Aalst.-De kiesstrijd. Een en ander. Vlaamsche Wet. Rechterlijk Kronijk. Volkskamer. <,Ilst0,r ''«"-r Senaat. Kiesbaren. OORLOG De fiere sicambers der Dendervallei, alias de rooden en blauwen van Geerards- bergen en Ninove, hebben eindelijk het hoofd in de schoot moeten leggen,moeten toegeven aan de verwaande Aalstersche haantjes-vooruit, die het roode, groene en blauwe rommelzoo naar hunne pijpen doen dansen. Weinige dagen geleden en het was Liberalen en socialisten van Geerardsber- gen en Ninove komen als kartelisten met volle lijst op en zelfs voor den Senaat.Men zocht zelfs naar puike gist om de bakte te doen opgaan. De groene socialisten trokken ook te velde met volle lijst voor de Volkskamer. Klokke Roeland kondigde het zelfs in vette letters aan, er bijvoegende dat de groene candidaten door een manifest aan gansch 't Arrondissement zouden bekend gemaakt worden. De blauwe haantjes-vooruit van Aalst, besloten ook op 't einde der verledene week van met volle lijst op te komen voor de Volkskamer en zelfs voor den Senaat als men candidaten vinden kon. Maar gelijk men om pastei te maken een haas noodig heeft, zoo ook moet men candidaten hebbes om ten strijde te gaan. Candidaten, ja, de roode candidaat was aangewezen, maar de blauwen 't Is nogthans niet dat er geene devoiren wer den gedaan, maar men klopte overal aan doovemansdeur allen vreesden de onaf- metelijko buis die hun zou te wachten staan. Eindelijk de tijd wierd altijd korter om korter en men moest dus rijden of snijden. De fiere blauwe en roode sicambers der Dendervallei legden 't hoofd in den schoot en de Aalstersche haantjes-vooruit triomfeeren Dus het openbaar kartel is naar den sis I.... De blauw-roode kliek komt met eene gedeeltelij ko lijst op eon socialist M. Spitaels van Geerardsbergen en een libe raal M. Albert Galle, advocaat te Aalst. Geeft 't menneken 'neb cents zei Pie Donche in den tyd als er nog geene ver raderij op Chipka bestond. De groenen stellen de gekende gedeel telijke lijst voor, te weten MM. Pioter Daens, gazetzee veraar, eerste rol in N? 13 en Alois De Backer, profeet en poet te Donderhautem. Zoo wordt het besluit der christene volksfopperij geeërbiedigd, namelijk, dat hare candidaten onder de groene vlag moeten strijden, maar dat belet toch nitt dat de Daensisten met priester Daens aan 't hoofd, zullen stemmen voor den socia list Spitaels en voor den liberaal Galle... En de liberalen en socialisten zullen dan, van hunnen kant, ook hunne gene genheid toonen en stemmen voor de groenen, Daens en De Backer. Dus een beschaamd kartel. Als men denkt hiermee 't kiezerskorps te verleiden ge zijt er wel meê 't is wat al te dom. Triester Daens en Tie Daens gaan dus aan al hunne partijgenoten 't bevel geven van voor den socialist en liberaal te stemmen. Ja, hij die in 1890, 't volgende schroef gaat nu voor den liberaal en den socialist stemmen en anderen er ook doen voor kiezen 1 Overweegt de volgende regelen en oor deelt dan hoe diep de groene chefs in hun verraad verzonken liggen Aandacht dus, geëerde lezers I D'hand op 't hert, op 't eerlijk hert Indien er in Belgenland geen strij- donde en machtige en edelmoedige Katholieke Partii ware,na 20,30 jaren, de wensch van Voltaire ware hier vol- bracht. En zonder de Kerk, wat heeft men Is het nog niet genoeg bewezen te Gent, te Bergen, te Charleroi, te Brussel Wat heeft men? Zedebederf, Ongeloof, Wildheid, - Opstand, een Socialismus dat geen Le- gers zullen kunnen bestryden. 't Volk is de menigte 't Volk is de macht Eu met een ongeloovig Volk is geen huis te houden. Liberale Kandidaten. Verwondert u dus niet dat gij met hardnekkigheid bestreden wordt en van 't Bestuur verwijderd 't is voor uw geluk, voor de behoudenis van Orde en Eigendom, om door 't slecht Volk niet overrompeld te worden. De Belgen de Vlamingen aanzien het als een heilige en heilzame plicht van het goddeloos Liberalismus te bestrij- den zij zouden hun Vaderland, hun Stad en Parochie, hun Huisgezin niet beminnen, indieu zij 't Liberalismus lieten meester worden. - Onverschilligheid is hier plichtig- n hcid i Voor de Liberalen kiezen, dat is - gelijk in d'eerste Christene tijden, wie- n rook branden voor d'afgoden, dat is 't Kruisbeeld onder de voeten trap- n pelen 1 Kiezers, Kiezers, verheugt uw hert, bewaart en versterkt uw Vaderland zondag en 8 dagen, door goede kiezin- gen het zal U heil en welvaart, troost on zegen verschaffen. Ziedaar, Medeburgers, wat hy in 1890 schreef die nu in 1898, de catholieke partij uit heerschzucht, verraadt, ten voordeele eu profijt van dat zelfde libe ralism dat hij alsdan ondor zulke onheil- voorspellende kleuren afschetate. En gij, liberalen, ge gaat in den zuren appel bijten en stemmen voor den man die u weleer deze bloedige zweepslagen toediende. Zij, de liberalen, die voor de groene candidaten gaan stemmen moeten, vol gens ons, karakterlooze lieden zijn, man nen bij wien alle politiek eergevoel totaal is uitgedoofd 1... Wie zou er ooit kunnen voorzeggen hebben dat die eens zoo machtige libe rale partij tot zoo laag zou gedaald zijn I... Arme liberale e« groene klieken Uwe dagen zyn geteld nog 18 dagen en 't is voor U voor eeuwig en drij dagen Voor den Senaat komen onze tegen strevers niet op. Onze catholieke candidaten zullen dus zaterdag als gekozen uitgeroepen worden. Handelsrechtbanken. De com missie, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp,tot regeling ten voorloopigen titel der herziening van de kiezerslijsten der handelsrechtbanken,heeft dit ontwerp goedgekeurd. M. Ligy is verslaggever. H A 43 8-9 vijanden der gelijkheid op taalgebied hadden, hunne wenschen voor wezenlijkheid ne mende, aangekondigd dat Z. M. de Koning de bekrachtiging der wet zou weigeren. De heer Begerem Minister van Justi- cie, verklaarde zondag 11., op eene kies- vergadering te Gent, dat de wet reeds door Z. M. den Koning bekrachtigd is en binnen weinige dagen in het Staatsblad zal afgekondigd worden. Die afdoende verklaring snijdt de vleu gels af aan de valsche berichten. Moorsel. Aalst. Dijnsdag werd voor 't Beroepshof te Gent, de zaak opge roepen van den heer Gustaaf Pape, Muziekleeraar, alhier te Aalst, beschul digd door zekere groen-blauw haantjes vooruit, van aanslag op de openbare zedelijkheid. De heer Gustaaf Pape was door de Rechtbank van Dendermonde vrij gespro ken, doch 't Openbaar Ministerie ging in beroep. Nu, het Hof van beroep heeft het von nis van Dendermonde bekrachtigd, dus ook den heer Gustaaf Pape vrijgosproken. O wet van Moorsel wat wordt ge toch kamank en maljonnig Denderbode zal zyn informeerkazak eens aantrekken en trachten wat meer te weten zaterdag aanst. Advies aan de helden van Chipka 1 Aalst. Burgerwacht. MS De getalsterkte der Burger- jrV wacht onzer Stad is door de Re- 4*^7 visieraad bepaald geworden Instructie-compagnie 31 mansch. Eerste Ban 230 B Tweede Ban 136 Te samen 397 Er valt op te merken dat de getalsterkte van den 2e* Ban met eenige eenheden zou verminderd zijn geworden, hadden de Wachten welke voor 1 Januari 1898 den ouderdom van 35 jaren hebben bereikt, hunne ontslaging gevraagd gelijk het art. 142 der wet er hun 't recht toegeeft. Bloedend vleesch. De Kneipp Journal bevat een-artikel, dat hoogst nuttig is voor het publiek het blad wenscht zich geluk dat eindelijk de mode van rauw vleesch te eten, voorbijgaat. Het is nu zoo wat 30 jaar dat men zich, togen weer en wind in, met bloedend vleesch blijft voeden, en de geneeskun dige faculteit vond het ten hoogste ge vaarlijk; doch luisteren deden de men- schen niet Wat al ziekten er uit dat ge bruik van bloedend vleesch zijn voortge komen, zal men nooit weten 1 De Kneipp Journal hoopt eindelijk, evon als beroemdheden uit Parijs, dat die noodlottige gewoonte zal voorbijgaan. Rauw vleesch is ongezond voor het ge bruik 1 Statie Aalst. Iu zitting van maan dag zegde de heer Minister Vaudenpee- reboom, volgens 't beknopt verslag. - De heer Woeste wenscht de voltooiing van de Statie te Aalst. Zoodra de gron- den te mijner beschikking zullen ge- steld zijn, zal het werk spoedig voor- uitgaan. Het achtbaar lid zal voldoening bekomen voordo statiën vanBaerdegem en Appel ter re. M. Vandenpeereboom zal een nieuw uurwerk beproeven, een dat de 24 uren aanwijst. Het is een zelfwerkend uurwerk, waarin 'a middags eene wijzerplaat van 13 tot 24 de wijzerplaat van den morgend vervangt. Dit uurwerk zal in eenige sta tiën beproefd worden. Vergunningsrecht. Een her bergier, De Mte Antwerpen, die geen vergunningsrecht heeft voor het verkoopen van sterke dranken, verschijnt onder betichting jenever te hebben ge schonken aan twee personen. Deze personen waren twee beambten van den tol, die in burger gekleed, in de herberg waren gekomen en jenever had den gevraagd. De 14-jarigo dochter van den betichte, die in de herberg was, schonk een glaasje jenever. De moeder kwam op dit oogenblik bin nen en verbood hare dochter zulks te doen. Spijts eene warme pleidooi van Mr Palmans, die de vonnissen aanhaalde der corrcctionneele rechtbank, verleden jaar uitgesproken, en door welke de handel wijze der beambten, die zelf jenever gin gen vragen en drinken, ten strengste afgekeurd werd, verwees de rechtbank den betichte tot het betalen van het recht, 200 fr. en tot het vijfdubbel van dit recht, zijnde 1000 fr., als boete. Slechte zoon. Hendrik Dhelsens, van Dickelvenne, moest voor zijn slecht gedracht de ouderlijke woning verlaten. Door goede beloften overhaald, nam zijne moeder hem in januari we'êr op, doch nu begon zijn wangedrag opnieuw hy mishandelde zijne moeder eu deze deed zelfs geene klacht bij de policie. Het was de geneesheer, die haar moest behandelen welke de zaak aan het licht bracht. De moeder stierf aan de gevolgen der mishandelingen. Het parket nam de zaak in handen. Deze werd gecorrectionaliseerd en Dhel sens werd voor slagen eu wonden, die do de dood veroorzaakten, tot vier jaren ge vangenis veroordeeld. Zaak Van Huffel tegen «Vooruit.» De handelsrechtbank van Gent heeft zaterdag uitspraak gedaan in deze zaak. Vooruit is veroordeeld om binnen de 60 dagen zijn bilan neêr te leggen, op straf van 5 fr. per dag vertraging. Elk zijn vogel. Voor het vre degerecht van St-Joost-ten-Noode, is een papegaaienproces begonnen. Mej. Emilie X.. had een papegaai, die klapte als een advocaat en hare vriendin Mariette Y., had er een, die zweeg als een visch. Nu nam Mariette den vogel van Emilie in den kost, opdat die den hare ten min ste eenige fatsoenlijke papegaaienmanie ren zou leer en. Toen na langen tyd Emilie haren lie veling terug vroeg, kreeg zij eeneu pape gaai, die ook geen bek meer open deed. Mariette zegt dat zij eerlijk den vogel terug gaf en Emilie loochent dit. Men hedft de twee vogels verwisseld beweert zij- Het beste zal zijn, de papegaaien zelf te doen getuigen. Rompiersproees.— De sergeant-majoor der pompiers van Sint-Jans-Molenbeek, die vervolgd werd voor het onwettig dra gen van de strepen, nadat hij door den bevelhebber van dit korps was afgesteld, is door de rechtbank vrijgesproken. Dit vonnis is hier op gegrond dat de ti tularis welke door eene kiezing van het korps bij toejuichingen benoemd was, niet door den kapitein kon worden afge steld. Dat is het werk van den gemeente raad. Hij werd dus vrijgesproken en zal, tot dat de bevoegde overheid eene beslissing hebbe genomen, zijne strepen mogen blijven dragen. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit van 18 April 1898,werd het burgereereteeken verleend aan de hierna genoemde personen, tot beloouiug der diensten, welke zij bewe zen hebben gedurende eene loopbaan vau meer dan vijf-en-dertig en njeer dan vijf- en-twintig jaren. Kruis van 1° klas MM. C.-L. Standaert, gemeente-ont vanger te Herzele J -N. Laitora, ge meente-ontvanger te Viane. Medalio van 2° klas MM. Aug. De Vylder, bediende ten Stadhuize van AalstJ.-B. De Geetor, gemeenteraads lid to Sarlardingen. Bij koninklijk besluit van 31n Maart 98, werd de landbouwdecoratie van tweede klas toegestaan aan Cb. L. De Smet.veldarbeider to Appel- terreEychem. De Sutter Frederik, .land- bouwwerkman te Smoerhebbe-Vloerse- jem. Muylaert Jozef, koeienwachter te ddergem. Van der Poorten Jan-Baptist, landbouweriknecht te Appelterre-Ey*k. dag beraad slaagde de Volkskamer over de in over weging nemen vaneen voorstel der socia listen tot herziening van het art. 47 dei- Grondwet. De sopialisten willen het algemeen stemrecht op 21 jarigen ouder dom. Het in overweging nemen van 't voorstel werd bestreden door Minister Nyssens en eindelijk verworpen met 72 stemmen tegen 29. Onte vierde stemde niet, hij was de plaat gepoetst. De Gouverneur brent ter kennis zijner bestuurden dat de lijst der kiesbaren tot den Senaat voorloopig vastgesteld door de Bestendige Deputatie des Provincialen Raads, in hare zitting van 16 April 11., ter inzage van eenieder is neêrgelegd in de bureelen der 2' afdeeling A, van het provinciaal bestuur en ter secretary der steden en gemeenten der provincie. De reklamen uit hoofde van onbehoor lijke uitlatingen of inschrijvingen kunnen aan gezegd College toegezonden worden tot den 31 Mei aanstaande. tusschen Spanje en de Ver. Staten. Groote Zeeslag te Manilla. Londen, 2 Mei. Er werd door het Exchange Telegraph een gerucht verspreid dat het Spaansch eskader op de Filippijnen door den Ame- rikaanscheu admiraal Dewey werd ver nield.De verliezen der Spanjaards werden op ongeveer 2000 man en van de Ameri kanen op 500 geschat. Te Washington hechtte men vooreerst geen geloof aan de botsing, daar men zegde dat men voor 2 dagen of wellicht niet voor eene volle week tijding zou kunnen ontvangen.Ook achtte men admi raal Dewey niet in staat nu al een slag te wagen. Madrid, 2 Mei. Een officieel telegram uit Manilla zegt dat kanonschoten zaterdag om 11 i/t uren de verschijning der Amerikaansche vloot aan don ingang der haven aankondigden. Zondag morgend trachtte de vloot den doortocht op Cayite te forceeren, waarop de Spaansche batterijen en het Spaansch eskader het vuur op de Amerikanen Het gevecht was hardnekkig, reeds om 9 uren moest do Amerikaansche vloot zich op Bahia terug trekken, doch gezien hare overmacht leed het Spaansche eska der zware avarij. Het Spaansch admiraalschip Reina Christina is totaal verbrand en een ander schip is gesprongen, 't getal dooden is aanzienlijk. Volgens een telegram van admiraal Montojo, uit Manilla, zijn de Amerikanen er in gelukt zondag morgend,bij 't krieken van den dag, de voorhaven te forceeren en verschenen voor Cavite op eene lijn van 8 schepen. Admiraal de Montojo was genoodzaakt zich in de haven van Baccor terug te trekken en eenige schepen te doen zinken om te voorkomen dat ze in Amerikaan sche handen vielen. Tusschen de dooden telt men den scheepskapitein Cabarjo der Reina Chris tina, den aalmoezenier en 9 andere offi cieren. Het verlies van 't Spaansch eskader is volledig. De vijand heeft positie genomen tegenover Manilla en sluit zoo de haven af. De bevolking ontvlucht de stad uit vrees van eene beschieting. Do Spaansche nederlaag is nochtans voor de Amerikanen geene doorslaande overwinning. De zwakkere Spaansche vloot moest voor het sterker Amori- kaansch leger het onderspit delven. OP CUBA Aanval op Cienfuegos. Volgens een telegram uit Havana, trachtten gisteren drie Amerikaansche schepen Cienfuegos te bombardoeren, doch vruchteloos. De forten beantwoord den het vuur der schepen njet, omdat dezo niet onder bereik waren. Drie Spaansche kanonneerbooten ver lieten do haven en sloegen den aanval der Amerikanen af. Key-West, 30 April. Het vlaggeschip New-York patrouil leerde langs de westkust van Havana om de bewegingen der Spanjaards waar te nemen. Do New-York wierp tegen de werken die tot verdediging strekten 3 granaten, deze onbeantwoord blijvende wierd het vuur gestaakt. Door sommige berichten werd dit voor val opgeblazen tot een bombardement van fort Cabanas. New-York, 2 Mei. De Evening Journal deelt een tele gram meê dat het bombardement van Manilla waarschijnlijk begonnen is. London, 3 mei. Er komen nu nadere bijzonderheden in over den zeeslag bij Manilla. Dat de Spaansche vloot der Filippijnen door het Amerikaansch eskader werd ge klopt, heeft niemand verwonderd. Alvorens over den zeeslag nader te sproken heeft het zijn belang de krachten der beide partijen in oogenschouw te ne men en dan fzal |et evenwicht van het eskader van commodore Dewey onmidde! - lyk uitschynen. Spaansche vloot onder admiraal de Montojo. Volgens de laatste opgaven had admi raal de Montojo de volgende schepen onder zijne bevelen De gepantserde kruisers, tweedo klas Isla de Luzon en Isla de Cuba, zuster schepen van slechts 1045 ton, bewapend onder ander met vier 12crn. kanonnen; het dekpautser is 62 mil. dik, de schepen, zijn in 1886 van stapel geloopen. De on gepantserde kruisers Reina Christina (3500 ton, zware bewapening), Don Anto nio de Ulloa en Don Juan de Austria (zusterschepen van 1160 ton) Velasco (1150), General Lezo en Marqués del Duero (ongeveer 500 ton maar goed ge wapend) de nieuwe kaunonneerbooten eerste klas Quiros en Villalcobos (300 ton) en een oude kanonneerboot tweede klas (1871) de Pelicano. Daarenboven schijnt onlangs de snelvarende stoomboot Montevideo (5300 ton) van kanonnen voorzien, het smaldeel der Filippijnen versterkt te hebben. Amerikaansche vloot onder com modore Dewey. Het Amerikaansche smaldeel bestond uit den kaperkruiser Olympia (5870 ton, snelheid 20 mijl,dekpantser van 121 mil., bewapening 4 kanonnen van 20, 10 van 30 cent., enz., de beschermde kruisers Baltimore (4400 ton), Boston (3000 ton) en Raleigh (3200 ton), en de kanonneer booten Concord (1700 ton, 6 kanonnen van 15 cent.) en Petrel (900 ton,4 kanon nen van 15 cent.,) beide met een licht pantserdek benevens drie kolenschepen. Het Amerikaonsche smaldeel wa«, naar men ziet, veel kleiner, maar de schepen overtroffen de Spaansche in alle opzich ten.De Amerikaansche zijn tusschen 1885 en '93 gebouwd, de Spaansche bijna alle tusschen 1870 en '87. Alle Amerikaansche schepen hadden een pantserbescherming aan Spaau- schen kant hadden alleen de twee kleine kruisers Luzon en Cuba een pantserdek, de overige zijn houten schepen en dus in een gevecht tegen gepantserde schepen meestal zooals ook nu weêr gebleken is van weinig weerde. Het overwicht, ook in grootte, van de Amerikaansche boven de Spaansche schepen volgt reeds hieruit, dat de zes Amerikaansche oorlogschepen samen een grooter tonneninhoud hadden (ongeveer 20,000) dan de twaalf Spaansche (onge veer 14,000). Ziehier nu het verslag van den New- York Herald over den zeeslag De Amerikaansche vloot «toomde zon dag morgend, ten 5 uren de baai van Manilla binnen. Voor Cavite gekomen, openden de landbatterijen aldaar, alsook het Spaan sche eskader, onmiddellijk het vuur op do Amerikanen, die antwoordden met eene geduchte beschieting, een half uur lang,waarna zij zich buiten bereik gingen stellen. De kleine Spaansche artillerie zette ondertusschen het vuur voort, waarop de Amerikanen terug bijdraaiden en op 20 minuten tijds met hunne zware artillerie letterlijk de geheele Spaansche vloot ver nielden. Drie schepen stonden in brand, een zonk en de overige werden, evenals da forten, tot zwijgen gebracht. Het gevecht duurde anderhalf uur. De Spanjaards vochten dapper tegen eenen overmachtigen vijand. Hunne dooden moeten talrijk zijn de Amerikanen schijnen geen zware verliezen te hebben. De Engelsche gouverneur der Straits Settlements bevestigt dat in twee uren I tijds de Spaansche vloot vernield was. Do Amerikaansche schepen gingen daarna zich aan hunne transportbooten van kolen voorzien. Commodore Dewey, liet intusschentijd, door tusschenkomst van den Engelschen konsul, aan den gouverneur van Manilla vragen, de stad en de bureelen der tele graafkabels over te leveren, verklarende dat, ingeval van weigering, hij de stad beschieten zou. De Spaansche gouverneur weigerde en, daar de Amerikanen den kabel tusschen Manilla en Hongkong hebben doorge- i sneden, gelooft men dat het bombarde- i ment reeds begonnen is. Wat er ook van zij, er moet bij dè Spanjaards groote nalatigheid hebben ge- heerscht. Er waren geen torpedo's of onder- zeesehe mijnen vóór Manilla. Er was geen enkele voorzorg geno men, en de verspieders zagen de Amerikaansche vloot eerst toen ze al voorbij was. Electriseh zoek licht ontbrak. Ziedaar wat men heden te Madrid zelf bekent 1 De eersto tijding van de ramp kwam te Madrid aan door een telegram aan de Imparcial, dat duidelijk toonde dat er geen enkel Spaansch schip meer over was. De brand op de Reina Christina j schijnt veroorzaakt te zyn door petrool- bommen. Welnu, het telegram, dat voor don mid- j dag te Madrid was, werd eerst te 9 uren avonds aan dit blad afgeleverd. Ondertusschen ontving men te Madrid nog gunstig gekleurde telegrammen van gouverneur AugustiD en 't waren eerst de telegrammen van admiraal Montojo, die de akelige waarheid kwam onthullen. De roemrijke dag, waarvan Sagasta nog sprak aan de journalisten, was ver anderd in een dag van ramp en rouw.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2