Zondag 8 Mei 1898. 5 centiemen per nummer. 53sle\ïaar 5260 Niets gedaan De Moordenaar? w Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KIEZINGEN Kandidaten der Catholieke Vereeniging. If. de Kerchove Engeen, il. Van Vreckem Karei If. Bethune Leo, If. De Sadeleer Lodewijk M. Van der Linden Arth. If. Woeste Karei. I De strijd te Aalst. ZONDMtRUST Van 's üliddaës PENSIOENEN voor den ouden dag. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwltantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique bh urn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 7 Mei 1898. voor de 7 lil op 22 Mei 1898. des Arrondissements van Aalst. "Voorden Senaat. provinciaal Raadslid van Sottegem Burgemeester van Meerbeke. Voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers Advocaat, Aalst. Advocaat, Haeltert. Landbouw-ingenieur, Goefferdinge Advocaat, Elsene. Kiezingtijd is een oordeeltijd, tijd van straffen en van goedkeuren. Ehwel het catholiek bestuur mag vrank en stout voor zijne rechters verschijnen; het brengt goede advocaten mede, die voor het zelve pleiten. Dit zijn de wer ken die het verricht heeft en daarop mo gen de catholieken fier zijn. Zij hebben gewerkt, zij werken, zij zul len nog werken. M. Siffer van Gent heeft over de daden van onze catholieke meerderheid een heel boekje uitgegeven van rond de 100 bladz. en dat is nog maar eene blootc opsom ming van hetgeen is gedaan geweest. En niettegenstaande dit alles, niette genstaande de bekentenissen van liberale bladen van citoyen Picard in den Se naat en gezel Vandervelde in de Volks kamer, zijn er mannen die uitroepen Zij hebben niets gedaan Geef aan sommige menschen vandaag eene koe en morgen een paard en zij zul len nog niet tevreden zijn. En wio zegt dat er niets is gedaan Wel eenvoudig degeno die den eene of den andere zou willen doen tuimelen om op zijne plaats te geraken. De musch die op den krickeboom buikje vol doet, roept dief 1 als men de kersen komt plukken. En degene die roept Niets is gedaan Wat doet hij 1 Wel, hij belooft; hij belooft alles de maan, de sterren, gebraden kiekens in den mond, het manna, met een woord alles wat zijne toehoorders maar believen kan. Een candidaat mag straf, 'k wil zeggen, veel beloven, want dat verbindt hem tot niets. Wat doen hem de beloften 1 Wel hij hoopt daarmeê de kiezers te bcdoddeu en hitst ze op tegen zijnen tegenstrever. Hij ziet daar niets aan dan profijt. Er zijn dus mannen die mogen beloven; zij mogen dat omdat zij weten dat zij nooit hunne beloften zullen moeten houden. En die maanbelovcrs zullen roepen, luide roepen Niets is gedaan Zij, waren zij in de vesting, waren zij gekozen, zij zouden op acht dagen tijd de wereld hervormen. Wij hebben dat gezien in 1894 over 4 jaar. Men beloofde alsdan dat iedereen voor niets op den trein zou mogen rijden! En de menschen betalen nog hunnen coupon, alhoewel die maanbelovers op de kussens hebben gezeten en 16000 oal- lekens hebben opgestreken Maar, heeren, veel is gedaan en zoo veel zelfs dat onze tegenstrevers dit heb ben bekend. Zoudt ge denken, lezer, indien de ca tholieken voor den werkman en landbou wers niets deden, gezellen Picard en Vandervelde twee socialisten den lof zouden uitspreken van ons catholiek bestuur Zoudt gij deuken dat de libe rale gazetten, lijk het Journal de lions bekennen zouden dat, dank aan de catho lieken, in ons land hervormingen tot stand zijn gekomen lijk in geen land ter we reld en dat die hervormingen als bijna volmaakte toonbeelden in den vreemde doorgaan Als onze vijanden dit bekennen dan moet het toch zoo zijn, dan moet de waar heid zoo duidelijk in 't oog springen dat ze niet meer geloochend kan worden. Daarom mag ons'catholiek ministerie gerust voor zijnen rechter verschijnen. Het vonnis kan niet twijfelachtig zijn. Schitterend is de zegepraal van de goede zaak, van de partij der orde, van den vrede en voorspoed op 22 mei. En als gevolg daarvan Onze mannen zullen met meer moed nog op den weg voortgaan der sociale hervormingen om het volk te beloonen voor de verkleefd heid die het hun toont. Liefde verwekt tegenliefde en de ban den tusschen dankbaar volk en zijne af- geveerdigden worden immer voor het geluk van het land nauwer toegestren- geld. Zoo moet het zijn en zoo zal het zijn tot groot heil van den werkman Leve dus onze catholieke candidaten WIE IS KAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARiO WAGJSER. 24"* VERVOLG. X. Op de plaats der misdaad. Charlemont, het stamslot van den markies van Charlemont, lag op eene steile rots aan de kost der zee. De muren van het slot uit harden steen gebouwd en grauw alB de rotsen zelve, waarop zy stonden, schenen slechts een deel daarvan uit te maken. De golven van de zee sloegen bruiohend schuimend tegen den uitgeholden voet der rotsen en des winters guurde de wind wild om de tinnen van het slot. De natuur scheen deze plaats tot het meest onherbergzame oord in Frankrijk bestemd te hebben maar het plan der natuur was door de kaust verijdeld geworden. Dij het hoofdgebouw waarin Azijn. Door hot gouvernement is neèigelegd een wetsontwejp, waarbij de fabricatie van inlandschen, appel- peer- en honingazijn van ieder accijusrecht wordt ontslagen. Er bestaat in ons land, dank aan ons jj catholiek ministerie, eene wet die op i verre na niet voldoende gekend is. Dit heb ik dezer dagen ondervonden. I Vele menschen zoowel op den buiten f als in de steden weten het nog niet dat, s mits geringe opofferingen van hunnen 't wege, zij op voordoelige wijze een huis kunnen bezitten. Nu moeten vele werkmenschen huren en ik moet niet zeggen welke verbazend groote hureu zij te betalen hebben of te wel indien zij koopen, zijn zij verplicht zich tot de beurs te wenden van eenen geldschieter. Zij betalen hooge intresten van een kapitaal dat zij misschien nooit zullen kunnen weêrgeven en alzoo gebeurt het niet zelden dat de speelman immer scher- liugs op het dak zit zonder dat het moge lijk is hem er af te verwijderen. Welnu aan dien ougelukkigen toestand heeft ons ministerie, heeft ons catholiek bestuur een einde willen stellen. De catholieken hebben eene wet ge stemd waarbij het mogelijk gemaakt wordt voor den werkman een eigen huis te krijgen, eeu huis dat daarenboven vrij zou blyven van de persoonlijke belas ting. Ik herbaal het de wet is niet genoeg gekend. Wij bevelen dit punt aan onze propagandamakers wan' wij zijn over tuigd dat bet volk, zoo het die wet ge noegzaam waardeerde, het ons ministerie nog meer zou. vereeren dan het tot nu heeft gedaan. Onze vijanden makcu vau alle middels gebruik, vau de oneerlijkste het meest, om bet ministerie, om de catholieke meerderheid de volksgunst te ontnemen. Aan ons, aan u het volk in te lichten. Wat moet uu een werkman doen om een eigen huis te hebben. Indien deze eenigo spaarcentjes heeft dan koopt hij zich een hoekje grond en voor hei huis kau hij geld op leen beko men hij krijgt altijd negen tienden bij hetgeen hij zelf heeft Bij v. een daglooner heeft eeu boekje grond en zou daarop een huis willen bou wen wat moet hij doen Wat kau hij bekomen Wij veronderstellen dat die man, boven zijnen grond nog 200 fr. bezit eene goede campagne in Frankrijk. Welnu hij kan alsdan er nog 1800 fr., bij bekomen van zekere leenmaatschap- pijeu door de wet op de Werkmanswonin gen in 't leven geroepen. Hij kan zich dus een huis bouwen van 2000 fr. Het geleende geld kan hij volgens eeu termijn van jaren dat hij zelf verkiest, terug betalen. Hij legt alle jaren iets af en na dien termijn is bij meester van zijn huis. In ander woorden gedurende, 10 of 15 of 20 of 25 jaar betaalt hij huur en na den gekozen datum 't is punctum het huis is het zijue. In geval die werkman stierf voor alles vereffend zij, wel dan kan de weduwe nog alles hebben zonder na de dood van haren man een centiem te moeten betalen ver mits zich op 't leven te doen verzekeren iets dat maar weinig kost. Over eenigen tijd is te Ninove eene maatschappij tot het bouwen van Werk mansbuizen gesticht te Aalst ook gaat zij tot stand komen 't is enkel nog eene kwestie van uren. Al de schikkingen zijn genomen. Eu als gevolg hopen wij dat al de werk lieden van Aalst in 't kort hun eigen huis zulleu hebben en ook dat'zij de catho lieke partij voor die gunst zulleu dank baar Zijn. De catholieke partij heeft hun een huis gegeven ehwel zij zal hun ook een pen sioen geven maar dat kan alles op eeuen dag niet gebeuren. Dat zal er komen als gij voor de catholieken stamt. Asa, dus vrienden, niet|getwijfeld Wat moet een werkman doen die van die voordeden zou willen genieten om een Werkmansbuis te hebben Hij gaat bij zijnen Burgemeester en vraagt daar een certificaat vaststellende dat bij werkman is. Dit gebeurt om de onkosten te vermijden. Met dit certificaat begeeft hij zich bij den Secretaris eener maat schappij tot het bouwen van werkmans woningen en alsdan gaat er alles gemak kelijk door. Gij ziet dus vrienden, de catholieken zorgen voor u op uwe beurt zult gij er dan ook eens voor zorgen den Zondag 22 Mei. Zij dankbaar en men zal nog meer doen Allen dus gestemd voor de catholieke candidaten woningen waren, waren oranjerien en eeu palmhui8 gehecht. Aan den anderen kant, naar de zijde van het land, ging de berg van het bovenste terras af in eene steile helling over en hier voerde een breede straatweg door bloemen- en groentuinen naar het dorp, dat een half uur verwijderd lag. Oorspronkelijk een gering visschersdorp, was bet, en hoewel klein, toch zeer geliefd badplaatsje het had eene kerk, twee hotels, een aantal villa's, die gedurende den badtijd, aan vreemdelingen werden verhuurd ver scheidene badhuizen en een liefelijk plantsoen. De omgeving van eene kleine have en eene zandbank, wanneer het eb was, waren de lievelingsplaatsen van de bier vertoevende vreemdelingen. Het dorp behoorde aan het slot, en de hotels, villa's en woonhuizen, brachten den tegenwoordigen eigenaar eene aanzienlijke som aan huur op. in het begin van den dag na hare afreis uit Lyon, stapte Sofie Lepage met hare reisge- noote aau eeu hotel af. Hier nam juffrouw Stabet van haar afscheid. Ongaarne laat ik u hier onder vreemden achter, zegde de goede gezellin. Ik wenschtc, dat ik by u kon blijven, tot gij eene goede kamer hebt gevonden, maar ik word thuis verwacht. Zie vooral goed toe by uwe keuze. Eu nu vaarwel Ik hoop dat de rozeu spoedig op uwe wangen zullen terugkeeren. Sophie zag het rijtuig na, totdat het achter hoornen en huizen verdwenen was nu wend de zij haren blik naar de zee, die als een groote spiegel voor haar lag uitgebreid, /.ij trad aau het hoekvenster van haar logement, dat een heerlijk uitzicht aanbood over de zee, over den rotsachtigeu oever heneden het dorp en het statige slot, dat zich vol majesteit op de hooge rotsen verhief, die scherp tegen den hemel afteekenden; van den vierkanten toren waaide do vlag met het geslachtwapen. Zij behoefde goene opheldering om zich te overtuigen, dat zij Charlemont,het slot harer voorvaderen, de plaats harer geboorte en vau hare eerste kindsheid, voor zich had. Haar hart Bloeg sneller en hare oogen schitterden. Daar ligt het rechtmatige eigendom van mijn vader dacht zij. Mijn vader is de wer kelijke markies van Charlemont, hoewel hij onder den ban van een onrechtvaardig dood vonnis staat en alB een veroordeelde vluchte ling leeft. Verbergen gindscho oude, grijze muren daar het geheim van 't raadsel, dut ik gekomen ben om op te lossen O, Vader daa hoven, help mij den naam vun mijnen vader in eere herstellen en hem zijne plaats in de samenleving teruggeven Nu moge de strijd Gelijk wij het ons ur van woensdag 11. hebben doen bemerken, het blijft eeue besliste zaak de fiere sicambers der Dendervallei, alias de liberalen en socia listen van Geerardsbergeu en Ninove, hebben zich eindelijk gedwee moeten on derwerpen aan den wil van de Aalster- sche Haantjes-vooruit die den ganschen groenen, blauwen en rooden boel naar hunne pijpen doen dansen. Dat de groene helden gedwee het hoofd in den schoot leggen dat is begrijpelijk; hunne groene chefs liggen gekneveld ou der de macht der liberale advocaterij en bij den minsten wederstand zou het ge klonken hebben Leg se mij daar En leggen voor mannen die voor 'toordje hunne ziel zouden verschachereo hola kadééó dat is wat anders 1 Maar dat de Geerardsbergsche en Ni- novesche fiere sicambers het hoofd in den schoot leggen dat is bijna onbegrijpelijk, Maar wat wil men toch Om te strijden moet men caudidaten vinden en zie te vergeefs klopten de fiere sicambers overal aan de deuren en poor ten, maar niemand had trek naar de for- beginnen, ik heb besloten, eerder te sterven dan zonder redding te brengen, tut mijnen ougelukkigen vader terug te keeren Er werd aau de deur geklopt en op Sofia'f binnen verscheen do hotelhouder met het vreemdeliugenhoek, henevens pen en inkt. Wiltgij zoogoed zijn, juffrouw, uwen •en naam hier in te schrijven zegde hij.En uls gij iets begeert, hen ik tot uwen dienst. Sotie schreef haren naam in. Ik deuk eenige weken hier te blijven, zegde zijmisschien ook langer, als het mij bevalt daarom wilde ik eene kamenier huren, eene oude, goede bekende vrouw. Wilt gij zoo vriendelijk zijn, mij zulk eeue persoon aan te wyzen Ik zal het aan mijne vrouw vragen, ant woordde de hotelhouder. Deze weet van zulke zaken meer dan ik. Ik zal haar dadelijk a toe zenden. Hij verwijderde zich, en weinige minuten later verscheen zijne vronw. Deze had een gunstig uiterlijk. Sofie begroette haai- beleefd eu droeg haar verzoek voor. Wat is dat voor een slot daar in de verte vroeg zij, nadat de oude dame haar beloofd had haar eene goede kamenier te be zorgen en wel in den persoon van eene zekere juffrouw liobinex, die zoouls zij vertelde, I vroeger op het slot Charlemont in dienst ge- midable 'buis die er aan dat candidaat- schap zal verbonden zijn. Wat bleef er anders over dan zijn mis noegen achter een opgeruimde tronie te verbergen Dus de Aalstersche Haantjes-vooruit triomfeereu, zij die beweren dat men de groene kliek niet loslaten, niet laten sterven mag ter oorzake harer mede werking in de toekomende gemeentekie- zing te Aalst... Maar jammer is 't voor do Haantjes vooruit dat de blauwe en groene kliekjes reeds aan 't spartelen zijn tegen de dood. Ter zake dus Hoe staat het nu De kartel is naar do Diaan en er is be sloten De blauwen en roodou komen m^f twee candidaten op een socialist zekere Spi- taals van Geerardsbergcn en 't liberaal advocaatje Galle vau Aalst. De groenen komen ook met twee candi daten op,namelijk: gazetzeeverakr Daens van Aalst en de profeet-poet en paljas Alois De Backer van Denderhautem. Er is uitdrukkelijk besproken dat de blauwen en rooden voor de groenen zullen stemmen en de groenen zulleu, op hunne beurt, uit dankbaarheid voor den blauwe- en den roode stemmen. Begrepen, geachte lezers, in schijn strijden onze tegenstrevers afzonderlijk, drtch iu wezenlijkheid zijn ze bondgenoten n maken maar een leger uit. Dat spel is te dom en ook zal men er den domsteu der dommerikken nog niet kunuen meè verleiden Wat gaat er dan gebeuren De groene chefs zullen dus stemmen en hunne volgelingen ook doen stemmen voor de paitij der godverloochenaars, der vijanden der R. K. Kerk, der vervolgers vau priesters eu kloosterlingen, voor de >artij die zedebederf, opstand, wild- ïeid en socialismus verspreidt Ja, zij die het vroeger als eene hei lige plicht aanzagen van h>it god deloos liberalism te bestrijden eu dit voor 't geluk, voor de behoude nis van orde en eigendom, om door 't slecht volk niet overrompeld te worden heulen nu met 't liberalism en 't socialism meè Waar zijt ge verdwaald, heilige man van Chipka En gij, liberalen, ge moet als karak- torlooze wezens, als lieden die alle poli tiek eergevoel hebben verloren, uwe stom men gunnen aan heu die u jaren lang, de bloedigste zweepslapen hebben toege diend El pur se muove, de liberale partij be weegt zich nog, riep onlangs Dendergalm uit.... Ja ze beweegt zich nog maar 't is iu de schande van een monsterverbond en in den afstand van alle eigenliefde cu politiek eergevoel Arme liberale kliek hoe laag zijt ge gedaald uvmumjibuoi. tot middernacht ZONDAG 8 MEI 1898, dienstdoende Apotheker: Mr Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Hoe men de tverklieden om den tuin leidt. Het Journal de Charleroi, 't vrien denorgaan der roode chefs Vandervelde en Furnémont, deelde, naar een Fransch socialistisch dagblad, een en ander meè over 't wetsontwerp van verzekering tegen den ouderdom door de Fransche roode chefs ten bureele der Kamer neergelegd. Dit voorstel verzekert aan allo werk lieden van beide geslachten, 60 jaren oud, een pensioen van 500 fr. 's jaars indien zij gehuwd zijn en 400 fr. indien zfj ongehuwd zijn gebleven. De kas zou vao de noodigo gelden voor zien worden 1° door de bijdrage der werkgevers2° door de stortingen der werklieden (één frank ter maand) 3° door de tusschenkomst van den Staat. Nu, het roode orgaan gewaagt niet van do stortingen door de werklieden en waarom Onbetwistbaar om aan de Belgische werklieden te doen gelooven dat de Fran sche roode volksvertegenwoordigers een peusioen eischen voor de Fransche werk lieden zonder dat ze er iets voor zullen te betalen hebben. Nog meer.... Gezel Furnémont deed op eeue tegcnsprekelijko meeting de vol gende verklaring De socialisten willen het pen- sioen gunnen, maar ze nemen het geld in de brandkasten der rij ken. Het verschil, 'C is daar Zege dat aan uwe vrouwen en nadien n zullen zij mogen komen stem men. Ik heb geen schrik. (Langdu n rige toejuichingen. De catholieken wiUen het pen- n sioen voor den ouden dag doen betalen door de werkHeden de socialisten wiUen ze doen betalen jj door de rijken.... Kiest 1 Daar do Belgische roode volksvertegen woordigers besloten hebben, in den loop van den kiesstrijd, aan de werklieden een pensioen te beloven zonder dat ze er iets zullen voor te betalen hebben, is er aan do roode dagbladen het bevel gegeven geweost van 't voorstel der Fransche roode volksvertegenwoordigers dood te zwijgen, welk voorstel, do geldelijke tusschen komst der werklieden bepaalt. Wij denken dat zy die zich door al die leugcus en fopmiddeis der roode en groene socialisten laten om den tuin leiden, wel juist van de slimste niet zijn I weest en als getuige voor het gerecht was verschenen. - Dat is Charlemont, het verblijf van den markies van dien naam, antwoordde de dame. De eerste vraag die alle vreemdelingen ge woonlijk doeu^ betreft het slot. Ik vertrouw dat gij er van weetmogelijk echter is dit niet bet geval, wijl gij mij zoo jong schijnt te wezen. Daar viel het drama van Charlemont voor. Hebt gij er niet van gehoord Ja, ik helder zoo iets van vernomen,anG woordde Sofie,maar ik zon er wel meer willen van hooren. Ik zal het u bij gelegenheid gaarne ver tellen, juffrouw. Ik heb het reeds honderd malen aau mijue gasten medegedeeld, maar beu nooit moede het te herhalen. Wat betoekeut die vlag op den toren vroeg Sotie. Zij beteekent dat de markies op het slot is. Ilij was anders altyd op reis maar in de laatste jaren bleef hij thuis. Is hij zeer bemind De markies Ja, hij is algemeen bemind en bij heeft veel vrienden. Hiermede was het gesprek ten einde en spoedig nam de oude dame afscheid van Sotie. Na verloop van een uur, 'kwam zij reeds met mejuffrouw Kobinex terug. Deze won AALST. Vrijwillig Pompierskorps. Zondag aaust. 8 Mei, om 3 uren 's na middags. Aanstelling der Afdeeling Mijltycek - Binnen straat en inhuldiging van het Arsenaal, nabij - Den Dobbelen Arend. Vertrek uit 't Landhuis met muziek aan 't hoofd, om 2 ijt uren. dadelijk de gunBt van Sofie. Zij was eene be jaarde, kalme persoon, eenvoudig gekleed, en had een eerlijk, goed en aangenaam gelaat. Zij maakte eeue diepe buiging voor 8ofiie,die haar met nauwkeurig oog opnam. Op de vraag van het meisje verklaarde zij zich be kwaam voor alle zaken van kamenier. Zy werd aangenomen entrad dadelijk in dienst. En nu, zegde Sophie tot de hotelhoud ster, zult gij mij wel wat eten willen bezor gen daarna ga ik eene wandeling doen op den ha vendam en juffrouw Robinex zal mij Sofie trad weder aan het venster en zag op naar het oude slot met de fier van den toren waaiende vlag. Zij brandde van verlangen om uit den mond van hare kamenier de geschie denis van den moord te hooren, maar be- heerschte haar ongeduld. Ik zal tot dezen avond wachten, sprak zij tot zich zelve. Het is reeds eene kleine schrede voorwaarts, dat ik eene kamenier in dienst heb, die ten tijde van den moord op het slot getnige voor het gerecht was. In den loop van den tijd kan er iets gebeurd zijn,dat eeuo lichtstraal iu 't donker werpt. Ik wil ge dold hebben tot den avond, en dan zal deze vrouw mij het drama van Charlemont ver tellen. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1