najaar 3238 Zondag l Mei 1898. 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. K I E Z I N G E N Kandidaten der Catholieke Vereeniging. if. de Kerchove Eugeen, 31. Van Vreckem Karei, if. Bethune Leo, 31. De Sadeleer Lodewijk 31. Van der Linden Arth. 31. Woeste Karei. Leugen en Laster. De Moordenaar? W 11 aatschappij van cre- Lafheid en Goddeloos- DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, n in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 30 April 1898. voor de op 22 Mei 1898. des Arrondissements van Aalst. "Voorden Senaat. provinciaal Raadslid van Sottegem Burgemeester van Meerbeke. Voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers Advocaat, Aalst. Advocaat, Haeltert. Landbouw-ingenieur, Goefferdinge Advocaat, Elsene. De hatelijke veldtocht is begonnen,een veldtocht van leugen en laster, waarin M. de advocaat De Backer de hoóge toon voert, de groote maat slaat. Om een «taal te geven van de verre gaande schaamtelooze aantijgingen tegen onze verdienstrijke mannen en terzelf- dertijd eens hun pyramidaal toepet te doen kennen gaan wij eens uit hunne organen eenige volzinnen knippen Men spreekt van Dendermonde Klok ke Boeland schrijft Onze vrienden gaan den strijd met b het grootste vertrouwen aannemen. b Bruinde beer(sic) wordt door de b landbouwers te veel gehaat om nog - hunne stem te verkrijgen. Zij zullen nu den ring dien hij in de ooi en hunner b koeibeesttn doen vast maken heeft, door zijnen netis kunnen steken maar daarom is het noodig dat wij Duca- b tillon niet alleen laten en eens in de beurs tasten of er niets voor hem b over is. Zou onze groene socialisterij, even als hare oudere roode zuster, eveneens eene geldklopperij der onnoozele, gefanati- seerde kleinen geworden zijn Toe I toe naar den zak, werklieden om dien jongen flierefluiter van Waere- W I E IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER 23- VERVOLG. Sofie zette haren hoed op, nam hare reis- tasch en shal en ging met haren vader naar de naastbijzijnde statie. De korte afstand van daar tot aan de haven was spoedig afgelegd, en er aangekomen, geleidde Lepage zijne dochter naar de kade. Zijne statige houding en zijn mannelijk schoon gelaat wekten bijna evenzeer de aandacht als de schoonheid van het meisje dat aan zijne zijde ging. Sofia beefde bij iederen blik die op hen ge richt werd. Verlaat my bier. fluisterde zij. Ik kan n niet mede aan boord laten gaan. Lepage vond het ook goed baren raad volgen. De hemel zegeno en behoede u, mij lieve Sofie. God geleide u op uwe wegen Deze woorden sprak de bekommerde vedel klank niet hoorbaar uitbet was hem zoo woe ghem, die op de klavers loopt en zoo wat van alle zijde in de biezen is geraakt aan het potteken te helpen van 4000 patot- terkens en dat alleen is het dat dien jongen beoogt. Verder zal hij zich om u evenals om het jaar veertig bekreunen. Hebben is hebben en krijgen is de kunst Gij moet uwe lezers voor meer dan bekrompen aanzien om zoo op de grosse- caisse te durven slaan anders zouden die groote mannen van Land en Klokke toch eens denken Maar zal het volk niet peinzen gaan dat, als Ducatillon ge kozen is, deze 4000 fr. heeft en zij dio hem hunne kluiten brachten zooveel appelen als citroenen Heeft het voorbeeld van priester Daens «lat niet bewezen Om gekozen te gera ken zou bij de maan beloofd hebben en wat is er daarvan gekomen Wel hij had 4000 fr. en het volk dat in hem een blind vertrouwen heeft gehad bekwan niets. Het mocht op de kom bijten 1 Wij roepen ook de aandacht onzer lezers op de gemanierde stijl van Klokke Roeland. Terwijl dio heeren niets doen dan liegen en lasteren, op bedekte en openlijke wijze schreeuwen zij uit'alle monden te gelijk Alles in broederlijk heidin oprechte eerlijkheid En tusschen al dat gejank en gezang worden zij door de Rechtbanken als laste raars en eerroovers veroordeeld. Ons bekruipt ook heel dikwijls de lust ze eens na te doen, onze stijl op de laagte te doen dalen van hunne vischwijveutaal, maar wij kunnen dat nietgij moet daar in leven, dat moet u eene gewoonte zijn geworden. Wij zullen het dan ook niet pogen. Wij zijn immers overtuigd dat hunnen tram-plan op het volk geen indruk uitoefent, maar zelfs dat het hem afkeer inboezemt en verro van onze groe nen voordeel te bezorgen het, integendeel, stemmen doet verliezen. Alhoewel uit eerbied voor de mensche- lijke weerdigheid wij daartegen protest moeten aanteekeneu, toch zijn wij niet ongenegen de groenen op den weg van laster en leugen te zien voortgaan. Zij zaaien winden en stormen maar zullen verachting en misprijzen oogsten. De davering die M. Ducatillon over eenige maanden heeft bekomen niettegen staande hij gerugsteund was door liberaal en socialistde groote leiders hadden het ordewoord van voor Ducatillon te stem men ontvangen heeft hem niet tammer gemaakt (hoogmoed is blind). Hopen wij dat echter dit maal die jongen zal inzien hoe dwaas en belachelijk hij zich maakt met zich, op raad van Klokke Boeland, in een strijd te werpen waar hij ont- pluimd zal uitkomen. tot middernacht ZONDAG 1 MEI 1S98, dienstdoende Apotheker: Mr Meirschaut, Korte Zoutstraat. aan het hart, dat zijne stem schier verstikte. Uw leven is mij meer waard dan het mijne. Leef wel Moge do Voorzienigheid ons wel en zeker weer te zamen brengen En in VTede, geluk en vreugde, met dankbaarheid jegens den hemelvoegde Sofie er bijden blik ten hemel gericht. Vaarwel, lieve, lieve vader. Zij rukte zich van hem los en snelde weg. Lepage zag haar na, toen zij aan boord ging. Zij vond oene zitplaats en leunde tegen do verschansing, terwijl zij haren vader blik ken wierp, waaruit geheel hare ziel sprak. Matrozeu liepen af en aan, kommando's weer klonken, passagiers stonden met groepen bijeen, luid sprekende en lachende Sofie hoorde van dat alles bijna niets. Hare gedach ten verbleven bij haren vader en bet ware bange gedachten, vol treurigheid en vrees. Lepage ging uit bet gedraug, naar eene plaats van waar hij zijne dochter tot aan het vertrek des boots nog langer kon zien. Hij kwam iu -verzoeking haar op dit laatste oogenblik nog wéér te roepen. Hij moest krankzinnig zijn, zoo dacht bij, om zijne toe stemming tot de reis te geven. Hij maakte eene snelle beweging voorwaarts, als wilde hij baar op de kade terugroepen... maar te laat Toen hij zich omwendde stonden twee l' rau- sche toeristen tegenover hem, die hem mot niet te miskennen nieuwsgierigheid hadden aangezien. Hunne nationaliteit bleek uit ge- Wij laten het programma volgen van den Landbouwersbond van Oost-Vlaan deren 't welk door onze achtbare candi- daten wordt bijgetreden. Onze geëerde lezers van den buiten zullen bemerken dat bedoeld programma wanneer het zal verwezenlijkt zijn, hun ten volle voldoening zal geven 1° Inrichting van een grondkrediet on der de waakzaamheid eiwlen waarborg van den Staat. '2° Uitbreiding van den kleinen land- bouweigendom, en maatregelen om het bezit dier eigeqdommen aan de familie te behouden en te vergemakkelijken, zooais bij voorbeeld recht van uitkeeren na schatting, onder medeerfgenamen met gelden door het landbouwkrediet ver schaft. 3° Vrijstelling van lasten voor den kleinen eigendom. 4® Regeling van het voorrecht der eige naars. 5° Vergoeding voor de verbeteringen aan de gronden toegebracht, vastgesteld door de bevoegde macht. 6° Verbetering in de toepassiug der wet op het vergoeden der schade onder gaan door het wild. T° Volksgezinde uitbreiding der land- bouwcomicen en zoo mogelijk samenstel ling van laudbouwraden. 8° Opmaken van een algemeen tarief op de inkomrechteu, in vooruitzicht dei her ziening van het douanentarief en han delsverdragen. 9° Afschaffing der openbare verpach tingen van de goederen aan de openbare besturen toebehoorende. als de uittre dende pachter voort kan pachten en zulks begeert. 10° Hulp van Staat en openbare be sturen om pensioenen daar te stellen voor oude en gebrekclijke werkliedeu, dio hegeeren zich een pensioen te verze keren. 11° Herziening der wet op de openbare weldadigheid. 12° Verplichting voor de ontvangers de recht streeksche belastingen te eischen van de grondeigenaars en niet van de pachters (afschaffing der splitsingslijnen). 13° Breedere uitbreiding der vergoe dingen toegestaan voor verlies van land- bouwdieren, namelijk ingeval van schade veroorzaakt door pokziekte mond- en klauwzeer alsook voor verlies van zwij nen aangedaan van vuur. 14° Rechten op de vreemde gerst. 15° Rechten op de vreemde paarden. 16° Verplichting voor de steden en bij zondere slachthuizen sterilisateurs in to richten. 17° Wet op de krijgsmacht met streving naar een vrijwilligersleger. 18° Strenge toepassing der wet op de vervalsching der eetwaren eu meststoffen. Maatregelen om de vervalsching der boter met margarine te beletten. 19° Afschaffing der belasting op het mixtepaard. heel hun voorkomen, dat bij hem niet het geval was. Hij wilde hen voorbijgaan, toen een der Franschen hem aansprak. Vergeef mij, mijnheer, maar daar ik een leidsman in u heb ontdekt, zou ik gaarne iets over Athene willen vragen. Lepage antwoordde in het Grieksch, zich houdende als bad hij het niet verstaan. Verschoouiug, mijnbeer, daarmee komt gij niet van mij af zegde de Franschmau. Ik hoorde u een oogenblik geleden met eene scboone dame Fransch spreken, gij boboeft uw land niet te verloochenen? Ik ben geen Franschmau, maar een Griek, en woon hier sind« lange jaren, ant woordde Lepage in het Grieksch. Wat wilt gij van mij De mannen beschouwden bom vol argwaan. Lepage wachtte niet, totdat zij zich van hunne verwondering hersteld hadden, maar ging verder en vond eene boot, die hem beviel. Hij kocht deze, nam ze dadelijk in bezit en zeilde naar huis. Toen hij naar den oever terug zag, bespeurde hij nog de beide Franschen, die hem wantrouwend nastaarden. Zelfs een onbeteekenend geval als dit, kan voor mij noodlottig worden, dacht hij. Mijn portret bevindt zich ongetwijfeld in het bezit van den direkteur van policie te Athene. De verloopeu uckttieu jaren hebben den slan ken jongeling iu eeueu man van middelbaren leeftjjd veranderd, mijn baard en mijne bruine 20° Afschaffing of vermindering der be lasting op deuren en vensters. 21° Hervorming van het vergunnings recht. Wij vernemen dat eene Maatschappij van crediet aan de werklieden van Stad en Dorp, tot bet aankoopen of opbouwen van hunne eigene woning hier te Aalst op 't punt is van gesticht te worden. De Maatschappij zal hare werkzaamheden uitstrekken over de Cantons vaD Aalst, Geerardsbergen, Herzele en Sottegem onder den naam van Werkmanshaard van het Arrondisse ment van Aalst. Eene dergelijke Maatschappij is onlangs voor het Oanton van Ninove gesticht ge worden door de initiatief van onzen acht baren Senateur, M. Van Vreckem. Deze Maatschappij zal geroepen zijn om groote diensten eu voordeolen te be zorgen aan vele werklieden. De initiatief der stichting van deze Maatschappij is genomen geworden door het Comiteit van bescherming van Werk manswoningen en onderliugen Bijstand onzes Arrondissements. Men weet dat M. Frans Moufiis, Voorzitter der Recht bank van koophandel, als Voorzitter aan 't hoofd van bedoeld Comiteit staat, en in zijne taak geholpen wordt door M. baron Leo Bethune, als Secretaris, welke het vraagstuk van een eigen haard aan den werkman en de ontwikkeling der instel lingen van onderliugen Bijstand zeer ter harte neemt. Met M. A Van der Linden van Goeffer dinge, eeu onzer achtbare caudiJaten in de aanst. Kamerkiezing, met dio groote voor.staander en stichter d r Maatschap pij van ouderlingen bijstand eu Veever- zekeriogen mag M. baron Leo Bethune samengaan. Het is dan ook niet te verwonderen dat de heeren A. Vao der Linden en baron Leo Bethune voorgesteld zijn ge weest als candidaten: de eerste door al de Volksmaatschappijen aangesloteu bij den Antisocialistische!! Volksbond en de twee de door de Antisocialistisch# en Catho- lieke Werklieden eu Landbouwers der Stad en van 't Canton vau Aalst. Niet te min zijn onze achtbare heeren De Sadeleer en Woeste, Bethune en Van der Linden alsook onze twee achtbare candidaten voor den Senaat, de heeren Van Vreckem en de Kerchove de candi daten van allen zonder onderscheid, 'tis te zeggen, van Nijveraars, Kooplieden, Landbouwers en Werklieden. Al de catholiekeu kleiu eu groot ver- eenigd zullen dan ook den 22 Mei aanst. als een man optreden om de zegepraal hunner calh. candidaten te verzekeren en aldus do verdediging onzer zedelijke en stoffelijke belangen to vertrouwen aau bekwame mannen en overtuigde catho- liekcn, welke de plechtige verklaring deden dat de belangen vau Werkman, Boer eu Burger hun even heilig zijn. Volle vertrouwen mogen wij in ben stellen, want hun verledeneue is de waarborg voor de toekomst. Sibidominé van Chipka onze zoo verdienstrijke Volks vertegenwoordiger, M. Woeste, voorge steld als een man alom veracht en ver- stooten. Meer dan eens ook schreef do Sibido miné :Meu zou M. Woeste noch te Brussel, noch te Geut, noch in do Walen durven voorstellen ais candidaat zoo zeer wordt li ij veracht. Maar Zondag 11. is het gebleken te Luik hoe zeer de Sibidominé liegt eu beloe- digt. Ja, te Luik is het Zondag gebleken lioe zeer onze Woeste geacht geëerd en be mind wordt door de catholiekeu van het gansche land. Zondag II. had in hooger bedoeldo Stad de algemeeue vergadering der catholieke kringen plaats. Eu een van de schoonste oogenblikken der vergadering was dat toen M. Woeste de slotrede uitsprekende uitriep Wij hebben allen beproevingen ge- b kend wij zullen er nog kennen. Indien wij de oogon op het kruis gericht hou- b den, zullen wij die zonder vrees het b hoofd kunnen bieden. b Ik weusch u dus allen moed en voor- - uitgang. Op dit oogenblik de zijn geestdrift, de achting, «le eerbied, de liefde voor onzen Woeste zoo hoog geklommen, dat zonder dat hij het bemerkt, wordt opgeheven on onder't gezang van 't vader- laudsche lied in triomf door do zaal ge- drageu wordt.... Ziedaar eene luidkliukende kaaksmeet door 't gansch catholieke land aan de verraders van Chipka toegediend 1 Aardig' Aardig zeker aardig "^ra.f haantjes-vooruit dan beschaamd gewor den van tot hot blauw kliekje toe te hooren Men zou het toch zeggen, want de libe rale hoogvliegerkens ziju vol duivels ge stampt, omdat men ze met den vinger aanwijst als van 't strijdende liberalism deel uit te maken... En ze spreken van processen I.... Ach 1 H. Ivo, staat ons bij.... Maar bedaren wij, want 't is maar waterpladijs en dan nog achter staak Eu wij, die tot hiertoe dachten dat liberaal zijn een vereerende titel was Immers als men liberaal is, hebben ze zelf altijd beweerd, heeft men al de kun digheden c-n 't verstand der wereld in pacht.... Nu omdat Denderbode de geusche haantjes-vooruit heeft genoemd dio op Goeden Vrijdag,om 3 uren 's namiddags, met de groene belden gingen konkelfoe zen tegen de cath. Partij, braken die vol duivels gestampte haantjes-vooruitin Dendergalm, tegen ons eeuen vloed van gemeeue beleedigiugeu en scheldwoorden uit.... Maar zie, het komt toch van Jzoo laag, zoo laag dat wij ons weinig moeten gele gelaatskleur behoeden mij voor herkenning maar mijne zekerheid ligt alleen in de afzondering. Hij staarde de stoomboot na, die reeds verre verwijderd was. Daar snelt zij voorwaarts, mompelde bij, en met haar, mijne kleine duif, die ik sidde rend en bevend uitzend naar eeuen olijftak. Zal zij in den wilden storm ten gronde gaan O, mijn God welk lot gaat zij te gemoet Sofie Lepage kwam te Triest aau en ging, met den spoorweg langs den kortsten weg die haar vader bad opgegeven, verder naar Parijs, dat zij op eenen schoonen Septemberavond bereikte, zonder dat baar onderweg iets was overkomen. Hoewel zij in bet geheel niet ver. trouwd was met reizen en niet geoefend in den omgang met menschen, zoo hielpen toch de nauwkeurige inlichtingen van baren vader, dermate, dat zij overal zonder veel moeilijk, heden zich kou redden. Zij nam eeu rijtuig eu reed naar de straat Saint Uonoré, waar hare vroegere gouver nante, met wie zij nog altijd bri'f'.mseling had gehouden, onderwijzeres was in een Ln- gelsch pensionaat. Zij werd daar hartelijk ontvangen. Juffrouw Gautier bezorgde Sofie eene reisgonoote. Nog denzelfden avond vertrokken Sofie en juf frouw Stabet, zoo heette de dame, naar Lyon. De reis ging voorspoedig Sofie en hare reisgonoote kwamen den anderen dag des avonds te Lyon aan, waar zij iu een hotel baren intrek namen. Den volgenden morgen werd Sofie volgens haren wensch, het ontbijt op de kamer gebracht en zij stond er op dat juffrouw Stabet, daaraan deel nam. Zijt gij voornemens een paar dagen in Lyon te vertoeven, vroeg juffrouw Stabet om de voornaamste merkwaardigheden te bezich- ten Daar gij nog nooit iu deze stad geweest zijt, zou het zeker belangwekkend voor u zijn, eenen rijtoer door de stad te maken. Ik duuk u antwoordde Sofie Ik moet zoo snel mogelijk verder reizen. Ik word van avond 't huis verwacht maar het doet er niets toe, of ik een of twee dagen langer blijf. Ik kan u begeleiden waar- been gij wilt gaan, zegde juffrouw Stabet. Ik begeef mij naar bet dorp (Jliarlemont, zegde Sofie. Ik heb er van geboord, antwoordde de vrouw. Jaren geleden, toeu het groote drama van die plaats iu geheel Frankrijk bekend werd, sprak er iedereen over. Het komt echter niet te pas zulke zaken aan te roeren, in de tegenwoordigheid van eene jonge dame als gij. Het dorp is zeer lief en iu den zomer zijn er veel badgasten. Daar wij na nog in October zijn, zal de lucht ervoor u wel goed wezen, maar iu don winter is zij te scherp, vrees ik, want gij ziet er teer uit. Als gij mij daarheen wilt brengen, zult gij my zeer verplichten, juffrouw Stabet, zegde gen laten aan die anker, zon in niaan- achtige uitspattingen. Wij begrijpen. Vele liberalen blijven liever als geuzen onbekend; immers 't spol van schijnheiliglijk een eindje paternoster uit hun giletzaksken te laten hangen is er meê uit, hun masker is afgerukt en inde ireevan daar de gramschap I... heid La-nd van Aelst roept ons toe Denderbode ge zijt 'ne lafaard En daarbij ge pleegt goddeloosheid I... Dit zou 't Bisdom moeten weten. Priester Daens is nu buiten 't politiek, in ons Arrondissement zijn mond is gestopt, - ziju handen zijn gebonden en Den (sic) Denderbode gaat voort met hem te be- - spotten en te verwijten,hem in 't wezen - te slaan gelijk beulsknechten souden doen. En dan wordt onze vierde weèr eens als eenen merteleer voorgesteld en aan de kiezers gevraagd Zult ge voor die oude partij blijven kiezen Denderbode is geen lafaard en als de heilige Dian van Chipka hot eens beproe ven wil, hij kome maar af. Eene uitdaging dus Neen, noen, laten wij dat ter zijde wie zou er zich aan dien held willen vuil maken Maar weet ge, Land van Aelst, wie een lafaard is Hij is een lafaard die zich achter uwen rug verduikt en van daar üjnen vuilen droesem van beleèdigingen eflasteringen slingert naar do voorname cathoüeken, uaaronze brave werklieden, naar onze dieustdoende priesters, uaaronze cath. candidaten en bijzonderlijk naar onzen Woeste.... Ziedaar wie een lafaard is... En Denderbode zou dien lafaard vau tijd tot tijd bij den kraag niet mogen grij pen, hem vau achter uwen rug niet mogen halen, Land van Aelst... om hem eens 't bolleken le wasschen Eu Denderbode zou niet mogen bewij zen dat men in 1894, 't volk bedrogen heeft door dwaze beloften, dat er van die beloften geene enkele is verwezenlijkt geworden En Denderbode zou ovor alles moeten zwijgen gelijk een graf, zelfs niet herin- nereu dat onze vierde tegen do vergolding van 30 franks aau de militianen opkwam eu ter Volksdamer uitriep 30 franks a is veel te veel, 10 franks is meer dan - genoeg, want ze kunnen thuis nog geen 10 franks verdienen. Ja, Denderbode zou moeten zwijgen maar hij, lafaard, zou van achter den rug van '1 Land van Aelst ontegengesprokeu mogen blijven schelden, boioedigen eu lasteren!... Maar zoo niet geboerd Tand voor taud 1... man, en zoo lang gij aldus blyft handelen, zal Denderbode u uit uwen schuilhoek slingoren om u 't bolleken te wasscheu eu desnoods te geestden Dat is plat Vlaamsch Sofia, op hare gewone aangename manier waardoor zij dadelijk iedereen voor zich innam. Ik moet daar zijn, maar ion er niet gaarne aankomen zonder gezelschap. Zoodra ik daar ben, kan ik gemakkelijk eene k&me- Ik ga met u, zegde juffrouw Stabet op vasten toon. Wij sullen van den eersten trein gebruik maken, dan kunnen wij misschien van avond te Charlemout zijn. Eeu uur later bevond zich Sofie weer in een rijiuig van eerste klas en stoomde naar hare voorloopige bestemmingsplaats de plaats barer geboorte, de geboortegrond hares voorvaderen, bet slot waar baar vader soo gelukkig geweest was en zooveel geleden had en waar haar oom op zulk eene raadselachtige wijze was vermoord geworden. Zou het haar gelukken dit raadsel op te lossen Zij bad eene taak op het oog, waarvoor een man zou terugdeinzen, vertrouwd met het onthullen van geheimen en zij was slechts een zwak onervaren meisje Stelde zy te veel vertrou wen in zich zelve, of zon baar de liefde de noodige voorzichtigheid verleenen, om alle hinderpalen te overwinnen en haar tot de sage te voeren De beantwoording van al deze vragen lag diep iu den schoot der toekomst verborgen en slechts de tijd kon den slnier opheffen, dien Sofie thans reeds te vergeefs trachtte te doorboren. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1