Donderdag 21 Maart 1898 3 centiemen per nummer. SS84* Jaar 3217 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Commune. HET ÉÉNE GROOTE ITALIË. LANDBOUW. r' DE DENDERBODE Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van ieder© week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweematl ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitandën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. l.OB; Vennissen cp 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord. Niet opgenomen handschriften wordm niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen des dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden tea van dit blad. Aalst, 23 Maart 1898. 't Was in 't jaar 1871, dus 't is 27 jaren geleden dat de stad Parijs onder de macht viel der communards. Zij die de geschiedenis van de commune kennen, weten wat al gruwelen, moor den, branden, plunderingen,, diefstallen 6dz. er gepleegd werden onder hare zoo kortstondige heerschappij De communards, als echte bandieten, waren slechts op moorden, branden en plunderingen uit. Honderden deftige lie den als gijzelaars aangehouden, met den Aartsbisschop van Parijs aan 't hoofd werden laflijk omverre geschoten. Het onschuldige menschenbloed stroomde bij beken. Men huivert als men het bedenkt. En na dat die verachtelijke bandieten hunne schelmerij hadden voltrokken, hielden zij braspartijen die de zedeloosste, de beestachtigste saturnalen waren die men bedenken kan. Neen, geen eerlijk mensch kan aan die communards denken zonder zijn gemoed te gevoelen overloopen van walg en af keer. Als het eerlijk volk eenen persoon wil aanwijzen die door en door slecht is, die tot alles in staat is, dan heet hij hem een communard. fin telkenjare zien wij de roode socia listen overal den verjaardag vieren der bloedige commune van Parijs. Vrijdag 11., was het den verjaardag, en zondag 11., is hij door de rooden gevierd geworden. En Vooruit kondigde de feest aan en verkondigde don lof dier bloedhonden. En met dio v^rheerlijkers van moord, plundering en brandstichting is 't, dat vele doctrinairs en groenen een verbond willen sluiten om de catholieken te be vechten. Doch onze rooden zien en gevoelen dat alle eerlijke lieden aan liberale zijde zullen tegenstribbelen en weigeren het verbond bij te treden. Nu, hierom willen zij de moorden en branden door de communards gepleegd van zich schuiven. Gezel Furnémont, een roode million- nair, schrijft Le Courrier deBruxellet heeft in eene voordracht ter volkshui» te Brussel, gezegd dSt de commune nog niet bestond toen de moorderijen plaats grepen. Maar hoe jammer dat de geschiedenis juist het tegenovergestelde bewijst. De OF Eene geheime weldaad ontdekt. 28® VERVOLG. Dat de Koningin afwezig is, niet waar Neen, dat er geen enkel middel is om Gudula te verschoonen; binnen weinige dagen aal zij voor de rechtbank moeten verschijnen, en, indien zij niet klaar lan bewijzen hoe en van wie zij den gestolen ring gekregen heeft, zal zij streng gevonnisd worden. En zij is onplichtig Ziedaar juist wat zij niet bewijzen kan. Aeb mijnheer, zuchtte Michel, stel de aaak nog eenige dagen uit Onmogelijk, jongen, een gerechtsgeding moet regelmatig voortgezet worden. En zal er dan niets te doen zijn om i onschuldige te redden Hoe ik ook de "zaak onderzoek en door grond, ik vind maar één middel om Gudula ter hulp te komen tracht te weten wie die onbekende vrouw is van wie zij den ring ge kregen heeft. Dit zeggende verliet de rechter Miohels woning met zichtbare ontevredenheid, omdat hy wederom in deze poging mislukt was. De raad der commune werd inderdaad maar officieel gekozen op 26 Maart, maar zijne instelling door het centraal comiteit der nationale wacht dagteekent van 15 Fe bruari. Dit comiteit was de inrichter der com mune en ook de inrichter der oproeren van 18 Maart, die door de moord van twee generaals bevlekt zijn geworden. Ook 't is den 18 Meert en niet den 26 dat de rooden den verjaardag vieren van die ijzingwekkende euveldaden. En gezel Furnémont zou nu al dio moorderijen en verdere schelmstukken van den rug der communards willen schudden.... Maar, in den nacht van 4 op 5 April deed de procureur Raoul Rigault, den Aartsbisschop van Parijs on een zestigtal gijzelaars aanhouden. Daags na de aanhouding nam de raad der commune het besluit dat, voor ieder gevangene of communard die er doodge schoten werd, er drij gijzelaars, door het lot aangeduid, zouden omverre geschoten worden. Op 17 Mei besliste de commune, op voorstel van Amouroux en Raoul Rigault, dat die beslissing dadelijk zou uitgevoerd worden. En de akelige procureur der commune voerde de beslissing uit en ziehier den tekst van zijn bevel Floréal jaar 79, 9 uren 's avonds. Latronche, Schiet den Aartsbisschop en gijzelaars omverre steekt de Tuileriën en het Palais Royal in brand trekt terug op dc straat Germain des prés. De procureur der Commune, Raoul Regault. Bier gaat alles goed. Dit stuk werd uit don brand gered. De Courrier de Rruxelles deelt de fac-simile van de stukken en brokken meê 't ge schrift is nog duidelijk leesbaar. Dus 't zal aan gezel Furnémont, de millionnair niet lukken te doen gelooven dat communards geen plicht hebben in de afschuwelijke moorderijen, plunderin gen on brandstichtingen die in 1871, te Parijs zijn gepleegd geworden 1 Stad Aalst. Zondag aanst. 27 Maart, om 3 uren stipt 's namiddags, inhuldi ging van het nieuw lokaal en brandspuit der afdeeling Brandweer, Mijlboek, Binnen straat. Vertrek uit T stadhuis, muziek aan 't hoofd, om 2 XU uren stipt. jongeling van zijnen kant stond verslagen hij bad zooveel hoop gevestigd op zijn smeek schrift, en nu kwam de rechter hem verklaren dat hij daar niets mocht van verwachten. Met de droefheid in het hart stapte hij op nieuw naar het gasthuis om de goede Zuster te spreken deze beurde zijnen moed op, aeg- gendo dat de edelmoedigheid der Koningin voor niets achteruit week en zij vertelde daadzaken die allen twijfel uit den geest van Michel banden Was zij maar to buis zuchtte deze. Hierop volgde een nieuwe raad dieu de Zuster hem gaf en iu lange woorden aanbe- vool. Gevoelt gy u daar moed en krachten genoeg toe, Michel sprak zij eindelijk. Ja, Zuster, alles zal ik doen om Gudula te verlossen ik heb haar dit beloofd Ga dau, Michel, met de hoop van in uwe edelmoedige onderneming te gelukken. Mijne gebeden zullen u vergezellen. Heb moed God beschermt degenen die zich voor het heil van hunnen medemensch opofferen. Michel dankte de goede Zuster en keerde huiswaarts en zoo ieverig, zoo vastberaden ging hij te werk, dat men er niet kon aan twijfelen of de jongen ging een gewichtig ontwerp ten Uitvoer brengen. Hij nam een deel kleedingstnkksn en knoopte die in een pakje hij vulde zijne geldbeurs en verborg nog eenige goudstukken iu eenen riem, dien en Het was over zeven-en-twintig jaren, eene dolzinnige vreugde in Italië. De Pauzelijke Staten waren ingepalmd, heel het schiereiland was één ge worden, onder ééne kroon geschaard, de kroon van Victor-Emmanuel. De eenheid moest macht en grootheid brengen, die macht ovoryloed en weelde scheppen. Dat was de droom van het Italiaansche volk het droomde wat de vrijmetselarij het voorgespiegeld had. Maar droomen is bedrog. En 't wakker schieten uit den droom is voor Italië eone ijselijke teleurstelling. Wat schandiger neerlaag heeft ooit een volk geleden dan die Italië over twee jaren in Abissinië te lijden had Over eenige dagen heeft de Italiaansche regeering 100,000 man der lichting 1894 onder de wapens geroepen. Is het om zich over zijne neerlaag in Afrika te wreken Is het om roem op bet oorlogsveld to behalen Is het om Italië's machtsgebied uit te breiden Neen het is om eigen kinderen te beschieten 't is om door het geknal der geweerschoten de noodkreten te verdoo- ven die allerwege kermend en vloekend uit de borsten der hongerlijders opstijgen. Lang reed» heeft het volk honger en ellende geleden, nu eens al morrend en klagend, dan weer moedeloos zwijgend van schrik. Thans is de ellende ten (op gestegen zij drukt zich uit in plunderingen en op roepen, waarvoor honderd duizend solda ten niet te veel zijn om ze te bedwingen. Wilt gij u van de beerschende ellende een gedacht maken Leest dan maar de volgende uittreksels, aan Italiaansche oorkonden ontleend. Over twaalf jaren reeds had de regee- ring M. Bertani gelast een geheim onder zoek in te stellen nopens den toestand van den landbouw. M. Bertani stierf vooraleer zijn onderzoek ten einde ge bracht te hebben. Maar het werd voort gezet door den afgeveerdigde Panizza, daarin door de geneesheeren der onder zochte streken geholpen. Dat geheim onderzoek mag als het martelaarsboek eens volks geheeten worden. Er zijn, volgens dit verslag, ;in Italië 1500 gemeenten, die geen of haast ondrinkbaar water hebben, 3600 gemeen ten ziju zonder apotheek en onder deze zijn er veel die 12 uren van eene apo theek verwijderd liggen. hij rond zijne heupen gespte dan vouwde hij in een papier eene aanzienlijke brok brood en eenige stukjes gedroogd vleesch.... een woord, hij bereidde zich om eene lange en lastige reis te ondernemen. Volgen wij hem op die reis. Eerst zien wij hem op de Groote Markt in eenen postwagen klimmen en zich in eenen hoek van het rijtuig nederzetten naast en tegenover hem zitten eenige lieden die een gesprek voortzetten, over den slechten toe stand van den handel en de verzwaring der armoede onder de volksklas doch Michel houdt zich afgezonderd en neemt geen deel aan hetgeen rond hem gebeurt slechts ais de koetsier de zweep op de paarden legt en het rijtuig na een hevigen schok in beweging komt, slaat hij de hand op zijn borstkleed, en verzekerd zijndo dat het voorwerp daar achter verborgen, zich nog op zijne plaats bevindt, schikt bij zich weder in den hoek en blijft stilzwijgend zitten. Nu rolt de postwagen voort van bareel tot bareelsommige reizigers stappen af, ande ren vervangen hunne plaats, eu Michels gezelschap verandert gedurig, doch hij wijst allo gesprek van de hand eens slechts had hij het gewaagd eau zijueu nabuur te vragen Zijn wij nog vei-re van Namen Wij zijn juist halverwege, was het ant woord, en Michel had eenen diepen zucht gelaten.... Zes honderd gemeenten zijn er die zelfs geen kerkhof hebben, eu waarde lijken links en rechts in kuilen geworpen worden. Meer dan twee honderd duizend men- schen wonen in spelonken de meesten dezer hebben noch vleesch^noch brood zij voeden zich met graskruiden en water. Zeventien honderd gemeenten zijn er waarvan de bewoners slechts op booge feestdagen ofwel in zw;ye ziekten brood te eten krijgen. Maïs, zonder zout, aard appelen en groenten zijn het gewone voedsel van den Italiaanschen boer. Ook in de beste streken wint deze maar 60 tot 80 centiemen voor zich en zijn huisgezin. Vleesch is schier een onbekend iets in de meeste dorpen. In menige bergstreken werpen de be woners zich op de dierenlijken en ver slinden die op gevaar af van zich te ver giftigen. Daar volgt natuurlijk uit dat de gezond heidstoestand erbarmelijk is. In 494 om schrijvingen, dio samen door zes millioen arme menschelijke wezens bewoond wor den, heerscht de malariakoorts van den eersten Januari tot den laatsten Decem ber. Eu door al die ellende is het volk ont zenuwd en verdierlijkt, opgevreten door zijne luie vadsigheid en zijne ondeugd. Het schreeuwt nu van den honger, het rooft en plundertmaar laat de lente een weinig verzachting aan de ellende ge bracht,en de troepen schrik in de gemoe deren gejaagd hebben, of even lui en moedeloos zal het zich ziju hongerlijden getroosten, omdat het geen gevoel en geen karakter eu geen besef zijner wecr- digheid meer kent. Is dat dan de grootheid, de welvaart en weelde die de vrijmetselarij voorspelde toen zij, om Italië's eenheid te bewerken, opvolgeus de Italiaansche vorsten en ein delijk den Paus van zijne staton be roofde Moet men langzaam of traag melken De praktische Landwirth bevat daaromtrent cen&me- deeling van Dr Arthur M. Grimiu (Bredstedt). De koeien van een landgoed werden bij afwisseling ge molken door een bejaard persoon die zeer langzaam melkte en eene jonge, goed geoefende melkster, die veel spoediger gereed was. De hiervolgende getallen verbeelden de hoeveelheden melk (in ki logrammen) door de zelfde koeien gele- Eindelijk men reed de stad Namen binnen, en het was alsof de ziel vau den jongeling zich van een pak lood ontlastte, toen hij het rijtuig mocht verlaten. Voor hem lag eene schoone stoomboot op de Maas gereed, eu nauwelijks had hij plaats genomen op het icliip, of het stelde zich in beweging en vlood pijlsnel over de waters van den stroom. Eu nog kwam het Michel voor dat de boot maar traag voortging, zoo vurig was in hein het verlangen om het eindpunt zijner reis te hereiken. Op korten tijd nochtans had het vaartuig den afstand tnsschen Namen en Di- nant afgelegd, en landde aan in deie laatste stad. Hier begon het lastige deel van Miehels reis immers voor het overige van den weg had hij niets meer tot zijnen dienst, noch postwagen, noch vaartuig twee volle uren was hij nog verwijderd van do plaats wuar hij heen ging. Het was bitter koud de avond was reeds aan 't vallen hij bevond zich in eene onbekende streek de taal zelfs der in woners van Dinant klonk zoo wouderlyk in zijne ooreu dat hij nauwelijks iets begrijpen kon van do antwoorden die men op zijue vra gen gaf, en hij met de grootste moeite zich iu zijn ijrusselsch fransch kon doen verstaan. Ofschoon hij vurig verlangde nog dien avond tot het doel zijner réis te komen, moest hij tegen wil en dunk zijnen intrek nemen in eene herberg eu daar vernaehten. verd op de zelfde melkdagtyden in de vijf ingestelde proeven Proef. Rij langzaam Rij snel melken. melken. 1 64 77 2 69 103 3 98 137 81 111 Onder Oostkapelle (Zeeland),heeft, naar de Middelburgsche Courant meldt, eene koe het leven geschonken aan drie welgeschapen kalveren. Koe eu kalveren zyn wel te pas. Australische boter wordt thans in Friesland geleverd en verkocht tegen lagereu prijs dan de Friesche boter. Te Londen is de aanvoer van Australische boter tegenwoordig zeer groot, vooral de mindere soorten (creameries) zijn goed koop. De eerste kwaliteit vrordt eoed betaald. De Australische boter blijft zeer ge- schikt te zijn voor het gebruik der bak kerij. Friesche boter, voor dit doel gekocht, kost per vat ongeveer 84 frank. Australische boter van dezelfde kwaliteit kan men in Friesland koopen voor onge veer 63 frank. Reeds jaren achtereen gevoelde de Friesche boter aan de Londensche markt de steeds toenemende mededinging van boter uit Australië en Amerika, welke eerste boter zij verdrong. Nu begint zy de mededingers in hunne eigene woning te bestoken Gedurende de iteee eer etc maanden van 1898, heeft Engeland ingevoerd A) voor 42 millioen frank levende slacht dieren,waaronder 89,169 ossen en 103,166 schapen b) voor 23 millioen en half fr. maïs c) voor 10,800,000 frank geslacht vee, waaronder 22 millioen kilogr. versch ossenvleesch en 20 millioen kilogr. scha pen vleesch d) voor 70 millioen frank boter b) voor 9 millioen en half maga- rinef) voor 13,700,000 fr. kaas en 1,300,000 fr. eieren. Vooral do invoer van aardappelen in Engeland is van belang geweest gedu rende de maanden Januari en Februari 68 millioen kilogr. ter waarde van 6,400,000 frauken tegen 288,000 kilogr. ter waarde van 398,000 franken gedu rende de twee eerste maanden van 1897. Doeh des anderendaags, zoodra het mor gen cl licht verscheen, stelde hij zich op de haan die men hem aangewezen had, en stapte snel en moedig voort. Hoe dichter hij zijn doel naderde, hoe angstiger het hem werd iu de borst, en meermalen bleef hij eene poos stilstaan om te overdenken hoe hij best zich zou aanbieden, wat hij zou zeggen en doen doch telkens klonken de woorden in zijne ooreu die de goede gasthuisnon hem toege. iproken had Gij moet u niet ontstellen en niets vree zen. Zij is eene zoo goedo vrouw. - En tooh, voor Gudula wil ik alles wa gen dacht Michel verder, en opnieuw aange moedigd stapte hij sneller en sneller vooruit. PlotBeling zag hij tusschsn de hoornen een grooten en prachtigen gevel, glinsteiend wit gelijk de sneeuw die de baan bedekts. Dat is het kasteel van Ardennen riep hij.... Gudula, daar ga ik uwe verlossing bewerken 1 Op eenen oogwenk stond hij voor het ijze ren hek, dat den voorhof des kastoels van de baan afscheidt, en na zijne kleederen een wei- nig gesohikt te hebben, helde hij aan. Uit de naastgelegen portierswoning trad een bejaarde vrouw vooruit; de goedheid des kar ton blonk op haar aangezichtzij opende het ijzeren hek en den jongen groetende vroeg zy hem welk zijn verlangen was (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1