Donderdag 12 Mei 1898. 5 centiemen per nummer. S39hs Jaar 5261 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ARRONDISSEMENT AELST. van K I E Z I N G- l Volksvertegenwoordigers DEN 22 MEI Stemt hier. Vrijheid. Stad Aalst. Z. H. LEO XIII Wat de cath. regeering gedaan heeft. Heeren Kiezers, stemt onder Nr I Groene verraderij Kieüngen in Frankrijk. VERLOREN EER DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden; voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Huum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden t iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 Mei 1898. 1898. BETIiUNE DE SADELEER VAN DER LINDEN WOESTE Zij hebben, de kartellisten, geen schaam tegevoel meer zij durven van vryheid gewagen, zij die hebben geschreven dat het oneindig heter is de Geestelijkheid aan de deur van hel land te zetten dan te in het land te laten. Nog droomen zij van schooloorlog en schoolenkwest, van bijzondere comimssa- risen, van bloedvergieten en zij durven van vrijheid gewagen. Onder het bestuur der catholiekeu is de burger vrijouder de geuzerij was men het niet, bij de socialisten is men het evenmin. Uitsluitingen bij duizenden telt men in de zoogezegde werklieden partij Om welke reden Omdat zij ook een gedacht willen uiten, tegenstrijdig met dat van de groote hoofden. De geuzen ook schamen zich niet dit woord uit te spreken. Zij, de geuzen, voor de vrijheid, wat belieft er u Wij kennen reeds het gedacht van Den- dergalm. Zijn innigste wensch is, lijk men het iu Duitschland, Zwitserland en Italië deed, de katholieke priesters te kunnen Terbannen I Hooren wij verder Zy die in God gelooven en beêvaren §aan zijn maar goed om afgerost te wor- en l schreef het Journal de Gand over ruim 25 jaar. Een brusselsche hoogleoraar antwoordde daarop Het gevangde boeten, de ver banning zijn wettelijke middelen waarom te niet tegen de catholiekeu in 7 werk gesteld En verder Laat ons geencu tijd ver liezen met te willen redetwisten met onze vijanden wij gelooven gelijk te hebben, dat is genoeg Van dan af is het onze plicht onze gedachten te doen zegepralen zonder ons over de vrijheid te bekommeren. En die mannen zijn voor de vryheid I Wat zou het zijn waren zij nu niet eens voor de vrijheid I Welke ongehoorde dwingelandij zouden zij doen heerschen zoo zij eens de macht hadden hunne ake lige bedreigingen uit te voeren In 1888 riep Bara uit Als de libera len nog aan het roer komen zullen zij op krachtdadige wijze liberaal zijn. De strijd van 79 zal een kinderspel zijn. En Laurent vau Gent, die hardvochtige ▼rydenker, schreef in eene Revue: De paters sijn de vijanden en als men voor een vijand staat, schiet men er op De vrijheid zelfs beperkt, geeft wa pens a&n onze vijanden en ik ben van ge dacht dat men er hen geene enkele moet laten Neen de katholieken vereeren de vrij heid zij alleen zijn verdraagzaam. Sedert zij aan het roer zijn is het land rustig alle rechten worden geëerbiedigd. Vele hervormingen zijn tot stand geko men cn allen hebben voor doel den wel stand van het volk to verzekeren en te ontwikkelen. Als de liberalen aan het roer waren was er jaarlijks te kort, nu is er regel matig een boni en nieuwe lasten zijn er niet geschapen. Wij beleven nu een an deren tijd als onder de Graux-impöts die de meuschen verplichtte immer in den zak te grijpen 1 Dat zullen al de burgers gedenken en ons, catholieken, daukbaar zijn voor het gedane goed en voor de voortdurende vrede, rust en voorspoed PAUS en KONING, "Vader der Werklieden. De Bond der Antisocialistische Vakver- eenigingen willende hulde brengen aan de Vaderlijke genegenheid van Z. II. Leo XIII jegens de arbeidersstanden, zal Zondag aanst. 15 Mei zijn jaarlijksche Feest vieren ter herinneiing der verjaring van 't verschijnen der Encycliek Berum Novarum. Een stoot zal gevormd worden door al de Catholieke Maatschappijen en Veree- nigiugen ten lokale van den Cath. Werk manskring om 8 Vt uren 's voormiddags, om zich van daar te begeven naar de Hoogmis ter Sl Martinuskerk. Na de Hoogmis optocht door de Stad en terugkeer naar den Cath. Werkmanskring alwaar onmiddelijk eene kiesvergadering zal plaatsgrijpen. Onze achtbare reeds gekozene hecreu Senatcurs en onze achtbare Candidaten voor de Volkskamcr, zullen tegenwoor dig zijn eü het woord voeron. Catbolieken allen op post, niemand mag ontbreken Alle inwoners worden vriendelijk verzocht de Nationale Vlag aan hunne woningen te bijschen, om zoo meer en meer, hunne kinderlijke liefde eu gene genheid te betooneu aan Z. H. Leo XIII welke te recht de Vader der Werklie den mag geheeten worden I Nu de socialisten meer dan ooit iu hunne gazetten en op hunue meetingen vertellen dat de catholieken,.sedert zij aan het bewind zijn, nog niets voor den den werkman gedaan hebben, is het niet slecht eens te hcrinnteicn wat hot tegen woordig ministerie reeds gedaan heeft om werk aan de arbeiders te bezorgen. Het heeft de uitvoering doen stemmen van aanzienlijke werken in de havens van Antwerpen, Gent,Oostende, Heyst, Brug ge, Brussel, verder te Luik, te Namen en iu gansch het Maasdal. Het heelt de wedde der kleine staats bedienden eu het ioon der staatswerk lieden verhoogd. Voor het vervoer van landbouw- eu nijverheidsvoortbrengsels, heeft het tariefverminderingen toegestaan die jaarlijks meer dan 10 miljoen bedra gen. Het beeft een bijzonder fonds van 10 miljoen besteed aan de vt-rbetering der buurtwegenis, en het heeft de Staatstus- schcnkomst in de aanlegkostou der buurt spoorwegen van 25 op 50 t. k. gebracht. Men mag dan ook zeggen dat er sedert 1830 geene regeering geweest is die meer dan de tegenwoordige voor den werkman gedaan beeft. Er zal zelden een jaar ge weest zijn, dat er zoo veel werk op den winkel zal zijn als iu 1898. Ziehier, bij voorbeeld eenige cijfers, die een gedacht" zullen geven van de bestellingen voor de steenbakkersnijverheid gedaan Te Oostende zal men 100 miljoen steen noodig hebben voor de begrooting der haven in 't Center verscheidene miljoen steen voor de voltooiing der vaart van het Center. Te Haine-St. Pierre heeft men 2 miljoen noodig voor de vergrooting der smederijen; te Morlanwelz,2 miljoen te Houdeng-GoegnieB, 1 miljoen in de Basse-Sambre 9 miljoen te St. Óobain, 12 a 15 miljoen te Jemappe, 7 miljoen. Elders iu het land zal de bedrijvigheid niet minder zijn, en dat mag voorzeker ;rootendeols toegeschreven worden aan iet goed bestuur van 's lauds zaken. Herinneren wij ten slotte nog dat de catholieke regecring de vergelding der milicianen met 3 miljoeu 's jaars ver meerderd heeft. In geen enkel ander land van Europa wordt eene vergoeding be taald aan de ouders der soldaten. In België alleen geschiedt zulks, en 't zijn de catholieken die aan de werkmans- zoons, bij het leger ingelijfd, buiten hunne solde, een frank per dag verzekerd hebben. 't Is eenigc dagen geleden, een groene zendeling was aan 't liegen en bedriegen, in eene onzer omliggende gemeenten. De man legde het uit waarbij het komt dat de groene maar met halve lijst opko men. Een der aanwezigen vroeg verdere uit leggingen. Als wij recht hebben van voor vier mannen te stemmen, voor wie moeten wij dan kiezen, als we reeds voor de twee christene democraten gestemd hebben. Wel aan wie ge wilt 1 antwoordde de groene zendeling. Aan de catholieken dan Neen Neen 1 dat nooit 1 nooit De catholieken zijn vasthoudisten, Woes- tisten cu nooit mag een democraat voor de catholieken stemmen. Aan wie dan aan den roode en blauwe, aan de vijanden van God, Kerk en Priesters Ja, dat is goed, als ge wilt.... Maar houdt dan op u als christen voor te stellen, vermits gij ons daar't be wijs levert dat ge met de vijauden van ons Geloof afgesproken zijt, Oh 1 antwoordde de groene zende ling - Wat geeft dat God is toch in het kieskotje niet.... De verraderij was hier volkomen ook moest de groene zendeling het met oen loopen halen om aan de verontweerdiging der buitenlieden te ontsnappen I Zondag hebben iu geheel Frankrijk de wetgevende kiezingen plaats gehad. Over het algemeen is do kiesstrijd zeer kalm geweest de plakkaartenoorlog was minder hevig dan bij vorige kiëziogeu. Iu 't geheel waren er 2037 candidaten voor 581 zetels. Bij de laatste kiezingen, iu 1893, wer den gezozen 311 Republiekanen, 122 radikaleu, 49 socialisten, 35 gerallioer- den, 58 monarchisten en bonapartisten. Maaudag morgecd om 2 l/4 ure waren, van de 581, 313 uitslagen gekend. Gekozen Republiekanen 105 radi calen 63 socialisten 27 monarchisten 17. Ballotteeriugen 102. In den avond hadden eenige botoogin- jen plaats. Hier riep men Leve de Repu- dick ginder Leve de Commune en voor de bureelcn der Libre Parole, werd de kiezing van Drumont Jpegejuicht. De regen joeg echter het volk uitoen. Tusschen de gekozenen noemt men te Morluix, graaf de Muu te Chalons, M. L6on Bourgeois, leider der ,J - een verhaal naar het hoogduitsch. 4° VERVOLG. Neen, daaraan dacht ik niet, antwoordde het meisje met bevendo stem, nan mij zelve heb ik niet gedacht, want ik zou liever met u droog brood eten dan met hem iu overvloed televen - Ook thans nog vraagde Willem, haar doordringend aanziendo. Ja, ook thans nog bevestigde Dora zuchtende maar het kan niet zijn, hij heeft te veel macht over mij Ik heb hem gezegd, dat ik hem niet lief kon hebben, niet zoo lief als het tusschen man en vrouw zijn moet, maar hij meende dat dit zich wel schikken zou, als wij maar eerst getrouwd waren. Moe der heeft mij ook bepraat en de oude Lena En al de oude wijven, die altijd kwaad stoken viel Willem haar woest in de rede. En toen hebt gij toegegeven en u daarmee gerust gesteld, dat ik niet terug zou komen Neen, ik heb niet toegegeven zegde Dora met een toornigen blik op den jongen man, die aan den zoom van het bosch stond en somber op den molen staarde, die op ge- to Gomraercy eu Oleron, de ministers Poincarré en Barthou; te Bethune, citoyen Baslv te Angoulème, M. Déroulède te Rémircmont, de ministor-voorzitter Mé- line Ileuri Brisson, te Parijs Drumont, te Algiers enz., enz. De socialistische leiders Jaurès en Jules Guesde zijn geslagen, alsook de hertog do La Rochefoucauld. Goblet komt in ballotteering te Parijs Reinach te Digne, maar zijne ueêrlaag is zeker. De republiekanen winnen 5 zetels op de radicalen, 2 op de socialisten en 4 op de monarchisten. De radicalen 3 zetels op de republie kanen. De socialisten winnen 1 zetel, de con servatieven 2. 538 uitslagen op 581 zijn gekend. Gekozeu 173 republiekanen 70 radi calen 39 radikaahsocialisten 24 socia listen; 26 gerallieerden; 36 mouarchisten; 170 ballottteeriugcn. radicalen De Moniteur en de reis des Eonings. Men heeft gesproken over do koninklijke besluiten, meége- deeld in dm Moniteur; tijdens de reis des Konings. Sommigen hebben de echtheid van de datums iu twijfel getrokken. Zij beweer den dat het tijdverloop tusschen het hand- teekeu en de openbaarmaking vau het besluit niet voldoende was, om het offi- cieële stuk naar Brussel te zenden. Men heeft geantwoord dat het handtee- ken, door den Koning gegeven tijdens zijne reis, telegrafisch was boteekena aan liet ministerie, van waar het besluit uit ging- Er is eene veel eenvoudiger uitlegging, en die is, gelooft men, de ware. Wanneer een maatregel driugend genoeg geoordeeld wordt, om aan Z. M. tijdens eene reis te wordeu onderworpen, wordt er eene bood schap van het kabinet naar den Koning gezonden, 't zij met eenen bijzonderen koerier, wanneer de afstand niet groot is, 't zij met den gewonen post, en de Koning tëekent het stuk op de plaats waar hij zich bevindt. De Koning dagteekent nietslechts wanneer het stuk is teruggekeerd iu het miiiisteiic-, wordt er de datum opgeschre ven en deze wordt meestal vastgesteld volgens de bestuurlijke uoodwondigheden. Eu natuurlyk volgt de plaats den da tum 't is te zeggen dat het besluit den uaam draagt van de plaats, waar de Ko ning zich dieu dag bevond. Iemaud, die zich de moeite zou willen geven, in den Moniteur de namen der vreemde plaatsen op te zoekeu waar Leo pold II de acten zijner regeering heeft ;eteekend, zou reeds een schoon lijstje iunnon opmaken. riDgen afstand voor hem lag. Ik heb gezegd dat het mij niet mogelijk was, dewijl ik u trouw beloofd had, en dat ik mij nog altijd vasthield aan de hoop, dat gij terugkeeren en voor ons beiden werken zoudt. Den jongman keerden den molen den rug toe en zette zich op een omgekapten boom stam hy haalde zijne pijp uit den zak, stopte baar en stak ze zorgvuldig aan. Indien gij standvastig gebleven waart, hadt gij uw gegeven trouwbelofte niet ver broken, merkte hij scherp aan. Het meisje wiegde zachtkens het hoofd, haar oog rustte peinzend op het gebouw, on der welks dak zij weldra als huisvrouw bieden zou. Hoe stil en vreedzaam lag het daar te midden der groepen zwaar beiadeu fruitboomen Of ook daarbinnen de vrede woonde, zonder welk geen oardsch geluk vol ledig is Wij waren arm, sprak zij zacht, er moeder was hem veel geld schuldig. Aha en daarmee dreigde hij n Neen, hy dreigde niet, maar hij zegde, dat als ik niet zijne vrouw werd, de gemeente aansprakelijk was voor hetgeen hij ons gedaan had eu wanneer zij het hem niet vergoedde dan moesten wij toezien hoe wij de schuld zouden afdoen. Was dat geene bedreiging vroeg Wil lem driftig. Misschien wel.... ik weet het nietMoe der weende dag en nacht en noemde mij een ondankbaar, hardvochtig kind. Ik heb het zoo lang uitgehouden als ik kon. Eindelyk liet ik mij bepraten om aan ul die ellende een einde te maken, en niemand weet hoe mijn hart gebloed heeft, als ik den mulder zegde, dat ik zijne vrouw wilde worden. ^Nadenkend zag de jongman de rookwolken ia. die in het loofdak der hoornen verdwe- len. Weet gij hoe men over den mulder spreekt vroeg hij. Men zegt dat zijn geld op is, dat hij niet zoo bemiddeld is, als men algemeen gelooft. Zwijg toch daarvan antwoordde Dora verwijtend, zijn geld heeft mij niet aange trokken. Dan hebben zyne bedreigingen u ge dwongen en een afgedwongen belofte hoeft niemand te houden. Ik heb zo hem vrijwillig gegeven ter wille mijner moeder ik moet on zal ze ge trouw zijn Een trek van bitteren hoon vertoonde zich om Willem's mond hij sprong op, zijne oogen schoten vuurstralen en deze zouden het meisje gedood hebben, indien zij een vernietigende kracht bezeten hadden. Toen gij hem het jawoord goaft, schondt gij den aan mij gedanen eed van trouw, sprak

De Denderbode | 1898 | | pagina 1