Groene betooging. Uit Het Arbeidsblad Een en ander. Fransche Meeting. -«2° Nummer een, vrienden in 't vier kantig ^wert, Het óken daar dooden dat is naar ons hert. Zondag 11. hielden de groenen hier eene betooging. 't Was de eerste maal dat het groene muziek of liever de trompetters van 't laatste oordeel, in 't openbaar op traden. 't Groene muziekkorpske was 25 man sterk: 13 Aalstenaars en 12 trompetters van Denderhautem, Haeltert, Herder- sem, Erembodegem, enz. 18 Aalstenaars 1... Hoe wonder toch dat dit cyfer de groenen altyd vervolgt. Allen droegen eenen groenen krawat. De groen krawatten waren, al geteld de twee vaandriggen begrepen, 135 man, sterk. Do twee derden waren geen kie zers; men telde er 5 die bet kiesrecht uit hoofde van veroordeeling verloren hebben. Vooreerst begaf de bende zich naar Chipka alwaar de aalmoezenier der groe nen, eene toespraak hield. Wat hij zegde kon onze reporter moeilyk verstaan. De aalmoezenier hield eene brandende Ha- vanasigaar in de hand die hy aan 't roo- ken was. En de Havanasigaren zyn schro melijk duur sedert den oorlog. Ook sprak zekere Monsieur Payee, welke uitriep Als de groene vlag op het Stadhuis van Aalst zal wapperen, dan zal Vlaanderen gered zijn Dat zal nen slag geven I De bende trok dan van de eene groene herberg of kroeg naar de andere. In de Korte Zoutstraat was de bende versmolten tot 93 man, alles geteld. Aan den Catholieken Wcrkmauskring schreeuwden die deftige krawatten Ahou Ahou Foert en deden ze teekens met de beide banden die zeggen wildon. H Zijn hier dieven Zij die zich voor den Kring bevooden, zagen met verachting op die schoften neêr... Vrienden, laat ons medelijden hebben met die krawatten ze zijn hunne laatste gal aan 't uitbraken... Eu als ge zondag aanst. voor Chipka of de Gebroken Ruit trekt, toont dat ge beter zijt opgebracht en dat een deftig man zich weiuig bekommert met 't gene de eone of andere groene schoft hem ach terna roeptLaat het monopool dier vischwijvsche manieren aan Chipka 1 De tijdingen over de maand meert zyn, voor wat de waalscho nyverheidsvakken betreft, goed. Drukte heerschte in de steenkoolmijnen, in de metaalnijverheid, en er kwam verbetering in de glasblaze rijen. De tabaknijverheid is achteruitgegaan, In de diamautnijverheid eu in de looie rijen is het werk schaarsch. De weefnijverheid in Vlaanderen heeft reden tot klagen. In Antwerpen en omtrek waren al do bouwstielen in bloeienden toestand. Voor de kleermakers is de maand meert tor oorzake van het slecht weêr, minder gunstig dan de vorige geweest nochtans op het einde der maand is de toestand beter geworden. Het aantal werkloozen beloopt nog tot 30 t. h. De werklieden, die voor de kleergoed- winkels arbeiden, klagen imnier dat de loonen te laag staan. Naar een onder zoek, door het studiecomiteit van den katholieken Werkmanskriug Vrede ge daan, werd er in sommige inrichtingen fr. 1,40 betaald voor het verveerdigen van vier broeken, waarvoor twintig uren arbeid noodi® zijn. In andere huizen wordt het maken van eene broek fr. 0,60 betaald en om twee broeken te maken zou een werkman twaalf of veertien uren moeten arbeiden. Daarenboven vallen nog sommige algemcene kosten (0,10 tot 0,20 fr. per dag) ten laste der werklieden. De kleermakers-stoffenverkoopers be talen integendeel fr. 0,60 per uur aan hunne werklieden. hy, zich met moeite bedwingende. Gij maak- tet u aan meineed schuldig, toen gij u met hem verloofdet met een schuldig geweten zult gij in den echt treden wanneer gij voor het altaar met hem verbonden wordt. Zy hebben u in een valstrik gelokt, Dora nog is het tijd, nog knnt gij uw geweten van den schuldenlast bevrijden, indien gij wilt Hoe kunt gij van schuld spreken merkte Dora toornig aan. Als gy de daad pleegdet, die u in de gevangenis bracht, hebt gij niet aan mij gedacht, gij zettet niet uwe, neen, ook mijne toekomst op het speldoor die daad hebt gy de belofte verbroken, die gij mij gaaft. Mijnheer de pastoor heeft mij ook gezegddat wanneer een mensch het pad der misdaad betreedt, hy alle banden verscheurt die hem aan zijne familie en zijne vrienden verbonden, en zoo hebt gij ook den band ver broken, die mij aan u ketende, Willem. Ik heb u lief gehad eu ik heb u nog lief, gelijk geen ander mensch op de wereld waart gij eerlijk gebleven, dan had niets mij van u kunnen scheiden Dan bewijst het dat gij mij lief hebt bruisehte de jongman op. Geef den mulder zijn woord terug en vertrouw op mij, ik zal werk vinden, en als de winter om is, haal ik u. Hier kan ik niet blijven, er zou een ongeluk gebeuren, als allen my zouden vermijden ge lijk «en schurftigen hond maar elders waar De schoenmakers verklaren dat de maand meert, om rede der talrijke her- j stellingen teugevolgo van bet ongunstige weêr, tamelijk goed was. Ongunstig is den toestand van den scheepsbouw. Veel bedrijvigheid iu kant en mode artikelen. Veel werk in de meubelmakerij. 11 mei, Meeting om 8 uren 's avonds in 't Hotel des ArcadesStatieplein bij M. Cam. Van den Broeck. M. de advo- kaat Galle, candidaat van het monster verbond, zal het woord voeren in het Fransch. 't Schijnt dat meester Galle, die nog- thans Vlaming van geboorte is, hij is van Sottegem, zich in zijne moedertaal maar zeer gebrekkig uitdrukken kan Eu die man zou, volgens H Land van Aelst, Vlaamsch moeten spreken in de Kamers Welke spotternij toch 1... Ten andere 't is gekend en geweten dat de liberalen meest allen vijanden zijn der Vlaamsche rechten en moesten wij van hen do wet op do gelijkstelling der beide landstalen verkregen hebben, wij zouden er in der eeuwigheid hebben moeten naar wachten. H Land van Aelst spot bitterlijk met onzen Woeste, eenen Waal van ge boorte, die den moed heeft gehad, de taal aan te leeren van de bevolkingen welke hij vertegenwoordigt bij zoo verre dat hij Vlaamsch spreekt en schrijft als 't noo- dig is. Maar meester Galle geboren in 't hartje van Vlaanderen, is niet in staat in zijne moedertaal tot het publiek te spreken. Land van Aelst, houdt uwe bittere spotternijen over voor uwen candidaat, meester Galle, dat zal beter gepast zijn 1 Leo XIH. Z. H. dePau8was67 jaren oud toe hij tot het Pausdom werd verheven. Thans heeft zijne rogeering reeds langer geduurd dan die van het meeste deel zijner 252 voorgangers. Inderdaad, elf Pauzen hebben meer dau 20 jaren geregeerd. Leo XIII is de twaalfde. In het jaar 1898 vallen de 60* verjaar dag der eerste mis door Leo XIII gecele breerd, de 55® verjaardag zijner bisschop wijding, de 21e verjaardag van zijn Paus schapen de 88® verjaardag zijner geboorte. Eindelijk, Leo XIII heeft sedert zijne troonbeklimming, 121 kardinalen zien sterven. Al de loden van het Konklaaf dat hem in 1878 Paus benoemde, zijn overleden, behalve twee: kardinaal Mer- tel, geboren in 1806, en kardinaal Ca- passa, geboren in 1809. I Contrarie gebeurt Een der leiders van de christene demo craten, M. Carton de Wiart, gaf in 1895 een vlugschrift uit, in 't welk de gedrags lijn wordt voorgeschreven die de voor staanders der christene democraten moes ten volgen De christene democratie zal aan do catholieke gedachten de medewerking der nieuwe kiezers kunnen verzekeren. - De nieuwe kiezers welke het getal uit- maken zullen eens het gros van het catholieke leger vormen. Verre van te leiden tot eene scheu- ring in do catholieke partij, zal de cri- sis welke wij thans doorstaan, leiden - tot hare herinrichting onder eenen be- ter geeigenden vorm voor den nieuwen tijd. Het is overbodig erbij te voegen dat zoo min als met 't socialism, de chris- tene democratie niet kan samengaan met het liberalism, ouder welken naam het zich ook vertoone om zijnen dood- strijd to verbergen. Beide dier verbonden gouden onna- tuurlijk schijnen. Wat zien wij hmr to Aalst gebeuren De christene democraten vinden het zeer natuurlijk van de cath. partij te ver raden en haar te samen met roode socia listen en liberalen te bestrijden... niemand mij kent, daar zal ik toonen wat ik kan, ala ik voor u werk. Weea barmhartig, Dora, bedenk, dat gij mij in het ongeluk stort wanneer ook gij mij verlaat, dat ik dan niemand meer heb op Gods wijde wereld bij wie ik henl en troost kan zoeken Zeg mij slechts één woord, en ik ga blijmoedig en te vreden heen en indien ik over een jaar j niet weerkom en afhaal, dan moogt gij den- ken, dat ik een slechte kerel ben, die nwe liefde niet verdien. C Ik kan niet, zegde zij, ik moet mijn be- lofte houden. Zie mij niet zoo woest aan, den lieven God is het bekend hoeveel leed het mij doet u zulks te moeten zeggen Ik zal toch ook niet gelukkig zijn, ik weet dat ik het niet worden kan, ik doe het ter wille mij ner moeder O indien ik alleen stond, dan zegde ik tot u, wij zullen samen wegtrekken en vreugde en leed met elkander deelen, ik wil zelfs met u werken en voor u gaan bede len, als gij niet werken kondet. Maar ik durf de oude vrouw niet verlaten, de mulder zou zich op haar wreken, hare gansche bezitting verkoopen en haar als eene bedelaarster op straat zetten. Zij kan met ons gaan (WORDT VOORTGEZET). Neen, neen, volgens de belden van Chipka is dat geen onnatuurlijk verbond. De laatste politieke akt van priester Daens was do stemming van het dagorde van wantrouwen en blaam, tegen 'tcatho- liek ministerie, voorgesteld door den socialist en godsdiensthater Vandervelde. De groene van Aalst en elders die ge durig beweren dat ze handelen volgens de voorschriften van Z. H. Leo XIII, slagen de raadgevingen in den wind, welke den H. Vader gaf toen Hij tot de Belgische werklieden-bedevaarders sprak Eendracht maakt macht, is uwe leus, zegde de H. Vader. Blijft vooral ver- eenigd op godsdienstig gebied, die waar- b borg der burgelijke belangen, en daar iu zulke zaken, een belangrijk deel er van toekomt aan de rogeeringen, ver- mijdt met zorg van door een onbegonnen - oppositiehet gezag dergenen aan welke de macht is toevertrouwd, te doen toan- kelen. Z. H. Leo XIII verklaarde hier uit drukkelijk dat hij de overeenkomst tus schen patronen en werklieden wilt en dat hij den strijd tegen ons catholiek ministerie afkeurt. Zouden de groene chefs hier en elders niet eerlyker handelen indien zij hun schijnheilig masker afrukten en zich ver toonden in hunne wezenlijke gedaante Knoopt dat aaneen. Hoe de socialistische leiders hun eigen tegen spreken, blijkt uit het volgende Tusschen 't collectivism en het Catho licism moet er noodzakelijk strijd zijn. Gezel Vandervelde, op de socia listische meeting van 25 decem ber 1894, te Brussel). De socialistische partij wil, aan de ongelukkigen die in den godsdienst hopen, niet met geweld hunne troostende over tuigingen ontnemen. [December, op de socialistische meeting van 20 september 1894, te Brussel). Op welke dezer twee meetings zegde gezel Vandervelde nu de waarheid Op den trein. z.™d!i" s'° I gen dry dienst meiden onzer Stad naar de kermis barer parochie. Ze waren gezeten op treintje of't cafémeuleken naar Sottegem. Louise.Kijk eens, Rosalie, wat vies man komt er daar binnen. Rosalie. Zwijg, zotte muts, 't is Pio Donche. Marie. Is die Pie Donche 1 Marin- tika 1 'k en kende hem nog nietis die Pie Donche Louisa. Stil of hij hoort het nog... Marie. Tet tet tet, hij mag... Rosalie. Hij ziet er mij 'nen toeker uit... Marie. Nen toeker Ja. want er zijn bloedplekken op zijn hemd. Louisa. Dat is geen bloed... 't zijn de roode strepen van zijn hemd. Rosalie. Maar, zeg wat ge wilt, hij ziet er toch nen toeker uit... Pie staat recht. Ik ben geenen toe ker... ik ben Pie Donche van Aalst... Rosalie. Ja, van aan de Werf, den candidaat. Pie. Just. Wil ik u een manifest geven en een lieken verkoopen voor uwe vaders eu broeders 't Zijn de woorden van den Paus... Rosalie. Houdt uw klodden maarl Pie. Klodden 't Is voor 't eerlijk broodgewin en... Rosalie. Ja, beloften, leugens en bedriegerij. Pie. Ge zijt ge wel een frank stuk. Marie.Zwijgt toch Rosalie... Pie. Zeg eens meisjes, waar woont ge t'Aalst Rosalie.Ik?... Mijn naaste gebuur is de metalen man op de Groote Merkt; die kent ge wel eh I... Pie zet zich neêr al boemelen. Frank stuk 1... Stoute stuiver Ik wil dat volk redden en ze willen niet gered wor den... Boe, boe, boe, abominabel 1... Boe, boe, boe, en, en al de schuld van d'oübewaarders.. en en dien Denderbode Boe, boe, boe, z'hebben met mij nog niet gedaan Boe, boe, boe 1... Eindelijk 't treintje stopt te Herzele, Pie trekt naar St-Lievens-Essche met zijn gezel, alwaar hij, bij 't eindigen der Hoog- I mis, kaarten uitdeelt getiteld 'tf ABC der kiezers, roepende Liekens van de christene volkspartij I 5 centiemen maar! Na te vergeefs naar 't lokaal der Roe- landers gezocht te hebben is Pie verder op getrokken. Nu 't gerucht is hier ver spreid dat hij "nabij Sottegem het met een loopen heeft moeten halen... Tot hiertoe hebben wij er niets over vernomen. Wij verwachten inlichtingen. Geestigaards. Iu Juli 1875 hiel den de socialisten te Antwerpen hun eer ste congres. De partij werd er gesticht en de stand- regelen werden er opgemaakt. Het doel van de partij is opgegeven als zijnde de ontslaving of zoo iets, der werklieden. De standregelen, enz., werden gedrukt bij den heer Hage te Gent, alsdan druk ker van Vooruit. Men leest daarin. Daar de partij voor en door n werklieden is gesticht, zal zij zich op staatkundig terrein nooit met gee- ne burgelijke partij mogen inlaten.» Hebben de socialisten dat beginsel ge volgd Ge zijt er wel mie 1 Overal sloten en sluiten zij verbondou met al wie zij maar konden, hoewel iu hun program van 1885 te lezen staat u Hierom moet de vrijmaking van den arbeid het werk der arbeidende klasse zelve zijn; omdat alle andere klassen niet ernstig aan dien vooruit kunnen dehelpen. Waar zijn die fiere socialisten nu, die van niemand wilden geholpen zijn Het huis van papier. - Men vraagt ter lic-fde Gods dertig millioen oude gazetten. Met het geld, welk daar van komt, zal men als 't God belieft, het huis voltrek ken der Apostolieke Kinderen van den H. Joannes Bcrchmans te Sint-Truiden. Deze kinderpn ondernamen in 1890, het werk der Oude Postzegelsdoor het welk in Congoland reeds drie christene dorpen werden gesticht. Geëerde Lezers, wilt gij het werk der Oude Gazetten ondersteunen, zendt dan al uwe gazetten vrachtvrij aan het volgende adres Priester Senden, Berchnianshuis, Sint Truiden. Tot heden ontving men op dat adres reeds 320 nummers vau ous blad. 't Aceoord ia afgeapro- ken. Vooruit van zondag 11. bekent dat er een afgesproken accoord bestaat tusschen de socialisten en liberalen van den eenen kant eu de groenen van den anderen kant. De kartelmannen, zegt Vooruit, dus de socialisten en liberalen, begaan geene misdaad met voor de vierge- n noemde candidaten te stemmen evenals de kiezers der christene volkspartij geene zonde bedrijven met ons te b volgen. 't Is te zoggen, met voor den socialist en den liberaal te stemmen. Wat dient er meêr gezegd I... De christene democraten die beweren uit den Hemel gezonden te zijn om de socia listen en godverloochenaars te bevechten zijn nu hunne bondgenooten Weg de verraders Gestemd onder nummer 1, gelijk het aan een ware Vlaming betaamt Gemeentefonds. Hebben onze ge meenten te klagen over het geldelijk be heer der catlioliekrn Het antwoord ii aan do cijfers In 1884 hebben zij uit het gemeente fonds getrokken fr. 26,958,577,14. In 1887 trokken zij uit hetzelfde fonds fr. 35,798, 097,00. En die vooruitgang, die de gemeenten moet aanstaan, duurt nog maar altijd voort. Ruzie in 't huishouden. Gezel Van Oosterwyck, gewezen can- didaatderKortrijksche socialisten wascht duchtig het bolleken van zijne roode broeders. De politiekers die in de commissie van Het Volksrecht B te Kortrijk zetelen. Vau die, zegt hij dat eij altijd uit- vluchlsels zoekt of hare gedachten met stoelslagen wil opdringen. Dat de socialisten hun vuil lijnwaad onder malkaar wasschen, zegt onze Con frater der Gazette van Kortrijk daar zijn ze vrij van. Maar dat het ons toege laten zij de aaudacht te roepen van d( 8 onnoozele dutsen,die onwetende en bru tale leiders volgen op de waarschuwin gen van eenen man die van ondervinding spreekt.Ziehicr eenperelken uit den nieu wen opstel van gezel van Oosterwyck Iu mijnen brief van 14 april heb ik gezegd dat zekere leden onwetend en b brutaal waren, en dat ze dezen die hen b volgden, bedrogen. Thans voeg ik er nog bij, dat ze leven van deuebedrie- gerijen en dat het voor niemand een geheim is dat hun socialistisch uit- hangbord maar dient om winstgevende klanten aan te lokken. Dat zijn zeker wel nagels met koppen I En de roode chefs zijn overal de zelfde, en overal ook zijn het grootste getal on noozele dutsen aio ze volgen. Rijzing. De prijzen der tarwe gaan nog altijd op de Beurs omhoog. Men vroeg maandag weeral 1 fr. meer dan verleden zaterdag. Eu Amerika antwoordt gestadig met hoogere prijzen. De speculeerders te Chicago, ziende dat de broodduurte in Europa aanleiding geeft tot oproeren, profiteeren van do paniek om do prijzen hooger, steeds hooger te jagen. De oproeren in Europa, door de socia listen en revolutionnairen aangestookt, helpen de amerikaausche exploiteerders, om geld te slaan uit den angst en de ver warring der oude wereld. En ziedaar hoe de partij der wanorde de geldwolven uit Amerika helpt. Er is geen reden tot opslag der granen en blove Europa kalm, de daling ware misschien reeds lang ingetreden. (Handelsblad). Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 loodgieter, leerjongen 2 schoenma kers, leerjongens 1 smid, halve gast 1 behanger, leerjongen een goede letter zetter eenige maimerbewerkors. Vragen werk koetsiers smeder, leerjongen fabriekwerkers. AUen als een man gestemd onder rw,r Italië. Erge onlusten te Milaan. Zaterdag zijn erop verschillende pun ten der stad samenscholingen van werk lieden ontstaan, de nijverheidsgestichten werden gesloten, de tramwegdienst go- schorst. De werklieden poogden het vertrek te beletten van de soldaten der klas van 1893, die onder do wapens geroepen waren.Hierdoor ontstond eene vertraging in het vertrek der treinen, maar erge incidenten hadden niet plaats. Later werden de samenscholingen op verschillende punteu der stad dreigen der, namelijk op het Corso Ve«e*ta,waar barrikaden werden opgericht, om de be weging der ruiterij te verhinderen. Do oproermakers wierpen een tramrijtuig omver eu plunderden het Palazzo Sapo- rite de meubels werden tot het maken van barrikaden gebruikt. Later bemeesterden de troepen deze barrikaden, een oproerling werd gedood, vorscheidene anderen gewoüd door de kogels. In do Orofici-straat wierp men naar de soldaten met dakpannen. Ook hier gaven zij vuur, eu verscheidene oproerlingen vielen. Uit Rome wordt nader geseind Volgens eene officieuse meêdeeling hebben de troepen te Milaan talrijke slachtoffers moeten maken, om de onlus ten te beteugelen, die geheel een revolu- tionnair karakter hadden aangenemen. Het getal dooden is nog niet mot zeker heid vast te stellen. Generaal Bava vervult het ambt van buitengewoon koninklijk commissaris voor den duurtijd van den staat van beleg te Milaan. Berichten uit Lugano stellen den toe stand te Milan als zeer ernstig voor. Do Secoio is aangeslagen. De bestuur der van het blad is aangehouden. De Italia del Popoio is afgeschaft. Geheel de redactie is aangehouden. Het postbureel is gesloten en de uifc- deeling van brieven is opgeschorst. De banken, de rechtbanken en scholen zijn gesloten. Al de posten zijn door kononnen bezet. De artillerie bezet de Piazza del Dome. Vele Milaueezen zijn naar Tessino ge vlucht. Men zegt dat het getal dooden 200 bedraagt. Er zijn 8000 man .troepen te Milaan. Zondag moet het nog erger zijn geweest dan zaterdag. In de via Sampiaua is be paald slag geleverd. Milaneesche dag bladschrijvers te Lugano aangekomen, spreken van 300 dooden en duizend ge kwetsten. Men wa3 waarlijk bang voor den nacht. Van zondag morgend, toen alles nog kalm was, haddon de militaire overheden een ordedienst ingericht in den omtrek der stad. Ingevolge de verwoestingen, door do oproermakers aangericht, is de stad in diepe duisternis gedompeld. De statie is door de troepen bezet. De aanvueder der troepen, de prefect en de burgemeester hebben proclamaties uitge- veerdigd, de bevolking tot kalmte aan zettend. Er komen gedurig nieuwe troepen aan. Er zijn zeer strenge maatregelen ge nomen opdat do orde niet meer gestoord worde. Bijzondere brieven,te Rome ontvangen, bevatten bijzonderheden over de onlusten, die het onmogelijk is te telegrafeeren, seint men. Later wordt nog uit Lugano gemeld Een wielrijder, naar Milaan om nieuws gezonden, mocht de stad niet binnen. De sporen van den ijzerenweg zijn opgebro ken en de trein van St-pothard naar Monza is onderbroken. Van 's middags tot 's avonds heeft het kanon gedonderd aan de Porta Ticinese. Do tclcgraafbureelen van Milaan aan- veerden geen enkel telegram voor den vreemde. Talrijke Milaneesche vluchtelingen ko men hier aan, en verhalen dat vreeselijke tooneelen aan de Porta Ticinese zijn voor gevallen. Een goudsmid, die zijnen winkel door het volk zag overweldigen, doodde twee jongelieden met revolverschoten. Het volk, woedend geworden, doodde de drie zonen van den goudsmid en stak het huis in brand. De vader kon vluchten. Men verzekert, maar de tijding verdient bevestiging, dat de studenteu van Pavia, ten getalle vau eenige honderden, gewa- I pendde stad zijn biunengerukt. 's Avonds j scheen do oproer onderdrukt. Ook volgens een telegram uit Rome, j gedagteekend 8 mei, 6 uren 's avonds, is de oproer te Milaan geheel bedwongen. Voor de rest is Zondag in geheel Italië j de orde niet gestoord. Reeds meer dau tien dagen duurt die beweging onder den kreet Goedkoop brood eu werk 1 welke de bevolking tot j brandstichting, roof, gewelddaden van I allen aard aanzet, tot dat het geweervuur der troepen de waanzinnigen tot bedaren j brengt. Nauwelyks echter is de rust op de eene plaats hersteld of de oproer vlamt op i eene andere plaats weer op. Als eene be- smettiug loopt den geest van oproer on vernieling, de woede tegen de heerschers le bezitters, door heel het land en

De Denderbode | 1898 | | pagina 2