Donderdag 7 April 1898, 5 centiemen per nummer, S3ste Jaar 3250, Liberalen Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EEN LISTIG WETSVOORSTEL. Z. II. Leo XIII scheidsrechter. De kiesstrijd van Mei. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 6 April 1898. Iets wat wij in de huidige omstandig heden niet mogen onbesproken laten voorbijgaan, 't is het wetsvoorstel door socialist Defnet bij de Volkskamer inge diend. Op 't einde der verledene week had de beraadslaging plaats over het nemen in inoverweging van bedoeld wetsvoorstel, 'twelk de herinrichting der gemeente goederen ten doel heeft. Dit doel heeft gansch den schijn van onschuldig te zijn, doch de beraadslaging der Volkskamer duidt ten klaarste aan dat het eene hoogst verderfelijke strekking verbergt. En inderdaad, onder voorwendsel van middelen te beramen om de Gemeenten doen eigenaressen te worden van eenen min of meer aanzienlijken grondeigen dom, is het eene ware proef om een punt van het colectivistisch programma te ver- Natuurlijk werd het wetsvoorstel Defnet door de overige roode volksvertegenwoor digers bijgetreden en warm verdedigd. Het wetsvoorstel Defnet wil niet min of niet meer dan alle zijdelingsche erfenis, 'tis te zeggen, van oom, tante, kozijn of nicht of bij testament, die meer dan vijf hectaren grond bedraagt, belasten met een overgangsrecht van veertig ten honderd. En die overgroote belasting zou niet in geld mogen betaald worden, maar moe ten voldaan worden in natuur, 't gene in andere woorden zeggen wil, dat de erfgenaam een deel van den te erven eigendom, tot beloop van 40 ten honderd zijner waarde, moet afstaan aan de Ge meente waarin de goederen gelegen zijn. Is dat geen wezenlijken aanslag op den bijzonderen eigendom Eene zoo hooge belasting kan immers niet aanzien worden als de redelijke ver gelding van de waarborgen van vrije bezit welke de Staat aan den erfgenaam geeft bij do in bezittreding der erfgoederen en ook veel min als eene rechtveerdige en geevenredigde bijdrage tot het bekos tigen der openbare diensten. Die beraadslaging der Volkskamer kwam juist te gepasten tijde, want velen zullen nu begrepen hebben wat de socia listen beoogen en tot waar zij geraken willen. Zij dus die met do socialisten kartels stichten,zij die in de aanst. kiezing hunne stem gaan geven aaü de collect!visten, zijn genoegzaam ingelicht en weten dus Bene geheime weldaad ontdekt. 25° VERVOLG EN SLOT. Michel, zegde de oude vrouw, de dienst in de kapel is geëindigd daar komt mevrouw N..., het is een deugdzaam mensch, ik zal haar over u spreken. Inderdaad Mevrouw N.... trad in de wo ning der portieres, en vroeg in naam der Koningin, of er dien morgend geene belioef- tigen zich aan de poort vertoond hadden De oude vrouw liet haar nauwelijks die vraag uitdrukken, zooveel haast had zij om de geschiedenis van den ring in al hare om standigheden aan de staatsdame te vertellen. Deze was zichtbaar bewogen, en tot den jongeling zich wendende, sprak zij hom moed in Wees gerust, zegde zij, ik zal uw geval aan de Koningin gaan verhalen, en zij zal doen voor het arme meisje al wat zij kan. Volgen wij nu die staatsdame in eene rijk wat uitslag de rooden verkrijgen willen, En die uitslag is de trapsgewijze ver beurdverklaring van den bijzonderen eigendom. Wat gaan de behoudsgezinde liberalen doen daar waar het kartel tot stand is gekomen Gaan ze stemmen voor die roode grijp vogels die zoodra zij er do macht zullen toe hebben, den bijzonderen eigendom zullen inpalmen Laat ons hopen dat zij door den gods dienstbaat toch zoo zeer niet zullen ver blind zijn, om dergelijke dwaasheid te bedrijven De verkiezing van Z. H. Leo XIII als scheidsrechter tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van America, in de zaak van Cuba, zal gansch de wereld door eene groote opschudding verwek ken. Op 't oogenblik dat de oorlog tusschen deze twee mogendheden dreigt uit te bersten, iets wat als onvermijdelijk wordt gehouden, gaat Z. H. Leo Xllt als de do Engel van verzoening optreden. De olijftak van den vrede doen her bloeien, ziedaar de verhevene zending waarmee onze heilige Vader gelast is. Verhevene zending Eu wie kan het heter dan Z. II. Leo XIII Vorst beroofd van zijne Staten door de Itaiiaansche overweldiger, geen ander leger hebbende dan zijne lijfwacht, zon der zucht naar uitbreiding zijner Staten of stoffelijke voordeelen en slechts 't ge luk en welvaart der volkeren betrach tende, ja, voorwaar, wie beter kan die verhevene zending volbrengen Wij, katholieken, mogen ons, bijzon derlijk verheugen in het aanwijzen van dien scheidsrechter op 't oogenblik dat alle hoop op vrede bijna vervlogen was. want 't is de openbare erkenning van 't hoogste gezag, van de grootste zedelijke macht dezer wereld, welke de macon- nieke logiën, om zoo te zeggen, als totaal vernietigd aanschouwen. Eenvoudige vergelijking. Als wij in Vlaanderen Vlaamschsprekende bediendeD vragen, verwijten de Walen ons onverdraagzaam te zijn. Maar zij zelf ondersteunen in hunne bladen de vraag van een deel Walen van Charleroi, die den Minister verzoeken geene Vlamingen als tolbedienden t.e Charleroi te benoemen, al spreken gij ook Fransch. Wie, van de Vlamingen of van de Wa len zijn nu onverdraagzaam gestoffeerde zaal daar aau het venster, zit do Koningin in eenen leunstoelhet is al goedheid, al edelmoedigheid, al moederliefde wat er op haar aanschijn blinkt voor haar staat Charlotta, het duurbaar vorstinnetje, zoo bemind door hare doorluchtige ouders, ook zoo bemind door hunne onderzaten dat er eene algemeene blijdschap onder het volk ontstaat telkens het de lieve prinses mag zien. Geboren den 7 Juni van 1840, was het vor stelijk kind nu in zijn zevende jaar getreden, en zijne moeder heeft zoo zeer gezorgd voor de eerste opvoeding, dat do geestvermogens zich in haar dochtertje op eene wondere en voorbarige wijze ontwikkeld hebben. Als de staatsdame nu binnentrad, was de Koningin juist bezig met het kind eenige nieuwe gebeden te loeren, en zoo zeer was zij in dit godvruchtig werk verslonden, dat mevrouw N..., om hare aandacht op te wek ken zeer dicht moest naderen. Dan verhaalde deze de treurige geschiedenis van den ring, gelijk zij die in de woning van de portieres had hooren vertellen. Doch nauwelijks had de Koningin eenige woorden aanhoord of zij verbleekte, en eene uitdrukking van spijt kwam op haar gelaat liggen. Eindelijk roept zij Genoeg, mevrouw, genoeg Laat aan- Mijnheer G. Kurth onze lezers weten 't ten andereis «den eerste den beste niet hij is een man van buitengewone geleerdheid,een hoogleeraar die nu"dertig jaren eu de oude en de nieuwere historie bestudeerde en uit die studie trok wat er uit te trekken is volgens het woord van Cicero «Wat er gebeurde, moet eene les zijn voor wat er gebeuren zal. Ook met de politiek houdt de mau zich bezig,maar alléén in dien zin dat de politiek nut kau stichten voor Kerk en Maatschappij. Daarom ook is hij een man des tijds iemand dio in 1898 niet meer blijft dwee- peu met gedachten van 1846 die de maatschappelijke toestanden aanneemt zooals zij zich voordoen en die niet mak is voor zulke mensehen die wetens en willens maatschappelijke toestanden wil len doen dienen als werktuigen ten dien ste van hunnen haat tegen de Katholieke Kerk en de christelijke inrichting der Daarom ook kan hij de Liberalen zoo geduehtig de waarheid zeggen en het is leerrijk voor velen ja voor vole Katholieken ook te hooren wat hij van die fijne Liberalen denkt die zich zeiven den naam van Doctrinairs geven die Liberalen die zoo zoetsappig steeds voor deu dag komen met hunnen ouden rommel van niet tegen de Kerk te zijn en zoo voorts. Söcialismus cn Liberalismus zijn twee plagen de eene zoo noodlottig voor de Maatschappij als de andere. Maar, recht uit gesproken, komt mij de Socialistische werkman min verachtelijker voor dan de Voltairiaanscho burger dezo immers weet gewoonlijk eu beseft het dat hij kwaad aanricht en omwentelingen voor bereid voor de Maatschappijen. n Van over twintig jaar heeft men het die Voltairiaansche burgerij, die dusge naamde liberale burgerij met hauden en met voeten gezegd Gij speelt met het vuur Gij weet waartoe het volk zonder religie bekwaam is gij hebt iu Frankrijk voorbeelden voor de oogen gehad Eu niets miek indruk Zoodra eene kiezing te voordeele van de Liberalen uitviel, be gonnen en herbegonnen die Liberalen hunnen bardnekkigen strijd tegen de Kerk, dien dommen strijd die zooveel kwaad stichtte en die hen zeiven uit den zadel wierp. Wie zou iets eerbied voor Liberalen kunnen hebben Zij zijn het die boven onze hoofden de onweerswolken deden samenstroomen waaruit het orkaan los brak dat nu nog woedt eu voor hetwelk de brave man zelfs beeft. En als nu, vandaag, die Liberalen om zich to redden de medehulp van de katholieken aan vaarden, van de katholieken die alléén nog reddingsmiddelen iu hun bereik heb ben, dan is het nog met dit gedacht in stondsfiien jongen hier komen ik wil hem alleen spreken. En terwijl de staatsdame Michel ging roe. pen, wandelde de koningin ontsteld door d® zaal heen en weder Wat ongeluk Wat ramp zuchtte zij... En om alleB te kunnen herstellen moet het geheim dat zoo goed verborgen was, ontdekt worden.... Arm meisje, arme Alena gij kre/gt een schadelijk, eene moordend gift Doch redden wij de andere dochter Spoedig Spoedig Spoedig Die laatste woorden weêrgalmden nog in de zaal, toen Michel binnengeleid werd, en gansch ontsteld eu verslagen bleef hij bij de deur staan die de staatsdame heengaande achter hem gesloten had Nader, jongeling, sprak de Koningin, met zooveel kalmte als hare ontroeriug dit toeliet, nader tot hier, en zeg mij wat gij van mij verlangt. Michel trok zijn smeekschrift van onder zijn borstkleed te voorschijn, en begon het met heldere, doch bevende stemme te lezen. Zoodra zij de namen had genoemd van den Krekelenberg, van meester Driessens in uiterste armoede verkeerendo met zijne twee dochters van welke er eene, onplichtig in de gevangenis gesloten, van verdriet gestorven 't hart Wacht maar Als 't onweer voorbij is smijten wij die kalotten weer over boord De Socialistische werkman heeft nog verontschuldigingen in te brengen hij is een onwetende, en hij kan zeggen dat hij zich vau de Kerk losscheurde,langzamer hand vooruitgestooteu door het Söcialis mus waartegen hij niet genoeg werd ge vrijwaard, en door het voorbeeld en de ophitsingen der liberale burgerij. Daarom is die Socialistische werkman te beklagen en een Katholiek moet tot alles bereid zijn en zal ook de edelmoe digste pogingen wagen, om dat arme ver doolde schaap terug to leiden naar den schaapstal van Christus, naar de Kerk. n Doch de Liberale burgerij verdient niet beklaagd te worden enkel en alleen verachting verdient zij, en met afkeer wendt de Katholieke liet hoofd .waar hij een luchtje riekt van dat lijk waarop geschreven staatLiberalismus. Hoe waar, dat alles I O hoe lang reeds werd dat alles den Liberalen gezegd en herhaald, en hoe stopten zij zich de ooren 1 En waren er ook geene Katholieken die beweerden dat de Liberalen het zoo kwaad niet meenden en die zich lieten op de mouw speten dat de hoogste uit drukking der godsdienstige en maat schappelijke perfectie bestond in de toe passing vau het liberale axioma Do pastoor in zijne kerk en de burgemeester op zijn stadhuis 1....» D. In Oost-Vlaanderen, zegt Ons Vlaan deren het orgaan vau heer ende meester Ducatillon, de gebuisde van Den- dermonde, zou het er kunnen spoken. Zonder van Aalst te spreken, zal de strijd hardnekkig zijn te Gent en te Deuder- monde. Iu 't kort zal de candidaat of zullen de eandidaten voor Dendermonde aangewezen zijn.Wat het Arrondissement van Audeuaarde betreft, is er nog niets besloten en waarschynelijk zal er een groene volksfopper optreden tegen M. De Malander. Dus, 't is weer gelijk het altijd is ge weest de groenen gaan te velde trekken niet tegen de liberalen en socialisten maar tegen de catholieken... Zonder van Aalst te spreken zal het er spoken iu Vlaanderen, dus zal het er voor 't minst nog erger toegaan iu ons Arrondissement dan ergens elders... Iu alle geval, wij,.catholieken zijn be reid tot den hardnekkigsten strijd. Meester De Backer, hij die, in 1896, op belofte van 4000 ballekens naar West- vlaanderen den paljas ging spelen, is nu van gedacht veranderd. Over 14 dagen was hij voorstaauder van een kartel of verbond met de liberalen en socialisten was, van gravin de Mérode, die met eene andere dame het ongelukkig huisgezin was komen bezoeken van den noodlottigen ring, dien de laatste aan Alena gaf, rukte de konin gin het smeekschrift uit zijne handen, verwij derde zich iu eene naastgelegen kamer en stortte tranen Hemelriep zij, nu begrijp ik geheel de geschiedenis Laat ons spoedig den misslag herstellen Zij greep eene pen, die koortsachtig voort gedreven, over het papier heenvloog, en ziehier wat zij schreef Heer Reoutkr, Ik verneem met een wezenlijk spijt dat gij eenen misslag begaan hebt met de twee doch ters Driessens, beticht van eenen kostbaren ring gestolen te hebben, in de gevangenis op te sluiten. Ware bet mij vergund nog al het kwaad te herstellen dat uit dien misslag ge volgd is De jongste dier twee dochters is eilaas het slachtoffer geweest van hare on- plichiige gevangenis, zij is van verdriet ge storven.... Heb zorg, heer rechter, de nog levende, zoodra gij dit bericht ontvangt, iu volle vrijheid te stellen en al wat mogelijk is j te doen om hare goede faam te redden. Want, ingezien de machteloosheid der groenen. Maar nu verwerpt hij het kartel eu kon digt Klokke Roeland van Zondag 11. eenen oproep af gericht tot de kiezers welke bewijst dat de groenen het gaan beproe ven met eigene krachten alleen. Vooruit, strijdgenoten, vooruit Storm op 't oude fort roept De Klokke,... maar er moeten centen bij zijn wantGij weet het strijden kost geld Dat elk eens in den zak taste en het mogelijke (hoe meer hoe heler naar de Klok slure. Eu de strijd zal heel serieus zijn want God wil het I en van toekomende zondag af moeten 20 sprekers het Arrondissement doorkruizen. Wij, catholieken, vragen niet beter dan dat liberale, roode socialisten en groene volksfoppers ons afzonderlijk be vechten dan zal men de getalsterkte van iedere kliek en partij kennen. Nu om het eveu indien onze tegenstre vers ons te samen of afzonderlijk bekam pen, wat wij met zekerheid mogen voor zeggen 't is dat ze in beide gevallen zullen geklopt worden, ja, geklopt om nimmer op te staan Dronkaards opgepast! Toen onlangs onzo Ministers bij een groot nij- veraar uitgenoodigd waren, kwam het gesprek op de bestrijding van het drank misbruik. De tongen raakten los en ieder wist zijn middel op te geven om de drank zucht te genezen. Eindelijk kwam de beurt aau den gastheer. Een mijner klanten in Canada, voer hij aan, schreef mij een dezer dagen, dat iu den staat Manitoba, de dronkaards, in plaats van boeten te betalen en opgesloten te wor den zooals bij ons het geval is, van een koperen halsband voorzien worden, dien zy gedurende eenen zekeren tijd, door de rechtbank bepaald, moeten dragen. Aan zulk een man mag, op groote straf, geen druppel sterke drank geschon ken worden. Daarbij waagt hij het niet, uit vrees voor spot op do straat te komen. Dc briefschryver verzekerde tevens, dat hij, die eenmaal daartoe veroordeeld ge weest is, geen lust meer krijgt het eene tweede maal te worden. Alhoewel de aanwezigen het middel wat al te origineel vonden, besloot M. Schollaert (zoo zegt het blad waaruit wij dit verhaal knippen) iets in dien zin te zin te beproeven. Opgepast dus, liefhebbers van hof kort nat 1 Cristoffel-Colombus. Het onder zoek aangaande de heiligverklaring van Cristoffel Colombus, dat sedert eenigen tijd door eene moeilijkheid was vertraagd, zal eerlang met naarstigheid worden voortgezet en naar alle waarschijnlijkheid een goeden uitslag hebben. ik zelf ben de onbekende dame, welke den nood in welken het ongelukkig huisgezin verkeerde, ziende, terstond, in eenen oogen blik van verlegenheid den ring van mijnen vinger trok en hem aan die ongelukkigen tot onderstand gaf. Laat. Gudula aanstonds Iob. Ik beveel u het geheim. Louisa-JVLlria. Moeten wij den lezer nu nog zeggen dat Gudula twee dagen later aan de zijde van Michel naar deu Krekelenberg stapte, uit de gevangenis verlost, dat nog twee maanden later de jongeling in echt trad met de jonge dochter, en dat Michel den ring der Koningin aan deu vinger zijner bruid stak Nog wat beters De goede Koningin, om voor haar deel te herstellen al wat zij kon, schonk de jonge lieden eene som van twee duizend frank, en dit geld, in de handen van Gudula en Michel, won zooveel ander geld, dat vader Driessens, vóór zijn afsterven, nog zijnen schoonzoon en zijne dochter tot eenen deftigen burgerstand zag opklimmen. EIN DE. -

De Denderbode | 1898 | | pagina 1