Herdenking van denBoerenkrijg. De Brandewijn. Beroep naar Rome. BURGERWACHT. MILITIE. Plechtige Voorbereiding TOT DEN PAASCHPLICHT- Volkskamer. Belgische Bedevaart LOUR DES Heilig Hart van Montmartre Rechterlijk Kronijk. Allerhande Nieuws. Het komiteit voor het vieren van den honderdsten verjaardag van den Boeren krijg, is dijnsdag te Brussel vergaderd en heeft het programma der feestelijkheden vastgesteld, welke te Hasselt ter gelegen heid dier plechtige herdenking zullen gehouden worden. Het program bevat eene Mis in de opene lucht, welke zal gecelebreerd wor den door den Z. Eerw. Abt der abdij van Tongerloo. In den loop der Mis, zal de eerw. b. Claeys, lid der Koninklijke Vlaamsche Akademie, eene lijkrede hou den over de Boeren,die stierven voor hun Vaderland en hun Geloof. De cantate getoonzet door M.Wambach op het gedicht van juffer Hilda Ram, zal uitgevoerd worden vóór de onthulling van het gedenkteeken. Het drama Patria van den baron Ker- vyn zal 's avonds worden uitgevoerd. Al de katholieke maatschappijen des lands zijn uitgenoodigd zich naar Hasselt te begeven. Denzelfden dag zal het jaarlij fesch Con gres plaats hebben van den Vlaamschen Katholieken Landsbond. gekeurd, 't Is dus tot Z. H. Leo XIII dat liet verzoekschrift of genadevraag moet gericht worden, want moest Z. 11. Mgr van Gent 't verbod aan priester Daens gedaan intrekken, 't ware de verkeerde wereld, 't ware alsof eene rechtbank van eersten aanleg het arrest van een beroepshof zou verbreken. Wij herhalen het, het verzoekschrift der groenen, tot Z. H. Mgr Stillemans, heeft dus geen reden van bestaan en dit moest onzo vierde, bij die aan allen de les voorspelt, wel weteu, maar men vor- gete bet niet, er moet toch wat comedie gespeeld worden om de sukkeleers te verblinden. Wat de catholiekeu, de oü-bewaarders, van 't Arrondissement van Aalst betreft alhoewel zij verkozen dat er aan onzen vierde geen verbod we:de gedaan, onder werpen zij zich aan dc besluiten der geestelyke Overheden. Men weet hoezeer zij, catholiekeu. er op uit zyn, om onzen vierde al zijne logen en lasteringen eens duchtig betaald te zetteD en onzen Woeste te wreken over al de smaad- volle beleedigingen en lasteringen waar- meê de gebroeders Daens, De Backer en hunne sleepdragers hem sedert zes jaren bejegend hebben I. Welk is voor ons het grootst venijn De brandewijn. Hij schildert neus en oogen rood Terwijl bij maag en borste doodt. Dat spottend gift, ja blaast u op En beitelt u een narrenkop. Bef rein O neen ik drink geen brandewijn Ik wilgezond en vroolijk ziju (bis.) II. Wie brengt er veel in druk en pijn De brandewijn. Hoe menigeen aanbidt dit nat, Die best bij vrouw en kinderen zat I En komt verduiveld door den drank Door moord of diefstal in 't gevang Bef rein O neen ik drink geen brandewijn Ik wil gezond en eerlijk zijn (bis.) III. Wat is de pest voor groot en klein De brandewijn. Gewis neen, heeft de wreede dood Op aard' geen trouwer bondgenoot, De jonkheid voert bij op een draf Naar 't onverbiddelijke graf I Bef rein Oneen, ik drink geen brandewijn Ik wil eens oud en klook nog zijn (bis.) IV.- Wat geeft de hel voor medicijn Steeds brandewijn. Ja, Satan bracht hem uit de hel En sinds gaan zijne zaken wel. Wie dan nog drinkt den brandewijn, Die moet een vriend van Satan zijn. Bef rein O neen, ik drink geen brandewijn I Ik wil geen vriend van Satan zijn (bis.v V. Wat moet van d'aard verbannon zijn Do brandewijn. O, kenden wij geen brandewijn, Wat zouden wij gelukkig zijn, Maar vree, gezondheid en geluk Herschiep hij ons in leed en druk. Bef rein O neen, ik drink'geen brandewijn Ik wil op aard gelukkig zijn (bis.)L. C. Z. H. de pauselijke Nuniius te Brussel heeft donderdag der verledene week aan onzen vierde mondelings beteekend dat zijn beroep bij Z. H. Leo XIII is verwor pen geworden. Die beslissing moet reeds van dien dag aau 't Land van Aélst bekend zijn ge maakt geweest, immers, hoe men het ook loochene, 't is een onbetwistbaar feit dat onze vierde voor eeu groot aandeel do opsteller vau 't blad zijns broeders is'ge bleven. Eu om er ïich vau te overtuigen, men leze 'torgaan der Viscbmerkt en't ge- zeever die onee vierde ter Volkskamer uitkraamt en 't is koekoe een zang. HLand van Aelst van zondag 11. kon digt eenen oproep af tot alle brave chrit- tene menschen ten einde een verzoek schrift te richten tot Z. H. Mgr Stille mans om hem te bewegen zijnen maat regel tegen onzen vierde in te trekken. Duizenden en duizenden geloovigen worden door dien maatregel getroffen, zegt onze Pie. Liberalen on socialisten, ja, worden tr door getroffen, want de volksfoppers zijn de bondgenoten, de handlangers dier vijanden van God en Kerk. Maar ook wat is 't De liberalen en socialisten zijn nu toch, volgens ODze Pie, goede christenen geworden en dit bij zooverre dat ze nu zelfs aan mirakelen gelooven. Nu daar komen wij wel eens op terug. Dit vertoogschrift, men omklcede het met aide vormen van welvoeglijkheid en eerbied, zal altijd een protest daarstellen tegen de wettige beslissing van Mgr Stil lemaas. En wat moer is, die tusschenkomst van een wereldlijk comiteit in eene zaak van louter geestelijk belang is eene van die dwaasheden die alleen van Cbipka kun nen uitgaan. Voor 't overige dit verzoekschrift tot Mgr Stillemans heeft, volgens ons, geen reden van bestaan meer, aangezien zijne beslissing te Rome in beroep werd goed- Weinig dienst dit jaar. Uit de volgende inlichtin gen, die wij in een Gentsch blad vinden, zou wel blijken, dat de burgerwacht dit jaar niet over zwaren dienst zal te klagen hebben De huidige burgerwacht zal maar rond de helft der maand mei ontbonden worden. Zij zal dus den ordedienst verzekeren tot 1 mei. De compagniën zullen overigens ten minste nog eens worden bijeengeroepen voor het nazicht der wapens. Misschien zal ook wel een revue zijn. De huidige wacht verdwenen zijnde, zal do nieuwe spoedig worden ingericht en de kieziugeu zullen waarschijnlijk in de tweede helft van mei moeten plaats hebben. (Dat schijnt ons onmogelijk want de voorbereidende werkzaamheden zullen op dit tijdstip niet voltrokken wezen). «Het is weinig waarschijnlijk dat de compagniën dit jaar nog voor oefeningen zullen wordeu opgeroepen enkel de on- derrichtingscompagniëu zullen oprukken. Maar heel de wacht zal ten miuste toch eens de wapens opnemen, voor de eedaflegging der officieren, welke voor het front der troepen in de handen van den opperbevelhebber moet gebeuren. n Dit jaar zal dus voor de burgersol daten niet lastig zijn. Het vraagstuk van het uniform blijft nog onzeker. Een omzendbrief van het ministerie van binnénlandsche zaken bericht den bevelhebbers der legioenen en bataillons dat, in afwachting der toepassing van de nieuwe wet, de wachten van 35 jaar even •als de anderen, moeten deelnemen aan de wapeninspecties en in het voorkomend geval aan de diensten van orde en veilig heid, maar van alle andere diensten ont slagen zijn. Van hunnen kant zouden de reeders der lijn Antwerpen-Matadi maatregeleu nemen, om die reis te doen in 18 dagen in plaats van 21. Men zou dus voortaan van Antwerpen naar het hart van Afrika gaan in 31 dagen en van de Falls uaar Antwerpen in 25. Telegraphische tijdingen uit het bin nenland van Afrika zullen op 9 dagen in België zijn. Beste landgenoten, indien de Belgen Congo gekregen hadden om wakker ge- sebud te worden en om grooto dingen te doen, die weinig machtige landen ons zullen nadoen, dan is het nog een wel daad geweest 1 Buitengewoon vertrek. Op 25 meert vertrekt eene boventallige stoom boot, de Bananauit Antwerpen. Zij neemt eene volle lading koopwaren en materieel voor den spoorweg in, ouder andere 6 reizigerswaggons. Een valsoh gerucht. Wij hebben het nieuws meegedeeld, als zou M Neu- haus, ageut der S. A. B. door do men- schoneters sijn verslonden. Het uieuw is totaal valseh. M. Neuhaus is aan de gevolgen der koors overleden ia de factorij der Bonga, nevenrivier van de Sanga (Fransch Congo) den 20 januari, ten 4 uren 's morgens. Den 21 had de begrafenis plaats en de stoomboot Auguste Beernaert lag dien dag gemeerd aan de factorij. Het beheer over de factory is aange nomen door M. Vau Beers. Handelsblad. volgt Lichting van 1898. Het getal manschappen wordt over do provinciën verdeeld als Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen 1516 2461 1636 2065 2286 1687 500 462 687 Totaal 13300 Het getal mauschappen voor elke'pro vincie bepaald, zal door den gouverneur verdeeld worden overeenkomstig artikel 5 der wet, Congo spoorweg. Van Antwer pen naar Staley Palls in ééne maand. Alle oogenblikken verwacht meu te Brussel het telegram dat de lo comotief Leopoldville zal bereikt hebben. Inderdaad, den 5 febr. schreef M. Paulisseu, overste der werken, dat men rond het einde van gezegde maand, met het leggen der baan meende gedaan te hebben. Men heeft dus in de laatste negen maanden niet minder dan 107 kilometers gelegd. Het sedert tien jaren, zoo vurig ge- wenschte doel is dus bereikt dank aan de onvermoeibare werking van zoo vele wakkere landgenoten, die eene on derneming uitvoerdon. welke ten eeuwi gen dage den Belgischen naam zal doen eeren. Pas is men nu tot dit doel gekomen, zegt do Mouvement Géographique, of men heeft reeds andere doeleinden te Brussel. Stanley-Pool is nu bereikt nu moet Stanley-Falls het hart van Afrika bereikt worden. 1800 kilometers liggen er tussehen den Pool en de Falls, maar men heeft op heel die lengte een prachtigen stroom, zonder hinderpalen. Het gouvernement bestudeert nu het bouwen van eene express-boot, uitslui tend bestemd voor passagiers en de mail; dank aan hare snelheid zou die boot bij het opvaren de reis doen op 11 dagen en bij het afvaren op Sint Martinuskark. - Aalst, j voor het mansvolk Goed vervulde Paaschplieht. Zielen leven Sleelit vervulde of verwaarloosde Paasch plieht. Zielendood o Katholieke Mannen en Jongelingen van Aalst, op U allen rust de Paasch- dicht voor U allen dus ook deze jaar- 'yksche Voorbereiding. Zulke buitengewone Gratie verwaar- loozen, wegens eeu klein verlet of eene geringe moeite, ware niet verstandig. Dus, Vrienden, komt op, even als an dere jaren, en zoo mogelijk nog talrijker, om Godswoord te aauhooren en U te be reiden tot een blij Paascbfeest. DE SERMOENEN Maandag 88 Maart en 4 volgende dagen, om 8 uren 's avonds, gepredikt door den Eer waarden Pater Leonard BROEKMAN, Missionaris uit bet Studie-Huis der Eerw. PP. Jesuïteu te Maastricht. Na het Sermoen Benedictie met het Allerheiligste. 's Zaterdags Biechtdag. 's Zondags Paasehcommunie ieder in zijne Parochiekerk. Ingang langs de lijkdeur. Geloofd zij Jesus-Christus. Amen. etngen.Gister dijnsdag kwam hot voorstel van onzen vierde in beraadslaging strekkende om de kamerkiezingeu te verschuiven tot den laatsten zondag van October. De heer minister Schollaert deed be merken dat tijdens de herziening, er is vastgesteld geworden dat het beste tijd stip voor do kiezingen maart of mei was daar de veldarbeid dan onbeduidend is en zoo die datum niet werd aangenomen, 't is omdat de herziening der kiezers lijsten tegen dion tijd niet kon voltrokken zijn. De hoor minister stelde voor dat de kiezingen voortaan zullen plaats hebben op den eersten zondag volgende den 21, mei, dus deesjaar op 22 mei. Do kiezerslijston kuuneu gemakkelijk vau kracht gemaakt worden den 1 mei in stede van den 1 juni. Hij deed ook bemerken dat men niet alleen uit 't oog raag verliezen dat er werklieden-kiezers naar de vreemde gaan arbeiden maar ook dat er maandelijks ge middeld 2,757 kiezers sterven. Hoe lan ger men dus den datum verschuift hoe meer afval. Het voorstel werd door de socialisten en onzen vierde bestreden. Deze laatste herhaalde weer eens al wat er wekelijks in Land van Aelet over die kwestie wordt gezeeverd. De heer minister deed bemerken dat onze vierde, op 2 juni 1896, zelf heeft voorgesteld dat do verkiezingen van dit jaar, zouden plaats grijpen in october maar dat ze voortaan in mei moesten ge schieden. Deze bemerking lokte het alge meen gelach der Rechterzijde uit. Ziehier wat onzo vierde dan letterlijk zegde Ik sluit mij aan bij 't voorstel de ver- kiezingen voorloopig te stellen in octo- ber, maar ik vraag dat men ze voor goed zou doea plaats hebben in 't be- b gin van mei omdat de werklieden dan -hun kiesrecht zullen kunnen uitoefe- Wat de maand juli betreft die datum is onwedorroepelijk veroordeeld. Onze vierde antwoordde dat hij niet wist dp.t de werklieden alsdan afwezig warerf. Hoe moest hij zich sterk met hen bekommeren Ik ben vooral de verkozene der werklieden van Aalst, riep onzen vierde uit. (Algemeen gelach rechts). De ver- kozeDo der liberalen en socialisten en van een tal van lieden door uwe dwaze beloften verleid, die zijt go Socialist Denis deed het voorstel van de beraadslaging te verdagen doch het werd verworpen met 91 stemmen tegen 29 en 2 onthoudingen. Heden woensdag zal de beraadslaging dus voortgezet worden. De tweede stemming zal slechts dijns dag aanst. plaats hebben. Het Kartel of Verbond te Aalst. Gister dijnsdag zijn de twee Jannen die te Aalst hethooge liberale woord voeren, naar Ninove getrokken. Te Wortelville hola 1 te Ninove aangekomen trokken ze eerst naar 't lokaal van Klokke Boeland en brachten dan later eeu bezoek aan zekere liberale en socialistische kopstuk ken. Des middags zijn zo verder op naar Geerardsbergen gereisd... Katholieke Vrionden, 'tgaat dus ge meend zijn.... maar 't zal weer eens uit- loopen op voel geschreeuw en hittel wol.. In alle geval wij zijn verwittigd en de spreuk zegteeu verwittigd man is er twee waard Moorsel. De j aarlij ksche Tooneel- feesten te geven door de Koninklijke Harmonie Se Cecilia, n op 11 April (2*n Paaschdag) en Zondag 17 April aanst. zijn reeds by plakbrieven aangekondigd. naar ONZE LIEVE VROUW van en naar het te Parijs, van den 6 tot den 14 Juni 1898, met de goedkeuring van Z. Em. den Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen en onder geestelijke leiding van den Z. Eerw. Pater Gonzalve, minister-provin ciaal der Minderbroeders Capucienen, te Bergen en van den Z. Eerw. Pater Robert, der zelfde orde, Overste van het Klooster te Brussel. Virtues.. Den Juni uit Brussel en Gent binst den morgen. Aankomst te PARIJS omstreeks 5 uren 's avonds. Vertrek uit PARIJS den 7 Juni te 6 uren 's avonds. Aankomst te LOURDES op 8 Jnni te 4 uren 's namiddags. Terugkeer. Vertrek uit LOURDES don 13 Juni 'b morgens, om terug te keeren naar België omtrent den middag, den 14 Juni. De terugreis zal geschieden zonder veran dering van trein. Prijzen der kaarten. Uit Brussel 1* klas 140 frs. 2« klas 90 frs. 3' klai 63 fru. Uit Gent 1- klas 147 frs. 2* klas 96 frs. 3* klas 63 frs. Boven de vorengenoemde prijzen PrIJZRN VOOR VERBLIJF EN VERDER» KOSTEN 100 frs. in de eerste klas. 60 fis. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede en derde klas kunnen nochtans de verblijfkosten van eerste klas nemen. Inschrijving. De lijsten zullen den 20'" Mei gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld teruggegeven worden tot den dag vóór het vertrek. Voor de personen die zich na 1*" Mei laten inschrijven, wordt den prijs vermeerderd met 5 franken. Die vermeerdering aal streng ge- eiseht en in de kas der arme zieken gestort worden. Zieken. De arme zieken zullen kosteloos volgens de ontvangene aalmoezen aanvaard worden. De giften voor hot werk der arme zieken mogen gezonden worden aan den eerw. heer Walravkns, Aalmoezenier van het Werk manshuis te Brussel, Kiekenmarkt, 18. Een geneesheer zal de bedevaart verge zellen. Al de zieke of gebrekkelijke personen die zich laten inschrijven, worden verzocht ons ten minste 15 dagen voorop, een getuigschrift van den geneesheer laten toekomen. Voor de inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot C. VAN DE PUTTE- GOOSSENS, Uitgever van Den Denderbode. Zaak Poelemans le Gent. Maan dag morgeud verscheen voor de recht bank van Gent, Gustaaf Poelemans, be schuldigd zekeren Capelier voor 2000 fr. omgekocht te hebben, om zijne moeder en zuster te vermoorden. De rechtbank heeft de betichting ge grond bevonden en hem veroordeeld tot 5 jaren gevangenis, 500 fr. boete, 5 jaar berooving van burgerrecht en 6 jaar be waking door de politie. Aalst. - Vermorzeld. Maandag waren de zoons vau Adolf Braeckman en hunne gasten aan 't plezier maken zeggen zij, maar de Aalstenaars noemen dat op zijnen draai gaan. Nu rond 8 uren 's avonds terugkeerende van -Erembode- gem, kwamen zij aan den bareel van den spoorweg op den Brusselschen steenweg. Volgens de verklaring der zoons Braeck man waren zij op de spoorbaan wanneer de bareel werd toegeschoven, maar zij geraakten er over vooraleer hij gansch gesloten was. Zekeren hunner gezellen die eeuige stappen achter geblevea wa ren, bovonden zich voor den bareel aan de andere zijde. Een der zoons Braeck man riep hun toe Wy zullen u wach ten 1... Maar zekere Karei De Maire, een hunner werklieden gaf er geen gehoor aan, kroop over den bareel juist op het oogenblik dat de werklieJen trein kwam aangereden. De Maire werd door den trein gevat en letterlijk vermorzeld. Het ongelukkig slachtoffer zijner onvoorzich tigheid is geboren te Geut deu 9 October 1876 en heeft dus nauwelijks den ouder dom van 21 jaren bereikt. Groote brand te Brussel. Een hevige brand is Dijnsdag mor- gend uitgebersteu in een fabriek van ben zine, achter 't gasfa briek van Vorst. In de stad was het gerucht verspreid dat het gasgesticht was I gesprongen. Gelukkig was daar niets van. j Het fabriek is geheel vernield. De i stoffelijke schade is zeer groot. Een pom pier is licht gekwetst. Andore fabrieken en woonhuizen wer den bedreigd door de "ontploffing van j vaten benzine, die als kogels op grooten j afstand wegvlogen. Ten 9 uren sprong de stoomketel. De pompiers van Vorst, Anderlecht en andere gemeenten, alsook van Brussel Lebben zich byzonder onderscheiden. Ten 2 uren namiddag brandden de puinen nog. Er zullen dit jaar geene groote j manceuvers plaats hebben. De legeraf- deelingen zullen gedurende een zekeren tijd in het kamp van Aarlen vereenigd zijn, om er brigadebewegingen uit te voe- ren onder de bevelen der luitenanten-ge- raals bevelhebbers. Brand te Sint-Amapdsberg. I Wij vinden in den Bien public de volgende j bijzonderheden over eenen brand, die i zaterdag uitberstte in het voedermagazijn der brouwerij Rombaut, te Sint-Amands- berg. Dit magazijn dient ook voor bewaar- plaats van herbergmaterieel, als tafels, stoelen, vaten, stoven, alsook eene groote hoeveelheid timmerhout. Het was 30 me ters lang en had geene bovenverdieping. De kelder was bestemd voor het bewa ren van eene overgroot® hoeveelheid bier en wijn. Het magazyn bevatte tevens, over eene oppervlakte van 15 meters niet minder dan 300,000 kilos hooi. De linkervleugel der gebouwen dient tot stalling. In eenige oogenblikken was het vuur zoo verre voortgeloopen dat het geheel gebouw nog slecht een overgroote vuur poel vormde. Er was gebrek aan water zoodat wel- dra niet alleen de magazijnen, maar oak de stallingen aangetast waren, in welke een dozijn varkens van vrees lagen te schreeuwen en te knorren dat hooren en j zien verging. Men gelakte er in, de beesten alsook de peerden buiten te brengen. Ton 3 uren verminderde bet vuur en ten half 4 was alles gedaan. De keldnr werd gespaard, deze bevatte voor 60,000 fr. dranken. Men verzekert dat een burger, Ferdi- I nand De Klerck tweemaal gepoogd beeft, zooals het reglement dit voorschrijft, de ruit van bet brandsignaal in stukken te slaan, om de pompiers te verwittigen, maar de nachtwaker hem dit bolette. Moordpoging te O. L. V. Waver Een laffe aanslag heeft deze gemeente in opschudding gebracht. Eenige loteliDgen, die van de keuring kwamen, welke te Mechelen had plaats j gehad, keerden dronken terug. In eene herberg, nabij de tramhalt, 1 Bergstraat, ontstond een gevecht. Twee der lotelingen vielen eenen derden aan en overlaadden hem met stampen en mes- i steken. Een der steken is gevaarlijk en stelt het leven van den gekwetste in gevaar, j Het parket bemoeit zich met de zaak. In de abdij van Tongerloo.1 Moeilijk, zegt het Journal de Bruxtlles zou men zich een feest kunnen voorstel- j len bewonderensweerdiger en troostvoller dan dit, welk op 19 meert in de rustige gemeente Tongerloo, in het harto der j Kempen, plaats had. De oude abdij had hare feestvlaggen j geheoschen. Voor de eerste maal zag men daar de Belgische, de Pauselijke en 1 Congoleesche vlaggen vereenigd. Ieder aanwezige kwam den nieuwen prelaat, kanunik Deckers, die gedurende j 25 jaren het kiesche ambt van novicie- meester vervulde, begroeten. Bij de Norbertijnen van Tongerloo ge- liik bij al de godsdienstige orders had de Koning gevraagd, door hunne weldoende werking de beschaving van Afrika te steunen. En het was heden dat de eerste abt gewijd werd voor de toekomende nor- 1 bertijnenmissii* van Tongerloo, welker oprichting in de maand juni in het di- 1 strict Ouellé zal plaats hebben. De met behangsels en banieren ver- sierden kerk was te klein om al de aan- wezigen te bevatten, onder welke men graaf de Merode-Westerloo, ridder de Cuvelier, gezonden door baron van Eet- velde, welke naar het Zuiden vertrokken is, Mgr de Clercq, van het aartsbisdom, f MM. Robyns de Schneidauer, baron de Turck, luitenant Verstraeten, baron de Trannoy, M. Dierickx, arrondissement*- commissaris, enz. Do meeste gemijterde abten van België waren aanwezig of hadden zich doen ver- tegenwoordigen, Talrybe geestelijken en i ook provincieraadsleden waren aanwezig. Verder bemerkte men ook de toekomende j missionnarissen.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2