Stoeffers I GEWELD. EEN ONDERZOEK CONSCIËNTIE. c I I 9 Gij herinnert U, Burgmeesters, Schepenen, Mijnheer De Sciueleev»i Gemeenteraadsleden, den financieölen toe- Bij zijn optreden viel aan den zoo ver- stand nwer gemeenten van over 14 jaren Weinig of geen hulpgelden voor openbare riienstrijken heer DeSadeleereene warme g gezondheidswerker Wij hebben geeischt betooeing ten deele der genegenheid en P ae catholieke regeering dat Bij aan onze steden I Isk Knlr. trnnrla l-ntnon. Dn liefde van het ware catholieke volk. Spreker bedankt vooreerst de vergadering voor hare toejuichingen en zegt dat hij zal blijven strijden voor de zedelijke en stoffelijke belangen van landbouwer, burger en werk man. Slechts eenige punten wil ik herinneren over het reeds gepleegde, zegde hij. Over vier jaren, werd er door den nieuwen Minister van Financiën een wetsontwerp neer gelegd om rechten te stellen op de vreemde Jandbouwprodukten. De liberale partij weigerde dit wetsontwerp te bespreken en verliet de Kamer. In deze zelfde zaal beloofden wij U, indien het kie zerskorps ons met een nieuw mandaat ver eerde,geene moeite te sparen om bij den terug keer der Kamer dit wetsontwerp doen door te gaan. Het gebeurde zoo, en ondanks de hevige tegenkanting der socialisten die in de nieuwe kamec de plaats hadden genomen der oude liberalen, is het wetsontwerp gestemd; het is de wet geworden van 12 Juli 1895 en wij heb ben zoo dien grooten uitslag bekomen dat onze landbouw voortaan eene eereplaats be kleedt in het tol en fiscaal regiem van België en dat de landbouwnijverheid gelijk gesteld wordt met de andere nijverheden £n door die zelfde wet schonken wij ook eene grootere bescherming aan een aantal onzer nationnle nijverheden tegenover de mededinging van den vreemde (Toejuichingen). Wy beloofden U ook de hulpgelden te doen vermeerderen voor schadeloosstelling aan den landbouwer in geval van afgemaakt of afge keurd vee. Over tien jaar deden wij in de kamer dit groote grondbegin aannemen dat wanneer de landbouwer onteigend wordt van zijne beesten in't, belang der openbare gezond heid, het eene plicht is voor den Staat hem eene vergoeding te geven en een eerste crediet van 100 duizend franken werd in de begroo ting geschreven. Over 4 jaren was dit crediet vermeerderd tot een half millioen. En nu is het trapsge wijze geklommen tot 1 millioen 400 duizend franken waarbij nog 300 duizend franken moeten gevoegd worden voor het aamnoedi- ?;en van de kweeksyudicaten. De 100 duizend r. vau over 10 jaren zijn veranderd in 1 mil lioen 700 duizend frs. En wij zullen niet ophouden te strijden tot wanneer in dergelijke gevallen de Staat aan den landbouwer de volle waarde der beest zal betalen (Herhaalde toejuichingen). Groote verminderingen zijn er toegestaan op den vervoerprijs vau ijzerenweg en scheep- dienst, die jaarlijks geschat worden op 3 mil lioen, in het belang van het verzenden van de landbonwprodukten binnen het land. Nieuwe speciale dienBten zijn ingericht voor den vreemds gedurende deze twaalf laatste maanden alleen zijn er langs de zeehaven van Gent, dank aan de nieuwe diensten, 25 mil lioen kilogrammen Vlaamsche landbouwpro ducten waarvan een aanzienlijk getal van ons Arrondissement, naar Engelund gestnurd Toejuichingen), En de margarine, znlt gy iyij zeggen Geen zittijd ginger voorbij,zonderdat wij de ware klachten onzer boeren wegens de verval- sching der boter deden kennen in de kamer. Nieuwe en strenge maatregelen werdeu er ge nomen, het toezicht werdt versterkt, het getal toezichters vermeerderd. Op onze aanvraag werd er door het Staatsbestuur eene commis sie aangesteld om alle middelen te onderzoe ken strekkende tot de uitroeiing der ver- valsching en tot het beschermen van onzen boterhandel. Ik had de eer er deel van te maken met den verkleefden landbouwersvriend van ons Ar rondissement die gij allen wel kent, den E. H. Hector Van der Schueren toejuichingenen na lange beraadslagingen en vele moeilijkhe den gelukten wij er iu een voorstel te doen doorgaan waardoor iedere fabrikant in mar garine zoude verplicht zijn ze te mengen met een zekere stof phónophtalóine geheeten, die gezond is maar bij de ontlediging altijd ge makkelijk erkenbaar is. Eenieder,kooper en verkooper,heeft belang de vervalsehing der eetwaren te vóórkomen. En wanneer burger en werkman voor zuivere boter betalen,hebben zjj ook recht op zuivere waar. Toetreding Hewel, een wetsontwerp is in de kamer neêrgelegd om derwijze de vervalsehing te beteugelen het is onderteekend in den naam der deputatie van Aalst door onzen collega Mr Woeste en wij zullen geene moeite sparen om het te doen doorgaan. (Toejuichingen). Gij weet welke klachten de oude liberale wet op het planten van tabak in ons Arron dissement deed ontstaan. Sedert wij de eer hebben inde Kamer te zetelen he bijen wij er gedurig protest tegen aaugeteekend, zij was eene ware plagerij voor de boeren en bijzon derlijk voor de kleine landbouwers en voor de duizende en duizende werklieden die zoo gaarn hnuue tabak kweeken voor eigen ge bruik. 80 planten alleenlijk mochteu zij zet ten zonder betalen. Herinnert U de folte ringen der oude wet, de vervolgingen, de proces-verbalen, de straffen met boet en ge vang 1 Over 4 jaren bij onze terugkomst in de kamer legdsn wij een wetsontwerp neêr lui dende als volgt alle rechten op planten van tabak zijn afgeschaft n Wij hadden te strijden vooreerst tegen de onversc!iilligheid,der kamerer zijn slechts 4 of 5arrondissementen in ons land waar tabak gekweekt worden de Minister van Financiën op zijne beurt verdedigde de belangen der schatkisten de socialisten bestreden ons ontwerp hevig omdat het te voordeelig was aan de landbouwers eu aan deu landbouw te groote bescherming gafGij hebt de debatten der kamer opgevolgd. Gedurende twee jaren hebben wy op de bres gestaan om de belaugeu onzer landbouwers te verdedigen. Wij zijn er eindelijk in gelukt de volle vrijheid voor het planten van tabak door de nieuwe wet uit te roepen eenieder mag nu planten eu rooken zooveel hij wil De vreemde tabak blijft be last met 65 fr. per honderd kilos eu liet fabricatierecht op den iulandscheu tabak is slechts van 15 fr. eu moet door deu kooper betaald worden. De landbouwer is vry alle rechten. Moest de oude wet blijven bestaan hebben de smokkelhandel zoude op een zeer breeden voet ingericht zijn geworden men verkocht zelf de vreemde tabak iu bet land aan minderen prija dan de gesmokkelde rechteu dat niemand meer zoude kunnen planten hebben voor de verkoop de strengste maat regelen zijn nu genomen om het bedrog aan de grenzen te beteugelen eu men mag grouüig verboopen dat na korten tijd de tabak eene winstgevende vrucht voor onzen landbouv. zal wezen. Alle middelen om onzen landbouw te beschermen zullen wij met vreugde bij treden. (Toejuichingen). en dorpen mildig ter hulp zoude komen. De liberalen besteeden al het geld tot het onder houd van hunnen rampzaligen schooloorog, Door de afschaffing van de oude wet op de onderstand woonst die alleen voordeelig was aan de groote steden door de verbetering gebracht aan bet gemeentefonds door bet inrichten van een nieuw gemeentefonds is de toestand onzer gemeenten grootelijks verbe terd. Milde hulpgelden zijn verleend voor openbare werken - -'t j aarlij ksche crediet voor de buurtwegen is geklommen tot 3 millioen, een buitengewoon fonds van 10 millioen is over een jaar eu huif gestemd voor de wegen waarvan 5 millioen uitsluitelijk bestemd zijn voor het kasseiën van de landbouwwe- gen der gemeenten. En voor bet leggen van tramwegen is de tusschenkomst van den Staat gebracht op 50 °/0 van de kosten Maakt eene vergelijkenis tnsscben den toe stand van over 14 jaar en deze v n heden en rij zult met mij bekennen dat gy deze van ïeden verkiest. (Toejuichingen). Alle maatregelen genomen in het belang der burgerij en in 't bijzonder der kleine bur gers hebben wij ook met vreugde toegetreden; ik wil alleenlijk herinneren de wet die den aankoop van Kleine eigendommen vergemak kelijkt en de wet op de vergoeding der sol daten 30 frs. in de maand, 1 fr. per dag die ware vaderlandsche en democratische wet. dat ons land fier is alleen te bezitten en aan de vreemda landen als een voorbeeld te mogen toonen Wetsontwerpen zullen neêr gelegd worden om de belastingen die wegen op de kleine burgerijen op den kleinen han del af te schaffen. Wij zullen ze krachtdadig ondersteunen. Een ministerie van nijverheid en arbeid is ingericht. Het beeft voor zending de belangen nzer arbeiders te beschermen. Geene week ;aat er voorbij of maatregelen worden er met lit doel genomen. Laat mij hier ook herinneren de wetten ge stemd over de betaling der loonen de wet op de werkmanswoningen de wet op het toe zicht en de verordening der werkhuizen fabrieken, de wet op de vakvereenigingen. Yoor onze Vlaamsche werklieden die in Frankrijk gaan werken hebben wij ook ieder jaar de hulp van den Staat ingeroepen; 50 afslag hebben zij bekomen voor de reis op deu Belgischen Staatspoorweg en talrijke maatregelen zijn genomen door de regeering om hunue personen en hnnne belangen in de vreemde gewesten te vrijwaren. Een wetsontwerp gaat ter bespraking ko men over het arbeidscontrakt een ander ligt gereed om de werklieden ter hulp te komen in geval van arbeidsongelukken.Meer dan iemand zijn wij de wet op de pensioen kas der oude werklieden genegen het Miuis- sterie en de catholieke meerderheid houden er zich drnk meê bezig en het zal een der schoonste dagen van ons politiek leven w wanneer wij het geluk zullen hebben die groote wet te stemmen. (Geestdriftige Toejui chingen.) Spreker eindigt meteenen oproep te doen tot. allen om op 22 Mei aau de lijst der catho lieke en volksgezinde eandidaten een prach tige zegepraal te verzekeren. voorzeker zullen willen de belofte afleg- chende en bevestigde geen scheurmaker u'ui, met hunne collega's van Senaat en !j te willen worden eu demokraat en katho- Kamer, die vroeger reeds met een man- j liek te willen zijn en blijven, daat werden vereerd, de taalbelangen :j Gij, belangloos M. De Backer injuw van hunne lastgevers, van gansch het. 1 streven op politiek gebied, if Ti Vlaamsche land te behartigen 1 (Warme j! Maar, heere, uwe lezers kennen u en toejuichingen.) j Je 22 Mei zal u eene davering brengen |j van eerste klas en als de hoogmoed en de De heer Bosteels, (Ninove) stelt 'j eerzucht u niet gansch begoocheld heb- voor tot geeneu poll over te gaan daar -1 hen, dan zult gij uit uwen droom wakker er slechts 't noodige getal eandidaten jj schieten en uwe dwalingen inzien voorgedragen zijn is het niet noodig te stemmen. De heer Jozef Vaerman, (Dender- g leeuw) vraagt dat de standregelen welke poi en t»iani. den Poll voorschrijven, stiptelyk nage- B Mocht hij tot inkeer en beternis komen leefd worden. Van vele zijden der zaal Ja, ja, wij zijn er voor gekomen. Onmiddelijk werd de Poll geopend welke den volgenden uitslag gaf. VOOR DEN SENAAT MM. Van Vgeckem, 537 stemmen, de Kerchove, 537 VOOR DE VOLKSKAMER MM. De Sadelecr, 536 stemmen. Woeste, 536 Bethuua, 536 Van der Linden, 537 Verscheidene heeren Afgeveerdigden hadden de zaal verlaten uit vrees van den trein te missen, andere om zaken in de stad te regelen. ;statigen wij ten slotte dat er eene buitengewone geestdrift heerschte onder do heeren Afgeveerdigden, 't gene een voorteeken is, «lat zoo wij de oendracht blijven bewaren en moediglijk strijden, van eene verzekerde zegepraal, van de schitterendste zegepraal die wij ooit zul len beleefd hebben. De groen-blauw vlek die, in 1894, het vaandel van het zoo catholieke Arron dissement vau Aalst kwam bezoedelen, moet worden uitgewischt en hiertoe zul- u allo ware eatnoliekeu van alle standen het hunne willen bijdragen iu de maat hunner krachten. CATHOLIEKE MANNEN De eer van het Arrondissement van Aalst moet hersteld worden Vooruit due voor Godsdienst, Vrijheid,Huisgezin en Vaderland! De heer Voorzitter Gheeraerdts vraagt of er iemand 'c woord verlangt te nemen. De heer Leo Geeroms, Gemeente raadslid, te Aalst bekomt het woord en spreekt de volgende dankbetuiging dei- Vlamingen uit MIJNE HEEREN, Bij afwezigheid van Mr Dr Isidoor Bau- wens, die belet is deze plechtige vergade- riug bij te wonen,is mij door 't Vlaamsch Taalgilde de vereereude taak opgedragen hier eenen plicht van dankbaarheid te komen vervullen jegens onze aftredende heeren catholieke Senator eu Volksver tegenwoordigers, die het wetsvoorstel Coremans-De Vrieudt hebben gestemd. Met overgroot genoegen heeft het Vlaamsche Volk de blijde tijding dier stemming, eerst door de Kamer van Volksvertegenwoordigers en daarna door den Senaat vernomen. De Vlaamsche strijd, Mijne Heeren, is eene volkszaak bij uitmuntendheid I Door de nieuwe wet, hebben wij eindelijk de gelijkstelling van Vlamingen en Walen op taalgebied verkregen. Wij ziju fier het te mogen zeggen aan dit grootseh werk, hebben onze geachte heeren aftredende Senator eu Volksver tegenwoordigers hunue ieverige, hunne krachtdadige medewerking verleend. Hulde eu dank aan onze catholieke gekozoneu, die het wetsontwerp hebben gestemd I Hulde eu dank aan deu heer Van Vieckem, die, als verslaggever van het wetsvoorstel in den Senaat, zoo moe dig iu de bres sprang om ons taalrecht te verdedigen. Aan ziju toedoen hebben wij het voorzeker te grooten deele te wijten, dat de Seuaat den Vlamingen eindelijk recht liet wedervaren. Hulde en dank aan onze catholieke Volks vertegenwoordigers, aau MM. Lpdewijk De Sadeleer, Vincent Diericx on vooral aau onzen ouwaardeerbaren heer Karei Woeste Aau zijne welwillende tusscheu- komst, aau zijne machtige voorspraak is het te danken, dat het wetsvoorstel Core mans-De Vriendt op de dagorde der Kamer van Volksvertegenwoordigers werd behouden eu nog in dezen zittijd tot wet gemaakt. Met zijn gekend en prachtig talent, met ziju boeiend en overtuigend woord, heeft hij het goed recht der Vla mingen verdedigd. Aldus mag hij teke nen op ile erkentenis vau het Vlaausch Taalgilde, van zijne kiezers, van gansch het Vlaamsche land 1 Volmondig juichen wij de candida- turen toe vau onze aftredende Senator, M. Van Vreckem, van onze aftredende Volksvertegenwoordigers, MM. Woeste en De Sadelecr, en wij betreuren het, dat wij bij Uie voorstellingen dén naam van den ïeverigeu eu verdieustvollen heer Vincent Diericx niet meer mogen voegen. Van hen verwachten wij in de toe komst, dat zij steeds het goede recht dor Vlamingen zullen voorstaan eu verde digen. Wij juichen de cwididaturen toe Van M. de Keichove, van Al. Barou Leo Belhuue, Eerevoorzitter vau 't Vlaamsch Taalgilde, Wij lezen in Klokke Roeland De kristeue Domokraten blijven ge trouw aau het programma dat hunne beginsels vertolkt Nog eens het valt hen niet te doen om parlementaire zetels iu te palmen, voor hen is dit eene bijzaak dit is een middel om gedachten en denkbeelden door te drijven, maar een doel is het niet. De vooruitgang eu de welstand van het volk door echt demokratische instellingen en wetten, daarom zijn ze bekommerd daarvoor strijden ze, eu dit zullen ze bereiken. Het is M. de advokaat De Backer die dit schrijft en iedereen weet dat die heer de ootmoed, de zachtheid en de nederig heid zelve is. Iedereen weet ook dat het «enige doel van hun streveu is op de kussens der volkskamer te geraken en de duizende ballekens op te strijken die aan dit postje zijn vastgehecht. Wij hebben die volkshervormers en gelukmakers zien opkomen voor het oerst cn vooral in een gedeeltelijken kiesstrijd in het kanton van Ninove. Iedereen zal zich dio daadzaak nog wel herinneren. De Backer, De Pelsmaeker, Ster«k cn C° vlogen ten strijde alsdan niet voor hun eigen maar voor M. Van Langenhaecke. Zij behaalden een groote zegepraal en dit maakte hen blind. Zij hadden op het volk dc kracht beproefd van hunue wel sprekendheid. Welnu in den eerstvolgende kiesstrijd wierd de heer Van Langenhaecke van kant geschoven die hoer was nochtans hun weldoener en zij zeiven kwamen voor 't vuur met de overtuiging dat hunue verkiezing geen twijfel leed. Zoodra zij hoopten dat zij zelf konden gekozen wor den liep hun weldoenor hun in den weg cn mot minachting en misprijzen liepen zij hem over het hert. Is dit een teekeu van belangloosheid Indien het hun niet aankomt om kamer- zotels in t,e palmen, waarom nemen zij hunne toevlucht tot allerhande mid delen,de oneerlijkste middelen het meest, om toch te overwinnen gelijk te welken prijze Of zullen die heeren gaan denken dat zij echt demokratische wetten cn instel lingen bevorderen met karrevrachten dwaze beloften te doen en zoo het hoofd vau hot volk iu de war eu op loop te bren- gen Welken welstand hebben zij te weeg gebracht met bij v. aan de kiezers te beloven dat, zoo zij gekozen geraken, men voor niet per spoor zal mogen rijden Welke soort van vooruitgang is er ge daan mot immer eu altijd de harten op te hitsen tegen de katholieke partij, welke het mogelijke doet om hervormingen op sociaal gebied in te voeren Op haar richt gij al uwe pijlen af, terwijl gij de liberalen,de godsdiensthaters en de socia listen, aanhangers der vrije liefde met rust laat. Uw strijd bepaalt zich bij Vlaanderen waar de katholieken, vrienden van den werkman, gekozen worden in andere streken vertoont gij u niet 1 Neen, uw doelwit is de godsdienstige partij te verscheuren. Gij zijt de hand langers der liberalen, die de melkkoeien zyu welke u toelaten uwen rampzaligen en ougelukkigen strijd te voeren. Gij zijt belangloos maar och arme, wat hebt gij dan iu den laatsteu gedeelte lijken kiesstrijd te Dendermonde gedaan Gij zijt er opgekomen tegen eenen demo kraat, M. Tibbaut, enkel en alleen omdat M. Van der Linden, die j deze uwe onheilvolle strekkiDg verloo» Pol is aan 't bewerken 't betterave land. Stant. Nog al voor patatten dan, Pol Pol. De patatten zitten er al in, Stant 't is voor de betterave dat wa nu gaan zorgen. Stant. En mochten i zoowel lukken als leden jaar, Pol want 'k en heb nog nooit zulke schoone gezien. Pol. 't Zal, als 't God belieft, nog een ander «pel zijn, Stant want we zullen ze van dezen keer nen keer peperen naar de beste leste. Stant. Hewel, Pol, veel betteraven heb ben is nog voordeelig voor nen boer. Pol. 'k Geloof ik dat, Stantdat is goed voeiër voor al de beesten van 't hof en ze komt bijzonderlijk te pas als 't loof op is en de klavers nog achteruit zijn. Stant. Gelijk 't nu precies is, Pol. Pol. Ja, Stant, en gelijk 't nog veertien dagen drij weken kan zijn en ons lange steerten en vragen niet of er nog iets is, maar als 't hun niet op tijd voorgedragen en wordt ze steken den hoorn om een gheel prochie overhoop te zetten. Stant. Ja, Pol, 'tis nu nog eenige kwaden tijd voor de koeibeesten. Pol. Jaat, Stant, maar God dank, 't ges groeit zeer aan en binnen eenige dagen zullen de lange steerten overal buiten gejaagd wor den. Stant. En de klaverkes groeiën ook goed, Pol, en dat is nog hunnen besten tand. Pol. Ja, Staut, dat gaat nog al om g'heel zeer te groeiën, zijn de nachten nog te koud. Stant. En 't is nochtans een plezier lijk alles verandert in den kouter, Pol. Pol. 't Is buitengewoon, Stant, en 'k ge loof dat het een groot geluk is van geen wer- reme nachten t' hebben, want veel vruchten staan te goed. Stant. Maar, Pol, dat is nu zeker toch wel den schoonsten en den plezierigsten tijd van g'heel de jaar voor den huiten Pol. Jaat, Stant maar voor iemand die daar in geboren is en dat al zooveel jaren beleefd heeft lijk ik, on maakt dat toch zoo veel impressie niemeer, alhoewel dat ge daar toch altijd iets van gevoelt. Stant. Zie, Pol, ik denk dat het in den Hemel niet veel aangenamer en zal zijn als 't nu op den buiten is die schoone maleche eu weelderige vruchten, en dat gezang en gekwetter van al die vogels Alles spreekt van vreugde en leven Pol. Hebt ge den nachtegaal al g'hoord, Stant Stant. Neen ik, Pol maar dat er die vogelkes zoo dun komen. Pol. Ilewel, Stant, ze zouden toch eer der verminderen als vermeerderen maar w'hebben hier toch weerom eenen in streken van de verledene week al. Stant. En dat is toch den baas va zangers, he Pol Pol. Ja, Stant, dat is veruit den primui vaD allemaal. Stant. Die lente, die lente, Pol dat is nu toch 't aangenaamste van al de sezoenen Pol. Onder alle opzichten, Stantzelfs onder 't opzicht van slapen mij dunkt mij 8 da'k nog zoo goed slaap dezen tijd van 't jaar als 't is gelijk wanneer anders. Stant. En de groote reden is, Pol, omdat het niet te koud noch te werm en is. Pol. En ook, Stant, omdat nen mensch meê den uitkomenden vaster en gezonder slaapt als op nen anderen tijd van 't jaar. Stant. Ge droomt dan toch gemakke lijker Pol Pol. Jamaar, Stant, k moet daar me van hebben van droomen maar alzoo al nen keer mijmeren of nen keer voyagereu in den geestenwereld dat kan er nog door. Stant. Maar, Pol, nen mensch die ge rust is van oonscientie, en houdt hem nie veel meê de geestenwereld bezig maar die mannen die alzoo meê pakken op hun hert loopen nog zwaarder als van lood, de die zitten zeker nog al dikwijls eens verslonden in den geestenwereld. Pol. Lijk de donchisten, he Stant Stant. - Ja, Pol, lijk de donchisten zie, mij dunkt mij da'k dat allemaal voor oogen zie wat dat die mannen in den geestenwereld tegenkomen. Pol. Geef nen keer af dan, Stant. Stant. Hewel, Pol, al dat spijt voor 't geen dat ze verloren hebben en al die vrees voor de toekomst. Ziet gij daar alzoo nen liefhebber bezig meê raisonneren Helaas, helaas waar is de vrede van mijn hert, waar is de vreugde van mijn huisgezin, waar is de hoop van mijn toekomst - Vroeger werkte ik volgens geweten, ik schreef en sprak voor God, voor de H. Kerk en voor den Godsdienst.... Helaas, helaas nu werk en schrijf ik voor den duivel, voor het kwaad en voor de geuzerij Vroeger eerbiedigde ik mijne geestelijke Overheden, ik beminde de priesters en wierd er van bemindHelaas, helaas nu spot ik met mijn geestelijke Overheden, ik haat de priesters en ik ljeer hun den rug Vroeger waren alle treffelijke mensehen mijne vrienden en ik wierd van hen geacht en bemindHelaas, helaas nu vluchten mij alle treffelijke menschen en zij zouden beschaamd zijn van ie verat met mij gezien te worden..... Vroeger roskamde ik de geuzen en de liberalen naar d'eerate sneê, somtijds zelfs met gevaar van muilpeer of kalseiHelaas, helaas nu spreek ik hunnen lof, nu drukken zij mij d'hand en zitten zij uren en uren by Vroeger deed ik mijne plicht, en ik was gerust van hertHelaas, helaas nu speel ik den rol van verrader, nu werk ik voor en meê het kwaad en nu verga ik van angst en knagingen Vroeger ging mij alles wei en de toe komst lachte mij toeHelaas, helaas 't begint te spannen en waar vaar ik heen Vroeger ging ik naar de.kerk om te bid den en 't was zoo zoet en zoo troostend. Helaas, helaas nu ga ik ook al als muilen trekker (waar ik vroeger zoo op kabaste) en de kerk wordt voor mij een torment Vroeger...,, en de vent schiet er uit, uit den geestenwereld, en hij droogt zijn zweet af, en hij wringt zijn handen meen, en hy herhaalt en hij zweert dat hij hem niet en zal ;even, dat hij zal voortgaan tot der dood en lat er niemand ter wereld zijnen arduinen kop en zal breken. Pol. 't Is al tijd, Stant, dat hij er uit schiet uit zijnen geestenwereld Hij zal al genoeg afgezien hebben, den sukkeleer wat meent ge dan Stant. Hewel, Pol, zyt er zeker van dat die heete koppen van donsjen meer als nen keer alle dagen in dienen geestenwereld ge voerd worden en dat ze dikwijls Hansken Pek op hunnen rug voelen kloppen. Pol. Maar Stant, zouden er van z'leven hooveerdigere, koppigere, versteendere men schen op den eerdbol gevonden geweest zijn als die donsjen Stant. Dat en heeft er nooit bestaan, Pol, gelijk er ook nooit geen geweest en zijn die zooveel kwaad gestioht hebben als de donsjen. Pol. Of 't waar is, StantEn ze komen nu toch voor goed af te samen meê de libera len in de naaste Kamerkiezingen Stant.Jajaas, Pol, maar op twee ver- schillige lijsten, ieder lijst van twee man, twee liberalen en twee donsjen, en d'een voor d'ander stemmen en alzoo is 't spel gespeeld. Pol. 't Is schandalig, Stant, 't is schan dalig Waar zijn de donsjen toch naartoe -izeild Stant. g'En ziet gij daar anders nie mand meer bij, bij de donsjen, als liberalen, zelle Pol Den verleden woensdag trok den hoofdman der geuzepartij van Aalst naar 't huis van eenen der hoofdmannen der dons- jekliek, en drij uren naardien zagen z'er hem uitkomen Pol. En dan nog den heiligen uithan gen, niewaar Stant, meê te schrijven over len Almachtigen God, over de kristelijke liefde, enz., en meê in de kerk te gaan zitten lezen lijk den rechtzinnigsten en den braaf sten katholiek Stant. G'heel den donsjenboel, Pol, is bedriegerij en schijnheiligheid, en daarom ook, den bosch in moeten zij Pol. Ooh, Stant, 'k wilde wel meê eenen keer vier weken ouder worden Naar de maan de donchisten Stant. Ja zeker, Pol,en tot naaste week. Pol. Goeië reis, Stant De socialisten, die eerst stout en bout met liunne leerstelscis voor den dag kwa men, kruipen nu vorec-irikt in hunne schelp terug zoodra men hen eens uitnoo- digt toch eenige woorden over hunnen toekomststaat te reppen. Wat zij willen dat weten zij zelf niet meer. Waarom ?P. De Witte zal bet ons zeggen in ziju werk Het huidige socia- lism is eene onmens chelijke opflesschen- n trekkerij en eene kolossale stemmenvan- gerij. Alice Bron, eene socialistische vrouw, heeft hetzelfde gezegd van onze fiere hel den Met in de Kamers op de kussens - te zitten en 4000 ballekens jaarlijks op n te strijken meenen ze dat de maatschap- pelijke kwestie is opgelost. Op den n werkman denken zij niet. Het zetelken en de ballekens er aan vastgehecht n geven hun ie veel stof tot nadenken. Aan de socialistische^programma geven zij de brui of schermen er eens meê op eeno meeting van mijnwerkers. Dat wil juist niet zeggen dat het van socialis tische zijde geen programmas regent. Oh neen Sedert het verscbijuen van het communistische mauifest van Marx en Engels van 1848 zijn de fameuze roode leidschrifteu outelbaar geworden. Moeten Maar hoe menigvuldig die vormen ook zijn die een opstand aannemen kun- nen, zonder krachtdadige meêwerking van de door he«rschende toestanden, meest verdrukte werklieden, is nog nooit eene maatschappelijke omwente- ling tot stand gekomen. Ik "verhaast mij de bladzijde to doen kennen want anders zou Vooruit roepen 'tis leugen en bedrog. Bovenstaande is vertaald uit Das Erfurter Programm erlaüterd von Karl Kautsky, bl. 106 en 107. Vooruit verdedigt nu niet» anders meer dan het fameuze A. S. en E. V. twee snuchtere dingen waarachter onze geuzen ook loopen en dat nochtans voor gevolg hebben zal hun voor goed in den dieperik te stooteu. In die twee maatregelen ligt nu alles, zelfs de oplossing van de maatschappe lijke kwestie. Ja, het algemeen stemrecht op 21 of 18 jarigen ouderdom, dat zouden de rooden van Gent willen, om zoodra mogelijk haas in ons ongelukkig en alsdan diep betreur6nsweerdig landeken te spe len. Maar het volk ziet klaar in die listen het zal de rooden niet volgen het zal rust en vrede, werk en voorspoed lief hebben. Het volk zal roepen Weg met het geweld 1 Weg met het kartel 1 wij het zeggen er is in dat alles een harrewar waaruit niemand meer wijs kan worden. Er is dan ook spraak een doktoren korps te benoemen dat den last op zich nemen zoo wat licht in de duisternis te brengen en ons te zeggen wat het socia lism is en wat het niet is. Het is toch zoo vervelend zooveel verscheidenheid te vinden in een leerstelsel dat nooit in pratijk is geweest en toch het geluk der meuschheid uitmaken zal. Het valt echter te betwijfelen of het roode sanhedrin zijne dekreten door de massa zal kunnen doen aannemen. Dat ware te wenschen want wat ge beurt er nu Iu hunne polemiek zijn de socialisten echte palingen geworden, die u ontslibbe- ren op hot oogenblik zelf dat gij ze meent vast te houden. Beroept gij u op de besluitselen van een congres men verwijst u minachtend van uit den hooge naar een ander waar het tegenovergestelde is beslist en aange nomen geworden. Zij draaien erger nog dan de geuzen van Het Laagste Nieuws dat op dien stiel roemt en boft. Schoone eer Echt geusch Steunt gij u op het werk van eenen rooden schrijver dan halen die roode bon zen de schouders op en ze grijnzen u toe Die schrijver kan maar in persoonlijken naam spreken en wij, wij kennen slechts het officieel programma, Zulke haudelwijze is alles behalve eer lijk. Mariaune's zonen bedriegen en bodod- deu misschien eenige eenvoudige men schen, maar de schande er van zal op hun terug vallen. In de hoop eens een socialistische Bijbel aan te treffen, hen ik eens gaan pluizen in een werk wiens waarde onze groote Nestor niet betwisten zal kunnen of in twijfel trekken Zoo wij de opheffing vau privaat- bezit der voortbrengstmiddelen (Is de kleine eigendom geen vo.irtbrengst- middel voor onvermijdelijk houden, toch meencu wij daarmee niet dat aan de verdrukte werklieden op zekeren dag de gebraden duiven der maatschappe- n Hike omwenteling in den mond zullen b vliegen. - En zulke omwenteling kan de menig vuldigste vormen aannemen volgens de omstandigheden waarin zy plaats grypt. VA IV Da opsteller van V Land van Aelst kondigt zondag 11., aan dat hij gezamen lijk met De Backer zal candidaat zijn voor de kamerkiezing van 22 Mei. De valsche democraten stellen du» geene eandidaten voor den Senaat, noch voor de twee andere zetels van kamerlid. Ook verklaart de gazetsehrij ver dat hij veel liever geen candidaat zou geweest zijn, maar dat hij daartoe\is gedwongen door de omstandigheden.... Dus candidaat Tegen zijn goesting En niet te verwonderen, want de kerel bekent, gelijk De Backer het onlangs in zijne zakzieke Klokke bekende, dat, zon der de hulp en bijstand der liberalen, de christene scheurmakers, in de aanst. kiezingen, zullen verpletterd worden, ja, verpletterd tot gruize I 't Is dan ook op zeer droevige wijze dat de candidaat tegen zijne goesting den toestand der Daensisten afschildert De Fransohmans bijna aHen weg Priester Daens om zoo te aseg- gen levendig begraven, n Moeilijkbeden in 't bestuur.... n Onvolledige inrichting.... Mannen die aarzelen en man- nen die overmoedig zijn.... Geen geld hebben.... Daarbij het kartel die stokken werpt tusschen de beenen.... Wij moeten het bekennen in zulken neteligen toestand den strijd aanvangen is droef, zeer droef I.... en men moet zoo koppig zijn als al de ezels van Schaarbeek te samen om met opene oogen in 't water te loopen Laat ons nu de verschillige jammer klachten van de eandidaten der valsche democraten eens van nabij onderzoeken De Fransohmans bijna aHen weg. n Hier overdrijft de candidaat tegen zijne goesting, opzettelijk, wetens en wil lens, om later de borsteling die hem te wa#hten staat ten zijnen voordeele aan de onnoozele mensehen te kunnen uitleg gen. Eerst en vooral Zouden de. helft der Frausbhmans wel de jaren tellen om kie zer te zijn En men moet de gewoonte hebben om met spek te schieten om te durven bewe ren dat al die brave lieden voorstaanders zijn der Doncherij Welke reden zouden de Franschmans er wel toe hebben Wat voordeel hebben de albelovers wel te weeg gebracht voor de Franschmans Wie heeft tr van 't gouvernement den afslag van 50 ten honderd op den ver voerprijs per ijzerenweg voor de Fransch mans bekomen tenzij onze kamerheeren, MM. De Sadeleer, Woeste en Diericx Ja, 't is de Franschmans schande aan doen, 't is hun doen doorgaan voor dom koppen met te schrijven dat zij zich heb ben laten vangen in de lompe strikken der groene volksbs bedriegers I Priester Daens is om zoo te zeg gen levendig begraven. De Aalstenaars die dagelijks onzen le vend begraven vierden man, te Brussel, wel zien smullen, lekker Beiersche bier drinken en (Ijne sigaren rooken zullen lachen als ze dat-zullen lezen 1 Nu, 't is waar dat het hem binnen twee -maanden smal zal afvallen, maar hij heeft zich toch niet te beklagen. Vier jaren lang 4000 franks opgestre ken, dus te samen 16 duizend franks in eerste klas reizen gratis voor niet en dit alles om hoegenaamd niets goeds te verrichten 't is vet betaald geweest en die 't anders vindt dat hy spreke Wat meer is, heeft Mgr. Stillemans ge vonden dat het niet betaamt dat een zijner priesters langer de rol speelt die onze vierde vervuld heeft, daar hebben wij niets tegen te zeggen. Spijtig genoeg voor de catholieken dat Mgr. onze Bisschop, zich door de plichten van zijn verheven ambt gedwongen heeft gezien, voor de weerdigheid van 't priesterskleed, dién maatregel te nemen. Maar onze vierde zou er Mgr. Stille mans dankbaar moeten over zijn daar hij, op die wijze, ontsnapt aan de duchtige

De Denderbode | 1898 | | pagina 2