Donderdag 21 April 1808 5 centiemen per nummer. 53ste Jaar 3235 Het kartel Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERLOREN EER LANDBOUW. Verworpen. De klimmende belasting DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 April 1898. De denkwijzen in 't liberale kamp blij ven verdeeld betrekkelijk het kartel. Terwijl de eenen bet kartel voorstaan, bevechten de anderen het als een zaak die slechts voordeel aan de socialisten bijbrengen kan en deze laatsten hebben gelijk. Immers gezel Anseele zegde het op 't congres te Verviers Het kartel, zal ons den buiten opc- nen, verklaarde bij, en er onze propa- gande mogelijk maken. - En Vooruit bekent dat het waarheid is en voegde er bij De liberale aanhangers van het kar- tel bezorgen ons lokalen om er te spreken over A. S. en de E. V.» Dus de liberalen zijn de handlangers dor rooden, 't is onder hunne bescher ming, onder het masker van 't liberalism dat zij tot de buitenlieden zullen gaau om ze tot hunne godshatende en onvader- landsche leerstelsels over te halen. Vooruit bekent dus openlijk dat het kartel het socialism, bevordert en de liberalen steken bun een bandje toe. Le Peuple,een rood Brusselscb orgaan, bevestigt do woorden van Vooruit door do volgende regelen Indien wij de Vlaamsche boeren met ons niet hebben, zullen wij niet kun- nen zegepralen met de Waalsche nijver- b heidswerklieden alleen. Door de propagande voor algemeen stemrecht zullen wij het socialistische denkbeeld in den Vlaamschen buiten doen doordringen. Het kartel is de eenige redplank in Vlaanderen, 't is 't eenige middel om binnen te dringen, bet is de breede opening der Vlaamsche geesten voor het socialistische denkbeeld. La Gazette van Brussel, een orgaan der oude liberale pruiken begrijpt bet gevaar waaraan men zich heeft blootge steld en waarschuwt dan ook zijne vrienden - Het socialism wil, kost wat kost, de Vlaamsche bevolking veroveren en het kartel alleon verschaft bun daartoe het b middel door de liberalen te doen meê- werken aan eetie propagande waarvan de socialisten alleen het voordeel zullen plukken, s Het is zooals wij gezegd hebben de kastanjen zijn voor de socialisten en b verbrande vingers voor ons, liberalen.» een verhaal naar het hoogduitsch. Gij hadt bij mij moeten komen merkte de herbergier aan, terwijl hij nadenkend i den horizon zag, welke zich van lieverlede met donkere wolkgevaarten overspande. Hm wie weet of gij mij geholpen hadt hernam Willem, het blonde hoofd schud, dende. Men heeft in zulke oogenblikken geen tijd om na te denken en eerst do mogelijke gevolgen te berekenen men doet dan dik wijls iets, waarover men later bitter berouw heeft. Ik moest hout hebbeu en buiten in het bosch lag het op groote hoopen ik ging er heen en trof den bosch wachter aan, een hard- vochtigen schoft Wiens bevelen gij niet gehoorzaamdet Hadt gij dat gedaan, wie weet of gij er niet zonder straf afgekomen waart, maar dat gij hein met de bijl dreigdet, dat gij hem dwongt, n den bussel op deu schouders te leggen, dat moest u iu het verderf storten. De bosch wach ter heeft sinds menigmaal gezegd, dat hij f medelijden met u gehad had, dat hij u het hont zou geschonken hebben, indien gij hem om verzocht had maar gij waart tegen hem to werk gegaan als een woesteling, en Maar, zal men zegaen, de liberalen zullen toch om de socialisten behulpzaam te zijn in 't verspreiden hunner denkbeel den op den buiten, ook eonigo voordeel uit 't kartel genieten... Neen de liberalen zullen geen enkel voordeel genieten nog zelfs geen vau een hair breed, want de socialisten deden van geen enkel hunner denkbeelden afstand ze ziju de vijanden van God eu Kerk, van Eigendom en Huisgezin, Vaderland en Koningdom gebleven. De liberalen leveren dus dom weg 't land over aan de communards en dat uit baat tegen God, tegen zijne Kerk en hare Bisschoppen, Priesters en Geloo- vigen en uit zucht naar 't bewind, naar 'tzoo géliefde geldscbotelken van den staat I.... Een. en ander over het planten van aardappelen. De aardappel gedijd overal waar granen verbouwd kun- nen worden. Evenwel valt bet niet te j ontkennen, dat de aardappelen voor som- ruige grondsoorten eene bepaalde voor- j liefde hebben. Best groeien zij op een leemachtigen eu diepbewerkten zand grond. Hoe zorgvuldiger echter die grond bewerkt is, des te beter zal de bestecde moeite beloond worden, zoowel door ruime als door zeer zekere opbrengsten. In het algouioeu verdraagt do aardappel iedor mest, met uitzondering van scha- penmest. Bij de bemesting is evenwel nog het navolgende op te merken Het beste gedijdt de aardappel na goed bemeste balmvruchteu en wel op een bodem van oude kracht. Men zorge er voor, dat de aardappel niet te veel stikstofmest gege ven worde, omdat dit op de kwaliteit de smaak van de knollen van ouguu- stigen invloed is en de aardappelziekte iu de band werkt. Wil men sodanitraat voor bemesting gebruiken, dan dient dit bij het poten eu niet gedurende den groei te worden aangewend. Tbomasslakkeu- meel en kaïuiet moeten iu den herfst iu den grond gebracht worden, daar de werking van deze hulpmeststoffeu dan zeker is, terwijl de kaïuiet tevens haar ongunstigen invloed op de smaak van den aardappel heeft verloren. De keus vau de juiste soort speelt bij deu aardappel eou zoo groote rol, als dit nauwelijks bij eeu ander gewas is, een gevolg van de zeer spoedige verbastering waaraan de varioteiten van dit gewas ouderhevig ziju eu waarvan iedere boer, die een tijdlang aardappelen geteeld beeft, weet te vertellen. Men kan gerust zeggen, dat er nauwelijks één aardappelsoort is aan te wijzen die langer dan 20 jaren de zelfde bleef, de raeesten hebben hun kenmerkende eigenschappen als hoogo opbrenst, fijne smaak, boog zetmeclge- balte, enz. reeds veel vroeger afgelegd. Een algemeen waargenomen verschijnsel is daarbij, dat de verschillende soorten spoediger aan de ziekte ouderhevig ziju naarmate zij langer verbouwd worden. Deze omstandigheid beeft iu menige streek waar men van geen verwisseling wil weten en dus steeds de zelfde soort blijft verbou wen, een hoogst ongunstigen invloed uit geoefend op de opbrengst dit hardnek kig vasthouden aan een eenmaal gevestigd begrip, dat de sedert lang gebuide aard appels door geen betere te vervangen zijn, veroorzaakt in vele streken groot nadeel. Het streven van vele landbouwers is en dit inzonderheid van de kleine boeren om zooveel mogelijk vroege soorten te hebbeu, en dit met recht, omdat de vroege aardappels bet duurst betaald worden, liet is evenwel verkeerd te meeucu, dat als een kenmerk van de vroegrijpheid beschouwd moet wordeu, bet vroeg afsterven vau het loof, omdat dit iu zeer veel gevallen eeu gevolg is van de bekende ziekte, welke laatste 't is misschien wat veel gezegd, nog niet altijd door den verbouwer van het gewas volko men onderscheiden wordt. Do vroegrijp heid is slechts te erkennen, door de aardappels die zich iu deu grond bevinden zelve te onderzoeken, ten opzichte van de zetmeel vorming en of deze iu genoeg zame mate is afgeïoopen. Daar het vroege afsterven van het loof iu vele gevallen een gevolg is van de aardappelziekte, en de groei van do knollen eu dus ook de zet- meelvorming aanhoudt zoolang de blade ren groen blijven, kan men zeggen hoe langer het loof groeu blijft, des te meer voedsel kuunen de groene bladeren de knollen toevoeren, waardoor de opbrengst van het gewas verhoogd wordt. Slechts iu gevallen van nood mag men zijne toevlucht nemen tot het doorsnijden vau aardappelen, om deze als plantgoed te gebruiken. Stukgesneden aardappelen gaan uit den aard der zaak spoediger tot rotting over dan gebeele en geven daarbij aan vele gevaarlijke msekteu eeu welkom aangrijpingspunt dit is ook de reden, waarom men iu drooge voorzomers waarin het rotten van het plantgoed zelden voor komt, bij~het gebruik van doorgesneden pootaardappels even goede opbreugsteu verkrijgt als vau de perceelen waarin geheele aardappels gepoot zijn. Een goed middel, om zooveel mogelijk ongunstige opbreugsteu te voorkomen, beslaat daarin, dat de landbouwer dikwijls an pootgoed verwisselt. J. D. daarom was hij genoodzaakt geweest u to boeien en naar de gevangenis te voeren. Gij hebt uwe zes maanden uitgezeten en hard genoeg voor uw vergrijp geboet, maar ik vrees dat het hardste nog voor u komt. Willem zag verrast op. Wat wilt gij daarmee zeggen vraagde hij. Uwe moeder is dood.... Ik weet het, zij stierf denzelfden nacht, een vreemde hand heeft hare oogen toegedrukt en niemand zal haar lijk gevolgd zijn, toen het uitgedragen werd. Niemand De hut met het stukje grond zijn verkocht geworden om van de opbrengst de schulden te betalen. Ook dat weet ik het geschiedde met mijn voorkennis en ik hoop, dat niemand iets te kort gekomen is. De waard droogde weer zijn voorhoofd en zag op naar het bluérendak, waarin ite wind zacht begon te ruischen. Wij zullen spoedig een onweer krijgen, merkte hij aan, dat zal goed doen. Willem knikte en zette de kan aan zijne lippen, hij wierp, terwijl hij dronk, een on derzoekenden blik op den dikkeu herbergier, die verlegen zijn gelaat afwendde, als vreesde hij dat de gast meor iu die trekken zou lezen, dan hij vernemen mocht. Hebt gij overigens geen tijding van hier ontvangen ving de waard na eene poos weer aan. Inkomrechten in Frankrijk. Verhoogde inkomrechten op boter en magarine ziju door de Franscho Kamer van gedeputeerden gestemd geworden Margarine en dergelijke eetwaren 35 fr. in bet algemeen tarief iu plaats van 20 fr., 25 fr. iu het minimum tarief (op Bel gische fabrikanten toepasselijk) in plaats van 15 fr. Boter: 30 fr. in bet alge meen tarief in plaats vau 13 fr.; 20 fr. iu minimum tarief iu plaats van 6 fr. De Scuaat heeft insgelijks die verandering gestemd, alsook eene verhooging vau rechten op de ingevoerde varkens en peerdeu. Verdelging van muizen. Iu de gevulde korenschuren komen dikwijls tal vau muizen voor, die den graanvoorraad gaandeweg doen verminderen of doen be derven. Tal van middelen zijn reeds door landbouwers en anderen beproefd om deze ware plaag te bestrijden, doch met weinig resultaat. De Revue Scientifique gaf over eenigen tijd een nieuw zeer eenvoudig middel, dat wel in ruimer kring verdient bekend te worden. Het is namelijk gebleken, dat de muizen niet tegen den geur van wilde kruizemunt of depepermuntplant kunnen. Legt men dus tusscbeu het graan bier en daar eeu handvol bladeren c-u stengels dezer plant, dan zullen de muizeu de wijk nemen eu op eene andere plaats bun tenten opslaan. Indien men geen peper- muntplauten bij de band heeft, maakt rneu hetzolfdo succes gebruik vau peper- muutextract of sterk verdunde peper- muntolie, waarmede meu de gewone loopplaatsen der muizen besprenkelt. Ook kaas en andere levensmiddelen kan meu door betzelfde middel voor de aanvallen der muizen beveiligen. De liberale associatie van Geut beeft Za terdag 11. het kartel verworpen met 234 tegen 63. De heer Voorzitter zegde onder de algemeene toejuichingen De taal, de houding der socialis- tiscbe volksvertegenwoordigers iu de Kamers,do dagorden in huuue meetings gestemd, hun programma, hébben allen wel afgeteekende revolutionnaire strek- kingen wat zij beoogen, 't is de omver- n werping onzer nationale instellingen - die het meest noodzakelijk zijn voor 'f geluk en den voorspoed onzes lands. Zoolang de socialistische partij zal blijven wat ze heden is, is het aan alle goede vaderlanders onmo- n gelijk met haar samen te gaan Neeu, antwoordde de jonkman, niemand heeft zich om mij bekommerd. Dora ook niet O aan haar twijfel ik niet haar duid het niet ten kwade, dat zij niet gekomen Zij zou het gewis gedaan hebben, indien... of weet gij het beter Strak rustte illem's oog op het gelaat van deu waard, die verlegen de schouders op haalde eu naar het scheen zijne geheele op merkzaamheid wijdde aan de onweerswolken, die zich boven het dorp samenhoopten. - Dus zijt gij om haar teruggekomen vraagde hij. Ja.... is zij niet mijne bruid Destijds zegde men dat zij hot was. Zegt men het vandaag niet meer De waard verschrikte, toen hij in do vuur schietende oogen van den jonkman blikte, die hij dreigend op zich gevestigd zag. Neen, men zegt het niet meer, ant woordde hij, en misschien is het beter voor u, dat gij er op voorbereid zijt eer gij er heen gaat. Gij zult verstandig ziju en de omstan digheden in aanmerking nemen alles gaat toch zooals Onze Lieve Heer het wil, en tegen het noodlot valt niet te strijden. Dora is een arm meisje, hare moeder bezit uiots, beidon moeten iu dagloon haar kost verdienen. Peter Hagen, de rijke mulder, heeft het meisje altijd het hof gemaaktin den beginne wilde Dora niets van hem weten, doch hij liet niet af en gij waart in de gevangenis. En nu? vraagde Willem met bevende stem. ilm men zegt, dat zij na den oogst zullen trouwen Dat is een schandelijke lengen riep de jonkman trillende van verontwaardiging. Ik ken Dora beter, zij is mij trouw gebleven Hij was opgestaan en drukte zich do muts woest op het hoofd nu vatte hij zijn stok en zijn pakje, maar de waard trad hom snel in den weg eu legde zijne hand-op den arm van den opgewonden jonkman. - Het ware beter, dat gij niet dadelijk gingt, zegde hij - op sussenden, erustigen toou, de moeder is u vijandig geziud, en iets aan het gebeurde veranderen kunt gij toch niet. Wat baat het u, of gij het meisje ver_ wijtingen doet Zij is met den mnlder ver. loofd, eu gij weet wel, dat I'eter Hagen niet de man is die.... Hij heeft mij mijne bruid ontstolen riep Willem woedend. Ontstolen heeft hij mij het taaiste wat ik nog bezat kan ik hem het geroofde niet ontrukken, dan toch kan ik wraak nemen Wat kunt gij hernam de waard met nadruk. Welke wraak kuut gij nemen Met voorname lieden is het niet goed kersen te eten, Willem. Gij zoudt u zelve ongelukkig maken en dat zon het eonige zijn, wat gij meê behaaldet. Laat haar loopeu die zoo spoedig den gezworen trouw breekt en eed vergeten kan. is niet waard, dat men haar naloopt. Op uwe verwijtingen ia Dora en het schijnt mij dat de eer en het b belang van onze partij ons moeten ver- bieden van ons, door bondgenootschap- pen mét haar, in verdenking te brengen. De liberaleu der steden vau Geerards- bergen en Ninove hebben het kartel met de socialisten aanveerd, maar zie die mannen waren er toe gedwongen, immers 't was onmogelijk de bondgenoten over boord te smijteu die bun de stadhuizen dezer twee steden hebben helpen ver overen. Do liberale chefs van Geerardsbergen eu Ninove zijn dus de gevangenen der socialisten... Maar zullen de gematigde liberalen aan 't commando der blauwe chefs willen gehoorzamen Zullen zy bet kartel willen bijtreden, en voor de socialisten stemmen, zij die gelijk de Voorzitter der Geutscbe liberale asso ciatie denken dat het aan goede vader landers onmogelijk is mot de roode vijan den onzes lands samen te gaan Wij gelooven dat vele gematigde libe raleu, zij die rodeueeren de belangen des vaderlands en der samenleving zullen hooger schatten dan de belangen der Goerardsbergsche en Niuovesche coteries die om buuncn haat en wrok tegen de Katholieken bot te vieren en hunne beerschzucht te voldoen niet aarzelen vau zich in de armen van Marianne te werpen. Wat is ze laag gevallen de liberale kliek L... is een der punten van 't programma der roode socialisten eu ook van dat dergroene socialisten van Cbipka. Wat verstaan de roode en groene socia listen door do klimmende belasting Zij verstaan bierdoor een stelsel van belastingen 't wolk derwijze zou ingericht worden dat het tot langzame inpalming zou leiden van alle eigendommen ten voordeele van den Staat. Dus ceueu laugzamen diefstal of roof vau al wat hedeu ia eigendom bezeten wordt. Wie rechtveerdig zijn wil, moet dat stel sel 't welk tegen het zevende gebod Gods strijdt, verstooten en met ons zeggen dat zij liever dc ware volksgezinde hervor mingen verkiezen door Minister de Smet- do Naeyer ingevoerd en nog in te voeren, namelijk, de outlasting van de personeele belasting voor de werklicdeu en mindere bedienden, do vermindering der grond lasten en de aanstaande afschaffing der belasting op deuren en vensters. Dat zal ten miuste tegen 't zevende gebod niet strijden. natuurlijk voorbereid, misschien ook wel op uwe verachtingdoch liet zal haar meer krenkon, als gij haar onverschillig voorbij gaat, dan wanneer zij harde woorden hooren moet. Tegen woorden kan zij zich verdedigen, doch niet tegen gedachten, die zij raden moet. Gij zijt na eenmaal hier, en uwe zakken zullen niet zoo goed gevuld zijn, dat gij met een licht hart de wijde wereld in kunt gaan blijf bij mij stevige handen kan ik gebruiken, ik zal u inwoniug eu een goed loon geveu. Wilt gij dan na den oogst verder trekken, dan hebt gij ten minste reisgeld. De aderen op het voorhoofd van den jongen man waren dreigend gezwollen nu en dan vloog zijn vlammende blik over het vriende lijk gelaat van den herbergier. Ik dank u, zegde hij metdoife stem, het doet mij goed, dat gij teu minste mij voor een eerlijken kerel houdt, ofschoon ik in de ge vangenis gezeten heb. Er zal mij niets anders overschieten dan uw voorstel aan te nemen, want ik bezit niets dan een paar vodden in dezen handel en waarheen ik ook zou kunnen gaan, overal zul men mij naar getuigschriften vragen welke ik niet kan overleggen. Ja, ik wil tot na den oogst bij u blijven en u door trouweu dienst mijne dankbaarheid bewijzen. Maar ik moet met haar afrekenen, ik heb geen rust, voor ik haar gezegd heb, dat.... Uier, bewaar myn bundel, in een uur bon ik wéér terug. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1