Pol en Stant. Wij Van tak op tak. ij zij voor de wel- Aan wie 't behoort T Heeren Kiezers overweegt Heeren kiezers, attentie Bal-Zjïe ».*M. en SatijnYerUeeflinfi:t s. Mn fm tit am ma Pol komt van't veld terug gereden met d'eerste kerre klavers. Stant.Ha, Pol, ge zit er al aan .aan de klaverbes 3 Pol. Ja, Stant, stillekens aan, want 't en is toch jjnog den vollen trok niet. Stant. Hewel, Pol, ze zijn op acht dagen tijd wreed gegroeid maar 't is gelijk ge zegt, ze zijn toch nog wat klein om er vol op aan te zitten. Pol. Jaas, Stai^, maar g'en moogt ook nie vergeten dat men gemakkelijk wint in de tweede sneê 't geen men verliest in d'eerste als men ze vroeg aantast. Overigens 't is nen goeiën middel om dan later geen te moeten voeiëren die 't oud geworden zijn en te stok achtig en waardat de lange steerten eerder zouden van droogvallen als van aankomen. Stant. 't Zijn redens, Polen als 't alzoo is, voeiört maar zooveel als ge kunt, want alles presenteert hem om te beter. Pol. Ja, Stant, ges en klavers staan pertikelier goed en als de meimaand niet te veel op haren poot en speelt, zou er veel hooi kunnen opgedaan worden van de jaar, en dat is al een goeie zaak voor den boer. Stant. Maar, Pol, g'en zegt niet van den oogst Pol. Hen oogst ook, Stant, belooft veel, maar er is een groote vrees bij d'eerste slag vlaag de beste kan de rogge van nu af al in den grond slaan om niemeer op te staan. Stant. Ilewel, Pol, in 't begin van de week ben ik al de kanten van Baerdegem en Meldert geweest, en inderdaad 'k heb dam- alhier en aldaar partijen rogge gezien die schrikkelijk verdestrneerd waren. Pol. Ja, Stant, dat is een miserie, bij zonderlijk als hij zoo vroeg valtkon hij eerst uitbloeien dan waar er 't groot gevaar van af, en 't is daarom dat we nu ten minsten nog zes weken zouden moeten kunnen blijven zonder ongeweerten. Stant. We zullen ons weerom al op on zen lieven Heer betrouwen, Pol, en meê goeie kourage voortdoen want moest den oogst mislukken, 't zou er kunnen spannen, nu bij zonderlijk meê dienen oorlog. Pol. - Ja, Stant, hoe staat dat daarmee meê den oorlog Stant. Er wordt daar van alles van ver teld. Pol, ze zeggen dat de Spanjaards al ver- schiiligo verliezen gedaan hebben en dat zij het waarschijnlijk zullen moeten opgeven tegen d'Amerikanen en dan zijn er andere die zeggen dat er daar niemand iets kan weten en dat, dat een g'heel donkere zaak is. p0L. Dat geloof ik best, Stant, zooveel te meer dat er te vechten valt op 't water on dat dat veel onzekerder is als op t vaste land; maar voor ruim deel, hoe eerder dat dat spel gedaan is hoe liever. Stant. En voor mij ook, Pol, want uit nen oorlog en komt er niets dat deugt: eerst en vooral veel menschenleveus naar den sis, en daarbij nog dikwijls duur leven en zelfs hongersnood. Pol. Ja, Stant, 't zijn schrikkelijke straf fen voor de volkeren die daar van overvallen worden, en niets beter voor alleman als vrede en overeeukomsteen rustig en plezierig leven, Stant. 'k Geloof't wel, Pol; g'en hebt nn nog maar simpelijk die verachtelijke don- chisten meê al bun beslag en hunnen hoog moed, en zie nen keer wat dat z"hier overal in ons arrondissement teweeg gebracht hebben. p0L. 't Is geen goed dat ze gedaan heb ben, Stant. Stant.'t Is ten contrarie een schrikkelijk en een onherstelbaar kwaad, Pol! Watten 't Braafste en 't rustigste arrondissement van g'heel ons land alzoo in stukken trekken en veel eenvoudige menschen alzoo op hol bren gen en bedriegen en opmaken Pol. 't is waar, Stant; maar alia, God zij gedankt, ze zijn nu toch ver geschupt en op veel plaatsen iB alles weêrom al rustig en in orde gelijk vroeger. Stant. Jaat, Pol, en 't is te voorzien dat er naar de kiezing van den 22 mei nieverst van die revoliitionnaire niemeer en zal ge sproken worden. Pol. En 't is nu toch zeker, Stant, dat de donsjen en geuzen en socialisten mee een spannen tegen de katholieke partij op Stant. Jajaat, Pol, en daar en heeft t'Aalst niet eenen klaarzienden man aan ge twijfeld. Pol. Hoe is 't nu dat z'opkomen, Stant Staan donchisten en geuzen en socialisten op óóu en dezelfde lijst Stant. Nieneens, Pol, en daar nog nen keer die judasserij van de donsjen 'k zal 't u nog nen keer uitleggen er moeten vier volke vertegenwoordigers gekozen worden, en iede- ren kiezer mag er voor vier kiezen. Welnu de donsjen zijn overeengekomen moê de geu zen en de socialisten van d'eene voor d'anuere te stemmen maar opdat zekere brave en eenvoudige kiezers zonden peizen dat de donsjen meê de geuzen en socialisten nie meê en doen, komen ze op meê twee lijsten, eene lijst van twee donsjen en eene lijst van nen liberaal en nen socialist. Pol. Jaja, Stant, 'k heb het vast 't is weêrom al eerlijkheid en deftigheid 1 Stant. Donsjen eerlijkheid en deftig heid, Pol Ze weten zij g'heel wel, zeg ik, dat bet getal stemmen dat ieder van die twee lijsten zou bekomen, niemendallen en zou beteekenen, en daarom arrangeren z'liun za ken zuodanig dat ze voor malkander kunnen stemmen. Pol. Jaja, Stant, 't en is zoodanig dom niet, maar 't zal hun toch weinig baten in alle geval is 't toch wraakroepend voor man nen die totover eenige jaren toe de geuzen en socialisten uitgaven voor al dat slecht is, van nu met diezelfde mannen hand in band te gaan om legen de katholieke partij op te komen en deü Godsdienst en d Heilige Kerk proberen in den grond te booren. Stant. Eu niettemin voortgaan, Pol, meê d'keiligen uittehangeu naar de kerk ko men en daar meê den kop in d'hauden zitten zuchten, of nen dikken paternoster uithalen, of zelfs durven gaan neerknielen op de com muniebank. Pol. Brr...., Stant, brr.... 'tlad'histo- rie van Judas man Die vuigen verrader kwam ook naar 't laatste avondmaal, naar dat hij zijnen goddelijken Meester was gaan ver- koopen aan zijn vijanden Stant. Jaai, Pol, maar hij is er naar ge- vareu ook, he 'k zie hem daar nog altijd spertelen aan dien tak van dienen boom en in tweeën opeubersten, lijk de predikant hem aan 't volk voorstelde, dienen ongelnkkigen dienen ellendigaard Pol.'t Is te wreed om te bepeizen, Stant! En wat zal er toch gebeuren van die hooveer- dige en koppige donchisten Stant. En laat ons daar niets van zeg gen, Pol; onzen lieven Heer is oneindig goed en bermhertig. en den weg naar de bekeering en is toch nooit niet opgegraven zoolang de mensch leeft. We zullen er voor lezen en bidden, Stant; en daarentusscheu werken en strijden voor onze catholieke partij, voor ons cat ho llek goevernement en voor ons catholieke religie Stant. Maar, Pol, 't is toch schrikkelijk niewaar van tegen alzoo felle en brave en geleerde mannen lijk er op onze lijst staan te durven opkomen Pol. Zwijg mij daar af, Stant; g'hebt nu m man lijk M. Woeste, die door zijn hei ligheid den Paus zelve vereerd en bemind wordt als den koensten en besten strijder voor de H. Kerk van g'heel den cathclieken we reld, dien grooten man die sedert vijf en twin tig jaren met de grootste welsprekendheid en met liet taaiste gednld al de vijanden der H. Kerk bestrijdt en verplettert, die, sedert vier jaren, in de Kamers, de schrik is en den ondergang der socialisten, dien beroemden Staatsman en dien grooten kristenen die door zijne eigene vijanden geroemd wordt en ge- -3n, dien grooten held, zeg ik, die wordt nu bestreden door kerels van niemendal len die denken dat hoogmoed en geldzucht genoeg zijn om in de Kamers te geraken en 't volk te verleiden en te bedriegen Stant. En door kazakkeeraers, Pol, die in 't jaar 1885 van dienzelfden onvergelijK- baran M. Woeste in hunne gazet uitriepen Leve M. Woeste Leve't catholiek Leve de eendracht Pol. 't Is verachtelijk en terugstootend, Stant Maar wacht tot zondag en acht dagen, we zullen die schijuheiligaards een brilleken passen. Stant. Ja, Pol, onze vier catholieke kandidaten, de deftigste, de bekwaamste en de manhaftigste die men in g'heel 't land vin den kan, zullen er uit komen met de schitte rendste zegepraal Pol. ij zullen ze wreken, Stant, over al dien laster en bespottingen die de ver waande donsjen hun naar het hoofd slinge ren en wij zullen toonen dat leugens en be drog wel eens de meDSchen kunnen foppen, maar geen tweeden keer Stant. Zoo is 't. Pol en daarentusschen gewerkt zonder vertoeven Overal de mas kers algetrokken en de donsjen doen kennen lijk zij zijn Pol. 't Is hier in ons streken al gedaan, Stantlaat ze maar komen, we staan gereed Stant. Goeden moed, Pol, en tot de naaste week Pol. Ja, Stant, en breng stil on schoon weder meê Stant. Als 't God belieft, Pol «De Melkerijen n worden de dood der Bo- termerkten, bazuint men uit van op 't toreken van i n Cbipka. 'tls de schuld der I? T yi Margarina.... Indien men de Margarina bestreden had, gelijk Priester Daens het vroeg n aan de Kamers in 1895, die Melkerijen n zouden overal niet opgekomen zijn en nu bedreigt do Margarina eveneens de Melkerijen... Waarom als priester Daens een afdoen de middel kende om de vervaisching der Boter bij middel van Margarina te bevech ten, ja, waarom heeft hij dan geen wets voorstel bij de Kamer ingediend 't welk dat afdoende middel zou doen toepassen. Priester Daens had uiemands hulp noodig om dit wetsvoorstel in te dienen en ten andere indien zijn middel of mid delen doeltreffend waren, dan mocht hij op de medehulp van deD landbouwgroep rekenen. Maar priester Daens diende geen wets voorstel in, omdat hij op voorhand wist dat men hem zou uitgeschuiveld hebben met zijn middel. In zijne eerste redevoering ter Volks kamer sprak priester Daens over Marga rine maar 't was om de eerlijke on deftige landbouwers der omstreken van Aalst als botervervalschers uit te schelden. Wekelijks, riep bij uit, worden er te Moorsel en Burst 6000 kilogr. Marga rina verkocht aan de boeren, natuurlijk om hunne boter te vervalschen want het is niet te veronderstellen dat ze die Mar garina zelf binnen spelen. Land van Aelst keurde het goed en kondigde zelfs de redevoering van onzen mertoleer af. Na later gaf Het Land van Aelst dan klaar en duidelijk te verstaan dat de botermerkteu van Aalst en elders ver vielen omdat er schier geene onvervalschte boter meer te koop wordt gesteld... En wat gebeurt er nu heden Nu roepen de groene chefs De Marga- rina bedreigt nu eveneens de Melke- - rijen. 't geene in andere woorden zeggen wil Burgers en werklieden past op want de Melkerijen vervalschen ook de Boter met Margarina Waarom die lastering tegen de Melke- Onbeschaamd. lieden dan de roode socialisten zijn er ter i wereld niet. Zij vragen stoutweg Waar zijn de pensioenen voor de ouden Die vraag is onbeschaamd men kan niet meer. Het vraagstuk van de pensioenen is aan 't onderzoek onderworpen der Afdee- lingen van de Volkskamer en de roode afgeveerdigden zijn te lafhertig om ze bij te wonen. Verscheidene malen heeft men, door hunne afwezigheid, geene zitting kunnen houden zij zijn de schuld der vertra ging die de inrichting van eene pensioen of verzekeringskas voor de werklieden ondergaat. Van de wet op de werkongevallen en de verzekering tegen ziekten mag het zelfde j gezegd worden die kwestien zijn ban- I gende voor de Volkskamer en zullen des noods zonder de medewerking der socia listen opgelost worden. Ziedaar de waarheid, de onbetwistbare waarheid Ge zult nn zeker denken, geërde lezers, lat het groene socialism, het Daensism, die lafhertigheid der rooden aanklaagt en ze laakt?.... Neen! neen 1... Do groene socialisten leggen al de schuld der vertraging ten laste der catho- lieken. Maar ze liegen en bedriegen, ze doen dat wetens en willens en met voorbe dachten rade... Ze staan dus hunne roode confraters ter zijde,maar 't volk dat klaar ziet zal zich door hunne leugens en hun bedrog niet laten verleiden en als een man stemmen voor onze catholieke candidaten welke na rijp onderzoek het vraagstuk van een pensioen voor den ouden dag zullen helpen oplossen. Wie zal er betwisten dat dit vraagstuk veel studie en een grondig onderzoek vergt Er valt hier niet iets te stichten dat slechts eenige jaren zou kunnen bestaan, maar iets voor altijd, iets dat in de toe komst nog kan verbeterd worden. ]t Land van Aelst heeft reeds meer maals geschreven 't Geld voor de pen sioenen van den ouden dag is gevonden, maar nooit heeft het de plaats aangewe zen waar het te vinden is. Ome vierde zetelde vier jaren ter Volkskamer en hij ook wees de plaats niet aan, noch deed eenig voorstel be trekkelijk de pensioenen. Wat bewijst dit Dit bewijst dat onze vierde en de organen der groene socialisterij eenvoudig woorden hebben gekraamd om stof te werpen in de oogen dor lieden die zij verleid hadden... Zij hebben dus 't volk bedrogen en velen hebben het maar te wel ondervonden, maar ook nu heden bezwijken de volks- foppers onder de algemeene verachting en die verachting zal bet kiezerskorps aan de roode, groene en blauwe volks bedriegers doen gevoelen met als een man te stemmen voor de catholieke candidaten, voor mannen die waarlijk bet algemeen welzijn willen bewerken in de maat hunner krachten. Leve dus onze catli. candidaten Oor- Keel- en Neusziekten. O Wij herinneren dat, zooals vroeger, de Journal de la Surdité et des Maladies de la Oor ge et du Nez, kosteloos gezonden wordt aan al wie het vraagt aan den bestuurder Troonstraat, 147, te Brussel. Dit geneeskundig orgaan op heden hel belangrijkste der ortologische bladen van gansch de wereld geeft in klaren en juisten stijl eene volledige studie over de Oor- Strottenhoofd, Keel- en Neusziekten, geeft beknopt de nieuwste verplegingen en verleent aan elkeen het middel deze ziekte zegepralend te bekampen van hunnen oorsprong af. Groene strijdkas. tj rijen I Omdat de landbouwers welke de samen- werkende Melkerijen samenstellen in b overgroote meerderheid tegenstrevers zijn 8 der groene volksfoppeiij... 8 Al wie naar de pijpen niet dansen wil 3 der groene chefs en deugen niet; 't zijn be- I driegers, botervervalschers, slecht volk, 3 volksuitbuiters, enz. enz... I Maar die lastering der groene chefs zal I niet beletten dat de Melkerijen zullen vooruitgaan de menschen weten dat het eerlijke en deftige lieden zijn die ze samenstellen. En de groene chefs die onze eerlijke en deftige landbouwers aldus durven laste ren zijn schaamteloos genoeg om hen hunne stemmen te vragen. Kiest voor de christene democraten en voor hunne liberale bondgenoten roepen de groene chefs hun toe... Maar, attends, je views, wacht wat op 22 Mei zullen de 'landbouwers hunne stemmen gunnen aan de Catho lieke Candidaten, hunne eenige ware verdedigers onder zedelijk en stoffelijk opzicht en aan de groene en blauwe lasteraars 'nen schop draaien die hen met volle vitesse tot over de ooren in onze azijntobben zal doen tui melen I... Leve dus de Catholieke Candi daten jSj Vflrirt Van 'fc vo'k roePen do Oicla u groene volksfoppers uit 1 Maar toen onze achtbare candi- MM. Woeste, De Sadeleer en andere catholieke volksvertegenwoordigers voor stelden van aan de ouders zonder fortuin, aan hon die voor hun dagelijksch brood werken moeten, wier zonen soldaat moe ten worden oenen maandelijkschen trok van 30 franks of een frank daags toe te staan, wat gebeurde er De opperchef der groene socialisten keurde het af en beweerde dat het een kieslokaas was en riep uit in volle Kamer Tien franks is meer dan ge- n noeg, want geen eenen jongeling die soldaat moet worden, kan met 'thuis te blijven zooveel ver- j) dienen. In mijn arrondissement vraagt men dien opslag niet. Wie niet gelooven zou dat de opper chef der groeue volksfoppers, alias pries ter Daens, aldus iu de Volkskamer sprak raadplege het beknopt verslag der kamer zittingen van woensdag en donderdag 5 en 6 Februari 1895. Dertig franks ter maand of een frank daags is dus te veel... als men moet sol daat worden En dan durven die groene volksfoppers schrijven Wij werken al dertig jaren om aan de menschen hun dagelijksch brood te verschaffen... Dertig franks is te veel, maar hij, pries ter Daens, heeft jaarlijks 4000 franks opgestrekeu om onze eerlijke landbouwers voor botervervalschers en onze fabrikan ten voor loondieven uit te schelden en verder 't gezeever af te geven dat weke lijks in H Land van Aelst herhaald wordt en zie dat is niet te veel Nu, om priester Daens te wreken zouden de kiezers, volgens Klokke Roeland hunne stemmen moeten gunnen aan de groene en blauwe candidaten.... Maar zoo niet geboerd 1... Met dui- zende handen te gelijk zalmen bijspringen om de candidaten der groene, roode en blauwe volksuitbuiters naar den weêr- licht te helpen Nog 14 dagen en 't is er meê gepast I Rechten op de granen. De bef fing van een recht van 7 fr. op de granen, komt in Frankryk geschorst te worden tot 1 Juli aanst. Een gift van 100 franks uit Aalst voor 't drukken van manifesten wordt door de groene strijd kas vermeldt. Van wie komen die 100 franks Van het Comitiet der liberale associatie en dat mogen wij verzekeren... 't Is maar een mager beestje maar 't zal beteren korte lings volgen de toelagen der joden en fraucmagons En dan borze Gerard De lan- teern- staken in verschillige straten onzer stad, zijn door de zorgen van 't Bestuur des Gasgestichts geschilderd geworden. Met wat soort van verfwaar de staken zijn bestreken geworden, is moeilijk te raden. 't Is meer dan veertien dagen dat die schildering heeft plaats gehad eu nog heden is dat bestrijksel niet droog. Men telt er honderden in onze stad wier klee deren door de minste aanraking met die staken, zijn bevlekt geworden. Hebben onze agenten van politie dat niet bemerkt en als ze het bemerkt heb ben waarom brachten zij het feit niet ter kennis van den heer Commissaris van politie Deze Ambtenaar,wij zijn er zeker van, zou zich verhaast hebben het op zijn dagelijks verslag aan den heer Burge meester en Schepenen te melden De klachten zijn bijna algemeen en wij hopen dat het Collegio van Burgemeester en Schepen aan het Bestuur vau het Gas- gesticht zal bevelen dadelijk tot de her schildering over te gaan en dit met eene verfwaar die geen weken en weken noo dig heeft om te droogen. IXfipt? nPflnnn Wie beweert S 1VOOIT lie8en' D00it beleodigen, mieib geaaan. dat onzo catho_ 5 iwv* a. nooit; ]asteren) alles in lieke Ministers niets goeds te weeg brach- j| eerlijkheid en deftigheid en de gemeene ten voor onze landbouwers en werklieden, lafaard die beweert dat hij aldus handelt leze het volgende als logenstraffing, door braakt weêr eens in De Werkman Tr- 11 zijne venijnige gal uit De catholieken van Aalst loopen wild al hadden ze beerenvleesch geëeten, (sic) ze loopen daar als dromadarissen,krokkediljen, ste- kelverkens, philistijnen, onge- schaafde menscheneters. Ware het niet dat de catholieken van Aalst medelijden hebben met den sukke leer die tegen de dood ligt te worstelen, meer dan eens zou men het hem betaald hebben gezet.... Maar ook wie zou er zich willen vuil aan maken aan dien schoft T)e nationale viae; is gehee- scben te Aalst., in de Achterstraat,aan N° 13,'t lokaal der groene judassen en waarom Om de overwinning te vieren der Ame rikanen in den zeeveldslag van Manille. Al de liberale en socialistische dagbla den zijn Amerikaansch gezind en waarom? Omdat het Spaansche volk een catho liek volk is. En daar de groene judassen nu de bondgenooten der liberalen en socialisten zijn geworden, moeten zij natuurlijk met hunne vrienden meê heulen Ziedaar waarom de nationale vlag aan N° 18 der Achterstraat is geheeschen. SBHAAT. Ónze blauw, rood groene tegenstrevers ontvluchton den strijd. Hunne gist is niet opgegaan. Op 't oogenblik dat deze regelen zullen ver schijnen, zullen onze catholieke candida ten, de heeren Van Vreckem cn de Kerc- hove als gekozen uitgeroepen zijn. Opprhnnrrl "Aan 't land van weruuora. Waas> scbrijft De Werkmankomt de eer toe dat aldaar do eerste boer optreedt om in de Kamer de boerderij te gaan verdedigen. En waarom, wordt or gevraagd, zouden er geene boeren iu de Kamer zetelen De heer Van Brussel, welke De Werkman bedoelt, treedt bijzonderlijk op tegen de candidatuur van den heer Janssens, christene democraat. Dus de eene demokraat werpt de andere over boord.... Dit is 't begin van 't einde? Of heeft de groote klepper die De Werk man aaneenflanst ondervonden dat die M. Janssens maar 'nen democraat is van 4 ellen voor 'neu frank, die veeleer aan eenen oordjesbijter gelijkt VOORUIT va& vrijdag deelt uit Geerardsbergen het volgende kies- nieuws meê Wij stryden in ons arrondissenment met eene volledige lyst, deze is defini- tief vastgesteld als volgt Karel-Lodewijk Spitaels, landbou- wer, gemeenteraadslid te Geeranlsber- gen, socialist en Galle, advocaat te Aalst, liberaal. Volledige lijst met twee mannen als er 4moeten zijn? Ah 1 wij begrijpen P. Daens on A. Backer zijn de 2 anderen, 't Verraad is dus voltrokken gezel Vandervelde, in zitting der Volks kamer van 22 april 1898 uitgesproken Onder 't getal der maatregelen door de regeering genomen (ten voordeele der B landbouwbelangen) is er wel een enkel n dat wij bevochten hebben Hebben wij geene hulde gebracht aan zijne -iniatieven in zake van landbouw- onderwijs En verder Wij wenschen uit ganscher herte de regeering geluk over de aanmoedigin- gen welke zij aan de landbouwbonden gunt. Wat de belangen der werkers betreft, zegde hij in die zelfde zitting: Ik bestatig dees feit (de stichting van treinen voor werklieden en week- koepons) en ik weusch er den achtba ren minister van spoorweg geluk over dat wij heden (in België) voor 't vervoer der werklieden het leegste tarief van Europa hebben. - En deze verklaringen van den spreker werden door al de roode leden der Volks kamer bijgetreden, Ziedaar, geachte lezers, en wij herhalen het Als onze vijanden openbaarlijk der gelijke bekentenissen moeten doen, als zij aldus den lof van onze cath. Ministers verkonden dan waarlijk mogen wij een volle betrouwen in hen stellen. Stemt dus allen als een man voor de catholieke candidaten Hun ideaal. Ziehier hoe de socia listen als zij eens meester zijn. de samen leving zullen inrichten Geen rechters meer, en bijgevolg geene bedelaars geene bekommeringen meer Geene misdaden meer Gocne rechtban ken, geene gendarmen, geene wetboeken, geene beschuldigingsakten, geene roo- vers, geene dieven meer Geene meesters of geene dienstboden meer Geene belas tingen, geene opcentiemen, geeue paten ten meer 1 Die zottemanspraat staat te lezen in Hel Volksrecht van 31 Augusti en is onderteekend door gezel Mülio (Staute- mas) den opvolger van Emilie Claeys als uitgever van Vooruit. «DE GELDZUCHT, auri sacra fames, de wortel van alle kwaad in de wereld,» roept Uilenspiegel van Chipka uit. Inderdaad, 't is de waarheid, de Geld zucht is de oorzaak van veel kwaad op deze wereld. De groene chefs hebben het ook bewe zen. 't Is immers de Geldzucht die de oorzaak is van de scheuring die zij in ons arrondissement verwekt hebben, die de oorzaak is dat de vrede onder de menschen hier is verstoord geworden,die de oorzaak is van al het kwaad dat er onder gods dienstig opzicht gesticht werd, een kwaad zoo erg, dat een eer bied weerdige Pastoor ons verklaarde dat 't gene, in zijne paro chie gesticht werd door de scheurmakers, iu geen vijftig jaren kan hersteld worden.. En eindelijk 't is de Geldzucht die de groene chefs tot de verraderij heeft geleid, die ze tot een bondgenootschap met libe raal en socialist heeft gevoerd De wortel der judassery, van de groene chefs, is de Geldzucht. fPpn tifufpcl Klokke Roeland nen proieni, van ,0()(iag küU. digt eene meeting aan te honden te Sot- tegem, Statieploir, ter esiamiuct H Land van Aelstgehouden door deu heer Pros per Van Crombrugghe. Men heeft ons ernen brief vertoond door den welke bedoelde heer Van Crom brugghe protest aanteekent tegen deze kwaadwillige lastering en uitdrukkelijk verklaart, voor wie het hooren wil, dat zijn huis niet beschikbaar is voor de groene propagandisten. De heer P. Van Crombrugghe ver klaart dat hij is wat hij vroeger was en het blijven zal, te weten Partijganger van den heer Woeste en zijne medecan- didaten Een protest is naar Klokke Roeland Kamerkiezingen. Wie de offi- cieële uitslagen der Kamerkiezingen van 22 Mei aanst. te huis wil ontvangen moet, ten laatste op 20 Mei, op het naastbij gelegen telegraafkantoor eene afzonder lijke aanvraag indienen voor elk Arron dissement, waarvan hij den uitslag wil kennen. Die aanvraag, gefrankeerd met een telegraafzegel van 50 centiemen, moet luiden als volgt 1° Kamerkiezingen 2° Het volledig adres van den belang hebbende (naam, plaats van bestelling, straat en nummer) 3° Den naam van de Arrondissemeuts- hoofdplaats, waatvan men den uitslag verlangt te kennen. Die officieële mededeelingen hebben voorrang op de privaat-telegrammen. Bij ballotteering wordt de uitslag daar van, zonder bijkosten, gezonden uaar de personen, die den uitslag van de eerste stemming hebben aangevraagd en ont vangen. Wie Wie Wie verliet er donderdag voormiddag om 8 lU uren het huis van den liberalen advocaat Galle en begon, zoohaast hij ter straat was in zijnen gebedenboek te lezen TM/erklfeden.Hoe dikwerf heb- ben Vooruit en -t Land van Aelst, de organen der roode en groene socialis ten geschreven dat men meisjes'en vrou wen uit de fabrieken moet verwijderen. Wat gebeurde er op *t wederlandsch arbeidscongres te Zurich, iu Zwitserland, gehouden in de oogstmaand van 1897 De roode en groene socialisten (Priester Daens was er tegenwoordig) namen er de beslissing dat de meisjes en vrouwen in de fabriekslavernij moeten gehouden worden. De wonde moet immers blijven bloeden. Wat ellendige volksbedriegers toch 1 rrondbelneting. De heer Minister van financiën verklaarde zon dag 11. uitdrukkelijk, op eene kiesverga- dering te Gent, dat, ten gevolge der ca- dastrale herziening, de grondbelasting in plaats van te verhoogen, zal verminderd worden daar men,in 't vervolg,maar 5 ten honderd zal hoeven te betalen in stede van 7 ten honderd gelijk het nu heden is. Zullen do blauwe, roode en groene leugenaars nu hierdoor den mond gestopt zijn Wat zouden ze wel Die mannen stellen immers 't voorschrift van hunnen goddeloozen aartsvader Voltaire in prak tijk Liegt, blijft liegenliegt als een duivel er zal toek iets van over L1" De wetgevende zittijd 1897-98 is gister vrijdag gesloten geworden. Onze vierde is dus in zijne veertien dagen. Wij best itigen dat gedurende de 4 jaren die onze vierde ter Volkskamer heeft ge zeteld, hij meer dan eens met de socialis ten heeft, gestemd maar nooit tegon hen. WaDnoer de toestand gespannen en nete lig was, wist hij op 't gepaste oogenblik do plaat te poetsen. De diensten van on zen vierde aan land en volk bepalen zich bij veel gescheeuw en luttel wol. De helden der valsche democratie, met Uylenspiegel van Chipka aan 't hoofd gaan voor de libéralen en de socialisten stem men en anderen dwingen er ook voor te stemmen. Toe zij nog geene verraders waren, stelden zij de volgende vragen in H Land van Aelst Mag menals Christenente Aalst n of elders voor de liberalen stemmen Neen want het liberalismus is een opstand tegen God. Dit zijn de eigene woorden van onzen Bisschop die woorden zijn van al de preêkstoelen n onzes bisdoms voorgelezen. Bijgevolg voor de liberalen stemmen is tegen den almachtigen God opstaan. r> Mag men als Belg, voor de liberalen stemmen Neen 't Liberalismus sleept ons lief vaderland naar oenen afgrond van ellende ziet in de liberale landen en steden, hoe-de socialisten, de revolu» riemakers, de communards, er talrijk n worden en baldadig de wet geven. Voor de liberalen kiezen is dus zijn vaderland naar den afgrond slijpen. Mag men als huisvader voor de libe- ralen stemmen 't Liberalismus werpt de wetten der samenleving omver zonder de wetten is er geen orde zonder orde is 't een leven van katten en honden,een samen- wonen van onredelijke dieren. Huisvaders, ziet nog eens het libe- a raai Parijs wilt ge uwe kinderen zien bederven uwe huizen zien plunderen afbranden uw hart tot pletterens toe met ellenden zion beladen kiest dan voor de liberalen, om later van spijt n uw eigen hart af te knagen. Maar, neen in Gods gnaam, men- schen, neen overdenkt wol deze drij vragen laat u niet overpraten, niet verleiden, de zaak is toch zoo gewich- tig. x Gansch Europ is geschokt, morgen kan alles overhoop liggen zorgt haas- tig dat gij een goed bestuur hebt. Kiest voor geene partij die uwen Paus heeft bestolen en gevangen gezet, die gezworen heeft uw Geloof in 't mod- der te versmachten kiest niet voor de n vrijmacous die openlijk arm in arm n zijn gegaan met de Commune van n Parijs. Maar kiest voor de partij der orde die Europa zal redden en gelukkig maken, r voor het katholicismus, dat uw voor- ouders gelukkig heeft doen leven en zalig sterven. Christenen, Belgon, Huisvaders maakt uw stembriefjes gereed I Waakt I Staat vast geankerd, de gedachtenis n van den (22 Mei) zal zelfs uw sterfbed n komen vertroosten. Neen met geen liberalen met geen n framagons 1 met geen geuzen Met n geen mannen van de jaren negentig 1 n Maar met onzen Paus, met ons Geloof met onze Vrijheid met ons Vaderland 1 Zoo zal 't gaan 1 zoo zullen n wij in rust en vrede leven, en zonder wroeging sterven. n Achtbare kiezers de man die eens deze bovenstaande regelen schreef, is nu he den een verachterlijke verrader zijner partij geworden. Maar daarom moeten wij zijne raadge vingen niet in den wind slagen... Laat ons liever in 't geheugen planten opdat ze ons zouden geleiden in onzen keus en ons doen besluiten van als een man te stem men voor de Catholieke Candidaten, voor de vertegenwoordigers van de partij der orde die Europa zal redden en geluk kig makea. En gij, heeren liberalen, die dees bovenstaande lezen zult, zult ge in dien zuren, zeer zuren appel bijten.... zult ge die padde slikken 1 lot 22.60 dfn meter, alsook r.warle, wilt» en gekleurds ïloni>ol>ci-s--ZIJ«lc, van af 95 rent. tot fr. 28.50 dsn meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Dam»*, en*, (ong. 2(0 kwal. cn 2000 kleiirachakeeringsn es versch. ieekeningen), vraehi-sn tolvrij ts huis besteld. Bonater» per kssreads.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2