ters aanneemt dagelijk meer dan drie kilometers in de ruimte afleggen. De meeste ouderdeeltjes va® het uur werk ziju elk op zichzelve reeds ware kuntwerkeu. Om zo te vereenigeu moes ten er opzettelijk nieuwe uiterst fijne in strumentjes voor worden gemaakt, wat reeds belangrijke onkosten veroorzaakte. De horlogo is te koop voor 5000 mark, een prijs, die zeker niet te hoog is als men bedenkt welk een theoretisch weten en practisch kunnen en hoeveel tyd er meè gemoeid zijn geweest voor het fijne stuk werk kou worden afgeleverd. Het leuren. Er zijn in België 16,900 gepatenteerde rondleurders voeg daarbij het zeer groot getal niet gepaten teerde leurders. In Brussel alleen werden in 1897, 42,804 proces-ver balen opge maakt, grooteudeels tegen niet gepaten teerde leurders, voor overtreding van het reglement op het leuren. Priester Stojalowski schrijft onse vierde De socialisten maakten aan de werk- lieden wijs dat hunne Bisschoppen en v Priesters geen ander doelwit hadden j> dan het werkende volk te brongen onder 't juk en de verdrukking der Rijken en Grooten. Er viel te vreezen dat gansch het Pool8ch« volk zijn Geloof zou verliezen en tot do partij der socialisten over- gaan. En dat gebeurde, schryft onze vierde, want in de stad Krakau alleen bekwam de socialistische caudidAat 27000 stemm. Maar wat doet ge anders, priester Daens, dan Z. H. den Paus, H.H. deCar- dinalen, Bisschoppen en onze Priesters beschuldigen van geen ander doel te hebben dan het werkende volk onder 't juk te brengen van Rijken en Grooten Geen enkel nummer van 't Land van Aelsl is sedert een jaar verschenen zon der dat die zoo laffe als schandalige laste ringen er in te lezen staan. Wat had socialist Vandervelde dan toch gelijk toen hij in de Volkskamor zegde dat de ehristene domocraten de bres openen langs waar 't socialism in Vlaanderen zal binnen dringen I Schimmel van den inkt. Tien of twaalf kruidnagels in eenen liter inkt bewaren hem voor schimmel. In eenen inktkoker is één kruidnagel voldoende. 't Is in deze rustige en eens gezinde gemeente dat de boerenkrijg zijuen oorsprong nam. Op 12 October 1798, liep de bevolking bijeen, veront- weerdigd door de Fransche dwingelandij en goddeloosheid. Zij begon met het decreet te scheuren, dat de sluiting der kerk bevool. Zij deed do kerk openen en begon de klok te luiden. Dit noodsein vond weèrklank gansch het land door, en uit alle gouwen, stonden jongelieden op met heldenmoed bezield, om den vijand van geloof en vaderland, te verjagen. De gemeente Overmeire gaat de herinnering dezer heldendaden en de gedachtenis van zoovele edele slachtoffers waardig vieren. Een gedenksteen zal opgericht worden in het dorp, den Zondag 14 Augustij, en ter dier gelegenheid zullen er prachtige feeston plaats hebben. Ziehier eenige punten van het pro gramma plechtige mis opening van een gedenkregister, waar al de feestelin gen hunnen naam zullen in zetten inhul diging van den gedenksteen festivalen 's avonds lichtverbeeltoniscen in open lucht der bijzonderste heldendaden van den boerenkryg. Menscheneters in Congoland. Wij lezen in dq Mouvement Géographique Onlangs was een agent der maat schappij van Opper Congo, M. Van Mons, getuige van een feit, door hem verteld. Op eene dorpsmarkt ging een man heen en wéér, zijn lichaam was rood en wit bestreept, wat hem scheen te vordeelen in stukken en brokken. Die man was een krijgsgevangene wiens leden men reeds te koop stelde. De witte lijnen duiden de stukken aan, gekocht door de oeverbewoners, de roode de stuk ken die toehoordon aan de Elombo's. Slechts voor de onderste gedeelten moest men nog liefhebbers viaden. Daarna moest de uiau geslacht en gevild worden als een os. De ongelukkige scheen teenemaal on derworpen, zocht geenszins te ontsnap pen, bleef staan naarmate de lieden hem kwamen betasten of den prijs van zijn vleesch of vel betwisten. MAugonard haalde in een brief, afge kondigd in de dagbladen, dergelijk feit aan. Hier was de te dooden man teene maal verkocht, maar moest niet wor den gedood, vóór de bijzonderste gedeel ten waren afgesneden. Als de persoon die het hoofd had gekocht, zich het eerst aanbood, dat was zooveel te beter voor het slachtoffer dat onthoofd werd. Maar zoo de koopers der beenen en armen het eerst kwamen, dan sneden zij deze leden af zonder zich om het overige te bekom meren. De rechter De Saegher bemerkte in vermelde streken een man die, de beide voeten geklemd in een houten blok, ge vet werd om te worden geslacht. Het was een oud staatsbediende. Op zijne terug reis, uazijn diousttermijn, werd hij door menscheneters aangegrepen. De rechter deu ongelukkige herkennend, bood zich aan om voor zijne verlossing te werken. De andere protesteerde, verklarend dat, gevoed zooals hij was, al etend wat hij verlangde, hij nooit gelukkiger was geweest. Maar, arme man, gij weet dus niet dat men u welhaast gaat dooden en verslinden O, dat geeft mij niets En dan, gedood en opgeëten maar het is niet zeker, terwijl hot zeer zeker is dat ik elders het goede voedsel niet zal hebben dat men mij hier opdient. De reis van prins Albert. Een Amerikaansch blad The New- York Jour- nal, dat onlangs schandaalhistories over den prins van Wallis vertelde, deelt in zijn nummer van 27 februari, eene reeks stommiteiten mee over prins Albert van België. Aan 't hoofd van het blad staan de woorden Whe wants to be a queen Wie wil er koninginne ziju Eu dau volgt, ouder het portret van den prins, een heele historie, die zoo stom als onnoozel is en die toont wat slimmerikkon die fameuse Amerikanen zijn als ze dat slikken voor klinkende munt. De prins zou naar Amerika komen om er eene miilioenrijke Amerikaansche te zoeken en er meê te trouwen; want zjjn vader is geruineerd, koning Leopold zit in - de krot tot boven do ooren en België is so miserabelg poor zoo el lendig arm, dat de menschen er geen lasten meer kunnen betalen. En daarom komt de prins naar Ame rika, om met de millioenen der Yankees zijnen troon de schoren. Indien al de Amerikaansche bladen van dezelfde sterkte zijn, hebben ze eene schoone manier om vreemde bezoekers te verwelkomen. VI1 AT*7p1 A en omliggende. De V llCI 4CJ.0 h#er Minister van Open bare Werken heeft deze week aan onze catholieke Volksvertegenwoordigers laten weten dat hij voor eene tijdruimte van 20 jaren, de openbare vervoerdiensten komt goed te keuren 1. Van Vlierzele op Gent door Letter- hantem, Bavegem, Maisemen-Westrem, Wetteren, enz. 2. Van Vlierzele op Aalst, door Eron- degem on Erpe. Dus de heer Minister heeft het besluit der Bestendige Deputatie goedgekeurd. Volgens Vooruit hebben reeds verschei dene groepen en maatschappijen van christen democraten on liberalen hunne bijtreding voor 't congres te Ninove laten kennen. En Vooruit voorziet dat het kartel lukken zal, dat wij, catholieken, zullen bevochten worden door de geallieerde rooden, groenen en blauwen. Paljas De Backer, hij die op belofte van 4000 patotterkens naar West-Vlaan- deren op de koord dansen ging, vindt het verbond noodzakelijk, want wij, groenen, schrijft hij, zijn onmachtig om ons pro grammate verwezenlijken. Wat ommekeer 1 Over 14 dagen schreef De Backer dreigend in Klokke Roeland Hoort de noodklok luidt alreeds storm over Vlaanderen I.; Te wapen ten strijde Woeste be- sprongen uit alle krachten. Men schrijve wat men wil, men banblikseme waar men kan... de strijd weze onverbiddelijk op leven of - of dood 1...- Hoe wreed toeh zou het er gaan Maar neen 't was de noodklok niet die klepte, 't is de doodklok die hare wan hopende stem liet hooren.... want wei nige dagen later wanneer het verhitte hoofd tot meer koelbloedige bedaardheid was gekomen, bekepde M. De Backer de volslagene onmacht van het groene leger met generaals maar zonder soldaten 'tLeuwken Plancquaert deelt 't gedacht niet van M. De Backer want hij verstoot het kartel, i. a. w., Lij wil geen verbond sluiten met liberalen en socialisten. Het is gansch natuurlijk, schrijft 't Leeuwkeu, dat zij die den Godsdienst in hun programma voeren, eenen afkeer gevoelen van tegen eene gods- dienstige partij op te trekken, hand in hand met partijen, die de H.. Kerk juist in hun hert niet dragen. Dus 't Leeuwken wil geon verbond sluiten met de vijanden van God, Kerk eh Priesters, maar M. De Backer wel.... Maar is M.De Backer wel catholiek Hier te Aalst is men zeer nieuwsgierig te zien wat de helden van Chipka gaan doen. Zullen zij hand in hand optreden mat liberalen en socialisten tegen de catho lieke partij, zij die in 't Land van Aelst schreven De liberalen zijn geuzen geworden, zij willen zielen rooven en bederven aan 't kind dat pas op d'aarde komt, benijden zij zijn H. Doopsel, en van 't bed der stervenden willen zij met geweld God en de HH. Sacramenten verdrijven. Laat degeen bassen en strijden tegen de priesters, die reden hebben, de n vuilpotten, de smeerlappen, d'onrecht- veerdigaards, degeen die met schelm- stukken op hun geweten loopen 1... Zullen zij dan de helden hand in hand optreden met de liberale vuilpotten die, volgens hen in Den Yker schreven Als er eene hel is, gelijk de priesters in hun sermoenen preêken dan moet God erger dan eenen beul, wreeder dan eenen tieger zijn Er is geen hel, schrijven zij dus er mag gestolen worden en geroofd, ge- brand,als honden geleefd en gemoord Geëerde Menschen I wij twijfelen er niet aan de helden van Chipka en hunne sleepdragers zullen 't kartel bijtreden haat en wraakzucht hebben hun aange grepen en, om zoo te zeggen, hun van hunne zinnen beroofd... En wat meer is Heeft Land van Aelst ons niet gezegd dat al de liberale vuilpotten, smeerlap pen, onreehtveerdigaards, godverlooche naars, kerkhaters, priesterverrolgers, enz enz nu heden goede christenen zijn geworden ^nipllprlp De roordraeht tot omeueue. Terbetering vaa het rundvee,te geven door don heer Reyniers, Secretaris van het Landbouwcomice Aalst, en aangekondigd als te zullen plaats hebben op Zondag 20 Maart 1898, om 10 uren 's voormiddags,ter Gemeente school, zal op zelfden dag en uur plaats hebben ten lokale der samenwerkende afroomerij ef melkerij. Datum der kiezingen. Er is nu weer spraak de wetgevende kiezingen in de maand mei te doen plaats hebben. Het ministerie heeft aan de gouver neurs gevraagd of het mogelijk zon wezen tegen dien datum regelmatig de lijsten op te stellen. In geTal van bevestigend antwoord zou het gouvernement, in dien zin het voor- steLDaens wijzigen. Handelsblad. De Daensiston komen weèr eene histo rie te verspreiden in den aard van 't schandaal der omgekochte Jesabel die priester Daens moest bekoren. De histo rie komt van Herdersem. 't Is iets van den vinger Gods waarmee men hoopt grooten indruk te maken bij lichtgeloo- vige lieden. Meer zeggen wij heden niet wij 'zullen onze informeerkazak eens aan trekken. werd vrijdag gestemd met 99 stemmen tegen 19 en AL onthou dingen. Aan onze geachte abon- nenten. Wij hebben de e«r dezen die nog niet betaald hebben voor 1898 te berichten dat wij hen zeer korte lings door den Postbode eene kwitantie zullen laten aanbieden. Men gelieve op eerste aanbod te betalen ten einde ons verder werk en onkosten te sparen. Kerk van St. Martinus. Maandag 21 Maart 1898, om 8 uren, jaargetijde voor wijlen den heer Jozef Meganck en Familie, van wege de Bur gerlijke Godshuizen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen ran M. F. F. te Sleidinge, fr. 6,00 over 1898. die nog van gedaeht zijn van onze Premie gebruik te maken, 9 frank in plaats van fr. 12,50, moeten zich haasten. Zendt het te ver- grooten portret en de som van 9 fr. met uw adres direct toe aau M. Palatsky, Photograaf, 16, Albreeht-Liénartstraat. Deze vermindering is enkel nog deie maand Zondag 20 Maart 1898, dianstdoenda Apotheker JVP De Waele, Kerkstraat. Zie notarieelc Vnnonoeit op de 4L*e Bladzijde. Botermarkt.,- Hedan zaterdag werden 837 'klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6196 kilos. De ouders van soldaten, die ziek zijn, en in de hospitalen verzorgd worden, zullen voortaan, mits vervulling van ze kere formaliteiten, vrij vervoer op de spoorwegen hebben. Twee jaar geleden werd te Merch- tem het kind van eene juffer X. vermoord. Het onderzoek dat werd ingesteld, leverde geen uitslag op Thans schijnt er licht in de saak te komeu. Het meisje X. heeft, zegt de Etoilc, den schuldige aange klaagd, namelijk den vader zelf van het kind. De zaak zou aan het licht gekomen zijn na eenen twist, welke zij met hem heeft gehad. PPM LippD biedt kosteloos aan, aaa L_L_IM nC.Qn allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hi) zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, ia het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VinCOnt. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Eon genaamde Pieter Yanderhulst,' wonende Rodscheu Aardeweg, Meirel- beekstraal, te Gent, ging maandagavond, om 7 i/t uren, over den ringspoorweg. Een goederentrein kwam aangereden en toen deze voorbij was, stapt# Vander- hulst over de baaD, niet bemerkende dat eene machien uit de tegenovergestelde richting kwam. Deze verraste en vermor zelde hem. Een gezel, met een houten been, die hij hem was, kreeg eenen stoot van de machien, doch werd niet gekwetst. Het is daar 's avonds heel gevaarlijk, de bareelwachter verlaat om 7 uren 's avonds zijnen post en gedurende den nacht blyft de bareel onbewaakt. tot 6.56 den moterchinoesoh, japsansch, enz., ia da nieuwste kleurea en toekeningen, alsook zwarte, witte en gekleurde Hennebcrg-ZlJde, van af 9B cent. tot fr. 28.60 den meter efl'en, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 240 kwal. en 2000 kleurscha keringen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij te huis besteldMonsters per keerende. G. Hernam, FaUrfeK yan ZUftd.eeK.hwr.j. Zorlck. Een gewezen gevangene, zeker D'Hondt, heeft op den Boulevard te Leu ven den majoor-bewaker der gevangeni De Buck ontmoetende, op dezen drie re volverschoten gelost. De Buck werd, doo- delyk gekwotst, door de voorbijgangers opgenomen. De moordenaar wilde zich door den kop sohieten, maar, dit werd hem belet door eene schildwacht, die hem met den geweerkolf den revolver uit de handen sloeg. Do gekwetste is ge trouwd en huisvader. Nadere bijsonder heden. Do pleger der moordpoging, waarover hierboven spraak is, was over vyf jaar in de gevan genis van Leuven gebraeht, om er eene crimineel* straf te ondergaan. Van het begin af beeldde hij zich in dat hij hot voorworp was der plagerijen van de bewakers en gedurig klaagde bij by het bestuur over hunne brutaliteiten en bijwerk dat hem werd opgelegd. Men was genoodzaakt hem door den geneesheer te doen onderzoeken, om te weten, of hij soms door vervolgingsmanie was aangedaan. In de ziekenzaal had hij weer over iets anders ie klagen. Hier beweerde hy dat

De Denderbode | 1898 | | pagina 2