D Donderdag 19 Mei 1898. 5 centiemen per nummer. S58te Jaar 5265 De Congo. Politieke schurkerij. 0 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ARRONDISSEMENT AELST. KIEZING van 4 Volksvertegenwoordigers DEN 22 MEI 1898. Stemt hier. 1 SCHANDE SCHANDE onder Nr I w DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank ;s jaars; fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'lantiëh door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 18 Mei 1898. BETIIÜNE DE SADELEER VAN DER LINDEN WOESTE De schandalige markt is gesloten tus- schen de vijanden der catholieke partij, waaronder wij ook eenige verdwaalden moeten tellen. Zij die zich de onverbiddelijkste vijan den noemen van het socialism, zij, die beweerden dat daar waar zij zich aanbo den allen weg voorde roodeomwentelaars was versperd, zij hebben een bedekt maar schandalig verbond gesloten met hen die zij zwoeren immer onverpoosd te zullen bevechten. Wel hebben zij den schijn aangenomen tegen twee onzer mannen op te treden, maar dat is loulere bluf waarmede zij niemand meer zullen bedriegen. Vooruit is zoo dwaas geweest de schan dalige markt te verraden. - Wij strijden, 't is te zeggen bet kartel, met eene volledige lijst Volgde daarop de namen van den geu zen- en rooden kandidaat. Het andere bleef in de pen. Twee namen bleven achter het waren die onzer groenen, die nu de goede zaak, de zaak van Godsdienst, van Vaderland en Vrijheid op de schandigste der wijzen verraden Kiezers, het kartel is eene eenvoudige spotternij, een lokmiddel om eenigo een voudige en lichtgeloovige menschen te bedriegen. Hebben de socialisten aan hun pro gramma verzaakt Wel integendeel. Een dag is het gele den dat Vooruit nog triomfeerend uil- riep Ons programma voor aUes, aan ons programma verzaken wij nooit De socialisten zijn dus de vijanden van onzeu Godsdienst, van Familie en Eigen dom gebleven en het is, om te beter, al wat ons heilig is tc kunnen neervellen dat zij mot zoo akelige en sombere woede om het eenvoudig algemeen stemrecht kampen. Le Peuple van Brussel komt de woorden van zijnen Gentschcn confrater te bevestigen Sprekende over de kiesmanifesten in Borgworm verspreid zegt dit blad Dat is bleek, dat is onbestemd n Onze vrienden mogen niet vergeten dat indien de socialisten aan den kies- n strijd deelnemen, met of zonder i) verbond zij met gansch hun pro- gramma strijden en dat huishoü- kundige hervormingen op den eersten rang moeten geplaatst worden Hebt gy het gelezen De socialisten strijden met gansch hun programma 't zij alleen 't zij met andere partijen verbonden 1 Dat de liberalen, dat dc geuzen, ouver- betelijke Godsbaters met de omwente- laars van Vooruit meêloopen, wij hebben er niets tegen 't is de uitvoeriug van hun doodsvonnis maar dat verdwaalde catholieken, het zij zelfs nog op be dekte wijze, meêloopen met die man nen die de omverrewerping van troon en altaar in hun schild voeren, zie dat ver vult het hert met wee en droefheid. Wie had ooit kunnen denken dat een tijd komen zou dat onze groene schismos met de roode stormers meêheulen zouden tegen God, Eigendom en Vaderland often minste dat zij aan zulke jannen de zede lijke macht van hunne bedekte onder steuning zouden scheuten Tot waar hoogmoed tot waar de wraak en baatzucht den mensch voeren kunnen I Tegenover dien storm, catholieken, is het uwe plicht pal te staan. Gij zult uwe vriendeu wreken, gij zult do begaue laf heid straffen, waut de schande van zulk een eerloos verbond drukt op hen die het tot stand brachten eene eeuwige smet, eene onuitwischbare vlek 1 Dood aan de verraders, die het catho lieke vaandel hebben bezoedeld met een bedekt verbond aan te gaan met hen die onze samenleving onder de puinen willen begraven 1 Dood met de verraders 1 onder dien kreet ter stembus en als een man gestemd voor uwe vrienden, voor uwe verdedigers Allen dus 'als een man gestemd 't Zal niet pakken. Vooruit van Zondag 11.,zegt ons: Liberalen,socia listen eu groene democraten verstaan zich zeer goed en twijfelen niet aan eene scbittercude zegepraal aan eene onaf- mctelijke buis ware beter gezegd. Het manifest der liberalen eu socialis ten roept de kiezers toe Zoo kiest ge voor 2 candidaten van het kartel en voor 2 christene democraten. 't Is dus afgesproken dat de kar tellisten en de groenen voor elkander gaan stemmen. Maar 't Land van Aelst rept hierover geen woord de groene chefs willen het immers geheim houden dat ze met do liberalen en socialisten een verbond heb ben aangegaan. Maar 't zal niet pakken Wie weet er niet dat hij die eens schreef Voor de liberalen stemmen is tegen den Al- machtigen God opslaan met lijf en ziel aan den liberalen duivel verkocht is en nu voor de liberalen zal stemmen en an deren doen stemmen Maar wat is't?... Eene verradersziel is tot alles bekwaam I Het stokpaardje der groene, Êjf\ blauwe en roode helden van l*Mll 't monsterverbond is de Con- JRjVA go of liever, de overneming van zwart° Land in 1900. Wat al leugens en lasteringen er ver spreid worden, om er wapens van te smeden tegen onze catholieke candidaten, 't is ongelooflijk Vooreerst er is geen kwestie van den Congo over te nemen in 1900; 't schijnt immers dat het voor tien jaren zal uit gesteld worden. En daarbij, dicht de vraag gesteld te worden of de onafhankelyke Congostaat er belang bij heeft dat hij aan België zou gehecht worden. Zij die over den afstand van den Con gostaat aan België te beslissen hebben, denken dat, gezien den bloeienden toe stand der Congoleesche zakcu, het voor- deeliger is, onafhankelijk te blijven. En 't bewijs van dien bloeieuden toestand, is tc vindeD in de goede zaken die de han- delsmaatschappijeu en den spoorweg er f maken. De aaudeelen of actiën vau den j spoorweg, bijvoorbeeld, worden heden I vier maal de waarde van uitgifte verkocht. I En al het geld, roepen zij, dat in den zwarten kolk verslonden wordt I Volgens 7 Land van Aelst zijn er 90 miljoeu, volgens 't manifest der liberalen en socialisten 62 miljoen en volgens 't Rechts au Plancquaert maar 52 miljoen Belgisch geld verzwolgen. Dat verschil is voor ons eeu bewijs dat zo or niets van weten eu maar altijd voortgaan met liegen, zonder zelfs eens om te kijken. Maar de waarheid, de onbetwist bare waarheid is, dat de Belgische Staat, slechts geld geleend heeft aan de Congostaat tegen intrest en met bepaling van terugkeering der ontleende miljoenen op bepaalden tijd. De Belgische Staat gaat er dus niets bij verliezen. Door die leeningen heeft ons Ministerie aan onze nationale nijverheden dienst bewezen want al de materialen voor den spoorweg noodig zijn door Belgische fa brieken geleverd geworden. En hoeveel werklieden hebben er werk bij gevonden of er hun werk door be houden Wij hebben het reeds meer dan eens verklaard Denderbode is noch voor noch tegen Congo, maar de waarheid spoort ons aan te zeggen dat de uitvoer vau Bel gische produkten naar Congo meer en meer aangroeit en dat de werklieden van talrijke fabrieken en weverijen te Gent, te St-Nicolaas, te Dendermonde, te Aalst, to Verviers, enz. enz, dank zij de leverin gen voor Congo, aan 't werk kunnen blijven. En nu de groote kwestie. Onze groene, blauwe eu roode tegenstrevers schreeuwen luid dat onze soldaten, onze volksjongens,naar Congo zullen gezouden worden gelijk nu hedeu naar 't kamp van Beverloo. Wij hebben geschreven dat bij die dat beweert, liegt eu bedriegt gelijk ecnen gemeonen schoft ofto schavuit. Wij herhalen hetZij dio beweren dat onze soldaten, onze volksjongens, naar Congo kunnen gezonden worden tegen hunuen wil, tegen hunnou dank, schaam- telooze leugenaars eu volksbedriegers zijn. Het art. 1, alinea 4, onzer Grondwet laat het immers niet toe En Klokke Roeland van zondag 11. be kent dat wy gelijk hebben, dat men, in die zaak, 't volk bedriegt... Wat lezen wij in Klokke Roeland 1* bladz. 4® kolom 1" alinea Luistert 1 - Oh 1 wij hooreu roepen en zweereu n dat de grondwet niet toelaat dat Bel- gische soldaten buiten het Land worden gestuurd om te vechten, 't Is waar, maar is het niet toegelaten de grond i» teel te veranderen gelijk zij over eenige jaren veranderd is?.. 't Is dus waar Klokke Roeland, gij, 7 Land van Aelst en uwe meeting-zee veraars, liegen en bedriegen als ge aan de menschen wijs maakt dat onze solda ten, onze volksjongens, zullen naar Congo gezonden worden. En gij bekent ook, Klokke Roeland, dat om onze soldaten onze volksjongens naar Congo te kunnen sturen gelijk naar 't kamp van Beverloo, men eerst en vooral het art. 1 onzor Grondwet moet herzien. Maar de herziening van eene der schik kingen onzer Grondwet gaat zoo gemak kelijk niet; dat kan niet gebeuren van heden tot morgen. Vooreerst moeten de heide wetgevende Kamers verklaren dat er hoeft over gegaan te worden tot herziening van zulke grondwettelijke schikking die zij aanwijzen. Na die verklaring zyn beide Kamers van rechtswege ontbonden en er moeten twee nieuwe Kamers gekozen worden. Deze nieuwe Kamers beslissen dan ge zamenlijk met den Kouing over de pun ten aan de herziening ouderworpen. Dc Kamers zullen dan niet mogen be raadslagen, indien ten minste twee der den der leden, die elke Kamer uitmaken, niet tegenwoordig zijn en geene wijziging zal mogen aangenomen worden, indien zij uiet ten miaste do twee derden dei- stemmen vereenigt. Dus, gelijk go zult bemerken, geëerde lezers, eer men het art. 1 aliuea 4 onzer Grondwet kan wijzigen in den zin dat onze Belgische suldaten, onze volksjon gens, uaar Congo kunnen gezonden wor den, moeten de Kamers verklaren dat dit alinea 4 van art. 1 hoeft herzien te wor den en dan worden de beide Kamers ont bonden. En daar er alsdan nieuwe Kamers moeten gekozen worden door 't volk, zal 't volk er zich dan ook kunnen tegen ver zetten, Eu Detiderbode verklaart heden uit drukkelijk dat hij er zich uit alle zijne krachten zal tegen verzetten, moest men onze Grondwet willen herzien in haar art. 1 alinea 4 eu bepalen dat onze sol daten, onze volksjongens, naar Congo kunnen gezonden worden. Maar zoo verre is nog niet en het zal nooit zoo verre komen. De Hollanders krijgen het wel in Oost- Indiën gedaan zouder Hollandsche militia- neu, zonder de Hollandsche volksjongens; het Hollandsche Indische leger is samen gesteld uit vrijwilligers eu wat Holland kan, vermag België ook I DUS Zoolang het art. 1 onzer Grondwet niet herzien is, blijfr. liet van kracht eu is 't bij gevolg onmogelijk vau een onkelc Bel gische soldaat tegen zijnen wil, tegen zijnen dank naar het zwarto land te zenden. Wij voegen er ten slotte nog deze be merking bij dat by die het bedoeld arti kel, getiteld - Kiezers, in uw hart iu Klokke Roeland schreef uiet alleen 'uen veracbtelijken leugenaar is maar nog bovendien eeu elleudigo domkop. Eu iuderdaad, ua bekend tc hebbeu dat onze Grondwet het Diet toelaat ouzo Belgische soldaten naar Cougo te sturen, is die schrijvelaar schaamteloos eu dom genoeg om zijne leugens te herhalen.... Achteruit 1 ellendige logeuaars, volks- foppers en verraders I... Zondag aanst., zal het eerlijk kiezerskorps van ons Ar rondissement u toonen hoe diep go ver acht wordt door alle eerlijke lieden 1 Bovenstaande verklaringen over do Congo-kwestie, weêrspiegelen getrouwe lijk de verklaringen van al onze catho lieke candidaten zonder onderscheid. Alle onze catholieke candidaten ver klaren zich uitdrukkelijk tegen alle her ziening van art. 1 onzer Grondwet. Er blijft dus niets over van al de domme leugens der roode, blauwe en groene lasteraars 1 KIEZERS Stemt allen onder 1*1r I voor de catholieke candidaten de heeren BETIIÜNE, DE SAKELEER, VAN DEK LINDEN en WOESTE. Liberalen, Socialisten, Donchisten, ziin onder opzicht van politieke eerlijkheid gewikt en gewogen eu wegen even zwaar. Zij zijn waarlijk weerdig van, zoo als zij het nu doen, te samen ten strijde te trekkeu tegen de catholieke partij. Vogels van eender veer en Vliegen samen geern. Het doel van die anti-catholieko samen zweerders is van onze catholieke regee ring trachten ten gronde te werpen en, ware het mogelijk, in 't slijk te ver smachten. En om hiertoe te geraken, zijn alle middelen goed, de oneerlijksten, de bate- lijksten, de verachtclijksten het eerst. Eenige staaltjes daarvan Toen over 4 jaren het catholiek minis terie zekere lasten afschafte onder ande reu op don koffij en dan voorstelde, in de plaats, de accijnsrechten op de sterke drankeu te vermeerderen, dan riepen de liberalen in de Volkskamer dat de ver meerdering te gering was, dat dc minister de rechten ten minste moest verdubbelen om aldus de geneverplaag te bevechten. Zeer kortelings nadien begon den kies strijd. Ëu wat zagen wij alsdan gebeuren Wij hebben gezien dat die zelfde libe rale leden der Kamer, die drij weken te voren den minister hadden beknibbeld omdat hij den -genever te weinig belaste, dan, in huDno meetings, de werklieden ophisteu tegen 't ministerie omdat het den prijs voor hun druppelken genever had doen opslagen. En 't is dank hieraan dat menige socia list in de Kamer is kunnen sluipen. Is dat niet wraakroepend van kwade trouw, van valschheid, van schelmerij Ander voorbeeld Iu 1894, voor de kiezing, stelde onze catholieke regeering voor in kom-rechten tc heffen op vreemde granen en hoe han delden de liberalen in de Kamer Om te beletten dat de rechten zouden kunnen gestemd worden, verlieten zij al te samen de zittingzaal, zoo dat de Kamer niet meer in getal zijnde,geene beslissing nemen kon... En wat zagen wij weêr eens Drij weken nadien, 't was kiezing, en die zelfde liberalen die de Kamer waren uitgevlucht om te beletten dat er rnaat- regen zouden genomen worden ten voor- deele van den Landbouw, waren schaam teloos genoeg om aan de buitenlieden te gaau zoggen Menschen, de catholieken willen voor u niets doen Is dat nog eens geene wraakroepende deugnieterij En nu wat zien wij heden gebeuren Do liberalen zijn meest allen groote voorstaanders vau Congo, hier te Aalst nog meer dan elders. Wat doen zij nu llunne gansche kiespropaganda is ge steund op de grofste leugens betrekkelyk het zwarte laud. Een liberale advocaat alom gekend om ziju groot vernuft, verklaarde lest aan eeu ouzer vriendeu het volgende Ik ben voorstaauder van den Congo, wie mij kent weet het al de liberalen - zijn er voor en hebben er zelfs groote iulresteu in zoo als ge weet. Nogthans wij,liberalen, hebben besloten te samen met de socialisten en donchisten don Congo als wapen te gebruiken tegen de catholieken en zo aldus bij de boeren Latelyk te maken. Wij zullen vlucht- schriften iu dien zin uitgeven met kar- revraohten en in onze meetingen van niets anders spreken. De boereu zullen do pil wel slikken Wij dagen den slimmerik uit die deze zoo oSiyep als osiuutzjqoaj taal voerde,

De Denderbode | 1898 | | pagina 1